Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#901 Re: Razvod braka

Post by crveni_makovi »

Kao i uvijek, jako nesebično i lijepo od tebe što izdvajaš vrijeme i dijeliš znanje da pomogneš ljudima koji znaju manje. Tvoji opisi ovog arhaičnog i šovinističkog a ničim izazvanog osvrta su odličan obrazovni materijal za sve ljude kojima okolnosti dosad nisu dale priliku da više rade na sebi i na preispitivanju shvatanja kojima im je neko ispirao mozak.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#902 Re: Razvod braka

Post by Romeo 80 »

Drmni jedan lexilijum i smanji simpovanje.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#903 Re: Razvod braka

Post by kuli1961 »

crveni_makovi wrote: 11/12/2022 21:24 Kao i uvijek, jako nesebično i lijepo od tebe što izdvajaš vrijeme i dijeliš znanje da pomogneš ljudima koji znaju manje. Tvoji opisi ovog arhaičnog i šovinističkog a ničim izazvanog osvrta su odličan obrazovni materijal za sve ljude kojima okolnosti dosad nisu dale priliku da više rade na sebi i na preispitivanju shvatanja kojima im je neko ispirao mozak.
Hvala!
Kao ljudsko bice, muskarac, suprug, otac, a tek na kraju pravnik po profesiji- jednostavno nisam htio prećutati ovaj ispad. I nikada neću!
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#904 Re: Razvod braka

Post by azurna_obala »

Romeo 80 wrote: 11/12/2022 19:43 Pretpostavljam da je otac radio i zarađivao, dok je majka bila domaćica?! Razvod braka još nije okončan, tako da se ne može reći da je novac podignut nakon razvoda.
Mislim da je u tom slučaju njegov prijedlog i više nego fer, jer predlaže podjelu imovine bez novca. Po zakonu sva bračna stečevina je predmet raspodjele, no osvrnuo bih se na činjenicu kako žene žele iskoristiti sve što im zakon nudi da opelješe bivše muževe, iako realno nisu ništa zarađivale.

Za sva pitanja trebate konsultovati advokate. Oni su prva adresa za takva pitanja i savjete.
Žene realno nisu ništa zarađivale...realno su samo djecu rađale i čistile kuću. Onda realno budi domaćica.

Kakav šovinistički komentar jbt
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#905 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

crveni_makovi wrote: 11/12/2022 21:24 Kao i uvijek, jako nesebično i lijepo od tebe što izdvajaš vrijeme i dijeliš znanje da pomogneš ljudima koji znaju manje. Tvoji opisi ovog arhaičnog i šovinističkog a ničim izazvanog osvrta su odličan obrazovni materijal za sve ljude kojima okolnosti dosad nisu dale priliku da više rade na sebi i na preispitivanju shvatanja kojima im je neko ispirao mozak.
@kuli je najbolji čovjek na svijetu,ozbiljno to tvrdim
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#906 Re: Razvod braka

Post by pesimist »

Poz svim clanovima
Zanima.me jedna sitnica ako neko poznaje malo bolje nas zakon i prava.U pitanju je jedna sitnica nakon razvoda gdje sam ja kao otac vidjao dijete tj uzimao dijete na nacin da dodjem a majka iznese dijete ispred stana ili u haostoru mi preda dijete i tako isto vracam.Sad nakon duzeg perioda odjednom ne zeli da snosi dijete vec zeli da ja dodjem na vrata i uzmem dijete i isto tako vratim?
Jel.moguce da ima pravo na to ? Meni kao ocu nije problem preci desetine kilometara uzeti dijete i vracati a majci je tesko izaci iz stana 10 koraka ? Ako je njoj tesko moze bilo ko umjesto nje spustiti dijete nemam problem s tim al nije mi uredu da ja moram ici na vrata zvoniti i vidjati bilo koga iz tog stana ako je vec dogovoreno da preuziman dijete ispred stana ili haostor
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#907 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

preseravanje,orovociranje,nema rpavo na to
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#908 Re: Razvod braka

Post by kuli1961 »

Dogovor o nacinu preuzimanja djeteta je jedno, a izreka presude ili rjesenja CSR o nacinu preuzimanja djeteta je sasvim drugo. U prvom slucaju, moze te tako vozati, u drugom- ne postuje presudu/rjesenje, pa je mozes handriti prijetnjom izvršenja, uz mogucnost novcanog kaznjavanja.
Po mom misljenju, svrha kontakta roditelja i djeteta, nakon razvoda i povjeravanja djeteta drugom roditelju, je u zblizavanju, stvaranju i jacanju veze djeteta sa roditeljem kome ono NIJE povjereno. Zbog te svrhe, ja, takodje roditelj, bih presao preko toga prilikom samog preuzimanja djeteta, ali bih nasao nacina i vremena (a nikako pred djetetom u casu preuzimanja) da joj za taj "nedogovoreni" postupak natrljam nos, pa zavisi od okolnosti i mozda malkice ponizim, cisto da joj dam do znanja da se mora igrati "po pravilima".
Sve ovo upravo iz razloga sto mi je zelja da budem sa djetetom, da ono bude sa mnom, a ne da dijete dozivljava frustracije kada me vidi, kada treba da bude sa mnom.
Eh, roditelji- oba- kada cete prestati pucati penale svom/svojoj bivsem/bivsoj preko djece???? Bilo ih je slatko praviti, jel"da? A sada, šamarate se preko djece??? Dokle?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#909 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

@Kuli sve lijepo,pametno objasnio,baš onako kako samo on zna
mercy_h
Posts: 1
Joined: 18/08/2023 08:34

#910 Re: Razvod braka

Post by mercy_h »

kuli1961 wrote: 11/12/2022 21:14 Nisam mislio ukljucivati se, ali me post forumasa @Romeo 80 prosto natjerao.
Koliko razumijem iz pitanja, postupak razvoda braka je jos u toku, a majka je uzela neki stan u zakup, dakle, vjerovatno je otac ostao u stanu/kuci.
Sva imovina stečena radom tokom trjanja braka je bračna stečevina- vidi član 251 Porodicnog zakona FBiH:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... je_BiH.pdf
Prema clanu 252. istog zakona, bračni partneri su sa jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drugačije ugovorili.
Prema tome, sva imovina koju su tvoji roditleji stekli tokom bračne zajednice (osim izricito posebne imovine), nepokretna (zemljiste, objekti), pokretna (vozilo, novac- na racunu ili gotovina, dragocjenosti, itd itd) je bračna stečevina i tvoji roditlej isu suvlasnici sa po 1/2 svako od njih.
Ako je novac bio na racunu, a po podnošenju tuzbe ga nema, nece biti problem dokazati/utvrditi koliko je novca bilo i uci ce u stečevinu, isto kao i nepokrentosti i ostale pokretne stvari.
Kada se pravosnaznom presudom utvrdi obim/velicina te stecevine, tada je moguce da jedna strana treba da drugoj preda neki dio, ovdje npr. 1/2 od tih "nekoliko desetina hiljada KM". Ako ne zeli, moze se pokrenuti izvrsni postupak, ako je izreka presude takva da je "duznik" obavezan" da preda. Ako nije, nova parnica....Tek u izvrsnom postupku je moguce sudskom drazbom prodavati nepokrentost- ovdje oca- da bi se majka novcano namirila, pa zato odgovor na ovo pitanje je- ne, sud ne nalaze nadokandu u imovini "duznika".
Dozvoljeno je dici novac sa racuna, iako postupka razvoda braka tece. Otac je vjerovatno vlasnik racuna (ali nije kompletnog novca), pa nije bilo prepreke da ga podigne.
Podstanarstvo tokom postupka razvoda- mislim da se ne moze uzeti u "racun" u stečevini.
Trajanje postupka--godine....
Post forumasa @Romeo 80 me je i izazvao da ovo napisem i šokirao koliko je šovinistički!
.."majka bila domacica"- PA STA AKO I JESTE? Nije zaradjivala??? A ko je tog "junaka" hranio, prao, peglao? Ko je kucu uredjivao? Ko je isao na pijacu i drugu nabavku? Rad je samo ono za sta se prima plata??? Helouu?
Ocev prijedlog, barem kako pises je vise nego nefer- cuj nije bilo para, pa dijelimo "samo "nepokretnosti (ako je novca bilo i ako se utvrdi KADA je podignut)
"no osvrnuo bih se na činjenicu kako žene žele iskoristiti sve što im zakon nudi da opelješe bivše muževe, iako realno nisu ništa zarađivale."..
To nije nikakva činjenica, vec gola, neutemeljena tvrdnja ovog forumaša.
Zakon obim stranama pruza identicnu zastitu prava i odredjuje istovjetne obaveze, a stav forumaša @Romeo 80 je arhaičan, zastario, čovinistički pogled na položaj bračnih partnera. Strašno!
Svaka čast za komentar!
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#911 Re: Razvod braka

Post by Truba »

Image
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#912 Re: Razvod braka

Post by Kiki_Musampa »

pesimist wrote: 04/05/2023 22:06 Poz svim clanovima
Zanima.me jedna sitnica ako neko poznaje malo bolje nas zakon i prava.U pitanju je jedna sitnica nakon razvoda gdje sam ja kao otac vidjao dijete tj uzimao dijete na nacin da dodjem a majka iznese dijete ispred stana ili u haostoru mi preda dijete i tako isto vracam.Sad nakon duzeg perioda odjednom ne zeli da snosi dijete vec zeli da ja dodjem na vrata i uzmem dijete i isto tako vratim?
Jel.moguce da ima pravo na to ? Meni kao ocu nije problem preci desetine kilometara uzeti dijete i vracati a majci je tesko izaci iz stana 10 koraka ? Ako je njoj tesko moze bilo ko umjesto nje spustiti dijete nemam problem s tim al nije mi uredu da ja moram ici na vrata zvoniti i vidjati bilo koga iz tog stana ako je vec dogovoreno da preuziman dijete ispred stana ili haostor
Ma ja sam ga vodio/vraćao gdje god hoće. Brzo će doći vrijeme kada će dijete moći samo izaći, a još brže kada će ti ono samo govoriti kad hoće ili neće kod tebe (tinejdžer)...
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#913 Re: Razvod braka

Post by pesimist »

Supruga i ja smo se razveli sporazumno dogovorili sve napismeno zavrsili u socijalnoj sluzbi sve al valjda to rijesenje treba da se preda u sud ali supruga nije to predala u sud jer je ona podnosioc razvoda pa.me zanima da li ja mogi da predam te papire u sud i koji su potrebni papiri.
Ponavljam sve je zavrseno u socijalnoj sluzbi sve napismeno imamo rijesenje samo nije predato u sud .
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#914 Re: Razvod braka

Post by dr_Evil »

pesimist wrote: 16/09/2023 16:48 Supruga i ja smo se razveli sporazumno dogovorili sve napismeno zavrsili u socijalnoj sluzbi sve al valjda to rijesenje treba da se preda u sud ali supruga nije to predala u sud jer je ona podnosioc razvoda pa.me zanima da li ja mogi da predam te papire u sud i koji su potrebni papiri.
Ponavljam sve je zavrseno u socijalnoj sluzbi sve napismeno imamo rijesenje samo nije predato u sud .
Cuj ona podnosioc, a nije predala. Sta je rec?
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#915 Re: Razvod braka

Post by kadinica »

Niste se razveli dok sudija ne svira kraj, tj. do pravomoćne presude.

Ako ste postigli sporazum, morate oboje potisati, ima primjera na internetu. Prilažete vjenčani list i rodne listove djece, kao i rješenje Centra za socijalni rad.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#916 Re: Razvod braka

Post by VladaFBiH »

Truba wrote: 11/09/2023 12:17 Image
Ovo garant prodaješ na OLX-u :)
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20576
Joined: 12/08/2013 12:51

#917 Re: Razvod braka

Post by insaneinthebrain »

VladaFBiH wrote: 19/09/2023 09:22
Truba wrote: 11/09/2023 12:17 Image
Ovo garant prodaješ na OLX-u :)
sta prodaje, po njegovom iskustvu marko pisao knjigu :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#918 Re: Razvod braka

Post by Truba »

to su komunistički ili građanski brakovi

toga nema u kršćanstvu
mislim razvoda
samo ništavnost braka (ako jedan od parova neće djecu ili je slagao tešku bolest)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#919 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

čuj komunistički brakovi su građanski brakovi,znači i danas valjda živimo u komunizumu
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#920 Re: Razvod braka

Post by NediM17 »

Postala moda vjerskih vjenčanja.
A kad se rašćeruju niko hodže ne traži.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#921 Re: Razvod braka

Post by Truba »

A sto ce traziti
Samo posaljes sms 3 x i naglasis
Razvodim se x3
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#922 Re: Razvod braka

Post by pesimist »

Supruga i ja smo zavrsili sve u centru za socijalni rad i dobili rijesenje koje se predaje u sud e supruga to rijesenje evo godinu dana nije nikad predala u sud jer je ona predala za razvod.Zanima me da li mogu otici u sud i ja predati papire i rijesenje ?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#923 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

pesimist wrote: 11/11/2023 12:01 Supruga i ja smo zavrsili sve u centru za socijalni rad i dobili rijesenje koje se predaje u sud e supruga to rijesenje evo godinu dana nije nikad predala u sud jer je ona predala za razvod.Zanima me da li mogu otici u sud i ja predati papire i rijesenje ?
mislim da se u sud treba predati tužba za razvod braka, a uz to i to rješenje iz CZSR
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#924 Re: Razvod braka

Post by pesimist »

Sporazumni je razvod u pitanju znaci sve zavrseno u centru za socijalni rad i to rijesenje treba predati u sud medjutim ona ga nije predala nikad pa me zanima mogu li ja predati
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#925 Re: Razvod braka

Post by teuta06 »

Muž želi razvod braka. Razlog: on se ne vidi više u ovome, sve ga guši, ne želi djecu, ne želi obaveze iz braka, nemamo seksualne odnose itd. Ja ne želim razvod, ali evo kad je došlo do tog, nije da imam izbora. Nismo još ništa poduzeli, otac mi je bolestan, treba na operaciju, pa ako budem mogla da sačekam da to prođe, da ne stresiram dodatno svoje.
davala sam prijedlog da idemo u bračno savjetovalište, ne želi...

kako se izboriti sa stresom, kako preživjeti razvod braka, kako saopćiti porodici...
Post Reply