Ratni zločin u Ledićima

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#226 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Sanjarko »

Sta bi, nisam upratio? Je li iko odgovarao za ovo? Ja bi smrtnu kaznu uveo za ubistva, naravno ako je to volja vecine naroda.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#227 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Sanjarko »

Znaci nista. Niko. :( Ovo ce se sad dobro ste rekli koristit nazalost kao sredstvo prepucavanja nacionalistickih-sovinista.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#228 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

Sanjarko wrote: 05/03/2021 15:29 Znaci nista. Niko. :( Ovo ce se sad dobro ste rekli koristit nazalost kao sredstvo prepucavanja nacionalistickih-sovinista.
Nije ovo jedini slican slucaj gdje su naši ucestvovali u strasnom zlocinu imaš ih još hejbet tokom ratnih godina fazon je što su kod nas pojedinacni dok su kod njih sistematski i više ih je bruku.

A naša vojska je mogla i imala mogucnost da se priblizi po zlocinu da je bilo volje, al' nije i hvala bogu zbog toga.

Eh sad naravno da imaš ovih scena mnogo rat je ne možeš kontrolisati sve moguce.

A to što niko do dan danas nije osuđen da dolazimo do tvog upisa daje za pravo njima da koriste kao sredstvo, jer ubiti bebu od dvije godine i starce su strašne stvari..

Kako je uopšte moguce da se do danas " ništa ne zna " neki ozbiljan lik je upetljan u ovo.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#229 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Billy The Pljuc »

Da ne kliknuh sinoć ne bih iskreno ni saznao za ovo.

Na jedoj drugoj temi komentarisah onomad davno a isto se može reći i za ovaj strašan zločin.

Nemoguće da baš svi sad patimo od amnezije i da ama baš niko ne zna ko je ovo počinio.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#230 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote: 05/03/2021 14:32 Svako upucen zna da je Godinjak krivac i pol, ali vazno je "sacuvati obraz", jebes ubijenu bebu.

Bljujem u mlazovima.
Pa sto ne svjedoci? Mozes i ko zasticeni svjedok ako se bojis javno.

Pa gdje tuzilastvo zariba?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#231 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Hemel »

Nase tuzilastvo je traljavo, nesto ne znaju raditi a nesto namjerno propustaju. To su cinjenice.

Toliko smo se sirena naslusali i sipinih auta nagledali u spektakularnim hapsenjima da bi tuzilastvo sve to traljavo obradilo a sudionici bili pusteni.

Mnogi su pusteni jer tuzilastvo nije moglo/htjelo da dokaze krivicu a osumnjiceni je naplatio debele pare zbog njihovog traljavog rada.

Sjetimo se samo Cvjetkovica(optuzen za genocid) i njegovog izrucenja iz Izraela da bi na kraju bio pusten.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#232 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

Davno sam saznao za zločin ispod Treskavice...x puta sam pomislio na svog sina i momenat kad je imao 18 mjeseci...nemoćan,jadan,bezgrešan...
Imao sam tu sreću ili nesreću...da zarobim neprijateljskog vojnika...zalutao...zajebo se...nije znao gdje je ko a dovelo ga iz vukojebine da brani srpstvo tako što je gađao moju mater,sestru,porodicu,prijatelje,grad...
Nisam mu čvoku opalio,dao mu cigaru da zapali...i sad mu se sjećam imena i prezimena...sproveden u komandu...odveden u razmjenu...
Ponosim se činjenicom da mu nisam nikakvo zlo učinio...ni psovku a kamoli šta drugo...pa pomislim na Miluna...18 mjeseci...pucati u njega ...
jebem ti državu,pravdu,obraz,Boga tobe jarabi...
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#233 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by ofentash »

jefff wrote: 05/03/2021 12:39 Jos jedna ljaga je skinuta
Skinuta je sa te trojice, ali ostaje na svim jedinicama koje su bile tada u tom području. To što ovi nisu osuđeni ne znači da se zločin nije desio. Ili ako nema krivca onda nema ni zločina?
Ja mislim da treba osuditi sve nadređene na svim stranama u čijoj zoni su se desili zločini. Znali su ili su trebali znati za to, ništa nisu poduzeli da kazne počinioce, znači svojim nečinjenjem su podržali zločine podređenih.
Last edited by ofentash on 05/03/2021 20:42, edited 1 time in total.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#234 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by jefff »

ofentash wrote: 05/03/2021 20:38
jefff wrote: 05/03/2021 12:39 Jos jedna ljaga je skinuta
Skinuta je sa te trojice, ali ostaje na svim jedinicama koje su bile tada u tom području. To što ovi nisu osuđeni ne znači da se zločin nije desio. Ili ako nema krivca onda nema ni zločina?
Tako je, ali zamisli da su ih osudili? Oni su bili vazni na tom podrucju. Odrazilo bi se na sve horizontalno i vertikalno. Vazno je da vazni ljudi nisu pocinili zlocin.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#235 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

”Važno je da važni ljudi nisu počinili zločin” ...izjavi prigradska zelena beretka...
Tačno me stid što sam bio na istoj strani ko ovo prigradsko govedo....
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#236 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#237 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Hemel »

Nisu Ledici, radi se o zlocinu na Kapiji.
71 zivot je prekinut a samo komandant odgovoran. On pobjegao tako da vise niko nije kriv. Cak ni onaj sto je povlacio kanafu.
Kao da se ne zna ko je bio u dato vrijeme na datom mjestu.

...i umrijet cemo svi a pravda nece biti zadovoljena pa tako ni u Ledicima...a trebala bi.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#238 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Emiremir33 »

Hemel wrote: 05/03/2021 21:00 Nisu Ledici, radi se o zlocinu na Kapiji.
71 zivot je prekinut a samo komandant odgovoran. On pobjegao tako da vise niko nije kriv. Cak ni onaj sto je povlacio kanafu.
Kao da se ne zna ko je bio u dato vrijeme na datom mjestu.

...i umrijet cemo svi a pravda nece biti zadovoljena pa tako ni u Ledicima...a trebala bi.
Kao za porodicu u Ledićima kao i za porodicu efendije Ramića koje je poklana u Srednjem
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#239 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Emiremir33 »

Emiremir33 wrote: 05/03/2021 21:09
Hemel wrote: 05/03/2021 21:00 Nisu Ledici, radi se o zlocinu na Kapiji.
71 zivot je prekinut a samo komandant odgovoran. On pobjegao tako da vise niko nije kriv. Cak ni onaj sto je povlacio kanafu.
Kao da se ne zna ko je bio u dato vrijeme na datom mjestu.

...i umrijet cemo svi a pravda nece biti zadovoljena pa tako ni u Ledicima...a trebala bi.
Kao za porodicu u Ledićima kao i za porodicu efendije Ramića koje je poklana u Srednjem
Mislim mnogi zločini nadam se da će biti rasvjetljeni na sve tri strane
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#240 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Hemel »

Emiremir33 wrote: 05/03/2021 21:11
Emiremir33 wrote: 05/03/2021 21:09
Hemel wrote: 05/03/2021 21:00 Nisu Ledici, radi se o zlocinu na Kapiji.
71 zivot je prekinut a samo komandant odgovoran. On pobjegao tako da vise niko nije kriv. Cak ni onaj sto je povlacio kanafu.
Kao da se ne zna ko je bio u dato vrijeme na datom mjestu.

...i umrijet cemo svi a pravda nece biti zadovoljena pa tako ni u Ledicima...a trebala bi.
Kao za porodicu u Ledićima kao i za porodicu efendije Ramića koje je poklana u Srednjem
Mislim mnogi zločini nadam se da će biti rasvjetljeni na sve tri strane
Nada umire zadnja. :(
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#241 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by mishic »

Danas, kada sa ove distance razgovaramo o ratnim zločinima ipak se moraju na umu imati neke veoma bitne činjenice. Akademska rasprava o ratnim (i svim drugim) zločinima uključuju pravna, moralna, psihološka i brojna druga pitanja koja se moraju uzeti u obzir da bi se o zločinu izrekao, koliko je moguće, ispravan stav ili sud.

Jasno je, nije moguće jednim zločinom pravdati drugi. Tu prestaje svaka moralna dilema. Međutim, pravno i sa stajališta predviđenih sankcija zločini se međusobno gradiraju. Težina i masovnost zločina mjeri se, između ostalog, i kroz posljedice koje neki zločin proizvodi. I okolnosti pod kojima se neki zločin dogodio utiće na težinu i zločina i sankcije koja je za njega predviđena (propisana). Ubistvo koje je samo po sebi zločin kvalificira se kroz čitav niz stupnjeva ovisno o tome jeli počinjeno iz nehata, jeli u samoodbrani, jeli s predumišljajem, planski ili je pak na mah, učinjeno...

Dakle, ni jedan zločin se ne može pravdati ni opravdati bilo čim, i isto tako odgovornost za počinjeni zločin se ne može izbjeći, oprostiti, amnestirati i na bilo koji način izbrisati, opravdati i td., isto kao što se ne može izjednačiti jedan zločin sa drugim ili pak izjednačiti odgovornost za zločin između nalogodavaca, izvršilaca, saučesnika, pomagaća i prikrivaća zločina.

Ovaj primjer sa zarobljenim neprijateljskim vojnikom sa kojim se postupilo u duhu Ženevske konvencije i okvirima ratnog prava je za svaku pohvalu.

Ali svi mi koji smo imali nesreću da nas "zakači" rat znamo veliki broj primjera kada su pojedinci zbog određenih okolnosti danima, sedmicama pa i mjesecima bili potpuno "van sebe" i da, i ako, u tom periodu nismo dobro pazili na njih, počinili bi i suicid i zločin i mnogo toga što je do tada bilo potpuno nespojivo sa njima. Osoba koja je prošla kroz logor, osoba koja je svojim očima gledala kako mu ubijaju čitavu familiju, pale kuću i sve što je imao, jednostavno rečeno, nije osoba za pušku. Neko pomenu familiju efendije Ramića koji je morao svojim očima gledati kako mu kolju jedno po jedno dijete,potom ženu i na kraju i njega, osobe čiji su najbliži silovani, prebijani, živi spaljeni i td.,a nekim slučajem su ostali živi, teško su se mogli oteti potrebi za osvetom. Kada bi se to moglo istražiti, moglo bi se dokazati da je ogroman broj poginulih baš iz te boračke populacije koja je bila opterećena time da osveti svoj bol.

I pored svega toga, kada na kraju Dražen Erdemović prizna da je u toku samo jednog dana pobio više od 200 (dvije stotine) ljudi i bude osuđen na 5 (pet) godina robije, onda i onaj ko nije imo nagon i potrebu za osvetom, poželi da se osveti. Da ne govorimo o manipulaciji sa priznanjem, pokajanjem, žestokom samokritikom, izvinjenjima žrtvama i td., kako bi odmah po izlasku sa robije, kako je to učinila Biljana Plavšić, rekla da je to bio samo manevar zbog visine kazne da bi potom nastavila sa još žešćim trovanjem sredine i okruženja koje u njoj vidi heroja.

Moj veliki prijatelj kome je nakon njegova zarobljavanja tokom izlaska JNA iz kasarne u jednom bosanskom gradiću pukovnik Lisica osobno polomio i zube i nekoliko kostiju, napravio od njega dvadesetdvogodišnjeg invalida, sve do pogibije je maštao i pričao o tome kako će mu to vratiti. Za njega je Armija RBiH bila nedopustivo spora, inertna i nezainteresirana za borbu i zato je on bio jedan od najboljih boraca koji se ne štede, borili bi se dan i noć i tako je i poginuo.

Stoga govoriti "o tri strane u sukobu", "podjednakom činjenju zločina na svim stranama", izjednačavati individualni zločin počinjen iz očaja, osvete, ili u krajnjoj nuždi kada superiornost neprijatelja u naoružanju dovede do bezizlazne situacije, jednostavno, nije tačno. Nije to isto sa onim unaprijed pomno planiranim, iz vlastite superiornosti i obijesti izvedenim, s ciljem poniženja, proizvođenja što veće boli, patnje i straha počinjenim zločinom. I nije isto kada se zločin tretira i smatra herojstvom, nagrađuje i u zločinu se natjeće, sa zločinom koji je individualni, koji se sakriva jer će biti sankcioniran, osuđen, prezren...

Stalno smo razvijali svijest da "mi ne smijemo biti kao oni", da naša borba mora biti "čista ko suza", da je "pravda, istina, čast i pobjeda" na strani onoga ko se uspije sačuvati moralnog i pravnog posrnuća, onda je izjednačavanje žrtve i agresora novi zločin!
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#242 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by cyprus »

mishic wrote: 05/03/2021 23:03...izjednačavati individualni zločin počinjen iz očaja, osvete, ili u krajnjoj nuždi kada superiornost neprijatelja u naoružanju dovede do bezizlazne situacije, jednostavno, nije tačno...
Znači, ovo u Ledićima je individualni zločin počinjen iz očaja, osvete ili krajnje nužde? :roll: 'Zanimljivo' razmišljanje...
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#243 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by mishic »

Nisam ja to rekao i nisam ovdje govorio o konkretnom slučaju... Ali jednostavno nije tačno "da su tri strane podjednako činile zločine"...
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#244 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by 90minut »

Standardno razmišljanje gore 5 puta od onoga " ALI "..

Ne može njemu da uđe u glavu da ima takve šuge koja puca u bebu od 2 godine u djecake od 10 i 12 starce 80 i 90+..

Al' možemo i na taj nacin da su ti se desile najgore moguce stvari nema opravdanja za ovo i zaslužuješ najgoru mogucu kaznu.

Dakle ne pricamo o ratu i zlocinima sve 3 strane pricamo o ovome i ovo ne ukljucuje bilo šta drugo!
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#245 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by jefff »

Niko nema blage veze sta se konkretno desavalo u Ledicima tih dana.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#246 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

Pošto ti znaš bolje od mene šta se istovremeno dešavalo i u mom haustoru i u Ledićima -ispričaj nam ”pravu” verziju.Da vidim kakvu ćeš glupost izvalit
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#247 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by jefff »

Kada znate, zasto ste onda optuzili i sikanirali nevine ljude.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#248 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by PM72 »

Znao sam da ćeš glupost napisati.Ja nekog optužio...tvoj zadatak i jeste da razvodniš ovu temu i da opravdaš ubistva djece i staraca jer bi se Milun kasnije razvio u golemog četnika...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#249 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by tempuser »

jefff wrote: 05/03/2021 14:33 Tesko je govoriti o konkretnom slucaju. Ali eto, svjedoci tvrde, to sam negdje citao da se jedna grupica iz Ledica pokusala probiti preko Treskavice i kako oni nagadjaju tu uletili u zasjedu. Ciju? Ko? Ne znam jesu li posmrtni ostaci nađeni.
Ovo boldirano četnici verglaju za svaki svoj zločin koji hoće da relativizuju ili razvodne na nivo incidenta...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#250 Re: Ratni zločin u Ledićima

Post by Haris.ba »

Ljudi, ako ista znate, prijavite pa i pismom anonimno.
Post Reply