Pravdanje FISKALNOG računa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
2AK-47
Posts: 308
Joined: 26/12/2011 19:09

#1 Pravdanje FISKALNOG računa

Post by 2AK-47 »

Da li se neko razumije u ove nove tokove knjigovodstva? Imam problem,kupio sam kvačilo za kamion račun iznosi 859 KM, platio kešom. Dobio sam fiskalni račun. Moj knjigovodža neče da ga pravda dok mu ne donesem račun na listu A4 formata, jer kao nemogu pravdati preko 100 KM preko fiskalnog odreska. Vratim se nazad u prodavnicu auto dijelova da uzmem račun, a oni mi kažu da njihov program kod kešnog plačanja ne dozvoljava izdavanje računa A4 formata, a da mogu pravdati i 10 000 000 kešom uzete robe samo sa fiskalnim računom.
Nazovu mi svog knjigovodžu i on mi to pojasni, ali moj je nakon toga zvao nekog svog koji mu je rekao da nemože to tako pravdat.
Sad mi to visi u zraku. :x
Last edited by 2AK-47 on 21/02/2012 14:50, edited 2 times in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2 Re: Pravdanje PDV računa

Post by O'zone »

2AK-47 wrote:Da li se neko razumije u ove nove tokove knjigovodstva? Imam problem,kupio sam kvačilo za kamion račun iznosi 859 KM, platio kešom. Dobio sam fiskalni račun. Moj knjigovodža neče da ga pravda dok mu ne donesem račun na listu A4 formata, jer kao nemogu pravdati preko 100 KM preko fiskalnog odreska. Vratim se nazad u prodavnicu auto dijelova da uzmem račun, a oni mi kažu da njihov program kod kešnog plačanja ne dozvoljava izdavanje računa A4 formata, a da mogu pravdati i 10 000 000 kešom uzete robe samo sa fiskalnim računom.
Nazovu mi svog knjigovodžu i on mi to pojasni, ali moj je nakon toga zvao nekog svog koji mu je rekao da nemože to tako pravdat.
Sad mi to visi u zraku. :x
Nisam računovođa ali smo imali par tih problema sa našim kupcima.

Na fiskalnom računu barem kod nas ne stoji ime kupca,adresa i PDV broj osim ako nije u pitanju veleprodaja i zbog toga se ne može pravdati jer bi onda nekom logikom prevare mogao donijeti bilo koji račun i pravdati preko firme zbog toga traže ovjeren A4 račun sa svim unesenim podatcima tvoje firme, mi smo u mogućnosti da izdamo i A4 račun u koji unesemo sve podatke kupca koji su mu potrebni.

E sad ne mogu da vjerujem da ti trgovac auto dijelovima ne može izdati A4 račun :? jer opet to je od programa do programa ali bi trebao svako da može da isprinta A4 račun. Al sad kod nas je sve moguće
User avatar
2AK-47
Posts: 308
Joined: 26/12/2011 19:09

#3 Re: Pravdanje PDV računa

Post by 2AK-47 »

O'zone wrote:
2AK-47 wrote: :x
Nisam računovođa ali smo imali par tih problema sa našim kupcima.

Na fiskalnom računu barem kod nas ne stoji ime kupca,adresa i PDV broj osim ako nije u pitanju veleprodaja i zbog toga se ne može pravdati jer bi onda nekom logikom prevare mogao donijeti bilo koji račun i pravdati preko firme zbog toga traže ovjeren A4 račun sa svim unesenim podatcima tvoje firme, mi smo u mogućnosti da izdamo i A4 račun u koji unesemo sve podatke kupca koji su mu potrebni.

E sad ne mogu da vjerujem da ti trgovac auto dijelovima ne može izdati A4 račun :? jer opet to je od programa do programa ali bi trebao svako da može da isprinta A4 račun. Al sad kod nas je sve moguće
Ima smisla to što kažeš, mogao bih kojekakve privatne stvari pravdat, al i to da nemogu izdat A4, svi mi ga daju bez problema.
Baš sad gledam na fiskalnom odresku uredno stoji ime moje firme i PDV broj. Ma sve je moguće, jer koliko vidim da im je drugačiji program u odnosu na moj, ima kamaru nekih funkcija, al po priči problema kamaru :) Imam inače problem sa svojim knjigovodžom, prije mi je pravio probleme ako na računu ne stoji tip vozila za koji sam kupio dio (primijer na Renault Magnum paše dio od Volvo FH, i sad na računu piše dio taj i taj Volvo FH, on meni frku složi jer nemože da shvati da je to isto), pa sam to nekako izgladio.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#4 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by xamp »

Fakticki bi ti mogao to uraditi i obicnim nota racunom.


Nista, idi fino u prodavnicu autodijelova, neka ti iz worda isprintaju na svom memorandumu taj racun, gdje ce pisati na koju firmu je to kupljeno i racunovodja to mora priznati... Nema potrebe ni za kakvim programom niti ista, bitno je da oni napisu za koju je firmu, stave cijenu i to, i PECAT na kraju :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#5 Re: Pravdanje PDV računa

Post by O'zone »

2AK-47 wrote:
O'zone wrote:
2AK-47 wrote: :x
Nisam računovođa ali smo imali par tih problema sa našim kupcima.

Na fiskalnom računu barem kod nas ne stoji ime kupca,adresa i PDV broj osim ako nije u pitanju veleprodaja i zbog toga se ne može pravdati jer bi onda nekom logikom prevare mogao donijeti bilo koji račun i pravdati preko firme zbog toga traže ovjeren A4 račun sa svim unesenim podatcima tvoje firme, mi smo u mogućnosti da izdamo i A4 račun u koji unesemo sve podatke kupca koji su mu potrebni.

E sad ne mogu da vjerujem da ti trgovac auto dijelovima ne može izdati A4 račun :? jer opet to je od programa do programa ali bi trebao svako da može da isprinta A4 račun. Al sad kod nas je sve moguće
Ima smisla to što kažeš, mogao bih kojekakve privatne stvari pravdat, al i to da nemogu izdat A4, svi mi ga daju bez problema.
Baš sad gledam na fiskalnom odresku uredno stoji ime moje firme i PDV broj. Ma sve je moguće, jer koliko vidim da im je drugačiji program u odnosu na moj, ima kamaru nekih funkcija, al po priči problema kamaru :) Imam inače problem sa svojim knjigovodžom, prije mi je pravio probleme ako na računu ne stoji tip vozila za koji sam kupio dio (primijer na Renault Magnum paše dio od Volvo FH, i sad na računu piše dio taj i taj Volvo FH, on meni frku složi jer nemože da shvati da je to isto), pa sam to nekako izgladio.
Ako imaš na fiskalnom računu ime svoje firme i PDV broj možeš ga pravdati jer to je to.

Izvini što ću ja ovo ovako al' de malo nazovi neki drugi knjigovodstveni servis pa pitaj jer mi se čini da je taj tvoj zapeo u doba nota računa.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#6 Re: Pravdanje PDV računa

Post by xamp »

O'zone wrote: Ako imaš na fiskalnom računu ime svoje firme i PDV broj možeš ga pravdati jer to je to.

Izvini što ću ja ovo ovako al' de malo nazovi neki drugi knjigovodstveni servis pa pitaj jer mi se čini da je taj tvoj zapeo u doba nota računa.

Nema to na fiskalnom racunu jer mu je izdano kao fizickom licu. Dovoljno je samo papir iz prodavnice gdje pise da je taj i taj dio, placen toliko i toliko za tu i tu firmu
User avatar
2AK-47
Posts: 308
Joined: 26/12/2011 19:09

#7 Re: Pravdanje PDV računa

Post by 2AK-47 »

O'zone wrote:
2AK-47 wrote: :x
Ako imaš na fiskalnom računu ime svoje firme i PDV broj možeš ga pravdati jer to je to.

Izvini što ću ja ovo ovako al' de malo nazovi neki drugi knjigovodstveni servis pa pitaj jer mi se čini da je taj tvoj zapeo u doba nota računa.[/quote]

Ništa buraz, hvala tebi, ja ću da razmislim o novom servisu jer ovo se više nemože trpit. Svi glat rješavaju svoje račune, jedino ja hodam kao debil. Izgubio sam dva dana što sam trebao skinuti mnjenjač i zamjeniti kvačilo, vozilo će mi i sutra stajati na placu bezveze.
User avatar
2AK-47
Posts: 308
Joined: 26/12/2011 19:09

#8 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by 2AK-47 »

xamp wrote:Fakticki bi ti mogao to uraditi i obicnim nota racunom.


Nista, idi fino u prodavnicu autodijelova, neka ti iz worda isprintaju na svom memorandumu taj racun, gdje ce pisati na koju firmu je to kupljeno i racunovodja to mora priznati... Nema potrebe ni za kakvim programom niti ista, bitno je da oni napisu za koju je firmu, stave cijenu i to, i PECAT na kraju :)
Hvala buraz, odoh sutra pokušati, šta ću moram.
koel
Posts: 60
Joined: 23/01/2010 14:39

#9 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by koel »

Svi iznosi preko 100 Km moraju biti na velikom A4 formata racunu sa ovjerenim pecatom uz fiskalni racun i broj fiskalnog racuna unesen na taj A4 formata racun
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#10 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by matic.ivan »

Fiskalizacija je cisti promasaj.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#11 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by Wind »

kako za koga.... :D
User avatar
moa
Posts: 3630
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#12 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by moa »

Problem je sto si platio kesom i mislim da je covjek upravu kada ti kaze da nema potrebe da ti printa na A4 formatu (zamisli odes u Interex ili Bingo kupis sto ti treba i trazis rn na A4) racun, ako je na racunu istaknuto po stavkama sta ti je prodao. Problem je ako samo stoji roba pa iznos xxxx, jer tad vec postaje sumnjivo. Mislim da cak nema potrebe ni da ti stavi pecat na taj rn jer na fiskalnom racunu stoji ime i prezime, PDV broj i ostale generalije firme. Ipak mislim da je tvoj racunovodja malo tu :-).
Da si platio robu virmanski onda bi bilo obavezno da ti se izda i rn na A4.

Fiskalizacija generalno je promasaj ali neko je uzeo kajmak. Mene sada zanima zasto BHtelecom, EP ne izdaju fiskalni rn i kada ce se poceti PDV vracati fizickim licima?
User avatar
vesela_sveska
Posts: 56015
Joined: 06/01/2010 23:32
Location: na dekici za piknik

#13 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by vesela_sveska »

2AK-47 wrote:Da li se neko razumije u ove nove tokove knjigovodstva? Imam problem,kupio sam kvačilo za kamion račun iznosi 859 KM, platio kešom. Dobio sam fiskalni račun. Moj knjigovodža neče da ga pravda dok mu ne donesem račun na listu A4 formata, jer kao nemogu pravdati preko 100 KM preko fiskalnog odreska. Vratim se nazad u prodavnicu auto dijelova da uzmem račun, a oni mi kažu da njihov program kod kešnog plačanja ne dozvoljava izdavanje računa A4 formata, a da mogu pravdati i 10 000 000 kešom uzete robe samo sa fiskalnim računom.
Nazovu mi svog knjigovodžu i on mi to pojasni, ali moj je nakon toga zvao nekog svog koji mu je rekao da nemože to tako pravdat.
Sad mi to visi u zraku. :x
Izdaje ti maloprodajni gotovinski racun na A4 formatu koji sadrzi podatke tvoje firme i naravno ide uz fiskalni racun,moras mu priloziti ident.broj firme i to je to.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#14 Re: Pravdanje FISKALNOG računa

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

moa wrote:
Fiskalizacija generalno je promasaj ali neko je uzeo kajmak. Mene sada zanima zasto BHtelecom, EP ne izdaju fiskalni rn i kada ce se poceti PDV vracati fizickim licima?
Zato sto nisu obavezni. Neces dobiti fiskalni racun niti za jednu uslugu koja ide preko mjernog instrumenta, u to spadaju i BH Telecom, EP, Vodovod i kanalizacija, ISP itd.
Post Reply