Zavist je...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Izrecena tvdnja je

tacna?
12
63%
nije tacna?
7
37%

Total votes: 19

klif

#1 Zavist je...

Post by klif » 07/10/2006 09:33

...bosanskog roda?

…drzi se svoje familije, a bosance dobro odmjeri. ja iz licnog iskustva znam da su vise ljubomorni na tudji uspjeh nego ista na svijetu. Svaka cast normalnim ljudima, ali vecina je zavidna boze sacuvaj.…

Ovo je tvdnja koju cesto cujem. Da li je tacna?

Helem

Post by Helem » 07/10/2006 09:57

Apsolutno tacna i najgora,svaki Bosanac prica tu istu pricu protiv drugog Bosanca, a upravo je samo on takav.
I gledas ga u oci i on ne trepne i dodje ti da mu razvalis ta bosanska usta, a ne meres.
A mene ibreti sto je i svaki Bosanac pametan, ma nema dijete ovolisno a pametno.
Ne treba ici ni u skolu, sve zna.

I onda mu to ostane i kada odraste i sve do kabura, do mezara.

Citav ga zivot prodje u tome i niko mu osim njega ne valja.

Tako je i sa Bosankama.
Nisu bolje ni one.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 07/10/2006 09:57

...bosanskog roda?
Naravno da nije.

Ista postoji u svim nacijama, s tim da nikog ne zulja kamencic u tudjoj cipeli. :wink:

Helem

Post by Helem » 07/10/2006 09:58

Latinice znas li cirilicu???

mirza

Post by mirza » 07/10/2006 10:29

Helem wrote:Apsolutno tacna i najgora,svaki Bosanac prica tu istu pricu protiv drugog Bosanca, a upravo je samo on takav.
I gledas ga u oci i on ne trepne i dodje ti da mu razvalis ta bosanska usta, a ne meres.
A mene ibreti sto je i svaki Bosanac pametan, ma nema dijete ovolisno a pametno.

Tako je i sa Bosankama.
Nisu bolje ni one.
nije istina, nemozes obojiti jedan cijeli narod sa samo jednom bojom
u jednoj kuci nisu svi isti, a kamoli jedan narod

cinjenica je da postoji taj po meni pogresan nacin odgoja i puno nekakvih negativnih stereotipova koji su uzor ljudima

npr to sto se pretjerano tepa sa pametan ili kad te uce da je tudji uspjeh tvoj neuspjeh.... ali toga ima u svim drustvima

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 07/10/2006 10:41

Helem wrote:Latinice znas li cirilicu???
Ima li to neke veze s temom ?

Helem

Post by Helem » 07/10/2006 10:43

Nema, zato i pitam?

FortunaBela

Post by FortunaBela » 07/10/2006 10:46

Nije tačno, kao što i mnoge druge tvrdnje nisu tačne, nalaziš se u pogrešnom društvu, okružen pogrešnim ljudima....

Helem

Post by Helem » 07/10/2006 10:50

sa pogresnim premisama, a odatle sve ide u helac.

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 07/10/2006 12:11

mirza wrote:
Helem wrote:Apsolutno tacna i najgora,svaki Bosanac prica tu istu pricu protiv drugog Bosanca, a upravo je samo on takav.

Tako je i sa Bosankama.
Nisu bolje ni one.
nije istina, nemozes obojiti jedan cijeli narod sa samo jednom bojom
u jednoj kuci nisu svi isti, a kamoli jedan narod

cinjenica je da postoji taj po meni pogresan nacin odgoja i puno nekakvih negativnih stereotipova koji su uzor ljudima

npr to sto se pretjerano tepa sa pametan ili kad te uce da je tudji uspjeh tvoj neuspjeh.... ali toga ima u svim drustvima
pa kako kome, posto imas i takvih ali nemozemo reci za sve bosance... i ja bih jos dodao da je to vecinom za stariju generaciju kako sam mogao primjetiti

vatra i voda

Post by vatra i voda » 07/10/2006 16:06

Latinica wrote:
...bosanskog roda?
Naravno da nije.

Ista postoji u svim nacijama, s tim da nikog ne zulja kamencic u tudjoj cipeli. :wink:
U Bosni je mozda ima vise nego drugdje zbog mentaliteta ljudi i nacina kako se ona manifestira , mozda , ponavljam , ali je ima svugdje.Amerikanci to znaju sakriti kao i druge mane.To oni treniraju dugo vremena .Kliomglav sa osmijehom i pojma nemas sta misli .Zavist je losa karakterna osobina kao i skrtost ili bilo koja druga i niti jedan narod na svijetu nije imun na to.

Pearl

#12 Re: Zavist je...

Post by Pearl » 07/10/2006 18:55

klif wrote:...bosanskog roda?

…drzi se svoje familije, a bosance dobro odmjeri. ja iz licnog iskustva znam da su vise ljubomorni na tudji uspjeh nego ista na svijetu. Svaka cast normalnim ljudima, ali vecina je zavidna boze sacuvaj.…

u 90% slucajeva jeste..takav nam je mentalitet...

kako posmatramo Andrica, Danisa, Jasmilu i mnoge druge, svoju kulturu, istoriju... cijenimo li ista?

za svakog ko uspije u zivotu se ne kaze "svaka cast" nego "pih sta se on digo, jel to misli da je bolji od nas"... svi ce dati grdne pare da vide Louvre, Eiffelov toranj, Shenbrun a nase im ne valja i nije cak ni vrijedno spasavanja od propasti...

svugdje u svijetu ima zavisti, samo je kod nas praceno uzasnim tracanjem i ocrnjavanjem svakoga ko se "usudi" da se malo digne iznad obicnosti koja je ispunjena apatijom, kukanjem, mahalanjem i tracanjem...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 07/10/2006 22:53

Tako je i sa Bosankama.
Nisu bolje ni one.
:thumbup:

Zalosno ali istinito.

Helem

Post by Helem » 07/10/2006 23:47

Tako ja sa sladostrascu pricam i pisem, pricam tim ljudima o drugim ljudima a pricam o njima, i oni se prepoznaju.

tempora

#15 Re: Zavist je...

Post by tempora » 07/10/2006 23:49

Pearl wrote:

kako posmatramo Andrica, Danisa, Jasmilu i mnoge druge, svoju kulturu, istoriju... cijenimo li ista?

za svakog ko uspije u zivotu se ne kaze "svaka cast" nego "pih sta se on digo, jel to misli da je bolji od nas"... svi ce dati grdne pare da vide Louvre, Eiffelov toranj, Shenbrun a nase im ne valja i nije cak ni vrijedno spasavanja od propasti...

svugdje u svijetu ima zavisti, samo je kod nas praceno uzasnim tracanjem i ocrnjavanjem svakoga ko se "usudi" da se malo digne iznad obicnosti koja je ispunjena apatijom, kukanjem, mahalanjem i tracanjem...
Uvijek me je interesovalo kako se dodje do procenata u ovakvim situacijama? :? (nevezano samo za ovih 90% tvoje tvrdnje, vec opcenito, nerijetko upotrebljivo, slucajno uzeh tvoj primjer) Ono u cemu ljudi vrlo cesto grijese, pa se time i potvrdjuju ublehe da su neki narodi gori/bolji da svoje misljenje uvazavaju kao naucni dokaz!!!???
Ja ne znam kako se eto procentualno moze izmjeriti koji je narod vise zavidan a koji manje i cijela tematika mi je ravna apsurdu ili mozda blaze receno, odise sugestijom generalizovanja te nosi u sebi jednu vrstu paradoksa. Zasto? Zato sto govorimo ( ako se svi postovi pazljivo procitaju) o ( u ovom slucaju zavidnosti) "karakteristici jednog naroda" potvrdjujuci kroz svoje misljenje ( gnusajuci se iste crte) izuzetak. I time da smo upravo MI taj izuzetak. :?
:? :shock:
Ja bih radije postavila jedno drugo pitanje. Da li mi neko moze odgovoriti sta to cini Bosanca? Sta je to tipicno nase, sto kod drugih naroda nema?
Kako se moze okarakterisati Bosna i Hercegovina i koje su njene kulturne oznake? :-?

Helem

Post by Helem » 08/10/2006 00:01

Akol beseder,manis ma haver.
Ma ata ose?

Helem

Post by Helem » 08/10/2006 00:05

Sliha,ani sahahti ivrit....

Pearl

#18 Re: Zavist je...

Post by Pearl » 08/10/2006 00:08

tempora wrote:
Pearl wrote:

�drzi se svoje familije, a bosance dobro odmjeri. ja iz licnog iskustva znam da su vise ljubomorni na tudji uspjeh nego ista na svijetu. Svaka cast normalnim ljudima, ali vecina je zavidna boze sacuvaj.�

Uvijek me je interesovalo kako se dodje do procenata u ovakvim situacijama? :? (nevezano samo za ovih 90% tvoje tvrdnje, vec opcenito, nerijetko upotrebljivo, slucajno uzeh tvoj primjer) Ono u cemu ljudi vrlo cesto grijese, pa se time i potvrdjuju ublehe da su neki narodi gori/bolji da svoje misljenje uvazavaju kao naucni dokaz!!!???
Ja ne znam kako se eto procentualno moze izmjeriti koji je narod vise zavidan a koji manje i cijela tematika mi je ravna apsurdu ili mozda blaze receno, odise sugestijom generalizovanja te nosi u sebi jednu vrstu paradoksa. Zasto? Zato sto govorimo ( ako se svi postovi pazljivo procitaju) o ( u ovom slucaju zavidnosti) "karakteristici jednog naroda" potvrdjujuci kroz svoje misljenje ( gnusajuci se iste crte) izuzetak. I time da smo upravo MI taj izuzetak. :?
:? :shock:
Ja bih radije postavila jedno drugo pitanje. Da li mi neko moze odgovoriti sta to cini Bosanca? Sta je to tipicno nase, sto kod drugih naroda nema?
Kako se moze okarakterisati Bosna i Hercegovina i koje su njene kulturne oznake? :-?
nije zavist problem, svaki covjek je zavidan.. problem je kako se kod nas ta zavist ispoljava.. dovoljno je vidjeti temu npr o Damiru Hadzicu (pada mi na pamet jer je aktuelno bilo) -odmah se covjek optuzuje da se nakrao.. odmah mu se priljepe epiteti jer on ima a neko nema.. nije bitno kako je do toga dosao, reci cemo odmah da se nakrao, pa nek s eon poslije brani :?

konkretno u ovom slucaju do procenat sam lupila a do pribliznog broja sam dosla posmatrajuci uzorak ljudi oko sebe.. samo mali broj ljudi i ako je "zavidan" kaze: svaka cast! i radi sve da i on/ona nesto ucini sa svojim zivotom, da postigne nesto (pa da i njemu zavide:)).. ostali samo nastavljaju sa tracanjem: "lako njemu, on ima babu" i slicne nebuloze.. da ne navodim dalje, mogu u nedogled..
uticaj MOS-a (mahalske obavjestajne sluzbe), nazalost postaje sve jaci u nedostatku drugih sportova :)

zavist u tolikoj mjeri ja zaista nigdje drugo nisam vidjela.. tj da se ispravim: tako ruzno ispoljavanje zavisti nisam nigdje vidjela.. a putovala jesam.. to je moje licno misljenje, koje moze biti i pogresno...

a sad sto se tice tvog pitanja:Bosanci se mogu okarakterisati gostoprimstvom, prijatnoscu, spremnosti da pomognu.. meraklije vise i nisu :)
cinjenica je da se struktura stanovnistva dosta promijenila, da su se drustvene vrijednosti totalno poremetile, pa je i to uticalo sa "bosanskog covjeka"..

Helem

Post by Helem » 08/10/2006 00:10

Ma ata roce ????????

Anka

Post by Anka » 08/10/2006 00:12

Atem medabrim ivrit?! :shock:

Shoshana

Post by Shoshana » 08/10/2006 00:14

Helem wrote:Ma ata roce ????????
Pivo i cevape :D A sto pitas?

Helem

Post by Helem » 08/10/2006 00:14