Razvod braka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#1 Razvod braka

Post by lovelovelove »

Molim za stručnu pomoć. Kako je moguće razvesti se ukoliko je jedan od bračnih partnera na drugom kontinentu i potpuno je nedostupan (nikakvih podataka, ni u kakvoj bazi, na crno od danas do sutra)? Nekad je potpisao sporazumni zahtjev za razvod braka i sa suda je poslat termin za ročište ali nema ga na toj adresi pa mu nije poziv ni uručen tako da to sad stoji. Nema zajedničke imovine niti djece. Može li se ići na neku drugu varijantu a ne na sporazumni i kakva je procedura i koliko traje?
Ako neko zna, molim za pomoć.Hvalaaaa
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#2 Re: Razvod braka

Post by BadCopy »

Ukoliko napises neku izjavu,tj advokat da je partner nestao i da nije moguce doci do njega onda se i tako mozes razvest.

od zla oca od gore matere
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#3 Re: Razvod braka

Post by lovelovelove »

Hvala. Je li moguće da je tako jednostavno i da je samo to dovoljno?
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Razvod braka

Post by idic »

U porodičnom pravu ima "razdvojenost od stola i postelje" više od dvije godine. Znači dokažeš da ne živite zajedno i ne konzumirate brak duže od dvije godine i brak se oglašava ništavim. Takođe se licu koje nije prisutno dodjeljuje zastupnik u vidu advokata koji ga u postupku razvoda "zastupa". Obzirom da nemate djece niti zajedničke imovine to možeš vrlo brzo i lako riješiti. Samo angažuj advokata riješit će ti to vrlo brzo. :)
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#5 Re: Razvod braka

Post by BadCopy »

Jedna poznanica se tako razvela.Tadasnji muz joj je "nestao" i sa advokatom je napisala molbu odnosno zahtijev i razvedena je u odsustvu od muza.sada kako tacno to sve ide zaista ne znam.ali vidi sa svojim advokatom on ce te sigurno najbolje posavjetovati

od zla oca od gore matere
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#6 Re: Razvod braka

Post by lovelovelove »

Hvala puno
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

lovelovelove wrote:Hvala. Je li moguće da je tako jednostavno i da je samo to dovoljno?
U konkretnom slucaju ti moras postaviti zahtjev, da SUD postavi privremenog zastupnika za supruga cija adresa ti je nepoznata.

Ti placas sve troskove privremenog zastupnika po advokatskoj tarifi.

Takodje placas i troskove svoga zastupnika. (ako ga imas)

Kao i sudsku taksu na tuzbu i na presudu, a shodno zakonu o sudskim taksama Kantona.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#8 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

Osoba ako se ne pojavi na tri rocista, smatra se nestalom i sud te razvodi. Samo sto taj proces traje i po dvije godine. Inace do 1000 km advokat te razvede i kraj price. Kao sto je mene :wink: samo meni je potpisala punomoc i poslala advokatu da je on zastupa. I zavrsio za 5 min na sudu.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#9 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Djubre_ wrote:Osoba ako se ne pojavi na tri rocista, smatra se nestalom i sud te razvodi. Samo sto taj proces traje i po dvije godine. Inace do 1000 km advokat te razvede i kraj price. Kao sto je mene :wink: samo meni je potpisala punomoc i poslala advokatu da je on zastupa. I zavrsio za 5 min na sudu.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Koji je to zakon, koje drzave "tri rocista i smatra se nestalom i sud te razvodi"?

Na koju ce sud adresu poslati ta 3 poziva za rociste, a da su pozivi uredni - imenovana ne zna adresu :-)

svasta :-)
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#10 Re: Razvod braka

Post by lovelovelove »

U konkretnom slucaju ti moras postaviti zahtjev, da SUD postavi privremenog zastupnika za supruga cija adresa ti je nepoznata.

Ti placas sve troskove privremenog zastupnika po advokatskoj tarifi.

Takodje placas i troskove svoga zastupnika. (ako ga imas)

Kao i sudsku taksu na tuzbu i na presudu, a shodno zakonu o sudskim taksama Kantona.[/quote]

Znaš li slučajno koliko sve to skupa traje i koliko bi to sve moglo doći novca?
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#11 Re: Razvod braka

Post by lovelovelove »

Ne ide mi baš ovo citiranje :-D :-D , vidi se da su mi prvi postovi.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#12 Re: Razvod braka

Post by Neregistrirani »

muminovic wrote:
Na koju ce sud adresu poslati ta 3 poziva za rociste, a da su pozivi uredni - imenovana ne zna adresu :-)

svasta :-)
Dostava putem oglasne ploce? Sredstava informisanja?
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#13 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

muminovic wrote:
Djubre_ wrote:Osoba ako se ne pojavi na tri rocista, smatra se nestalom i sud te razvodi. Samo sto taj proces traje i po dvije godine. Inace do 1000 km advokat te razvede i kraj price. Kao sto je mene :wink: samo meni je potpisala punomoc i poslala advokatu da je on zastupa. I zavrsio za 5 min na sudu.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Koji je to zakon, koje drzave "tri rocista i smatra se nestalom i sud te razvodi"?

Na koju ce sud adresu poslati ta 3 poziva za rociste, a da su pozivi uredni - imenovana ne zna adresu :-)

svasta :-)
Ne dipr allaha ti! Informisi se za nacine razvoda. Ako se nisi nikada razvodio, hvala Bogu! Onda suti. Ako si advokat neki, onda veze nemas!

Mozda ti pomogne komentar iznad?

@lovelovelove, posjeti advokata. Ne mora biti poznat. Poznat ce ti spucati pricu kao meni, trazi 1000 km a proces bi trajao i godinu dana.. mora ici preko ministarstva, ambasada, konzulata, advokata iz vana.. nabrojao mi pun k nekih stvari..

Nadjem drugog, kratko i jasno! Kostat ce te 500 km, takse 400. Razvest cu te do kraja godine (ostalo jos 3 mjeseca), razveo me za mjesec ipo!

Platio unaprijed njemu 500, sudu 200. Zavrsio sve, platio jos 200 dovidjenja prijatno, papir dobio za 7 dana.

Ako ti treba advokat taj, javi se na pp. Nece ti uzeti pare a da ne zavrsi. On sve radi i traga. Ti sjedis kuci i cekas informacije.. prst u uho.


Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Last edited by Djubre_ on 10/12/2013 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#14 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

lovelovelove wrote:Ne ide mi baš ovo citiranje :-D :-D , vidi se da su mi prvi postovi.
O kojem se Kantonu radi ? takse su od 200 - 400 KM.

Privremeni zastupnik, 2 rocista x 360,00 KM = 720,00 KM.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#15 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Djubre_ wrote:
muminovic wrote:
Djubre_ wrote:Osoba ako se ne pojavi na tri rocista, smatra se nestalom i sud te razvodi. Samo sto taj proces traje i po dvije godine. Inace do 1000 km advokat te razvede i kraj price. Kao sto je mene :wink: samo meni je potpisala punomoc i poslala advokatu da je on zastupa. I zavrsio za 5 min na sudu.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Koji je to zakon, koje drzave "tri rocista i smatra se nestalom i sud te razvodi"?

Na koju ce sud adresu poslati ta 3 poziva za rociste, a da su pozivi uredni - imenovana ne zna adresu :-)

svasta :-)
Ne dipr allaha ti! Informisi se za nacine razvoda. Ako se nisi nikada razvodio, hvala Bogu! Onda suti. Ako si advokat neki, onda veze nemas!

Mozda ti pomogne komentar iznad?

@lovelovelove, posjeti advokata. Ne mora biti poznat. Poznat ce ti spucati pricu kao meni, trazi 1000 km a proces bi trajao i godinu dana.. mora ici preko ministarstva, ambasada, konzulata, advokata iz vana.. nabrojao mi pun k nekih stvari..

Nadjem drugog, kratko i jasno! Kostat ce te 500 km, takse 400. Razvest cu te do kraja godine (ostalo jos 3 mjeseca), razveo me za mjesec ipo!

Platio unaprijed njemu 500, sudu 200. Zavrsio sve, platio jos 200 dovidjenja prijatno, papir dobio za 7 dana.

Ako ti treba advokat taj, javi se na pp. Nece ti uzeti pare a da ne zavrsi. On sve radi i traga. Ti sjedis kuci i cekas informacije.. prst u uho.


Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Znaci gore tvrdis "sud ce zakazati 3 rocista, ako se ne pojavi smatrat ce ga nestalim i razvesti brak"

Dole tvrdis da je sud izvrsio razvod za 1,5 mjesec, ti si na pravosnaznost cekao 7 dana.

Znaci sud je zakazivao rociste svakih 15 dana po jedno.

Umjesto 30 dana rok na zalbu, sud ga je prekratio na 7 dana i opet prekrsio zakon ?

U tom svom periodu i oglas je objavljen u sredstvima javnog informisanja.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#16 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

Covjece sto si srklet toliki? Kod mene je sporazuman razvod bio! I nema zalbe nikakve. Odricemo se zalbe.

Pricam mu/joj o advokatu. Jer sam bio u sl situaciji. Vani zivi nije htjela potpisati. Pronasao je i pritisnuo je. Dosla iz vana u bih, i potpisala mu! Ja platio i cao.

Jedno imao rociste glavno i kraj.

Njemu/njoj ce kostati mozda skuplje za 1-2 rocista. Advokati cuda rade u zakonu. Odmah mi kaze, pokusat cemo to na prvom roc zavrsiti. I tako je i bilo!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#17 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Djubre_ wrote:Covjece sto si srklet toliki? Kod mene je sporazuman razvod bio! I nema zalbe nikakve. Odricemo se zalbe.

Pricam mu/joj o advokatu. Jer sam bio u sl situaciji. Vani zivi nije htjela potpisati. Pronasao je i pritisnuo je. Dosla iz vana u bih, i potpisala mu! Ja platio i cao.

Jedno imao rociste glavno i kraj.

Njemu/njoj ce kostati mozda skuplje za 1-2 rocista. Advokati cuda rade u zakonu. Odmah mi kaze, pokusat cemo to na prvom roc zavrsiti. I tako je i bilo!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Pa ovo sto si sada rekao, totalno mjenja sve.

Znaci tvoja ZENA JE SPORAZUMNO PRISTALA NA RAZVOD BRAKA + LICNO DOSLA i odrekla se prava na zalbu na presudu.

Tada se oba rocista (pripremno rociste i glavno rociste) mogu provesti u jednom danu jedno nakon drugoga, i brak odmah razvesti, i isti dan donijeti i presudu i staviti klauzulu pravosnaznosti.

TO nije nista neobicno.

Gore si napisao "ako 3 puta ne dodje na rociste sud je smatra nestalom i sud te razvodi".
lovelovelove
Posts: 11
Joined: 10/12/2013 12:21

#18 Re: Razvod braka

Post by lovelovelove »

Djubre_ wrote:Covjece sto si srklet toliki? Kod mene je sporazuman razvod bio! I nema zalbe nikakve. Odricemo se zalbe.

Pricam mu/joj o advokatu. Jer sam bio u sl situaciji. Vani zivi nije htjela potpisati. Pronasao je i pritisnuo je. Dosla iz vana u bih, i potpisala mu! Ja platio i cao.

Jedno imao rociste glavno i kraj.

Njemu/njoj ce kostati mozda skuplje za 1-2 rocista. Advokati cuda rade u zakonu. Odmah mi kaze, pokusat cemo to na prvom roc zavrsiti. I tako je i bilo!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
tvoja situacija ipak nije ista jer je tvoja potpisala i doveo si je a ovdje nema te opcije.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#19 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

lovelovelove wrote:
Djubre_ wrote:Covjece sto si srklet toliki? Kod mene je sporazuman razvod bio! I nema zalbe nikakve. Odricemo se zalbe.

Pricam mu/joj o advokatu. Jer sam bio u sl situaciji. Vani zivi nije htjela potpisati. Pronasao je i pritisnuo je. Dosla iz vana u bih, i potpisala mu! Ja platio i cao.

Jedno imao rociste glavno i kraj.

Njemu/njoj ce kostati mozda skuplje za 1-2 rocista. Advokati cuda rade u zakonu. Odmah mi kaze, pokusat cemo to na prvom roc zavrsiti. I tako je i bilo!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
tvoja situacija ipak nije ista jer je tvoja potpisala i doveo si je a ovdej neam te opcije.
Njegova situacija sa tvojom nema apsolutno nikakve veze.

Sta je drugacije:

1. Znao adresu supruge
2. Supruga licno pristala na razvod, potpisala se na sporazumni priedlog za razvod braka
3. Licno dosla na rociste
4. Licno se odrekla prava zalbe na presudu.

tvoj slucaj:
nema niti jednu zajednicku tacku sa gore pobrojanim.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#20 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

Od svega sto si naveo, samo ti je pod brojem 1 tacno.

Niti je pristala
Niti bila na rocistu.

Nego je advokatu dala punomoc. Ok to ti ga dodje isto.

Sto pricam ja ovdje? Bez advokata nista ne mozes! Mozes li shvatiti da se ja 5 god razvodim? Nece nece nece.

Plati advokata i pronaci ce ga! Ne pitaj kako! To nije tvoj dio posla. Dobit ces razvod na papiru i prosetaj. Samo plati! Drugog izbora nemas i ne oklijevaj. Ja sam posudio 1200 km, toliko mi je diglo pritisak! Sta neces potpisati sve ti je...!

Niko ti nece reci da je nemoguce.

A ne kosta te nista da odes u opstinu i posjetis besplatne savjetnike sto da radis u tom slucaju.

Ovdje nije moj brak problem. Ja sam se sretno razveo nedavno. Idi i rjesaji se problema. Ja sam se ukljucio u temu samo da ti kazem, sto je advokat u stanju uraditi.

Dakle, nije htjela razvod 5 godina! A kada sam platio advokata, dosla mu je na noge i potpisala. Ne maxuz, ali je dosla!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#21 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

Jaoo ja umjesto edit svog posta, idem na Quote. Sam sebe citiram
Last edited by Djubre_ on 10/12/2013 19:30, edited 1 time in total.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#22 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

I pazi se u narednoj godini. Razvodi skupljaju, pa se neces moci razvesti ispod 2.000 km!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#23 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Djubre_ wrote:Od svega sto si naveo, samo ti je pod brojem 1 tacno.

Niti je pristala
Niti bila na rocistu.

Nego je advokatu dala punomoc. Ok to ti ga dodje isto.

Sto pricam ja ovdje? Bez advokata nista ne mozes! Mozes li shvatiti da se ja 5 god razvodim? Nece nece nece.

Plati advokata i pronaci ce ga! Ne pitaj kako! To nije tvoj dio posla. Dobit ces razvod na papiru i prosetaj. Samo plati! Drugog izbora nemas i ne oklijevaj. Ja sam posudio 1200 km, toliko mi je diglo pritisak! Sta neces potpisati sve ti je...!

Niko ti nece reci da je nemoguce.

A ne kosta te nista da odes u opstinu i posjetis besplatne savjetnike sto da radis u tom slucaju.

Ovdje nije moj brak problem. Ja sam se sretno razveo nedavno. Idi i rjesaji se problema. Ja sam se ukljucio u temu samo da ti kazem, sto je advokat u stanju uraditi.

Dakle, nije htjela razvod 5 godina! A kada sam platio advokata, dosla mu je na noge i potpisala. Ne maxuz, ali je dosla!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Tvoji postovi su totalno razliciti jedan od drugog.

Gore kazes "licno dosla", dole kazes "nije licno dosla ali je dala punomoc", naime ako je licno dosla, ili dala punomoc, sve ti se opet svoji na isto, saglasno je sve bilo.

Svakako da je i moja preporuka da uzme ako ima mogucnost placanja advokata, ako nema ima mogucnost besplatnog zastupanja putem organizacije VASA PRAVA, ili BILO koje druge organizacije koja daje besplatnu pravnu pomoc (pod uslovom da nema sredstava).

Naravno da ne treba sama sebe da zastupa, ima stara latinska izreka koja u prevodu glasi: 'ko sam sebe zastupa, ima budalu za klijenta'
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#24 Re: Razvod braka

Post by muminovic »

Djubre_ wrote:I pazi se u narednoj godini. Razvodi skupljaju, pa se neces moci razvesti ispod 2.000 km!
Opet ni to nije tacno.

Takse se odredjuju spram Zakona o sudskim taksama odredjenog kantona idu od 160 KM - 400 KM (taksa na tuzbu i presudu).

Advokati u FBiH spram: Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad advokata ("Službene Novine Federacije Bosne i Hercegovine", broj 22/04 od 24.04.2004. godine i 24/04 od 08.05.2004. godine)

a u RS spram Advokatske tarife RS.

Koje se nece mjenjati u skorije vrijeme, jer nisu u nacrtu nove.

A ukoliko nema uslova za placanje - zastupanje udruzenja je bez ikakve naknade.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#25 Re: Razvod braka

Post by Djubre_ »

Nisu razliciti

Prvo sam rekao da je licno dosla (advokatu)

Na sto si ti odg, da je bila na rocistu.

Nije bila, samo je PRITISNUO, da ce je tuziti, ona razmislila, i dosla (njemu) i dala punomoc o otisla.

Da sam placao da je tuzimo, isto bi me kostalo. Ali bih cekao duze jako.

Ok, i ovo je nebitno. Opet se osvrcem da unajmi advokata. To ce ipak morati na kraju. Cekajuci da sud sam nesti uradi, cekat ces godinama.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Post Reply