Razvod braka - sve pola-pola

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#51 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by krater »

pratim :-)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#52 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Drinski »

korisnik.1 wrote: Opet ti ne reče čiji je bio stan, ko ga je kupio ?
Preciznije iz kojih i cijih sredstava je kupljen?
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#53 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by krater »

A sto se razvode ? :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#54 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Drinski »

krater wrote:A sto se razvode ? :D
Zbog teskog i trajnog poremećaja međusobnih odnosa. :D
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#55 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GarfieldLover »

On nasao ljubavnicu :sad:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#56 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

..................
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#57 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GarfieldLover »

Zato ja svog muža čuvam, pristajem i na ljubavnicu ako treba, samo ništa ne dijelim :D

Šalu (crnu) na stranu, ne d'o Bog nikome... Kuma mi to priča pa i ne znam sve detalje, ali su baš nasekirani svi jako. I to dvoje djece, koja ne znaju ni šta se dešava, ni zašto tate više nema, a kamo li stana...
Last edited by GarfieldLover on 23/05/2014 14:08, edited 1 time in total.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#58 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

GarfieldLover wrote:Ma mene je sve to potreslo jer, kao MAJKA, ne mogu da vjerujem da nakon 10 godina sad ona sa djecom treba da ide u podstanare jer je stan 100% njegov?! A tako otprilike izgleda, jer on ne zeli ni da cuje ni za nju ni za djecu (ima ljubavnicu), i nece da cuje da se proda stan, mijenja za dva i slicno, nego kaze da je stan njegov i tacka.

Mislim, u momentu sklapanja braka i u godinama zajednickog zivota kad je sve lijepo, ne razmislja vjerovatno (skoro) niko od nas da moze krenuti i po zlu. Ta zena bi vjerovatno (sigurno) pokusavala da obezbijedi neku rezervnu varijantu da je i slutila kako ce na kraju da se zavrsi. Ali zar zaista treba neko ko je u braku da kupuje sebi 'rezervni' stan, ono kao 'za ne-daj-Boze'?! Mozda je ona svoju platu trosila na zajednicka ljetovanja za cijelu porodicu? I sad se to ne pika, sto su svi uzivali od njenih para, jer to nije bilo materijalno? Bilo bi joj pametnije da je od tih para placala ratu kredita za neku garsonjeru? I opet bi garsonjera bila pola njegova jer ju je kupila u braku?!
mogao je on nemati stan prije braka. u braku zajedno da imaju dodatni trosak i placaju podstanare 10 godina.
prema djeci je dzubre
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#59 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by krater »

Kako ona misli tu djecu da hrani, oblaci, salje u skolu... ? :? :-?
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#60 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GarfieldLover »

Pa to ja i razmišljam - jedino što je "sigurno" je da u momentu sklapanja braka nijedno nema stan ili da oboje imaju stanove, samo tako će biti ravnopravni u momentu eventualnog razvoda...
Ili da supružnik bez stana ima tajni račun u Švajcarskoj i tamo šteka pare kojima može kupiti stan kad se razvedu :-D

Ma mene je to oko djece najviše i pogodilo, zato i nisam realna s finansijskog aspekta. Mislim, ja bih se odrekla SVEGA što imam za dobrobit svog djeteta, a on je svoje dvije curice maltene na ulicu istjerao, zato što više ne voli njihovu majku... Pa radi djece prodaj stan ili mijenjaj za dva
Last edited by GarfieldLover on 23/05/2014 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#61 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GarfieldLover »

Ma možda su sad svi i u afektu, možda se to kasnije malo smiri, svi 'stanu na loptu', možda i on popusti... Za sada je rekao da ni alimentaciju neće dobrovoljno davati, nego šta Sud odredi, i kad odredi. DO tada ga ne zanima.

A žena hvala Bogu radi. Nije neki spektakl, ali bar nije bez ičega. I ima roditelje žive i zdrave, i tu sestru, pomoći će joj da se snađe u početku
Last edited by GarfieldLover on 23/05/2014 14:07, edited 1 time in total.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#62 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by mahalas505 »

Ma kao sto neko rece gore, jednostavno i ako sud nekako i odrediti da stan pripada njemu, opet moze traziti da joj se ispate ulaganja, a to moze se uraditi maltene da izadje i to znatne vrijednosti samog stana. To sto on govori za alimentaciju, moze macku od rep, iskihati ce to on prije ili poslije, ali opet njegova djeca, ne kontam, vjerovatno dodje kasnije malo sebi, samo da ne bude prekasno.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#63 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

GarfieldLover wrote:Ma možda su sad svi i u afektu, možda se to kasnije malo smiri, svi 'stanu na loptu', možda i on popusti... Za sada je rekao da ni alimentaciju neće dobrovoljno davati, nego šta Sud odredi, i kad odredi. DO tada ga ne zanima. Pa zamisli da već dva mjeseca nije ni vidio te curice?!

A žena hvala Bogu radi. Nije neki spektakl, ali bar nije bez ičega. I ima roditelje žive i zdrave, i tu sestru, pomoći će joj da se snađe u početku
Sto se alimentacije tice, KRIVICNI ZAKON FBiH, kaze:

Član 223.
Izbjegavanje izdržavanja
(1) Ko izbjegava davanje izdržavanja za osobu koju je na osnovu izvršne sudske odluke ili izvršne nagodbe sklopljene pred drugim nadležnim organom dužan izdržavati,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Pri izricanju uvjetne osude sud može učinitelju odrediti obavezu urednog plaćanja izdržavanja te podmirenja dospjelih obaveza.
(3) Ako je učinitelj krivičnog djela iz stava 1. ovog člana ispunio svoju obavezu do okončanja glavnog pretresa,
može se osloboditi kazne.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#64 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GarfieldLover »

Ne znam kako to ide, ali alimentacija se pretpostavljam može odrediti tek kad se završi kompletan postupak razvoda? Znači, može to potrajati dugo... Ako on htjedne razvlačiti, vjerovatno može

Ja sve nešto kontam proradiće nekakvi roditeljski instikti prije toga :sad:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#65 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

Moze on proglasiti bankrot ili donjeti ptvrdu da ima minimalnu platu i hoce li onda placati alimentaciju ?
User avatar
korisnik.1
Posts: 615
Joined: 13/03/2012 18:57

#66 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by korisnik.1 »

duboka_misao wrote:Moze on proglasiti bankrot ili donjeti ptvrdu da ima minimalnu platu i hoce li onda placati alimentaciju ?
Plaća u skladu sa svojim mogućnostima koje sud utvrđuje, ali mora iskoristiti sve svoje mogućnosti. Dakle, prodaj zemlju, prodaj skupi sat itd :D
Last edited by korisnik.1 on 23/05/2014 13:48, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81019
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#67 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

i onda se čude što se bogati s bogatim žene
ili što se neće muški ženit
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#68 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Alhemicarkaa »

duboka_misao wrote:Moze on proglasiti bankrot ili donjeti ptvrdu da ima minimalnu platu i hoce li onda placati alimentaciju ?
Pa i na minimalnu platu ide postotak alimentacije. A kko će proglasiti bankrot ako ima nekretninu? Ako je nekome dužan ode na pazar.

Ja samo ne kontam šta se to u ljudima desi pa da ga ne interesuje vlastito djete :shock: Da li su oduvijek takvi ili se promjene, a ako su oduvijek takvi kako to druga strana nije vidjela.

Iskreno, ne mogu se zakleti, i mislim da niko ne može, da neće doći do razvoda braka. Ali se mogu zakleti da bi vodio računa o djeci. Baš tužno :(

Ove pameti ja nikad ne bi susdski tražila alimentaciju, to mi je kao da ga sud tjera da voli svoju djecu. Mada, kad si bez para, ko zna...
User avatar
korisnik.1
Posts: 615
Joined: 13/03/2012 18:57

#69 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by korisnik.1 »

Alhemicarkaa wrote:
duboka_misao wrote:Moze on proglasiti bankrot ili donjeti ptvrdu da ima minimalnu platu i hoce li onda placati alimentaciju ?
Pa i na minimalnu platu ide postotak alimentacije. A kko će proglasiti bankrot ako ima nekretninu? Ako je nekome dužan ode na pazar.

Ja samo ne kontam šta se to u ljudima desi pa da ga ne interesuje vlastito djete :shock: Da li su oduvijek takvi ili se promjene, a ako su oduvijek takvi kako to druga strana nije vidjela.

Iskreno, ne mogu se zakleti, i mislim da niko ne može, da neće doći do razvoda braka. Ali se mogu zakleti da bi vodio računa o djeci. Baš tužno :(

Ove pameti ja nikad ne bi susdski tražila alimentaciju, to mi je kao da ga sud tjera da voli svoju djecu. Mada, kad si bez para, ko zna...
Kakve sve gadosti rade partneri međusobno samo da bi jedno drugome napakostili, ovo ostavljanje djeteta je ništa, mada se i to kosi sa zdravim razumom :roll:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#70 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Sto se tice inosa alimentacije i to je utvrdjeno PORODICNIM ZAKONOM; ona iznosi 30% prosjecne plate za prethodnu godinu, dake oko 250 KM po djetetu.
REALISTA77
Posts: 135
Joined: 12/05/2014 09:16

#71 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by REALISTA77 »

Ja cu vam samo reci jednu stvar,da bosanske djevojke bar,(vise su zaposlene nego muskarci u bih) i imaju fine plate,i malo koja od njih ce gledati da stedi pare ili da kupi sebi stan ili da ima za steka kada se uda da po pola svojim muzem kupe stan,vecinom sve one trose skoro SVA svoja sredstva na odjecu,sminku,putovanja,auto,itd,itd,cak i izlaske placaju u manjem obimu,jer to pobogu placa decko,jer sve skoro kontaju a i traze-zahtijevaju decka-muza koji ima ili ce stvoriti im stambeni prostor,jer se to "podrazumjeva"(nekad bilo ovo je 21 vijek)dok decki moraju (ako su imalo pametni)u ranoj mladosti poceti razmisljati o sticanju stvari,jer jbg on je musko,i ne moze zivjeti mladost kako bi trebao opusteno,pa posle u nekim godinama SKUPA sa svojom djevojkom stvarati za njihov buduci zivot,cak sta vise MORA imati i auto ako zeli imati dobru curu,i + fino biti obucen,i darezljiv,jebeno za njega zar ne...a onda kad se dodje na temu razvodjenja opet bude on :izet:
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#72 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by maxell_sarajevo »

Nana je napravila testament da nakon njene smrti ja i brat njen stan dijelimo lapo lapo, isto tako stan u kojem zivim je na mami i poslije njene smrti ja i brat bi to trebali dobiti, eh sad mene zanima pošto se brat ozenio poslije ovih testamenata, a ja sam na pragu da vjencanja zanima me da li sutra u slucaju ne daj boze razvoda moja zena ili bratova zena mogu traziti da i one dobiju koji kvadrat stana?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#73 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by duboka_misao »

Alhemicarkaa wrote:
duboka_misao wrote:Moze on proglasiti bankrot ili donjeti ptvrdu da ima minimalnu platu i hoce li onda placati alimentaciju ?
Pa i na minimalnu platu ide postotak alimentacije. A kko će proglasiti bankrot ako ima nekretninu? Ako je nekome dužan ode na pazar.

Ja samo ne kontam šta se to u ljudima desi pa da ga ne interesuje vlastito djete :shock: Da li su oduvijek takvi ili se promjene, a ako su oduvijek takvi kako to druga strana nije vidjela.

Iskreno, ne mogu se zakleti, i mislim da niko ne može, da neće doći do razvoda braka. Ali se mogu zakleti da bi vodio računa o djeci. Baš tužno :(

Ove pameti ja nikad ne bi susdski tražila alimentaciju, to mi je kao da ga sud tjera da voli svoju djecu. Mada, kad si bez para, ko zna...
moze on ugovorom o poklonu sve prebaciti na ljubavnicu,i objavi bankrot,ma od nekle mi ovaj primjer iz komsiluka al nemog se sjetiti kako zavrsi...a sto se tice supruznika jebat ih ako se ne slazu ali uskratiti djetetu stan ili izdrzavanje radi osvete majci ccc ko da je to djete ona donjela u brak
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#74 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Ne postoji objava bankrota nad fizickim licem u Bosni i Hercegovini.

Ako jeste neko bez novca, a odedjena mu je alimentacija, a on doktro nuklearne fizike bez posla, duznost mu je zaposlit se kako god umije i zna, makad kao kondukter u autobusu, kako bi izdrzavao dijete.
Last edited by muminovic on 23/05/2014 14:22, edited 1 time in total.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#75 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

duboka_misao wrote: moze on ugovorom o poklonu sve prebaciti na ljubavnicu,i objavi bankrot,ma od nekle mi ovaj primjer iz komsiluka al nemog se sjetiti kako zavrsi...a sto se tice supruznika jebat ih ako se ne slazu ali uskratiti djetetu stan ili izdrzavanje radi osvete majci ccc ko da je to djete ona donjela u brak
tako bi onda svako rjesavao razvode
Post Reply