Razvod braka - sve pola-pola

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#76 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

razvod i imovine se uopste ne rjesavaju u jednom sudskom predmetu, nego su sasvim odvojeni postupci :-)
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#77 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

registrovana onako wrote:
duboka_misao wrote: moze on ugovorom o poklonu sve prebaciti na ljubavnicu,i objavi bankrot,ma od nekle mi ovaj primjer iz komsiluka al nemog se sjetiti kako zavrsi...a sto se tice supruznika jebat ih ako se ne slazu ali uskratiti djetetu stan ili izdrzavanje radi osvete majci ccc ko da je to djete ona donjela u brak
tako bi onda svako rjesavao razvode
Ako je supak,da, bi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#78 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

duboka_misao wrote:
registrovana onako wrote:
duboka_misao wrote: moze on ugovorom o poklonu sve prebaciti na ljubavnicu,i objavi bankrot,ma od nekle mi ovaj primjer iz komsiluka al nemog se sjetiti kako zavrsi...a sto se tice supruznika jebat ih ako se ne slazu ali uskratiti djetetu stan ili izdrzavanje radi osvete majci ccc ko da je to djete ona donjela u brak
tako bi onda svako rjesavao razvode
Ako je supak,da, bi.
Da se covjek ismije, neistinama koje se ovdje navode.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#79 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#80 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

duboka_misao wrote:Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#81 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

muminovic wrote:
duboka_misao wrote:Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
Nedavno je otac prodao nekretninu ovjerio kod notara ugovor bez sprisustva moje mame ( srecom sa njenim znanjem) :D bez nene licne i bez njene pismene saglasnosti. Sistem notara 0 poena.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#82 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Pa to je do notara koji je napravio propust.

U svakom slucaju mama ima pravo na tuzbu i svoju imovinu sa kojom je raspolagao njen muz u iznosu od 1/2.
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#83 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Saka »

Samo ako je stan bračna stečevina. Ako nije ne treba saglasnost supružnika. Žena reče to je njen stan koji je imala prije braka i onda joj ne treba saglasnost supruga da ga proda.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#84 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by krater »

REALISTA77 wrote:Ja cu vam samo reci jednu stvar,da bosanske djevojke bar,(vise su zaposlene nego muskarci u bih) i imaju fine plate,i malo koja od njih ce gledati da stedi pare ili da kupi sebi stan ili da ima za steka kada se uda da po pola svojim muzem kupe stan,vecinom sve one trose skoro SVA svoja sredstva na odjecu,sminku,putovanja,auto,itd,itd,cak i izlaske placaju u manjem obimu,jer to pobogu placa decko,jer sve skoro kontaju a i traze-zahtijevaju decka-muza koji ima ili ce stvoriti im stambeni prostor,jer se to "podrazumjeva"(nekad bilo ovo je 21 vijek)dok decki moraju (ako su imalo pametni)u ranoj mladosti poceti razmisljati o sticanju stvari,jer jbg on je musko,i ne moze zivjeti mladost kako bi trebao opusteno,pa posle u nekim godinama SKUPA sa svojom djevojkom stvarati za njihov buduci zivot,cak sta vise MORA imati i auto ako zeli imati dobru curu,i + fino biti obucen,i darezljiv,jebeno za njega zar ne...a onda kad se dodje na temu razvodjenja opet bude on :izet:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#85 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

muminovic wrote:Pa to je do notara koji je napravio propust.

U svakom slucaju mama ima pravo na tuzbu i svoju imovinu sa kojom je raspolagao njen muz u iznosu od 1/2.
Stari su za razvoda ,suti :-D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#86 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Saka wrote:Samo ako je stan bračna stečevina. Ako nije ne treba saglasnost supružnika. Žena reče to je njen stan koji je imala prije braka i onda joj ne treba saglasnost supruga da ga proda.
Ovdje se spominje da je stan bracna stecevina.
User avatar
Truba
Posts: 81741
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#87 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

znam za slučaj gdje je poznata eskort kurava nakon udaje svu imovinu naivnog muža i dobričine raspordala zajedno s njim...znate floskule (auto, zemlja i sve ono što je na njemu od njegovih roditelja) a sve svoje je zaštitila prije stupanja u brak

dakle njegovo se prodalo i potrošilo na zajedničko ili njeno ili na putovanja ili na guzove
User avatar
korisnik.1
Posts: 615
Joined: 13/03/2012 18:57

#88 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by korisnik.1 »

duboka_misao wrote:
muminovic wrote:
duboka_misao wrote:Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
Nedavno je otac prodao nekretninu ovjerio kod notara ugovor bez sprisustva moje mame ( srecom sa njenim znanjem) :D bez nene licne i bez njene pismene saglasnosti. Sistem notara 0 poena.
Reci mami odmah da angažuje advokata i nek' tuži oca i notara, vaše pare ostaju vama u kući a od notara ćete izvući debele pare pošto je osiguran. :D
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#89 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Hell.is.here »

korisnik.1 wrote:
duboka_misao wrote:
muminovic wrote: Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
Nedavno je otac prodao nekretninu ovjerio kod notara ugovor bez sprisustva moje mame ( srecom sa njenim znanjem) :D bez nene licne i bez njene pismene saglasnosti. Sistem notara 0 poena.
Reci mami odmah da angažuje advokata i nek' tuži oca i notara, vaše pare ostaju vama u kući a od notara ćete izvući debele pare pošto je osiguran. :D
To moze samo ako je imovina 1/2, ali posto notar nije trazio saglasnost druge osobe, znaci sa je imovina bila 1/1, i moze ona tuziti koliko hoce , samo ce potrositi para i vremena, jos se proces razvuce na par godina....

Sent directly from hell!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#90 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Opet netacne informacije.

PF FBiH
Član 252.

(3) Ukoliko je u zemljišne knjige kao vlasnik stečevine upisan jedan bračni partner, drugi bračni partner može zahtijevati ispravku upisa, u skladu sa Zakonom o zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#91 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GaRGa »

Black swan wrote:znam za slučaj gdje je poznata eskort kurava nakon udaje svu imovinu naivnog muža i dobričine raspordala zajedno s njim...znate floskule (auto, zemlja i sve ono što je na njemu od njegovih roditelja) a sve svoje je zaštitila prije stupanja u brak

dakle njegovo se prodalo i potrošilo na zajedničko ili njeno ili na putovanja ili na guzove

pa nije ona kriva..
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#92 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

GaRGa wrote:
Black swan wrote:znam za slučaj gdje je poznata eskort kurava nakon udaje svu imovinu naivnog muža i dobričine raspordala zajedno s njim...znate floskule (auto, zemlja i sve ono što je na njemu od njegovih roditelja) a sve svoje je zaštitila prije stupanja u brak

dakle njegovo se prodalo i potrošilo na zajedničko ili njeno ili na putovanja ili na guzove

pa nije ona kriva..
Naravno da nije kriva, zena profesionalac, on budala.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#93 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

Black swan wrote:znam za slučaj gdje je poznata eskort kurava nakon udaje svu imovinu naivnog muža i dobričine raspordala zajedno s njim...znate floskule (auto, zemlja i sve ono što je na njemu od njegovih roditelja) a sve svoje je zaštitila prije stupanja u brak

dakle njegovo se prodalo i potrošilo na zajedničko ili njeno ili na putovanja ili na guzove
jesul jos uvijek zajedno? :oops:
User avatar
korisnik.1
Posts: 615
Joined: 13/03/2012 18:57

#94 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by korisnik.1 »

Hell.is.here wrote:
korisnik.1 wrote:Reci mami odmah da angažuje advokata i nek' tuži oca i notara, vaše pare ostaju vama u kući a od notara ćete izvući debele pare pošto je osiguran. :D
To moze samo ako je imovina 1/2, ali posto notar nije trazio saglasnost druge osobe, znaci sa je imovina bila 1/1, i moze ona tuziti koliko hoce , samo ce potrositi para i vremena, jos se proces razvuce na par godina....

Sent directly from hell!
Ako je u ovom slučaju nekretnina b. stečevina naravno da mora dobiti saglasnost od b.p. bez obzira što je samo on upisan u ZK. B. stečevinom može raspolagati jedan b.p. ali uz dozvolu drugog. I notari griješe, zato sam i rekao nek provjeri :-D
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#95 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Saka »

muminovic wrote:
Saka wrote:Samo ako je stan bračna stečevina. Ako nije ne treba saglasnost supružnika. Žena reče to je njen stan koji je imala prije braka i onda joj ne treba saglasnost supruga da ga proda.
Ovdje se spominje da je stan bracna stecevina.
Ja sam mislio na ovo:
muminovic wrote:
duboka_misao wrote:Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
Dakle može i pokloniti i prodati samostalno s obzirom da stan nije bračna stečevina.
User avatar
Truba
Posts: 81741
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#96 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

registrovana onako wrote:
Black swan wrote:znam za slučaj gdje je poznata eskort kurava nakon udaje svu imovinu naivnog muža i dobričine raspordala zajedno s njim...znate floskule (auto, zemlja i sve ono što je na njemu od njegovih roditelja) a sve svoje je zaštitila prije stupanja u brak

dakle njegovo se prodalo i potrošilo na zajedničko ili njeno ili na putovanja ili na guzove
jesul jos uvijek zajedno? :oops:
nemam pojma raspitat ću se...

jel ovdje tema o muškarcu koji ne želi vidjeti djecu... dugo sam razmišljao o tome

ja kažem za to vertikalna mržnja

znate kad prekine ljubavni par... pa neko od njih mora mijenjati mobitel :D jer je na taj mobitel dobio posljednje poruke

malo glupo poređenje ali ti muškarci jednostavno zamrze sve što ih veže uz tu ženu... pa nažalost i djecu...
ne vidim uz samoživost i animalističke nagone ništa drugo :? :? :? :?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#97 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by nemezis »

muminovic wrote:
duboka_misao wrote:Pa de nas prosvjetli kad se prestanes smijati, da li meni treba supruznikova dozvola da prodam ili poklonim stan koji sam stekla prije braka?jos kad me muz skonta da se motam po ovoj temi :run:
Naravno da treba, i to pred notarom.

Ne mozes ni poklonit niti prodat, bez saglasnosti bracnog partnera.
Iako kaže "prije braka"?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#99 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Sve se moze regulisati ako postoji volja, bracnim ugovorom ili predbracnim ugovorom, sacinjenim pred notarom.
Romaninka
Posts: 28
Joined: 14/07/2017 19:10

#100 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Romaninka »

Pozdrav svima.
Iscitah ovo ali sve su naglabanja...
Zanima me upravo ovo sta ako si u braku dobio poklon ,kog si ti pretvorio u novac,sta se s istim desava po razvodu?
Post Reply