Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
asim2673
Posts: 33
Joined: 07/12/2016 19:49

#1 Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by asim2673 »

Nikad nisam vozio benzinca pa ako bi mago dobiti objasnjenje ili savjete na sta da obratim paznju jer sam vozio iskljucivo do sada dizel starija i novija auta.

Hvala
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by commendatore »

na nivo goriva
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by condy »

Trazi malo vise obrtaje, ako ima manje kw odnosno ako je manji motor u odnosu na dizelski koji si vozio. I potrosnja sto je vec napisano osim ako su ovi noviji manji turbo motori koji malo trose sve dok ga malo jace ne zavrtis.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Ramzess Veliki »

Kad stanes na semaforu nije se ugasio kako ti se cini pa ne okreci kontakt bezveze, radi on nego se ne cuje.
Potrosnja je veca ali je odrzavanje jeftinije. Ako manje putujes benzinac je rentabilniji, ali ako vise vozis dizel nema premca.
Startniji je od dizelasa, ali ako ga opteretis pa vozis uzbrdo dizelas je bolji jer ima stabilniji obrtni moment.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#5 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by maliq53 »

Sve je receno, samo jos da dodam da ces uzbrdo se vise patiti sa benzincem, naravno ovdje govorimo o motoru manje zapremine...Ako uzmes sta jace onda nemas brige ni sa jednim...Ja sam npr sa benzicem pod teretom uzbrdo vazda morao ganjati visoke obrtaje druge brzine i onda stalno saltat ili treca ili druga jer je manji motor bio pa ne mozes mu naci mjeru, dok sad sa dizelom slicne jacine u cetvrtu i lagano...
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#6 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Travnički Noćni Šetač »

Osnovna razlika je što dizel ima veći moment u odnosu na benzinca iste ili slične zapremine motora , a što tebi kao vozaču ustvari govori da ono što imaš kod dizela u rasponu od 1800 do 2500 obrtaja kod benzinca moraš tražiti na prosječno oko 3500 - 4500 obrtaja...
( što naravno zavisi od vozila i od motora, a proizvođač je dao naznaku na kojim obrtajima pojedini motor ima najveću snagu i najveći moment ) ...
...
Vrlo brzo ćeš se naviknuti nije to neka ogromna razlika...
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by konektovan »

Razlika je nebo i zemlja. :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by amar1994 »

Pa jeste kad su bezinci nevjerovatno slabi , sve preko 120ks solidno ide , jbte 1.2 i 1.4 u novim autima , 16v obavezno :lol:(marketing) , jos mu nabiju duge brzine :run:

https://www.auto-data.net/en/zastava-yu ... 67hp-11671

https://www.auto-data.net/en/opel-corsa ... 64hp-16977

:lol:
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#9 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by milojicabrzi »

Najveca razlika je kod kretanja, jer benzinac nema jak okretni moment kao diesel, pa ga je potrebno malo gasati kad se kreće...

Diesel kreće na ler gasu bez problema, a benzinac to ne može, pa ljudi koji pređu na benzinca, kada im se koji put ugasi, počni jako gasati, da se osiguraju kod kretanja, pa na taj način malo sile lamelu i sklop kvačila.

Dakle, nešto malo gasa kad krećeš, ne puno, malo viši obrtaji, naročito ako se ide uzbrdo i to je uglavnom to.
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#10 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Throttle »

Hebote svi o nekim mlinovima pisu
Kupi pristojan motor i gas
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#11 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by jefferson »

asim2673 wrote:Nikad nisam vozio benzinca pa ako bi mago dobiti objasnjenje ili savjete na sta da obratim paznju jer sam vozio iskljucivo do sada dizel starija i novija auta.

Hvala
Zavisi sta planiras uzeti. Jel nesto starije ili novije.
Kod starijih modela dizeli su uvijek dolazili sa turbinom, dok su turbo benzinci bili rezervisani za rijetke i skupe modele. Razlika je kaos to je vec objasnjeno u obrtnom momentu. Turbo dizel ima velik obrtni moment na niskim obrtajima. DObro za vucu, za brdo, sa normalnu voznju. Benzinci su bili atmosferci, znaci obrtni moment je manji (govorim o usporedivoj zapremini) i na visim obrtajima.
Noviji benzinci danas dolaze sa turbinom. I dok iz iste zapremine naspram dizela imaju malo manji moment, u pravili drze ga u vecem rasponu obrtaja. Manje su kompleksni od dizela, laksi su i s obzirom na cijenu odrzavanja dizela, posebno novih, benzinac je posato opet bolje rjesenje.
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by mayab »

asim2673 wrote:Nikad nisam vozio benzinca pa ako bi mago dobiti objasnjenje ili savjete na sta da obratim paznju jer sam vozio iskljucivo do sada dizel starija i novija auta.

Hvala
Hajmo 'vako, koje si dizele vozio, a koji sad benzinac dolazi u igru ??
asim2673
Posts: 33
Joined: 07/12/2016 19:49

#13 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by asim2673 »

Vozio sam Pola 5ticu disel.. i golfa 3 isto... A ne znam koji bi me mogao trefiti jer trebam poslom zavrsiti neke obaveze pa koje mi auto daju.... Zato pitam za benzinca, ako se desi da mi posalju ....
User avatar
Rugafet
Posts: 4713
Joined: 14/12/2015 17:52

#14 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Rugafet »

Ma sve je isto, ne brini nista. Stisni kuplung, ubaci u prvu pustas kuplung lagano dodajes gas i tako do pete. Ja osjecaj steknem kad promjenim auto dizel/benzin nakon 30 metara.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#15 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by problemnatravunu »

Nista se ne sekiraj, poslije 1-2 km sve ce ti biti jasno :thumbup:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#16 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Matijevic_Vlado »

Asim otvara ove lozionicke teme. To se takmici ko ce bolje objasniti, isto ko na onoj temi o putu u CG.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Truba »

koliko sam skontao dizel sam kreće
kad sam komšinici od majstora do kuće vozio dizela... nisam smio u treću ubaciti :lol: a i nije moglo neš sjeban fijat bio
jer sam već u prvoj šlajdrao :lol: u drugoj leti

benzinac je malo pegla uzbrdo

meni odgovara duga putanja gasa kada krećem... ne znam to objasniti... ne volim kad pipneš ono kreće odmah kao taj dizlo što sam vozio 2 kilometra
volim pritiskati pa da krene...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Tomahawk11 »

Labude, zar nije obrnuto :mrgreen:
Benzinci su startniji od dizelaša.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Truba »

e ne znam vala
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#20 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by mousstapha »

Joj razlika je, jos se navikavam. Sreca pa je benzinac noviji, pa ima ove asistencije za uzbrdo, tako da mi se ne vraca nazad. :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Razlika u vožnji benzinca i dizela-savjeti

Post by Truba »

kapitalisto
Post Reply