Ratni zločin u Ledićima

Post Reply
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#26 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

Gubiš se reci opravdavam i ovo i vozdra nemoj skakutati.

Ocigledno je da se zna da je to spadalo u njegovu zonu odgovornosti i s obzirom da nije nikoga ošmekao on ce nastradati.

Sve drugo je suvišna priča u mojim ocima nije bitno da li je povukao okidač ako nisi pucao u glavu prvom što je pucao djetetu od 9 do 10 godina onda zasluzuješ sve što ce ti se desiti.
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#27 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

90minut wrote:Gubiš se reci opravdavam i ovo i vozdra nemoj skakutati.

Ocigledno je da se zna da je to spadalo u njegovu zonu odgovornosti i s obzirom da nije nikoga ošmekao on ce nastradati.

Sve drugo je suvišna priča u mojim ocima nije bitno da li je povukao okidač ako nisi pucao u glavu prvom što je pucao djetetu od 9 do 10 godina onda zasluzuješ sve što ce ti se desiti.
:-)

Hajde bježi...da bi raspravljao samnom (o ovim temama) moraš dobro poznavati geografiju,predjele,rat,oružje,šta je zapovjedna a šta komandna odgovornost,šta je zadatak MUP-a a šta Armije...
Meni ne spočitavaj zločine i ne vadi stvari iz konteksta.Dobro pročitaj šta sam pisao pa onda drobi...
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#28 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by karanana »

Vizionar 1985 wrote:Je li ovo armija uradila ili TO? Posto je se desilo u Junu '92. Je li iko odgovarao za ovaj zlocin?

Znam pise armija da je uradila ali ako me sjecanje sluzi TO je tad bio, a pricalo je se za ovo u medijima kako se istrazuje itd., ali ne znam je li iko uhapsen itd.
kakva bi bila razlika ako je uradila TO ili Armija? zar jedno = drugo? ako je bitno, kad je dan armije?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#29 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by tetejac »

PM72 wrote:Edo Godinjak je bio načelnik MUP-a u Trnovu,kao čovjek je kažu dobar i sumnjam da bi naredio ubistva civila i nejači.
Dajdža (Mate Šarlija ili Nijaz Batlak) je doveo na Igman neke pripadnike riječke brigade ZNG (ne bi da licitiram brojevima ali nije preko 30 ljudi) ,dovukao par kamiona MTS-a (između ostalog i nekoliko protivbrodskih mina koje su zakotrljali sa Golog brda prema Vrelu Bosne i jednu prema Binježevu) ,sve u svemu - tresla se gora rodio se miš.Nisu učestvovali u akcijama - možda u kakvim kokošarskim poput "akcije" u Ledićima gdje im mještani nisu mogli pružiti otpor.Stari ekstrem i ustaša koji je puno obećavao,vodio je sa sobom momke naoružane do zuba sa najboljim maskirnim uniformama a naša seljadija u gumenim čizmama u njima vidjela američke marince koji će Srbe pojest.
Kakve gluposti :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Maraschino »

Cim su civili masovno stradali radi se o kokosarima koje je trebalo pred streljacki stroj ma ko bili.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#31 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by tetejac »

dječak sa šibicama wrote:Daidza nikakve veze sa HOSom nema.

On je uglavnom organizovao dopremu oruzja, sjecam se svjedocenja lika iz Olova koji je o tome u Hagu svjedocio, da su dobili neki kamion automata preko Daidze. Od pocetka je bio u hrvatskoj vojsci.
I bila je fama o "brigadi Kralj Tomislav" koja ce kao deblokirati Sarajevo, nalazili su se u Konjicu pocetkom rata, niti je bila brigada niti su ista deblokirali. Grupa vojnika, kasnije preustrojeni u specijalnu jedinicu HVO-a Ludvig Pavlovic.
Mislim da sam pisao o ovome na forumu pa potraži ako hoćeš. Nije to baš tako kako se sada priča. Daidža je imao ozbiljne namjere što se tiče deblokade Sarajeva samo nije mogao sa budalama iz Armije BiH izaći na kraj.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Sanjarko »

karanana wrote:
Vizionar 1985 wrote:Je li ovo armija uradila ili TO? Posto je se desilo u Junu '92. Je li iko odgovarao za ovaj zlocin?

Znam pise armija da je uradila ali ako me sjecanje sluzi TO je tad bio, a pricalo je se za ovo u medijima kako se istrazuje itd., ali ne znam je li iko uhapsen itd.
kakva bi bila razlika ako je uradila TO ili Armija? zar jedno = drugo? ako je bitno, kad je dan armije?
Ma cisto me zanima. Jer tad u vrijeme TO cini mi se vlada nije imala kontrole prilicno nad jedinicama koliko je imala pred kraj rata.
Škobo Habu
Posts: 9036
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#33 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Škobo Habu »

PM72 wrote:Edo Godinjak je bio načelnik MUP-a u Trnovu,kao čovjek je kažu dobar i sumnjam da bi naredio ubistva civila i nejači.
Dajdža (Mate Šarlija ili Nijaz Batlak) je doveo na Igman neke pripadnike riječke brigade ZNG (ne bi da licitiram brojevima ali nije preko 30 ljudi) ,dovukao par kamiona MTS-a (između ostalog i nekoliko protivbrodskih mina koje su zakotrljali sa Golog brda prema Vrelu Bosne i jednu prema Binježevu) ,sve u svemu - tresla se gora rodio se miš.Nisu učestvovali u akcijama - možda u kakvim kokošarskim poput "akcije" u Ledićima gdje im mještani nisu mogli pružiti otpor.Stari ekstrem i ustaša koji je puno obećavao,vodio je sa sobom momke naoružane do zuba sa najboljim maskirnim uniformama a naša seljadija u gumenim čizmama u njima vidjela američke marince koji će Srbe pojest.
Na Forumu.hr sam pratio dogodovištine jednog od tih HOS - ovaca koji su stigli, nakon "Lipanjski zora", na Igman.
Po njegovim riječima su preko Grebka stigli i do Goražda.

Opet, mislim da je taj zločin počinio neko koje dobro poznavao teren.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#34 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by high_volume »

PM72 wrote:....U svakom slučaju,zločin u Ledićima uradile su komšije Bošnjaci iz okolnih sela o čemu mudro šute,odmahuju rukom i bacaju šuplju kako je to uradio neko "sa strane".
Škobo Habu wrote:...Opet, mislim da je taj zločin počinio neko koje dobro poznavao teren.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#35 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Ned071 »

90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#36 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

PM72 wrote:
90minut wrote:Ma Ante zvani ekser je glavni krivac inace rodom iz Santiaga-Chile.
Jel to tužiteljstvo nema bolje istražitelje od tebe? :facepalm:
Nikakvog zlocina nije bilo jel tako?
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#37 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

Pa ako su tebe angažovali da na klix-u tražiš dokaze..mrka kapa.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#38 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by high_volume »

dječak sa šibicama wrote:OCekivano, svjedoci odbrane sve prebacuju na neke anonimne HOS-ovce koje su zvali Rebro, Lakat, Glava i ostali ekstremiteti :roll:

Znači farsa od suđenja :-) I tako će ostati nekažnjeni počinioci ubistva djece i žena.. nevjerovatno :(
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#39 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Sanjarko »

Dobro ste pojasnili u vezi ovoga. Zalosno je da sad je mozda i kasno i tesko kazniti pocinioce ovog zlocina. Ja bi im cak i posthumno sudio.
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#40 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:
Odgovornost po optužnici za ratni zločin nad civilnim stanovništvom, mahom pravoslavne vjeroispovijesti iz sela Ledići, je na odgovornim na tadašnjem područnom centru MUP-a RBiH jer je riječ o civilima koji nisu bili zaštićeni, a trebali bi biti ako je tu bosanska Vlada imala vlast.
To bi isto bilo kao kad bi rekao da je za ubistvo nekog Srbina u B fazi Alipašina polja kriv Malik Krivić načelnik MUP-a Novi Grad a dobro se zna da je Juka i njegovi "vladali" na Alipašinom i da patrole MUP-a nisu tamo smjele ni zalaziti.Najlakše je okriviti MUP za zločine kojekakvih paravojski,Caca,Ćela,Vojvoda,Eda,Kruška,Doktora...
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by karanana »

najlakse je reci...to je uradila paravojska, mi kao mup nemamo nista s tim.
pa onda je i batko kriv sam za svoje stvari, nije kriva vlast republike srpske za njegove zlocine na grbavici?
vjerovatno jos na desetine takvih primjera se moze izvuci i sa srpske strane.....lukici, arkani i drugi raznorazni gospodari rata sa svojim psima.

to je glupost. ok nisu smjeli uhapsiti ubice. nije problem, to je razumljivo, ali zasto sakrivas i prikrivas zlocin? to je saucesnistvo.
postoje li policijski izvjestaji sa mjesta zlocina?
nemoj mi reci da mup nista nije znao i da nije znao ko je bio u selu pa i ko je povukao obarace.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#42 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by karanana »

90minut wrote:
karanana wrote:najlakse je reci...to je uradila paravojska, mi kao mup nemamo nista s tim.
pa onda je i batko kriv sam za svoje stvari, nije kriva vlast republike srpske za njegove zlocine na grbavici?
vjerovatno jos na desetine takvih primjera se moze izvuci i sa srpske strane.....lukici, arkani i drugi raznorazni gospodari rata sa svojim psima.

to je glupost. ok nisu smjeli uhapsiti ubice. nije problem, to je razumljivo, ali zasto sakrivas i prikrivas zlocin? to je saucesnistvo.
postoje li policijski izvjestaji sa mjesta zlocina?
nemoj mi reci da mup nista nije znao i da nije znao ko je bio u selu pa i ko je povukao obarace.
MA DA LI TE STID TO NAPISATI???

SAD CES DOBITI BAN TI SI SRBIN!!!

:run:
moguce. mada je pm72 cesto realan i samokritican i nije nesto pretjerano zatucan.
jest malo drugaciji kad je u pitanju branjenje mup-a.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#43 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

Pokazao je on svoje pravo lice, u prvom postu je osuđivao i govorio kako treba ovo kako treba ono.

U kasnijim je prebacivao krivicu na HOS sad je to vec prešlo u mitomanijsku pricu da je krivica MUP-a mala ili pazi sad ovo NIKAKVA.

Identicna priča kao kod onih s druge strane kad ne žele da se suoče s realnoscu.
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#44 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

karanana wrote: moguce. mada je pm72 cesto realan i samokritican i nije nesto pretjerano zatucan.
jest malo drugaciji kad je u pitanju branjenje mup-a.
Ne branim ja MUP nego pišem kako je bilo.Sad ,nakon 27 godina,ljudi zamišljaju kako je bila policijska stanica u Trnovu,patrole po selima,policajci obilaze domaćine,sve mirno i idilično a ne mogu da skontaju kakve su to bile paravojske i seoske falange.Svako selo imalo je ceribašu i "komandanta" koji nije hebavao višu vlast od sebe.Takvi su bili spremni na sukob i sa onima na "istoj" strani ako ih ometeš u pljački ili pokušaš vršiti istrage po pitanju bilo čega.
Svjedok sam da u uniformi MUP-a ili sa oznakama MUP-a nisi mogao ući u B fazu Alipašinog polja (bio Jukin štab) osim ako si tamo stanovao pa te znali oni sa barikada i punktova.Te falange mrzile su sam pojam policajac jer su oni većinom prije rata bili sa druge strane zakona i da dođe patrola MUP-a i vrši istragu? Grohotom se smijem. Ili da patrola MUP-a prođe kroz Dejčiće i da ispituje mještane o zločinu u obližnjem selu.U povratku bi sjevnula zolja...
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#45 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by tetejac »

PM72 wrote:
karanana wrote: moguce. mada je pm72 cesto realan i samokritican i nije nesto pretjerano zatucan.
jest malo drugaciji kad je u pitanju branjenje mup-a.
Ne branim ja MUP nego pišem kako je bilo.Sad ,nakon 27 godina,ljudi zamišljaju kako je bila policijska stanica u Trnovu,patrole po selima,policajci obilaze domaćine,sve mirno i idilično a ne mogu da skontaju kakve su to bile paravojske i seoske falange.Svako selo imalo je ceribašu i "komandanta" koji nije hebavao višu vlast od sebe.Takvi su bili spremni na sukob i sa onima na "istoj" strani ako ih ometeš u pljački ili pokušaš vršiti istrage po pitanju bilo čega.
Svjedok sam da u uniformi MUP-a ili sa oznakama MUP-a nisi mogao ući u B fazu Alipašinog polja (bio Jukin štab) osim ako si tamo stanovao pa te znali oni sa barikada i punktova.Te falange mrzile su sam pojam policajac jer su oni većinom prije rata bili sa druge strane zakona i da dođe patrola MUP-a i vrši istragu? Grohotom se smijem. Ili da patrola MUP-a prođe kroz Dejčiće i da ispituje mještane o zločinu u obližnjem selu.U povratku bi sjevnula zolja...
Ne pišeš kako je bilo već pišeš onako kako misliš da je bilo. To je velika razlika. Barem što se tiče stvari oko Daidže.
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#46 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by thekupus »

Slušam nedavno jednog čovjeka koji je jedan od glavnih organizatora otpora od samog početka bio. Kaže nakon rata odlučio da kupi kuću na nekoj od planina, da se povuče i da čita, piše, da se ne pojavljuje u gradu nikako. Kako se raspitivao, javili mu se neki poznanici, visoko rangirani SDA-ovci, da mu ponude na dar kuću u Ledićima. Kaže, već su ostale kuće zapikali veliki muslimani bili. Znao je o čemu se radi, da su to kuće ubijenih i protjeranih Srba. Naružio je tog koji mu je došao, istjerao ga iz kuće praktično. Kaže da mu je u tom trenutku bilo muka zbog svega, svakog atoma snage koji je potrošio da učestvuje u nečemu što je taj zločin omogućilo, i što je stvorilo priliku tim SDA govnarima da urade to što su uradili.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#47 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

Kupusa momentalno banovati, ko ne vidi da je ovo ciljano uradio onda ne znam glavom u zid da se udara odma kakva priča. :skoljka:
Prošlo 25+ godina od ovog selo Ledici sveukupno nije imalo 30 kuca i on došao ovdje bukvalno da provocira ovom glupom pricom.
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#48 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

tetejac wrote: Ne pišeš kako je bilo već pišeš onako kako misliš da je bilo. To je velika razlika. Barem što se tiče stvari oko Daidže.
Ja pišem onako kako je bilo jer se nije znalo ko pije ko plaća.Brutalno smo napadnuti i nisi znao ko ima kontrolu nad susjednim naseljem ili selom.Pojam "pod kontrolom legalnih organa RBiH" ,bar za period od aprila 1992 do jeseni 1992 za onog ko je sudionik rata - pomalo je smiješno.Ljudi nisu htjeli ili nisu smjeli otići dvije ulice dalje a kamoli razmišljati šta se dešava u nekom selu pod Treskavicom.
U jedno sam siguran.Niko od čelnika TOBiH ili MUP-a nije NIKAD naredio činjenje zločina i ubijanje civila.
User avatar
_Reds_
Posts: 9368
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#49 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by _Reds_ »

Nisu ti ljudi pobijeni u selu Ledići, nego negdje na putu prema Kalinoviku, u nekoj šumi.

Dok su bili u selu niko te ljude nije dirao, iako su bili okreuženim bošnjačkim selima.

A HOS je bio na Igmanu u ljeto *92 sigurno. I bilo je par zločina prilikom oslobađanja Presjenice koje su sigurno oni počinili.

Ovo za Lediće i ove žrtve to su vjerovatno uradile pljačkaške horde, jer su ti ljudi sa sobom imali vjerovatno i novac i zlato.

I da su bili naoružani, bili su.

Ovo što sude Godinjaku, je po komandnoj odgovornosti, vjerovatno što nije proveo istragu, i uhapsio te.
A znaš da je smio ikome išta? Pa MUP je bio u to vrijeme smijurija, loklane horde su radile šta su htjele. U tom vrijeme ne području Igmana neka čehga bilo nije. Te horde su nisu libile ubiti ni Bošnjake.
PM72
Posts: 17788
Joined: 30/04/2012 16:54

#50 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

_Reds_ wrote:Nisu ti ljudi pobijeni u selu Ledići, nego negdje na putu prema Kalinoviku, u nekoj šumi.

Dok su bili u selu niko te ljude nije dirao, iako su bili okreuženim bošnjačkim selima.

A HOS je bio na Igmanu u ljeto *92 sigurno. I bilo je par zločina prilikom oslobađanja Presjenice koje su sigurno oni počinili.

Ovo za Lediće i ove žrtve to su vjerovatno uradile pljačkaške horde, jer su ti ljudi sa sobom imali vjerovatno i novac i zlato.

I da su bili naoružani, bili su.

Ovo što sude Godinjaku, je po komandnoj odgovornosti, vjerovatno što nije proveo istragu, i uhapsio te.
A znaš da je smio ikome išta? Pa MUP je bio u to vrijeme smijurija, loklane horde su radile šta su htjele. U tom vrijeme ne području Igmana neka čehga bilo nije. Te horde su nisu libile ubiti ni Bošnjake.
Upravo ono o čemu ja pišem.

I da se osvrnem na ovo podvučeno.Sve i da su bili naoružani do zuba -nije razlog za ubistvo djeteta od 18 mjeseci ili đuturuma koji jedva gamižu...
Post Reply