Krah zdravstvenog sistema u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1 Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

Dok narod zabavljaju razni patriotski komedijaši, jedna po jedna bolnica, dom zdravlja, ostaju bez ljekara, uređaja, ... i ovo jada od sistema je na putu da definitivno krahira.

Šta nas čeka?
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#2 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by bubi_mama »

I krahiranje prosvjete je u toku. Padace jedno po jedno na zalost, o tome se ovdje pisalo i poodavno. Sto zbog nedostatka novca, kadra, a bgm i masovnog iseljavanja. Bar ja tako mislim :wink:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

Kifla je namjerio da zatvara osnovne škole, već su donijeli odluku o tome.
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#4 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by bubi_mama »

VjecitiStudent wrote:Kifla je namjerio da zatvara osnovne škole, već su donijeli odluku o tome.
Da, gimnazije ce sad biti jedna ili dvije da ne slazem, a i smanjuje se broj osnovnih skola (vjerovatno prvo ovih manjih).
Kad samo covjek skonta koliko to znaci nezaposlenih, uzas. Toliko o 100 000 radnih mjesta.
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#5 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by neki »

Napokon da se nesto i desava. Bolnica u Zenici je krahirala prije 10 godina, ali je zivotarila na racun lose brige o pacijentima. Isto je i sa skolstvom..
Bolje da totalno propadne pa da krenemo ispocetka, nego da se agonija odrzava donacijama, moljakanjem i losom uslugom..
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by muminovic »

Svi su UKC duzni od 10 - do 200 miliona KM.

Krah je bio kad su bili na 0, sada je vec dug koji raste iz godine u godinu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#7 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

Kako ćemo krenuti ispočetka?
Tako što će oni koji imaju novca ići privatno, a sirotinja umirati od trivijalnih bolesti?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#8 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by zateznistub »

VjecitiStudent wrote:Dok narod zabavljaju razni patriotski komedijaši, jedna po jedna bolnica, dom zdravlja, ostaju bez ljekara, uređaja, ... i ovo jada od sistema je na putu da definitivno krahira.

Šta nas čeka?
Supruga mora pod hitno da radi vene na nogama, ono gori. Da bi uradila vene MORA uraditi CT nogu, ali

ne ože jer ni jedan CT uređaj na KCUS

NE RADI!

Prvo su se pokvarili oni za "sitnu buraniiju", sada ne radi ni onaj za ŠTELE
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#9 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by bubi_mama »

VjecitiStudent wrote:Kako ćemo krenuti ispočetka?
Tako što će oni koji imaju novca ići privatno, a sirotinja umirati od trivijalnih bolesti?
I mene strah ovoga. Vec sam negdje cula da ce se uskoro Inzulin placati.
A bolnica u Zenici je uzas, koliko su samo pogresnih dijagnoza, nebrige i svega ostalog uradili, za taj narod tamo je bolje da ih skroz zatvore.
Vece su im sanse da prezive.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#10 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

bubi_mama wrote:
VjecitiStudent wrote:Kako ćemo krenuti ispočetka?
Tako što će oni koji imaju novca ići privatno, a sirotinja umirati od trivijalnih bolesti?
I mene strah ovoga. Vec sam negdje cula da ce se uskoro Inzulin placati.
A bolnica u Zenici je uzas, koliko su samo pogresnih dijagnoza, nebrige i svega ostalog uradili, za taj narod tamo je bolje da ih skroz zatvore.
Vece su im sanse da prezive.
Loša bolnica je još uvijek bolja od nikakve bolnice.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#11 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 23/05/2015 12:42, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Truba »

jbg ne možeš desetljećima raditi isto a očekivati drugačije rezultate
to je ludost

čini mi se u mostaru se godinama plaćaju lijekovi i ljudima super :D vidimo po nacionalnim tenzijama i izborima :D

jedina pozitivna kvaka s ovim univerzalnim BESPLATNIM zdravstvom (pisao sam 5 puta o tome...ljudi ne plaćaju zdravstvo nego firme... a da ne moraju ne bi plaćali to niti bi povećali plate dakle besplatno je za radnike a za poslodavce nije pošto su većina radnici onda je besplatno)je u tome što će zajebati mnoštvo hipohondara i što će se skratiti vrijeme čekanja za radnike koji će se zavisno od firme prebaciti u privatne ordinacije pa ćeš biti 15 minuta kod doktora a ne 5 sati čekajući
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#13 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by neki »

VjecitiStudent wrote:Kako ćemo krenuti ispočetka?
Tako što će oni koji imaju novca ići privatno, a sirotinja umirati od trivijalnih bolesti?
Napokon si skontao sustinu kapitalizma..
Ko i ova gore sto kuka za radna mjesta u skolama koje ce biti zatvorene..
Socijalizam smo napustili prije 25 godina, vrijeme je da svi napokon to shvatimo. Vise nema nista dzaba..
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#14 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

O školama ćemo na temu o premijeru Kifli, reprezentativnom proizvodu našeg obrazovnog "sistema".
http://forum.klix.ba/kifla-mandatar-p11 ... #p11405204
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#15 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by oldtajmer »

krahiralo je vec sve odavno,jbg sad samo zdravstveni sistem sluzi u najboljem slucaju za krpljenje ljudi a sve drugo je imaginarno
koliko sam samo puta cuo da su ljudima davali dijagnoze jako lose,slali na hitne operacije i sl.,a onda ljudi odu u Zagreb,Ljubljanu,Beograd pa im se doktori smiju na takve dijagnoze i relativno lako otklone zdravstveni problem,a i u tim gradovima je zdravstvo daleko od dobrog,pa gdje smo onda mi
ne znam kada su poceli da naplacuju i fizijatrijske usluge u domovima zdravlja,nekada znam da je bilo simbolicno marka po tretmanu,a sada cujem da neko placa 5,10,15 KM po terapiji (iako je zdravstveno osiguran) i sta onda ko nema novaca da plati to,moze samo da crkne kao pseto
sta ce onaj ko nema novaca za lijekove jer se za mnoge od njih placa participacija,pa i one od kojih ovisi zivot
itd itd.........
bojim se da ce se u narodnom periodu sve bukvalno urusiti,ne samo zdravstveni sistem,ali sami smo to zaiskali i sada cemo da uzivamo
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#16 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by neki »

fizijatrijske usluge u dz su besplatne, placa se samo participacija od 1km po tretmanu, ni to ako je povreda na radu..Clan porodice ide na tretmane tako da znam iz prve ruke..
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#17 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by StupskaBitanga »

kad ce zubari u KS dobiti materijal za rad?
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#18 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by bubi_mama »

Mislim da se placaju masaze koje nisu ukljucene u terapiju. Mislim da je 1 km po minuti.
A sto se tice zubara on tek nemaju nista, cak ni one iglice za lijecenje gangrene i ciscenje zubnog kanala.
A ne vjerujem da ce tek sad imati.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#19 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

I krahirat će sve dok se zdravstveni sistem ne prebaci na federalni nivo, ne uskladi zakonska regulativa po pitanju zdravstvenog osiguranja koja je sad divlja i svaka bolnica ima svoju, dok se ne uvede e-zdravstvo i liste čekanja.

Naš narod je sklon uvijek napasti ljekara kako ništa ne zna,neće i ne da mu se. Istina je, pak, da sa uslovima koje ima, u 90 % slučajeva ljekar jednostavno ne može uraditi ono što bi trebao.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#20 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by StupskaBitanga »

Zadnja infomacija koju imam je da stavljaju plombe za djecu
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#21 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by VjecitiStudent »

Nakon što su razni Radeljaši, Šanke i Gavrankapetanovići opuhali sve što se opuhati moglo, krah slijedi.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#22 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Megiddo »

VjecitiStudent wrote:Kako ćemo krenuti ispočetka?
Tako što će oni koji imaju novca ići privatno, a sirotinja umirati od trivijalnih bolesti?
Bojim se da ljudi privatizaciju obično krivo razumiju.

Privatizacija i privatni sektor u državi kakva je naša su bolji gospodari, to je po meni očito ali i pored toga ja mislim da je najznačajnija uloga privatizacije promjena paradigme kod običnih ljudi.

Privatizaciju i privatni kapital ne zanima odakle će dobiti novac, on ga samo želi dobiti za uslugu koju prodaje, što znači da država i dalje može i treba financirati one koje su i do sada tj. država i dalje ima vrlo jake mehanizme zaštite najugroženijih.

Ali da ne brabonjam dalje, privatizacija bilo čega sličnog se 99% neće desiti.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#23 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by fortaleza »

Black swan wrote:jbg ne možeš desetljećima raditi isto a očekivati drugačije rezultate
to je ludost

čini mi se u mostaru se godinama plaćaju lijekovi i ljudima super :D vidimo po nacionalnim tenzijama i izborima :D

jedina pozitivna kvaka s ovim univerzalnim BESPLATNIM zdravstvom (pisao sam 5 puta o tome...ljudi ne plaćaju zdravstvo nego firme... a da ne moraju ne bi plaćali to niti bi povećali plate dakle besplatno je za radnike a za poslodavce nije pošto su većina radnici onda je besplatno)je u tome što će zajebati mnoštvo hipohondara i što će se skratiti vrijeme čekanja za radnike koji će se zavisno od firme prebaciti u privatne ordinacije pa ćeš biti 15 minuta kod doktora a ne 5 sati čekajući
Jesu, gotovo svi lijekovi u sveučilišnoj bolnici su plaćeni od strane pacijenata i to već godinama zbog pojedinačnih nestašica lijekova, naplaćivani su i zavoji, krv mora donirati netko iz obitelji da bi pacijent dobio transfuziju... Naravno podnose se zahtjevi za povratom novaca za lijekove koji se mogu naknadno dobiti. Konstantne trzavice na razini županijskih vlada jer ZHŽ ne želi sudjelovati u plaćanju i održavanju kao jedan od osnivača kliničkog centra.

Najgolemije je u svemu što je to najnovija i najbolja infrastruktura u državi čiju je izgradnju financirala Republika Hrvatska te uređaje i gotovu svu aparaturu, a ovih par županija se ne može dogovoriti ni oko održavanja postojeće.

Privatizacija zdravstvenog sustava u BiH se neće dogoditi bar za dugo.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#24 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by JohnnyS »

Ovakav sustav zdravstvenog osiguranja gdje je svima sve besplatno, a petina ljudi to plaća je neodrživ i kad tad će morati krahirati. Suludo je očekivati profitabilnost od zdravstva i da bolnice posluju s dobitkom, to nitko ni ne traži, ali ovakav sustav je besmislen i propasti mora. Ovako nisu zadovoljni ni država, ni zdravstveno osoblje, a najmanje pacijenti...
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#25 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by StupskaBitanga »

Možda nas sve strpaju u avion i pošalju u Tursku na tretman
Post Reply