Rat u Hrvatskoj

Post Reply
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#101 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by toska »

dodaj ovome i kasarnu Bjelovar sa sličnim kapacitetom tehnike, oklopno mehanizovana brigada A ešalona.

Mislim da su im te dvije kasarne najveća zapljena u Hrvatskoj, druge su uglavnom izvukle tehniku ranije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#102 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Pri tom je Milan Tepic digao u zrak ogromno skladiste kod Bjelovara.

A general Trifunovic u Beogradu zavrsio na vojnom sudu zbog izdaje.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#103 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Sociolog »

Kad je bio rat 1991 u Hr.u junu iz Kasarne Viktor Bubanj, posto su nekad cistili skolu Zivko Joksilo prebjegao je jedan Hrvat iz gradica Bakar kod Rijeke samo bahnuo kod mog dede koji je radio u skoli.

Krio se par dana i nekako ga preko Prozora Livna Posusja prebacili za Imotski. 1973 godiste je bio, sigurno je bilo jos takvih slucajeva po Sa i Bosni.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#104 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by adapter »

-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#105 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by -M84- »

Bobanovci cesto ovu laz koriste u propagandne svrhe.

Mesić: Alija Izetbegović nikada nije pristajao na podjelu Bosne

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... sne-648519
Podsjetio je kako se povremeno u Hrvatskoj "izvlači" izjava Alije Izetbegovića o ratu u Hrvatskoj, kada je rekao "To nije naš rat".

- To rade politički špekulanti koji ovu izjavu izvlače iz konteksta onog što je Alija rekao. Tada je JNA mobilisala mladiće po Bosni i Hercegovini da idu ratovati u Hrvatsku. Alija je tada rekao da mladići iz BiH ne trebaju ići u Hrvatsku jer to nije njihov rat. On je tada zabranio mobilizaciju koju je vršila JNA, šta je trebao uraditi? Zar je trebao dozvoliti da mladi ljudi iz BiH ratuju u Hrvatskoj na strani JNA. To oni koji izvlače ovu izjavu ne spominju, ponavljam još jednom Alija Izetbegović je zabranio mobilizaciju u JNA na prostoru BiH, naglasio je Mesić.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#106 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Woody »

Bijeli lancuni bili su uzalud

Potpredsjednik Vlade RH Boris Milošević podsjetio je da je prošlo više od pedeset dana od okončanja Oluje kada su počinjeni teški ratni zločini nad civilima u Gošiću i Varivodama i da je to bio masakr za koji nije bilo nikakvog povoda te da za njega nitko nije odgovarao, dok je episkop Nikodim istaknuo da su pobijeni civili istaknuli znak mira na svojim kućama

https://www.portalnovosti.com/bijeli-la ... -su-uzalud
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Truba »

https://povijest.hr/nadanasnjidan/zapoc ... nika-1991/

na današnji dan hrvati počeli sami paliti gume na stradunu

Jedan od najvećih zločina nad svjetskim kulturnim naslijeđem počeo je općim napadom na Dubrovnik.

Šire područje Dubrovnika – Rijeka dubrovačka, Župa dubrovačka i Konavle tijekom rujna 1991. godine bilo je izloženo napadima srpko-crnogorskih snaga pri čemu su brojni povijesni objekti, ljetnikovci i crkve teško oštećeni. Opći napad na cijelo dubrovačko područje i sam grad započeo je prvog listopada 1991. rano ujutro.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#108 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Woody »

Nije bolan Momir, nego...


“Ne može se mahati s grančicama mira dok se srpski narod po Hrvatskoj kolje, masakrira, siluje, dok im se pale kuće i uništavaju imanja samo zato sto su Srbi. Rat se ne dobija dezerterstvom, već mobilizacijom”.

"Šah sam omrznuo od njih i njihovog podaništva šahovnici i mladoj demokratiji tipa kalašnjikov".

"Pohod na Dubrovnik je svrsishodan i svako suprotno stanovište je izdajničko."
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#109 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Truba »

I njegovi sad pustaju tomsona???
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#110 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by seln »

Woody wrote: 01/10/2021 22:53 Nije bolan Momir, nego...


“Ne može se mahati s grančicama mira dok se srpski narod po Hrvatskoj kolje, masakrira, siluje, dok im se pale kuće i uništavaju imanja samo zato sto su Srbi. Rat se ne dobija dezerterstvom, već mobilizacijom”.

"Šah sam omrznuo od njih i njihovog podaništva šahovnici i mladoj demokratiji tipa kalašnjikov".

"Pohod na Dubrovnik je svrsishodan i svako suprotno stanovište je izdajničko."
Vrijeme proslo, ali zadatak aktuelan...
ljubi te dragi Aca. I Pahomije.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#111 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 02/10/2021 09:17 A bilo je nešto pjevanja al' hajd', propaganda radi u 16, kao i nekad' davno. Ostalo mi u memoriji da su se obrukali jer se na snimcima sa tog ratište masovno odvozila kućna tehnika . Momir je bio više pozicioniran od Mila po pitanju vojske, vjerovatno savezni nivo, ali koliko vidim na snimku ne zaostaje :-D puno sa ložionom oko Boke i Kotora. Transformer.
Popljačkali i popalili. Nikada neću zaboraviti Crkvu u Slanom, svete slike su iz ramova nožem izrezali i ukrali.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#112 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by geralt »

Sto je najgore, na tom dijelu prije '91. nije bilo ni nacionalne netrpeljivosti ni bilo kakvog konflikta. Cetnici su uspjeli Dalmatince preobraziti iz partizana i ljevicara u najtvrdje nacionaliste i ustase.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#113 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Piaty »

Moze li neki link gdje su sazeto navede hrvatske Gardijske brigade sa njihovom jacinom i komandantima u vremenu Domovinskog rata?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#114 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Za gardijske brigade je najbolje potraziti monografije, mislim da svaka ima ali nisam siguran, citao sam samo od ove "splitske" ali presiroka je tema, suvise detaljno opisan svaki dogadjaj pa sam preskakao. Zanimljivo stivo svakako, mislim da bi svaka istaknutija brigada iz rata, nebitno sa koje strane, trebala imati uradjenu monografiju prosto da ljudi imaju uvid u sva desavanja.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#115 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 21/10/2021 16:21 Dubrovčani pamte jesen 1991. godine kao najgore dane u životu Starog grada.

Granate su padale na Dubrovnik u napadu kojim je komandovala nekadašnja Jugoslovenska narodna armija (JNA), čiji je zadatak do tada bio odbrana granica Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Ovom akcijom je komandovao tada general potpukovnik Pavle Strugar, komandant Druge operativne grupe JNA, čiji je štab bio u Trebinju.
Image
Stanovnici Dubrovnika proveli su blizu 240 dana pod opsadom JNA u kojoj je stradalo 116 civila, poginulo je i 194 hrvatskih boraca i 165 pripadnika JNA iz Crne Gore,podaci su Centra za suočavanje s prošlošću Dokumenta iz Zagreba


Image
....
Ipak, Strugar je odluku da ode u Hag objasnio nadom da će „saopštiti argumente i skinuti sa sebe teške optužbe".

„Želim da pred domaćom i hrvatskom javnošću objasnim kako su se odvijali događaji u vreme mog angažovanja u dubrovačkoj operaciji", rekao je tada Strugar.

On je dodao da su mu „stradanja teško padala" i da se „saosećao sa Dubrovčanima", ali da ga je „umirivalo uverenje da je svojim postupcima doprinosio da ona ne budu mnogo veća".
Puno više nas je izginulo na južnom bojištu. Oko 400 sigurno.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#116 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Woody »

tetka762 wrote: 22/10/2021 12:30 Puno više nas je izginulo na južnom bojištu. Oko 400 sigurno.
I meni su ove brojke poginulih, onako... prilično nerealne. Čuj, 165 pripadnika JNA iz C. Gore? Malo bi se ovdje wikpedia https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Dubrovnik trebala počešati po glavi

I mean, come on...

Tvoja brojka @tetka762 mi je dosta realnija
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#117 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 22/10/2021 13:48 ''Stanovnici Dubrovnika proveli su blizu 240 dana pod opsadom JNA u kojoj je stradalo 116 civila, poginulo je i 194 hrvatskih boraca i 165 pripadnika JNA iz Crne Gore,podaci su Centra za suočavanje s prošlošću Dokumenta iz Zagreba

Tri stotine ljudskih života se navodi kao žrtvi barbarske opsade grada Dubrovnika. Strašno. Strugar se dobrovoljno predao i dobio minimalnu kaznu, davno već slobodan čovik.


Barbarizam na djelu u 21 stoljeću. U Bosni je toga bilo iha ha, nešto više četnici nego li ustaše al' kao da je to nešto nama bitno.
Moguće da je poginulo 194 za vrijeme opsade Dubrovnika. U napadnim akcijama u deblokadi i zaleđu nas je poginulo na stotine.
User avatar
istra_hr
Posts: 1472
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#118 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

tetka762 wrote: 23/10/2021 04:11 Moguće da je poginulo 194 za vrijeme opsade Dubrovnika. U napadnim akcijama u deblokadi i zaleđu nas je poginulo na stotine
:thumbup: :thumbup:
nisam ratovao dolje, već puno sjevernije - ali znam puno njih koji tvrde isto
Sarajmen wrote: 23/10/2021 08:14 Glupava ratna priča o biseru Jadrana i šire.
8)
ajde malo više poštovanja i biraj riječi, dječače
Ja nebi nikad koristio epitet "glupava" ratna priča o opsadi Sarajeva i sl.
To se zove poštovanje, respekt, iskustvo

No, dobro ... danas je lako biti general
User avatar
istra_hr
Posts: 1472
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#119 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

Na kraj pameti mi nije uspoređivati opsadu Sarajeva i Dubrovnika ili stradanje i žrtve jedne Srebrnice i Vukovara i slično.
Nismo na tržnici/merkatu da se cjenkamo i uspoređujemo - ko je više ili manje stradao!?
Rat je rat i NE želim ga nikad više nikome; NE želim da i moj sin opet (kao i svaka generacija) na ovim prostorima prolazi

Samo me malo zasmetaju epiteti i neprimjerene riječi kao "glupava" priča iz rata
Da ... i Sarajevo i Dubrovnik su imali tu "sreću" da su medijski poznati gradovi.
SA zbog Olimpijade, DU zbog starina i turizma.
Mnogi drugi i kod vas i kod nas nisu ... Svijet nije ni znao čuo za njih; ko je prije čuo za Vukovar; dok ga nisu životinjski razorili - ko je prije čuo za Srebrnicu?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#120 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 23/10/2021 08:14 Davno nekada sam gledao dokumentarce obje strane ...brdo iznad Dubrovnika je bilo ključ deblokade grada, neki od aktera su to u dokumentarcu pojašnjavali sa terena. Svugdje je JNA imala planove i strateške pozicije, silno oružje... ovdje u priču ulaze i nama neuobičajena sredstva tipa ratni brodovi i podmornice.
Glupava ratna priča o biseru Jadrana i šire. UNESCO na aparatima. Božidar Vučurević privremeno zadovoljan jer je jedan od šest strateških ciljeva SDS-a i VRS da osiguraju svojoj paradržavi izlaz na more.
Srđ! Tamo se Dubrovnik obranio u Prosincu 1991. Pisao sam o tome na forumu. U valovima su napadali sa pancirims do koljena, padali su kao snoplje! Golubov kamen smo više puta uzimali i gubili. Pisao sam sve to davno na forumu kada je onaj forumaš dragan.s pričao kako su se oni povukli a mi se samo ušetali u prazan prostor. Glupo je uopće pričati više o tome. Imali smo na stotine mrtvih. Ne bih nikoga izdvajao ali ipak moram naglasiti i izdvojit Imoćane! Našu treću bojnu!
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#121 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by Emiremir33 »

Mislim da je Šibenik veća razaranja podnio i žrtve nego Zadar,Mladić i ekipa zaustavljeni na Žirju ..
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#122 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 23/10/2021 13:54 Kontam, i ti pomenu da je ''glupo više pričati o tomu'' jer se već pisalo prethodno. A je, bo je zahvalan forumaš @dragan , vladao je materijom sa tog dijela ratišta, mislim da nije tip koji se voli raspravljati pa je to razlog što ga nema aktivnog kao prije. Niti jednom nije banovan, bar se ja ne sjećam.

Zato sam i ostavio prostora da se prebacimo na Zadar. Je li i on bio pod opsadom srbočetnika, kako ste ih u medijima nazivali. Nedavno sam gledao na yt dokumentarac o Zadru, mix autentičnih snimaka i presretnitih razgovora , Mladić i Perišić komunikejšn. Blago vama kada se možete sprdati sa njima. Kod nas su bili uspešniji po zlu.
Jest, vladao je materijom. Tvrdio je da Dubrovnik nije bio pod blokadom a da Golubov Kamen nema veze sa deblokadom. Tvrdio je da nas nisu tukli sa mora, kopna i zraka. Tvrdio je da Strugar nije bio na onom brodu kada su planirali opći napad. Branio ga i umanjivao njegovu ulogu. Gdje god smo ih nagazili on je tvrdio da su se povukli a nas stotine izginulo. Da ti budem iskren neda ni se uopće o ratu više pričati jer se svi prave pametni.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#123 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by HWsince93 »

Sarajmen wrote: 23/10/2021 13:54 Zato sam i ostavio prostora da se prebacimo na Zadar. Je li i on bio pod opsadom srbočetnika, kako ste ih u medijima
Ne, tad su bili “srbo-crnogorski jugo agresori”. Kako je vrijeme odmicalo i politika se mijenjala nakon rata, polako su svi “selektivno zaboravili” na crnogorsku komponentu mada se dobro zna ko je dole pljackao pa cak i odakle dodje dobar dio zlocinaca u BiH poput tog bolesnika Batka i ostalih. O Djukanovicevoj ulozi da ne govorimo.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#124 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by tetka762 »

istra_hr wrote: 23/10/2021 09:06
tetka762 wrote: 23/10/2021 04:11 Moguće da je poginulo 194 za vrijeme opsade Dubrovnika. U napadnim akcijama u deblokadi i zaleđu nas je poginulo na stotine
:thumbup: :thumbup:
nisam ratovao dolje, već puno sjevernije - ali znam puno njih koji tvrde isto
Gdje sjevernije istra ako nije tajna?
Sarajmen wrote: 23/10/2021 08:14 Glupava ratna priča o biseru Jadrana i šire.
8)
ajde malo više poštovanja i biraj riječi, dječače
Ja nebi nikad koristio epitet "glupava" ratna priča o opsadi Sarajeva i sl.
To se zove poštovanje, respekt, iskustvo

No, dobro ... danas je lako biti general
Gdje sjevernije istra ako nije tajna?
User avatar
istra_hr
Posts: 1472
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#125 Re: Rat u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

HWsince93 wrote: 24/10/2021 00:14 Ne, tad su bili “srbo-crnogorski jugo agresori”. Kako je vrijeme odmicalo i politika se mijenjala nakon rata, polako su svi “selektivno zaboravili” na crnogorsku komponentu ...
Kako je vrijeme odmicalo, ta "crnogorska komponenta" tj. njihov politički vrh ... oni su se barem službeno izvinili, pokajali-izrazili žaljenje, vratili dio opljačkane imovine uključujući tehniku s Dubrovačkog aerodroma - i što je najvažnije, riješili pitanje naših poginulih/nestalih ... za razliku od Srbije
tetka762 wrote: 24/10/2021 00:20
istra_hr wrote: 23/10/2021 09:06 nisam ratovao dolje, već puno sjevernije ...
Gdje sjevernije istra ako nije tajna?
Karlovačko područje, rijeka Kupa do Siska
Ja sam orginalno Zagrepčanin - i nas mobilizirane, uglavnom su tamo slali
velim to , da te ne zbunjuje moj nick "Istra". Danas živim dolje u Istri i Kvarneru :D penzioner
Post Reply