Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#601 Re: Razvod braka

Post by apsidejzi »

Voltriz wrote:Koja je procedura sporazumnog razvoda ukoliko je dijete mladje od 3 godine?

Koliko sam shvatio, mora se proci kroz proces pomirenja. Gdje otici u Novom Gradu? Koji dokumenti trebaju?

Poznanik mi rece da cak razvod nije ni moguc ukoliko je dijete mladje od 3 godine?
Ako je dijete mladje od 3 godine ono ce najvjerovatnije da pripadne majci a muzu pripadne da placa alimentaciju. Nakon trece godine se valja opet po sudu ganjat da dobijes neko vrijeme za druzenje s djetetom...
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#602 Re: Razvod braka

Post by Kiki_Musampa »

apsidejzi wrote:
Voltriz wrote:Koja je procedura sporazumnog razvoda ukoliko je dijete mladje od 3 godine?

Koliko sam shvatio, mora se proci kroz proces pomirenja. Gdje otici u Novom Gradu? Koji dokumenti trebaju?

Poznanik mi rece da cak razvod nije ni moguc ukoliko je dijete mladje od 3 godine?
Ako je dijete mladje od 3 godine ono ce najvjerovatnije da pripadne majci a muzu pripadne da placa alimentaciju. Nakon trece godine se valja opet po sudu ganjat da dobijes neko vrijeme za druzenje s djetetom...
Otac ne može pokrenuti razvod, ako je dijete mlad je od 3 god.. Naravno da u dogovoru sa majkom može vidjeti dijete. Ja sam svoje svaki vikend vidjao iako smo se razišli kad je 8 mjeseci imala.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#603 Re: Razvod braka

Post by kuli1961 »

Kiki_Musampa wrote:
apsidejzi wrote:
Voltriz wrote:Koja je procedura sporazumnog razvoda ukoliko je dijete mladje od 3 godine?

Koliko sam shvatio, mora se proci kroz proces pomirenja. Gdje otici u Novom Gradu? Koji dokumenti trebaju?

Poznanik mi rece da cak razvod nije ni moguc ukoliko je dijete mladje od 3 godine?
Ako je dijete mladje od 3 godine ono ce najvjerovatnije da pripadne majci a muzu pripadne da placa alimentaciju. Nakon trece godine se valja opet po sudu ganjat da dobijes neko vrijeme za druzenje s djetetom...
Otac ne može pokrenuti razvod, ako je dijete mlad je od 3 god.. Naravno da u dogovoru sa majkom može vidjeti dijete. Ja sam svoje svaki vikend vidjao iako smo se razišli kad je 8 mjeseci imala.
MOZE- vidi objasnjenje sa prethodne strane!
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#604 Re: Razvod braka

Post by Voltriz »

Dobio sam poziv u socijalnu sluzbu. Da li mi moze neko da kaze kako ide procedura? Kakva su pitanja, koliko to traje? Sporazumni razvod je u pitanju i mi smo u ok odnosim. Kao sto sam prethodno naveo imamo dijete mladje od 3 godine.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#605 Re: Razvod braka

Post by moonca »

Voltriz wrote:Dobio sam poziv u socijalnu sluzbu. Da li mi moze neko da kaze kako ide procedura? Kakva su pitanja, koliko to traje? Sporazumni razvod je u pitanju i mi smo u ok odnosim. Kao sto sam prethodno naveo imamo dijete mladje od 3 godine.

..pogledaj ovu temu


https://forum.klix.ba/svi-mi-razvedeni- ... s3275.html
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#606 Re: Razvod braka

Post by Euphoria »

Voltriz wrote:Dobio sam poziv u socijalnu sluzbu. Da li mi moze neko da kaze kako ide procedura? Kakva su pitanja, koliko to traje? Sporazumni razvod je u pitanju i mi smo u ok odnosim. Kao sto sam prethodno naveo imamo dijete mladje od 3 godine.
Prvo ce biti informativni razgovor da vide problem, pa ce vas zamoliti da o svemu razgovarate do drugog. Na drugom ce vam predloziti bracno savjetovaliste i mirenje.

Ako je bilo pak nasilja u porodici ovo ce se preskociti. Isto vazi ako ste vec ranije bili u savjetovalistu.

Nakon toga ce vas pitati da li imate dogovor oko djece....prvo ko je staratelj, zatim kako ce drugi roditelj vidjati djecu te iznos obaveznog mjesecnog izdrzavanja malodobne djece.
Kad sve zavrse, daju vam Rijesenje o starateljstvu, i to rijesenje sa ostalim papirima predajete na sud sa zahtjevom za razvod
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#607 Re: Razvod braka

Post by Ramzess Veliki »

Voltriz wrote:Dobio sam poziv u socijalnu sluzbu. Da li mi moze neko da kaze kako ide procedura? Kakva su pitanja, koliko to traje? Sporazumni razvod je u pitanju i mi smo u ok odnosim. Kao sto sam prethodno naveo imamo dijete mladje od 3 godine.
Opusti se I uzivaj … brzo to bude gotovo, skoro nista ne boli. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#608 Re: Razvod braka

Post by SmokingMan »

Dok ovo čitam šta pišete,pomalo počinjem osjećati averziju prema braku.
sumirprimus
Posts: 80479
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#609 Re: Razvod braka

Post by sumirprimus »

a ja prema razvodu haha
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#610 Re: Razvod braka

Post by pijo_zoljo »

sumirprimus wrote:a ja prema razvodu haha
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#611 Re: Razvod braka

Post by wewa »

SmokingMan wrote:Dok ovo čitam šta pišete,pomalo počinjem osjećati averziju prema braku.
to isto kao da imas averziju prema voznji zbog svih udesa koji se desavaju...

niko ne sjeda u auto s ciljem da dozivi nezgodu, niti se ljudi vjencavaju da bi se razvodili.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#612 Re: Razvod braka

Post by SmokingMan »

Opet,dešavaju se nepredviđene situacije koje mogu dovesti do razvoda,kada je više poželjno da se partneri raziđu,šta onda,poslušati komšiluk i trpiti,ili dići sidro? :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#613 Re: Razvod braka

Post by wewa »

SmokingMan wrote:Opet,dešavaju se nepredviđene situacije koje mogu dovesti do razvoda,kada je više poželjno da se partneri raziđu,šta onda,poslušati komšiluk i trpiti,ili dići sidro? :D
hoce li ti komsiluk platiti rezije, ispeglati ves, skuhati rucak, pricuvati djecu?
ako hoce, ima pravo glasa, a i tad mozda.

bolje dobar razvod nego los brak
sto ne znaci da treba tek tako odustati od braka i partnera...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#614 Re: Razvod braka

Post by SmokingMan »

wewa wrote:
SmokingMan wrote:Opet,dešavaju se nepredviđene situacije koje mogu dovesti do razvoda,kada je više poželjno da se partneri raziđu,šta onda,poslušati komšiluk i trpiti,ili dići sidro? :D
hoce li ti komsiluk platiti rezije, ispeglati ves, skuhati rucak, pricuvati djecu?
ako hoce, ima pravo glasa, a i tad mozda.

bolje dobar razvod nego los brak
sto ne znaci da treba tek tako odustati od braka i partnera...
SLAŽEM SE,ali sam za to da niko ne treba trpiti,JER SU DJECA (ako su se eventualno rodila tokom braka) APSOLUTNO NAJVAŽNIJA.Čak se bolji kompromis može stvoriti nakon razvoda i preuzet koknretan obostran odgovoran odgoj djece nego tokom Mrcvarenja braka.Ja sam čak i za razvod kada jedan partner izgubi iteres za drugim,pa onda brak više pređe u prijateljski odnos te izgubi svoj pravi smisao,iako bi većina ipak i ostala u bračnoj zajednici,ako ne vide nešto loše u tome,mada i to zna prerasti u dosadu,pa partneri vremenom počinju polahko sebi tražiti nešto drugo.O,neko može živjeti i sa tim.Mada,ja lično ne bi nikada sebi mogao priušiti monotoniju u braku,posebice kada ti i partner imate malo dodirnih tačaka,interesa,što i nije rijedak slučaj danas,ali opet eto može neko živjeti i sa tim.Ljudi prati taj"biološki sat",pa često spuštaju svoje normalne kriterije,što onemogućuje da se vremenom uspostavi jedan kvalitetan i vjerovatno dugotrajan brak.Pa onda daj šta daš,valja ostaviti potomke iza sebe.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#615 Re: Razvod braka

Post by dobar osjecaj »

SmokingMan wrote:Mada,ja lično ne bi nikada sebi mogao priušiti monotoniju u braku,posebice kada ti i partner imate malo dodirnih tačaka,interesa,što i nije rijedak slučaj danas,ali opet eto može neko živjeti i sa tim.Ljudi prati taj"biološki sat",pa često spuštaju svoje normalne kriterije,što onemogućuje da se vremenom uspostavi jedan kvalitetan i vjerovatno dugotrajan brak.Pa onda daj šta daš,valja ostaviti potomke iza sebe.
Van svake pameti je ulaziti u zajednički život s osobom koju ne poznaješ i s kojom ne dijeliš mnogo zajedničkih interesa. Monotoniju u braku danas kad se nema vremena na bacanje teško može priuštiti ijedan bračni par koji je promislio prije zajedničkog života s kim će da živi.

Praskati se (uslovno rečeno) može s bilo kim, ulaziti u pravne obaveze i stvarati potomstvo s nekim koga ne poznaješ je cjeloživotni užas.

Pojam "normalnih kriterija" kao i spuštanja normalnih kriterija je često vrlo diskutabilan. Postoji mali procenat ljudi za koje se čini da nekako oduvijek jasno znaju šta hoće, šta neće i jasno znaju svoje vrijednosti. Većina ljudi se jako dugo traži i to što su im navodni normalni kriteriji je često skup tuđih svjetonazora, medijskog i uticaja društvenih mreža. Svi uticaji su bitni na nekom nivou ali dosta ljudi kad bi se malo udaljili od tih uticaja i dali sebi vrijeme i prostor da promisle šta im stvarno prija imali bi neke sasvim druge svoje stvarne kriterije i potrebe.

Poznajem više ljudi koji su pojurili za satom za koji se činilo da otkucava. Danas često jedva čekaju da bilo kome uvale djecu nastalu iz te jurnjave. Forma je ispunjena, komšiluk je zadovoljan, svi pojedinačno pate, svako na svoj način.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#616 Re: Razvod braka

Post by SmokingMan »

dobar osjecaj wrote:
SmokingMan wrote:Mada,ja lično ne bi nikada sebi mogao priušiti monotoniju u braku,posebice kada ti i partner imate malo dodirnih tačaka,interesa,što i nije rijedak slučaj danas,ali opet eto može neko živjeti i sa tim.Ljudi prati taj"biološki sat",pa često spuštaju svoje normalne kriterije,što onemogućuje da se vremenom uspostavi jedan kvalitetan i vjerovatno dugotrajan brak.Pa onda daj šta daš,valja ostaviti potomke iza sebe.
Van svake pameti je ulaziti u zajednički život s osobom koju ne poznaješ i s kojom ne dijeliš mnogo zajedničkih interesa. Monotoniju u braku danas kad se nema vremena na bacanje teško može priuštiti ijedan bračni par koji je promislio prije zajedničkog života s kim će da živi.

Praskati se (uslovno rečeno) može s bilo kim, ulaziti u pravne obaveze i stvarati potomstvo s nekim koga ne poznaješ je cjeloživotni užas.

Pojam "normalnih kriterija" kao i spuštanja normalnih kriterija je često vrlo diskutabilan. Postoji mali procenat ljudi za koje se čini da nekako oduvijek jasno znaju šta hoće, šta neće i jasno znaju svoje vrijednosti. Većina ljudi se jako dugo traži i to što su im navodni normalni kriteriji je često skup tuđih svjetonazora, medijskog i uticaja društvenih mreža. Svi uticaji su bitni na nekom nivou ali dosta ljudi kad bi se malo udaljili od tih uticaja i dali sebi vrijeme i prostor da promisle šta im stvarno prija imali bi neke sasvim druge svoje stvarne kriterije i potrebe.

Poznajem više ljudi koji su pojurili za satom za koji se činilo da otkucava. Danas često jedva čekaju da bilo kome uvale djecu nastalu iz te jurnjave. Forma je ispunjena, komšiluk je zadovoljan, svi pojedinačno pate, svako na svoj način.

Ima svega,ali opet daleko od bilo kakve osude,mnoge stvari se svakome dese zbog ishitrenih odluka (jesmo li slabašnia ljudska bića ili ne),jednostavno meni se ne dopadaju određeni segmenti brakova koji imaju klimave temelje (bazirane na tradicionalnim,manje vie konzervativnim vrijednostima,koje ne idu u prilog ženama),ali to je jako opširna tematika.Brakovi koji su strogo utemeljeni na emotivnom sloju (sa primjesama posesivnosti),ispod kojeg svako od bračnih drugova ne vidi neke druge,veoma bitne stvari,brzo iskoču iz šina,neki se završe razvodom,neki tragičnim ishodom,a neki dugoročnim internim mrcvarenjem,u kojem se svi iscrpljuju do iznemoglosti,ali eto,i dalje opstaju.Brakovi podložni tradicionalnim vrijednostima nemaju neku svijetlu budućnosti,u takvim brakovima je pristuno i previše zidova koji vremenom stvaraju tešku posesivnu atmosferu.Ako bračni drugovi zaista žele da žive sretno onda mušarac i žena moraju shvatit da jedno drugo ne posjeduju,i da brak nije doživotna institucija koja se nikada ne može prekinuti....
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#617 Re: Razvod braka

Post by dobar osjecaj »

Ne osuđujem nikoga. Ljudi su izluđeni na više nivoa i gura ih se stalno u sve veću izluđenost i žurbu pa otud i ogroman broj promašenih brakova i neželjene djece i života.
Neke stvari u životu zaista i treba završiti što prije. Ulaziti u pravne obaveze s potpuno nepoznatim ljudima i stvarati potomstvo za koje ces biti vezan do kraja zivota nisu odluke koje bismo smjeli donositi ishitreno.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#618 Re: Razvod braka

Post by Ramzess Veliki »

dobar osjecaj wrote:Van svake pameti je ulaziti u zajednički život s osobom koju ne poznaješ i s kojom ne dijeliš mnogo zajedničkih interesa. Monotoniju u braku danas kad se nema vremena na bacanje teško može priuštiti ijedan bračni par koji je promislio prije zajedničkog života s kim će da živi.

Praskati se (uslovno rečeno) može s bilo kim, ulaziti u pravne obaveze i stvarati potomstvo s nekim koga ne poznaješ je cjeloživotni užas.

Pojam "normalnih kriterija" kao i spuštanja normalnih kriterija je često vrlo diskutabilan. Postoji mali procenat ljudi za koje se čini da nekako oduvijek jasno znaju šta hoće, šta neće i jasno znaju svoje vrijednosti. Većina ljudi se jako dugo traži i to što su im navodni normalni kriteriji je često skup tuđih svjetonazora, medijskog i uticaja društvenih mreža. Svi uticaji su bitni na nekom nivou ali dosta ljudi kad bi se malo udaljili od tih uticaja i dali sebi vrijeme i prostor da promisle šta im stvarno prija imali bi neke sasvim druge svoje stvarne kriterije i potrebe.

Poznajem više ljudi koji su pojurili za satom za koji se činilo da otkucava. Danas često jedva čekaju da bilo kome uvale djecu nastalu iz te jurnjave. Forma je ispunjena, komšiluk je zadovoljan, svi pojedinačno pate, svako na svoj način.
Odusevljen sam ovim postom. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#619 Re: Razvod braka

Post by Ramzess Veliki »

SmokingMan wrote:Opet,dešavaju se nepredviđene situacije koje mogu dovesti do razvoda,kada je više poželjno da se partneri raziđu,šta onda,poslušati komšiluk i trpiti,ili dići sidro? :D
Dici sidro.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#620 Re: Razvod braka

Post by arzuhal »

U svemu je najbolja stvar dogovor, odnosno sporazum. Dogovor za brak, dogovor u braku i dogovor za razvod i oko razvoda. Sporazum je majka svake situacije, tu su ostvaruje ljudskost i stvaraju osnove za normalan život, pa kakva god sudbina bila.

Ako toga nema, onda može biti pakao.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#621 Re: Razvod braka

Post by Dr. Kuca »

hladan.preminger wrote:
Rosali wrote:U braku smo preko 9 godina. Imamo malodobno djete. Stan je on kupio mjesec dana prije sklapanja braka i kredit kojim je stan plaćen cjel je otplaćen tj vraćen u braku. Oboje radimo cijelo vrijeme i imamo dva auta kupljena u braku i jedno koje je nasljedio od roditelja , ovo koje je koristim auto je novije.
Zanimam me vaše mišljene/iskustvo za imovinu i podjelu posebno imam li ja pravo na stan? Sve se vodi na njegovo ime. hvala

Sve je "popola" osim tog auta koje je on naslijedio.

Njegov je stan jer je kupljen prije sklapljanja braka, ostalo se dijeli, cak i auto koje je naslijedio ako je naslijedio u braku.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#622 Re: Razvod braka

Post by hladan.preminger »

Dr. Kuca wrote:
hladan.preminger wrote:
Rosali wrote:U braku smo preko 9 godina. Imamo malodobno djete. Stan je on kupio mjesec dana prije sklapanja braka i kredit kojim je stan plaćen cjel je otplaćen tj vraćen u braku. Oboje radimo cijelo vrijeme i imamo dva auta kupljena u braku i jedno koje je nasljedio od roditelja , ovo koje je koristim auto je novije.
Zanimam me vaše mišljene/iskustvo za imovinu i podjelu posebno imam li ja pravo na stan? Sve se vodi na njegovo ime. hvala

Sve je "popola" osim tog auta koje je on naslijedio.

Njegov je stan jer je kupljen prije sklapljanja braka, ostalo se dijeli, cak i auto koje je naslijedio ako je naslijedio u braku.
A kad je plaćen? Nije to baš tako.
chombe trajla be
Posts: 245
Joined: 22/09/2015 19:53

#623 Re: Razvod braka

Post by chombe trajla be »

Nemore to tako. Za stan te je zajebo, ali si znala za to i pristala si udat se za njega. Ta dva auta kupljena u braku svak nek vozi svoje, a to što je naslijedio od roditelja je njegovo. Čuj najnovije ti voziš, znači nisi ni ti baš naivna. Ja mislim da si ti znala da je on dobrostojeći pa si poletila, pa sad kad bi da odletiš, bi da odneseš sve... Neide to tako, nego nam reci razloge razvoda, ili se razvodite tek da se nešto dešava? I budite pametni radi toga djeteta.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#624 Re: Razvod braka

Post by Dr. Kuca »

Nema veze kad je otplacen. Kupljen je prije sklapljana braka.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8487
Joined: 15/04/2015 11:26

#625 Re: Razvod braka

Post by Thorgerson »

Dr. Kuca wrote:Nema veze kad je otplacen. Kupljen je prije sklapljana braka.
Mozda bi mogla nesto tu zaganjati. Angazovati advokata i vidjeti ima li smisla ista zapocinjati. Mada je moje misljenje da ima.

Realno, nije ni on vlasnik stana bio kad je kupljen. Nego banka. Nije on dao pare - nego banka. Sve dok ne otplati stan, on nije vlasnik - nego banka.

Ako ima dokaze da je i ona ucestvovala u placanju rata kredita, mislim da moze traziti neka svoja prava.
Post Reply