Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#526 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Politika je na drugom pdf-u.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#527 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

A je liiiii????
Kad prica, bez obzira sto se tema bez politicke dimenzije ne moze u potpunosti sagledati, popravljacima istorije i peglacima ideologovih aferima, ne odgovara onda je politika na drugom PDF-u???? :-) :-) :-)
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#528 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

sve je receno.
srpski koridor prema srbije se probijao preko Dervente, B.Broda, Odzaka, Modrice, al se nije moglo prosiriti koridor preko Gradacca, Brckog, Celica,.. tamo gdje je bilo vecinsko Bosnjacko stanonistvo...Brcko je bio kljuc posavskog ratista, ali ga cetnici nisu mogli prosiriti u cijelom ratu vise od 4 kilometra...cudna stvar...
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#529 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#530 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by stubrijez »

MLA_333 wrote: 30/05/2020 22:56 sve je receno.
srpski koridor prema srbije se probijao preko Dervente, B.Broda, Odzaka, Modrice, al se nije moglo prosiriti koridor preko Gradacca, Brckog, Celica,.. tamo gdje je bilo vecinsko Bosnjacko stanonistvo...Brcko je bio kljuc posavskog ratista, ali ga cetnici nisu mogli prosiriti u cijelom ratu vise od 4 kilometra...cudna stvar...
Nista cudnije da glavni grad ostane pod opsadom cijelo vrijeme rata...
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#532 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#533 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Pozdrav dobor kula,

ti si bio kako citam ucesnik u ratnim zbivanjima u Posavini.

htio sam ti postaviti par pitanja oko rata u Posavini…

znas li mozda kako je bila situacija u Orasju/Domaljevcu poslije pada bosanskog Broda.
Kao na ovom klipu, poziva A.Pohara ljude da idu gore, ali ako se dobro pogleda izraz ljudi, izgleda da nisu bili raspolozeni za dalje ratovanje u Orasju…
jel su zaista otisli bosnjaci gore u Orasje da ratuju dalje?

na ovom klipu od 32:20 pise da je Dervencanin Muhamed Ramicic mucki ubijen/zapaljen u kuci, u Domaljevcu s strane mjestana (hrvata)...
https://www.youtube.com/watch?v=9pXaRASRNi0

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#534 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Pozdrav dobor kula,

ti si bio kako citam ucesnik u ratnim zbivanjima u Posavini.

htio sam ti postaviti par pitanja oko rata u Posavini…

znas li mozda kako je bila situacija u Orasju/Domaljevcu poslije pada bosanskog Broda.
Kao na ovom klipu, poziva A.Pohara ljude da idu gore, ali ako se dobro pogleda izraz ljudi, izgleda da nisu bili raspolozeni za dalje ratovanje u Orasju…
jel su zaista otisli bosnjaci gore u Orasje da ratuju dalje?

Vise sam upucen u Odzacko-Modricko ratiste i stanje tih brigada prije i poslije pada tih gradova.Padom Istih brigade nastavljaju borbu na Oraskom ratistu i naravno da je u tim brigadama bio i veliki broj Muslimana.Pogotovo 92 god. brigade su i brojcano bile velike al vremenom ljudstvo se rasipalo sto zbog sukoba Armije i HVO u drugim dijelovima BiH a velikim djelom su ljudi otisli u zap.evropu gdje su mahom otisle zene i djeca iz Posavine.Koliko ja znam sto sam cuo od svojih komšija koji su ostali cijelo vrijeme na Orasju da nije bilo nacionalnih problema,i da je bilo kao i svuda pojedinaca i ličnih interesa.Objavio sam par postova ranije link Operacija Angela ,Odzacka brigada forsira rijeku Savu u pokusaju da dođu ponovo do teritorije ove opštine.I tamo se vidi po imenima mjesoviti sastav brigade,priča je vjerodostojno napisana bas kako se i odigravala.

Last edited by dobor kula on 19/08/2020 17:18, edited 1 time in total.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#535 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

dobor kula wrote: 19/08/2020 17:13 na ovom klipu od 32:20 pise da je Dervencanin Muhamed Ramicic mucki ubijen/zapaljen u kuci, u Domaljevcu s strane mjestana (hrvata)...
https://www.youtube.com/watch?v=9pXaRASRNi0
O ovom slučaju prvi put cujem
Last edited by dobor kula on 19/08/2020 17:22, edited 1 time in total.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#536 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetejac »

Kulo samo da te pozdravim! Dobro si mi rekao na private. Sa budalama se ne treba raspravljat a u Posavinu nebi znali ni autom doći. Sit sam ovog’ foruma i krkana. Pozdrav i vidimo se na nekom drugom forumu a tko zna, mozda nekad sjednemo na rakiju! Živ i zdrav bio 100 godina! :bih:
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#537 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
Krajem maja se oslobada u potpunosti grad Modrica ,neprijatelja tjeramo u brda i kada smo se trebali spojiti sa Gradačcem nisu se uključili iako je ostalo samo jedno selo(Skugrić)sa njihove strane.Razdaljina Modriča-Gradačac 16km.Poslije su zbog toga imali liniju takoreći u gradu.Da smo se spojili cestom mogli smo zauzeti i brda iznad i bilo bi poslije puno lakse cuvati koridor,kada su Srbi navalili da ga probiju.U svakom slučaju svaka im cast odbranili su svoj grad,naravno uz pomoć iz 2.korpusa a moram napomenuti i veliki dio boraca sa područja Modriče.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#538 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by detroit-mercy »

MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Pozdrav dobor kula,

ti si bio kako citam ucesnik u ratnim zbivanjima u Posavini.

htio sam ti postaviti par pitanja oko rata u Posavini…

znas li mozda kako je bila situacija u Orasju/Domaljevcu poslije pada bosanskog Broda.
Kao na ovom klipu, poziva A.Pohara ljude da idu gore, ali ako se dobro pogleda izraz ljudi, izgleda da nisu bili raspolozeni za dalje ratovanje u Orasju…
jel su zaista otisli bosnjaci gore u Orasje da ratuju dalje?

na ovom klipu od 32:20 pise da je Dervencanin Muhamed Ramicic mucki ubijen/zapaljen u kuci, u Domaljevcu s strane mjestana (hrvata)...
https://www.youtube.com/watch?v=9pXaRASRNi0

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
Gradacac je trpio konstantne napade tokom 92-93e, tako da je glupo govoriti da se nisu ukljucili u rat za Bosansku Posavinu. Drugo, mozda baciti mali pogled na geografsku kartu pa ce ti se dosta toga reci. Kao prvo, Modrica, Brod, Odzak i sl su imali puno vise Srpskog stanovnistva nego Gradacac i svi ti gradovi lece u ravnici gdje do izrazaja dolazi tehnika. Gradac, cak mozemo reci i da nije grad u B. Posavini jer je ipak na obroncima koji se spustaju prema Bosanskoj Posavini. Kako se je uspio odbraniti, kao prvo polozaj, na brdu si, napadi dolaze odozdo. Kao drugo, zaledjina, iza su ti Srebrenik, Gracanica, Tuzla i dalje.
Pitanje odbrane B. Posavine je bilo puno vise politicko nego vojno pitanje, sad sto se nisu ljudi vracali u Orasje, sto bi, drzis Brod i onda vidis kako se tenkovi/tehnika povlace preko u Hrvatsku i Brod pada, bi li ti isao poslije toga u neku enklavu preko Save da se boris :mrgreen: .
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#539 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Škobo Habu »

dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Jedinice ABiH su bile pod zajedničkom komandom skupa sa HV i HVO.

No, ono što možemo vidjeti iz ovoga snimka jeste da su ljudi demotivisani. Pohara spominje neke sukobe u Travniku 1992. što je dosta najasno.
U ta doba moglo je biti samo riječi o Prozoru i Gornjem Vakufu.

Sam tvrdi da tim ljudima ne može više ništa garantovati. Samoj Hrvatskoj nije odgovaralo u ta doba da se prebacuju bošnjačke jedinice pod oružjem u Srednju Bosnu, ako uzmemo vojne i političku situaciju u ta doba između A BiH i samog HVO.
Nešto će se od ovih ljudi uspjeti domoći Bosne,a većina će se razići po bijelom svijetu.

Pohara će, koliko me sjećanje služi, završiti u Mostaru.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#540 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Škobo Habu »

detroit-mercy wrote: 19/08/2020 17:33
Gradacac je trpio konstantne napade tokom 92-93e, tako da je glupo govoriti da se nisu ukljucili u rat za Bosansku Posavinu. Drugo, mozda baciti mali pogled na geografsku kartu pa ce ti se dosta toga reci. Kao prvo, Modrica, Brod, Odzak i sl su imali puno vise Srpskog stanovnistva nego Gradacac i svi ti gradovi lece u ravnici gdje do izrazaja dolazi tehnika. Gradac, cak mozemo reci i da nije grad u B. Posavini jer je ipak na obroncima koji se spustaju prema Bosanskoj Posavini. Kako se je uspio odbraniti, kao prvo polozaj, na brdu si, napadi dolaze odozdo. Kao drugo, zaledjina, iza su ti Srebrenik, Gracanica, Tuzla i dalje.
Pitanje odbrane B. Posavine je bilo puno vise politicko nego vojno pitanje, sad sto se nisu ljudi vracali u Orasje, sto bi, drzis Brod i onda vidis kako se tenkovi/tehnika povlace preko u Hrvatsku i Brod pada, bi li ti isao poslije toga u neku enklavu preko Save da se boris :mrgreen: .
Realno gledajući, Brčko je klasična Posavina, ravnica. Do Čelića nigdje brda, pa se uspjelo oduprijeti srpskim ofanzivama, i to istim onim srpskim jedinicama koje su prije toga "oslobađale" Odžak, Modriču, Derventu i Bosanski Brod.

Brčko se, baš kao i Gradačac, branilo nadljudskim naporima. No da nije bilo zajedničke volje među Bošnjacima i Hrvatima - sigurno bi završili kao mnogi gradovi u Posavini. Pohara u svom govoru spominje prve saradnike koju su mu zabili nož u leđa. To je dosta znakovito.

Druga stvar, razumijem razočarenje Posavljaka, kako Sarajevom, tako i Zagrebom. No, kada govore o pomoći Sarajeva i Tuzle, te Alijinoj politici, moraju znati da ja na čelu tadašnjeg 2.Korpusa bio Željko Knez. Hrvat po nacionalnosti. Tadašnji 2. Korpus je imao multietničku komandnu strukturu, te se ne može govoriti o tome da je nad njim političku i svaku drugu moć imala SDA.

To da li se moglo uraditi više za Posavinu je stvar za dublju analizu, ali već desetlječima imamo oprečne stavove, jer, u ta doba, mnogi optužuju 2. Korpus i za njihov ignorantski odnos prema djelovima Istočne Bosne. Posebice prema Zvorniku i tom dijelu ratišta.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#541 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by detroit-mercy »

Škobo Habu wrote: 19/08/2020 18:13
detroit-mercy wrote: 19/08/2020 17:33
Gradacac je trpio konstantne napade tokom 92-93e, tako da je glupo govoriti da se nisu ukljucili u rat za Bosansku Posavinu. Drugo, mozda baciti mali pogled na geografsku kartu pa ce ti se dosta toga reci. Kao prvo, Modrica, Brod, Odzak i sl su imali puno vise Srpskog stanovnistva nego Gradacac i svi ti gradovi lece u ravnici gdje do izrazaja dolazi tehnika. Gradac, cak mozemo reci i da nije grad u B. Posavini jer je ipak na obroncima koji se spustaju prema Bosanskoj Posavini. Kako se je uspio odbraniti, kao prvo polozaj, na brdu si, napadi dolaze odozdo. Kao drugo, zaledjina, iza su ti Srebrenik, Gracanica, Tuzla i dalje.
Pitanje odbrane B. Posavine je bilo puno vise politicko nego vojno pitanje, sad sto se nisu ljudi vracali u Orasje, sto bi, drzis Brod i onda vidis kako se tenkovi/tehnika povlace preko u Hrvatsku i Brod pada, bi li ti isao poslije toga u neku enklavu preko Save da se boris :mrgreen: .
Realno gledajući, Brčko je klasična Posavina, ravnica. Do Čelića nigdje brda, pa se uspjelo oduprijeti srpskim ofanzivama, i to istim onim srpskim jedinicama koje su prije toga "oslobađale" Odžak, Modriču, Derventu i Bosanski Brod.

Brčko se, baš kao i Gradačac, branilo nadljudskim naporima. No da nije bilo zajedničke volje među Bošnjacima i Hrvatima - sigurno bi završili kao mnogi gradovi u Posavini. Pohara u svom govoru spominje prve saradnike koju su mu zabili nož u leđa. To je dosta znakovito.

Druga stvar, razumijem razočarenje Posavljaka, kako Sarajevom, tako i Zagrebom. No, kada govore o pomoći Sarajeva i Tuzle, te Alijinoj politici, moraju znati da ja na čelu tadašnjeg 2.Korpusa bio Željko Knez. Hrvat po nacionalnosti. Tadašnji 2. Korpus je imao multietničku komandnu strukturu, te se ne može govoriti o tome da je nad njim političku i svaku drugu moć imala SDA.

To da li se moglo uraditi više za Posavinu je stvar za dublju analizu, ali već desetlječima imamo oprečne stavove, jer, u ta doba, mnogi optužuju 2. Korpus i za njihov ignorantski odnos prema djelovima Istočne Bosne. Posebice prema Zvorniku i tom dijelu ratišta.
Opet moras pogledati zaledjinu, sta je stajlo iza Brckog, Gradaca, Celica kao i polozaj tih mjesta. U Brckom/Gradacu se odupiralo nadljudskim naporima ali ne zaboravi da si imao siroku pozadinu iza. Kilometere i kilometre slobodne teritorije geografski uvezane. Dok si u Posavini imao more tih nekih enklava. I ne glorifikuj previse ulogu HVOa u odbrani Brckog i Gradaca, iako su brigade ne pocetku rata imale prefix HVO one su ipak bile pod komandom Sarajeva. HVO je bila poveznica za logisticko snabdijevanje pocetkom 92e, kasnije se brigade dijele na ARBIH komponentu i HVO komponentu, mada u dosta slucajeva i u ovoj HVO komponenti si imao skoro pa vise Bosnjaka, bolje sljedovanje cigara pa raja isla :mrgreen:.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#542 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by horkesh »

Škobo Habu wrote: 19/08/2020 17:59
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41
MLA_333 wrote: 17/06/2020 18:29 https://www.youtube.com/watch?v=-Wzrk9hD63o&t=486s

govor bosnjackog i hrvatskog starjesina poslije pada zadnjeg uporista bos. broda u zapadnoj posavini...
Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Jedinice ABiH su bile pod zajedničkom komandom skupa sa HV i HVO.

No, ono što možemo vidjeti iz ovoga snimka jeste da su ljudi demotivisani. Pohara spominje neke sukobe u Travniku 1992. što je dosta najasno.
U ta doba moglo je biti samo riječi o Prozoru i Gornjem Vakufu.


Sam tvrdi da tim ljudima ne može više ništa garantovati. Samoj Hrvatskoj nije odgovaralo u ta doba da se prebacuju bošnjačke jedinice pod oružjem u Srednju Bosnu, ako uzmemo vojne i političku situaciju u ta doba između A BiH i samog HVO.
Nešto će se od ovih ljudi uspjeti domoći Bosne,a većina će se razići po bijelom svijetu.

Pohara će, koliko me sjećanje služi, završiti u Mostaru.
Vjerovatno je mislio na Novi Travnik, a tamo je došlo do prvog puškaranja od strane HVO-a na pripadnike Armije RBiH. Ne sjećam se tačno mjeseca, ali u ljeto su otvorili vatru na pripadnike Armije RBiH koji su došli na pumpu da natoče gorivo. Vrlo brzo nakon sporazuma u Grazu.

Čitavo ljeto i jesen, do pada Jajca, HVO je bio fokusiran na preuzimanje kontrole u Srednjoj Bosni kroz punktove, razvlašćivanje civilnih vlasti RBiH i potčinjavanje jedinica Armije RBiH.

Prozor je napadnut još prije konačnog pada Jajca.
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#543 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

dobor kula wrote: 19/08/2020 17:31
MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41

Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
Krajem maja se oslobada u potpunosti grad Modrica ,neprijatelja tjeramo u brda i kada smo se trebali spojiti sa Gradačcem nisu se uključili iako je ostalo samo jedno selo(Skugrić)sa njihove strane.Razdaljina Modriča-Gradačac 16km.Poslije su zbog toga imali liniju takoreći u gradu.Da smo se spojili cestom mogli smo zauzeti i brda iznad i bilo bi poslije puno lakse cuvati koridor,kada su Srbi navalili da ga probiju.U svakom slučaju svaka im cast odbranili su svoj grad,naravno uz pomoć iz 2.korpusa a moram napomenuti i veliki dio boraca sa područja Modriče.
:thumbup:
Steta sto se nisu spojili, onda bi Modrica mozda ostala u nasim rukama…al se meni cini da je takvi slucajeva bilo dosta, mislim svaki grad/opcina je branila svoj prag/dom, nije bilo potpuno organizovana Armija. pogotovo doslo je i do komplikacija izmedju HVO i ARBIH/TO, cak i u Posavini...
vidilo se i u Brckom, ovi nasi se zaletili u Gnojnice ali nije doslo pojacenje ili vatrenu podrska HV-a i da je npr. da je HV poslo malo tehnike i ljudstva, mozda bi se mogli malo duze ordzavati na tom pravcu...

https://www.youtube.com/watch?v=knEIMAieIXQ

Jel istina da je bilo vise bosnjaka u modrickom HVO nego hrvata ?

Hvala na tvoje misljenje
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#544 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

detroit-mercy wrote: 19/08/2020 17:33
MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30
dobor kula wrote: 18/08/2020 21:41

Armin Pohara u Sl.Brodu poslije pada Bos.Broda.
Moze se lijepo vidjeti da su i ljiljani krvarili za Posavinu. :bih:
Pozdrav dobor kula,

ti si bio kako citam ucesnik u ratnim zbivanjima u Posavini.

htio sam ti postaviti par pitanja oko rata u Posavini…

znas li mozda kako je bila situacija u Orasju/Domaljevcu poslije pada bosanskog Broda.
Kao na ovom klipu, poziva A.Pohara ljude da idu gore, ali ako se dobro pogleda izraz ljudi, izgleda da nisu bili raspolozeni za dalje ratovanje u Orasju…
jel su zaista otisli bosnjaci gore u Orasje da ratuju dalje?

na ovom klipu od 32:20 pise da je Dervencanin Muhamed Ramicic mucki ubijen/zapaljen u kuci, u Domaljevcu s strane mjestana (hrvata)...
https://www.youtube.com/watch?v=9pXaRASRNi0

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
Gradacac je trpio konstantne napade tokom 92-93e, tako da je glupo govoriti da se nisu ukljucili u rat za Bosansku Posavinu. Drugo, mozda baciti mali pogled na geografsku kartu pa ce ti se dosta toga reci. Kao prvo, Modrica, Brod, Odzak i sl su imali puno vise Srpskog stanovnistva nego Gradacac i svi ti gradovi lece u ravnici gdje do izrazaja dolazi tehnika. Gradac, cak mozemo reci i da nije grad u B. Posavini jer je ipak na obroncima koji se spustaju prema Bosanskoj Posavini. Kako se je uspio odbraniti, kao prvo polozaj, na brdu si, napadi dolaze odozdo. Kao drugo, zaledjina, iza su ti Srebrenik, Gracanica, Tuzla i dalje.
Pitanje odbrane B. Posavine je bilo puno vise politicko nego vojno pitanje, sad sto se nisu ljudi vracali u Orasje, sto bi, drzis Brod i onda vidis kako se tenkovi/tehnika povlace preko u Hrvatsku i Brod pada, bi li ti isao poslije toga u neku enklavu preko Save da se boris :mrgreen: .
Pa tako tvrde hrvate, da je puklo vec u Derventi, Brodu itd a Gradacac navodno ceko do cetnickog napada…

Po demografskim pitanju u Modrici, Derventi, Brodu i b. Samcu u samom gradu, cinili bosnjaci i hrvati zajedno 70% vecinu prema srbima.
Ako Derventa i Kotorsko pripadaju Posavini onda sigurno i Gradacac.
iz pravca svjevera/Samca prema Gradaccu je isto ravnica i nisu uspjeli da probiju odbranu…tu je i taj njihov oklopni voz htio proci pa osto zauvjek

Mozda se Gradacac od svih posavski opcina najbolje primemila, imali su cak i logisticku bazu u Zagrebu…
Vec je HVO poceo u Derventi proglasivati da su sve druge vojne formacije u HZHB nelegetimna itd. pa je moralno pitanje kod vojnika nije bilo kako trebalo…I sam Armin Pohara je naveo da su mu zabili noz u ledja.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#545 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by detroit-mercy »

MLA_333 wrote: 20/08/2020 13:30
detroit-mercy wrote: 19/08/2020 17:33
MLA_333 wrote: 19/08/2020 09:30

Pozdrav dobor kula,

ti si bio kako citam ucesnik u ratnim zbivanjima u Posavini.

htio sam ti postaviti par pitanja oko rata u Posavini…

znas li mozda kako je bila situacija u Orasju/Domaljevcu poslije pada bosanskog Broda.
Kao na ovom klipu, poziva A.Pohara ljude da idu gore, ali ako se dobro pogleda izraz ljudi, izgleda da nisu bili raspolozeni za dalje ratovanje u Orasju…
jel su zaista otisli bosnjaci gore u Orasje da ratuju dalje?

na ovom klipu od 32:20 pise da je Dervencanin Muhamed Ramicic mucki ubijen/zapaljen u kuci, u Domaljevcu s strane mjestana (hrvata)...
https://www.youtube.com/watch?v=9pXaRASRNi0

Kakvo je tvoje misljenje o Gradaccu? cito sam da se nisu odma ukljucili u ratnih dejstava za Posavinu, iako bilo dosta hrvata u 107 HVO?
Ali ga cetnici nisu uspjeli pokoriti. Mislim ako jedna Dervanta, jedan b.Brod i Odzak pao sto nije Gradacac?

Hvala unaprijed...
Gradacac je trpio konstantne napade tokom 92-93e, tako da je glupo govoriti da se nisu ukljucili u rat za Bosansku Posavinu. Drugo, mozda baciti mali pogled na geografsku kartu pa ce ti se dosta toga reci. Kao prvo, Modrica, Brod, Odzak i sl su imali puno vise Srpskog stanovnistva nego Gradacac i svi ti gradovi lece u ravnici gdje do izrazaja dolazi tehnika. Gradac, cak mozemo reci i da nije grad u B. Posavini jer je ipak na obroncima koji se spustaju prema Bosanskoj Posavini. Kako se je uspio odbraniti, kao prvo polozaj, na brdu si, napadi dolaze odozdo. Kao drugo, zaledjina, iza su ti Srebrenik, Gracanica, Tuzla i dalje.
Pitanje odbrane B. Posavine je bilo puno vise politicko nego vojno pitanje, sad sto se nisu ljudi vracali u Orasje, sto bi, drzis Brod i onda vidis kako se tenkovi/tehnika povlace preko u Hrvatsku i Brod pada, bi li ti isao poslije toga u neku enklavu preko Save da se boris :mrgreen: .
Pa tako tvrde hrvate, da je puklo vec u Derventi, Brodu itd a Gradacac navodno ceko do cetnickog napada…

Po demografskim pitanju u Modrici, Derventi, Brodu i b. Samcu u samom gradu, cinili bosnjaci i hrvati zajedno 70% vecinu prema srbima.
Ako Derventa i Kotorsko pripadaju Posavini onda sigurno i Gradacac.
iz pravca svjevera/Samca prema Gradaccu je isto ravnica i nisu uspjeli da probiju odbranu…tu je i taj njihov oklopni voz htio proci pa osto zauvjek

Mozda se Gradacac od svih posavski opcina najbolje primemila, imali su cak i logisticku bazu u Zagrebu…
Vec je HVO poceo u Derventi proglasivati da su sve druge vojne formacije u HZHB nelegetimna itd. pa je moralno pitanje kod vojnika nije bilo kako trebalo…I sam Armin Pohara je naveo da su mu zabili noz u ledja.
Je li se ti sjecas rata i kakva je situacija bila na pocetku rata :mrgreen:. Pa malte ne sve je bilo stvar manje vise samoorganizovanja, koridinacija je bila na jako niskom nivou, uvezanost jedinica, planiranje, nista od toga nije postojalo. Sve se je malte ne radilo ad hoc, jedino ako ja nisam sta propustio i ako su postojali neki planovi na vise nivou za koje mi neznamo :mrgreen:. Ja vjerujem, da taj isti Gradac je imao nesto opreme za odbranu za neka ofanzivnija djestva na pocetku rata, cisto sumnjam :mrgreen:
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#546 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MLA_333 »

tetejac wrote: 19/08/2020 17:21 Kulo samo da te pozdravim! Dobro si mi rekao na private. Sa budalama se ne treba raspravljat a u Posavinu nebi znali ni autom doći. Sit sam ovog’ foruma i krkana. Pozdrav i vidimo se na nekom drugom forumu a tko zna, mozda nekad sjednemo na rakiju! Živ i zdrav bio 100 godina! :bih:
eto sad si nam reko, svaka tebi cast junacino ...
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#548 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Škobo Habu »

Zanimljivo viđenje rata u Bosanskoj Posavini, naravno ako izuzmemo pseudo-historijska trkeljanja Prkačina i njegovu priču kojom se ništa ne kaže.

By the way, meni je zanimljiva činjenica, a koju nisam ni znao - da je Alija Izetbegović bio u obilasku jedinaca dan prije nego će Bosanski Brod pasti.

Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#549 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

Škobo Habu wrote: 24/08/2020 10:36 Zanimljivo viđenje rata u Bosanskoj Posavini, naravno ako izuzmemo pseudo-historijska trkeljanja Prkačina i njegovu priču kojom se ništa ne kaže.

By the way, meni je zanimljiva činjenica, a koju nisam ni znao - da je Alija Izetbegović bio u obilasku jedinaca dan prije nego će Bosanski Brod pasti.

Sta ce Prkačin reči ,kad su ih pomeli u Posavini
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#550 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Škobo Habu wrote: 24/08/2020 10:36 Zanimljivo viđenje rata u Bosanskoj Posavini, naravno ako izuzmemo pseudo-historijska trkeljanja Prkačina i njegovu priču kojom se ništa ne kaže.

By the way, meni je zanimljiva činjenica, a koju nisam ni znao - da je Alija Izetbegović bio u obilasku jedinaca dan prije nego će Bosanski Brod pasti.

Lićno mislim da Alija nije ni znao pravo stanje u Bos.Posavini i da predstavnici vlasti ili ARBiH u Zagrebu nisu bili na visini zadatka.
Sredinom jula padom Modriče i Odzaka sam sa svojom jedinicom par dana nalazio na stadionu u Sl.Brodu.
Tada nam dolazi delegacija iz ZG da pregovara da se vratimo na brodsko ratiste,među njima je bio i Š.Omerbašić.
Na upit mog zapovjednika zbog cega nisu dolazili dok smo još bili na crtama odbrane Modriče i Odzaka ,odgovor je bio da nisu znali da ima komunikacija sa tim gradovima.
A ista ekipa samo 15-tak dana ranije su nase momke koja je odvezla kamion motornog ulja da u Hr zamijenimo za MTS su vratili riječima"ostavite ulje pa kad prodamo za par mjeseci da dobijemo MTS :D
Momci su otišli u jednu Hr kasarnu i za to ulje dobili prilično MTS koji nam je bio prijeko potreban.
Post Reply