Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1726 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

PM72 wrote:
dragan.s wrote:
tetejac wrote: Gdje god naletim na Dragana i njegove postove, uvijek se JNA povlačila. Ima li igdje da su vojno poraženi? Deblokada Dubrovnika je završena u ljeto 92, dolaskom Tigrova na južno bojište. Krajem ‘91 su se vodile krvave bitke i nema govora o deblokadi. Mozda Dragan misli na Decembar ‘91 kada su se vodile najkrvavije borbe na prilazima gradu. Samo tada nije deblokiran već obranjen Dubrovnik. Za Posavinu mislim da nije dogovorena jer broj poginulih na obje strane to demantira.
Lijep pozdrav
Deblokada Dubrovnika se završila krajem 1991.-e i početkom 1992-e zajedno sa dogovorom o povlačenju JNA iz Hrvatske, a prema Ženevskom sporazumu. Dubrovnik je najprije deblokiran sa mora povlačenjem JRM iz dubrovačkog akvatorija.
Ili je možda slavna HRM otjerala JRM ispred Dubrovnika?
Borbe koje pominješ iz decembra 92 su lokalna avantura jednog idiota kapetana Kovačevića zvanog Rambo koji je bez ikakvog naređenja samostalno krenuo u osvajanje Srđa. Čitav slučaj je dospio i do Haškog suda i Rambo je trebao biti suđen zajedno sa Strugarom mđt. proglašen je nesposobnim za suđenje (prolupao).
U ljeto 92 se nisu vodile borbe za deblokadu Dubrovnika (već je davno bio deblokiran i sa mora i sa kopna) već za osvajanje teritorije BiH u zaleđu koje je onda HV držala do '95-te.
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Ženevski sporazum nema veze sa deblokadom Dubrovnika. Ne znam zašto ga uopće spominje. Tu je dogovoreno primirje koje nisu ispoštovali i deblokada vojarni i vojnih objekata u Hrvatskoj te povlačenje JNA iz ponavljam-vojarni i vojnih objekata koji su bili pod blokadom. To im je odgovaralo jer bi im se dogodio drugi Varaždin,
Bjelovar, Sisak itd. Povlačenje JNA sa linija fronte nije bilo u planu.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1727 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dragan.s »

Vrlo rado bih odgovorio obojici, ali ne na ovoj temi da ne off-topičimo dalje na njoj.
Postoji tema o Hercegovini pa neka admin prebaci zadnjih par konverzacija tamo da možemo nastaviti raspravu.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1728 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

Slažem se! :izet:
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1729 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dragan.s »

tetejac wrote: Ženevski sporazum nema veze sa deblokadom Dubrovnika. Ne znam zašto ga uopće spominje. Tu je dogovoreno primirje koje nisu ispoštovali i deblokada vojarni i vojnih objekata u Hrvatskoj te povlačenje JNA iz ponavljam-vojarni i vojnih objekata koji su bili pod blokadom. To im je odgovaralo jer bi im se dogodio drugi Varaždin,
Bjelovar, Sisak itd. Povlačenje JNA sa linija fronte nije bilo u planu.
Imao je jer je njime skinuta pomorska blokada grada krajem 1991-e.
Ženevski sporazum je ispoštovan jer su se snage JNA povukle iz Hrvatske. To je stvorilo preduslove za međunarodno priznanje Hrvatske i za dolazak snaga UN-a početkom 1992.-e.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1730 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dragan.s »

PM72 wrote:
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Možeš li konkretnije gdje su dobili po ...? Sa većine teritorija su se povukli. Borbe koje su vođene od maja 1992-e nisu imale veze sa JNA (koja se već povukla) niti sa deblokadom Dubrovnika. Vođenje su sa VRS za proširenje zaleđa Dubrovnika i za moguću razmjenu teritorije što je Tuđman često pominjao tokom rata. Na kraju rata od toga nije bilo ništa. Jedina posljedica toga je da je FBiH dobila ogromnu površinu vukojebine u zeleđu Dubrovnika koja nikome ne treba.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1731 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dragan.s »

tetejac wrote:A ima li igdje da ste vojno poraženi? Čitajući tvoje postove da se zaključiti kako ste se samovoljno povlačili. Iz Mostara, sa Huma, Heliodroma, Slanog, sa mora itd. Ima li igdje da ste vojno poraženi? Pozivaš se na Ženevu kao da je to nešto?! Ispoštovali ste jedan dio, koji vam je odgovarao a to je deblokada vojarni u HR. Ustvari ispoštovali su ga Hrvati. Povukli ste se iz vojarni kako je dogovoreno što ne znači da se JNA 1991 povukla iz Hrvatske kako ti aludiraš. Isto tako rekao si da je deblokada Dubrovnika počela povlačenjem vaših snaga iz Slanog 1991. Netačno. Slažem se da je deblokada otpočela oslobađanjem Slanog samo Slano je oslobođeno u Maju 1992 a ne 1991. U samom početku deblokade i napadnih djelovanja u Maju 1992 onaj vaš general je dva puta slao ultimatume ako ne stanemo da će poravnat Dubrovnik. Zauzimanjem Golubovog kamena može se reći da je operacija deblokade Dubrovnika završena. Zaboravio sam spomenuti Gromove koji su dali također veliki doprinos kao i Imoćane iz treće bojne koji su uzeli Golubov kamen. Sve je to bilo u ljeto 1992 u krvavim borbama a ne 1991 povlačenjem JNA.
Živio
Ako imaš nešto konkretno da nisam u pravu, slobodno napiši. Ova tvoja pisanija je "ni za glavu - ni za rep". Golubov kamen je teritorija BiH desetak kilometara udaljena od prvih kuća u Mokošici, totalno nebitan sem za osmatračnicu. HV ga je osvojila kao dio operacija za zauzimanje Vlaštice koje jeste najveća bitka na ovom području koju je VRS izgubila.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1732 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by PM72 »

dragan.s wrote:
PM72 wrote:
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Možeš li konkretnije gdje su dobili po ...? Sa većine teritorija su se povukli. Borbe koje su vođene od maja 1992-e nisu imale veze sa JNA (koja se već povukla) niti sa deblokadom Dubrovnika. Vođenje su sa VRS za proširenje zaleđa Dubrovnika i za moguću razmjenu teritorije što je Tuđman često pominjao tokom rata. Na kraju rata od toga nije bilo ništa. Jedina posljedica toga je da je FBiH dobila ogromnu površinu vukojebine u zeleđu Dubrovnika koja nikome ne treba.
Kao prvo,dobili su po pi... u samom napadu na grad Dubrovnik,branitelji su ih otjerali sa Srđa a to je bila najbitnija kota.A ne bih rekao da su borbe vođene sa VRS nego sa "regularnom srpsko -crnogorskom vojskom" koja je još nosila petokraku.Hrvatska vojska ih je dobro odbacila od Dubrovnika a ti sad tumači kako su se sami "povukli"...
Koliko se sjećam,HV došla na prilaze Trebinju - nisu ih valjda pustili?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1733 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

dragan.s wrote:
tetejac wrote: Ženevski sporazum nema veze sa deblokadom Dubrovnika. Ne znam zašto ga uopće spominje. Tu je dogovoreno primirje koje nisu ispoštovali i deblokada vojarni i vojnih objekata u Hrvatskoj te povlačenje JNA iz ponavljam-vojarni i vojnih objekata koji su bili pod blokadom. To im je odgovaralo jer bi im se dogodio drugi Varaždin,
Bjelovar, Sisak itd. Povlačenje JNA sa linija fronte nije bilo u planu.
Imao je jer je njime skinuta pomorska blokada grada krajem 1991-e.
Ženevski sporazum je ispoštovan jer su se snage JNA povukle iz Hrvatske. To je stvorilo preduslove za međunarodno priznanje Hrvatske i za dolazak snaga UN-a početkom 1992.-e.
Ja ti opet ponavljam da Ženevski sporazum nema veze sa Dubrovnikom i deblokadom. Ne znam kako hoćeš konkretnije od ovoga? U Ženevi je dogovoreno:
1. Deblokada vojarni i vojnih objekata u Hrvatskoj i nesmetano povlačenja JNA iz tih vojarni i vojnih objekata.
2. Bezuvjetni prekid vatre.
3. Propust humanitarne pomoći.
Gdje ti ovdje vidiš Dubrovnik i deblokadu? Ženevski sporazum je ispoštovan kao što sam rekao, u jednom segmentu a to je deblokada vojarni i vojnih objekata i povlačenje JNA iz istih. Znači ispoštovan je u jednoj tački a druge dvije ne. Znači možemo zaključiti da Ženevski sporazum nije u potpunosti proveden a razlog je kao i u 14 sporazuma prije Ženevskog. Srbi,JNA i četnici prekršili primirje. Ja mislim da smo ovo riješili sada konkretno. Znači, pročitaj Ženevski sporazum i vidjet ćeš da nema Dubrovnika, deblokade itd. Imaš ove tačke koje sam ovdje napisao i to je to. I nije mi jasno zašto spominješ ovaj sporazum kad nije bilo priče o Dubrovniku ali evo mislim da je ovo sad konkretnije mada sam i u prethodnim postovima bio sasvim konkretan.
Živio
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1734 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

dragan.s wrote:
tetejac wrote:A ima li igdje da ste vojno poraženi? Čitajući tvoje postove da se zaključiti kako ste se samovoljno povlačili. Iz Mostara, sa Huma, Heliodroma, Slanog, sa mora itd. Ima li igdje da ste vojno poraženi? Pozivaš se na Ženevu kao da je to nešto?! Ispoštovali ste jedan dio, koji vam je odgovarao a to je deblokada vojarni u HR. Ustvari ispoštovali su ga Hrvati. Povukli ste se iz vojarni kako je dogovoreno što ne znači da se JNA 1991 povukla iz Hrvatske kako ti aludiraš. Isto tako rekao si da je deblokada Dubrovnika počela povlačenjem vaših snaga iz Slanog 1991. Netačno. Slažem se da je deblokada otpočela oslobađanjem Slanog samo Slano je oslobođeno u Maju 1992 a ne 1991. U samom početku deblokade i napadnih djelovanja u Maju 1992 onaj vaš general je dva puta slao ultimatume ako ne stanemo da će poravnat Dubrovnik. Zauzimanjem Golubovog kamena može se reći da je operacija deblokade Dubrovnika završena. Zaboravio sam spomenuti Gromove koji su dali također veliki doprinos kao i Imoćane iz treće bojne koji su uzeli Golubov kamen. Sve je to bilo u ljeto 1992 u krvavim borbama a ne 1991 povlačenjem JNA.
Živio
Ako imaš nešto konkretno da nisam u pravu, slobodno napiši. Ova tvoja pisanija je "ni za glavu - ni za rep". Golubov kamen je teritorija BiH desetak kilometara udaljena od prvih kuća u Mokošici, totalno nebitan sem za osmatračnicu. HV ga je osvojila kao dio operacija za zauzimanje Vlaštice koje jeste najveća bitka na ovom području koju je VRS izgubila.
Konkretno? Ok.
1. Rekao si da ste se povukli iz Slanog krajem 1991. Ja kažem da niste nego da je Slano oslobođeno u Maju 1992.
2. Rekao si da Ženevski sporazum ima veze sa deblokadom Dubrovnika. Ja kažem da nema nego da smo vas vojno pobjedili u krvavim borbama.
3. Evo sad govoriš da je Golubov Kamen strateški nebitan i pogodan samo za osmatračnicu. Sa te ‘osmatračnice’ ste sijali smrt po Dubrovniku i jedinoj cesti koja je spajala Dubrovnik sa ostatkom Hrvatske. Znači, kao što sam rekao u prethodnom postu. Zauzimanjem Golubovog kamena može se reći da je deblokada Dubrovnika završena i konačno je Dubrovnik cestovno povezan sa ostatkom Hrvatske.
4. Golubov kamen je veliki masiv koji se proteže
preko granice BiH i Hrvatske. Znači konkretno, nisi u pravu jer Golubov kamen je jako bio bitan za deblokadu Dubrovnika i Golubov kamen je jednim dijelom u BiH a drugim u Hrvatskoj.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1735 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Vrlo rado bih dragene volio vidjeti konkretnu repliku na moje odgovore. Pa ako nije teško, mislim kad uhvatiš vremena :thumbup:
Živio
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1736 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by otac_makarije »

PM72 wrote:
dragan.s wrote:
PM72 wrote:
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Možeš li konkretnije gdje su dobili po ...? Sa većine teritorija su se povukli. Borbe koje su vođene od maja 1992-e nisu imale veze sa JNA (koja se već povukla) niti sa deblokadom Dubrovnika. Vođenje su sa VRS za proširenje zaleđa Dubrovnika i za moguću razmjenu teritorije što je Tuđman često pominjao tokom rata. Na kraju rata od toga nije bilo ništa. Jedina posljedica toga je da je FBiH dobila ogromnu površinu vukojebine u zeleđu Dubrovnika koja nikome ne treba.
Kao prvo,dobili su po pi... u samom napadu na grad Dubrovnik,branitelji su ih otjerali sa Srđa a to je bila najbitnija kota.A ne bih rekao da su borbe vođene sa VRS nego sa "regularnom srpsko -crnogorskom vojskom" koja je još nosila petokraku.Hrvatska vojska ih je dobro odbacila od Dubrovnika a ti sad tumači kako su se sami "povukli"...
Koliko se sjećam,HV došla na prilaze Trebinju - nisu ih valjda pustili?
Jbga tesko je dokazati ljudima da poslije POVLACENJA JA nisu preko puta imali "cetvrtu vojnu silu" vec lokalce i da je sem Vlastice koju je Dragan.s pomenuo i koja jeste vojnicki uzeta od VRS ostalo rezultat praznine koja je nastala povlacenjem JA do formiranja linija od strane VRS - mislim prvenstveno na "lipanjske zore"
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1737 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

A jesmo li u Decembru ‘91 na južnom bojištu preko puta imali četvrtu vojnu silu? Suština svega je da smo se obranili, da niste uspjeli probiti crte obrane i da smo u napadnim akcijama deblokirali Dubrovnik i došli do Trebinja. Govoriti da ste se povukli i da smo mi ušetali u nebranjeni prostor može samo neko ko nije bio tamo. Vlaštica je bila na kraju. Kad smo uzeli Vlašticu, Dubrovnik je prodisao jer ste sa Vlaštice navodili vaše topništvo. Od našeg zauzimanja Vlaštice nijedna granata nije pala na Dubrovnik. Mi smo je uzeli u desetom mjesecu ‘92 i to iz drugog pokušaja. Sve te čuke tamo, to je nemoguće sve kontrolirati ali bilo je krvavo i naganjali smo se po njima i sa JNA i VRS i lokalcima i raznim vašim dragovoljcima. Govoriti da golubov kamen nije važan a pet puta smo ga uzimali i gubili može samo neko ko ne zna i ko nije bio tamo. Ja ovo pišem kao sudionik tih događaja i poštujem pravog vojnika bez obzira sa koje strane. Dragan jako minorizira ulogu JNA a ona je bila udarna snaga u napadima i oraniziranju agresije na Hrvatsku i BiH. Tako kaže da su napadi na Srđ i Imperijal samovolja nekog vašeg prolupalog oficira a zna se da su ti topničko pješački napadi jako dobro osmišljeni, posebno onaj 6.12.’91. Napadali ste momački i u valovima ali niste probili. Mogao bih i ja reći da je zauzimanje Vlaštice prvi put samovolja našeg prolupalog zapovjednika ali to je dječije. Zato mu nisam ni odgovarao na ovo. A mene sa visine pita ako mi nešto nije jasno da slobodno pitam. Pa evo, sudionik sam tih događaja, može se reći da sam svaku čuku do Popovog Polja nagazio pa neka se izjasni gdje je bio i pravac djelovanja a ne s visine govoriti da moja priča nema glavu i rep. :-)
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#1738 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by MLA_333 »

napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#1739 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by plum »

otac_makarije wrote:
dragan.s wrote:
PM72 wrote:
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Možeš li konkretnije gdje su dobili po ...? Sa većine teritorija su se povukli. Borbe koje su vođene od maja 1992-e nisu imale veze sa JNA (koja se već povukla) niti sa deblokadom Dubrovnika. Vođenje su sa VRS za proširenje zaleđa Dubrovnika i za moguću razmjenu teritorije što je Tuđman često pominjao tokom rata. Na kraju rata od toga nije bilo ništa. Jedina posljedica toga je da je FBiH dobila ogromnu površinu vukojebine u zeleđu Dubrovnika koja nikome ne treba.
Jbga tesko je dokazati ljudima da poslije POVLACENJA JA nisu preko puta imali "cetvrtu vojnu silu" vec lokalce i da je sem Vlastice koju je Dragan.s pomenuo i koja jeste vojnicki uzeta od VRS ostalo rezultat praznine koja je nastala povlacenjem JA do formiranja linija od strane VRS - mislim prvenstveno na "lipanjske zore"[/quote]

http://arhiva.nacional.hr/clanak/10434/ ... u-na-drini

Možda će cijeloj ovoj raspravi pomoći odgovor na predzadnje pitanje. Budimo realni HV nije mogla slomiti ni odbranu Gornjemg Vakufa a kamoli istjerati Crnogorce sa silom tehnike iz dubrovačkog zaledja godinu-dvije prije toga.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#1740 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by plum »

tetejac wrote:
Gdje god naletim na Dragana i njegove postove, uvijek se JNA povlačila. Ima li igdje da su vojno poraženi? Deblokada Dubrovnika je završena u ljeto 92, dolaskom Tigrova na južno bojište. Krajem ‘91 su se vodile krvave bitke i nema govora o deblokadi. Mozda Dragan misli na Decembar ‘91 kada su se vodile najkrvavije borbe na prilazima gradu. Samo tada nije deblokiran već obranjen Dubrovnik. Za Posavinu mislim da nije dogovorena jer broj poginulih na obje strane to demantira.
Lijep pozdrav
Kad pomislim da od srpske mitomanije nema gore onda se pojavi ova hrvatska. O kojim najkrvavijim borbama u decembru govoriš ? U tom mjesecu borbe su trajale jedan jedini dan i to 6. 12. ni dan prije ni dan poslije, i to jedna manja akcija na jednom jedinom brdu u kojoj je učestvovala omanja četa pod komandom onog kako ga već nazvaste prolupalog kapetana. Do tada Hrvati su na dubrovačkom bojištu redjali poraz za porazom i onda taj 6. 12. proglasiše danom odbrane grada, hahaha.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1741 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Oprosti stari ali nije mi do prepucavanja i dokazivanja nekih stvari posebno takvima kao ti. Vidim da ti nešto ne paše oko Dubrovnika, reci šta te žulja? U Decembru ‘91 su svakodnevno napadane prve crte obrane grada a 6.12.91 nije bila nikakva manja akcija omanje cete na nekakvom jednom brdu nego napad sa kopna, mora i zraka, jako dobro osmišljen po svim crtama obrane sa naglaskom na Srđ. Ja vašeg kapetana nisam nazvao prolupalim, niti smatram barem u to vrijeme da je bio. To što neki pripisuju neuspjeli pokušaj zauzimanja Dubrovnika nekom ‘prolupalom’ kapetanu to njih pitaj i njima se obrati. Hrvatska strana zna da se taj napad pomno planirao u Kuparima i da ja tu bio Strugar sa ekipom a ne samo ‘prolupali’ kapetan. Lijep pozdrav i reci šta te žulja, nije problem objasnit će se.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#1742 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by plum »

tetejac wrote:Oprosti stari ali nije mi do prepucavanja i dokazivanja nekih stvari posebno takvima kao ti. Vidim da ti nešto ne paše oko Dubrovnika, reci šta te žulja? U Decembru ‘91 su svakodnevno napadane prve crte obrane grada a 6.12.91 nije bila nikakva manja akcija omanje cete na nekakvom jednom brdu nego napad sa kopna, mora i zraka, jako dobro osmišljen po svim crtama obrane sa naglaskom na Srđ. Ja vašeg kapetana nisam nazvao prolupalim, niti smatram barem u to vrijeme da je bio. To što neki pripisuju neuspjeli pokušaj zauzimanja Dubrovnika nekom ‘prolupalom’ kapetanu to njih pitaj i njima se obrati. Hrvatska strana zna da se taj napad pomno planirao u Kuparima i da ja tu bio Strugar sa ekipom a ne samo ‘prolupali’ kapetan. Lijep pozdrav i reci šta te žulja, nije problem objasnit će se.

Ne žulja mene ništa oko Dubrovnika, baš me briga, već mitomanija kojom odišu tvoji postovi kao da se ne zna ništa o tome o čemu pišeš pa nam ovdje prenosiš lovačke priče.
Prvi link koji sam postavio si elegantno preskočio i izbjegao ga prokomentarisati.
Evo ti još dva, iz istog su filma.

https://youtu.be/3NU-m9kSvAc?t=1204

Kao što čuješ, od sredine 11. mjeseca nastupilo je dvadesetodnevno mirovanje ( uz poneko granatiranje) bez napadnih akcija četnika i jna.
5. decembra se potpisuje i zvanično primirje koje treba stupiti na snagu 6. u podne u toku noći 5. na 6. kreće taj napad na brdo Srdj, neuspješno i to je kraj cijele priče taj dan niti dan prije niti dan poslije. Nigdje priča o krvavim danima i danima u decembru mjesecu.

https://youtu.be/3NU-m9kSvAc?t=1667

Ovdje hrvatski vojnik priznaje da do tog 6. decembra crnogorcima, četnicima, jna...i ostaloj bagri zovi ih kako hoćeš niste mogli ni pera odbiti.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1743 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Žulja, žulja samo što nećeš da kažeš. Nema veze kako god. Da ti pravo kažem nisam pogledao te klipove na youtube a i šta će mi?! A kakve to lovačke priče i mitomanija? Javio sam se čovjeku i objasnio kako je bilo. Tvrdnja da su se povukli i mi ušetali u nebranjeni prostor je besmislica. Mi smo u oslobađanju Dubrovnika i zaleđa imali na stotine mrtvih i ranjenih. Stotine. Možda im nismo mogli pera odbit 1991 ali nisu ni oni nama. Zato smo im odbili 1992. Čim se ti javljaš na moje postove, ismijavaš 6.12 i 163 branitelja i brigadu a na nebuloze o golobubovom kamenu, vlaštici i svemu drugom ni riječi... Žulja tebe nešto opasno, tvoj problem. Ono je bio najveći napad i može se reći da je taj dan obranjen Dubrovnik. Nisu nam mogli pera odbit ni 1991 a 1992 smo mi odbijali. Živio i lijep pozdrav. Ako te nešto konkretko zanima oko Dubrovnika, potaj stojim na raspolaganju.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1744 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Evo pogledao sam te klipove i uopće nisu sporni. Slažem se sa ovim ljudima. Ne znam šta ti hoćeš ovdje? Ljudi govore kako je bilo krvavo, kako su četnici imali desetine mrtvih i ranjenih, vide se tenkovi i pješaštvo, topovnjača. Sinkronizirani napad s kopna, mora i zraka + dalekometno topništvo, bitnica iz Ćilipa. Ovi klipovi demantiraju tvoju tvrdnju da je 6.12 bio neki manji napad neke čete na nekakvo bezvezno brdo. Sam sebe pobijaš ovim klipovima :run:
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#1745 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by plum »

Hahaha, nemam ja šta tebe više da pitam pokazao si šta i koliko znaš. Meni je samo pun kurac vaše mitomanije i vašega junaštva i Srpskog i Hrvatskog.
koji ste vi kurac odbranili 6.12. kad se jasno vidi i to iz vašeg hrvatskog filma da su četnici samo htjeli da vam za jedno prijepodne maznu tvrdjavu prije zvaničnog nastupanja primirja tog dana tačno u 12.h. Pored toga, da su zadnju napadnu aktivnost prema Dubrovniku imali izmedju 8. i 12. novembra, dakle više od 20 dana nije bilo napadačkih akcija i pokreta četničko-crnogorskih snaga prema Dubrovniku, a ti stalno govoriš o nekakvim krvavim bitkama i bitkama.
A to da ste potjerali crnogorce hahaha, pa i vaš ministar tvrdi suprotno, da ste ih samo pratili u povlačenju i kad oni stanu stajete i vi, hahaha.
Hajde živio i ti meni.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1746 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Eto ti znaš :-)
O čemu da ja s tobom pričam? Vidim da pojma nemaš, iz tebe izlazi mržnja i nekakva zavist. Nije to dobro za psihu. Ako kažeš da smo neprijatelja pratili u povlačenju, i kad stanu oni stanemo i mi. Ako to tvrdiš, daj mi molim te objasni otkud nama na stotine mrtvih i ranjenih u deblokadi Dubrovnika i oslobađanju zaleđa? Objasni mi ovo pa da s tobom završim. Ustvari što se mene tiče ne moraš, više mi je za ljude koji čitaju forum jer to što pišeš nema veze s vezom. Živio :thumbup:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1747 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by PM72 »

plum wrote:
Ovdje hrvatski vojnik priznaje da do tog 6. decembra crnogorcima, četnicima, jna...i ostaloj bagri zovi ih kako hoćeš niste mogli ni pera odbiti.
budimo realni.O kakvim odbijanjima pera govoriš kad onaj koji te napada ima od tenka do razarača a ti puške,par minobacača?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1748 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Dragan je potpuno nestao sa teme, pitam se zašto? Ako čita neka se javi. U početku je bio voljan za raspravu, kasnije se samo izgubio. Dragane pozdrav, nisam imao namjeru da te uvrijedim niti mislim da jesam. Pokušao sam detaljno i po mogućnosti što realnije replicirati. S tobom se moralo u detalje jer si kategorično tvrdio nešto što nije istina. Slano, Golubov Kamen, ženevski sporazum itd. Istina je jedna. Može se malo ‘uvrnuti’ ali suština ostaje. Sarajmen, teško je odvojiti VRS od njihovih ostalih formacija. Ja bih rekao da se raspadom JNA ustrojila VRS. Kasnije smo se borili protiv svih tih formacija. VRS, rezervisti i razne paravojske. Mi smo ih sve zvali jednim imenom ali opet zapazio sam da su svoje mrtve iz VRS uvijek kupili dok je postalo pravilo da mrtve rezerviste i JNA vojnike ostavljaju. Bila je jedna njihova dobra ekipa, bili su na golubovom kamenu i sretao sam ih u izviđanju kasnije. Zvali su se Bobani i bili su dobri ratnici. Trebinjci su se pokazali kao dobri borci a i ljudi. Humano su postupili sa našim zarobljenim sanitetom i kasnije doktora i sestru dali na razmjenu. Ali na kraju opet ti sve dođe na čovjeka i pojedinca. Kao na svakoj strani, uvijek bude i šupaka i normalnih. Tako su im HOSovci nudili 7 zarobljenih za 3 HOSovca i nisu bili zainteresirani :-?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1749 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

Određena doza pristranosti je zdrava i normalna za ovakve rasprave. Igraš šaha pa hoćeš da pobjediš a ne ginut i krvariti. Gledat prijatelje kako ginu pored tebe. Ja sam se javio u nekom drugom kontekstu i tonu samo ovo je otišlo predaleko u nebulozama i morao sam odgovoriti. Kad izgubiš stotine vojnika u određenom vremenu i prostoru to ne može nikako biti ušetavanje u napušten teren. Puno je kostiju ostalo po tim svim glavama i glavicama, čukama i čukicama, dolovima i klancima od Dubrovnika do Popovog Polja i naših i njihovih da bi mi sad neki kompleksaš držao pridike na internetu. Živio i pozdrav!
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1750 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »



Juka u usta ti se naserem
Post Reply