BiH: Najkvalitetnji će biti najtraženiji...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#51 Re: BiH: Najkvalitetnji će biti najtraženiji...

Post by tranquil »

Čestitam jomu na otvaranju jubilarne dvadesete teme na temu "nema nigdje ovog našeg meraka". Samo budi uporan, do pedesete teme možda se neko i upeca.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#52 Re: BiH: Najkvalitetnji će biti najtraženiji...

Post by mali jomu »

tranquil wrote: ... možda se neko i upeca.

Nesto vam slabo to pecanje ide... :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#53 Re: BiH: Najkvalitetnji će biti najtraženiji...

Post by mali jomu »

Njemačka očajnički treba radnu snagu, novim zakonom olakšan uvoz radnika izvan EU

Njemačka će početkom iduće godine donijeti novi zakon koji bi trebao olakšati uvoz kvalificiranih radnika van Evropske unije, najavila je u subotu njemačka kancelarka Angela Merkel i upozorila na "očajničku" potrebu privrede za radnicima.

Prema posljednjim procjenama, u Njemačkoj je trenutno nepopunjeno 1,3 miliona radnih mjesta.

U ponedjeljak će biti održan vanredni sastanak na kojem bi predstavnici vlade, sindikata i poslodavaca trebali dogovoriti kako novim zakonom privući što više stručnjaka van EU-a.

Zakon o useljavanju stručne radne snage omogućava i useljavanje u svrhu stručnog obrazovanja u Njemačkoj.

Merkel je najavila ubrzano izdavanje radnih viza za stručnjake koji steknu uvjete useljavanja.

U Njemačkoj je od početka 2016. godine na snazi takozvano Pravilo o useljavanju sa zapadnog Balkana, koje nije ograničeno samo na kvalificirane, nego se odnosi i na nekvalificirane radnike.

Dosadašnja praksa je pokazala da je najveći problem izdavanje radnih viza, jer se na sastanke u njemačkim ambasadama u zemljama poput Srbije ili Bosne i Hercegovine čeka i više od godinu dana.

Vlada u idućem razdoblju treba odlučiti i o tome treba li to pravilo ukinuti kada 1. marta na snagu stupi novi zakon koji se odnosi i na te zemlje, prenosi Al Jazeera.


https://www.klix.ba/biznis/privreda/nje ... /191214110
Post Reply