Razvod braka - sve pola-pola

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#101 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kica »

Romaninka wrote:Pozdrav svima.
Iscitah ovo ali sve su naglabanja...
Zanima me upravo ovo sta ako si u braku dobio poklon ,kog si ti pretvorio u novac,sta se s istim desava po razvodu?

http://www.bih-pravo.org/bracna-stecevina-t1345.html
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#102 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

Imas sitaciju kada jedan bracni partner naslijedi imovinu od svoje familije - ako zeli prodati - mora se i drugi bracni partner saglasiti s tim ...inace ne moze prodati.. :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#103 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Haris.ba »

moonca wrote:Imas sitaciju kada jedan bracni partner naslijedi imovinu od svoje familije - ako zeli prodati - mora se i drugi bracni partner saglasiti s tim ...inace ne moze prodati.. :-)
Ne mora. Ono što se naslijedi je samo od bračnog druga. Nije bračna stečevina.

Ako roditelji npr. poklone djetetu nekretninu/pokretninu to je sve bračna stečevina ako izričito ne navedu da poklanjaju samo djetetu.

Najčešće se radi o nekoj nekretnini. Ali, može biti i npr vrijedan poklon tipa zlatnog nakita i slično. Ako se isti poklon proda, novac od toga poklona nije bračna stečevina. E sad, ima zanimljiva situacija. Prodaš poklon i za te pare kupiš stan. Je li taj stan bračna stečevina. E, to nek napiše neko drugi. :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#104 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

Nedavno sam imala tu situaciju - pita se bracni partner- notar nece zavrsiti kupoprodaju.. ako je bracni par u pitanju.
Moze prodati bez znanja , vjerujem ali je to u braku nemoguce...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#105 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by SaraFina »

Haris.ba wrote:
moonca wrote:Imas sitaciju kada jedan bracni partner naslijedi imovinu od svoje familije - ako zeli prodati - mora se i drugi bracni partner saglasiti s tim ...inace ne moze prodati.. :-)
Ne mora. Ono što se naslijedi je samo od bračnog druga. Nije bračna stečevina.

Ako roditelji npr. poklone djetetu nekretninu/pokretninu to je sve bračna stečevina ako izričito ne navedu da poklanjaju samo djetetu.

Najčešće se radi o nekoj nekretnini. Ali, može biti i npr vrijedan poklon tipa zlatnog nakita i slično. Ako se isti poklon proda, novac od toga poklona nije bračna stečevina. E sad, ima zanimljiva situacija. Prodaš poklon i za te pare kupiš stan. Je li taj stan bračna stečevina. E, to nek napiše neko drugi. :D

Stan jeste. Kupljen za vrijeme bračne zajednice postaje bračna stečevina? Ili mogu dokazati da sam novcem od poklona kupila stan i izvršila transakciju u istoj vrijednosti... onda nije bračna stečevina?

Koje je ispravno?
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#106 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by commendatore »

SaraFina wrote:
Haris.ba wrote:
moonca wrote:Imas sitaciju kada jedan bracni partner naslijedi imovinu od svoje familije - ako zeli prodati - mora se i drugi bracni partner saglasiti s tim ...inace ne moze prodati.. :-)
Ne mora. Ono što se naslijedi je samo od bračnog druga. Nije bračna stečevina.

Ako roditelji npr. poklone djetetu nekretninu/pokretninu to je sve bračna stečevina ako izričito ne navedu da poklanjaju samo djetetu.

Najčešće se radi o nekoj nekretnini. Ali, može biti i npr vrijedan poklon tipa zlatnog nakita i slično. Ako se isti poklon proda, novac od toga poklona nije bračna stečevina. E sad, ima zanimljiva situacija. Prodaš poklon i za te pare kupiš stan. Je li taj stan bračna stečevina. E, to nek napiše neko drugi. :D

Stan jeste. Kupljen za vrijeme bračne zajednice postaje bračna stečevina? Ili mogu dokazati da sam novcem od poklona kupila stan i izvršila transakciju u istoj vrijednosti... onda nije bračna stečevina?

Koje je ispravno?
ti to moraš dokazat.....

no bracna stecevina je pojam koji ce ti rastokmacit advokat a ne forum.....
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#107 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by SaraFina »

Ja onako u prolazu pitala Harisa :D

Za razvod bi svakako obratila se pravnom ekspertu :) ne bi forumu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#108 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

Pa, neki clanovi su prosli kroz odredjene situacije - tako da su ipak od pomoci .. no, naravno ,advokat je taj koji bi to najbolje uoblicio i trazio nacina da izvuce max za svog klijenta... mada - licno sam razocarana radom advokata u Sarajevu - ide na fer, ne kako da svom klijuntu odradi najbolju opciju za njega . :-) koji likovi - :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#109 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kuli1961 »

moonca wrote:Pa, neki clanovi su prosli kroz odredjene situacije - tako da su ipak od pomoci .. no, naravno ,advokat je taj koji bi to najbolje uoblicio i trazio nacina da izvuce max za svog klijenta... mada - licno sam razocarana radom advokata u Sarajevu - ide na fer, ne kako da svom klijuntu odradi najbolju opciju za njega . :-) koji likovi - :lol:
Nije dobro stvari generalizovati (nisam SA advokat, niti advokat uopšte; istina, bio sam, sada vec poodavno). U ovom slucaju ima elemenata za tvrdnju da se stan smatra posebnom imovinom, ali se moraju podnijeti dokazi koji na to nesumnjivo upucuju. Na kraju krajeva, nijee advokat, vec je SUD ta instanca koja ce reci da li su ponudjeni dokazi dovoljni da bi se stan smatrao posebnom imovinom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#110 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

Pa da, mislim i laiku je jasno -da se poklon ne moze tek tako izlolovati zi bracne stecene imovine-i dodijeliti samo jednom clanu..

da SUD je ta, j ali advokat mora da pripremi teren i da nadje 'rupu u zakonu', a ima ih ...pitanje je volje i znanja... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#111 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Haris.ba »

Ako je stan kupljen za vrijeme notara, svaki normalan notar bi sve objasnio.

Ako si u braku, i kupujes nekretninu tvoj bracni drug je suvlasnik iako nije potpisao ugovor o kupoprodaji, niti je upisan u sudu u zk izvadku. To ti je tako.

Eh, sad. Ako zelis kupiti nekretninu od svoje posebne imovine, trazis od notara da unese u ugovor klauzulu da je to tvoja posebna imovina. A bracni drug to u formi posebne saglasnosti potpise. I tu si pokriven sto se tice zakona. Jer bracni drug moze sam otici u zk i na osnovu vjencanog lista se upisati na sve nekretnine stecene u braku. Osim ako se vidi iz ugovora da je kupljena kao posebna imovina.

E ako to nije navedeno u ugovoru o kupoprodaji, onda se mora dokazati na sudu. Tipa imas ugovor o poklonu, ili iz okolnosti proizilazi da si dobila lovu namjenjenu samo tebi.I sa tog racuna, u tom iznosu da je kupljen stan.

Nikakve rupe ne trebaju u zakonu. Problem je sto treba love za advokata, i sto proces moze da se otegne. I onda imas problem.

Tako, rjesavajte ljudi odnose prije nego belaji nastanu.
Imas seksualne odnose sa bracnim drugom, a ne moze se normalno o imovinskim odnosima dogovoriti bez problema. To smo mi.

Ali, ne bi onda advokati imali posla.

Ja sam bio u slicnoj situaciji. Ali sam razmisljao svakako djetetu treba dati pola. Nema veze sto zena ucestvuje u mojoj posebnoj imovini. Imamo dogovor da njen dio ide djetetu. Iako je to u sustini moja posebna imovina.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#112 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

'rupe ' tako ih svi nazivaju - u zakonu postoje , tj da se nadje interpretacija zakona koja odgovara klijentu - tu advokat dolazi do izrazaja - zasto bi ga inace unajmljivali ako je 'sve tako jasno- jeste jasno ALI - UVIJEK IMA ALI... eH ...

.OH.kako je sve to(novac) moguce na vrijeme skloniti od bracnog druga ako je neko u toj misiji. :-)
da -- znaju trajati procesi i preko 5 godina ...
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#113 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kuli1961 »

moonca wrote:'rupe ' tako ih svi nazivaju - u zakonu postoje , tj da se nadje interpretacija zakona koja odgovara klijentu - tu advokat dolazi do izrazaja - zasto bi ga inace unajmljivali ako je 'sve tako jasno- jeste jasno ALI - UVIJEK IMA ALI... eH ...

.OH.kako je sve to(novac) moguce na vrijeme skloniti od bracnog druga ako je neko u toj misiji. :-)
da -- znaju trajati procesi i preko 5 godina ...
necu ovo komentaritati detaljnije, jer bi preslo u troll-anje topica...a kao odgovor na postavljeno hipoteticko pitanje: zasto bismo advokata angazovali (a nikako unajmljivali, jer advokat nije marva, nije stvar, nije tegleci konj da bi ga se unajmljivalo!),.., rekao bih -radi strucne pomoci, a ona je pravnim laicima neophodna, pogotvo pocev od 2003 godine, od kada je na snazi sada vazeci Zakon o parnicnom postupku-pravila postupka su vrlo sofistcirana, toliko da nepoznavalac procesnog prava moze lako izguviti spor, iako je u materijalnopravnom smislu 100% u pravu
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#114 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by moonca »

kuli1961 wrote:
moonca wrote:'rupe ' tako ih svi nazivaju - u zakonu postoje , tj da se nadje interpretacija zakona koja odgovara klijentu - tu advokat dolazi do izrazaja - zasto bi ga inace unajmljivali ako je 'sve tako jasno- jeste jasno ALI - UVIJEK IMA ALI... eH ...

.OH.kako je sve to(novac) moguce na vrijeme skloniti od bracnog druga ako je neko u toj misiji. :-)
da -- znaju trajati procesi i preko 5 godina ...
necu ovo komentaritati detaljnije, jer bi preslo u troll-anje topica...a kao odgovor na postavljeno hipoteticko pitanje: zasto bismo advokata angazovali (a nikako unajmljivali, jer advokat nije marva, nije stvar, nije tegleci konj da bi ga se unajmljivalo!),.., rekao bih -radi strucne pomoci, a ona je pravnim laicima neophodna,
Necu ni ja.

Zao mi je da SI odabir rijeci shvatio uvredljivim. To je Nas jezik.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#115 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by славянин »

Sta pola?, pola predbracni ugovor :D
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#116 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kuli1961 »

ipak, nije to nas jezik...
mada, vjerujem da izrazavanje nije bilo u funkciji uvrede
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#117 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kica »

Haris.ba wrote:Ako je stan kupljen za vrijeme notara, svaki normalan notar bi sve objasnio.

Ako si u braku, i kupujes nekretninu tvoj bracni drug je suvlasnik iako nije potpisao ugovor o kupoprodaji, niti je upisan u sudu u zk izvadku. To ti je tako.

Eh, sad. Ako zelis kupiti nekretninu od svoje posebne imovine, trazis od notara da unese u ugovor klauzulu da je to tvoja posebna imovina. A bracni drug to u formi posebne saglasnosti potpise. I tu si pokriven sto se tice zakona. Jer bracni drug moze sam otici u zk i na osnovu vjencanog lista se upisati na sve nekretnine stecene u braku. Osim ako se vidi iz ugovora da je kupljena kao posebna imovina.

E ako to nije navedeno u ugovoru o kupoprodaji, onda se mora dokazati na sudu. Tipa imas ugovor o poklonu, ili iz okolnosti proizilazi da si dobila lovu namjenjenu samo tebi.I sa tog racuna, u tom iznosu da je kupljen stan.

Nikakve rupe ne trebaju u zakonu. Problem je sto treba love za advokata, i sto proces moze da se otegne. I onda imas problem.

Tako, rjesavajte ljudi odnose prije nego belaji nastanu.
Imas seksualne odnose sa bracnim drugom, a ne moze se normalno o imovinskim odnosima dogovoriti bez problema. To smo mi.

Ali, ne bi onda advokati imali posla.

Ja sam bio u slicnoj situaciji. Ali sam razmisljao svakako djetetu treba dati pola. Nema veze sto zena ucestvuje u mojoj posebnoj imovini. Imamo dogovor da njen dio ide djetetu. Iako je to u sustini moja posebna imovina.
Hare, utvrdi se da su notari od pocetka do danas radili sve mimo zakona (Ponisten Zakon o notarima FBiH u mnogim tackama i sada i 7 drugih zakona u dijelovima koji se odnose na notara)

Zato nije urednaa konstatacija da ne postoje "rupe" (ili ih mozemo i drugacije nazvati) u zakonu.

(pogledati presudu Presuda Ustavnog suda FBiH U 22 / 16)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#118 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Haris.ba »

Cita ovo neko ko se i ne razumije, pa ce pomisliti da su notari radili mimo zakona.

Radili su po zakonu. Ali, je ustavni sud odlucio da neki clanovi zakona po kojim su radili nisu kako treba, ili nisu u skladu sa ustavom. Zakon o notarima koliko se sjecam je samo problem bio jedan clan.

Pojam pravna rupa je ustvari pravna praznina.

Nije ovo tema za to.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#119 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kica »

Haris.ba wrote:Cita ovo neko ko se i ne razumije, pa ce pomisliti da su notari radili mimo zakona.

Radili su po zakonu. Ali, je ustavni sud odlucio da neki clanovi zakona po kojim su radili nisu kako treba, ili nisu u skladu sa ustavom. Zakon o notarima koliko se sjecam je samo problem bio jedan clan.

Nije ovo tema za to.
Da radili su mimo zakona zadnje 3-4 godine; jer je Zakon o notarima u 4-5 clanova oboren tad; a koristili su u meduvremenu odredbe zakona koje su same po sebi trebale prestati vaziti kada su prestale vaziti i odredbe Zakona o notarima (ranija presuda Ustavnog suda).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#120 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Haris.ba »

De ti malo to obnovi. Da su radili mimo zakona sve to bi bilo rusljivo na sudu.

Da je nesta prestalo vaziti samo po sebi, ne bi bila upravo odluka ustavnog suda koju si naveo koja se upravo tice drugih zakona osim zakona o notarima.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#121 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kica »

Haris.ba wrote:De ti malo to obnovi. Da su radili mimo zakona sve to bi bilo rusljivo na sudu.

Da je nesta prestalo vaziti samo po sebi, ne bi bila upravo odluka ustavnog suda koju si naveo koja se upravo tice drugih zakona osim zakona o notarima.
Nije tacno, u prosloj odluci je nalozeno od strane Ustavnog suda HITNO mjenjanje zakona (svih koji su u vezi).

Tek posto Parlamentarci nisu promjenili zakone, Ustavni sud FBiH je morao donijeti i ovu odluku (naravno na zahtjev onoga tko je pokrenuo istu).

(Dakle ova odluka uopste nije morala doci, nego je dosla samo zato sto Zakonodavno tijelo NIJE URADILO NISTA).

Prva presuda: https://www.bih-pravo.org/presuda-kojom ... t1088.html
Last edited by kica on 08/05/2019 10:35, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#122 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Haris.ba »

Samo ti svoj poso.

Ja ti radi tebe, necu vise, izvini.

Jednostavne stvari ne kontas.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#123 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by kica »

Haris.ba wrote:Samo ti svoj poso.

Ja ti radi tebe, necu vise, izvini.

Jednostavne stvari ne kontas.
Hvala, sasvim je jasno da ne razumjes Presudu U - 15 / 10 od 02.12.2015g
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#124 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Filter »

pozz pravnici, imam jedno pitanje.
da li i kako se moze izvrsiti potrazivanje ostavstine iza jednog roditelja, koji je btw mrtav vec 30 godina? imovina je kompletna na drugom roditelju i koji je jos uvijek ziv. brak nikad nije prekinut niti je doslo do razvoda, ostavinska je davno sprovedena.
malo sam uvucen u nake probleme i totalni sam laik. procitao sam o pravima bracne stecevine u bh, ali mi ne pase ni na sta navedeno
hvala
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#125 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Maraschino »

Filter wrote:pozz pravnici, imam jedno pitanje.
da li i kako se moze izvrsiti potrazivanje ostavstine iza jednog roditelja, koji je btw mrtav vec 30 godina? imovina je kompletna na drugom roditelju i koji je jos uvijek ziv. brak nikad nije prekinut niti je doslo do razvoda, ostavinska je davno sprovedena.
malo sam uvucen u nake probleme i totalni sam laik. procitao sam o pravima bracne stecevine u bh, ali mi ne pase ni na sta navedeno
hvala
Ovo boldirano je bitno. Jedan od roditelja je umro(pretpostavljam majka) a sva imovina je bila na ovom drugom. Ostavinska zavrsena tako sto iza pokojne nije ostalo nista a niko drugi nije imao potrazivanja. Sada su djeca odrasla i traze(materin) dio.
Mislim da su sanse male da ne kazem nikakve.
Post Reply