Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#501 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Verocious wrote:
muminovic wrote:@Verocious Ako kazes da je "izasao drugi zakon" - samo ga navedi, to ti je 1-2 sekunde posla. Na taj nacin ces dokazati svoju tezu.
Zakon koji je trenutno na snazi
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... je_BiH.pdf
A s obzirom da je ovo aktuelni Porodicni zakon FBiH.
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#502 Re: Razvod braka

Post by Verocious »

muminovic wrote:
Ja se ne vrtim u krug, samo mi navedi ima tog novog zakona zbog kojeg se ne primjenjuje uredba koja je navedena.
Ti hoces sad da ja izgubim par sati trazeci po netu samo da bi tebi udovoljio? Kao sto sam i prije vec rekao necu i ne zelim to da radim, iskeno i ne interesuje me jer mi apsolutno nije potrebno za posao, a zasto bi i trazio nesto sto vise nije bitno. Sto se mene tice ova je rasprava zavrsena ionako sam izgubio previse vremena.
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#503 Re: Razvod braka

Post by shandrprcSA »

red je da ako nesto toliko tvrdis da to i potkrijepis nekim dokazom
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#504 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Verocious wrote:
muminovic wrote:
Ja se ne vrtim u krug, samo mi navedi ima tog novog zakona zbog kojeg se ne primjenjuje uredba koja je navedena.
Ti hoces sad da ja izgubim par sati trazeci po netu samo da bi tebi udovoljio? Kao sto sam i prije vec rekao necu i ne zelim to da radim, iskeno i ne interesuje me jer mi apsolutno nije potrebno za posao, a zasto bi i trazio nesto sto vise nije bitno. Sto se mene tice ova je rasprava zavrsena ionako sam izgubio previse vremena.
Covjek ti rece lijepo, ako tvrdis dokazi, sta ce ti par sati na netu trazenja ako kazes da si uradio preko 100 ovakvih predmeta, do sada si mogao napamet naucit taj "zakon."
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#505 Re: Razvod braka

Post by shandrprcSA »

Verocious wrote:
muminovic wrote:
Ja se ne vrtim u krug, samo mi navedi ima tog novog zakona zbog kojeg se ne primjenjuje uredba koja je navedena.
Ti hoces sad da ja izgubim par sati trazeci po netu samo da bi tebi udovoljio? Kao sto sam i prije vec rekao necu i ne zelim to da radim, iskeno i ne interesuje me jer mi apsolutno nije potrebno za posao, a zasto bi i trazio nesto sto vise nije bitno. Sto se mene tice ova je rasprava zavrsena ionako sam izgubio previse vremena.
eto te ko i forumasica @eluna :D
http://forum.klix.ba/prava-vozaca-prili ... #p10779271
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#506 Re: Razvod braka

Post by Verocious »

Da bi vama dvojici na internetu dokazao? Evo sad cu... :mrgreen:
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#507 Re: Razvod braka

Post by shandrprcSA »

Verocious wrote:Da bi vama dvojici na internetu dokazao? Evo sad cu... :mrgreen:
meni si dokazao ;)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#508 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Verocious wrote:Da bi vama dvojici na internetu dokazao? Evo sad cu... :mrgreen:
Ja sam ti vec prethodno rekao, meni nemas sta dokazivat, nadji radi sebe, da znas za sebe, trebat ce ti posebno jer tvrdis da si do sada rijesio preko 100 ovakvih predmeta.

Ja vec znam.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#509 Re: Razvod braka

Post by salik79 »

shandrprcSA wrote:
Verocious wrote:
muminovic wrote:
Ja se ne vrtim u krug, samo mi navedi ima tog novog zakona zbog kojeg se ne primjenjuje uredba koja je navedena.
Ti hoces sad da ja izgubim par sati trazeci po netu samo da bi tebi udovoljio? Kao sto sam i prije vec rekao necu i ne zelim to da radim, iskeno i ne interesuje me jer mi apsolutno nije potrebno za posao, a zasto bi i trazio nesto sto vise nije bitno. Sto se mene tice ova je rasprava zavrsena ionako sam izgubio previse vremena.
eto te ko i forumasica @eluna :D
http://forum.klix.ba/prava-vozaca-prili ... #p10779271
Bolje za tebe sto nije nista pronasla, jer da si se izvinUo, Bog dragi zna kako bi ti kicma na to reagovala. :mrgreen:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#510 Re: Razvod braka

Post by razonoda »

Dali je zakon napisan tako , da se moze manipulisati, tj razne intrepetacije, pa sta prodje od slucaja do slucaja.Neznam nista o zakonima , imam advokata i sve je njemu prepusteno.
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#511 Re: Razvod braka

Post by Verocious »

razonoda wrote:Dali je zakon napisan tako , da se moze manipulisati, tj razne intrepetacije, pa sta prodje od slucaja do slucaja.Neznam nista o zakonima , imam advokata i sve je njemu prepusteno.
Sta te konkretno interesuje?
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#512 Re: Razvod braka

Post by razonoda »

Verocious wrote:
razonoda wrote:Dali je zakon napisan tako , da se moze manipulisati, tj razne intrepetacije, pa sta prodje od slucaja do slucaja.Neznam nista o zakonima , imam advokata i sve je njemu prepusteno.
Sta te konkretno interesuje?
Imovisko-pravni, druga strana van BIH , ne prima pozive.
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#513 Re: Razvod braka

Post by de facto. »

Moze li advokat zastupati stranku koja podize tuzbu za razvod bez njenog pojavljivanja na sudu i u kojem momentu je potrebno dati punomoc?
Jedan mi advokat rece da punomoc ne treba uopce,ali to je nemoguce. :-?
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#514 Re: Razvod braka

Post by mg »

Može te i razvest u određenim slučajevima a da se ne pojaviš na sudu. Punomoć obavezna.
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#515 Re: Razvod braka

Post by Verocious »

de facto. wrote:Moze li advokat zastupati stranku koja podize tuzbu za razvod bez njenog pojavljivanja na sudu i u kojem momentu je potrebno dati punomoc?
Jedan mi advokat rece da punomoc ne treba uopce,ali to je nemoguce. :-?
Ako je sve cisto ne moras se pojaviti pred sudom, ako mislis da nije uredu prijedlog druge strane (alimentacija, vidjanje djeteta itd) onda bi se trebao pojaviti pred sudom da das izjavu. Punomoc je obavezna a moze se dati uz tuzbu/odgovor na tuzbu, poslije tuzbe/odgovora na tuzbu, prije pripremnog, na pripremnom, prije glavne rasprave i na glavnoj raspravi.
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#516 Re: Razvod braka

Post by de facto. »

A kada je zavrsen postupak posredovanja nakon koliko otprilike sud pozove da se pocne sa razvodom i kada se moze podici tuzba?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#517 Re: Razvod braka

Post by Drinski »

Pa ti moras podnijeti tužbu nakon posredovanja.
User avatar
alhemicarka
Posts: 40
Joined: 07/07/2008 20:09
Location: Sarajevo

#518 Re: Razvod braka

Post by alhemicarka »

Imam nekoliko pitanja...
Prvo, nakon presude Opcinskog suda da je brak razveden, bivsi suprug ulaze zalbu i taj slucaj ide na Kantonalni sud. Tamo je od marta 2013. godine, znaci godinu i 9 mjeseci... Koliko vremena jos moram cekati da sud razmotri zalbu i koliko takvi slucajevi 'stoje' na Kantonalnom sudu?

Drugo, kako je moguce da nisam obavijestena da je moj slucaj sa Opcinskog suda prebacen na Kantonalni? To sam saznala setajuci od jednog do drugog suda i trazeci informaciju dokle je i sta, cak ni moj advokat nije bio o tome obavijesten...samo je imao inf. da je ulozio zalbu na presudu...

Da li se moj bivsi moze opet zaliti na odluku koju donese Kantonalni sud, da bi odugovlacio proces...ili to vazi kao drugostepena presuda?

Izvinjavam se ako sam koji pojam fulila, jer ne baratam pravnim zargonom.. :D

I da, zalio se na presudu Opcinskog suda o razvodu braka i dio gdje ja nisam duzna da mu placam alimentaciju :D
Da li takvi slucajevi imaju neki poseban tretman?

Unaprijed hvala! :)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#519 Re: Razvod braka

Post by Drinski »

alhemicarka wrote:Imam nekoliko pitanja...
Prvo, nakon presude Opcinskog suda da je brak razveden, bivsi suprug ulaze zalbu i taj slucaj ide na Kantonalni sud. Tamo je od marta 2013. godine, znaci godinu i 9 mjeseci... Koliko vremena jos moram cekati da sud razmotri zalbu i koliko takvi slucajevi 'stoje' na Kantonalnom sudu?

Drugo, kako je moguce da nisam obavijestena da je moj slucaj sa Opcinskog suda prebacen na Kantonalni? To sam saznala setajuci od jednog do drugog suda i trazeci informaciju dokle je i sta, cak ni moj advokat nije bio o tome obavijesten...samo je imao inf. da je ulozio zalbu na presudu...

Da li se moj bivsi moze opet zaliti na odluku koju donese Kantonalni sud, da bi odugovlacio proces...ili to vazi kao drugostepena presuda?

Izvinjavam se ako sam koji pojam fulila, jer ne baratam pravnim zargonom.. :D

I da, zalio se na presudu Opcinskog suda o razvodu braka i dio gdje ja nisam duzna da mu placam alimentaciju :D
Da li takvi slucajevi imaju neki poseban tretman?

Unaprijed hvala! :)
1. nema pravila, zapravo ima, ali je to očito probijeno, napiši urgenciju plus izjavi zalbu Ombudsmenima BIH - ured u Sarajevu, ul. Grbavička.

2. ovo je, da tako kazem, prazna priča, nakon sto je advokat dobio "informaciju" da je izjavljena žalba onda je po logici stvari trebao znati da je općinski sud (nakon to je okončao svoj dio postupka) mora spis poslati kant.sudu. Nece ga meni poslati. Trazi kod za pristup sudskim predmetima putem interneta pa prati svoj spis.

3. ne može, moze izjaviti neka dr. pravna sredstva, ali to ne uticena pravomoćnost odluke,

4. ako se radi o izdrzavanju djeteta koje je njemu povjereno na staranje, mislim da je u pravu, jer je sud trebao obavezati tebe kao jednog roditelja da doprinosis izdrzavanja djeteta koje je njemu povjerenu. ako se rado o supruznickom izdrzavanju, malo je drugačija situacija.
User avatar
alhemicarka
Posts: 40
Joined: 07/07/2008 20:09
Location: Sarajevo

#520 Re: Razvod braka

Post by alhemicarka »

Drinski wrote:
alhemicarka wrote:Imam nekoliko pitanja...
Prvo, nakon presude Opcinskog suda da je brak razveden, bivsi suprug ulaze zalbu i taj slucaj ide na Kantonalni sud. Tamo je od marta 2013. godine, znaci godinu i 9 mjeseci... Koliko vremena jos moram cekati da sud razmotri zalbu i koliko takvi slucajevi 'stoje' na Kantonalnom sudu?

Drugo, kako je moguce da nisam obavijestena da je moj slucaj sa Opcinskog suda prebacen na Kantonalni? To sam saznala setajuci od jednog do drugog suda i trazeci informaciju dokle je i sta, cak ni moj advokat nije bio o tome obavijesten...samo je imao inf. da je ulozio zalbu na presudu...

Da li se moj bivsi moze opet zaliti na odluku koju donese Kantonalni sud, da bi odugovlacio proces...ili to vazi kao drugostepena presuda?

Izvinjavam se ako sam koji pojam fulila, jer ne baratam pravnim zargonom.. :D

I da, zalio se na presudu Opcinskog suda o razvodu braka i dio gdje ja nisam duzna da mu placam alimentaciju :D
Da li takvi slucajevi imaju neki poseban tretman?

Unaprijed hvala! :)
1. nema pravila, zapravo ima, ali je to očito probijeno, napiši urgenciju plus izjavi zalbu Ombudsmenima BIH - ured u Sarajevu, ul. Grbavička.

2. ovo je, da tako kazem, prazna priča, nakon sto je advokat dobio "informaciju" da je izjavljena žalba onda je po logici stvari trebao znati da je općinski sud (nakon to je okončao svoj dio postupka) mora spis poslati kant.sudu. Nece ga meni poslati. Trazi kod za pristup sudskim predmetima putem interneta pa prati svoj spis.

3. ne može, moze izjaviti neka dr. pravna sredstva, ali to ne uticena pravomoćnost odluke,

4. ako se radi o izdrzavanju djeteta koje je njemu povjereno na staranje, mislim da je u pravu, jer je sud trebao obavezati tebe kao jednog roditelja da doprinosis izdrzavanja djeteta koje je njemu povjerenu. ako se rado o supruznickom izdrzavanju, malo je drugačija situacija.
Hvala puno!
Nije rijec o izdrzavanju djeteta, vec NJEGA. Nismo imali djece, a posto sam samo ja radila i izdravala trazio je da njemu placam alimentaciju, na koju prema Porodicnom zakonu ima pravo... i zalio se i Ombudsmenima na presudu da ga ja ne moram izdrzavati... Da li ta njegova zalba moze uticati na duzinu obrade predmeta na Kantonalnom?

I, da... Dobila sam na Kantonalnom sudu papir na kojem pise kod, ali kad ga ukucam na web stranici uopste nema nikakvih informacija...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#521 Re: Razvod braka

Post by vješalica »

Tvoj bivši suprug traži da ti njemu plaćaš alimentaciju i to za njega lično?
Ne mogu da vjerujem... :lol: :lol: :lol: :lol:
Svašta budale od čovjeka...

Prvo kakve veze ima Ombdusmen i kakve njemu žalbe piše?

Ne razumijem to nikako... :zzzz:

Što se tiče koda:

ideš na stranicu pravosudje.ba/predmeti

Upišeš broj predmeta s tim da vodiš računa da oni hijeroglifi su ustvari slovo ž (ako ih imaš u broju predmeta)
I dole ukucaš onaj kod sa slovima i brojevima

I kad ti se otvori onda možeš vidjeti kako teče evidencija u spisu i dokle je došao i kod kojeg je sudije itd itd.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#522 Re: Razvod braka

Post by Miki123 »

Tvoj bivši suprug traži da ti njemu plaćaš alimentaciju i to za njega lično?
Ne mogu da vjerujem... :lol: :lol: :lol: :lol:
Svašta budale od čovjeka...
pa ako žena ima pravo na izdržavanje, zašto ne to isto pravo ne bi uživao i jači spol? :D
User avatar
alhemicarka
Posts: 40
Joined: 07/07/2008 20:09
Location: Sarajevo

#523 Re: Razvod braka

Post by alhemicarka »

Miki123 wrote:
Tvoj bivši suprug traži da ti njemu plaćaš alimentaciju i to za njega lično?
Ne mogu da vjerujem... :lol: :lol: :lol: :lol:
Svašta budale od čovjeka...
pa ako žena ima pravo na izdržavanje, zašto ne to isto pravo ne bi uživao i jači spol? :D
Pa valjda zato sto je 'jaci'... :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#524 Re: Razvod braka

Post by dobar osjecaj »

alhemicarka wrote:Nije rijec o izdrzavanju djeteta, vec NJEGA. Nismo imali djece, a posto sam samo ja radila i izdravala trazio je da njemu placam alimentaciju, na koju prema Porodicnom zakonu ima pravo...
Jeza me hvata kad ovo citam i pomislim u sta se sve covjek moze upustiti i s kakvim posljedicama.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#525 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

sto da ne - ne treba biti diskriminacije.
Post Reply