Ravnanje vanjskog betona - help

Post Reply
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#1 Ravnanje vanjskog betona - help

Post by tataćusak »

Imam sljedeći problem:
betonirao sam avliju s namjerom da mi to tako stoji bez ikakvog oblaganja pločicama isl. Međutim majstor je to, malo je reći, sfušerio. Na dva mjesta mi se zadržava voda a i sama površina bezona je previše gruba.
Eh sad šta da radim (neću biti majstora, odmah da se zna :-D ). Ima li ikakva smjesa kojom bih mogao kompletnu površinu od 20-ak kvadrata premazati i te dvije "rupe" izravnati.
Jedna rupa je cca 0,5 cm a druga cca 2cm dubine.

Postoji li išta što mogu uraditi, ovaj put ja sam hebo majstore :izet:
User avatar
Filter
Posts: 8045
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Filter »

hmm tebi znaci treba nesto sto je dovoljno tvrdo i u isto vrijeme elasticno i nece pucati pod pritiskom u tankom sloju.
da je svjeze, rekao bi ti da popravis sa cementnim mlijekom.
sad, na osusenu podlogu mozes zamutiti epoxidne smole i nabaciti malo finog pijeska da bude hrapavije. ali to nije jeftino.

ako ti nije nesto do izgleda stalo i voljan si da eksperimentises, pokusaj sa ljepilom za stiropor ili ljepilom za vanjske plocice.
meni su se pokazali extra za vanjske zakrpe, ali se preko njih ne gazi.

elem, napisi sta si uradio i kako ti se pokazalo :)
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#3 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by ElDzidziIbnDzo »

Imas kupiti po stovaristima onih gotovih smjesa,a mozes pokusati i sa vanjskim ljepilom za keramiku.Ali opet ce ti trebati mrezica da to sve pohvata,jer ako nju ne stavis opet ce ti se to oruniti.

Asvalt zakon :D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Danguba »

biske, opet te majstori izlevatili... :D spasa tu neJma :D

sve sto bi dodao na taj postojeci beton, nakon izvjesnog vremena bi se oljustalo. izbusi rupe da se voda ne zadrzava i ne vidi :D
ili preko toga asvalt, neke plocice, mozaik kamen

sve sto bi mogao da uradis je da isjeces beton u obliku kocke od ruba gdje pocinje pad i da ponovo naspes beton.

:D
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Optimist »

Danguba wrote:biske, opet te majstori izlevatili... :D spasa tu neJma :D

sve sto bi dodao na taj postojeci beton, nakon izvjesnog vremena bi se oljustalo. izbusi rupe da se voda ne zadrzava i ne vidi :D
ili preko toga asvalt, neke plocice, mozaik kamen

sve sto bi mogao da uradis je da isjeces beton u obliku kocke od ruba gdje pocinje pad i da ponovo naspes beton.

:D

:thumbup:
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#6 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Wind »

Imas razne samonivelirajuce mase za betonske podloge ali mislim da nijedna nije da se ostavi takva, nezasticena.

Jedno od rjesenja, izlijes jos jedan sloj betona, najmanje 2cm debljine preko cijele povrsine, samo ovaj put sa dobrim majstorima. Sad bar imas dobru tvrdu podlogu pa nebi trebalo biti problema da se to uradi kako treba.
3i20
Posts: 22
Joined: 23/01/2014 23:38

#7 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by 3i20 »

rjesenje je najbolje u keramici a mozda i najeftinije jer svako brusenje betona ili tanak sloj je rizican u principu je sa betonima tesko raditi pogotovu praviti padove jer je beton krut i tezak za raditi jer brzo veze a kada je mokar takodje je tezak za rad jer bjezi svakako tesko je da beton bude zavrsni izravnavajuci sloj za to postoje razne nivelir mase,estriši tj glazure ili tlakovi kako ko zove ali i na to zavrsno treba da ide keramika i onda je posao zavrsen i miran si,
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Danguba »

Nista lakse nego ravnati beton ali koji je napravljen po recepturi.

Svako dodavanje na postojeci beton(vani) ispod 5 cm je bacanje para i stvaranje jos veceg problema. Nakon izvjesnog vremena pojavit ce se prvo pukotine pa kada dodje zima a voda podlije pa smrzne, tada dolazi do mjestimicnog odvajanja...i na kraju, sarenilo sa uklonjenim komadima.

Nesto od onoga gore ti je rjesenje(plocice bilo kakve ili asvalt).

Na kraju krajeva, sto ti to smeta. Ta voda ce brzo ili se upiti u beton ili ispariti. :D
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#9 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by tataćusak »

Sad se vodim nekom idejom da prosiječem beton do mjesta gdje je veća rupa i tu stavim slivnik i pedesetku cijev plastičnu i u kanalizaciju. Nije mi daleko nekih 2,5 m'. Vidjet će se prorez ali nebitno. Do druge manje uvale bih mogao brusilicom manji kanalić do do ove velike pa da to sve skupa ide u kanalizaciju. Samo kontam bi li mi se taj kanalić zaćepio prašinom isl :roll: .

Samo volio bih da ima nešto da čitavu površinu premažem. Napisat ću šta sam uradio, ali vjerovatno to neće biti tako brzo.

Prijedlozi su i dalje dobro došli. Što se tiče ljepila za keramiku za vanjsku upotrebu, to je i moja prva ideja ali me strah da će to sve da popuca.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: Ravnanje vanjskog betona - help

Post by Danguba »

tataćusak wrote:Sad se vodim nekom idejom da prosiječem beton do mjesta gdje je veća rupa i tu stavim slivnik i pedesetku cijev plastičnu i u kanalizaciju. Nije mi daleko nekih 2,5 m'. Vidjet će se prorez ali nebitno. Do druge manje uvale bih mogao brusilicom manji kanalić do do ove velike pa da to sve skupa ide u kanalizaciju. Samo kontam bi li mi se taj kanalić zaćepio prašinom isl :roll: .

Samo volio bih da ima nešto da čitavu površinu premažem. Napisat ću šta sam uradio, ali vjerovatno to neće biti tako brzo.

Prijedlozi su i dalje dobro došli. Što se tiče ljepila za keramiku za vanjsku upotrebu, to je i moja prva ideja ali me strah da će to sve da popuca.
Nije ti losa ideja sa slivnikom a drugu ''rupu'' zacrtaj kredom gdje se voda skuplja, isjeci beton u obliku kocke ili pravougaonika i ponovo zalij betonom.
Sve drugo(ljepilo, cementne glazure, mase za nivelranje) u vanjskim uslovima ce ispucati i oljustati se.

8)
Post Reply