Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1701 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Škobo Habu »

Možeš misliti - kapitalno važno vještačenje: http://hms.ba/kapitalno-vazno-vjestacen ... m-rak-625/
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#1702 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by zrakomlat »

starMo je u pitanju, isječak iz ratne ljubavne priče nekog strenđera fotografa, nesretno završene, al me nešto više ovi i slični dijelovi teksta zainteresovali. Ovi ko na safari dolazili jbt.

U svibnju sam se vratio s još jednim konvojem, a ovog puta smo se zadržali u zemlji tjedan dana i tijekom tog tjedna sam nekoliko puta vidio Collette, ali nisam mogao vjerovati da tako prelijepa djevojka može biti sama! Neki ljudi s kojima sam postao blizak su bili strani dragovoljci u Hrvatskom Vijeću Obrane. Thierry i Dommie su bili Francuzi, bivši članovi Legije stranaca i veliki profesionalci, Dave je bio bivši britanski vojnik i također veliki profesionalac. Paul je bio malo poseban dečko iz Sjeverne Irske, šaljivdžija, ali vrlo hrabar, pa onda Dan, sjajan karakter iz Nizozemske, opet vrlo hrabar momak.
Za Collette su oni bili 'dečki', ona im je postala majčinska figura, pazila je na njih i ispraćala ih kad god bi krenuli na bojišnicu.
Na prvoj crti smo se susreli s prijateljem, njemačkim dragovoljcem, koji se već neko vrijeme tu borio.
..................
Nakon nekoliko sati provedenih na crti, njemački prijatelj je rekao kako mi želi pokazati novu poziciju koju su zauzeli dan ranije, odveo nas je kroz rov do napuštene stambene zgrade u kojoj smo se popeli do gornjeg kata, odakle se pružao širok pogled na istočni Mostar
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#1703 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Pitar s Kariba »

Vega_Brothers wrote:
Jednom, prije 5-6 godine, me put neveo u Nevesinje, odnosno, bošnjačka sela u Nevesinjskom polju. Ono što me iznenadilo i šokiralo je veličina i užas ratnih stradanja koje je doživio taj kraj :sad: A o tome se malo ili skoro nikako ne zna. Ja prije tog odlaska pojma nisam imao. Pored Srebrenice i Prijedora sigurno kraj koji je najviše stradao i pretrpio najveće žrtve i zločine. Ne bi me izneneadilo da je, ako se gleda u postocima, u odnosu na broj stanovnika, Nevesinje po žrtvama čak ispred Srebrenice i Prijedora :sad:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1704 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by agent_zero »

Sramno je da IV korpus/Mostar nema svoju temu, pa onda ću staviti ovdje:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/godisnj ... /170630051

Neka je slava i beskrajno hvala braniocima Mostara!

Inače da izdajnik Alija nije zaustavio akciju, čitav Mostar i okolina bi bili oslobođeni.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1705 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by KENJAC »

Zanimljive ove teorije:
Alija spasio Mostar i Banja Luku,
Slobo zastavio vojsku da udje u Zagreb i istjero je iz Slovenije,
Tudjman ubio Kraljevica jer je htio uci u Trebinje,

....sve Gandi do Gandija !
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1706 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by agent_zero »

Što se Mostara tiče, nije teorija. Bježanija je bila uveliko spremna.
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#1707 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stari_sarajevski_gospodin »

Pitar s Kariba wrote:
Vega_Brothers wrote:
Jednom, prije 5-6 godine, me put neveo u Nevesinje, odnosno, bošnjačka sela u Nevesinjskom polju. Ono što me iznenadilo i šokiralo je veličina i užas ratnih stradanja koje je doživio taj kraj :sad: A o tome se malo ili skoro nikako ne zna. Ja prije tog odlaska pojma nisam imao. Pored Srebrenice i Prijedora sigurno kraj koji je najviše stradao i pretrpio najveće žrtve i zločine. Ne bi me izneneadilo da je, ako se gleda u postocima, u odnosu na broj stanovnika, Nevesinje po žrtvama čak ispred Srebrenice i Prijedora :sad:


Dokumentarni film o stradanju Nevesinjskih Bošnjaka

invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1708 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Pitar s Kariba wrote:
Vega_Brothers wrote:
Jednom, prije 5-6 godine, me put neveo u Nevesinje, odnosno, bošnjačka sela u Nevesinjskom polju. Ono što me iznenadilo i šokiralo je veličina i užas ratnih stradanja koje je doživio taj kraj :sad: A o tome se malo ili skoro nikako ne zna. Ja prije tog odlaska pojma nisam imao. Pored Srebrenice i Prijedora sigurno kraj koji je najviše stradao i pretrpio najveće žrtve i zločine. Ne bi me izneneadilo da je, ako se gleda u postocima, u odnosu na broj stanovnika, Nevesinje po žrtvama čak ispred Srebrenice i Prijedora :sad:
Da i meni je to jako cudno jer toliki broj stanovnika je zbrisan sa lica zemlje, sto progonom sto ubistvima. Po meni se u Nevesinju mozda bolje nego nego igdje vidjela naivnost Bosnjackog naroda. Također vidjelo i se kako se sa srbima treba. Tamo gdje oruje predano i gdje se vjerovalo komsijama taj kraj je i stradao. Vec sam pisao neke događaje koji su vezani iskljucivo za ovo podrucje i na bezbroj primjera je ovo se pokazalo kao tacno
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1709 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by El_comadante »

hvala za dokumentarac. mnogo novih stvari i informacija...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1710 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Nakon razgovora sa ljudima koji su bili direktni sudionici rata u mostaru svi su mi potvrdili jednu cinjenicu koja se tice Vranice. Naime malo pred sukobe sa HVO u komandu 4.korpusa dosao je ogroman novaac koji je bio namijenjen ARBIH kako njenom opremanju tako i plaacanju samih vojnika.

Nakon napada na vranicu zvanicna verzija je bila da su te bukvalno vrece para izgorile i zanimljivo niko vise niakda nije spomenuo te pare :roll: :roll: Cak i moji sagovornici govore da su i oni zaboravili na to dok im ja nisam spomenuo i kako kazu tacno ko da je neko potisnuo tu informaiju kada se sukob 94 smirio...

Nisam pobornik teorija zavjere, ali ako neko ima da nesto vise kaze o svemu ovome volio bih da prodiskutujemo :?

Stvari koje me tjeraju da cak i povjerujem mozda u neku teoriju zavjere: Kako to da u komandi korpusa u trenutku napada nije bio niti jedan visi ofiicr? Kako da momci koji su zaglavili u vranici dobiili striktno naredjenje da idu na obezbjedjenje komande iako je bilo bukvalno pitanje sata napada?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1711 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

U prvih 30-ak sekundi se najvjerovatnije radi o lokalitetu Podveležja.
Vidi se na početku vojvoda Rade Radović sa Šešeljem. Od 17. sekunde se iza vide zidine, vjerovatno lokalitet Merdžan glave na podveleškom platou.


Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#1712 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Apoll0 »

Ovo je kota Sveti gora više Merdzan glave... Snimak iz AP iz akcije "Jesen 94" 15/11/1994 poginuli borci ABIH od 0:15
http://www.aparchive.com/metadata/Bosni ... 1&b=820662
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1713 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by dragan.s »

asurbanipal wrote:U prvih 30-ak sekundi se najvjerovatnije radi o lokalitetu Podveležja.
Vidi se na početku vojvoda Rade Radović sa Šešeljem. Od 17. sekunde se iza vide zidine, vjerovatno lokalitet Merdžan glave na podveleškom platou.


Ovo na početku je "Sveta gora". Merdžan glava je malo drugačija i ispod nje je strmina, a ne ravnica kao na ovom snimku.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1714 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by dragan.s »

Apoll0 wrote:Ovo je kota Sveti gora više Merdzan glave... Snimak iz AP iz akcije "Jesen 94" 15/11/1994 poginuli borci ABIH od 0:15
http://www.aparchive.com/metadata/Bosni ... 1&b=820662
Nije ovo uopšte u Podveležju. Mislim da je snimak iz Rabine ili Vranjevića. Na početku snimka se u daljini vidi planina Velež. Da je snimano iz Podveležja bila bi puno bliža.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#1715 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Apoll0 »

dragan.s wrote:
Apoll0 wrote:Ovo je kota Sveti gora više Merdzan glave... Snimak iz AP iz akcije "Jesen 94" 15/11/1994 poginuli borci ABIH od 0:15
http://www.aparchive.com/metadata/Bosni ... 1&b=820662
.Mislim da se iz Vranjevica i nemoze bas viditi Velez mislim da je prije Rabina al eto nisam siguran 100%
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#1716 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Apoll0 »

Apoll0 wrote:
dragan.s wrote:
Apoll0 wrote:Ovo je kota Sveti gora više Merdzan glave... Snimak iz AP iz akcije "Jesen 94" 15/11/1994 poginuli borci ABIH od 0:15
http://www.aparchive.com/metadata/Bosni ... 1&b=820662
Mislim ipak Vranjevići
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18311
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1717 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by GandalfSivi »

Slucajno naletih na animiranu kartu Hrvatske za vrijeme rata, bas im je svjetski odradjeno. Zasto kod nas niko ne napravi ovako nesta?

User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#1718 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by zunazu »

Image
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1719 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Bila je nedavno godisnjica operacije Neretva 93 i ma koliko HVO govorio da su odbranili HB cinjenica je da su Vrda prakticno bila pala, a oslobadnje mostara se terablo desit par dana kasnije...Na molbe tudjmana i dogovora sa Alijom operacija je obustavljena. Steta sto se stalo jer druga bi se pjesma pjevala danas...

Panika je zavladala medju hrvatima u mostaru ali i u ZH, a bilo je spremno i citav kontigent vojske iz sarajeva koja je trebala da ide na srednju bosnu.

Sto se tice konkretno operacije u Vrdima iz veoma pouzdanog izvora tvrdim iduce: Nasa malobrojna artiljerija uz "pomoc" placene artiljerije VRS koja je dosla na Rosce je raznijela polozaje HVO-a koji su krenuli u opstu bjezaniju, jedinice iz sarajeva kao i Zukini borcu krenuli su na sveopsti juris i prema procjeni ljudi koji su ucestvovali u akciji trebalo bi dan ili dva da se udje u Mostar. Nakon toga dolazi do obustave akcije i sporazuma...Onima koji nisu htjeli da obustave dejstva prije svega Celo i Zuka muftija zagrebacki je donio novac i tako ih platio da odustanu od namjere.

Nakon mostara Zapadna hercegovina bi bila iduca a tesko da bi se i ona odrzala uostalom gdje ce branit HB kad nema Mostara.

Tudjman je obecao ustupke i pomoc da se obustave dejstva jer je vidio da gubi rat kao sto mu je i Sefer najavio pola godine ranije "Ako hocete mozemo zajedno a ako necete idemo u rat do zadnjeg koji cete izgubit".
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#1720 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by bulevarmostar »

https://www.bljesak.info/vijesti/flash/ ... ama/221195
https://m.youtube.com/watch?v=gfzyQdu3Z4U
Nevjerovatna prica. Znao sam za par slucajeva na dvije strane, prvi put da vidim slucaj na sve tri strane.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1721 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

dragan.s wrote:
BosnaOnlineOrg wrote: Da skratimo...
Važi.
Konavle su dio Dubrovackog ratista, nije Dubrovacko ratiste na Stradunu.
Tačno. Tvoja prvobitna teza u ovoj raspravi jeste da je DEBLOKADA Dubrovnika povezana sa dešavanjima u Posavini. Deblokada Dubrovnika je završena još krajem 1991-e, dakle najmanje pola godine prije glavnih borbi u Posavini.
Ne može kraće i jasnije. Kraj rasprave, teza ti ne stoji.
Da li je cilj ove rasprave da mi dokazes da nije bilo dogovora i da je koridor probijen hrabroscu radovanovih secesionista i genocidlija?
Da li je bilo nekog dogovora ili nije ja ne znam niti tvrdim. A ne znaš ni ti. Možeš samo pretpostavljati kao što si pokušao povezujući događaje koji su vremenski udaljeni pola godine. Ako nemaš nešto konkretnije onda bolje da nisi ni ovo pokušao jer je pomalo smiješno.
U Posavini su vođene teške borbe sa puno poginulih i dosta uništene ratne tehnike. Zašto je tako teško povjerovati da je jedna strana bila jača i dobila bitku? Samo zato jer ti se ne dopada ta strana pa na sve moguće načine pokušavaš da nađeš drugo opravdanje (izdaja, omiljeno opravdanje na Balkanu). U istoriji to ne ide tako.
Gdje god naletim na Dragana i njegove postove, uvijek se JNA povlačila. Ima li igdje da su vojno poraženi? Deblokada Dubrovnika je završena u ljeto 92, dolaskom Tigrova na južno bojište. Krajem ‘91 su se vodile krvave bitke i nema govora o deblokadi. Mozda Dragan misli na Decembar ‘91 kada su se vodile najkrvavije borbe na prilazima gradu. Samo tada nije deblokiran već obranjen Dubrovnik. Za Posavinu mislim da nije dogovorena jer broj poginulih na obje strane to demantira.
Lijep pozdrav
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1722 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Zanimljiv dokumentarac Spiegela iz avgusta 1993. godine.


dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1723 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dragan.s »

tetejac wrote: Gdje god naletim na Dragana i njegove postove, uvijek se JNA povlačila. Ima li igdje da su vojno poraženi? Deblokada Dubrovnika je završena u ljeto 92, dolaskom Tigrova na južno bojište. Krajem ‘91 su se vodile krvave bitke i nema govora o deblokadi. Mozda Dragan misli na Decembar ‘91 kada su se vodile najkrvavije borbe na prilazima gradu. Samo tada nije deblokiran već obranjen Dubrovnik. Za Posavinu mislim da nije dogovorena jer broj poginulih na obje strane to demantira.
Lijep pozdrav
Deblokada Dubrovnika se završila krajem 1991.-e i početkom 1992-e zajedno sa dogovorom o povlačenju JNA iz Hrvatske, a prema Ženevskom sporazumu. Dubrovnik je najprije deblokiran sa mora povlačenjem JRM iz dubrovačkog akvatorija.
Ili je možda slavna HRM otjerala JRM ispred Dubrovnika?
Borbe koje pominješ iz decembra 92 su lokalna avantura jednog idiota kapetana Kovačevića zvanog Rambo koji je bez ikakvog naređenja samostalno krenuo u osvajanje Srđa. Čitav slučaj je dospio i do Haškog suda i Rambo je trebao biti suđen zajedno sa Strugarom mđt. proglašen je nesposobnim za suđenje (prolupao).
U ljeto 92 se nisu vodile borbe za deblokadu Dubrovnika (već je davno bio deblokiran i sa mora i sa kopna) već za osvajanje teritorije BiH u zaleđu koje je onda HV držala do '95-te.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1724 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

A ima li igdje da ste vojno poraženi? Čitajući tvoje postove da se zaključiti kako ste se samovoljno povlačili. Iz Mostara, sa Huma, Heliodroma, Slanog, sa mora itd. Ima li igdje da ste vojno poraženi? Pozivaš se na Ženevu kao da je to nešto?! Ispoštovali ste jedan dio, koji vam je odgovarao a to je deblokada vojarni u HR. Ustvari ispoštovali su ga Hrvati. Povukli ste se iz vojarni kako je dogovoreno što ne znači da se JNA 1991 povukla iz Hrvatske kako ti aludiraš. Isto tako rekao si da je deblokada Dubrovnika počela povlačenjem vaših snaga iz Slanog 1991. Netačno. Slažem se da je deblokada otpočela oslobađanjem Slanog samo Slano je oslobođeno u Maju 1992 a ne 1991. U samom početku deblokade i napadnih djelovanja u Maju 1992 onaj vaš general je dva puta slao ultimatume ako ne stanemo da će poravnat Dubrovnik. Zauzimanjem Golubovog kamena može se reći da je operacija deblokade Dubrovnika završena. Zaboravio sam spomenuti Gromove koji su dali također veliki doprinos kao i Imoćane iz treće bojne koji su uzeli Golubov kamen. Sve je to bilo u ljeto 1992 u krvavim borbama a ne 1991 povlačenjem JNA.
Živio
PM72
Posts: 17779
Joined: 30/04/2012 16:54

#1725 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by PM72 »

dragan.s wrote:
tetejac wrote: Gdje god naletim na Dragana i njegove postove, uvijek se JNA povlačila. Ima li igdje da su vojno poraženi? Deblokada Dubrovnika je završena u ljeto 92, dolaskom Tigrova na južno bojište. Krajem ‘91 su se vodile krvave bitke i nema govora o deblokadi. Mozda Dragan misli na Decembar ‘91 kada su se vodile najkrvavije borbe na prilazima gradu. Samo tada nije deblokiran već obranjen Dubrovnik. Za Posavinu mislim da nije dogovorena jer broj poginulih na obje strane to demantira.
Lijep pozdrav
Deblokada Dubrovnika se završila krajem 1991.-e i početkom 1992-e zajedno sa dogovorom o povlačenju JNA iz Hrvatske, a prema Ženevskom sporazumu. Dubrovnik je najprije deblokiran sa mora povlačenjem JRM iz dubrovačkog akvatorija.
Ili je možda slavna HRM otjerala JRM ispred Dubrovnika?
Borbe koje pominješ iz decembra 92 su lokalna avantura jednog idiota kapetana Kovačevića zvanog Rambo koji je bez ikakvog naređenja samostalno krenuo u osvajanje Srđa. Čitav slučaj je dospio i do Haškog suda i Rambo je trebao biti suđen zajedno sa Strugarom mđt. proglašen je nesposobnim za suđenje (prolupao).
U ljeto 92 se nisu vodile borbe za deblokadu Dubrovnika (već je davno bio deblokiran i sa mora i sa kopna) već za osvajanje teritorije BiH u zaleđu koje je onda HV držala do '95-te.
Kad bi te čovjek slušao pomislio bi da se srpsko-crnogorska armada oko Dubrovnika povukla sama od sebe,zahvaljujući nekom sporazumu...a dobili po vagini da ne kažem pič.. od Slanog do Konavla i Trebinja...
Post Reply