Razmisljanje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#1 Razmisljanje

Post by xilozin »

Pozdrav forumaši,evo da i ovdje napisem svoj problem oko kojeg mozgam vec neka 2 mjeseca i ne znam sta da uradim...
Imam 23 godine i trenutno sam na pravnom fakultetu (druga sam godina,ali vucem iz prve dosta predmeta,jer je zbog korone bila bezuslovna godina i moglo se preci u narednu bez uslova)...
"Batalio" sam fakultet iz tog razloga jer sam upisao pravo samo zato sto u mom gradu nema fakultet kriminalistike koji mi je bio zivotna zelja.Fakultet i dalje stoji,a ja sam vec 3-4 godine nakon kratkog ludovanja poslije fakulteta,izlascima i ostalo,intenzivno trazio posao.
Ama bas svugdje traze neko radno iskustvo,rade veze i sa svim naporima jos nisam nasao posao,a pogotov posao koji ima veze sa kriminalistikom (policija).Inace zelja mi je da budem policajac,ali me malo fizicka sprema zeza,no i to se moze popraviti.Ali i pored toga,za nasu policiju se mora biti perfektan.
Imam priliku i podrsku roditelja da nastavim fakultet,vec sada mogu poloziti neki ispit i sljedece godine krenuti ponovo.
Imam 23 godine,ponovo moram studirati 4 godine i to da u roku zavrsim sve...Zavrsiti pravo sa 27/28 godina i sa slabim vezama,bez nekog "funkcionera" u porodici,zrtvovanje zivaca i godina,jos pored toga ne mogu sebi obecati da li cu biti toliko pedantan i uporan da to rijesim u roku iako od druga imam masu materijala i tipova.Sa druge strane imam u Njemackoj brata,sestru i uvijek gore mogu otici,ali ne bih volio sada,zelim da sam tu uz svoje roditelje,koji nemaju samnom nikakvih problema...
Sta bi vi odlucili,nastavit studije/otici u Njemacku ili jos cekati konkurse za posao u policiji i slicno,ali ako se cekanje oduzi,moram do sept napustiti fakultet jer gubim status redovnog,a necu da izvlacim roditeljima pare,ako ne zelim studirat,jer ako napustim,nema vracanja ... ?
Last edited by xilozin on 17/02/2024 00:20, edited 1 time in total.
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#2 Re: Razmisljanje

Post by BiBi911 »

Swis Port munchen trazi radnike pali za Njemacku

Ili aeroGround munchen
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3 Re: Razmisljanje

Post by n+1 »

Idi u Njemačku i šalji pare.

Alternativni scenariji koje si opisao su autostrada pakla i stradanja.
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#4 Re: Razmisljanje

Post by xilozin »

Brat mi je u jednom gradicu u okolini Minhena,imam kod njega vec "sredjen" posao u dhl kada god pozelim,njegovog druga koji me moze uvesti i dati upute koji je vec 12 godina u Njemackoj i koji masovno daje podrsku svima koji dodju,u vidu jezika,prekvalifikacija,interesovanja,otvaranja vidika i slicno.
Ali mi je zao,jer mislim da ako gore sam odem da necu nikada formirati porodicu,tesko je to gore...
A ovdje me vezu roditelji,odredjeni prijatelji i NADA da ce se nesto promjeniti i da cemo zivjeti bolje ili bolje receno iluzija i ludo radovanje,ali opet ne mozes formirati porodicu u ovakvoj drzavi bez posla i osnovnih uvjeta.
Sto bi se reko "Ko je umro,spasio se"...
Trenutno sam u velikom razmisljanju,lomi mi se sve i bojim se da mi se ovo ne odrazi na psihicko stanje,ako poludim onda dzaba sve...
Bitvin
Posts: 249
Joined: 08/02/2024 20:43

#5 Re: Razmisljanje

Post by Bitvin »

Ako imaš ikakve planove ovdje živjeti onda završavaj fakultet dok si mlad da umanjiš OGROMNU mogućnost da jednog dana postaneš žrtva idiota koji ti šefuju zbog diplome ili stranke a ne znaju gdje su šuplji. To zna jako da boli. Ne pitaj kako znam.
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#6 Re: Razmisljanje

Post by xilozin »

Veliku zelju imam ovdje da ostanem i mozda bi i bio redovan i odlucan sto se fakulteta tice,samo da ostanem tu i pokusam da se borim za bolje sutra.
Ne trazim u zivotu milione/avione,samo neki normalan porodicni zivot...
I dalje ne odustajem od zelje da budem policajac i naravno da cu se prijavljivati na nadolazece konkurse,ali za policiju ne cujem nista dobro...
Rijetko kojeg uposlenika MUPa da sam sreo,a da mi nije rekao da se klonim tog posla...
Bitvin
Posts: 249
Joined: 08/02/2024 20:43

#7 Re: Razmisljanje

Post by Bitvin »

xilozin wrote: 16/02/2024 01:56 Ne trazim u zivotu milione/avione,samo neki normalan porodicni zivot...
Nažalost, i to je mnogima danas nedostižno. Ali treba raditi i vjerovati, mada su vremena bolesna. Svega ima više nego nekad, ali nema ljudskosti. Meni je puno olakšano u odnosu na moje roditelje, ali čeznem za iskrenim zadovoljstvom i malim stvarima koje su oni imali.

Ulaži u sebe i bori se. I sretno.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8 Re: Razmisljanje

Post by GandalfSivi »

Nece lik da studira jer je “zakasnio” i bit ce “star” sa 27/28 godina? Bebac, imas iza sebe pet godina uslovno odraslog zivota i te dodatne cetiri te nista ne kostaju, ali ne brini, imat ces cijeli zivot da se kajes. Hoces u Njemacku? Kod nas ti je razlika sa fakultetom i bez nekih 40-80% kvaliteta u zivotu, na zapadu ti je minimalno nekih 300-400%, pogotovo kada udjes u iole ozbijnije godine (a 27/28 definitivno nisu te).

Namjerno sam malo grub, jer ako si dosao ovdje da nadjes opravdanje, nisi ni trebao dolaziti, a ako se fakat lomis, samo zamisli gdje ces biti sa 35 (jos uvijek relativno mlad) sa ili bez fakulteta… Umij se ujutro, uozbilji malo i zavrsi to, proci ce cetiri godine da ih i ne osjetis…
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66232
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Razmisljanje

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 16/02/2024 01:14 Idi u Njemačku i šalji pare.

Alternativni scenariji koje si opisao su autostrada pakla i stradanja.
:lol:
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#10 Re: Razmisljanje

Post by Mea_parvitas »

Zavrsi fakultet, kako god, al ga zavrsi, ako finansije nisu problem. Mozes i raditi nesto sa strane, studenti sada mogu raditi po novom zakonu.
Pravo nikako, mislim da ti je bolje zavrsiti 3 godine ekonomije, nego pravo, ako za to imas ikakve afinitete...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#11 Re: Razmisljanje

Post by dr_Evil »

xilozin wrote: 16/02/2024 01:17 Brat mi je u jednom gradicu u okolini Minhena,imam kod njega vec "sredjen" posao u dhl kada god pozelim,njegovog druga koji me moze uvesti i dati upute koji je vec 12 godina u Njemackoj i koji masovno daje podrsku svima koji dodju,u vidu jezika,prekvalifikacija,interesovanja,otvaranja vidika i slicno.
Ali mi je zao,jer mislim da ako gore sam odem da necu nikada formirati porodicu,tesko je to gore...
A ovdje me vezu roditelji,odredjeni prijatelji i NADA da ce se nesto promjeniti i da cemo zivjeti bolje ili bolje receno iluzija i ludo radovanje,ali opet ne mozes formirati porodicu u ovakvoj drzavi bez posla i osnovnih uvjeta.
Sto bi se reko "Ko je umro,spasio se"...
Trenutno sam u velikom razmisljanju,lomi mi se sve i bojim se da mi se ovo ne odrazi na psihicko stanje,ako poludim onda dzaba sve...
Buraz prije ces vani naci curu, i to nasu ako hoces, nego kod nas. Sta ti je covjece. Kod nas nece biti bolje moze samo gore po skoro svim aspektima, a ekonomski moze biti bolje kao sto vec i jeste.

Za fakultet ti nije kasno, ali ti fakulteti koje si ti izabrao bez nekoga da te ubaci negdje batali. Presaltaj se na nesto drugo ako ces vec studirat.
kazo
Posts: 1519
Joined: 08/03/2012 19:57

#12 Re: Razmisljanje

Post by kazo »

Zadnjih 7-8 mjeseci aktivno razmisljam da upisem fakultet. Trenutno imam dobru platu, radim u IT i diploma mi nikada nije trebala, ne treba mi ni sada, ali sam poceo razmisljati da bih jednog dana mogao otici vani. Imam iskutvo od 10 godina, ali bez diplome je bas tesko otici. Pokusavao sam prije 2 godine.

Svako jutro postavim sebi pitanje da li upisati faks? Za drzavnog mislim da nisam spreman, moras se dobro posvetiti, a uvijek ima neki predmet koji ce te hebati. Od fakulteta jedino bih mogao ekonomiju upisati.

Privatne ne bih mogao od sramote zavrsiti (kobilajca, travnik i sl.). Ostaju mi samo IUS i Burch koji su preskupi, valjda i vrijede nesto :-D

Nisam vise ni mlad, 30 mi je godina.
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#13 Re: Razmisljanje

Post by xilozin »

Mea_parvitas wrote: 16/02/2024 08:31 Zavrsi fakultet, kako god, al ga zavrsi, ako finansije nisu problem. Mozes i raditi nesto sa strane, studenti sada mogu raditi po novom zakonu.
Pravo nikako, mislim da ti je bolje zavrsiti 3 godine ekonomije, nego pravo, ako za to imas ikakve afinitete...
Finansije apsolutno nisu problem,a i podrska od strane porodice da zavrsim faks je velika...
Vidio sam kod druga koji studira ekonomiju,ali cetverogodisnji smjer,materijal...Iskreno,nisam za to i kada bi to upisao,jos bi mi vise bilo demotivirajuce kada bi npr. losije krenuo godinu ili pao neki predmet...
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#14 Re: Razmisljanje

Post by xilozin »

kazo wrote: 16/02/2024 09:08 Zadnjih 7-8 mjeseci aktivno razmisljam da upisem fakultet. Trenutno imam dobru platu, radim u IT i diploma mi nikada nije trebala, ne treba mi ni sada, ali sam poceo razmisljati da bih jednog dana mogao otici vani. Imam iskutvo od 10 godina, ali bez diplome je bas tesko otici. Pokusavao sam prije 2 godine.

Svako jutro postavim sebi pitanje da li upisati faks? Za drzavnog mislim da nisam spreman, moras se dobro posvetiti, a uvijek ima neki predmet koji ce te hebati. Od fakulteta jedino bih mogao ekonomiju upisati.

Privatne ne bih mogao od sramote zavrsiti (kobilajca, travnik i sl.). Ostaju mi samo IUS i Burch koji su preskupi, valjda i vrijede nesto :-D

Nisam vise ni mlad, 30 mi je godina.
Ovaj drug kojeg sam gore pomenuo za Njemacku koji uvodi u sistem i pruza podrsku nama koji dodjemo gore,prvo me pitao da li sam raspolozen i da li imam iskustva u IT svijetu...Naravno nemam i nisam kvalifikovan za taj posao..
Ali po njegovim rijecima,IT je veoma trazen i perspektivan posao kako u Njemackoj tako i u ostalim drzavama,taj sektor je deficitaran kao i medicinska radna snaga i uvijek fali radnika.
Vjerovatno se gore i bez faksa mozes snaci samo na potvrdu da ovdje imas radni staz u tom domenu i vjerovatno ce ti vecina poslodavaca pruziti dodatne edukacije,usavrsavanja ako je to potrebno ili ako ti zelis.
Uglavnom,veoma trazen posao gore i uvijek imas izbora,a pare su odlicne naravno...
snijeg_led
Posts: 6751
Joined: 08/12/2019 21:35

#15 Re: Razmisljanje

Post by snijeg_led »

Najvaznije je da prvo zavrsis fakultet, jer ocigledno u Njemacku mozes uvijek jer imas tamo rodbinu. Tamo ne bi zurila bas tako, jer jednom kad te uhvati zapad u masinu, tesko ces bez finansijske pomoci zavrsti fakultet vani.
Uz fakultet trebas racunati da nigdje u zivotu nisi bez poznavanja nekog stranog jezika. Znaci dodatni kurs engleskog i njemackog.
Sto se tice biranja posla u odnosu na zaradu, to je vec stvar licnog izbora.
Moras racunati na to da posao koji odaberis, prije svega volis i imas nekog talenta za to. Ako se to poklopi, uz trud i predan rad, ti ces uspjeti.
Uz sve ovo raditi jos neki dodatni posao, istovar, utovar, konobarisanje preko vikenda, mlad si sta ti fali. Ako vec ne radis.
Time ces steci radne navike i biti zauzet da nemas vremema ni o cemu drugom razmisljati nego o svom cilju.
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#16 Re: Razmisljanje

Post by xilozin »

Vjerovatno cu u ponedjeljak otici u studentsku jer se dosta predmeta promjenilo iz prve,pa da vidim sta mogu da prijavim za ljeto,da pokusam sto vise da rijesim u ljeto predmeta,a odgovara mi jer imam dvije godine spojene,pa mogu uzimat i iz jedne i iz druge...
Hvala vam na savjetima,valjda bude dobro,ali moram imati disciplinu,a sad to je vec moja subjektivna stvar i to samo sam sa sobom mogu rijesit.
Jak si onoliko koliko si jak u glavi !
Post Reply