razlozi bolesti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#1 razlozi bolesti

Post by pesak »

kad se covek razboljeva ? kad mu se desavaju nezgode, nesrecni slucajevi ? po nekim psihoanaliticarskim teorijama, covek je taj koji sve kreira , pa i svoju bolest, pa i smrt. da li je to tacno ? oni kazu da mi kreiramo nasu stvarnot, bukvalno sve sto nam se dogadja...da smo mi odgovorni za sve sto nam se dogadja. kako je to moguce i sta sve moze slediti iz takvog razmisljanja ? da li je bila kriva zrtva sto je silovana ili ubijena ? da li onda bilo ko moze odgovarati za bilo sta sto je ucinio ? ili sam ja tu nesto pogresno shvatila.
da se vratim - covek se razboljeva zbog nekakvih unutrasnjih konflikata, zbog neravnoteze...
covek se razboljeva i zbog neke koristi. po svemu tome, psihijatri su nam najvazniji lekari.
nikako da prokuzim o cemu se zapravo radi.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2 Re: razlozi bolesti

Post by Latina »

Onaj ko bi imao pouzdan odgovor na tvoja pitanja bi veoma brzo postao najbogatija osoba na svijetu, jer ako razumijes nastanak bolesti mozes sprijeciti razvitak iste.

Opstepoznato je da je stres bitan faktor u razvitku bilo koje bolesti.

Teoriju o "krivici" zrtve bilo kog zlocina apsolutno odbijam.

Toliko od mene. :)
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#3 Re: razlozi bolesti

Post by metal_rules_cura »

Ukoliko je uzrok vanjski faktor onda logicno da to nema veze sa tobom ukoliko ti neko nanese povrede i narusi zdravlje.

Za sve ostalo, najbliza mi je teorija da covjek funkcionise na principu energije, negativne i pesimisticne misli iz mozga salju slicne toksicne signale na koje nasi organi reaguju. I stoga, sami su mi ljekari neki priznali, 99% bolesti dolazi iz glave. Tako to oni formulisu.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#4 Re: razlozi bolesti

Post by pesak »

ma naravno, ali , logicno tako nesto sledi i ja to ne mogu da prihvatim.

mene interesuje kako da prokuzim razloge bolesti. reci -stres , je tacno ali nedovoljno. zasto smo izabrali da nam oboli bas taj organ, a ne neki drugi? zasto bas na taj nacin, a ne na neki drugi ? zasto bas sad, a ne u neko drugo vreme ? znam da je to sigurno za svakog coveka sve posebno, ali mora da ima neko uopsteno pravilo, neka simbolika, nesto.
nesvesno je mocna stvar.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#5 Re: razlozi bolesti

Post by pesak »

metal_rules_cura wrote:Ukoliko je uzrok vanjski faktor onda logicno da to nema veze sa tobom ukoliko ti neko nanese povrede i narusi zdravlje.

Za sve ostalo, najbliza mi je teorija da covjek funkcionise na principu energije, negativne i pesimisticne misli iz mozga salju slicne toksicne signale na koje nasi organi reaguju. I stoga, sami su mi ljekari neki priznali, 99% bolesti dolazi iz glave. Tako to oni formulisu.
da, ali po ovim teorijama, ti si naveo nekog da te povredi svojim valjda negativnim mislima, sta li. svi nesrecni slucajevi se desavaju iz tvoje frustracije necim, ti si izabrao svog ubicu, svog usrecitelja. stagod. to mi je skroz neverovatno i cudno. ali mislim da je tacno.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#6 Re: razlozi bolesti

Post by metal_rules_cura »

Nismo se razumijeli. Mislila sam bukvalno na povrede. Ukoliko ti ih fizicki neko nanese onda logicno tu nisi ti upleten. Eventualno ni u onim slucajevima gdje imas izrazen genetski faktor. U svim ostalim situacijama uveliko ovisi o procesima koji ti se desavaju u glavi. Kao i sam oporavak od svega uostalom.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#7 Re: razlozi bolesti

Post by pesak »

skapirala sam zasto se covek razboljeva.
usled nedostatka smisla. eto zasto. :mrgreen:

ma znala sam ja to ranije, samo sam zaboravila. :mrgreen:
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#8 Re: razlozi bolesti

Post by vratnik »

Ma ima i ta mjesta..
Ali sad bez zeze. Ako je bolest stvarno proizvod misli (u sta ja npr. vjerujem) mi smo obicno sami krivi za to sto nam se desava. Udese i nesrece iz toga izbacujem. (potrebno vise misli).
Naravno da ce sad neko reci, pa ne zelim ja sebi sam bolest: pa naravno da ne, ali je ja mogu umisliti. Zasto umisljati bolest? Pa sta ja znam: malo sam preumoran na poslu, pomislim kako bi lijepo par dana odspavati i dobijem naku laksu prehladu. Sekiram se jako oko buducnosti (najcesce se desava porodicnim ljudima), i zabole me
ledja: pitanje koje bi mi Brandon Bays tu postavila bi vjerovatno bilo: sta to ti nosis?
Stomak: stres, gutanje bijesa (jos malo pa cu poceti zvucati kao doktor dabic).
Srce: (bol duse), kad nam je nesto jako tesko, onda mozemo osjetiti kako nas boli srce. (znaci neka tegoba, i tuga).
Eh sad, naravno da ce mi sad ljudi s pravom reci, ali to nema veze s modernom medicinom.. Pa i nema, ali moderna je najmladja medicina koja postoji. Ja recimo vise vjerujem akupunkturi prilikom glavobolje, nego tabletama. (u stvari vjerujem ja i tabletama, ali me iste rijese bolova u glavi, a sjebu mi stomak).
A moja doktorica bodilja kaze: ima samo vrucina koja mora izaci iz tebe i hladnoca. Ako me boli glava, ona mi pogleda jezik, naboca me iglama i meni par mjeseci super. Brandon Bays to malo drukcije vidi, ona spominje "sjecanje celije" i "zapamceni bol". (ona valjda onda nudi LSD kao rjesenje).
A da Besmisao moze biti razlog za bolest, pa moze. Samo ne znam na sta udara. (znam da ljudi koji ne vide smisla u svom poslu isto tako mogu oboljeti od burn out sindroma, znaci sljedeci put kad vam neko spomene tu bolest, ne morate misliti da je bio neki manager, mozda je bio u drzavnoj firmi .)
Post Reply