Ratne price - ona vedrija strana

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#376 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

V

1992. su godine hoteli na Igmanu bili krcati vojnicima naše armije.
sjatili su se tu raznorazni likovi iz svih dijelova slobodne teritorije.
nešto malo čaršijske raje, puno seljaka, još više radnika....
i poneki lopov.

vojska je počela zapažati sve učestalije krađe koje su postale sve drskije.
nestajali su novčanici, američke alfa maskirne jakne (jako skupe) , šteke cigara, flaše štoka...
al lopov je bio vješt i nije mu se moglo ući lako ući u trag.


na stepeništima hotela su se, istovremeno s krađama, pojavljivali i znakovi, flomasterom ispisani, u obliku slova V.
naivne patriote (čak i one opljačkane) su s odobravanjem klimale glavušama prolazeći pored tih znakova V misleći da bi to moglo značiti ''victory'' - pobjeda dakle.
jes' kurac.

bezbjednjaci (oficiri zaduženi za bezbjednost kasarne) su našli vezu između slova ''V'' i drskih krađa.
pronašli su lopova, momka sa sela koji se teško snalazio u tim glomaznim hotelima, sa hodnicima koji se račvaju na tri-četiri strane i silnim stepenicama...

On je krao i sebi pisao putokaze kojima će lakše doći do svoje sobe i sakriti ukradene stvari.
slovo V je bilo putokaz i orijentir.
značilo je ....
VAMO
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#377 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by smurf »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ovo nisam prije cuo :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#378 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Zatamnjena stakla »

Vamo Zlatko, vamo :lol:
User avatar
BlueBlood
Posts: 5225
Joined: 20/06/2012 18:16
Location: JUG

#379 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by BlueBlood »

prica mi stari...

...u njegovoj brigadi su tih dana htjeli da smijene komadanta, ovaj je bio hrabar i velik borac i nije se dao smijeniti, al nekom to nije odgovaralo. Taj dan su bili u kod tunela prebacivali neku robu i odjednom se pojavila policija sa kamionom i sviju su hapsili iz njegove brigade, niko ni dan danas ne zna sto. Kad su sviju potrpali u kamion i krenuli, jedan iz njihove brigade koji nije bio u tom trenutku tu dok su ih hapsili, kad je vidio da pored njega prolazi kamion i da su u njemu ljudi iz njegove brigade poceo je trcati za kamionom i zaustavljati ih "eeeeee stani te! I ja sam iz te brigade!" Ovi stali, pokupili i njega u kamion i tek kad je skonto sta je uradio, da i on ide u zatvor, sjebo se.... al kasno" :-D

3 dana su bili u zatvoru a njega od tad zovu "dobrovoljac" :lol:
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#380 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by NeenaSa »

@bariton, :lol: :lol: :lol:
Ukoliko je istinito, oprosti na sumnji :D
User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#381 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

NeenaSa wrote:@bariton, :lol: :lol: :lol:
Ukoliko je istinito, oprosti na sumnji :D
što bi lago :?:



jedan Bošnjo , Redžom ćemo ga zvati, volio je rakiju.
rakija mu je bila draga ko i rođeno dijete.
al on se u monstruma pretvori kad malo više popije.
odma kuha i probleme pravi.
(u rijetkim trenutcima kad bi bio trijezan i nije bio đubre, nego onako miran i pošten građanin)

kad je počeo rat, četnici ga svezaše i u logor odvedoše.
(igrao je u tom momentu šaha jer je čuo od onog pseta da '' može mirno spavat' jer rata neće biti''.)
i tako...teški su mu bili logoraški dani, a još teži bez rakije.

jednog dana četnici, znajući ga kakav je kad popije, jer su to sve komšije bile, smisle da naprave skeč sa njim pa mu doture jedno 300 ml loze.
rekoše mu da ne pije dok ostali logoraši ne pozaspu.
Redžo ugledavši rakiju kao da je svjetlost ugledao.
u džep je strpa i klimnu glavom.

kad su svi zaspali Redžo u tren oka eksira lozu i očekne malo da loza počne dejstvovat'.
onda u onoj mrtvoj tišini i mrklom mraku skoči na noge, podigne ruke i iz sveg glasa zagalami:
''pobjeda je naša!!!
pobjeda je naša!!!''

jadni logoraši se probude, obore ga na beton i začepe mu usta , bojeći se degenjeka ili nekih oštrijih kazni zbog Redžinog incidenta.
al' su se napolju četnici valjali od smijeha jer su dobili očekivanu komediju.
i sve se relativno dobro završilo. :)
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#382 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Kinaski »

Najbolja tema na foruma
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#383 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by vjesticanametli »

edara wrote:
bariton wrote:Kod mene rođak sa ekipom zarobio četnika.
četnik se fakat usr'o od straha jer je mislio da će bit' likvidiran na licu mjesta.
a kod naših sve crne uniforme što je četnika dodatno uplašilo tako da je bio već skoro mrtav od straha- film mu proš'o kroz glavu (onaj što se gleda u velikom strahu).
al moj rođo reko svojima iz voda da ga niko ne dira i da će sve bit po ženevskoj konvenciji i reko četniku da se ne sekira.
niko ga nije ni dofatio, jedino mu je ovaj jedan zajebant šamar spuco al to je ništa, blagoslov vaistinu.
četnik od sveg srca skine sat sa ruke i da ga mom rođaku u znak zahvalnosti što mu je poštedio život.
četnik je uredno sproveden u zatvor i kasnije razmijenjen.

prođe rat i moj rođo ode u Modriču da kupuje za crijepove nešto.
kad tamo...na štandu radi onaj četnik što ga je moj rođo zarobio.
e sad se moj rođo usere a kako i ne bi....sve oko njega bivši neprijateljski vojnici al sad u civilu.
i četnik njega prepozna .....
i pruži mu ruku, zagrli ga i triput poljubi....ko roda rođenog.
popiju po pivu ko najbolji jarani i raziđu se svak na svoju stranu.
Jedna od boljih prica na ovoj temi :thumbup:
:) hahahhah dobra prica
PAZI
Posts: 146
Joined: 11/03/2010 16:29

#384 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by PAZI »

Pričao mi jaran i kune se u sve živo i mrtvo da je ovo što slijedi živa istina...

U Šipragama kod Kotor Varoša,u jesen 1993 godine došli muslimani kod komšija srba koji su pekli rakiju..Inače to su bili muslimani koji su potpisali lojalnost srpskim vlastima i bili su čitavo vrijeme rata kod svojih kuća.Šta su zauzvrat morali raditi srpskim vlastima i za njih ,nije poenta ove priče..
Nego.
Dakle došli oni grupno komšiji Rajku,gledaju kako on to peče,malo eglen beglen,te šta te kako te pošto ta rakija ide i kada im on ispriča da je rakija mnogo tražena i poskupa roba u ta vremena,oni se nešto počeše sašaptavai,šuš,muš..
-Jeli komšo boga ti bili ti nama pozajmio taj kazan kada završiš pa da i mi malo ispečemo
-Ma bi što ne bi dođite sutra i vozite,ali vidjeli ste kako ja to radim,,dobre bukovine naprangijaj vatru okreći ovaj meljac i odvrni pipu na kaznu i ožeži,,vidite što je baca prepeka joj nije ravna..
Odvezli ovi sutradan kazan i poslušali sve kako im je komšija objasnio..Nagargali bukovine nasuli komovinu,okretali meljac,.ali zaboravili odvrnuti pipu za oticanje rakije..Kada je komovina provrela,para se nakupila a rakija nije imala kud oticati,"vesela mašina" je gruhnula ko atomska,Razbacala pecare po okolnim šumarcima,nekom stradala ruka nekom noga...
Nakon par dana susreće Rajko jednog od njih i onako domaćinski priupita
-Kako ide pecana,baca li?
-Ma baca kako ne baca,evo babu treći dan sakupljamo i još ga nismo kompletirali
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#385 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by graue_maus »

bariton wrote:V

1992. su godine hoteli na Igmanu bili krcati vojnicima naše armije.
sjatili su se tu raznorazni likovi iz svih dijelova slobodne teritorije.
nešto malo čaršijske raje, puno seljaka, još više radnika....
i poneki lopov.

vojska je počela zapažati sve učestalije krađe koje su postale sve drskije.
nestajali su novčanici, američke alfa maskirne jakne (jako skupe) , šteke cigara, flaše štoka...
al lopov je bio vješt i nije mu se moglo ući lako ući u trag.


na stepeništima hotela su se, istovremeno s krađama, pojavljivali i znakovi, flomasterom ispisani, u obliku slova V.
naivne patriote (čak i one opljačkane) su s odobravanjem klimale glavušama prolazeći pored tih znakova V misleći da bi to moglo značiti ''victory'' - pobjeda dakle.
jes' kurac.

bezbjednjaci (oficiri zaduženi za bezbjednost kasarne) su našli vezu između slova ''V'' i drskih krađa.
pronašli su lopova, momka sa sela koji se teško snalazio u tim glomaznim hotelima, sa hodnicima koji se račvaju na tri-četiri strane i silnim stepenicama...

On je krao i sebi pisao putokaze kojima će lakše doći do svoje sobe i sakriti ukradene stvari.
slovo V je bilo putokaz i orijentir.
značilo je ....
VAMO
dobar ......... :thumbup:
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#386 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by 1 x 2 »

kod nas u četi bio jedan Slovenac.
al pravi Slovenac, iz Celja, Maribora možda Jasenica, ne sjećam se tačno odakle je bio.
cijelo vrijeme rata se borio sa nama u Armiji.


uvijek spreman za zajebanciju .

umjesto pozdrava bi pitao ''jes' to ti il' se neko posr'o?''
cijenio bi samo one koje bi mu odgovarali
''posro se neko''.
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#387 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by 1 x 2 »

Ribari


bilo je to u jednoj zemlji seljaka, na brdovitom Balkanu.

nakon rata su se u jedno havarisano, mješovito, pogranično selo vratili skoro svi stanovnici.
Srbi, Bošnjaci....
mislili su da će biti sve kao i prije, za vrijeme druga Tita.

bili su fanovi ribolova.

jedne noći su se u čamac (kao nekad) ukrcali ribari, dvojica Bošnja i jedan Srbenda...
....u izuzetnom raspoloženju, sa full ribolovačkom opremom....ruksaci, šćapovi, gliste, crvi, mušice-vještačke i naturalne.
sa neba posutog zvijezdama se cinično smješkao Mjesec.
očekujući predstavu...........

:sad: ribari su napravili fatalnu grešku....sa sobom su ponijeli i flašu šljive.

kako je vrijeme prolazilo i kako je šljivostaj u flaši opadao došli su do teme ''ko je počeo rat''

suprotna mišljenja su za tili čas eskalirala u žestoku marisanu koja se završila tako što je Srbenda bačen iz čamca sa teškim tjelesnim povredama i frakturom lubanje.

al kako je bio dobar plivač (u rijeci takoreć' rođen) uspio se dokopati obale i potražiti pomoć.

priča iako nije vedra, poučna je
kad pričaš o ratu sa nekim ko je bio na suprotnoj strani budi pri zdravoj svijesti.
User avatar
relativno84
Posts: 15322
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#388 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by relativno84 »

picaso wrote:Prica mi jaran, proljece 95- te negdje na Majevici zauzeli jedan dio cetnicke linije. I posle puskaranja i trcanja tamo vamo, zalegli oni pod neke vocke da se malo odmore.
I tako dok su oni odmarali sena medicinska sestra poce da pjeva i igra na zemunici. Komandir joj rece, "sidji dole vidjet cete cetnici", ona njemu "sta je sta si se usro" i tako pjevanje i igranje je potrajalo jedno 15-20 minuta. Medjutim Sena se ucutjela i ko spomenik stoji na zemunici, i onako tiho zove komandira i kaze "evo cetnici se vratili gotov su nas opkolili.
A on mrtav hladan podigne pusku i kaze joj "pjevaj majku li ti tvoju zbog tebe su i dosli". :mrgreen:
:lol: :thumbup:
IZ BRCKOG xD
Posts: 1
Joined: 17/06/2014 13:18

#389 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by IZ BRCKOG xD »

ljudi imal tu neko iz brčkog sa brčanskog ratišta da je bio na bukviku ako ima jstel poznavali seada svi ga zvali gusar i ako znate
znatel kako je poginuo? puno bi mi značilo molim vas.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4820
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#390 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Tvrtko II Kotromanić »

up! :D
ima li neko prica jos? :))
rulle
Posts: 2
Joined: 08/10/2014 09:28

#391 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by rulle »

Evo i moje jedne
Proljece na ljeto '94-te. Bila je tih dana prilicno losa hrana na brcanskom ratistu za borce. Cetvorica boraca su odlucila da odu do obliznjeg sumarka jer je ovaj jedan skonto da naberu gljiva.
Medju njima bio je i moj otac. I otisli su oni i nabrali nekih gljiva vratili se u rov i ispekli ma olizali prste. Sjecam se ko kroz maglu kad sam sa mamom cekao ispred bolnice kad su njih cetvoricu dovezli saniteti. Otrovali se gljivama i jedva ostali zivi.
Poslije je curica od ovog jednom sto se otrovao pitala majku, da li ce babo biti sehid ako ga gljiva ubije.
Jbg i zalosno i smijesno.
rulle
Posts: 2
Joined: 08/10/2014 09:28

#392 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by rulle »

Evo jos jedna sa brcanskog ratista.
1992. rodio bostan pravo. Borci Armije su imali rov nekako na sredini njive gdje je bio posijan bostan. Nase (Armija RBiH ) jedinice su imale neku manju akciju i zarobili 3 (tri ) cetnika. Dok su cekali njihovo izvlacenje prema komandi, dosjetili su se kako da se "osvete" za zlocine cetnika. Natjerali su ovu trojicu da jedu bostan do iznemoglosti. Ali ako bi neko od njih kreno da vrsi nuzdu rekli su da ce ih sve pobit.
Mozete zamislit te muke hehehe
Na kraju su ipak otisli prema komandi zivi i zdravi.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#393 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by graue_maus »

rulle wrote: Otrovali se gljivama i jedva ostali zivi.
Poslije je curica od ovog jednom sto se otrovao pitala majku, da li ce babo biti sehid ako ga gljiva ubije.
Jbg i zalosno i smijesno.
oplakah .... :thumbup: :thumbup:
Švabo
Posts: 488
Joined: 14/09/2012 13:29
Location: Stuttgart, Njemacka

#394 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Švabo »

.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#396 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Mlohavi »

Odlicna tema, u dahu sam je procitao. :thumbup: :lol: :lol:
dediem
Posts: 9
Joined: 10/09/2013 23:20

#397 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by dediem »

Logor Manjača 92.
Glavni logor sa 6 štala opasan dvojnom žicom .U svakoj štali po 7oo logoraša.Pored logora još 6 štala a u njima konji, krave, svinje...I ove druge štale opasane žicom a osmatračnice i psi na svako par metara.
Bili smo prinuđeni da radimo .
I tako mene jedno jutro odvedoše u grupu za hranjenje svinja.Grupa od 6 ljudi. Svatko dobio lopatu, rogulje...treba prvo svinjce očistiti...
Očistili mi prvi svinjac i sad treba pretjerati sve te svinje iz jednog u drugi. Sve jih nekako natjeramo i pretjeramo ali samo jedna i to baš ona najveća neće. Taman dođe do prolaza i kad treba unutra ona nazad mimo nas. Jebala ona nas tako neko vrijeme sve dok mome jaranu Jasminu nije puko film. Lopatom po glavi. Ma i nije on nju puno udario ali ona pade i samo diže sve 4 od sebe.Mrtva!? Ako se neprobudi i mi smo mrtvi.
Sjedimo mi pored nje i učimo sve sure što smo znali i molimo Allaha dragog da nam pomogne. Sreća je, da smo bili malo zavučeni u jednu dolinu pa nas stražar sa najbliže osmatračnice nije vidio. I tako se mi molimo za njen ( naš život) kad ona najednom skoči, kao da joj nije ništa ni bilo...
Nismo je trebali tjerati ,sama je prošla kud treba....a mi veseli samo da je živa.
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#398 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by smurf »

Hahahahahahha cuj dovili da krme vaskrne hahahahahaha :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#399 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Ramzess Veliki »

Jaran i ja na isturenoj osmatračnici ... dosadno nam, ništa se ne dešava cijeli dan ... kad iz šljivika izađe pogolem brko i pravac poljski WC, daščara nasred livade. Rekoh jari - gledaj sad ovo ...
Uđe brko u halu, malo sačekam da se namjesti pa počnem precizno bušiti rupe po rubovima one daščare.
Prestanem i čekamo ... nakon par trenutaka izleti brko kroz vrata, iščupa ih iz šarki, trči a gaće mu spadaju sa guzice, jednom rukom ih pridržava da skroz ne spadnu i gas u onaj šljivik, a nas dvojica crkosmo od smijeha. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20500
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#400 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Bullet Tooth Tony »

Mi djeca , nasli neku loptu i sutamo u vrata jedne garaze.. Komsija valjda dosao s linije i legao .... Iznervirao se on od nase galame i onako sto bi rekli izasna uze onu loptu , na panj i fisss sjekirom ... A kako je valjda pospan pa bez snage , ona se sjekira vrati i tupim djelom PUC po sred cela .... Umrli smo od smijeha dok je on nastavio spavati na travi :D :lol: :lol: :lol:
Post Reply