Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1601 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by LBVIEW »

gasket wrote:
agent_zero wrote:
Sarajmen wrote:Image
Kakav povampireni ustašluk :roll:

I s njima oni SDAovski kreteni dogovarali nezavisnost :run:
Sto se tice Zepca, tu se prvo povampirio baliluk, ova zarobljena brigada abih je kroz grad tekbirala i demonstrirala silu, sta su trazili to su i dobili, a sta ocekivati da Lozancic pise iz totalnog okruzenja? u trenutku kad se ne zna ko koga....
Imam osjecaj kako ces i ti uskoro "dobiti sto si trazio". :izet:
gasket
Posts: 28
Joined: 30/03/2017 14:40

#1602 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by gasket »

[*
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#1603 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Pitar s Kariba »

KENJAC wrote:
Sarajmen wrote:Tvoj komentar prije svega, jer 7 muslimanska brigada je bila u okviru III Korpusa sa sjedištem u Zenici. To bi opet više odgovaralo regiji tzv centralne Bosne i ne kontam kako je ti pokušavaš smjestiti u temu koja se bavi ratom u Hercegovini. Trolaš stari momački ne samo ovu temu, nego inače u zadnje vrijeme. Rat jeste nastavak politike drugim sredstvima i normalno je da se u historijskom kontekstu ukaže i na taj osvrt u smislu tadašnjih političkih odnosa, ali nema smisla pokušavati na pdf-u istorije/povijesti politizirati. Priloži stari autentičan dokument koji eto kao predstavlja neko tvoje okvirno mišljenje o događaju, koji se direktno ili bar indirektno odnosi na područje ili događaj koji tema pokriva, i to je u dure. Mi ostali možemo ako smatramo da treba na takav komentar dati i svoje mišljenje, složiti se ili dati kontraargument. Takav dijalog ima više smisla i nešto se može naučiti ili steći više saznanja.
Ako ja tebi sad' repliciram u smislu, da je najveći uspjeh zločinca Miloševića bio dogovor sa Tuđmanom u Karađorđevu i Tikvešu, a onda i njegova realizacija na nižem nivou preko zločinca Karadzića i Bobana u Gracu i Klagenfurtu , odnosno izazivanje sukoba ''B'' i ''H'' faktora kako bi se Bosna i Hercegovina prije i lakše podijelila. I tvoj komentar koji nazvah trolanje je u tom pravcu, baciti kost među forumaše koji baštine ratni doprinos IV ili VI Korpusa i HVO-a ili dijelova HV na području Hercegovine, da se glođu kao da je 1993. Bože moj, sukob koji se zaista tada i desio ti daje za pravo na takve pokušaje, međutim kada se on anulira 1994. putem tzv Wašingtonskog sporazuma i kada se ove dvije komponente politički i vojno udruže protiv politike Miloševića, Karadzića i trabanta Abdića, pretpostavljam da će ti tad' nestati interneta.

Uzgred budi rečeno, Bosna i Hercegovina je i sada u svojim međunarodno priznatim granicama, onim koje neki nazivaju i ''avnojevskim''. Njeni normalni stanovnici su se demokratski u miru izborili i zaslužni su za tu nepobitnu činjenicu. U nametnutom ratnom sukobu su ,i pored plaćene žestoke cijene, njene vanjske granice odbranjene i sačuvane. One unutrašnje i administrativne su stvar predhodnih pregovora i dogovora, pa tako i onih sadašnjih ili budućih. A to je priča za pdf politike a ne ovog pdf-a historije/istorije /povijesti.
Iz konteksta skontah da se meni obracas. Trolanje ! Zivata ti kakvo trolanje ? Trolanje sto kazem da zvanicna politika nije u skladu sa ovakvom formacijom !? Trolanje ako stavim ovdje tekbiranje Alijino i ove jedinice pred Alijom dok se mojom guzicom Bosanska borba prikazuje u drugom nekom , svijetu puno prihvatljivijem, kontekstu! Jel , ljudino , bih li ja taj sto trola? Pun mi je ud tih pod rukavicama politika i pravljenja ludim pred istim. Ista je prica i za Cacu Topalovica ! Nije Alija znao ! Nije znao , al u qurcu! Nije Alija a ni sira Bosanska javnost znala za koj moj se bori ova Sedma ? I za to vrijeme Silajdzic prodaje muda za bubrege na Ist Riveru o sekularnosti Bosnjacke borbe. I ja trolam ?
Ti se zemljace nastavi posipat pepelom al ja sam cista obraza i mogu rec na glas : Slagali ste me ! Ja budala u jednom trenutku povjerovo. Nisam ja dzabe Kenjac (bio) !
A sad o nekoj uroti Slobodanja i Franja . To je samo sapiranje savjesti od neuspjele urote Aljka i Franja. Naivnost Alijina da ce njemu bit vjeran ( barem ovaj put) Hrvatski puk , je stvar za ozbiljni psihijatrijski pregled!
I ja trolam !
Ja sam o mom Slobodanu dosta puta vrlo jasno rekao moje misljenje.
Isto tako cu reci i o tvom Aliji. Licnost nekompetentna da zabaviste vodi. Mislio je ...... ma sta je on mislio? Sta god da je mislio nije ostvario. Pogubio se na putu , mladomuslimanstva, sekularizma, saveznistva sa Hrvatima, saveznistva sa Arapima, sa Amerikacima, zaratio protiv svojih, zaratio protiv Hrvata .....
I ti meni navodis dogovor Slo- Tudj kao vrhunac mutnih radnji .....
I ja trolam!
Ma Alija je sve zakuh'o... Alija je kriv za sve .. Alija, Alija, gdje će ti duša, Alija?
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1604 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

sviunapad74 wrote:U sjevenom je bilo ili mi ili oni. Diverzanti su minirali pješački most koji je spajao S. logor i Centar 2. Večina HVO-a pobjegla plivajuči ili preskačući preko pećina na skakalima. Taj sa megafonom je označio početak akcije. Oslobađanje S. Logora i B. polja je bila ista operacija, s tim da su u B.P.presudnu ulogu odigrali Bošnjaci pripadnici Hvo-a (1. Bojna). Rahmetli Hujka je poginuo pri samom završetku akcije od minobacačke granate, kad je već sjeverni bio očišćen. Ono što se zaboravlja je da su u toj akciji oslobođeni i Raštani na desnoj obali. Inače ti Raštani su oslobađani više puta, pravi razlog je bila HE Mostar koju je političko Sarajevo na čelu sa Edhemom Bičakćićem i Ejupom Ganićem velikodušno prepustilo hrhb. Također veći dio Bijelo polja koje je držala ARBiH poklonjeno je poslije rata opštini Zapad. Nikad nisam čuo da su Bošnjaci dobili nešto u kompenzaciju.
Ma kojeg je to datuma bilo?sjeverni logor?
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#1605 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by baraba_mo »

emillio estevez wrote:
sviunapad74 wrote:U sjevenom je bilo ili mi ili oni. Diverzanti su minirali pješački most koji je spajao S. logor i Centar 2. Večina HVO-a pobjegla plivajuči ili preskačući preko pećina na skakalima. Taj sa megafonom je označio početak akcije. Oslobađanje S. Logora i B. polja je bila ista operacija, s tim da su u B.P.presudnu ulogu odigrali Bošnjaci pripadnici Hvo-a (1. Bojna). Rahmetli Hujka je poginuo pri samom završetku akcije od minobacačke granate, kad je već sjeverni bio očišćen. Ono što se zaboravlja je da su u toj akciji oslobođeni i Raštani na desnoj obali. Inače ti Raštani su oslobađani više puta, pravi razlog je bila HE Mostar koju je političko Sarajevo na čelu sa Edhemom Bičakćićem i Ejupom Ganićem velikodušno prepustilo hrhb. Također veći dio Bijelo polja koje je držala ARBiH poklonjeno je poslije rata opštini Zapad. Nikad nisam čuo da su Bošnjaci dobili nešto u kompenzaciju.
Ma kojeg je to datuma bilo?sjeverni logor?

Oslobodenje sjevernog logora i bijelog polja je bilo 30.6.1993
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#1606 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Liska »

Imao bih dvije ispravke. Raštani nisu pušteni nego su izgubljeni ili vraćeni u vojnoj operaciji. Niti ih je Armija dobila zato što je HVO puštao niti obratno. Tko je bio jači tu je dobio. Tako je i brana ostala pod kontrolom HVO-a. Što se tiče Bijelog polja, njiedan dio koji HVO nije držao pod svojom kontrolom nije pušten od Armije poslije rata da bi bio dio općine Zapad. Što je HVO držao bio je općina Zapad a što je držala Armija to je bio dio općine Sjever. M-17 je bila granica tijekom rata i postala je granica gradskih općina poslije rata.
sviunapad74
Posts: 5
Joined: 30/01/2017 13:50

#1607 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by sviunapad74 »

Liska wrote:Imao bih dvije ispravke. Raštani nisu pušteni nego su izgubljeni ili vraćeni u vojnoj operaciji. Niti ih je Armija dobila zato što je HVO puštao niti obratno. Tko je bio jači tu je dobio. Tako je i brana ostala pod kontrolom HVO-a. Što se tiče Bijelog polja, njiedan dio koji HVO nije držao pod svojom kontrolom nije pušten od Armije poslije rata da bi bio dio općine Zapad. Što je HVO držao bio je općina Zapad a što je držala Armija to je bio dio općine Sjever. M-17 je bila granica tijekom rata i postala je granica gradskih općina poslije rata.
Na kraju rata srce brane (mašinski dio i upravna zgrada) bili su u rukama Armije te prepušeni MUP BiH koje je obezbjeđivalo branu. Ako je bila u rukama HVO-a zašto su slali specijalca ronioca da minira klapnu. Čovjek je nastradao od postavljene mine te je kasnije njegovo tijelo razmijenjeno. Poslije poplave brana je prepuštena EPHZHB. HVO u BP je držao elementaru i Bočine, ARBiH je bila u Samostanu i Energopetrolovoj pumpi i duž magistralnog puta. Potraži granice opštine zapad pa vidi koliko je prepušteno teritorije.
Ne bih ulazio u raspravu al samo da se zna.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#1608 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Liska »

Za branu si u pravu za ovo što je bilo poslije rata. Ali do kraja rata je HVO imao branu pod svojom kontrolom jer tko drži branu ima i Raštane. NIkada se nije dogodilo da je jedna vojska imala branu a nije imala Raštane pod svojom kontrolom. Ne znam kakav je plan imala Armija ali da onaj ronilac nije minirao klapnu i pustio dotok vode, tko zna što bi bilo i sa branom, u krajnjem slučaju i sa Mostarom. Što se tiče linije nije Armija imala pod kontrolom Samostan i pumpu. HVO je držao i Kopenhagen koliko se ja sjećam. U tom dijelu bojišnice je M-17 bio granica i ponekad su se i jedni i drugi zalijetali preko, ali nitko nije ostvario efektivnu vojnu kontrolu nad tim objektima. Nitko nije imao svoje rovove preko magistrale u dijelovima gdje je magistrala bila granica između dvije vojske. To se lako moglo vidjeti na kraju rata sa položajima rovova.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1609 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Liska wrote:Za branu si u pravu za ovo što je bilo poslije rata. Ali do kraja rata je HVO imao branu pod svojom kontrolom jer tko drži branu ima i Raštane. NIkada se nije dogodilo da je jedna vojska imala branu a nije imala Raštane pod svojom kontrolom. Ne znam kakav je plan imala Armija ali da onaj ronilac nije minirao klapnu i pustio dotok vode, tko zna što bi bilo i sa branom, u krajnjem slučaju i sa Mostarom. Što se tiče linije nije Armija imala pod kontrolom Samostan i pumpu. HVO je držao i Kopenhagen koliko se ja sjećam. U tom dijelu bojišnice je M-17 bio granica i ponekad su se i jedni i drugi zalijetali preko, ali nitko nije ostvario efektivnu vojnu kontrolu nad tim objektima. Nitko nije imao svoje rovove preko magistrale u dijelovima gdje je magistrala bila granica između dvije vojske. To se lako moglo vidjeti na kraju rata sa položajima rovova.

U jednom od gordnjih postova si naveo da si bio "civil", pa onda navodis da poznajes cijelo ratiste u i oko Mostara.

Gdje si bio 9. Maja, 1993? Je li se ponosis sa tim ako si licno i direktno protjerivao i ubijao bosnjacke civile grada Mostara? Je li te stid sto si (ako si) pripadao jednoj takvoj ustaskoj vojsci koja je vrsila zlocine po Mostaru?
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#1610 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by MLA_333 »

Pozdrav svima,

imam par pitanja u vezi rata u Mostaru. Gledo sam reportazu 1993 na austrijanskom TV-u o ratu u Mostaru.
Pokazali su grupu dobrovoljaca (vecinom Austrijanaca i Njemci) od ca. 20 covjeka na zapadnoj strani, koji su se borili na stranu HVO-a. U reportazu su naveli da su placenici i dosli zbog pljacke domova od Bosnjaka i Srba, da zarade na taj nacin. Na suprotnoj strani su pokazali jednog dobrovoljca, mislim da je bio Englez, al se ne sjecam tacno, mozda i bio Skot, bio snajperista.

a) Jel zna neko koliko je bilo dobrovoljaca/stranaca u ARBIH i Hvo-u u tom periodu sukoba??

b) Koliko Ne-Bosnjaka se borilo na strani ARBIH?

Hvala unaprijed.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#1611 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Liska »

mostarac_2009 wrote:
Liska wrote:Za branu si u pravu za ovo što je bilo poslije rata. Ali do kraja rata je HVO imao branu pod svojom kontrolom jer tko drži branu ima i Raštane. NIkada se nije dogodilo da je jedna vojska imala branu a nije imala Raštane pod svojom kontrolom. Ne znam kakav je plan imala Armija ali da onaj ronilac nije minirao klapnu i pustio dotok vode, tko zna što bi bilo i sa branom, u krajnjem slučaju i sa Mostarom. Što se tiče linije nije Armija imala pod kontrolom Samostan i pumpu. HVO je držao i Kopenhagen koliko se ja sjećam. U tom dijelu bojišnice je M-17 bio granica i ponekad su se i jedni i drugi zalijetali preko, ali nitko nije ostvario efektivnu vojnu kontrolu nad tim objektima. Nitko nije imao svoje rovove preko magistrale u dijelovima gdje je magistrala bila granica između dvije vojske. To se lako moglo vidjeti na kraju rata sa položajima rovova.

U jednom od gordnjih postova si naveo da si bio "civil", pa onda navodis da poznajes cijelo ratiste u i oko Mostara.

Gdje si bio 9. Maja, 1993? Je li se ponosis sa tim ako si licno i direktno protjerivao i ubijao bosnjacke civile grada Mostara? Je li te stid sto si (ako si) pripadao jednoj takvoj ustaskoj vojsci koja je vrsila zlocine po Mostaru?
Ne znam da sam naveo kako samo bio civil. Navedi mi citat, moguće je, ali sam onda pogriješio ili si ti nešto pogrešno razumio. Citat prvo, pa ćemo i to razjasniti.Ovdje pišem godinama i već u prvim postovima sam naveo da sam dragovoljac od 1992. godine. Pogotovo se ponosim 1992. godinom jer bez toga bi Mostar pao u ruke JNA. Nije mi drago zbog sukoba sa Armijom i taj 9. svibnja mi je najgori dan života i to ne samo zbog onog što se desilo meni i mojima, nego zbog svih zločina koji su se dogodili. Toliko od mene, a sve ostalo što si napisao nema smisla komentirati. Da ti nije bilo tih kako ih ti zoveš "ustaša" Mostar bi još 1992. osvojila JNA i priča bi bila gotova i za tebe i za mene.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1612 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Liska wrote:
mostarac_2009 wrote:
Liska wrote:Za branu si u pravu za ovo što je bilo poslije rata. Ali do kraja rata je HVO imao branu pod svojom kontrolom jer tko drži branu ima i Raštane. NIkada se nije dogodilo da je jedna vojska imala branu a nije imala Raštane pod svojom kontrolom. Ne znam kakav je plan imala Armija ali da onaj ronilac nije minirao klapnu i pustio dotok vode, tko zna što bi bilo i sa branom, u krajnjem slučaju i sa Mostarom. Što se tiče linije nije Armija imala pod kontrolom Samostan i pumpu. HVO je držao i Kopenhagen koliko se ja sjećam. U tom dijelu bojišnice je M-17 bio granica i ponekad su se i jedni i drugi zalijetali preko, ali nitko nije ostvario efektivnu vojnu kontrolu nad tim objektima. Nitko nije imao svoje rovove preko magistrale u dijelovima gdje je magistrala bila granica između dvije vojske. To se lako moglo vidjeti na kraju rata sa položajima rovova.

U jednom od gordnjih postova si naveo da si bio "civil", pa onda navodis da poznajes cijelo ratiste u i oko Mostara.

Gdje si bio 9. Maja, 1993? Je li se ponosis sa tim ako si licno i direktno protjerivao i ubijao bosnjacke civile grada Mostara? Je li te stid sto si (ako si) pripadao jednoj takvoj ustaskoj vojsci koja je vrsila zlocine po Mostaru?
Ne znam da sam naveo kako samo bio civil. Navedi mi citat, moguće je, ali sam onda pogriješio ili si ti nešto pogrešno razumio. Citat prvo, pa ćemo i to razjasniti.Ovdje pišem godinama i već u prvim postovima sam naveo da sam dragovoljac od 1992. godine. Pogotovo se ponosim 1992. godinom jer bez toga bi Mostar pao u ruke JNA. Nije mi drago zbog sukoba sa Armijom i taj 9. svibnja mi je najgori dan života i to ne samo zbog onog što se desilo meni i mojima, nego zbog svih zločina koji su se dogodili. Toliko od mene, a sve ostalo što si napisao nema smisla komentirati. Da ti nije bilo tih kako ih ti zoveš "ustaša" Mostar bi još 1992. osvojila JNA i priča bi bila gotova i za tebe i za mene.

Naveo si u jednom postu da se desilo onog dana kad je armija BiH dosla do Rondoa i kako te spasio prijatelj bosnjak. Tu si izjavio da te je armija BiH zarobila kao "civila", sto je smijesno s obzirom da isto navodis kako si se borio 1992. godine protiv cetnika.

Sto se tice 1992. godine, da hrvati nisu prenijeli rat iz Hrvatske u BiH, ne bi ni doslo do rata u BiH, nego bi se izbjegao rat i ne bi poginulo 100,000 ljudi. Kad je vec doslo do rata, 90% HVO vojnika 1992. godine su bili bosnjaci, pogotovo kad je trebalo ici u prve redove. Ne vjerujes? Pogledaj i prebroj grobove/mezare u Liska ulici i vidjet ces da je 90% bosnjaka ginulo u ratu sa cetnicima.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#1613 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Liska »

Da, ali ja ne spavam u uniformi. Vojnik sam dok sam u uniformi i dok obavljam vojne dužnosti. Ako me uhite u mome stanu, u civilu, jesam li civil ili vojnik? Prema tome, nisam lagao ništa. Što se tiče 1992. godine ona je povezana sa 1991. godinom. A te godine JNA iz pravca BiH vrši napade na teritoriju Hrvatske iz pravca Bos. Gradište ili iz pravca Trebinja. Naveo sam samo ova dva pravca, bilo ih je više. Da nije bilo HVO i HV JNA bi okružila Mostar totalno i dobila ga bez vojnog otpora. Kao izlaz svi smo imali samo cestu prema Gorancima.Dakle, BiH i Hrvatska su prema JNA činili jedno bojište i tako su se i ponašali. I nikako HV nije prenio rat u BiH nego je BiH otpočetka služila JNA kao baza i mjesto sa kojega je napadala Hrvatsku. Ne možeš zaključivati ništa prema Liska parku jer su Hrvati uglavnom ekshumirani iz tog groblja i sahranjeni na svojim grobljima, čim su se stekli uvjeti. To bi trebao znati. I jedan broj Bošnjaka je ekshumiran i sahranjen na normalnim grobljima. A u Liska parku nisu sahranjivani samo vojnici nego i civili, dakle ima i Srba, i Hrvata i Bošnjaka i Makedonaca, koliko se ja sjećam. Bošnjaka je bilo u HVO ali da su činili 90% je netočno. Ako su bili tako brojni, čemu HVO, zašto nisu bili u Armiji BiH? Zašto bi postojao HVO ako su Bošnjaci bili većina u njemu od 90 %, pa oni bi onda formirali Armiju BiH a HVO bi onda imao možda jedan Samostalni bataljnon u okviru te Armije BiH. A bilo je suprotno kao što znaš, HVO je imao organiziranu vojsku a Armija je imala jedan Samostalni bataljon u okviru tog HVO od kojeg je dobijala i municiju i hranu. U 8 bojni HVO Bošnjaka je bilo najviše u I, II i IV bojni a sve ostale bojne nisu imali značajan broj Bošnjaka. I to ti je sigurno poznato ili si zaboravi.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1614 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Liska wrote:Da, ali ja ne spavam u uniformi. Vojnik sam dok sam u uniformi i dok obavljam vojne dužnosti. Ako me uhite u mome stanu, u civilu, jesam li civil ili vojnik? Prema tome, nisam lagao ništa. Što se tiče 1992. godine ona je povezana sa 1991. godinom. A te godine JNA iz pravca BiH vrši napade na teritoriju Hrvatske iz pravca Bos. Gradište ili iz pravca Trebinja. Naveo sam samo ova dva pravca, bilo ih je više. Da nije bilo HVO i HV JNA bi okružila Mostar totalno i dobila ga bez vojnog otpora. Kao izlaz svi smo imali samo cestu prema Gorancima.Dakle, BiH i Hrvatska su prema JNA činili jedno bojište i tako su se i ponašali. I nikako HV nije prenio rat u BiH nego je BiH otpočetka služila JNA kao baza i mjesto sa kojega je napadala Hrvatsku. Ne možeš zaključivati ništa prema Liska parku jer su Hrvati uglavnom ekshumirani iz tog groblja i sahranjeni na svojim grobljima, čim su se stekli uvjeti. To bi trebao znati. I jedan broj Bošnjaka je ekshumiran i sahranjen na normalnim grobljima. A u Liska parku nisu sahranjivani samo vojnici nego i civili, dakle ima i Srba, i Hrvata i Bošnjaka i Makedonaca, koliko se ja sjećam. Bošnjaka je bilo u HVO ali da su činili 90% je netočno. Ako su bili tako brojni, čemu HVO, zašto nisu bili u Armiji BiH? Zašto bi postojao HVO ako su Bošnjaci bili većina u njemu od 90 %, pa oni bi onda formirali Armiju BiH a HVO bi onda imao možda jedan Samostalni bataljnon u okviru te Armije BiH. A bilo je suprotno kao što znaš, HVO je imao organiziranu vojsku a Armija je imala jedan Samostalni bataljon u okviru tog HVO od kojeg je dobijala i municiju i hranu. U 8 bojni HVO Bošnjaka je bilo najviše u I, II i IV bojni a sve ostale bojne nisu imali značajan broj Bošnjaka. I to ti je sigurno poznato ili si zaboravi.
Ja govorim o Liska haremu/groblju iz 1992, i tad su vecinom samo mezari bili. Da istina, tu su se i civili sahranjivali, ali kako god, 90% u tom periodu su bili bosnjaci.

Zasto je postojao HVO a ne armija BiH 1992? Zato sto je HVO u stvari bila HV na podrucju BiH, i tako su prenijeli rat u BiH. Postojala je tada i armija BiH u Mostaru, u pocetku TO, pa onda armija, sto dovoljno govori da bosnjaci nikad nisu ni zeljeli rat u BiH, nego su se bukvalno iz pidjame obukli. Zasto u HVO? Pa zato sto je to i bio interes Hrvatskoj da prenese rat u BiH i da zavadi bosnjake sa srbima, a u tome su i uspjeli. Nije li cudo...istorija se ponavlja, bas kao i u drugom svjetskom ratu na onaj nacin kad bi ustase stavljale fesove na glavu i cinili pokolje po srpskim selima i na taj nacin zavadili bosnjake sa srbima.

Zasto su neki bosnjci ostali u HVO i 1993 prije izbijanja rata sa ustasama? Zato sto je HVO imao veca primanja. Mnogi konvoj pomoci (bilo da je oruzje ili hrana) koje je svijet slao u ostale dijelove BiH, HVO je pljackao, to nije nikakva tajna.

Nisi ti bio nikakav civil tog 9/10 maja, ako si bio obucen 1992. godine. Ako si se to jutro zadesio u pidjami ali si bio vodjen u HVO, to znaci da si bio vojnik koji nije bio na duznosti. Vjerovatno bi taj dan isao u "boj", ali te je preduhitrili armija BiH. Ako ides tom logikom, zasto je HVO hapsio sve bosnjake muskarce uhvaceni u pidjami (dakle u civilnom)? Eh da je samo to, vi ste zene, djecu i starce zatvarali...i mnoge i ubijali i to na svirep nacin...ljudi su pronalazeni u kontejnerima. Je li se i toga ponosis?

Kakav ti je bio motiv tog maja 1993? Pokusavam zamisliti sebe da sam bio na tvom mjestu i kakav bi mi bio motiv da pljackam i ubijam civile samo zato sto su druge vjere? Da sam bio na tom/tvom mjestu, sramio bih se te vojske i te politike koja ih vodi. Sama pomisao na taj period i na jedan takav plan fasisticke politike koja je dugo planirala taj napad i etnicko ciscenje. Znaci, opet ide pitanje. Je li te stid toga i osjecas li krivicu?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1615 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by KENJAC »

mostarac_2009 wrote:
Zasto je postojao HVO a ne armija BiH 1992? Zato sto je HVO u stvari bila HV na podrucju BiH, i tako su prenijeli rat u BiH. Postojala je tada i armija BiH u Mostaru, u pocetku TO, pa onda armija, sto dovoljno govori da bosnjaci nikad nisu ni zeljeli rat u BiH, nego su se bukvalno iz pidjame obukli. Zasto u HVO? Pa zato sto je to i bio interes Hrvatskoj da prenese rat u BiH i da zavadi bosnjake sa srbima, a u tome su i uspjeli. Nije li cudo...istorija se ponavlja, bas kao i u drugom svjetskom ratu na onaj nacin kad bi ustase stavljale fesove na glavu i cinili pokolje po srpskim selima i na taj nacin zavadili bosnjake sa srbima.
?
Ja se izvinjavam, zaista mi nije zelja da se uplićem u diskusiju, ali naidjoh na ovu tvrdnju pa , ako je moguce, da mi ovo malo pojasnis ?
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1616 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

KENJAC wrote:
mostarac_2009 wrote:
Zasto je postojao HVO a ne armija BiH 1992? Zato sto je HVO u stvari bila HV na podrucju BiH, i tako su prenijeli rat u BiH. Postojala je tada i armija BiH u Mostaru, u pocetku TO, pa onda armija, sto dovoljno govori da bosnjaci nikad nisu ni zeljeli rat u BiH, nego su se bukvalno iz pidjame obukli. Zasto u HVO? Pa zato sto je to i bio interes Hrvatskoj da prenese rat u BiH i da zavadi bosnjake sa srbima, a u tome su i uspjeli. Nije li cudo...istorija se ponavlja, bas kao i u drugom svjetskom ratu na onaj nacin kad bi ustase stavljale fesove na glavu i cinili pokolje po srpskim selima i na taj nacin zavadili bosnjake sa srbima.
?
Ja se izvinjavam, zaista mi nije zelja da se uplićem u diskusiju, ali naidjoh na ovu tvrdnju pa , ako je moguce, da mi ovo malo pojasnis ?
Mostarcu je tesko prihvatiti cinjenicu da 41-45 su tadasnji islamski vjernici bilidio Ustasa.
Te da su katolicke ustase glumile Hrvate muslimane.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1617 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by KENJAC »

Ma , kontam ja sta on misli, nego pitam jel to istina sto kaze ?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1618 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by PM72 »

Mostarcu je tesko prihvatiti cinjenicu da 41-45 su tadasnji islamski vjernici bilidio Ustasa.
Te da su katolicke ustase glumile Hrvate muslimane.
vrlo nespretan da ne kažem glup sastav rečenice...čuj islamski vjernici bio dio ustaša. :-) Svi moji preci bili su pobožni i mirni bosanski muslimani i niti jedan nije bio ustaša niti ih je simpatisao.Koliko znam,mnoge efendije i hodže su bile protiv ubijanja i maltretiranja pravoslavog i jevrejskog stanovništva i nisu se slagali sa politikom NDH.Ja ne znam da je ijedan pravoslavni pop pokrenuo neku inicijativu ili deklaraciju kojom su se javno protivi ubijanju Muslimana.Aktivno su učestvovali u blagosiljanju klanja i čišćenja pa čak i učestvovali.

U ustaše je dobrovoljno ulazila muslimanska fukara željnja tuđeg pa iskoristila priliku.Kao i svugdje u svijetu - uvijek će te glava zaboliti od fukare.Nijedan domaćin nije otišao u ustaše pa klao komšije.Bilo je i osvete kad su mnogi Muslimani prognani iz IB išli u Handžar diviziju jer su smatrali da su jedino tamo bili zaštićeni i da imaju priliku za revanš.Slabo je koji oficir Musliman bio u ustašama a kamoli kakav pukovnik jal general NDH.Dok znam za nekoliko ustaških generala koji su bili Srbi.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1619 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

PM72 wrote:
Mostarcu je tesko prihvatiti cinjenicu da 41-45 su tadasnji islamski vjernici bilidio Ustasa.
Te da su katolicke ustase glumile Hrvate muslimane.
vrlo nespretan da ne kažem glup sastav rečenice...čuj islamski vjernici bio dio ustaša. :-) Svi moji preci bili su pobožni i mirni bosanski muslimani i niti jedan nije bio ustaša niti ih je simpatisao.Koliko znam,mnoge efendije i hodže su bile protiv ubijanja i maltretiranja pravoslavog i jevrejskog stanovništva i nisu se slagali sa politikom NDH.Ja ne znam da je ijedan pravoslavni pop pokrenuo neku inicijativu ili deklaraciju kojom su se javno protivi ubijanju Muslimana.Aktivno su učestvovali u blagosiljanju klanja i čišćenja pa čak i učestvovali.

U ustaše je dobrovoljno ulazila muslimanska fukara željnja tuđeg pa iskoristila priliku.Kao i svugdje u svijetu - uvijek će te glava zaboliti od fukare.Nijedan domaćin nije otišao u ustaše pa klao komšije.Bilo je i osvete kad su mnogi Muslimani prognani iz IB išli u Handžar diviziju jer su smatrali da su jedino tamo bili zaštićeni i da imaju priliku za revanš.Slabo je koji oficir Musliman bio u ustašama a kamoli kakav pukovnik jal general NDH.Dok znam za nekoliko ustaških generala koji su bili Srbi.
Nespretno napisano,
Ili glupo
Da li lazem da su u ustasama bilo muslimani po vjeroispovijesti.
Ispricavam se ako fukara ne moze biti vjernik.

Akif Handzic ?
Bilo je i mnogo Hrvata,Srba i inih protiv ustasa i njihovih zlodjela.
Navodno su ustase ubili vise Hrvata nego Bosnjaka u Sarajevu.

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Zločini ... m_Sarajeva

Bilo je i hodza sa gotskim porijeklom ,pa opet

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=53240
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1620 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by PM72 »

Da li lazem da su u ustasama bilo muslimani po vjeroispovijesti.
Ispricavam se ako fukara ne moze biti vjernik.

Akif Handzic ?
Bilo je i mnogo Hrvata,Srba i inih protiv ustasa i njihovih zlodjela.
Navodno su ustase ubili vise Hrvata nego Bosnjaka u Sarajevu.
Da li lažem da su u ustašama bili pravoslavci po vjeroispovjesti?

Članovi Hrvatskog državnog sabora u tom sazivu bili su Srbi dr Svetislav Šumanovićkao i Uroš Doder. doktor Sava Besarović nije ni pokušavao bježati, jer je mislio da za to nema nikakvog razloga. Međutim, partizani su mislili drukčije. Doktor Besarović je osuđen na smrt nakon kratkog procesa održanog 16. jula 1945 godine pred “narodnim sudom”. Prema pozdanim svjedočanstvima i izvorima on je neposredno prije izvršenja smrtne kazne uzviknuo: “Imao sam čast da sam bio ministar u vladi Nezavisne države Hrvatske. Umirem kao Hrvat za svoju domovinu Hrvatsku. Živio doktor Ante Pavelić. Živio hrvatski narod!“

Ministar “bez lisnice” u Vladi NDH bio je i magistar farmacije Ljubomir Pantić, apotekar iz Bijeljine.

Srbin, general Đuro Grujić, osoba od najvećeg Pavelićeva povjerenja, glavar glavnog stožera Hrvatskih oružanih snaga je na procesu pred Vrhovnim vojnim sudom u Beogradu, u septembru 1945 godine izjavio: ”Veliki broj Srba pravoslavaca je bio visoko pozicioniran u Hrvatskoj vojsci, a veliki broj civila, pravoslavaca i Srba svoju su obvezu prema državi odrađivali na druge načine.

Dr Savo Besarović, pravoslavac, je bio ministar u vladi Nezavisne države Hrvatske.

Ko su bili ostali Srbi na tako važnim pozicijama u Nezavisnoj državi Hrvatskoj?

Fedor Dragojlov bio je general-pukovnik u Hrvatskoj vojsci, a u periodu od 1943 do kraja 1944 glavni zapovjednik Hrvatske vojske.

Visoke položaje u vojsci Nezavisne države Hrvatske imali su i slijedeći Srbi: general Jovan Iskrić, general Mihajlo Lukić, general Miroslav Opačić, ustaški krilnik i general Dušan Palčić, general Milan Desović, zrakoplovni general Đuro Dragičević, te zrakoplovni general Milan Uzelac.


Veoma je interesantno da su nakon rata skoro svi pomenuti pravoslavni generali, odnosno Srbi generali u NDH prošli mnogo bolje od svih ostalih hrvatskih visokih dužnosnika te propale države.

General Đuro vitez Grujić osuđen je u Beogradu na smnrtnu kaznu i strijeljan je 24.septembra 1945 godine.

Jovan Iskrić je umro kao penzioner 1961 godine u Zagrebu.

Mihajlo Lukić je osuđen na deset godina zatvora, od čega je odležao pet godina, a dalja sudbina mu je nepoznata.

Dušan Palčić je umro kao penzioner 1963 godine u Zagrebu.

Milan Desović je bio osuđen na dvadeset godina robije, ali je zbog lošeg zdravlja pušten 1960 godine. Iste godine je umro u Zagrebu.

Zvonimir Strimaković je izdržao svih dvadeset godina robijašnice Stara Gradiška. Tvrdoglavo je odbijao revidirati svoje stavove i pokajati se. Umro je 1974 godine u Zagrebu u 83 godini. Čvrst karakter! Svaka mu čast!

Milan Uzelac je bio u zatvoru oko dvije godine, pa je navodno pušten sa dugogodišnje robije na intervenciju iz samih komunističkih vrhova. Umro je 1954 godine u Zagrebu.

Đuro Dragičević je uspio pobjeći i umro je u Austriji.

Fedor Dragojlov je uspio pobjeći i umro je 1961 godine u Buenos Airesu, Argentina.

Od onih takozvanih „sitnijih riba “ mislim da svakako treba spomenuti poznatog ustašu-koljača Marka Šarca. On je do Drugog svjetskog rata bio Srbin sa dna kace, a od nastanka Nezavisne države Hrvatske ustaša sa još dubljeg dna kace. Taj notorni koljač je bio ustaški tabornik u Tornju i Pakracu, a kasnije logornik u Pakracu. Bio je čovjek od osobnog povjerenja pukovnika Maksa Luburića, u stvari njegova desna ruka za područje Pakraca, Lipika, odnosno Zapadne Slavonije. (Dane Pavlica, Stratišta oko Papuka i Psunja, Zavičajno udruženje Slavonaca, Beograd, 2007)

Marko Šarac je strijeljan kao ratni zločinac 1946. godine zbog niza počinjenih masovnih zločina nad svojom braćom i sestrama Srbima i Srpkinjama u selima oko Pakraca. I dan danas ga se sjećaju poslijeratne generacije Srba i to ne samo onih iz Hrvatske, već čak i neki stariji Srbi koji žive ovdje u Australiji.

Ne bi bilo korektno ne spomenuti krvoločnu ustašicu Milku Obradović, Srpkinju koja se valjda „dokazivala“ pred kolegicama ustašicama u logoru Stara Gradiška, vršeći grozne zločine, a posebno s velikim uživanjem nad srpskom djecom i Srpkinjama.

Po zlu je bio poznat i jasenovački koljač Mile Vasić, Srbin, koji je u tom logoru smrti sa posebnim zadovoljstvom klao i ubijao maljem baš svoje Srbe. Osim Vasića u Jasenovcu je goleme zločine napravila grupa srpskih Cigana (Roma) koje su ustaše pohvatale po Lici i dopremile u Jasenovac. Oni su se, međutim, nekako najprije izborili za pozicije grobara, a kasnije i egzekutaora, odnosno koljača. Živjeli su relativno slobodni, ponajviše u selu Uštice koje se nalazilo na prostoru između Save i Une. Međutim, niti jedan od tih Cigana-pravoslavaca nije dočekao kraj rata. Ustaše su ih, kao neugodne svjedoke, sve pobile u aprilu 1945. godine.


nađi mi približan spisak ustaša - Muslimana. ;-)
iz Mostara
Posts: 456
Joined: 08/04/2017 17:40

#1621 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by iz Mostara »

Majstore ja sam iz Mostara :D pa najviše su muslimani u HOS i HVO išli, bio lov na srbe 92 koga su uhvatili nikad se vratio nije.Nosali su muslimani s ponosom ustaške bedževe i U na kapama i srcima, pa sama Mostarska SDA na čelu sa hadžiosmanovićima i hadžiomerovićima je bila kompletna ustaška, pa ima u Mostarskoj SDA likova kojima su partizani objesili očeve javno na musali zbog saradnje sa ustašama i zločina počinjenih 0d 1941-45 danas su isti ne svi ali većina na dobrim funkcijama ili su se dobro nakrali pa sad uživaju.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1622 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

Oko 30% Ustaške vojnice činili su bosanski muslimani. Godine 2009. objavljena je knjiga Nade Kisić Muslimani i hrvatski nacionalizam koja opisuje odnos prema bosanskim muslimanima u vrijeme ustaškog režima. Potpredsjednici državne Vlade NDH bili su muslimani Osman i Džafer Kulenović. U ministarstvima (12 lisnica) muslimanima je povjereno nekoliko vodećih mjesta. Mehmed Alajbegović bio je ministar skrbi za postradale krajeve (listopad 1943.-svibanj 1944.), a potom točno godinu dana ministar vanjskih poslova. Meho Mehičić je od svibnja 1944. do istog mjeseca iduće godine bio ministar obnove opustošenih krajeva, a Hilmija Bešlagić od srpnja 1941. do travnja 1944. ministar prometa i javnih radova. U diplomatskoj službi NDH (8 poslanstava i 9 konzularnih predstavništava) bila su trojica muslimana. Hakija Hadžić bio je poslanik u Budimpešti (srpanj 1944.-svibanj 1945.), Salih Baljić konzul u Ljubljani (studeni 1942.-svibanj 1945.), a Enver Čolaković kulturni ataše u Budimpešti (1944.). U Hrvatski državni sabor NDH od 132 zastupnika 12 ih je bilo muslimana. To su Ismet-beg Begtašević iz kotara Srebrenice, Ferid-beg Cerić iz Bosanskog Novog, Hamdija Šahinpašić iz Rogatice, Muhamed Omerčić iz Tuzle, Nezir Spahić iz Orahovice, Ademaga Mešić i Bećir Džonlagić iz Tešnja, Ismet-beg i Hifzija Gavrankapetanović iz Sarajeva te Mesud Kulenović iz Banje Luke. Pozvani su i Ibrahim Krupić i Alija Šuljak koji kao djelatni državni činovnici nisu mogli biti zastupnici. NDH je imala 22 velike župe, a na dužnosti velikih župana u različitim razdobljima 1941.-1945. bilo 13 muslimana. To su Nahid Kurbegović, Muhamed Omerčić, Hamdija Šahinpašić, Nezir Spahić, Mujaga Tafro, Ibrahim i Fetah Krupić, Husejin Alić, Ragib Čapljić, Avdo Ferizbegović, Bahrija Kadić, Muhamed Kulenović i Meho Mehičić. Među 28 generala, admirala i kontraadmirala u oružanim snagama NDH trojica su bili muslimani. Riječ je o Junuzu Ajanoviću, Muhamedu Hromiću i Salku Alikadiću.[2] Među ukupno 4 465 časnika bila su 64 muslimana kojih se može naći i na visokim pravosudnim i inim dužnostima. Asim Ugljen bio je državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i bogoslovlja (1941.) i predsjednik Vrhovnog suda u Sarajevu (rujan 1943.-studeni 1944.). Hasib Muradbegović bio je 1945. godine predsjednik Vrhovnog suda NDH. Hasan Šuljak bio je na čelu Ravnateljstva za promidžbu, a Junus Mehinagić potpredsjednik Hrvatske državne banke (1943.-1945.). Broj muslimana na dužnosti ustaških stožernika, pobočnika i logornika bio je veoma malen. U Sarajevu je bilo oko 2 500 sljedbenika ustaškog pokreta među kojima i 151 musliman. U Banjoj Luci koju se namjeravalo proglasiti glavnim gradom NDH bilo je 2 500 članova ustaškog pokreta i tek 20 muslimana. U ustaškoj skupini u izbjeglištvu muslimani su bili jedino Hasan Huskić i Mehmed Pilav. Godine 1941. dodijeljeni su visoki ustaški naslovi dvojici muslimana: Ademagi Mešiću kao doglavniku i Hakiji Hadžiću kao poglavnom pobočniku Glavnog ustaškog stana.[3]
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1623 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

Moram dodati da mi nije namjera namjera trpati sve muslimane u ustase niti da su samo oni bili ustase.


Nepotpuna lista muslimana viših častnika Hrvatskih Oružanih Snaga NDH:


General Junuz Ajanović, zapovjednik XII divizije u Brčkom. ( Obješen u Beogradu 1945. s 38 hrvatskih generala i viših časnika).

Predsjednik komunističkog suda koji ih je osudio na smrt bio je Miloš Minić, kasniji Titov ministar.

General Muhamed Hromić bio je pročelnik odjela u Ministarstvu Hrvatskih Oružanih Snaga za vezu s njemačkim vojnim jedinicama na području NDH.

General Hromić je poslije povlačenja hrv. vojske u Austriju izručen od strane Engleza Titovim dželatima i ,poslije strašnih mučenja, obješen.

Nepotpuna lista muslimana viših častnika HOS-a:

1) Pukovnik Osman Čengić, zapovjednik konjaničkog sklopa u Sarajevu (Titovi dželati objesili su ga 1945.).

2) Pukovnik Hasim Torlić, zapovjednik Banja Luke (nestao u Titovim kolonama smrti).

3) Pukovnik Ismet ef. Muftić, vojni muftija HOS-a (Titovi dželati objesili su ga 1945. na ulaznim vratima u džamiju na trgu Kulina bana)

Kako bi što više hrvtaskom narodu povriedili rane, sinovi i kćeri boljševičkih krvnika taj trg danas zovu “Trg žrtava fašizma”.

4) Pukovnik Salko Alikadić, zapovjednik pješačke pukovnije (pao u borbi na Ozren planini kod Gračanice 1941.)

5) Pukovnik Avdaga Hasić, zapovjednik XII. ustaškog zdruga i zamjenik zapovjednika XII. divizije u Brčkom (izvršio samoubojstvo u Lavamündu u Austriji, pokopan u Wolfsberg).

Ovdje želim napomenuti da sam 1960., neznajući da idem na put preko masovnih grobova mojih sunarodnjaka i bližih rođaka i hrvatskih vitezova poput pukovnika Avdage Hasića, generala Tomislava Rolfa, prešao austrijsku granicu baš u Lavamünd odakle sam bio odpremljen zatvor u Wolfsbergu.

6) Pukovnik Ibrahim vitez Pirić-Pjanić, zamjenik zapovjednika XII ustaškog zdruga (umro u Njemačkoj 1977.)

Imao sam posebnu čast upoznati ovog hrvatskog viteza prilikom njegova posjeta Kanadi. Tom prilikom opisao mi je kako je pukovnik Hasić izvršio samoubojstvo: “Kad smo se poslije borba, najprije u Posavini, a onda dalje kroz šume,probili do Austrije, Englezi su već bili razoružali našu vojsku i vratili je Titinim partizanima. Kad je to vidio, Avdaga mi reče – Ibro izgleda da Hrvatske više nema. Rekoh mu da i meni tako izgleda. On na to zaplaka i, onako sam sebi reče – E Avdo kad nema Hrvatske ne treba ni tebe – izvadi svoj samokres i izpali sebi u sljepoočicu”.

7) Pukovnik Asim Tanović, zapovjednik VII. ustaške pukovnije (obješen 1945.).

8) Pukovnik Husein beg Biščević, zapovjednik 4. puka i zamjenik zapovjednika XIII. dobrovoljačke divizije (nestao u Titovim kolonama smrti).

9) Pukovnik Šemso Hasandedić, zapovjednik grada Sarajeva (obješen 1945.).

10) Pukovnik Muharem Aganović, zapovjednik oružničkog krila za iztočnu Bosnu (zarobljen, mučen i osuđen na 18. godina “strogog zatvora” – umro u zatvoru).

11) Pukovnik Šemso Hajrović, sudac vojnoga suda (obješen u Mostaru 1945.).

12) Pukovnik Muhamed Riđanović, liječnik (nestao u Titovim kolonama smrti).

13) Dopukovnik Akif Handžić, vojni muftija HOS-a za Bosnu i Hercegovinu (obješen na Baš Čaršiji u Sarajevu 1945.)

14) Dopukovnik Muhamed Hadžiefendić, zapovjednik tuzlanske dobrovoljačke pukovnije. (strijeljan od partizana 1943., nakon izdaje pukovnika Sulejmana Filipovića koji je grad predao partizanima)

15) Dopukovnik Mihat Topčić, zapovjednik ustaške milicije u Posavini (poginuo u obrani Modriče).

16) Dopukovnik Sirija Hadžić, zapovjednik Požege (zarobljen od titovih partizana 1944., strašno mučen – živ oguljen u partizanskoj komandi u Zvečevu nedaleko od Požege).

17) Dopukovnik Ferid Cerić, zamjenik zapovjednika 6. domobranske pukovnije (nestao u Titovim kolonama smrti).

18) Dopukovnik Adnan Đemičić, zamjenik zapovjednika oružničkog krila za iztočnu Bosnu (osuđen na 16 godina “strogog zatvora” – umro u zatvoru).

19) Bojnik Hasan Saračević, zapovjednik ustaške bojne (nestao u Titovim kolonama smrti).

20) Bojnik Nedžib Tafro, zamjenik zapovjednika dojavne škole u Požegi (zarobljen od četnika-partizana u Foči 1941. – živ klan i nedoklan polumrtav bačen u Drinu).

21) Bojnik Ahmed Cerić, obskrbni častnik XIII. divizije (sudbina nepoznata).

22) Bojnik Osmanagić, zapovjednik oružničkog krila u Tuzli.

23) Bojnik Tahir Alagić, Proslavljeni zapovjednik XIV. oklopnog odjela 369. dobrovoljačke legionarske “Vražje divizije” (Vratio se 1948. u Hrvatsku u “Kavranovoj grupi”. Strijeljan u Zagrebu u rujnu 1948.).

24) Bojnik Idriz Delić. (Poginuo 1943. na Grmeč planini u proganjanu Tita i njegovih bandita .

25) Bojnik Hasan Ćatović – i još niz drugih.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1624 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by PM72 »

Među 28 generala, admirala i kontraadmirala u oružanim snagama NDH trojica su bili muslimani. U Sarajevu je bilo oko 2 500 sljedbenika ustaškog pokreta među kojima i 151 musliman. U Banjoj Luci koju se namjeravalo proglasiti glavnim gradom NDH bilo je 2 500 članova ustaškog pokreta i tek 20 muslimana.
:-)

Tri ustaška generala bili Muslimani a sedam bili Srbi? Jebem li ga,gdje je tu ravnopravnost? :D

Od oko 90 000 stanovnika Sarajeva 1941 bilo samo 151 ustaša Muslimana? Pa to je dobro,sad bi ih bilo više...ili u banjaluci 1941 ,većinskom nesrpskom gradu samo 20 ustaša Muslimana?

A naš gradonačelnik priča o 70 godina pobjede nad antifašizmom? Četa ustaša u gradu sa 60 000 Muslimana...

Ili si pobrk'o ove brojke.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#1625 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by emillio estevez »

PM72 wrote:
Među 28 generala, admirala i kontraadmirala u oružanim snagama NDH trojica su bili muslimani. U Sarajevu je bilo oko 2 500 sljedbenika ustaškog pokreta među kojima i 151 musliman. U Banjoj Luci koju se namjeravalo proglasiti glavnim gradom NDH bilo je 2 500 članova ustaškog pokreta i tek 20 muslimana.
:-)

Tri ustaška generala bili Muslimani a sedam bili Srbi? Jebem li ga,gdje je tu ravnopravnost? :D

Od oko 90 000 stanovnika Sarajeva 1941 bilo samo 151 ustaša Muslimana? Pa to je dobro,sad bi ih bilo više...ili u banjaluci 1941 ,većinskom nesrpskom gradu samo 20 ustaša Muslimana?

A naš gradonačelnik priča o 70 godina pobjede nad antifašizmom? Četa ustaša u gradu sa 60 000 Muslimana...

Ili si pobrk'o ove brojke.
Nemoj se zalijecati.
Nisu bili Muslimani nego muslimani sa malo m, te nije cin dodjele generalskog cina vezano za vjeru nego za skolovanje i sposobnosti.
Ne sporim tvoje brojeve ,nego u kojem omjeru su muslimani podrzavali ustaski rezim ili nisu?
I onda se ne moze napisati da muslimanj nisu sudjelovali ustaskim zlocinima.
Post Reply