RB - Neprofesionalizam!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#101 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Klodovik »

Skyfox wrote:
ePegasus wrote:Imao "značajnu" sumu 2 mjeseca položenu na štednoj knjižici u RB. Danas odem da podignem dio novca očekujući da ću nešto dobiti od kamata na depozit. Šipak dobio ! Iako na štednoj knjižici piše "na štedne uloge se obračunava kamata".
ima vec vise od godinu dana kako ne obracunavaju kamatu na stedne pologe, meni jos uvijek stoje 4.80KM kao poz kamate od kako su pestali...
Kamata na štednju po viđenju je 0,10% na godišnjem nivou. Na oročene depozite se kamata itekako obračunava.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#102 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by akcija007 »

Kamate na stedne uluge po voidjenju se obracaunavaju jednom godisnje ako se radi o stednoj knjizici a ako je u pitanju tekuci racun onda svaki mjesec
Kamatna stopa za stedne uloge po vidjenju iznosi 0,10 % na godisnjem nivou
Dakle ako si imao cijele godine 4,80 KM za godinu dana bi trebao dobiti 0,0048 feninga sto nije ni jedan fening
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#103 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by ePegasus »

..
Last edited by ePegasus on 16/06/2010 14:15, edited 1 time in total.
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#104 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by TheDocToR »

.
Last edited by TheDocToR on 15/03/2017 10:13, edited 1 time in total.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#105 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Skyfox »

@doktor

a jel ti radis u RB ili se jednostavno ne slazes s nama da su neprofesionalni u poslovanju i odnosu sa komitentima?
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#106 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by ePegasus »

..!!
Last edited by ePegasus on 16/06/2010 14:15, edited 1 time in total.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#107 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by gaius »

pa od kada se naplaćuje takva provizija za debitne kartice?
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#108 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by zgembo_sa »

Kod placanja kreditnom karticom vlasnik kartice ne placa nista, proviziju placa prodavac.
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#109 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by TheDocToR »

.
Last edited by TheDocToR on 15/03/2017 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#110 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Skyfox »

Svi koje poznajem nikad nisu iskoristili rijeci ljubaznost i RB u istoj recenici. Ali eto ti si dokaz da se cuda desavaju.
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#111 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by oldplague »

TheDocToR wrote:
BELLUNO wrote:
Skyfox wrote:
Nedavno sam platio debitnom karticom u adidas shopu u ferhadiji nekih 100KM e kako oni rade nešto preko turkish ZB na izvodu vidim uzeli 9KM provizije !!!
NEMOGUCE !!!
Za sva placanja bilo debit. bilo kred. kartica troskove nosi prodavac.

Skyfox wrote:@doktor

a jel ti radis u RB ili se jednostavno ne slazes s nama da su neprofesionalni u poslovanju i odnosu sa komitentima?
Ja sam njihov komitent, i uvijek su bili ljubazni....smatram da je nekolicina vas imalo negativno iskustvo, ali sto jes jes
r b je najmocnija banka na podrucju BiH, bez obzira na to sto su se spojile ove razno razne banke...

Jos jedna je cinjenica da sve ove banke najvise profitiraju upravo na nasem trzistu i slicnim trzistima, gdje kamatne stope cvjetaju...[/quote]
Bez konkurencije najgora banka u ovoj zemlji. Zavlače korisnike računa sa izdavanjem kartica, bahati prema dugogodišnjim klijentima sa sjajnom kreditnom istorijom, za svaku stvar traže 50 besmislenih papira, maltretiraju te u filijalama, samo što ti šamar ne opale na šalteru. Imam dobra i redovna primanja, ali sam se prije više godina oprostila sa RB i prodisala.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#112 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by HomeArt »

Ja sam otisao od Vakufske banke jer mi je trebala kartica a oni su cini mi se jedina banka u drzavi koja ne izdaje kartica, inace su ok sto se tice ljubazbosti salteskih sluzbenika i sl.
Presao sam u UniCredit banku, uzeo Jes paket i prezadovoljan sam, cekao sam karticu malo manje od 3 sedmice koliko si mi i rekli da se ceka. Sa RB nemam nikakvog iskustva osim sto sam upoznao neke ljude koji rade tamo i zgadilo mi se sa koje oni visine gledaju sve ostale banke tako da samo radi njih nebi tamo ni pokusao. Inace sad se kao hvale da imaju internet bankarstvo ali jos to nije ni blizu Jes paketa.
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#113 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by ePegasus »

..
Last edited by ePegasus on 16/06/2010 14:16, edited 1 time in total.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#114 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by gaius »

eh da to sa debitnim je situacija kao i sa poštom.. plaćaš debitnom karticom a oni ti tretiraju to kao podizanje gotovine (??) - vjerovatno rade isto i po nekim prodavnicama da bi izbjegli snošenje troškova prema banci..

a što se tiče RBA.. iskreno da kažem ja imam samo pozitivno iskustvo.. i sa transakcijskim računima (centar, kod gp bosne) i mojim ličnim (štednja, kartica).. svi su vrlo ljubazni.. doduše ja one bezobrazne odmah prijavljujem direktoru date ustanova/pravnog lica.. ne bude mi mrsko napisati tri rečenice i faksirati..
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#115 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by only_me »

ePegasus wrote:
gaius wrote:pa od kada se naplaćuje takva provizija za debitne kartice?
Ma nikad nisam ranije platio proviziju, uvijek snosi radnja te troškove. Uglavnom mene su su u ADIDAS/Nike/Convese shopu u ferhadiji naguzili , zato tamo ne plaćajte karticom. Ko ne vjeruje neka plati debitnom karticom druge banke (koja nije Turkiš ZB) i uvjeri se :lol: :lol: :lol:
iskreno, ja sam placao sa RBBH karticom u istom shopu i nisam dobio obracunate nikakve dodatne provizije!? provizije su mi se obracunavale samo na dizanje kesa na bankomatima koji nisu RBBH (na njihovim je bez provizije) te u inostranstvu za konverziju valuta, ali ne i provizija prilikom neke kupovine.
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#116 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by only_me »

gaius wrote:eh da to sa debitnim je situacija kao i sa poštom.. plaćaš debitnom karticom a oni ti tretiraju to kao podizanje gotovine (??) - vjerovatno rade isto i po nekim prodavnicama da bi izbjegli snošenje troškova prema banci..
sa postom je posebna prica. posta nece da placa nikakve provizije i POS-ovi kod njih se tretiraju kao "niciji bankomati" i svako placanje se smatra podizanjem gotovine na "tudjem" bankomatu.
gaius wrote:a što se tiče RBA.. iskreno da kažem ja imam samo pozitivno iskustvo.. i sa transakcijskim računima (centar, kod gp bosne) i mojim ličnim (štednja, kartica).. svi su vrlo ljubazni.. doduše ja one bezobrazne odmah prijavljujem direktoru date ustanova/pravnog lica.. ne bude mi mrsko napisati tri rečenice i faksirati..
nisam ni ja imao nekih bitnijih zamjerki osim nervoze kada pocnu lupati po onim svojim racunarima, pa zatvaraju prozore u softveru, pa otvaraju nove, pa se saltaju izmedju aplikacija, samo da bi ti sa recimo isplatili sa debitne kartice nesto u EUR umjesto u KM. tu su komplikovani...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#117 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by Dozer »

E bas mi nesto bi drago da se maloprije na TV Hayat, u CD-u, otvori i tema o tome kako nas banke uzimaju lopatom, a st osam vec spominjao poodavno.

Prije su nam na kartice isle neke sitne kamatice, pa smo mjesecno "zaradjivali" cak i po 1-2 KM, a sad nam se uzimaju kojekakve provizije na svakom koraku. Te za vodjenje racuna debitnih kartica, te za vodjenje racuna kreditnih kartica, a svaki mjesec na racunu manje 1-2-3-4 KM na ovo ime.
Kad se sve pomnozi sa brojema izdatih kartica, RB konkretno na mjesecnom nivou u BiH na ovaj nacin cisto zaradi 100-200.000 KM?!

E nece moci. U ponedeljak idem da dignem sve sto imam na karticama i zatvaram obje debitne i jednu kreditnu. Mozda bi, kada bi nas masa ovo isto uradila, odnosno kada bismo svi digli sve sto imamo samo na debitnim karticama, banke skontale da mi svoje pare ipak cijenimo, za razliku od njih koji i postoje zahvaljujuci upravo nasim parama.
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#118 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by starii »

mislim da je zatvaranje kartice 10KM...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#119 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by gaius »

eh da.. evo i kritika.. imam slobodnu štednju.. i sada su navodno uveli neki novi model po kojem isplata iznad 20% iznosa na štednji ili svaka druga i naredna isplata se plaća - 1% (!!??)... i prvo mi na šalteru kažu da se to ne odnosi na stare ugovore nego samo na nove, ko potpiše.. a onda mi isplati jedan iznos a u knjižici navede 1% veći iznos..

da nisam primjetio bilo bi - pa pa..
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#120 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by zgembo_sa »

gaius wrote:eh da.. evo i kritika.. imam slobodnu štednju.. i sada su navodno uveli neki novi model po kojem isplata iznad 20% iznosa na štednji ili svaka druga i naredna isplata se plaća - 1% (!!??)... i prvo mi na šalteru kažu da se to ne odnosi na stare ugovore nego samo na nove, ko potpiše.. a onda mi isplati jedan iznos a u knjižici navede 1% veći iznos..

da nisam primjetio bilo bi - pa pa..
Hmm nisam pravnik, ali mislim da je ovo protivzakonito... Lihvari :x
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#121 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by Skyfox »

Dozer wrote:
Prije su nam na kartice isle neke sitne kamatice, pa smo mjesecno "zaradjivali" cak i po 1-2 KM, a sad nam se uzimaju kojekakve provizije na svakom koraku. Te za vodjenje racuna debitnih kartica, te za vodjenje racuna kreditnih kartica, a svaki mjesec na racunu manje 1-2-3-4 KM na ovo ime.
Kad se sve pomnozi sa brojema izdatih kartica, RB konkretno na mjesecnom nivou u BiH na ovaj nacin cisto zaradi 100-200.000 KM?!
ja se svaki mjesec ježim kad citam izvod sta sve zaracunaju... Svako malo zovem banku da mi pocnu slati izvod na mail ali jos uvijek nemaju tu uslugu. Kad je moja stara trazila da joj ukinu slanje izvoda pitali su je da li jos uvijek zeli placati tu uslugu??? :?
Ali sta ces danas se ne moze bez kartica, nuzno zlo, ljudi zive "na kartice"...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#122 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by gaius »

zgembo_sa wrote:
gaius wrote:eh da.. evo i kritika.. imam slobodnu štednju.. i sada su navodno uveli neki novi model po kojem isplata iznad 20% iznosa na štednji ili svaka druga i naredna isplata se plaća - 1% (!!??)... i prvo mi na šalteru kažu da se to ne odnosi na stare ugovore nego samo na nove, ko potpiše.. a onda mi isplati jedan iznos a u knjižici navede 1% veći iznos..

da nisam primjetio bilo bi - pa pa..
Hmm nisam pravnik, ali mislim da je ovo protivzakonito... Lihvari :x

hm.. ja jesam i znam da je protivzakonito :)
to je kao i sa lizingom.. naknada je vezana za euribor.. kad je rastao euribor oni podigli ratu.. sada kada je pao nisu snizili.. a moraju.. :).. obično je riječ o 10ak maraka x 10 000 pa ti vidi :)
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#123 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by Dozer »

Opet kazem - treba ih upozoriti, sve banke, i to drasticno. A to je najbolje ako svi mi dignemo SVOJE pare s kojima oni manipulisu i na osnovu kojih zive i postoje. Bankama je cilj da nam uzmu sto je moguce vise, i to je ssvim normalno jer banka nije nista drugo nego klasicna firma, d.o.o., d.j.l., kako hocete.

E sad, ako nema klijenata, odnosno kupaca njihovih usluga (kartice, krediti, itd.), oni jednostavno ne mogu opstati jer nema ni profita.

Kako imam neke sice na tim karticama, sutra cu, kako i rekoh, uredno to sve podici (cetverocifreni iznos), a fino cu na salteru reci zasto to radim. I onda cu u toku dana poslati i email na adresu RB, cisto da se zna.

Neka nas 20.000 uradi ovo ovako, neka svako digne po 200-300 KM sa svojih racuna, ne kreditnih, nego svog novca, pa da vidite kakva ce panika nastati. I neka svako na salteru kaze "ovo dizem samo zato sto mi naplacujete vodjenja racuna", da se kladimo da ce u expresnom roku doci do promjene po ovom pitanju.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#124 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by akcija007 »

Slazem se s Dozerom ja cu sutra isto uraditi ali u UniCreditu.
Nije stvar samo u RB nego u svim komercijalnim bankama naplacuju vodjenje racuna.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#125 Re: RB - Neprofesionalizam!!!

Post by Dozer »

Naravno, nije samo rijec o RB. Ali znam da su oni, recimo, bili prvi koji su uveli ovu nekakvu "Naknadu za vodjenje racuna" prosle ili pretprosle godine, a onda su ih u expresnom roku propratili i svi ostali. E sad, svima im treba opalit klempu, povuci sa racuna nase pare koje drzimo kod njih, i to sve u toku ove sedmice. Mislim da ce se njihov "gubitak" momentalno mjeriti milionima KM, ali neka se onda oni hvataju za glavu.

I opet kazem - treba jasno i glasno na salteru reci zasto se to radi. Neka malo razmisljaju.
Takodjer, mnogi ce, vjerovatno, zatvoriti svoje debitne kartice u slucaju da imaju dvije ili vise takvih, ali ako se i ne zatvore, a kartice se nuliraju, odnosno povuku se vlastita sredstva s njih, onda jednostavno ne treba placati ove naknade za vodjenje racuna. Neka tuze.
Meni licno nikada nije dosla obavijest da se ukida ona nekakva kamatica koja je isla na moja sredstva, kao ni obavijest da mi se uvodi placanje "Naknade za vodjenje racuna". Koliko znam, i ovo je nelegalno jer je banka obavezna informisati svakog klijenta o bilo kakvoj promjeni u poslovanju. Pa ako cemo se tuzakat, da se onda tuzakamo.
Post Reply