Razvod braka - sve pola-pola

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#151 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by ExNihilo »

Razlika između današnje omladine i današnje "ostarine" nije u tome da omladina smatra kako im privilegije pripadaju samim postojanjem. Ne, razlika je u tome što su prethodne generacije, bez škole, bez vještina, bez stranke i poznanstava, još uvijek imale priliku da rade i zarade, kako prije rata, tako i u poraću, kada su se milijarde slijevale u institucije i nevalidne organizacije, dok današnja omladina može tek da stavi metak u čelo, čak i onda kada posjeduje obrazovanje i vještine.

To nije čak fenomen striktno vezan za BiH. Millennialsi su žrtvovana generacija. Žrtvovana unipolarizacijom svijeta, tranzicijama, deregulacijama, srozavanjem države blagostanja, najtežom finansijskom krizom u historiji čovječanstva, pa onda dodatno krizom evropske monetarne unije. Iz svega nabrojanog su izvukli najdeblji kraj, a nisu krivi ni po jednoj stavci. Na sve to dodati lokalno: postratno beznađe, političko sluđivanje, nezaposlenost 40%, egzodus...

Millennialsi su najobrazovanija generacija u historiji čovječanstva koja, istovremeno, bilježi najviše stope nezaposlenosti. To signalizira dvije stvari: nisu lijeni, i nemaju prilike. Kao rezultat, ljuti su i frustrirani. Ta ljutnja i frustriranost se mogu nekome činiti kao insistiranje na privilegijama, ali prije će biti da je prozivanje onih koji su im sjebali budućnost. Što bi rekao Judas Priest kultnim hitom: So much for the golden future, I can't even start.


Konačno, to što baš millennialsi predominantno propeliraju Sandersa ka predsjedničkoj kandidaturi, iako je ovaj samoproklamovani socijalista, a nema većeg tabooa u Americi od socijalizma, valjda dovoljno govori da je stvar dosegla tačku ključanja.

I sada treba slušati boomer pametovanje zato što omladina traži djelić prilike koje su stariji dobili pukim spletom okolnosti, i što ni krivi ni dužni jedu govna koja su ovi izasrali. Ili, što kaže meni jedan boomer: "E djeco draga, nikad vi nećete znati kako je nama dobro bilo u Jugoslaviji! Kartali smo se na poslu po cijeli dan".

Tačno, majstore. Baš zato i nećemo znati.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#152 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

šta u situaciji kad jedno od bivsih supruznika ne zeli da se stan kupljen tokom braka ne proda,a taj stan je pod hipotekom,ostati zivjeti u tom stanu?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#153 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by apsidejzi »

kakavdanakneiskustvu wrote: 01/09/2020 19:04 šta u situaciji kad jedno od bivsih supruznika ne zeli da se stan kupljen tokom braka ne proda,a taj stan je pod hipotekom,ostati zivjeti u tom stanu?
ne mislim da ima pravni osnov osim ako preuzme hipoteku i isplati razliku od pola trzisne cijene. ne mogu ucjenjivati zajednicku imovinu...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#154 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

apsidejzi wrote: 01/09/2020 19:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 01/09/2020 19:04 šta u situaciji kad jedno od bivsih supruznika ne zeli da se stan kupljen tokom braka ne proda,a taj stan je pod hipotekom,ostati zivjeti u tom stanu?
ne mislim da ima pravni osnov osim ako preuzme hipoteku i isplati razliku od pola trzisne cijene. ne mogu ucjenjivati zajednicku imovinu...
pola trzisne cijene je preko 40000 maraka,ni jedno od bivsih supruznika te pare ne moze imati niti ni jedno ne zeli prodati svoj dio stana drugom ,jedno zivi u stanu i za prodaju stana je po trzisnoj cijeni,drugi bivsi supruznik ne zivi i trenutno ne zeli,mislim trenutno,do prije sedmice je bilo za prodaju
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#155 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by apsidejzi »

kakavdanakneiskustvu wrote: 01/09/2020 20:59
apsidejzi wrote: 01/09/2020 19:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 01/09/2020 19:04 šta u situaciji kad jedno od bivsih supruznika ne zeli da se stan kupljen tokom braka ne proda,a taj stan je pod hipotekom,ostati zivjeti u tom stanu?
ne mislim da ima pravni osnov osim ako preuzme hipoteku i isplati razliku od pola trzisne cijene. ne mogu ucjenjivati zajednicku imovinu...
pola trzisne cijene je preko 40000 maraka,ni jedno od bivsih supruznika te pare ne moze imati niti ni jedno ne zeli prodati svoj dio stana drugom ,jedno zivi u stanu i za prodaju stana je po trzisnoj cijeni,drugi bivsi supruznik ne zivi i trenutno ne zeli,mislim trenutno,do prije sedmice je bilo za prodaju
Mah. Zelio ne zelio. Ako dodje na sud, ne vidim kako moze zabraniti prodaju. Ustvari postoji par alternativa: Da nastave zivjeti skupa ali kao razvedeni. Da jedno isplati drugo. Da se zajedno dogovore i prodaju. Da sud zaplijeni stan i proda ga te podijeli pare.

ova zadnja alternativa je najgora jer sud zeli da rijesi postupak i nije ga briga za cijenu. Ako ne mogu zivjeti skupa onda nek se dogovore i zajedno prodaju. Taj stan je rezultat bracne zajednice koju su osnovali. Nema bracne zajednice, nema ni stana. Nadam se da nemaju djece...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#156 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

apsidejzi wrote: 01/09/2020 21:40
kakavdanakneiskustvu wrote: 01/09/2020 20:59
apsidejzi wrote: 01/09/2020 19:46

ne mislim da ima pravni osnov osim ako preuzme hipoteku i isplati razliku od pola trzisne cijene. ne mogu ucjenjivati zajednicku imovinu...
pola trzisne cijene je preko 40000 maraka,ni jedno od bivsih supruznika te pare ne moze imati niti ni jedno ne zeli prodati svoj dio stana drugom ,jedno zivi u stanu i za prodaju stana je po trzisnoj cijeni,drugi bivsi supruznik ne zivi i trenutno ne zeli,mislim trenutno,do prije sedmice je bilo za prodaju
Mah. Zelio ne zelio. Ako dodje na sud, ne vidim kako moze zabraniti prodaju. Ustvari postoji par alternativa: Da nastave zivjeti skupa ali kao razvedeni. Da jedno isplati drugo. Da se zajedno dogovore i prodaju. Da sud zaplijeni stan i proda ga te podijeli pare.

ova zadnja alternativa je najgora jer sud zeli da rijesi postupak i nije ga briga za cijenu. Ako ne mogu zivjeti skupa onda nek se dogovore i zajedno prodaju. Taj stan je rezultat bracne zajednice koju su osnovali. Nema bracne zajednice, nema ni stana. Nadam se da nemaju djece...
ne zive skupa,najlogicnije i najpametnije je da oni prodaju stan,ali eto,jedno od njih koje sad ne zivi u stanu ,stanu koji nije otplaćen,odjednom ne zeli da se stan proda
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#157 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by apsidejzi »

Nista onda. Na sud...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#158 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

:thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#159 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by JThomas »

mora ti se i banka saglasiti sa tom prodajom.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#160 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 02/09/2020 09:32 mora ti se i banka saglasiti sa tom prodajom.
znam to,hvala
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#161 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

apsidejzi wrote: 02/09/2020 07:47 Nista onda. Na sud...
a sa druge strane,ne mora ni na sud nista ici,dok se otplaćuje rata kredita za stan,a nema dogovora oko prodaje?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#162 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by apsidejzi »

kakavdanakneiskustvu wrote: 02/09/2020 10:10
apsidejzi wrote: 02/09/2020 07:47 Nista onda. Na sud...
a sa druge strane,ne mora ni na sud nista ici,dok se otplaćuje rata kredita za stan,a nema dogovora oko prodaje?
Sud obicno pokrene proceduru podjele imovine nakon rastave braka. Mora se utvrdit sta je zajednicno (kapital ali i dugovi) i onda ako nema kakav predbracni ugovor, sve se dijeli pola pola. Nema veze sto je jedna osoba kupila stan sa svojim parama i sto samo jedna osoba otplacuje. Ide pola pola: i dugovi i kapital. Sve sto je stvoreno tokom zajednickog zivota. Ako je neko unio stan kao kapital u brak, onda toj osobi ostaje stan jer je kupljen prije braka. Sve sto je bilo nakon datuma sklapanja bracne zajednice, ide pola pola nakon razvoda ma kako ulaz, izlaz izgledao izmedju ta dva datuma.

Eh sad, ako sud ne slijedi procedure (korupcija i tako to) onda se moze sta hoces. No ipak, pitaj nekog pravnika. Ja to nisam, tako da je ovo samo moje (nestrucno) misljenje (kad sam kupovao kucu istrazivao sam i raspitivao se...) :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#163 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kakavdanakneiskustvu »

apsidejzi wrote: 02/09/2020 10:56
kakavdanakneiskustvu wrote: 02/09/2020 10:10
apsidejzi wrote: 02/09/2020 07:47 Nista onda. Na sud...
a sa druge strane,ne mora ni na sud nista ici,dok se otplaćuje rata kredita za stan,a nema dogovora oko prodaje?
Sud obicno pokrene proceduru podjele imovine nakon rastave braka. Mora se utvrdit sta je zajednicno (kapital ali i dugovi) i onda ako nema kakav predbracni ugovor, sve se dijeli pola pola. Nema veze sto je jedna osoba kupila stan sa svojim parama i sto samo jedna osoba otplacuje. Ide pola pola: i dugovi i kapital. Sve sto je stvoreno tokom zajednickog zivota. Ako je neko unio stan kao kapital u brak, onda toj osobi ostaje stan jer je kupljen prije braka. Sve sto je bilo nakon datuma sklapanja bracne zajednice, ide pola pola nakon razvoda ma kako ulaz, izlaz izgledao izmedju ta dva datuma.

Eh sad, ako sud ne slijedi procedure (korupcija i tako to) onda se moze sta hoces. No ipak, pitaj nekog pravnika. Ja to nisam, tako da je ovo samo moje (nestrucno) misljenje (kad sam kupovao kucu istrazivao sam i raspitivao se...) :D
znam sve to oko imovine i dugova stecenih tokom braka,sve mi je to jasno,pretpostavljam da sud sam od sebe ne pokreće postupak podjele imovine stecene u braku i kredita podignutih tokom braka,ako bivsi supruznici sami to ne pokrenu a kredit za stan se redovno otplaćuje
Dajanapisker
Posts: 4
Joined: 27/07/2020 13:36

#164 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Dajanapisker »

Stan kupljen 2015 god dignut kredit na 20 god i banka vlasnik dok se ne otplati. Muz i ja razveli se u 6 mj ove godine. E sad . Zbog problema sa imenovanim ja i djete smo bili primorani da izademo iz stana. Nudila mu da kupim dio nije htjeo. Jer zeli da isti proda stan da zatvori neke kredite stecene pre braaka. Jedino mu to cilj .nije mi jasno kako otac koji se hvali da je aman zaman zeli da djete odtavi bez krova nad glavom. Al et. Komunalije nije platio otkako sam izadla iz stana. Nagomilao dugove. Ne placa alimentaciju za djete. E sad pitanje kako da ga se rjesim . Tj taj problem koji imam. Ako ima ko da mi kaze.nek kaze
Dajanapisker
Posts: 4
Joined: 27/07/2020 13:36

#165 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Dajanapisker »

Samo da jos kazem.. da isti je zbog svojih gresaka ostao bez posla i da je kredit prebacen na mene..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#166 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

:-)
Radi sve -kao da ga nema--..jos ce i za sebe alimentaciju traziti..
Post Reply