Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#651 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote:Nije stvar čija je imovina. Dijete mora živjeti negdje. Postoji obaveza roditelja da obezbjedi stanovanje djetetu. A pošto je dijete sa majkom, treba li obrazlagati zašto i majka može živjeti sa djetetom? Znaju sudije kako je kod nas sa alimentacijom i plaćanjem podstanarstva djetetu i ženi. Tako, ako stan postoji - tu će biti dijete.

Tu je dijete na prvom mjestu, pa sve ostalo.

Nije naš zakon loš. Loše je sprovođenje. A i ljudi sami sebe dovode u loše situacije.

Vidio bih te da se sudi po kalifornijskom zakonu pa imaš plaćanje ženi nakon razvoda "očuvanje životnog stila za vrijeme trajanja braka".

Nikakvih mi problema sa razvodima nemamo šta se dešava po svijetu. Ja se nikada u nekim američkim i evropskim državama ne bih oženio, niti imao djecu.

ma sve ok,dijete je na prvom mjestu,dijete će biti tu ako roditelji nemaju gdje drugo sa djetetom,po kojem zakonu otac djeteta mora napustiti stan koji je on kupio prije braka?
Last edited by kakavdanakneiskustvu on 24/08/2019 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#652 Re: Razvod braka

Post by HAVANA »

Eki ocuvanje zivotnog stila :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#653 Re: Razvod braka

Post by Haris.ba »

HAVANA wrote:Eki ocuvanje zivotnog stila :lol:
Kada malo pogledas po svijetu, nije ponekad lose ni biti nazadan.

Mada, mozda smo i nazadni jer necemo ono sto napredni rade. Kvaka 22.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#654 Re: Razvod braka

Post by arzuhal »

A šta se raspetljalo u vezi kupovine stana na hipotekarni kredit, prije braka? Jel se to svodi na imovinu pojedinca koji ju je kupio, pa tamam ne isplatio većinu novca, ili se smatra zajedničkom imovinom ukoliko se dio te imovine, veći ili manji, otplaćuje tokom zajedničkog bračnog života? Ili to spada u sive, močvarne vode nedefinisanih zakonskih rješenja? :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#655 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

ja koliko znam,ovo prvo
milojicabrzi
Posts: 1728
Joined: 18/11/2009 12:43

#656 Re: Razvod braka

Post by milojicabrzi »

arzuhal wrote:A šta se raspetljalo u vezi kupovine stana na hipotekarni kredit, prije braka? Jel se to svodi na imovinu pojedinca koji ju je kupio, pa tamam ne isplatio većinu novca, ili se smatra zajedničkom imovinom ukoliko se dio te imovine, veći ili manji, otplaćuje tokom zajedničkog bračnog života? Ili to spada u sive, močvarne vode nedefinisanih zakonskih rješenja? :mrgreen:
U naravi, smatra se imovinom stečenom prije braka, ali druga strana može ustati tužbom i dokazivati otplatu kredita u bračnoj zajednici....

Znam situaciju u široj familiji, kada je supruga dizala kredite i gradila kuću koja nikada nije uknjižena niti provedena, jer je izgrađena na placu od tazbine, kao maltene ilegalna gradnja u istom dvorištu. Kuća lijepa kao slika, sređena, ali nigdje uknjižena niti je ima u bračnoj masi.

Advokat joj je upravo savjetovao tužbu i dokazivanje ulaganja, dokle je stiglo, ne znam... Jedina nada je što će za cca 30+ godina, većina toga ostati zajedničkoj djeci...

Čudni su putevi bračni i predbračni, tako da je teško da je zakonodavac predvidio sve što se može desiti u praksu... :run:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#657 Re: Razvod braka

Post by arzuhal »

Znači, siva zona behazakonja :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#658 Re: Razvod braka

Post by moonca »

Advokati savjetuju, a vrlo dobro znaju da je to vishegodisnje cekanje, maltretiranje i nezvjestan ishod. Ako nije 'neko pozamasno
bogatstvo -- najbolje sto moze uciniti je --ostavi sve i zaboravi. :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#659 Re: Razvod braka

Post by Haris.ba »

moonca wrote:Advokati savjetuju, a vrlo dobro znaju da je to vishegodisnje cekanje, maltretiranje i nezvjestan ishod. Ako nije 'neko pozamasno
bogatstvo -- najbolje sto moze uciniti je --ostavi sve i zaboravi. :)
Ja još nisam sreo advokata koji će reći mimo tužbe (osim ako ne zna, ili mu mrsko raditi taj predmet). To je isto ko otići majstoru da ti pregleda auto. Barem će ti tekućinu za staklo dosuti.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#660 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote:Nije stvar čija je imovina. Dijete mora živjeti negdje. Postoji obaveza roditelja da obezbjedi stanovanje djetetu. A pošto je dijete sa majkom, treba li obrazlagati zašto i majka može živjeti sa djetetom? Znaju sudije kako je kod nas sa alimentacijom i plaćanjem podstanarstva djetetu i ženi. Tako, ako stan postoji - tu će biti dijete.

Tu je dijete na prvom mjestu, pa sve ostalo.

Nije naš zakon loš. Loše je sprovođenje. A i ljudi sami sebe dovode u loše situacije.

Vidio bih te da se sudi po kalifornijskom zakonu pa imaš plaćanje ženi nakon razvoda "očuvanje životnog stila za vrijeme trajanja braka".

Nikakvih mi problema sa razvodima nemamo šta se dešava po svijetu. Ja se nikada u nekim američkim i evropskim državama ne bih oženio, niti imao djecu.

ma sve ok,dijete je na prvom mjestu,dijete će biti tu ako roditelji nemaju gdje drugo sa djetetom,po kojem zakonu otac djeteta mora napustiti stan koji je on kupio prije braka?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#661 Re: Razvod braka

Post by moonca »

Zakon da zastiti drzavu- zasto ona da daje smjestaj djetetu kada to moze radno sposoban otac...- mislim da otac, ako nema gdje moze ostati u stanu--ako nema dokaza da je bio nasilan/agresivan? :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#662 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

moonca wrote:Zakon da zastiti drzavu- zasto ona da daje smjestaj djetetu kada to moze radno sposoban otac...- mislim da otac, ako nema gdje moze ostati u stanu--ako nema dokaza da je bio nasilan/agresivan? :-)

i majka je valjda radno sposobna?

pricamo o stanu kojeg je on kupio prije braka,ili da je obrnuta situacija,ona kupila stan prije braka,on se nakon vjencanja useli,razvedu se,on dobije starateljstvo,je li on sa djetetom treba ostati zivjeti u stanu u kojem su zivjeli tokom braka a ona izaci?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#663 Re: Razvod braka

Post by moonca »

kakavdanakneiskustvu wrote:
moonca wrote:Zakon da zastiti drzavu- zasto ona da daje smjestaj djetetu kada to moze radno sposoban otac...- mislim da otac, ako nema gdje moze ostati u stanu--ako nema dokaza da je bio nasilan/agresivan? :-)

i majka je valjda radno sposobna?

pricamo o stanu kojeg je on kupio prije braka,ili da je obrnuta situacija,ona kupila stan prije braka,on se nakon vjencanja useli,razvedu se,on dobije starateljstvo,je li on sa djetetom treba ostati zivjeti u stanu u kojem su zivjeli tokom braka a ona izaci?
Zene su ravnopravne, u ovom slucaju bi tako bilo.
Samo interes djeteta se gleda..

Dobar advokat ce naci 'rupu u zakonu' vjerujem da ima..ali -svaki slucaj je zaseban..kao i da koristi stan do punoljetnosti djeteta.
Ovo pisem iz iskustva drugih...

..zivot u dvoje je opasan.. :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#664 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

da
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#665 Re: Razvod braka

Post by Haris.ba »

Ne kontam. Znači, dvoje ljudi se razvodi - jer se ne mogu gledat i slušat, i onda rasprava zašto otac ne živi sa majkom i djetetom?

Uglavnom, se to očima ne može gledati, i pošto većinom kod nas dijete pripadne majci, otac sam od sebe napusti nekretninu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#666 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

nekretninu koju je on kupio prije braka,koliko se sjecam u primjeru koji je @dinostula naveo na prosloj stranici napisano je da je on morao izaci iz stana koji je on kupio,ne oni skupa,pa me zanima na osnovu kojeg zakona se to mora tako uraditi?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#667 Re: Razvod braka

Post by Haris.ba »

kakavdanakneiskustvu wrote:nekretninu koju je on kupio prije braka,koliko se sjecam u primjeru koji je @dinostula naveo na prosloj stranici napisano je da je on morao izaci iz stana koji je on kupio,ne oni skupa,pa me zanima na osnovu kojeg zakona se to mora tako uraditi?
Presude po tim postupcima nisu javne. Teško je znati šta i kako se desilo jer iz ličnog iskustva - ljudi lažu pogotovo kad su te stvari u pitanju. Ali, porodični zakon je tu koji stavlja interes djeteta na prvo mjesto. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je tu. Razni zakoni o socijalnoj zaštiti.

Što je on morao izaći iz stana zna stvarno samo mali krug ljudi. Depresivna je ova tema. :run:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#668 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:nekretninu koju je on kupio prije braka,koliko se sjecam u primjeru koji je @dinostula naveo na prosloj stranici napisano je da je on morao izaci iz stana koji je on kupio,ne oni skupa,pa me zanima na osnovu kojeg zakona se to mora tako uraditi?
Presude po tim postupcima nisu javne. Teško je znati šta i kako se desilo jer iz ličnog iskustva - ljudi lažu pogotovo kad su te stvari u pitanju. Ali, porodični zakon je tu koji stavlja interes djeteta na prvo mjesto. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je tu. Razni zakoni o socijalnoj zaštiti.

Što je on morao izaći iz stana zna stvarno samo mali krug ljudi. Depresivna je ova tema. :run:

da je morao,nije,niko ga nije mogao istjerati,to moze jedino biti njegova odluka,normalno,ako nije bilo nasilja s njegove strane
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#669 Re: Razvod braka

Post by moonca »

Dakle- bio je nasilan --- moglo bi se zakljuciti.. :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#670 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

moonca wrote:Dakle- bio je nasilan --- moglo bi se zakljuciti.. :-)

mozda,samo mozda

nevezeno za ovu temu,zar moze neki sud odluciti da se nekom oduzme stan,kuca?
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#671 Re: Razvod braka

Post by animals »

kakavdanakneiskustvu wrote:
moonca wrote:Dakle- bio je nasilan --- moglo bi se zakljuciti.. :-)

mozda,samo mozda

nevezeno za ovu temu,zar moze neki sud odluciti da se nekom oduzme stan,kuca?
Pa jeboga ti vidis kako se bogatasi u Americi zatele i onda im zene uzmu pola para..
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#672 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

animals wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
moonca wrote:Dakle- bio je nasilan --- moglo bi se zakljuciti.. :-)

mozda,samo mozda

nevezeno za ovu temu,zar moze neki sud odluciti da se nekom oduzme stan,kuca?
Pa jeboga ti vidis kako se bogatasi u Americi zatele i onda im zene uzmu pola para..

dobro,nisam mislio bas na bogatase,ljude koji imaju vise kuća,nego stan ili kuću,i oduzme im se zbog toga sto se razvedu od zene i to pripadne ženi koja nije ucestvovala u kupovini stana,kuće,ili obratno,nebitan je spol
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#673 Re: Razvod braka

Post by animals »

kakavdanakneiskustvu wrote:

dobro,nisam mislio bas na bogatase,ljude koji imaju vise kuća,nego stan ili kuću,i oduzme im se zbog toga sto se razvedu od zene i to pripadne ženi koja nije ucestvovala u kupovini stana,kuće,ili obratno,nebitan je spol
Nebitno ko ga je kupio..
ako su zivjeli odredjeno vrijeme zajedno, i ako imaju dijete..
djeli se na pola..
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58428
Joined: 03/08/2010 19:04

#674 Re: Razvod braka

Post by kakavdanakneiskustvu »

animals wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

dobro,nisam mislio bas na bogatase,ljude koji imaju vise kuća,nego stan ili kuću,i oduzme im se zbog toga sto se razvedu od zene i to pripadne ženi koja nije ucestvovala u kupovini stana,kuće,ili obratno,nebitan je spol
Nebitno ko ga je kupio..
ako su zivjeli odredjeno vrijeme zajedno, i ako imaju dijete..
djeli se na pola..


mislim da nije tako,to nije bračna stečevina,neka me upućeniji isprave ako griješim
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#675 Re: Razvod braka

Post by animals »

kakavdanakneiskustvu wrote:
animals wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

dobro,nisam mislio bas na bogatase,ljude koji imaju vise kuća,nego stan ili kuću,i oduzme im se zbog toga sto se razvedu od zene i to pripadne ženi koja nije ucestvovala u kupovini stana,kuće,ili obratno,nebitan je spol
Nebitno ko ga je kupio..
ako su zivjeli odredjeno vrijeme zajedno, i ako imaju dijete..
djeli se na pola..


mislim da nije tako,to nije bračna stečevina,neka me upućeniji isprave ako griješim
Nema veze sto nije steceno..
pa zasto je i kod nas zena imala uvijek pravo na zemlju, iako nije ona ju kupila ili od oca nasljedila..
vec brakom stekla pravo na zemlju..
Post Reply