Različita imena u BiH i Hrvatskoj

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
The Realist

Različita imena u BiH i Hrvatskoj

Post by The Realist » 18/07/2011 23:51

Ne znam da li ima ova tema, pa se unaprijed izvinjavam ako ima.

Ovako, ja imam BiH i Hrvatsko državljanstvo, s tim da nemam ista imena u ovim državama, tačnije prije dvije godine sam dodao još jedno ime svom imenu, tako da sada imam dva imena i prezime, ali dokumente sam promijenio samo u BiH, ali ne u Hrvatskoj.

Razlog zašto nisam promijenio hrvatske dokumente je bio taj što je za taj proces trebalo oko 6 mjeseci, ako ne bih išao u ZG, pa tu sve rješavao, a pošto sam ja tada trebao putovati, nije mi se to isplatilo tada raditi i samo sam putovao sa Hrvatskim pasošem i nije bilo problema (niko nije provjeravao).

Da ne bude zabune, ja nemam hrvatsku ličnu, nego pasoš i domovnicu, nemam nikakva primanja u Hrvatskoj, niti od strane dražave, niti radim tu, a nisam ni krivično gonjen niti u BiH, niti u Hrvatskoj.

Zanima me da li ja moram promijeniti i Hrvatske dokumente, ili oni mogu ostati kakvi jesu (ovako mi je lakše i BRŽE novi pasoš uzeti)?

I samo da provjerim, može li se još sa BiH ličnom preći granica, pošto mi je istekao hrvatski pasoš, BiH se još nisam izvadio, a trebao bih na more ovih dana, a.B.d.? Ima li tu kakvih problema?

I još jedno pitanje, trebam podići pasoš, ali je on oko godinu dana tamo i ja sam izgubio onu potvrdu. Da li će mi dati da ga podignem samo sa ličnom?

Hvala na odgovorima.

Čovjek i po'

Re: Različita imena u BiH i Hrvatskoj

Post by Čovjek i po' » 19/07/2011 00:10

Nema to veze da li je tebi lakse ili ne. Tvoje novo ime i prezime (pa cak i duplo), mora biti uneseno u sve dokumente svijeta kojima se ovao ili onako koristis. Ako si nesto dodao imenu u BiH, to moras uciniti i u Hrvatskoj. Zakonski ime i przime koji su novi moraj biti uneseni i u hrvatske papire.

Btw cisto da skrenem paznju, ako nisi znao/znala posjedovanje dva putna dokuementa istovremeno (pasose ili putovnice), u tvom slucaju hrvatski i bosanski je krivicni prekrsaj. Nema veze sto imas dva drzavljanstva. Pasos mozes da imas samo jedan.

The Realist

Post by The Realist » 19/07/2011 00:18

Čovjek i po' wrote:Nema to veze da li je tebi lakse ili ne. Tvoje novo ime i prezime (pa cak i duplo), mora biti uneseno u sve dokumente svijeta kojima se ovao ili onako koristis. Ako si nesto dodao imenu u BiH, to moras uciniti i u Hrvatskoj. Zakonski ime i przime koji su novi moraj biti uneseni i u hrvatske papire.

Btw cisto da skrenem paznju, ako nisi znao/znala posjedovanje dva putna dokuementa istovremeno (pasose ili putovnice), u tvom slucaju hrvatski i bosanski je krivicni prekrsaj. Nema veze sto imas dva drzavljanstva. Pasos mozes da imas samo jedan.
Aha, hvala na odgovoru. Pitao sam to jer u Engleskoj se možeš koristiti raznim imenima (jedno recimo kao advokat koristiš, a drugo u drugim sferama života). Znam to, jer mi je dio porodice tamo i advokati su, pa mi to rekli. Mislio sam da i kod "nas" ima tih opcija.

Hmm, ništa, uskoro predam onda sve za promjenu imena, a.B.d..

A ovo za pasoš nisam znao, nikada mi to niko nije spominjao :? , niti su me pitali za to kada sam vadio hrvatski pasoš, a imao sam tada i naš, a nisu me ni pitali kada sam predao zahtjev za biometrijski pasoš :?

Pošto meni više odgovara Hrvatski radi putovanja u Englesku (ne treba viza), to znači da moram naš poništiti? Oj, koje komplikacije....

The Realist

Post by The Realist » 19/07/2011 00:22

PS
Mogu li imati problem pošto mi je istekao hrvatski pasoš i sada pokupim naš? Ima li veze što nije poništen HR pasoš, nego je "samo" istekao?

I hoće li biti problema prilikom preuzimanja našeg pasoša, jer nemam onu potvrdu (a naći ju neću sigurno, više kuću ne mogu preokrenuti, nego što jesam)?

phenix_usk

Post by phenix_usk » 19/07/2011 00:59

The Realist wrote:PS
Mogu li imati problem pošto mi je istekao hrvatski pasoš i sada pokupim naš? Ima li veze što nije poništen HR pasoš, nego je "samo" istekao?

I hoće li biti problema prilikom preuzimanja našeg pasoša, jer nemam onu potvrdu (a naći ju neću sigurno, više kuću ne mogu preokrenuti, nego što jesam)?
Meni je isto tako nedavno istekla hrvatska putovnica pa sam napravio bosansku jer je jeftinija i brze bude gotova i nikakvih problema nisam imao a sto se tice one potvrde meni je nisu ni gledali prilikom preuzimanja nego sam dao samo osobnu iskaznicu i dobio bh.putovnicu

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 20/07/2011 15:52

Nedeljko Opančić, humorista wrote:Umiljato jagnje od dvije-tri države dokumenta ima.
:mrgreen: :skoljka: :mrgreen:

Post Reply