Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1901 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1902 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by adapter »

ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1903 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

https://youtu.be/HdRwDqdHumM

Mislim da ovo nije Glavaticevo. Bar nikad nisam cuo za ovaj slucaj.
Last edited by ofentash on 05/02/2020 14:18, edited 2 times in total.
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#1904 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emirolini »

adapter wrote:
Senad meni nikad nece moci biti drzak ili los, po meni jedan od heroja iz sjene za sve sto je uradio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1905 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tempuser »

adapter wrote:
Od ove krmace u RTV-u je pogunio policajac rah. Ibro Salaka. Na tom mjestu je danas spomen ploca.
Interesantno je da su u neposrednoj blizini eksplozije s njim bila jos 2 policajca, ali iza coska. Jednom je ostecen sluh, drugi je bio u fronclama, ali manje-vise nepovrjedjen.
Navodno je bomba kliznula po krovu pasarele i pala ali nije odmah eksplodirala, Ibro je izvorio da vidi o cemu se radi kad roknula. Nisam 100% siguran ali kao da su nasli da ga je zapravo ubio metak iz okvira puske u koji je udario geler.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1906 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Image

Dan 30.6. se obiljezava kao dan zlocina, progona Bosnjaka sa prostora Nevesinjske opstine.

- 305 ubijenih Bošnjaka civila na teritoriji Nevesinja tokom juna i jula 1992.
- 347 - ukupna brojka ubijenih nevesinjskih Bošnjaka civila 1992-1995.
- 3008 protjeranih 1992.
- 26 bošnjačke djece ubijeno na teritoriji Nevesinja u junu i julu 1992.
- 114 nevesinjskih boraca, pripadnika Armije RBiH i MUP-a poginulo u odbrani Domovine.
- 120 ubijenih civila još nije pronađeno.
- Dubrava, Lipovača, Teleća lastva, Miljevac, Krstače, Srednja voda, Štedim, Kušići, Bišina, Kiser - jame i masovne grobnice gdje su pronađeni ostaci tijela ubijenih.
- Alatnica, Dom JNA, Stanica milicije u gradu, Kotlovnica, osnovne škole u Pridvorcima, Luci i Zijemljima, Borci (Konjic), Bileća, Kalinovik, Morinj (C. Gora), samo neka od imena mučilišta i logora za nevesinjske Bošnjake tokom 1992.
- Porušene sve nevesinjske džamije i mejtefi.
- 2 osobe (Savić i Mučibabić) pravosnažno osuđeni za zločine nad Bošnjacima Nevesinja 1992.

Također 30. juna 1993. jedinice Armije Republike Bosne i Hercegovine deblokirale su Mostar oslobodivši Sjeverni logor, Vrapčiće i Bijelo polje. Mnogobrojnije i daleko naoružanije jedinice HVO i HV su natjerane na bijeg i predaju.

U akciji oslobađanja bjelopoljske kotline, u sadejstvu s ostalim jedinicama ARBiH i patriotama Bijelog polja, učestvovali i Nevesinjci predvođeni komandantom Miralemom Jugom.

U ovoj akciji za slobodu svoje živote dadoše Hakija Čolić, Mirsad Ćehić, Meho Šendro, Enver Hajdarović, Ramiz Ćorić, Senad Omerika i Nazif Šito.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1907 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Svako malo, pa se obilježava neki događaj u okolini Konjica. Te "naša" pobjeda, te "njihov" zločin. Zanimljivo je to da se preko dvije lične tragedije (Golubović i Buturović) pokušava na neki način minimizirati zločin. Za poštovanje je dolazak dr. Buturovića u Bradinu, kao i Kosovčevo postavljanje spomen obilježja ubijenim dječacima. Na žalost njih dvojica su izuzetak. Gospodo sa svih ratnih strana, nisu te dvije tragedije izolovani slučajevi. Nisu presudom nekolicini ljudi riješeni i Bradina, Blace, Bjelimići, Čelebići, Musala, ... s druge strane Kiser, Borisavac, ... Zato dok na svim tim obilježavanjima budete pričali samo o svojim "herojima" i njihovim "zločincima", a ćutali o svemu ostalom vi prećutno podržavate zločine, postajete saučesnici u zločinu.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1908 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

ofentash wrote:Svako malo, pa se obilježava neki događaj u okolini Konjica. Te "naša" pobjeda, te "njihov" zločin. Zanimljivo je to da se preko dvije lične tragedije (Golubović i Buturović) pokušava na neki način minimizirati zločin. Za poštovanje je dolazak dr. Buturovića u Bradinu, kao i Kosovčevo postavljanje spomen obilježja ubijenim dječacima. Na žalost njih dvojica su izuzetak. Gospodo sa svih ratnih strana, nisu te dvije tragedije izolovani slučajevi. Nisu presudom nekolicini ljudi riješeni i Bradina, Blace, Bjelimići, Čelebići, Musala, ... s druge strane Kiser, Borisavac, ... Zato dok na svim tim obilježavanjima budete pričali samo o svojim "herojima" i njihovim "zločincima", a ćutali o svemu ostalom vi prećutno podržavate zločine, postajete saučesnici u zločinu.
Ima osnova to sto pises, ali...kad "oni" ili "vi" (nez sa koje si strane) budete 1% od nase mjere priznavali svoje zlocine i od istih zlocinaca se ogradjivali onda mozemo diskutovati. Mi smo bgm nasim inim vojnicima i u najteze ratno vrijeme sudili, "oni" svoje ni dan danas nece da okaljaju nego ih jos i slave ...sa druge strane jos jedna bitna znacajka. Zlocin je zlocin pa gdje on bi ma ko ga uradio, pa taman da je jedna osoba ubijena tragedija je....ali..."oni" ili eto "vi" pravite bauk od nasih samovoljnih pojedinacnih zlocina, dok sa druge strane osporavate dobro i sa najviseg vrha vlasti organizovano istrebljivanje i etnicko ciscenje jednog naroda.

Evo bas dns osudjen Buza za Prozor i ubistvo 30tak civila i vojnika HVO-a, vecina komentara na klixu govori u fazonu "Da mi je babo ako je ubio nek mu se sudi". Onda otvoris neki clanak sa recimo Kordicevom presudom ili bilo kojom za srpskog vojnnika komentarisu u stilu "HEROJ A NE ZLOCNICA", "CEKAMO TE DJENERALE", "POLITICKI SUD"....itd

Bitno je pravit frku jer se recimo ne dozvoljava obiljezavanje za 6 poginulih vojnika u dobrovoljackoj dok sa druge strane sasvim ok je negirat Prijedor i Srebrenicu....

Pozz :thumbup: :bih:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1909 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:Svako malo, pa se obilježava neki događaj u okolini Konjica. Te "naša" pobjeda, te "njihov" zločin. Zanimljivo je to da se preko dvije lične tragedije (Golubović i Buturović) pokušava na neki način minimizirati zločin. Za poštovanje je dolazak dr. Buturovića u Bradinu, kao i Kosovčevo postavljanje spomen obilježja ubijenim dječacima. Na žalost njih dvojica su izuzetak. Gospodo sa svih ratnih strana, nisu te dvije tragedije izolovani slučajevi. Nisu presudom nekolicini ljudi riješeni i Bradina, Blace, Bjelimići, Čelebići, Musala, ... s druge strane Kiser, Borisavac, ... Zato dok na svim tim obilježavanjima budete pričali samo o svojim "herojima" i njihovim "zločincima", a ćutali o svemu ostalom vi prećutno podržavate zločine, postajete saučesnici u zločinu.

Bas me zanima zbog cega si naveo ovo mjesto?Kao sto kolega kaze da imate 1% morala kao mi sve bi bilo drugacije.Koliko ste uhvatili maha govori i ova optuznica za Drekovica.Ubijeno je kazu djete od te granate u Kalnoviku.A u tom istom Kalnoviku kasarna puna vojske kao i ogromni magacin.I sad vi zelite reci da je Drekovic zlocinac jer je granata podbacila i pogodila nesto drugo osim kasarne.A koji paradoks.Gotovo istoga dana u Bjelmicima gine djevojcica od 17 godina od vase granate.Da ne govorim o pogibiji djeteta od 5 godina pogodjenim od vase granate to jeste PAT-a.E vidis kad budemo isto gledali na pogibiju bilo kog djeteta ili civila tad mozemo normalno govoriti.A evo iz izkustva ti kazem da bilo koji zlocin kod nas 95% naroda osudjuje kada licno pricamo izmedju sebe.Sto kaze kolega iznad vecinom je komentara ako je kriv nek lezi u prdekani.No to sa vase strane rijetko gotovo nikad ne vidim.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1910 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Nigdje nisam pomenuo Drekovića. Kad sam napisao Bjelimići mislio sam na pobijene srpske starce 1992. Ili možda nisu pobijeni? Kako se odmah nađoste prozvani ka sam pomenuo zločine svih strana?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1911 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:Nigdje nisam pomenuo Drekovića. Kad sam napisao Bjelimići mislio sam na pobijene srpske starce 1992. Ili možda nisu pobijeni? Kako se odmah nađoste prozvani ka sam pomenuo zločine svih strana?
Ja znam za jedno ubistvo.I znam da je u toku rata procesuirano.Ako moze da budes konkretni.Moguce da i ja grijesim to jete da sam neinformisan.A bas me interesuje.Hvala.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1912 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Što se tiče Bjelimića mislio sam na ubistvo četiri žene (S.Đ., D.Đ., S.J. i Đ.S.) i jednog muškarca (M.J.). Koliko znam jedino je bio optužen M. Macić, koji je umro u zatvoru za ubistvo M.J. čije tijelo još uvijek nije pronađeno.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1913 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:Što se tiče Bjelimića mislio sam na ubistvo četiri žene (S.Đ., D.Đ., S.J. i Đ.S.) i jednog muškarca (M.J.). Koliko znam jedino je bio optužen M. Macić, koji je umro u zatvoru za ubistvo M.J. čije tijelo još uvijek nije pronađeno.
Da ti nisi pobrko Bjelmice sa necim drugim.Ili imamo pogresan pojam Bjelmici?

Edit:Evo gugla i nista ne nadjo.Mozes li mi poslati link odakle ti informacija.Iskreno me zanima.

Edit2: Koliko znam Macić je optuzen za nesto u Konjicu il grijesim?
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1914 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote:
ofentash wrote:Što se tiče Bjelimića mislio sam na ubistvo četiri žene (S.Đ., D.Đ., S.J. i Đ.S.) i jednog muškarca (M.J.). Koliko znam jedino je bio optužen M. Macić, koji je umro u zatvoru za ubistvo M.J. čije tijelo još uvijek nije pronađeno.
Da ti nisi pobrko Bjelmice sa necim drugim.Ili imamo pogresan pojam Bjelmici?

Edit:Evo gugla i nista ne nadjo.Mozes li mi poslati link odakle ti informacija.Iskreno me zanima.

Edit2: Koliko znam Macić je optuzen za nesto u Konjicu il grijesim?
Podaci nisu sa interneta. Google će pokazati da je to Sitnik i Zabrđani. Mislim da su Bjelimići sve uzvodno od Slatinice. Pogledaj nestalirs.com, ima foto s ekshumacija.
Svak ko je živio u Župi i Bjelimićima prije rata je čuo za te ljude ili poznavao nekog od njih, možeš se raspitati ako znaš nekoga tamo.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1915 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Što se tiče Macića koliko znam odležao je za porodicu Golubović. Zatim je ponovo uhapšen zbog Bradine i jednog ubistva u Bjelimićima (M.J.), on je priznao za Bradinu, a za Bjelimiće je optuživao nekog Karića. Čekajući nagodbu s tužilaštvom umro je u zatvoru. Zanimljiv je slučaj njegovog "ratnog dnevnika" koji je nestajao iz Suda BiH, da bi kasnije bio vraćen.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1916 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:Što se tiče Macića koliko znam odležao je za porodicu Golubović. Zatim je ponovo uhapšen zbog Bradine i jednog ubistva u Bjelimićima (M.J.), on je priznao za Bradinu, a za Bjelimiće je optuživao nekog Karića. Čekajući nagodbu s tužilaštvom umro je u zatvoru. Zanimljiv je slučaj njegovog "ratnog dnevnika" koji je nestajao iz Suda BiH, da bi kasnije bio vraćen.
Pronasao sam dva slucaja.Vjerovatno su se desila u Aprilu.Jer od kraja Maja sam bio tu i nikad nisam cuo za to.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1917 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote:
ofentash wrote:Što se tiče Macića koliko znam odležao je za porodicu Golubović. Zatim je ponovo uhapšen zbog Bradine i jednog ubistva u Bjelimićima (M.J.), on je priznao za Bradinu, a za Bjelimiće je optuživao nekog Karića. Čekajući nagodbu s tužilaštvom umro je u zatvoru. Zanimljiv je slučaj njegovog "ratnog dnevnika" koji je nestajao iz Suda BiH, da bi kasnije bio vraćen.
Pronasao sam dva slucaja.Vjerovatno su se desila u Aprilu.Jer od kraja Maja sam bio tu i nikad nisam cuo za to.
To se desilo oko 20. maja ili koji dan kasnije. Ovo mogu provjeriti tačno u dan. Znam taj kraj oko Glavatičeva, pa mi je poznato dosta tih ratnih dešavanja.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1918 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Vidi nisam siguran.Al moguce jer su mi datumi poceli bjezati sto se tice rata :D No znam da su Srbi napustili(pobjegli,protjerani ,otisli nazovi kako hoces nije bit u tome)Bjelmice krajem Aprila pocetkom Maja.A razmisljam da se to desilo u tom perijodu.Jer znam da su tri zene srpkinje ostale u ratu gore.Na zalost jedna je ubijena i za to je vodjena istraga.Kako se zavrsilo i da li je ne znam.Ove dvije su zivjele i poslije rata tu.Mislim da sad nisu zive da su umrle poslije rata.Zato me cudi da o ovime sto ti pisese ne znam nista.Jer kad je jedna od ove tri na zalost ubijena bila je tolika frka gore i toliko ispitivanja zatvaranja da su to svi znali ko je gore bio u tom perijodu.Po tome predpostavljam da se desilo prije mog dolaska u Bjelmice krajem Maja 92.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1919 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote:Vidi nisam siguran.Al moguce jer su mi datumi poceli bjezati sto se tice rata :D No znam da su Srbi napustili(pobjegli,protjerani ,otisli nazovi kako hoces nije bit u tome)Bjelmice krajem Aprila pocetkom Maja.A razmisljam da se to desilo u tom perijodu.Jer znam da su tri zene srpkinje ostale u ratu gore.Na zalost jedna je ubijena i za to je vodjena istraga.Kako se zavrsilo i da li je ne znam.Ove dvije su zivjele i poslije rata tu.Mislim da sad nisu zive da su umrle poslije rata.Zato me cudi da o ovime sto ti pisese ne znam nista.Jer kad je jedna od ove tri na zalost ubijena bila je tolika frka gore i toliko ispitivanja zatvaranja da su to svi znali ko je gore bio u tom perijodu.Po tome predpostavljam da se desilo prije mog dolaska u Bjelmice krajem Maja 92.
Tu negdje do 20.maja su ponekad po danu dolazili do kuća prelazeći Neretvu pomoću sajle. Kada je sajla presječena više nisu pokušavali, savjetovao ih je jedan Bošnjak da više ne prelaze jer su došli ljudi iz Konjica od kojih neće moći zaštititi. Nisam čuo da je gore neko od Srba ostao tokom čitavog rata, ali to mogu lako provjeriti, moguće je.
Last edited by ofentash on 02/10/2019 13:04, edited 1 time in total.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1920 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Ovo o cemu ti pricas o ubijenim.Jesu oni ostali prvo bili pa ubijeni ili kad su dolazili povremeno.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1921 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote:Ovo o cemu ti pricas o ubijenim.Jesu oni ostali prvo bili pa ubijeni ili kad su dolazili povremeno.
To ljudi koji nisu htjeli ili nisu mogli otići. Niko od njih nije prelazio pa se vraćao.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1922 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:
riko-ga wrote:Ovo o cemu ti pricas o ubijenim.Jesu oni ostali prvo bili pa ubijeni ili kad su dolazili povremeno.
To ljudi koji nisu htjeli ili nisu mogli otići. Niko od njih nije prelazio pa se vraćao.

Aha.Predpostavio sam.No ja tamo na onom tvom linku pronadjo za dvije eshumacije.Ti rece cetiri.Naravno i jedna je previse no zanima me to.Il ja nisam nasao ili....
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#1923 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Na tom linku imaju te dvije ekshumacije. Te dvije žene su sahranile komšije (jednu je komšinica samo ubacila u trap). Ubijeni M.J. nikad nije pronađen, a rekoše mi da nije pronađena ni ubijena žena Samardžuša. Dvije porodice su ostale jedan dio 92. u Milićima i izašli su živi. Ova žena za koju znaš da je ubijena i da je bilo hapšenja je D.Đ.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1924 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

@rikog-ga da li si bio na prostoru bjelimica u junu 92?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#1925 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote:Na tom linku imaju te dvije ekshumacije. Te dvije žene su sahranile komšije (jednu je komšinica samo ubacila u trap). Ubijeni M.J. nikad nije pronađen, a rekoše mi da nije pronađena ni ubijena žena Samardžuša. Dvije porodice su ostale jedan dio 92. u Milićima i izašli su živi. Ova žena za koju znaš da je ubijena i da je bilo hapšenja je D.Đ.

Ja kao pripadnik ARBiH da imam moc bi osudio svakoga za takva ubistva.Nisam iz tig mjesta al sam gore oriveo veliki dio rata.Za ovu D.Đ ako o istoj mislimo sam u par navrata napravio neke sitnice da joj olaksam.Malo joj pokosio trave pinudio se da joj brata kontaktira u N.Sadu preko C.K.Toj odobi sam se divio na hrabrosti.Al me saznanje o njenom ubistvu bas pogodilo.
Post Reply