Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%
 
Total votes: 488

klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#1 Da li biste napustili BiH?

Post by klif »

Posto se stalno govori o tome da bi BiH, ukoliko bi dobili mogucnost, napustilo preko 70% (mladih) ljudi, zanima me kakav je Vas licni stav o ovom pitanju.

Evo, zamislimo situaciju da ste dobili mogucnost da napustite BiH i da formirate zivot u nekoj drugoj zemlji, sta biste napravili...?
Last edited by klif on 06/10/2006 20:36, edited 2 times in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#2

Post by Jimmy_The_Saint »

Zaboravljaš opciju "Možda".

Drugo, šta fali. PRije svega, i u sretnijim zemljama mlade često srce vuče da dupe vidi puta.... Pogledaj kol'ko mlađarije iz EU zapuca u USA, ili obratno, iz zemlje u zemlju da i ne govorim....

Pitaj malo, ko se NIKAD NE BI VRATIO.

Evo, ja sam najmanje tri puta imao "životnu šansu" da odem. Sva tri puta sam se vratio, jer, što reče moja supruga, "Ne možemo baš sviju povesti sa sobom, a falit će nam!". A opet, ne bih oklijevao ni sekunde kad bih imao dobru priliku na tanjiru.

Al' za tanjir se valja i tamo izboriti.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3

Post by PipiDugaDevetka »

Pobjegao sa privremenog rada ($3 000) u inostranstvu nazad, u BiH.
Vlakovo je moja posljednja destinacija, nigdje ne idem odavde.
Nisam omladinac.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#4

Post by klif »

Mislim da je termin "napustiti" jasan.

Opcije: ne znam, mozda, vec sam vani, kada bih imao mogucnost i sl. su naravno dozvoljene, ali mislim da zamagljuju sliku.

Ti si recimo imao mogucnost da napustis zemlju, ali si na kraju izabrao "ne". To smatram stavom.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#5

Post by debela »

bih radi posla koji bi mi omogucio normalniji zivot nego ga imam ovdje.
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#6

Post by PITARKA_SA »

Ne.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7

Post by Truba »

BIH

do prije 20 dana moj stav je bio kategorički NE

onda su se u tih dvadesetak dana desile neke stvari koje su me uvjerile da je ovdje bez babe i stričeva nemoguće uspjeti i normalno zarađivati :-?
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#8

Post by PITARKA_SA »

...
Last edited by PITARKA_SA on 29/09/2006 14:44, edited 1 time in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#9

Post by Jimmy_The_Saint »

komi wrote:BIH

do prije 20 dana moj stav je bio kategorički NE

onda su se u tih dvadesetak dana desile neke stvari koje su me uvjerile da je ovdje bez babe i stričeva nemoguće uspjeti i normalno zarađivati :-?
E je bi ga. Strpi se još 20 dana možda ti proigra karta, bajo. Nije nemoguće, samo je desetinama puta teže....
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#10

Post by melb26sa »

Ja idem u novembru iduce godine ako se muzu opet ne produzi posao.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#11

Post by flora.sa »

:oops: nedostaje opcija samo cetvrtkom :oops:
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12

Post by Truba »

Jimmy_The_Saint wrote:
komi wrote:BIH

do prije 20 dana moj stav je bio kategorički NE

onda su se u tih dvadesetak dana desile neke stvari koje su me uvjerile da je ovdje bez babe i stričeva nemoguće uspjeti i normalno zarađivati :-?
E je bi ga. Strpi se još 20 dana možda ti proigra karta, bajo. Nije nemoguće, samo je desetinama puta teže....
majstore

kamo god pođem sve su nesposobnoji od nesposobnijih na svakom radnom mjestu sve neškolovanije od neškolovanijeg
a od mene zahtijevaju poznavanje 3 svjetska jezika, poznavanje svih aplikacija (microsoft uključen) programa za statistiku, prijelom teksta qvark, onda korel...grafički dizajn, članstvo u profesionalnim udruženjima, profesionalne nadgradnje na postojeću fakultetsku diplomu 5 godina radnog iskustva...

i to sve začine s još nekim sranjima o nekažnjavanju i dokazima da nisam ratni zločinac :D a 1981. godište... a tamo pola ubica u srebrenici ima državni posao...

i za šta... za pripravnika ... radno mjesto 1 godina i onda noga u guz


što neko reče kad mi napišu da ne zadovoljavam uvjete a unutar teksta piše... nemogu jeli dali .... niste primljeni radi... htjeo...


jednostavno se ne mogu boriti protiv nejednakih koji su u startu u prednosti zbog zaleđa...
trebao bih 150% biti bolji od drugih da bih bio jednak njima :D:D:D

brate svjestan sam da toliko sposoban nisam... dapače obični prosjek...

a nisam izbirljiv... 800 stoja bi mi trenutno zadovoljilo sve potrebe :D
Sheki_Lyon
Posts: 52
Joined: 22/04/2006 23:43

#13

Post by Sheki_Lyon »

Ja otiso skoro.Cijeli rat proveo u Bosni i onda 2003 u decembru odem...Nisam vise mogao trpiti svu nepravdu koja nam se nanosila,nama mladima.Sta sam mogo drugo nego samo trpiti i eventualno se opucati da ne gledam stvarno stanje :-)
Sad mi je dobro.Hvala Bogu bolje nego tamo sto je bilo.Jos da mogu sve bosance dovesti ovamo,tad ne bih morao razmisljati da se za par godina kad nesto steknem(citaj kad zavrsim skolu) MORAM podhitno vratiti u svoju Bosnu.Jer kad nisam u ratu umro od gladi,pa necu vala ni sad 8-)
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#14

Post by alek »

samo sa jasnim ciljem. ono da odem tek da bih otisla, a pritom nemam bas na pameti gdje i sta bih sa sobom, ali eto desila se prilika... nikad.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#15

Post by horns&drums »

Sheki_Lyon wrote:Ja otiso skoro.Cijeli rat proveo u Bosni i onda 2003 u decembru odem
Ja cu otic skoro - ista situacija samo malo drukcija.

Komi, potpuno te razumijem. Meni samo jos nisu trazili da se naguzim :D Sto ne znaci da nece :D:D

Ja sam, ja mislim, covjek sa najvise aplikacija za pos'o u gradu, svako me zna...
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#16

Post by Tisina »

horns&drums wrote:
Sheki_Lyon wrote:Ja otiso skoro.Cijeli rat proveo u Bosni i onda 2003 u decembru odem
Ja cu otic skoro - ista situacija samo malo drukcija.

Komi, potpuno te razumijem. Meni samo jos nisu trazili da se naguzim :D Sto ne znaci da nece :D:D

Ja sam, ja mislim, covjek sa najvise aplikacija za pos'o u gradu, svako me zna...
a mislis da se vani neces morati naguziti? samo ces dobiti mozda malo vise novca, ma putujem cesto, sve sto radim svojim nacinom rada sams tekla i sl, nikakve veze i sl. bil vani i vratila se, ne bih napustila BiH :) planetu mozda? BiH ne :)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#17

Post by horns&drums »

Vani cu bar reci "Guzi me stranac"

Ovdje me stid da se pocalim :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18

Post by Alfons Kauders »

fali u anketi opcija "skontacu poslije nedjelje" :D

doduse...

svi znamo da se nista nece promijenit... :D :( :D :(
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#19

Post by Abu FEED el-Castro »

Fina tema, evo ovako: moja situacija u Sa nije sjajna, faks zavrsio, ozeNIT, djeca, tamo-vamo, posla (stalnog, ozbiljnog) s glave nema... još uvijek, to traje neke 2-3 godine. Milion konkurAsa sam predavao i jos nista. Snalazim se nekako, zapravo vjerovatno kao i vecina. Naravno zivit a ne radit, i nesta se snalazit je jedino moguce u BiH.... Ukratko, dakle situacija mi nije sjajna, na vlast sam naravno silno kivan, svi mi idu na zivce, ne znam kako skupljam snagu da izadjem na ove sulude izbore, drzavu (kao aparat i ono sto ga čini) nenormalno mrzim (različito od moje domovine koju strasno volim-tu mi je ogromna razlika), itd. itd.

Pa ipak: ne bih otišao odavde. Ne da zivim. U obzir bi dosao studij, par godina posla u vrh glave, mada i to jedva. Tu sam ipak svoj, na svom, hodam gradom koji je moj, imam dvije tri marke u dzepu pa na ćevape odem... bla bla bla, da ne poetiram, no to je to. Ni ovim sto odu pa se (ne)uhljebe nije sjajno. Uvijek im nesta fali,nikad ne znaju sta da misle, i kako da računaju na svoju budućnost, a i kako god izračunaju - zayebu se, i opet se predomisle. O nostalgiji da ne govorim. A zivot izgube - nine-to-five im ne gine, manje vise, vikend sluzi da uhvate zraka pa opet, nema ih na mapi, kad ce tamo u sred srijede sjest u ferhadiju i ispijat kahvetinu 2 sahata?!! A da ne govorim jos sto se mahom pretvore u cigane pa mu euro izvuc ko prosjecnom bosnji 100 kaemova...

Opet ponavljam nije mi sjajno, nekako se sastavlja kraj sa krajem, i ja vagam i tamo i vamo, i pokusavam biti realan (da ne zaboravim reći, ja bih da hocu mogao ici, imam kako i gdje), i na kraju uvijek ipak, i to samouvjereno glasam za ostanak...

Ostajte ovdje, tudje vas sunce nece grijat kao ovo ovdje, ili kako vec reče onaj nas Musa...
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#20

Post by klif »

U roku od sat vremena je 13 ljudi (od nekih 120 koliko je prisutno na forumu) reklo da bi odmah napustilo zemlju.

Smatram da je to za Vladu i sve donosioce politickih odluka u ovoj zemlji vise nego porazno.

Moram priznati da nemam rijeci…
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#21

Post by štzngrm »

pokušavam godinama
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#22

Post by Vozdra_123 »

ja sam vec vani i ne pada mi napamet nazad :D
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#23

Post by Abu FEED el-Castro »

Iako ne idem, KOMI legenda si, sve si mi komentare iscupo iz usta :D :D :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#24

Post by horns&drums »

Ja bih u stvari otisao pa se vratio kad zaradim lovu. Posto je ovdje ne mogu zaradit'.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#25

Post by Jimmy_The_Saint »

horns&drums wrote:
Sheki_Lyon wrote:Ja otiso skoro.Cijeli rat proveo u Bosni i onda 2003 u decembru odem
Ja cu otic skoro - ista situacija samo malo drukcija.

Komi, potpuno te razumijem. Meni samo jos nisu trazili da se naguzim :D Sto ne znaci da nece :D:D

Ja sam, ja mislim, covjek sa najvise aplikacija za pos'o u gradu, svako me zna...
Jesi siguran bate da imaš više od mene... Između 120 i 150 minimum, slagat ću....

Gadno je, znam.
Locked