Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#501 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 07/05/2020 14:05 Prvo, nikad Boban nije nikog pozvao nigdje da glasa. Katolička crkva je pozvala vjernike da glasaju za nezavisnu BiH, pa je tako ogromna većina katolika glasala drugog dana referenduma. I nemojte se bezveze prepirati oko stvari koje očito ne poznajete najbolje.

Drugo, Aliju nije samo bolila patka za Posavinom nego i za cijelom BiH. On je želio samo neku teritoriju da osnuje svoju panislamsku državicu sa podobnima i umre sretan.

Treće, naprđujete o Posavini i ratovanju, a nemate pojma kako izgledaju tri tenka kada stanu ravnici u borbenom poretku. Tako da ne možete ni zamisliti kad 25 tenkova krene kroz kukuruze, sela i prate ih avioni u naletu i orkani i lune. I to u trenutku kad ste se vi napeli ko žaba. Razvukli liniju iznad svih mogućnosti, a pojačanje nikad neće doći. Plus odoše i ovi sa obje strane koji su tu došli odnekud. Ljudi su se u Posavini krvavo borili, ali u tom trenutku jednačine nisu imali šansu.
Tromblon imas na yutubeu kad Boban uoci ili za vrijeme glasanja,govori o ustrojstvu BiH ,nemam sta naprdjivati o Posavini ,rekao sam to sto sam rekao
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#502 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 14:04
tempuser wrote: 07/05/2020 14:00
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:51]

Nemam se sta vaditi ,naredjeno im je iz Zagreba kao sto im se i sada naredjuje ,mislim na HDZ .
Naravno da se vadiš i to lope...
Nepromišljeno ili ne si, da te opet citiram, krenuo od:
"Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum"
Čista prizemna i retrgradna generalizacije svaki Hrvat je HDZ-ovac pod komandom iz Zagreba jer ni "H" od HDZ-a nisi pomenuo.
Ako dublje razmisljas sta sam napisao odnosi se na HDZ,NEMOZES SVE LJUDE U JEDAN SVRSTATI,TO JE POENTA,DJES BA GENARILIZIRATI NISAM OD TE SORTE LJUDI.TO MI SMIJESNO DA BIH SE VADIO ZA NESTO ,IMAD NA YUTUBEU SVE DOKUMENTOVANO
Nemam ja šta dublje da razmišljam, nego čitam šta pišeš. Forum i pisana riječ i postoje za to da napišeš šta misliš i da ptočitaš prije nego klikneš submit, a ne da ti drugi čitaju misli. Nemam razloga da ti ne ne vjerujem, ali nažalost znam i previše onih koju upravo tako rezonuju (imaš ih i na ovom forumu ali na drugim PDF-ovima, gdje hercegovački Hrvat autmatski mora biti i prevarant i HDZ-ovac).
Elem, ne kaže se džaba, ispeci pa reci...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#503 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Tromblon wrote: 07/05/2020 14:05 Prvo, nikad Boban nije nikog pozvao nigdje da glasa. Katolička crkva je pozvala vjernike da glasaju za nezavisnu BiH, pa je tako ogromna većina katolika glasala drugog dana referenduma. I nemojte se bezveze prepirati oko stvari koje očito ne poznajete najbolje.

Drugo, Aliju nije samo bolila patka za Posavinom nego i za cijelom BiH. On je želio samo neku teritoriju da osnuje svoju panislamsku državicu sa podobnima i umre sretan.

Treće, naprđujete o Posavini i ratovanju, a nemate pojma kako izgledaju tri tenka kada stanu ravnici u borbenom poretku. Tako da ne možete ni zamisliti kad 25 tenkova krene kroz kukuruze, sela i prate ih avioni u naletu i orkani i lune. I to u trenutku kad ste se vi napeli ko žaba. Razvukli liniju iznad svih mogućnosti, a pojačanje nikad neće doći. Plus odoše i ovi sa obje strane koji su tu došli odnekud. Ljudi su se u Posavini krvavo borili, ali u tom trenutku jednačine nisu imali šansu.
Ne da nisi demantovao ništa, da bi s "visoka" nekome prebacivao da naprđuje i držao predavanje, nego si samo ponovio sve što sam ja ranije napisao, tako da, dozvoli da te parafraziram, nemoj ni ti glumit mudraca i otkrivat toplu na kraju balade, nego čitaj šta je napisano da ne ponavljaš.
Tromblon
Posts: 2026
Joined: 18/01/2015 19:37

#504 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Tromblon »

Kako kaže ona pjesma "idi, idi sveznalice...". :skoljka:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#505 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Isto kao i ona... Uzalud vam trud svirači...
Al ti moram odat priznanje za dobro napisanu definciju Alijinog koncepta i uloge... Što se povećava vremenska distanca to je teže peglačima istorije da to prepeglaju i prepakuju,
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#506 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

A tzv Livanjsko pitanje.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#507 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Tromblon wrote: 07/05/2020 14:05 Prvo, nikad Boban nije nikog pozvao nigdje da glasa. Katolička crkva je pozvala vjernike da glasaju za nezavisnu BiH, pa je tako ogromna većina katolika glasala drugog dana referenduma. I nemojte se bezveze prepirati oko stvari koje očito ne poznajete najbolje.

...

Treće, naprđujete o Posavini i ratovanju, a nemate pojma kako izgledaju tri tenka kada stanu ravnici u borbenom poretku. Tako da ne možete ni zamisliti kad 25 tenkova krene kroz kukuruze, sela i prate ih avioni u naletu i orkani i lune. I to u trenutku kad ste se vi napeli ko žaba. Razvukli liniju iznad svih mogućnosti, a pojačanje nikad neće doći. Plus odoše i ovi sa obje strane koji su tu došli odnekud. Ljudi su se u Posavini krvavo borili, ali u tom trenutku jednačine nisu imali šansu.
:thumbup:
Tromblon
Posts: 2026
Joined: 18/01/2015 19:37

#508 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Tromblon »

tempuser wrote: 07/05/2020 14:56 Isto kao i ona... Uzalud vam trud svirači...
Al ti moram odat priznanje za dobro napisanu definciju Alijinog koncepta i uloge... Što se povećava vremenska distanca to je teže peglačima istorije da to prepeglaju i prepakuju,
Ko razmišlja davno je shvatio šta je i ko je bio A. I. Nametnut nam u jednom od najtežih trenutaka u istoriji naše BiH. Vrlo brzo je djelima poništio za šta se u govorima zalagao.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#509 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Tromblon wrote: 07/05/2020 17:12
tempuser wrote: 07/05/2020 14:56 Isto kao i ona... Uzalud vam trud svirači...
Al ti moram odat priznanje za dobro napisanu definciju Alijinog koncepta i uloge... Što se povećava vremenska distanca to je teže peglačima istorije da to prepeglaju i prepakuju,
Ko razmišlja davno je shvatio šta je i ko je bio A. I. Nametnut nam u jednom od najtežih trenutaka u istoriji naše BiH. Vrlo brzo je djelima poništio za šta se u govorima zalagao.
Ja bih to još samo malo preciznije opisao, to nije bilo zalaganje, to je bila šarada da se sticanje međunarodne naklonosti.
Nije A. I. bio toliko nametnut, koliko iskoristio, ili bolje rečeno zloupotrijebio, to što se opšti interes probosankih građana nastao uljed neminovnog slijeda događaje prilikom raspada države u jednom trenutku (bez obzira na naklonost prema bivšoj državi od jednog momenta svima nam je samostalnost je bila jedina opcija, a to je značilo neizbježnu agresiju i potrebu za odbranom) podudario sa njegovim interesom pa je lako sproveo u djelo svoju deklaraciju. On je praktično iskotristio ljude koji su iz istinskih pobuda branili BiH, svoje domove i porodice, za sprovođenje svoji ciljeva
Last edited by tempuser on 08/05/2020 07:48, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#510 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Živjela armija i bosanska država.

I da je samo jedno nedužno ljudsko biće ostalo bez života to je zločin. I vrijedno je odgovorne raskrinkati i ukazivati na njih uvijek i svugdje.
Image
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#511 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by lotPi »

Tromblon wrote: 07/05/2020 14:05 Prvo, nikad Boban nije nikog pozvao nigdje da glasa. Katolička crkva je pozvala vjernike da glasaju za nezavisnu BiH, pa je tako ogromna većina katolika glasala drugog dana referenduma. I nemojte se bezveze prepirati oko stvari koje očito ne poznajete najbolje.

Drugo, Aliju nije samo bolila patka za Posavinom nego i za cijelom BiH. On je želio samo neku teritoriju da osnuje svoju panislamsku državicu sa podobnima i umre sretan.

Treće, naprđujete o Posavini i ratovanju, a nemate pojma kako izgledaju tri tenka kada stanu ravnici u borbenom poretku. Tako da ne možete ni zamisliti kad 25 tenkova krene kroz kukuruze, sela i prate ih avioni u naletu i orkani i lune. I to u trenutku kad ste se vi napeli ko žaba. Razvukli liniju iznad svih mogućnosti, a pojačanje nikad neće doći. Plus odoše i ovi sa obje strane koji su tu došli odnekud. Ljudi su se u Posavini krvavo borili, ali u tom trenutku jednačine nisu imali šansu.
Kako kod mi mislili sada, poslije skoro 30 godina, moj stav je da je vecina Hrvata te 92-e ipak bila koliko toliko proBiH orijentisana. Naravno da je bio veliki broj jastrebova i proustaski orijentisanih ali je vecina bila proBiH. Kasnije su stvari otisle u drugom pravcu.
Za Bos. Krajinom ga je takodjer bolila neka stvar! Kao i za Posavinom. Nazalost!

Pikaju li se 2 tenka :)

Takodjer je moj stav da bez obzira na povlacenje HV-a iz Posavine branioci nisu imali sanse protiv cetnika. Sa HV ili bez. Jednostavno je premoc bila prevelika a mogli su poslati jos toliko vojske koliko su i poslali na pocetku. A oruzja i MTS-a im nikada nije falilo. Mozda bi trajalo par sedmica duze i mozda bi Bosasnski Brod ostao slobodan, ali bi koridor bio probijen.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#512 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

ImageImage
Last edited by Nekako s proljeća on 08/05/2020 08:19, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#513 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

ImageImage
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#514 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

ImageImage
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#515 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by mO k3 »

Nekako s proljeća wrote: 08/05/2020 06:48 Živjela armija i bosanska država.

I da je samo jedno nedužno ljudsko biće ostalo bez života to je zločin. I vrijedno je odgovorne raskrinkati i ukazivati na njih uvijek i svugdje.
Image
Tih dana postaojala civilna zracna linija banjaluka - beograd , avion je iz beogada letio nazad prazan za bl
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#516 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

lotPi wrote: 08/05/2020 07:43
Kako kod mi mislili sada, poslije skoro 30 godina, moj stav je da je vecina Hrvata te 92-e ipak bila koliko toliko proBiH orijentisana. Naravno da je bio veliki broj jastrebova i proustaski orijentisanih ali je vecina bila proBiH. Kasnije su stvari otisle u drugom pravcu.
Apsolutno, ali realno, da li je mogao postojati alternativni scenarijo nakon što je bilo jasno da i Alija u zavjetrini odbrane od agresije sprovodi u djelo svoj koncept države!? I baš je čudno što ga nije bila za Posavinu, Krajinu itd, kad je i od ovog "za šta ga je bilo briga" napravio feudalnu monarhiju po svojoj mjeri sa vladajućom dinastijom, poslušnim vazalima, feudima za generale, haračima za kmetove...
Last edited by tempuser on 08/05/2020 08:32, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#517 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

ImageImage

Izvor i više od strane 129 pa na dalje, link : https://pescanik.net/wp-content/PDF/reci_i_nedela.pdf


Dakle, propagandni šupljak iz Begiša.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#518 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#519 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:16
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:13
dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:07

Boban je mogao da naredi skutoriji, travniku, i eventualno Bugojnu. Ostatak Bosne je bila druga frakcija hrvata, ona koje vise nema u Bosni jer je razgulila. Nesto kao sto gradsko bosnjacko stanovnistvo
Pa o tome i govorim gdje je god HDZ bio tim.je i naredio,druga raja je glasala i bila u ratu do kraja mislim u Armiji BI H i Mupu
Ti shvatas naravno da je HVO osnovan prije Armije, i da vecina hrvata u Bosni nije imala razloga da prelazi. Mozda @Nekako s proljeća, moze da malo bolji background kako se sta osnivalo i gdje je ko pristupao.

Nije sve crno i bijelo, jedno je bio Mostar i dolina neretve '93, citaj UZP, a drugo ostatak Bosne
Davno sam nekad čitao arhivski materijal u vezi ovog dijela ratišta, bez obzira što je riječ o uspješnoj operaciji neprijatelja, to vojnici i ratnici nemaju problem priznati ako je to činjenica. Mene je zanimalo to ratište ... veoma neravnopravna borba je bila, ali tako je kako je. Koliko hoćete je takvih primjera sa početka rata protiv Bosne. Tako da je u jednom momentu prihvaćena logika ''ako ne možeš savladati neprijatelja, ti mu se pridruži'' . Sramno ali se dešavalo i prije kroz historiju ratova. Drugi autor i knjiga mi je bila izvor saznanja za borbe u Posavini,ali je nemam pri ruci sada i zaboravio sam ime autora, isto je riječ o fajteru , veteranu ''H'' faktora u R. Hrvatskoj , postavit ću link do nje ako je bude i dalje u pdf-u na @netu.
Ovu čiji ću sadržaj objaviti malo kasnije sam nedavno površno obradio, tek da ''utvrdim gradivo'' i uporedim sa drugim saznanjima u vezi borbi za Posavinu.
ImageImage
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#520 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Image Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#521 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#522 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Površne zanima samo kraj priče ili epilog. Autor Jerko Zovak , može se čitati u pdf formatu.

Image
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#523 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by lotPi »

tempuser wrote: 08/05/2020 08:28
lotPi wrote: 08/05/2020 07:43
Kako kod mi mislili sada, poslije skoro 30 godina, moj stav je da je vecina Hrvata te 92-e ipak bila koliko toliko proBiH orijentisana. Naravno da je bio veliki broj jastrebova i proustaski orijentisanih ali je vecina bila proBiH. Kasnije su stvari otisle u drugom pravcu.
Apsolutno, ali realno, da li je mogao postojati alternativni scenarijo nakon što je bilo jasno da i Alija u zavjetrini odbrane od agresije sprovodi u djelo svoj koncept države!? I baš je čudno što ga nije bila za Posavinu, Krajinu itd, kad je i od ovog "za šta ga je bilo briga" napravio feudalnu monarhiju po svojoj mjeri sa vladajućom dinastijom, poslušnim vazalima, feudima za generale, haračima za kmetove...

Je li ovom izjavom tvrdis da je Alija kriv za sukob Bosnjaka i Hrvata a ne separatisticka politika HDZ-a i kasnije otvorena agresija!?
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#524 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by lotPi »

mO k3 wrote: 08/05/2020 08:23
Nekako s proljeća wrote: 08/05/2020 06:48 Živjela armija i bosanska država.

I da je samo jedno nedužno ljudsko biće ostalo bez života to je zločin. I vrijedno je odgovorne raskrinkati i ukazivati na njih uvijek i svugdje.
Image
Tih dana postaojala civilna zracna linija banjaluka - beograd , avion je iz beogada letio nazad prazan za bl
Potpuno ste u pravu.
Da je bilo zelje spasiti bebe mogli su iskorisiti 10-ine nacina da dodju do potrebnog kisika!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#525 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

lotPi wrote: 08/05/2020 10:20
tempuser wrote: 08/05/2020 08:28
lotPi wrote: 08/05/2020 07:43
Kako kod mi mislili sada, poslije skoro 30 godina, moj stav je da je vecina Hrvata te 92-e ipak bila koliko toliko proBiH orijentisana. Naravno da je bio veliki broj jastrebova i proustaski orijentisanih ali je vecina bila proBiH. Kasnije su stvari otisle u drugom pravcu.
Apsolutno, ali realno, da li je mogao postojati alternativni scenarijo nakon što je bilo jasno da i Alija u zavjetrini odbrane od agresije sprovodi u djelo svoj koncept države!? I baš je čudno što ga nije bila za Posavinu, Krajinu itd, kad je i od ovog "za šta ga je bilo briga" napravio feudalnu monarhiju po svojoj mjeri sa vladajućom dinastijom, poslušnim vazalima, feudima za generale, haračima za kmetove...

Je li ovom izjavom tvrdis da je Alija kriv za sukob Bosnjaka i Hrvata a ne separatisticka politika HDZ-a i kasnije otvorena agresija!?
Apsolutno ne! Separatizam HDZ-a i teritorijalne apsiracije su počele ono trenutka kad je Tuđman došao na vast i porenuo svoju filijalu u BiH, međutim zajednički sadržilac HDZ-ovog separatzma sa Alijinim konpcetom dražave bez teritorijalni apsiracija na račun drugih država, je bila apsolutna nacionalna dominacija i neke od, ne bas demokratske i gradjanske metode koje su primjenili da bi ostvarili svije ciljeve. E upravo taj zajednicki sadrzilac dijelu bosanskih Hrvata koji su se našli u procjepu te dvije opcije nije ostavljala veliku mogućnost izbora. Isto tako, ne treba zaboraviti da je Alija prvi osnovao nacionalnu stranku u BiH nakon što je to ustavno omogućio velikokomunistički konvertit na islam Avdo Čampara.
Last edited by tempuser on 08/05/2020 12:45, edited 1 time in total.
Post Reply