Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#551 Re: Razvod braka

Post by funeral blues »

Hvala Bogu, nemam iskustva sa razvodima, pa to što sam promašila temu nije nikakvo čudo.

Na temi ovog tipa, normalni ljudi očekuju konkretan odgovor, ukoliko ga neko ima, savjet, pomoć i sl., a ne zajedljive komentare, no to je izgleda do toga koliko ko ima pogan karakter.
Koliko vidim po tvojim komentarima na ovoj temi, nisi pravnik, niti imaš iskustva s pravnim aspektima razvoda, već si tu da se naslađuješ tuđim mukama i ostavljaš zajedljive doskočice koje su samo tebi duhovite. Nije ti to nimalo lijepo druže, ovakve stvari su previše ozbiljne i ako ne možeš pomoći bar ne prisjedaj ljudima na muku, imaš bezbroj drugih tema gdje se možeš time baviti.

Kako su nešto stekli, a to upisano na majku, ne znam, zato sam i pitala kako se takvi problemi regulišu. Ukoliko te baš zanima, mogu ih pitati, pa tebi maksuz javiti.

Za namještaj isto ne znam, kao ni za državu, ko je šta i kako..to ćeš već morati sam ispitati.

I nema potrebe da mi repliciraš.

LP
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#552 Re: Razvod braka

Post by nineinchnails »

:arrow:
Last edited by nineinchnails on 08/06/2015 08:44, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#553 Re: Razvod braka

Post by Truba »

ti to u ljutnji kačiš? :D
ZPP
Posts: 487
Joined: 16/02/2013 10:13

#554 Re: Razvod braka

Post by ZPP »

nineinchnails wrote:Pozdrav svima,

Ako neko zna da pojasni proceduru za sporazumni razvod. Gdje se i kako podnosi zahtjev?
Da li je potreban advokat? Ako jeste, imate li nekoga da preporucite?
Hvala
Ako imate mldb. djece morate provesti prvo postupak posredovanja kod Centra za socijalni rad (javite se tamo, oni će vam objasniti).

Ako nemate mldb. djece a brak je trajao najmanje 6 mjeseci, napišite vi prijedlog za sporazumni razvod braka i predajte na sud. Nema potrebe da plaćate advokata ako ste se dogovorili za razvod.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#555 Re: Razvod braka

Post by nineinchnails »

:arrow:
Last edited by nineinchnails on 08/06/2015 08:43, edited 1 time in total.
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#556 Re: Razvod braka

Post by arslanbey »

nineinchnails wrote:Nema djece. Postoji li nekakav formular koji se treba popuniti?
Treba li priloziti ovjerene kopije licnih karata npr, itd?
Od zajednicke imovine imamo stan.
A da nam ispricas probleme u braku,jer mozda se moze lijepse to rijesiti,bez razvoda
ZPP
Posts: 487
Joined: 16/02/2013 10:13

#557 Re: Razvod braka

Post by ZPP »

Nema formular.

Napišete vi.
Nasloviš gore na Općinski sud u Sarajevu.
Ispod napišete Prijedlog za sporazumni razvoda braka (pa vaša imena i adrese).
Ispod toga hronologiju: Tada i tada zaključen brak između x i y (dokaz-izvod iz matične knjige vjenčanih). U braku nismo imali djece. U toku trajanja bračne zajednice došlo je do teškog i trajnog poremećaja bračnih odnosa, nepodnošljivosti daljnjeg zajedničkog života. Predlažemo sudu da donese sljedeću PRESUDU Razvodi se brak između x (ime prezime, ime oca, JMBG) i y (ime prezime, ime oca, JMBG).

Potpišite i predajte na sud ili pošaljite poštom.

P.S. To naravno neka bude zadnja opcija.
ZPP
Posts: 487
Joined: 16/02/2013 10:13

#558 Re: Razvod braka

Post by ZPP »

Tek sad vidim da si dodao ovo za stan. Morate i to odrediti.

Ako je stan stečen u toku trajanja bračne zajednice ide po 1/2.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#559 Re: Razvod braka

Post by JThomas »

ne moraju, to najčešće ide u odvojenoj parnici. teoretski može i zajedno, ali nije zgodno jer sam razvod generalno sad ide jako brzo, a podjela stečevine i dalje jako sporo, to su simpatični sporovi koji mogu trajati i po par decenija.

ako se ne možete dogovoriti oko imovine, prvo se razvedite pa se tužite oko stečevine.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#560 Re: Razvod braka

Post by razonoda »

JThomas wrote:ne moraju, to najčešće ide u odvojenoj parnici. teoretski može i zajedno, ali nije zgodno jer sam razvod generalno sad ide jako brzo, a podjela stečevine i dalje jako sporo, to su simpatični sporovi koji mogu trajati i po par decenija.

ako se ne možete dogovoriti oko imovine, prvo se razvedite pa se tužite oko stečevine.
Pa , ako je --sporazumno---- zar nije bolje sporazumno prodati stan , podijeliti novac, i onda se razvesti .
ZPP
Posts: 487
Joined: 16/02/2013 10:13

#561 Re: Razvod braka

Post by ZPP »

Tacno JThomas, do mene :)
jovke189
Posts: 46
Joined: 22/02/2013 11:16

#562 Re: Razvod braka

Post by jovke189 »

Zamolio bih forumase koji su prosli kroz to ili ako znaju korisnu informaciju da mi pomognu savjetom.
Supruga i ja zelimo sporazumno da se razvedemo nakon 9 godina braka, jer imamo pouzdanu osobu koja bi nas kroz fiktivni brak odvela u jednu od zemalja EU, te zelimo da se sporazumno razvedemo a zatim kroz taj fiktivni brak jedno za drugim potrazimo bolju buducnost za nas i nasu djecu.
Mi smo jedna normalna, zdrava porodica, bez trzavica, i sa 2 djece. Kako se postaviti prilikom razvoda braka s obzirom da ako sam dobro shvatio moramo proci kroz proces mirenja u centru za socijalni rad jer imamo 2 maloljetne djece. Moja pitanja bi bila sledeca:
1. Da li sud moze insistirati da djeca pripadnu majci, ako se oboje izjasnimo da zelimo da pripadnu meni odnosno ocu?
2. Sta reci na tom "mirenju"? Reci iskreno da nemamo problema i da znamo sta hocemo po pitanju djece, ili izmisljati neke nepostojece razloge?
3. Iz iskustva u skorasnje vrijeme, koliko sve to vremenski traje da se razvedemo?
Zamolio bih samo bez nepotrebnih konstatacija, tipa nema nigdje bolje nego u Bosni, rizik je ovo-ono i slicno, a koje se odnose na nas porodicni izbor.
Hvala.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#563 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

jovke189 wrote:Zamolio bih forumase koji su prosli kroz to ili ako znaju korisnu informaciju da mi pomognu savjetom.
1. Da li sud moze insistirati da djeca pripadnu majci, ako se oboje izjasnimo da zelimo da pripadnu meni odnosno ocu?
2. Sta reci na tom "mirenju"? Reci iskreno da nemamo problema i da znamo sta hocemo po pitanju djece, ili izmisljati neke nepostojece razloge?
3. Iz iskustva u skorasnje vrijeme, koliko sve to vremenski traje da se razvedemo?
Zamolio bih samo bez nepotrebnih konstatacija, tipa nema nigdje bolje nego u Bosni, rizik je ovo-ono i slicno, a koje se odnose na nas porodicni izbor.
Hvala.
1. Ne, sud mora biti neutralan.
2. Usaglasite se o svim tackama - mozete otici i kod privatnog posrednika cijena je ista, a usluga bolja. (240 KM)
3. cca 1-3 mjeseca
User avatar
coyotdevil
Posts: 79
Joined: 21/12/2009 15:22

#564 Re: Razvod braka

Post by coyotdevil »

jovke189 wrote:Zamolio bih forumase koji su prosli kroz to ili ako znaju korisnu informaciju da mi pomognu savjetom.
Supruga i ja zelimo sporazumno da se razvedemo nakon 9 godina braka, jer imamo pouzdanu osobu koja bi nas kroz fiktivni brak odvela u jednu od zemalja EU, te zelimo da se sporazumno razvedemo a zatim kroz taj fiktivni brak jedno za drugim potrazimo bolju buducnost za nas i nasu djecu.
Mi smo jedna normalna, zdrava porodica, bez trzavica, i sa 2 djece. Kako se postaviti prilikom razvoda braka s obzirom da ako sam dobro shvatio moramo proci kroz proces mirenja u centru za socijalni rad jer imamo 2 maloljetne djece. Moja pitanja bi bila sledeca:
1. Da li sud moze insistirati da djeca pripadnu majci, ako se oboje izjasnimo da zelimo da pripadnu meni odnosno ocu?
2. Sta reci na tom "mirenju"? Reci iskreno da nemamo problema i da znamo sta hocemo po pitanju djece, ili izmisljati neke nepostojece razloge?
3. Iz iskustva u skorasnje vrijeme, koliko sve to vremenski traje da se razvedemo?
Zamolio bih samo bez nepotrebnih konstatacija, tipa nema nigdje bolje nego u Bosni, rizik je ovo-ono i slicno, a koje se odnose na nas porodicni izbor.
Hvala.
Malo licnog iskustva,
odes u prvi centar za socijalni rad,koji je nadlezan za vasu opstinu,i predas zahtjev za posredovanje,od papira ti treba vjencani list,rodni listovi djece,uvjerenje o zaposlenju ili potvrda sa biroa a kao razlog navedes bilo sta,recimo ne postivanje,mada provjeri tacno sta sve treba.

Dobit cete poziv u roku 8 dana,zakonski.Pomiriti vas niko nece ni pokusati,razvod ti je zagarantovan,ne trebas izmisljati razloge.Ponijeti ces etiketu siledzije,nasilnika i svasta nesto cim predjes prag te ustanove,ali ako ides vani to te ne treba brinuti.Samo pazi da ti brak ne postane sa trzavicama :),barem je meni tako bilo posto su pravo strucni,ja u krim sluzbi zavrsio na kraju :).Kod nas se djeca dodjeljuju majci,stereotipno,niko vam nece provjeravati ni financije niti bilo sta.Ali ako zena kaze da ces biti bolji staratelj s tim se moraju sloziti i njihovo misljenje ide na sud koji to i uvazi.Pazi,proces "mirenja" traje oko 2 mjeseca mozda i tri ako se ne mogu roditelji dogovoriti.Dva do tri puta cete biti pozivani zato recite da ne zelite da iznosite sve stvari da ste tu zbog sporazumnog razvoda i da ste se vec sve dogovorili i oko imovine i oko djece!Kad oni zavrse dobijes zapisnik i potrazi clan.50 porodicnog zakona gdje se mozes pozvati da odmah donesu odluku,
Podneses zahtjev na sudu i cekas rociste a za te pare od privatnog savjetovalista kupi nesto djeci.

Pozz i sretno.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#565 Re: Razvod braka

Post by sadie_forever »

jovke189 wrote:Zamolio bih forumase koji su prosli kroz to ili ako znaju korisnu informaciju da mi pomognu savjetom.
Supruga i ja zelimo sporazumno da se razvedemo nakon 9 godina braka, jer imamo pouzdanu osobu koja bi nas kroz fiktivni brak odvela u jednu od zemalja EU, te zelimo da se sporazumno razvedemo a zatim kroz taj fiktivni brak jedno za drugim potrazimo bolju buducnost za nas i nasu djecu.
Mi smo jedna normalna, zdrava porodica, bez trzavica, i sa 2 djece. Kako se postaviti prilikom razvoda braka s obzirom da ako sam dobro shvatio moramo proci kroz proces mirenja u centru za socijalni rad jer imamo 2 maloljetne djece. Moja pitanja bi bila sledeca:
1. Da li sud moze insistirati da djeca pripadnu majci, ako se oboje izjasnimo da zelimo da pripadnu meni odnosno ocu?
2. Sta reci na tom "mirenju"? Reci iskreno da nemamo problema i da znamo sta hocemo po pitanju djece, ili izmisljati neke nepostojece razloge?
3. Iz iskustva u skorasnje vrijeme, koliko sve to vremenski traje da se razvedemo?
Zamolio bih samo bez nepotrebnih konstatacija, tipa nema nigdje bolje nego u Bosni, rizik je ovo-ono i slicno, a koje se odnose na nas porodicni izbor.
Hvala.
A znate li tek koji je proces da bi vi dobili papire ? jel vas zivot toliko bijedan u Bosni da ste spremn izgubiti 5,6 godina da bi otisli odavde,,radite li?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#566 Re: Razvod braka

Post by insomnia78 »

Joj Jovketa i plana
:lol:
zigranje
Posts: 118
Joined: 24/04/2015 22:10

#567 Re: Razvod braka

Post by zigranje »

sta te briga sto idu, idu za necim boljim, nema sanse da ih mozes ubijediti u suprotno, idu iz poznatog u nepoznato.
to ti sve govori o tome u kakvoj su situaciji ovdje.
sretno vam
jovke189
Posts: 46
Joined: 22/02/2013 11:16

#568 Re: Razvod braka

Post by jovke189 »

Ljudi hvala vam svima na odgovorima. Do kraja Juna cemo predati papire, uzecemo u obzir ove savjete.
Sto se tice odlaska, svako neka radi sto misli da je za njega najbolje. Mi ne vidimo da ce se za nasu porodicu nesto u narednim godinama promijeniti na bolje osim pukog prezivljavanja, i zelimo da zbog sebe i djece odemo u drugu sredinu za zivot. Da li ce nekome biti bolje u Bosni i da li ce imati imati vise para ili srece, bolju podlogu za posao ili da nesto ukrade, nas to ne zanima. Mi gledamo svoju situaciju i prilicno smo se priremili za odlazak sa samim sobom i onima koji ce nam pomoci, samo moramo papiroloski rijesiti ovu bosansku pricu.
Pozdrav svima.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#569 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

jovke189 wrote:Ljudi hvala vam svima na odgovorima. Do kraja Juna cemo predati papire, uzecemo u obzir ove savjete.
Sto se tice odlaska, svako neka radi sto misli da je za njega najbolje. Mi ne vidimo da ce se za nasu porodicu nesto u narednim godinama promijeniti na bolje osim pukog prezivljavanja, i zelimo da zbog sebe i djece odemo u drugu sredinu za zivot. Da li ce nekome biti bolje u Bosni i da li ce imati imati vise para ili srece, bolju podlogu za posao ili da nesto ukrade, nas to ne zanima. Mi gledamo svoju situaciju i prilicno smo se priremili za odlazak sa samim sobom i onima koji ce nam pomoci, samo moramo papiroloski rijesiti ovu bosansku pricu.
Pozdrav svima.
Sve najbolje i nalijepse zelim.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#570 Re: Razvod braka

Post by ho oponopono »

...ne bacajte lovu bezze, sve sami mozete odraditi, sporazumno brze to ide...

... centru za socijalni rad na cijem podrucju imate prebivaliste podnosite zahtjev za posredovanje da bi odradili proces "mirenja"- cista formalnost oko mirenja...

...opcinskom sudu podnosite prijedlog za sporazumni razvod braka u tri primjerka (prilozi: vjencani list, rodni list za kindere, zapisnik lica ovlastenog za posredovanje ) :pusi2:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#571 Re: Razvod braka

Post by razonoda »

ho oponopono wrote:...ne bacajte lovu bezze, sve sami mozete odraditi, sporazumno brze to ide...

... centru za socijalni rad na cijem podrucju imate prebivaliste podnosite zahtjev za posredovanje da bi odradili proces "mirenja"- cista formalnost oko mirenja...

...opcinskom sudu podnosite prijedlog za sporazumni razvod braka u tri primjerka (prilozi: vjencani list, rodni list za kindere, zapisnik lica ovlastenog za posredovanje ) :pusi2:
:happyfamily: aha.-podneses tamo, podneses amo , kad te doceka gospodja na salteru :repetirana: sa stotinu novih pitanja :run: .
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#572 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

ko ima novac, a nema vremena ima zastupnika. Ko nema pare a ima vremena nek hoda sam.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#573 Re: Razvod braka

Post by ho oponopono »

razonoda wrote:
ho oponopono wrote:...ne bacajte lovu bezze, sve sami mozete odraditi, sporazumno brze to ide...

... centru za socijalni rad na cijem podrucju imate prebivaliste podnosite zahtjev za posredovanje da bi odradili proces "mirenja"- cista formalnost oko mirenja...

...opcinskom sudu podnosite prijedlog za sporazumni razvod braka u tri primjerka (prilozi: vjencani list, rodni list za kindere, zapisnik lica ovlastenog za posredovanje ) :pusi2:


:happyfamily: aha.-podneses tamo, podneses amo , kad te doceka gospodja na salteru :repetirana: sa stotinu novih pitanja :run: .

...pa takav nam je sustav sta da radimo, a treba vise otupiti na mrzovoljne salteruse...danas svaka susa radi, ne zna ni odgovoriti na upit, pa te proslijedi kolegi koji te forvarduje dalje i onaj deseti ti speluje spiku kako ste vi nervozni pobogu...

...muminovic fino rece, platis i zastupnik to odradi, u suprotnom naoruzaj se saburom i lovu iskoristis za nesto drugo... :pusi2:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#574 Re: Razvod braka

Post by razonoda »

:-D Uzmes li -zastupnika--nema love za nesto drugo.--No , kad nema druge opcije , neminovno je.

Placam jednog-- mic po mic ..ne vidim kraj.

Udruze se sa sudijama --i deru li deru. :eh:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#575 Re: Razvod braka

Post by sunceKOtepsija »

ispade teze se razvest neg udat/ozenit
Post Reply