Razvod braka - sve pola-pola

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#1 Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

Dakle, i sama sam žena, ali poznajem trenutno dvije žene koje se razvode, poznajem i njihove muževe. Kao neki kućni prijatelji nekada. U ovim razvodnim parnicama mi nije jasno kako sve može da se dijeli na pola, AKO je žena radila i nikada marke nije platila za ratu kredita stana, račun nikad nije platila, novac trošila na sebe i svoje potrebe, jer i kad djetetu nešto treba, tata je taj koji kupuje. Kako onda može neko reći da takvoj ženi pripada pola imovine?
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

pa tako je najpoštenije
inače bi bilo malverzacija...


ja to ovako gledam:
muškarac donese hranu a žena napravi ručak...

dakle pola pola jedu ručak i svima dobro :D svi su isto uložili
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#3 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

Ok.Ali, u ovom slučaju muškarac i kuha, pegla sebi i djetetu, plaća ženu da čisti.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

jbg to je neka iznimka...
mada uvijek možeš kupiti stvari na mamu sestru tetku... :D
da se dohaka tim koje čerupaju :lol:
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#5 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Queen_of_hearts »

Nije sud baba gatara,da naglaba sta se desava u necijoj kuci,ko kuha a ko donosi !
Bracna stecevina se dijeli na jednake dijelove jer bi sve ostalo vodio haosu,a za ljude koji misle da bi to bila ocita nepravda,postoje mehanizmi kao i predbracni ugovor !Simple as that
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#6 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

Queen_of_hearts wrote:Nije sud baba gatara,da naglaba sta se desava u necijoj kuci,ko kuha a ko donosi !
Bracna stecevina se dijeli na jednake dijelove jer bi sve ostalo vodio haosu,a za ljude koji misle da bi to bila ocita nepravda,postoje mehanizmi kao i predbracni ugovor !Simple as that
Ma daj, nije sve tako jednostavno.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#7 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Queen_of_hearts »

MJAU - da wrote:
Queen_of_hearts wrote:Nije sud baba gatara,da naglaba sta se desava u necijoj kuci,ko kuha a ko donosi !
Bracna stecevina se dijeli na jednake dijelove jer bi sve ostalo vodio haosu,a za ljude koji misle da bi to bila ocita nepravda,postoje mehanizmi kao i predbracni ugovor !Simple as that
Ma daj, nije sve tako jednostavno.
Jeste ,sve je jasno,precizno i jednostavno po pitanju imovine stecene u braku :thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by JThomas »

ako nema bračnog ugovora sve je pola-pola. ustvari gotovo sve, nije recimo nasljedstvo i poklon izričito učinjen jednom bračnom partneru.

u prethodnom zakonu se moglo dokazivati da je nečiji udio u sticanju veći ili manji, pa su to bili simpatični sporovi koji traju decenijama. nije ni sad brzo i lijepo (ja to zovem sporovi rekla-kazala - on dovede pet jarana iz kafane da kažu da je on donio toster, a ona pet jaranica da kažu da je ona) ali tad je bilo još gore.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#9 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by felichi »

sta je sa imovinom koju je neko donio u brak. npr stan?

mozda je neko donio stan u brak ali obje strane su stan odrzavale i amortizirale, ili mozda obnavljale i sl.?
valjda onda obje strane imaju pravo na tu imovinu?
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#10 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Queen_of_hearts »

felichi wrote:sta je sa imovinom koju je neko donio u brak. npr stan?

mozda je neko donio stan u brak ali obje strane su stan odrzavale i amortizirale, ili mozda obnavljale i sl.?
valjda onda obje strane imaju pravo na tu imovinu?
Imovina stecena prije braka nije predmet podjele,a moze se traziti povrat ulaganja .
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#11 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

Queen_of_hearts wrote:Nije sud baba gatara,da naglaba sta se desava u necijoj kuci,ko kuha a ko donosi !
Bracna stecevina se dijeli na jednake dijelove jer bi sve ostalo vodio haosu,a za ljude koji misle da bi to bila ocita nepravda,postoje mehanizmi kao i predbracni ugovor !Simple as that
znam slucaj prije rata gdje se na sudu dokazivalo ko je kako ucestvovao u stvaranju imovine i sud je odlucio na podjelu 35-65
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#12 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by _mufljuz_ »

MJAU - da wrote:Ok.Ali, u ovom slučaju muškarac i kuha, pegla sebi i djetetu, plaća ženu da čisti.
koji je to da ga ja zenim
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by JThomas »

i naravno - ne valja :D
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#14 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

_mufljuz_ wrote:
MJAU - da wrote:Ok.Ali, u ovom slučaju muškarac i kuha, pegla sebi i djetetu, plaća ženu da čisti.
koji je to da ga ja zenim
:-D prenijeću ponudu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by JThomas »

vjerovatno gospođi više nije to bilo to...

ne uvijek, ali dobar stvarno često jes' jednako jeban...
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by Truba »

JThomas wrote:vjerovatno gospođi više nije to bilo to...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#18 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Prije, kada nije bilo pola-pola, sudije vrhovnog suda su svaku odluku koja je favorizirala muza u korist zene ponistavali.

Razlog je bio sto je oko 70% zena u sudovima, samo 30% muskaraca.

Tako da je svako vijece od 3 clana, ujedno bilo vijece od 3 zene ili eventualno 2 zene sudca i 1 muskarca.

Ja sam licno saglasan da ide 50%-50%, jer ko ce odmjerit koliko novca kosta ako je zena domacica i koliki je tada doprinos domacinstvu.

Ako je zena domacica, to je fakticko radno mjesto, i tu nema rasprave.

Ako ko zeli drugacije da regulise svoj brak, ima mogucnost zakljucenja BRACNOG UGOVORA ILI PREDBRACNOG UGVORA.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#19 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

muminovic wrote:Prije, kada nije bilo pola-pola, sudije vrhovnog suda su svaku odluku koja je favorizirala muza u korist zene ponistavali.

Razlog je bio sto je oko 70% zena u sudovima, samo 30% muskaraca.

Tako da je svako vijece od 3 clana, ujedno bilo vijece od 3 zene ili eventualno 2 zene sudca i 1 muskarca.

Ja sam licno saglasan da ide 50%-50%, jer ko ce odmjerit koliko novca kosta ako je zena domacica i koliki je tada doprinos domacinstvu.

Ako je zena domacica, to je fakticko radno mjesto, i tu nema rasprave.

Ako ko zeli drugacije da regulise svoj brak, ima mogucnost zakljucenja BRACNOG UGOVORA ILI PREDBRACNOG UGVORA.
Slažem se, ali ipak smo mi "zaostalo" podneblje. Predbračni ugovor, mislim i meni je lično još uvijek misaona imenica.
Nekako mi nema logike da ja s nekim koga volim unaprjed planiram razvod. Zato sam odabrala da sve kredite lično plaćam pola, pa mi je nekako lakše ako bi i došlo do toga, ali sve radim da ne dođe.

Zakon je očito morao pojednostaviti taj sistem, ali ipak, žena koja NIJE DOMAĆICA, u smislu da su sve obaveze kućne, uključujući i djecu na njoj, koja radi čitav život, a platu troši na svoje potrebe na kraju ima 50% imovine koju je muž stekao. I da je obratna situacija, kod nas rijetkost, nije ok.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#20 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

Ne moras sklapati predbracni ugovor iskljucivo prije braka.

Mozes zakljuciti BRACNI UGOVOR u toku trajanja bracne zajednice, kod notara.

Ista praksa je u drzavama EU, mi smo zakon kopirali od EU i USA, nismo ga izmisljali.

Ova praksa je ustanovljenja kao najbolja, bilo bi nemoguce na sudu odmjeriti u svakom konkretnom slucjau koliko kosta usluga cuvanja i vaspitanja 1, 2 ili 3 djece, koliko kosta usluga cisenja domacinstva, odrzavanja domacinstva, kupovanja namjernica, to je posao koji se radi puno radno vrijeme, ako ne i duze.

Ovdje nema diskusije niti polemike, jer nije moguce zakonski donijeti bolje rjesenje, ali ako kome ne odgovara, neka ode kod notara i regulise sve kako on licno zeli.

Takodje u toku bracne zajednice moze se kupovati i imovina nacin, da se supruga ili suprug odrekne svoga djela u njoj, dakle postoji solucija i modusi za drugacije regulisanje bracne imovine.

Takodje kao i kod primanja poklona, moze se regulisati da samo jedan bracni partner primi, a da to ne bude bracne tekovina.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#21 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by MJAU - da »

sad im je već "pukla tikva" :sad:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#22 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

drugi put pametnije :-)
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#23 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by registrovana onako »

muminovic wrote:Prije, kada nije bilo pola-pola, sudije vrhovnog suda su svaku odluku koja je favorizirala muza u korist zene ponistavali.

Razlog je bio sto je oko 70% zena u sudovima, samo 30% muskaraca.

Tako da je svako vijece od 3 clana, ujedno bilo vijece od 3 zene ili eventualno 2 zene sudca i 1 muskarca.
u slucaju koji ja znam zena je dobila 35 :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#24 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by muminovic »

registrovana onako wrote:
muminovic wrote:Prije, kada nije bilo pola-pola, sudije vrhovnog suda su svaku odluku koja je favorizirala muza u korist zene ponistavali.

Razlog je bio sto je oko 70% zena u sudovima, samo 30% muskaraca.

Tako da je svako vijece od 3 clana, ujedno bilo vijece od 3 zene ili eventualno 2 zene sudca i 1 muskarca.
u slucaju koji ja znam zena je dobila 35 :)
Moguce naravno, ali jedino po starom zakonu ili u nekoj drugoj drzavi. Jer se na sudu uopste ne dokazuje koliko je ko pridonjeo.

Imas zakon, procitaj.

Član 252 PZ FBiH


Član 252.
(1) Bračni partneri su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini ako nisu drukčije ugovorili.


(2) Budući bračni partneri, odnosno bračni partneri mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose vezane za bračnu stečevinu.

(3) Ukoliko je u zemljišne knjige kao vlasnik stečevine upisan jedan bračni partner, drugi bračni partner može zahtijevati ispravku upisa, u skladu sa Zakonom o zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine.




a) Bračna stečevina

Član 251.
(1) Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, kao i prihodi iz te imovine.

(2) Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera.

(3) Dobitak od igara na sreću je bračna stečevina.

(4) Prihodi od intelektualnog vlasništva ostvareni za vrijeme trajanja bračne zajednice su bračna stečevina.
GaRGa
Posts: 2757
Joined: 25/02/2009 15:00

#25 Re: Razvod braka - sve pola-pola

Post by GaRGa »

MJAU - da wrote:Ok.Ali, u ovom slučaju muškarac i kuha, pegla sebi i djetetu, plaća ženu da čisti.

e pa onda nije bolje ni zasluzio...
Post Reply