Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#326 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

japijem wrote:
kv99 wrote:
tišina wrote:
Hajmo realno pogledati kakva je bila obaveza hrvatske da ratuje u posavini, nikakva, ako su i pomogli pa koliko toliko, to treba poštivati, i oni su prvo gledali svoj interes, slabo se spominje koliko je pomoći u tim teškim trenucima pružila legalna bih vlada.
Tamo gdje je legalna BiH vlada pomagala odbranu u Posavini tu se i odbranilo, tamo gdje je Hrvatska "branila " Hrvate tu su lose prosli , Orasje je izuzetak koje potvrdjuje pravilo jer tu nisu htjeli da doslovno prate komande koje su stizale iz Zagreba.

Nisam bio u ratu, bio mi je otac, ali znam nešto o tom, jer eto orašje mi je rodni kraj a i prebivalište. sve što je došlo u orašje, mislim sve za obranu došlo je iz hrvatske, bez hrvatske orašje bi palo kad i ostala posavina, a šta je legalna bih vlada tada učinikla u obrani posavine, to je bolje i ne spominjati, nema se naime šta, 0, a možda i nešto manje.
Da su u Orasju slusali doslovno sta im je komandovano iz Zagreba danas bi bili u okolini Zagreba. Opstali su jer nisu svoj zivot i odbranu stavili Zagrebu u ruke vec su djelovali da se odbrane.
Legalna vlada je branila Posavinu i odbranila Gradacac i drzala je i odbranila linije par km od Save kod Brckog ...i gledaj slucajnosti bas u tim mjestima su BiH Hrvati najvise opstali u Posavini dok je vecina koja je svoje zivote i odbranu stavila Zagrebu u ruke danas na lijevoj obali Save ;-)
gremlini
Posts: 101
Joined: 11/08/2010 23:06

#327 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by gremlini »

MomakizLuga wrote:Moj cilje je bio da vam kazem da smo nasukani od strane Hrvatske a tako isto da smo bili zapostavljeni i od nase strane ABiH , sa nase strane vise naivnost mnogi nisu vjerovali da ce doci i na njih red . Drugo sto sam htjeo reci jeste i Srbskoj strani da neprave sebe herojima jer su :protjerali , ubijali ,opljackali ,patili , izivljavali itd....na neduznom i golorukom narodu. Zna se kakva su zlodjela radita na neduznom narodu. Tako isto ne zelim ni nas prezentirat kao heroje ali smo isli goloruci na tehniku od bivse Yug.. koja je bila 4 sila u evropi po nauruzanju da bi odbranili ono sto je nase i sacuvamo koliko toliko neduznog naroda od psihobolesnika . Vjerujem da dosta ovde dolaze i onih koji su prosli kroz rat i kroz koje kakve grozote ukljucujuci i logore kroz koji sam i ja proso .Tako isto mnogo je naseg naroda proslo kroz velike grozote i prezivjeli svasta .Mislim da nebi bilo vama mladjoj generaciji lose da proucite sehidima ponekad fatihu a takodjer katolicima i ortodoksima da zapalite svijecu braniocima nase domovine BiH . Sada je kasno ispravljat krivu rijeku sto je bilo bilo je mnoge su zrtve pale ,mnogo je zemlja natopljena neduznom krvlju vec nedozvolite da se opet desi to sto je se desilo .Zaboravit se nemoze a takodjer ni oprostit se nemoze ali moramo ici dalje kroz zivot onakav kakav nam je . ;-)
MomakizLuga, slazem se bilo je zlocina, al isto tako priznao ti ili ne i jedinice HV i HVO su u Bos. Posavini od Bos. Broda-Dervente-Odzaka-Modrice-Kotorskog-Johovca protjerivale, ubijale, silovale, pljackale i palile kuce posavskih Srba...
User avatar
MomakizLuga
Posts: 9
Joined: 21/01/2011 04:57

#328 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MomakizLuga »

Opet moram da pisem a iskreno receno i nepise mi se jer kriva rijeka se nikad nemoze ispravit sta je bilo bilo je ali ne dozvolimo da se opet desi .Ovo je za tebe sto si napiso priznao ja to ili ne da su HV i HVO pravili zlocine da su pljackali itd... to moze ici samo na pojedince koji su bili sminkeri koji nisu vidili rova jer oni su imali vremena pljackat i radit druge stvari zapravo to nisu bili branioci niti su bili vojska to su kukavice i picke koje se useru kad im prosvira metak kraj uha .Tko je naucio krast varat itd... prije rata taj je isto to radio i tokom rata a takodjer to rade i sada.
User avatar
MomakizLuga
Posts: 9
Joined: 21/01/2011 04:57

#329 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MomakizLuga »

Neke podatke o ratu u Bosanskoj posavini mozete naci na ovoj web stranici http://nemacenzure.7.forumer.com/a/post ... 696&start=
tišina
Posts: 26
Joined: 21/01/2011 20:38
Location: Orašje

#330 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tišina »

kv99 wrote:
japijem wrote:

Nisam bio u ratu, bio mi je otac, ali znam nešto o tom, jer eto orašje mi je rodni kraj a i prebivalište. sve što je došlo u orašje, mislim sve za obranu došlo je iz hrvatske, bez hrvatske orašje bi palo kad i ostala posavina, a šta je legalna bih vlada tada učinikla u obrani posavine, to je bolje i ne spominjati, nema se naime šta, 0, a možda i nešto manje.
Da su u Orasju slusali doslovno sta im je komandovano iz Zagreba danas bi bili u okolini Zagreba. Opstali su jer nisu svoj zivot i odbranu stavili Zagrebu u ruke vec su djelovali da se odbrane.
Legalna vlada je branila Posavinu i odbranila Gradacac i drzala je i odbranila linije par km od Save kod Brckog ...i gledaj slucajnosti bas u tim mjestima su BiH Hrvati najvise opstali u Posavini dok je vecina koja je svoje zivote i odbranu stavila Zagrebu u ruke danas na lijevoj obali Save ;-)
Slabo si ti upoznat sa zbivanjima u orašju, naravno da se slušalo zagreb, pa zagreb je uz branitelje iz hvo najzaslužniji što je orašje opstalo, bez pomoći iz hrvatske nikakvog otpora ne bi ni bilo, pala bi posavina isto kao i istočna bosna i dobar dio krajine, bez bilo kakvog otpora vrijednog spomena, u posavini se ipak borilo i to krvavo, vjerovao ili ne , sve što je bilo potrebno za tu borbu došlo je preko save, iz sarajeva ni metak.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#331 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

tišina wrote:
kv99 wrote:
japijem wrote:

Nisam bio u ratu, bio mi je otac, ali znam nešto o tom, jer eto orašje mi je rodni kraj a i prebivalište. sve što je došlo u orašje, mislim sve za obranu došlo je iz hrvatske, bez hrvatske orašje bi palo kad i ostala posavina, a šta je legalna bih vlada tada učinikla u obrani posavine, to je bolje i ne spominjati, nema se naime šta, 0, a možda i nešto manje.
Da su u Orasju slusali doslovno sta im je komandovano iz Zagreba danas bi bili u okolini Zagreba. Opstali su jer nisu svoj zivot i odbranu stavili Zagrebu u ruke vec su djelovali da se odbrane.
Legalna vlada je branila Posavinu i odbranila Gradacac i drzala je i odbranila linije par km od Save kod Brckog ...i gledaj slucajnosti bas u tim mjestima su BiH Hrvati najvise opstali u Posavini dok je vecina koja je svoje zivote i odbranu stavila Zagrebu u ruke danas na lijevoj obali Save ;-)
Slabo si ti upoznat sa zbivanjima u orašju, naravno da se slušalo zagreb, pa zagreb je uz branitelje iz hvo najzaslužniji što je orašje opstalo, bez pomoći iz hrvatske nikakvog otpora ne bi ni bilo, pala bi posavina isto kao i istočna bosna i dobar dio krajine, bez bilo kakvog otpora vrijednog spomena, u posavini se ipak borilo i to krvavo, vjerovao ili ne , sve što je bilo potrebno za tu borbu došlo je preko save, iz sarajeva ni metak.
Pa da su slusali Zagreb kao sto kazes povukli bi se kao i ostatak HV/HVO iz Posavine jer je i takva naredba dolazila iz Zagreba kada je Posavina prodata. Kada su u Orasju odlucili da uzmu odbranu u svoje ruke i da se ne prepuste na milost Zagrebu tada je Orasje i opstalo i od tada je Zagreb drage volje ili ne bio primoran da salje pomoc jer bi inace bilo vise nego ocigledno sta je uradio sa ostatkom Posavine. Isto tako da su slusali Zagreb uhapsili bi i zatvorili sve Bosnjake koji su 1993 bili u Orasju , po uzoru na Stolac i ostala mjesta ali ih ni tada u Orasju nisu htjeli da slusaju. I to je ono sto ti govorim : tamo gdje su BiH Hrvati doslovno slusali sta im Zagreb kaze, tamo su i najeba*i, ne samo po Posavini vec i po ostalim mjestima sa kojima se Zagreb igrao pijuna i lovaca .
tišina
Posts: 26
Joined: 21/01/2011 20:38
Location: Orašje

#332 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tišina »

kv99 wrote:
tišina wrote:
kv99 wrote:
Slabo si ti upoznat sa zbivanjima u orašju, naravno da se slušalo zagreb, pa zagreb je uz branitelje iz hvo najzaslužniji što je orašje opstalo, bez pomoći iz hrvatske nikakvog otpora ne bi ni bilo, pala bi posavina isto kao i istočna bosna i dobar dio krajine, bez bilo kakvog otpora vrijednog spomena, u posavini se ipak borilo i to krvavo, vjerovao ili ne , sve što je bilo potrebno za tu borbu došlo je preko save, iz sarajeva ni metak.
Pa da su slusali Zagreb kao sto kazes povukli bi se kao i ostatak HV/HVO iz Posavine jer je i takva naredba dolazila iz Zagreba kada je Posavina prodata. Kada su u Orasju odlucili da uzmu odbranu u svoje ruke i da se ne prepuste na milost Zagrebu tada je Orasje i opstalo i od tada je Zagreb drage volje ili ne bio primoran da salje pomoc jer bi inace bilo vise nego ocigledno sta je uradio sa ostatkom Posavine. Isto tako da su slusali Zagreb uhapsili bi i zatvorili sve Bosnjake koji su 1993 bili u Orasju , po uzoru na Stolac i ostala mjesta ali ih ni tada u Orasju nisu htjeli da slusaju. I to je ono sto ti govorim : tamo gdje su BiH Hrvati doslovno slusali sta im Zagreb kaze, tamo su i najeba*i, ne samo po Posavini vec i po ostalim mjestima sa kojima se Zagreb igrao pijuna i lovaca .
Lupaš, dovoljno bi bilo da preko save nije dolazilo oružje, hrana, ljekovi i orašje bi palo, o platama i ostalom da ne govorim, dakle tvoje nepoznavanje prilika u posavini je na visokom nivou. da su bošnjaci u orašju poželjeli osnovati armiju bih, desilo bi se isto što i u srednjoj bosni i dolini neretve, ali pametni ljudi bili, nisu se povodili štetnim potezima vlade u sarajevu kao u mjestima gdje zaratiše s hrvatima.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#333 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Pitar s Kariba »

meni samo nije jasno kako bi se to iz sarajeva nekome moglo poslati bilo šta pa i metaka :-)
tišina
Posts: 26
Joined: 21/01/2011 20:38
Location: Orašje

#334 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tišina »

Pitar s Kariba wrote:meni samo nije jasno kako bi se to iz sarajeva nekome moglo poslati bilo šta pa i metaka :-)

Sarajevo je napisanio kao simbol isto kao i zagreb radi se naime o vlastima, vjerujem da bi to i malo dijete shvatilo.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#335 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

tišina wrote:
kv99 wrote:
Lupaš, dovoljno bi bilo da preko save nije dolazilo oružje, hrana, ljekovi i orašje bi palo, o platama i ostalom da ne govorim, dakle tvoje nepoznavanje prilika u posavini je na visokom nivou. da su bošnjaci u orašju poželjeli osnovati armiju bih, desilo bi se isto što i u srednjoj bosni i dolini neretve, ali pametni ljudi bili, nisu se povodili štetnim potezima vlade u sarajevu kao u mjestima gdje zaratiše s hrvatima.
Lupas ti jer nije Zagreb ni ostatak Posavine prodao tako sto je presjekao dotok oruzja i ostalog MTS. To bi bilo previse ocigledno cak i za krivoustog pa tako nesto nije mogao da napravi ni u Orasju. Kada su u Orasju odlucili da ostanu i da ne slusaju sve one komande koje su dolazile iz Zagreba o povlacenju i napustanju polozaja tada je vec bilo prekasno da Zagreb ponovi ono sto je radio po drugim mjestima po Posavini tj da duplom linijom komandovanja unese haos u jedinice.
Naredba je dosla iz Zagreba da se razoruzaju i uhapse Bosnjaci pripadnici HVO , na isti nacin kao sto su po Stocu uhapsili, zatvorili , drzali po logorima , kuce popljackali i poslije protjerali Bosnjake pripadnike HVO a ne ABIH kao sto ti tvrdis. Bosnjaci u Stocu nisu zaratili sa BiH Hrvatima a ni sa HV/HVO vec su uhapseni i zatvoreni u logore bez ikakve provokacije a kamoli ispaljenog metka. Razlika u Orasju i Stocu nije u ponasanju Bosnjaka vec u ponasanju lokalnih BiH Hrvata, jedni nisu htjeli da sluaju doslovno sve komande koje su dolazile iz Zagreba a jedni jesu i to je ono sto ti govorim citavo vrijeme. Jedni su razmisljali svojom glavom i nisu napustili svoja ognjista , nisu uprljali ruke i obraz zapocinjanjem sukoba sa Bosnjacima dok drugi jesu jer su slusali sve sto Zagreb kaze.
User avatar
MomakizLuga
Posts: 9
Joined: 21/01/2011 04:57

#336 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MomakizLuga »

Vidim da se prepucavate oko nauruzanja u posavini . Kao prvo vidim hlupa se ko maksim po diviziji onaj koji nije upucen sta se radilo tada u to vrijeme drugo pricaju o tome oni koji su u to vrijeme sline brisali i nemaju pojma sta je bilo vec pisu babije price rekla- kazala itd... Oruzje je stizalo iz vise zemalja a najvise iz Irana tako da ste bili na linijama pa kad vam dodje kovcezi sa municijom vidili bi odakle dolaze. U Hrvatsku su nasi odlazili jos 1991 i kupovali oruzje a ne da su dobijali dzabe i to su kupovali od svercera koji su pokrali iz Vojnih skladista recimo ko sto je bio SISTAR u selu Gromacnik a to se nalazi na putu od Sl. Broda prema Sl. Pozegi kad udjes u samo selo skrene se desno makadamskim putem i kada se prodje nekih 50 metara na lijevoj strani se nalazi grob poginulog tada JNA vojnika nadrvenom spomeniku pise NL a znaci nepoznato lice itd.. sad da neidem u daljne detalje . Kada je napustila JNA to skladiste mjestani i ostali su isli krali oruzje odatle i prodavali . Tada je jedna rucna bomba kostala 250 njemacki maraka , papovka puska 1200 njemacki maraka ,kalasnjikov 1500 njemackih maraka itd... Koje imo para taj je sebi i kupovo a nije dobio od Zagreba kako vi to navodite . Drugi nacin koji je doso kod nas je taj da su donijeli sa sobom oni Bosanci koji su isli u Tudjmanove placenike i ratovali u Hrvatskoj dok je rat bio tamo , koji su takodjer dosli sa iskustvom kako se ratuje i dosta je to pomoglo odbrani posavine . Oruzje koje se stizalo najvise brodovima iz drugih zemalja u Hrvatske luke moro je ostavljat jedan ogroman procenat njima upravo zbog toga sto prolazi kroz nju . U ovu bi se temu najbolje ukljucio gospodin Silajdzic jer je on bio zaduzen za kupovinu oruzja na inostranom trzistu . Najvise ga je kupio od Ruske mafije , Turske i Irana .Oruzje do kojeg smo se mi snasli nije bilo poslano od tvog jebenog Zagreba vec smo ga mi kupovali svojim novcem i sto smo mi zarobili . Nasuprot da dobijemo to oruzje kako vi to navodite taj jebeni Zagreb je naredio da se sve nama oduzme na prelazu u Hrvatsku . Oruzje je kupovano iskljucivo iz BiH budzeta i nasih gastarbajtera koji su skupljali pare i slali za Bosnu . Tako isto je bilo i sa humanitarnom pomoci koje su dolazile iz cijelog svijeta veliki broj je ostajo u Hrvatskoj i dijelio se njihovim mjestanima koji uopste nisu bili u ratu . Takodjer novac koji je pristizao kao pomoc za izbjeglice Bosanske oni su uzimali i davali svom stanovnistvu .Jedina pomoc koja je bila pruzena od hrvatske je taj da je moglo proci kroz nju i ici dalje u druge zemlje a oni koji su odlucili ostat u njoj bili su sponzorisani iz inostranstva i za koje je Hrvatska naplacivala . Da ja neidem dalje u stvari koje su bile bolje je da stanem jer sav se najezim od ljutnje i nepravde koja je radjena Bosanskom narodu a kasnije nam prebacuju o nekoj pomoci koje uopste nije bilo vec je bilo protivno . Zato ako niste bili upuceni u neke stvari i niste bili u doticajima dokumenata razgovora i dogovora bolje je ssssssssssssss jezik za zube . Zbog cega li se Madjarska municija zvala tako hm da to nije vas Tudjman pravio mozda pa poklanjo nama tek tako ? Vama bi bilo bolje da se vi okrenete Bosni i manite se Hrvatske jer Bosna je vasa drzava kao sto je i nasa . Vjerujete u price rekla-kazala a stvarnost je sasvim drugacija . Previse je magle ispred vas pa nevidite cisto pa se prepucajete . U svakom slucaju politicari nama svima kroje gace bez razlike koje smo mi vjere a mi cemo fino da popusimo onako kako oni nama serviraju . Ako niste progledali sada i vidili sta se radi kakve se corbe kuhaju svima nama i kako se sa svima nama manipulise bez razlike koje smo mi vjere .Nego vi koji toliko vjerujete u tu pomoc fino ruke u dzepove napustite sve sta imate pa hajte pred Hrvatski parlament i trazite pomoc pa cete vidit kako cete dobit jednu veliku kiturinu a tako isto idite i pred Bosanski pa cete isto tako dobit kiturinu .Da i ja puno neserem i nepisem nego uzdaj se use i u svoje kljuse .
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#337 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by emillio estevez »

koma jelda ......... jebeni Zagreb :-)
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#338 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by frombosna »

kv99 wrote:
tišina wrote:
kv99 wrote:
Lupaš, dovoljno bi bilo da preko save nije dolazilo oružje, hrana, ljekovi i orašje bi palo, o platama i ostalom da ne govorim, dakle tvoje nepoznavanje prilika u posavini je na visokom nivou. da su bošnjaci u orašju poželjeli osnovati armiju bih, desilo bi se isto što i u srednjoj bosni i dolini neretve, ali pametni ljudi bili, nisu se povodili štetnim potezima vlade u sarajevu kao u mjestima gdje zaratiše s hrvatima.
Lupas ti jer nije Zagreb ni ostatak Posavine prodao tako sto je presjekao dotok oruzja i ostalog MTS. To bi bilo previse ocigledno cak i za krivoustog pa tako nesto nije mogao da napravi ni u Orasju. Kada su u Orasju odlucili da ostanu i da ne slusaju sve one komande koje su dolazile iz Zagreba o povlacenju i napustanju polozaja tada je vec bilo prekasno da Zagreb ponovi ono sto je radio po drugim mjestima po Posavini tj da duplom linijom komandovanja unese haos u jedinice.
Naredba je dosla iz Zagreba da se razoruzaju i uhapse Bosnjaci pripadnici HVO , na isti nacin kao sto su po Stocu uhapsili, zatvorili , drzali po logorima , kuce popljackali i poslije protjerali Bosnjake pripadnike HVO a ne ABIH kao sto ti tvrdis. Bosnjaci u Stocu nisu zaratili sa BiH Hrvatima a ni sa HV/HVO vec su uhapseni i zatvoreni u logore bez ikakve provokacije a kamoli ispaljenog metka. Razlika u Orasju i Stocu nije u ponasanju Bosnjaka vec u ponasanju lokalnih BiH Hrvata, jedni nisu htjeli da sluaju doslovno sve komande koje su dolazile iz Zagreba a jedni jesu i to je ono sto ti govorim citavo vrijeme. Jedni su razmisljali svojom glavom i nisu napustili svoja ognjista , nisu uprljali ruke i obraz zapocinjanjem sukoba sa Bosnjacima dok drugi jesu jer su slusali sve sto Zagreb kaze.
Po tvojoj priči ispade kako su se svi već sve dogovorili na višoj razini pa opet bi desetine hiljada pobijenih i puno više protjeranih.

A poređenje Orašja i Stoca je nemoguće. Možeš jedino porediti Stolac sa Bugojnom jer se nešto slično desilo.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#339 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

frombosna wrote:
kv99 wrote: Lupas ti jer nije Zagreb ni ostatak Posavine prodao tako sto je presjekao dotok oruzja i ostalog MTS. To bi bilo previse ocigledno cak i za krivoustog pa tako nesto nije mogao da napravi ni u Orasju. Kada su u Orasju odlucili da ostanu i da ne slusaju sve one komande koje su dolazile iz Zagreba o povlacenju i napustanju polozaja tada je vec bilo prekasno da Zagreb ponovi ono sto je radio po drugim mjestima po Posavini tj da duplom linijom komandovanja unese haos u jedinice.
Naredba je dosla iz Zagreba da se razoruzaju i uhapse Bosnjaci pripadnici HVO , na isti nacin kao sto su po Stocu uhapsili, zatvorili , drzali po logorima , kuce popljackali i poslije protjerali Bosnjake pripadnike HVO a ne ABIH kao sto ti tvrdis. Bosnjaci u Stocu nisu zaratili sa BiH Hrvatima a ni sa HV/HVO vec su uhapseni i zatvoreni u logore bez ikakve provokacije a kamoli ispaljenog metka. Razlika u Orasju i Stocu nije u ponasanju Bosnjaka vec u ponasanju lokalnih BiH Hrvata, jedni nisu htjeli da sluaju doslovno sve komande koje su dolazile iz Zagreba a jedni jesu i to je ono sto ti govorim citavo vrijeme. Jedni su razmisljali svojom glavom i nisu napustili svoja ognjista , nisu uprljali ruke i obraz zapocinjanjem sukoba sa Bosnjacima dok drugi jesu jer su slusali sve sto Zagreb kaze.
Po tvojoj priči ispade kako su se svi već sve dogovorili na višoj razini pa opet bi desetine hiljada pobijenih i puno više protjeranih.

A poređenje Orašja i Stoca je nemoguće. Možeš jedino porediti Stolac sa Bugojnom jer se nešto slično desilo.
Svi se nisu dogovorili vec je Tudjmanu Posavina posluzila kao dio dogovora o podjeli Bosne i Hercegovine sa Milosevicem.
Sta se slicno desilo Orasju kao u Bugojnu ? Jesu li u Orasju Bosnjaci mucili i pobili na desetine civila BiH Hrvata ? Jesu li u Orasju Bosnjaci palili i granatirali ? Da li su se u Orasju vodile borbe u gradu desetak dana ?
U Orasju su iz Zagreba dobili naredbu da uhapse Bosnjake PRIPADNIKE HVO na isti nacin kao sto su u Stocu uhapsili Bosnjake PRIPADNIKE HVO. Ni u Orasju a ni u Stocu Bosnjaci nisu metka ispalili na HVO za razliku od Bugojna gdje je HVO pokusao da zauzme grad , gdje je izvrsio masakar nad civilima i gdje su se borbe vodile 10-ak dana. Porediti Orasje i Bugojno moze samo neko ko nema pojma ili je zadojen lazima Smiljka Sagolja .
User avatar
MomakizLuga
Posts: 9
Joined: 21/01/2011 04:57

#340 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MomakizLuga »

Pogresno misljenje od vas Bosanaca zar nevidite kako je HV i HVO pomagao vam jeste bezobrazni cak su vam dali novo ime za Bosnu i Hercegovinu zvali su je Herceg Bosna hm. Kakva je razlika izmedju RS i te Herceg Bosna na jednoj strani ste imali kokarde a na drugoj sahovnicu a ljiljana nigdje . HV i HVO su nam pomagali da sto prije izginemo i nauruzavali nas ispaljenim granatama i ispaljenim mecima , to je nacin kako su nas nauruzavali . Ja koliko znam da u muslimaskoj vjeri nigdje nema ljiljana da bi imala neko znacenje vjersko vec naprotiv ljiljani su krscanskog podrijekla koji su imali vitezovi sad jebe ono ludi zbunjenog ili sta vec . Izgleda da su se sami oni muslimani civili u selu Ahmici kod Travnika poklali i napravili masakar pa svalili krivicu na HV i HVO koji su nam toliko pomagali davali nam tako fino nauruzanje i tako fino imali gelera, metaka itd.... Ah jesmo stvarno bezobrazni kako nismo zahvalni .Neznam zasto je se toliko HV trudila da se sto prije rat preseli na Bosansku teritoriju tako da sto je moguce oslabit cetnike u Hrvatskoj a Bosance ko ih jebe nek ginu prebaci rat kod nas nema veze sto se nije spremno za to . Ah kako su nam fino pomagali i nauruzavali nas tako da dodju sa praznim vojnim kamionima a odu sa punim sa pokradenim stvarima . Ah jesmo bezobrazni kako su nas fino cijenili tako da su nam uvijek davali i najisturenije pozicije na linijama i da smo uvijek mi prvi bili . Kako smo nezahvalni pa ljudi su se uvijek toliko trudili da budu u pozadini kad se nesto oslobodi da postave svoju sahovnicu umjesto bosanske zastave i pohvale se kako su oni oslobodili .Nismo him zahvalni kako su u pozadini i oni radili imali su pune ruke posla pa trebalo je palit one muslimanske i srbske kuce pa pljackat i vozit te stvari u Hrvatsku . Neko pokra svu onu tehniku iz tvornica svu robu koja je bila u skladistima . STVARNO DA VAS JE BOSANACA SRAM I STID STO NISTE ZAHVALNI HV I HVO . Ako su vec i domaci Hrvati bili branioci Bosne koji ce im k..... sahovnica i ustaska obiljezja zasto nisu bili ABiH jer u njoj su bili vojnici svih nacija i borili se za jedinstvenu Bosnu .Toliko su nam oni kleto pomagali morali su logore pravit od Bosanaca lomit im kosti pljuvat i psovat maslimansku mater jebem im gramatiku valjda je musliman a ne masliman . Zasto je vojnik HVO muslimanske nacionalosti koji je iz Orasja otiso u Hrvatsku na odmor bio zaklan u kaficu za sankom u Gunji.Dali onaj vas jos uvijek pjeva onu pjesmu da sanja da ce i B.Brod i Sl.Brod biti jedno sve Hrvatsko. Toliko su nam silno pomagali da su morali nasi stavit njihove sahovnice i borit se za njihovu ideju i stvaranju Herceg Bosne .Toliko pobise , silovase i pokrase a mi ovako bezobrazno nezahvalni za to. Stara izreka (Stoji govno na putu i predjes preko njega sa biciklom i popolovis ga onda sta ostane na jednoj strani a sta na drugoj strani eh to vam je odgovor za razliku izmedju Cetnika i Ustasa govna ko govna) . Lista je prevelika za pomaganje HV i HVO moze se danima nabrajat i pisat a mi tako nezahvalni eh sram da nas je . Toliko silno nauruzanje dobismo od njih i tako su darezljivi bili da su nam iz pozadine bacali granate po nasim linijama gdje su muslimani drzali i to jos prije sukoba u hercegovini izmedju ABiH i Ustasa . Zato vi tu svoju sminku koju zelite premazat preko nasih ociju o vasem pomaganju i nauruzavanju fino uzmite pa je sebi zavrnute duboko u guzicu jer tamo i jest mjesto govnima .Da nije dosla HV u posavinu ona nikad nebi ni pala jer su samo pomogli cetnicima a ne nama i da nisu umijesali svoje prste drugacije bi sve bilo .Svi oni koji nisu bili pripadnici ABiH to nisu bili branioci Bosne to su bili okupatori ili to bili mudzahedini ,hvo,hv,vrs ili sv . Svi su oni isli na razaranje multieticke Bosne kao sto ona i jest i koja ce ostat takva bez razlike koliko se ratova vodili uvijek ce u njoj zivjet narodi razlicitih nacija i vjera .Sada je stanje kakvo jest ali se nikad nezna dokle ce i ostat takvo samo je pitanje: kada, kako i gdje ? Pa cemo mi opet biti nauruzani od nasih saveznika sa nozom u ledja i onda idemo sve iz pocetka : ubijanje, masakri ,silovanja kradnja itd... . Nova generacija nova ali stara igra a istim starim rezultatom mrznja+ prkost = glupost u ratovima nema pobjednika svi su gubitnici uvijek ima porodica koje su izgubile svoje najmilije svi su sa dubokim oziljcima i uspomenama koje nose sa sobom cijeli zivot .
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#341 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by frombosna »

MomakizLuga wrote:Pogresno misljenje od vas Bosanaca zar nevidite kako je HV i HVO pomagao vam jeste bezobrazni cak su vam dali novo ime za Bosnu i Hercegovinu zvali su je Herceg Bosna hm. Kakva je razlika izmedju RS i te Herceg Bosna na jednoj strani ste imali kokarde a na drugoj sahovnicu a ljiljana nigdje . HV i HVO su nam pomagali da sto prije izginemo i nauruzavali nas ispaljenim granatama i ispaljenim mecima , to je nacin kako su nas nauruzavali . Ja koliko znam da u muslimaskoj vjeri nigdje nema ljiljana da bi imala neko znacenje vjersko vec naprotiv ljiljani su krscanskog podrijekla koji su imali vitezovi sad jebe ono ludi zbunjenog ili sta vec . Izgleda da su se sami oni muslimani civili u selu Ahmici kod Travnika poklali i napravili masakar pa svalili krivicu na HV i HVO koji su nam toliko pomagali davali nam tako fino nauruzanje i tako fino imali gelera, metaka itd.... Ah jesmo stvarno bezobrazni kako nismo zahvalni .Neznam zasto je se toliko HV trudila da se sto prije rat preseli na Bosansku teritoriju tako da sto je moguce oslabit cetnike u Hrvatskoj a Bosance ko ih jebe nek ginu prebaci rat kod nas nema veze sto se nije spremno za to . Ah kako su nam fino pomagali i nauruzavali nas tako da dodju sa praznim vojnim kamionima a odu sa punim sa pokradenim stvarima . Ah jesmo bezobrazni kako su nas fino cijenili tako da su nam uvijek davali i najisturenije pozicije na linijama i da smo uvijek mi prvi bili . Kako smo nezahvalni pa ljudi su se uvijek toliko trudili da budu u pozadini kad se nesto oslobodi da postave svoju sahovnicu umjesto bosanske zastave i pohvale se kako su oni oslobodili .Nismo him zahvalni kako su u pozadini i oni radili imali su pune ruke posla pa trebalo je palit one muslimanske i srbske kuce pa pljackat i vozit te stvari u Hrvatsku . Neko pokra svu onu tehniku iz tvornica svu robu koja je bila u skladistima . STVARNO DA VAS JE BOSANACA SRAM I STID STO NISTE ZAHVALNI HV I HVO . Ako su vec i domaci Hrvati bili branioci Bosne koji ce im k..... sahovnica i ustaska obiljezja zasto nisu bili ABiH jer u njoj su bili vojnici svih nacija i borili se za jedinstvenu Bosnu .Toliko su nam oni kleto pomagali morali su logore pravit od Bosanaca lomit im kosti pljuvat i psovat maslimansku mater jebem im gramatiku valjda je musliman a ne masliman . Zasto je vojnik HVO muslimanske nacionalosti koji je iz Orasja otiso u Hrvatsku na odmor bio zaklan u kaficu za sankom u Gunji.Dali onaj vas jos uvijek pjeva onu pjesmu da sanja da ce i B.Brod i Sl.Brod biti jedno sve Hrvatsko. Toliko su nam silno pomagali da su morali nasi stavit njihove sahovnice i borit se za njihovu ideju i stvaranju Herceg Bosne .Toliko pobise , silovase i pokrase a mi ovako bezobrazno nezahvalni za to. Stara izreka (Stoji govno na putu i predjes preko njega sa biciklom i popolovis ga onda sta ostane na jednoj strani a sta na drugoj strani eh to vam je odgovor za razliku izmedju Cetnika i Ustasa govna ko govna) . Lista je prevelika za pomaganje HV i HVO moze se danima nabrajat i pisat a mi tako nezahvalni eh sram da nas je . Toliko silno nauruzanje dobismo od njih i tako su darezljivi bili da su nam iz pozadine bacali granate po nasim linijama gdje su muslimani drzali i to jos prije sukoba u hercegovini izmedju ABiH i Ustasa . Zato vi tu svoju sminku koju zelite premazat preko nasih ociju o vasem pomaganju i nauruzavanju fino uzmite pa je sebi zavrnute duboko u guzicu jer tamo i jest mjesto govnima .Da nije dosla HV u posavinu ona nikad nebi ni pala jer su samo pomogli cetnicima a ne nama i da nisu umijesali svoje prste drugacije bi sve bilo .Svi oni koji nisu bili pripadnici ABiH to nisu bili branioci Bosne to su bili okupatori ili to bili mudzahedini ,hvo,hv,vrs ili sv . Svi su oni isli na razaranje multieticke Bosne kao sto ona i jest i koja ce ostat takva bez razlike koliko se ratova vodili uvijek ce u njoj zivjet narodi razlicitih nacija i vjera .Sada je stanje kakvo jest ali se nikad nezna dokle ce i ostat takvo samo je pitanje: kada, kako i gdje ? Pa cemo mi opet biti nauruzani od nasih saveznika sa nozom u ledja i onda idemo sve iz pocetka : ubijanje, masakri ,silovanja kradnja itd... . Nova generacija nova ali stara igra a istim starim rezultatom mrznja+ prkost = glupost u ratovima nema pobjednika svi su gubitnici uvijek ima porodica koje su izgubile svoje najmilije svi su sa dubokim oziljcima i uspomenama koje nose sa sobom cijeli zivot .
Ne trolaj. Dosta nam je svima vase politike "minkenskih brigada". Nisu ni Hrvati a ni Bošnjaci započeli rat. Ako ne znaš ko je kriv to je tvoj problem. Samo nemojte vi iz "minkenskih brigada" koji ste živce pogubili vani sekirajuči se ca nas dok ste gledali rat na TV-u , nama palamudit ko je šta započeo.
Odbi od kola...
User avatar
MomakizLuga
Posts: 9
Joined: 21/01/2011 04:57

#342 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by MomakizLuga »

Trcis pred rudu prvo procitaj dobro pa skontaj e onda tek odgovaraj . Zna se ko je poceo prvi i kako je pocelo i zbog cega je pocelo . Sve je bilo smisljeno od svih tadasnjih lidera i svima su nama bili vec gace skrojili i prije nego sto je zapucalo . Islo se na to da se istrijebe muslimani iz cijele Bosne a to je nesto pobit a nesto raselit tako da se moze fino osnovat Herceg Bosna i Republika Srpska steta plan bas nije iso kako treba pruzio se otpor od ABiH malo jaci nego sto je bilo ocekivan . Doduse danasnja FBiH je skoro pa i Herceg Bosna a RS vec postoji u FBiH po skolama se uci Hrvatski a u RS srpski a Bosanskog nigdje i opet se uce vase istorije ili vasa povijest kako vi je zelite postavit a zapravo se neuci kakva i jest. Ja sam odgovorio samo onima sto provaljuju kako su nas HV ili HVO spasili i nauruzavali pa kad vam se istina postavi ispred ociju pocnete balavit . Uostalom zasto ja uopste pisem bilo sta sve se zna sve se vidilo i sve se dozivilo . Nista se nemoze sakrit pa farbali vi to bilo kojim bojama uvijek ce izaci to na povrsinu .Samo jadan normalan narod sa kakvim budalama ima problema .
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#343 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

frombosna wrote:
Ne trolaj. Dosta nam je svima vase politike "minkenskih brigada". Nisu ni Hrvati a ni Bošnjaci započeli rat. Ako ne znaš ko je kriv to je tvoj problem. Samo nemojte vi iz "minkenskih brigada" koji ste živce pogubili vani sekirajuči se ca nas dok ste gledali rat na TV-u , nama palamudit ko je šta započeo.
Odbi od kola...
Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#344 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by emillio estevez »

MomakizLuga wrote:Pogresno misljenje od vas Bosanaca zar nevidite kako je HV i HVO pomagao vam jeste bezobrazni cak su vam dali novo ime za Bosnu i Hercegovinu zvali su je Herceg Bosna hm. Kakva je razlika izmedju RS i te Herceg Bosna na jednoj strani ste imali kokarde a na drugoj sahovnicu a ljiljana nigdje . HV i HVO su nam pomagali da sto prije izginemo i nauruzavali nas ispaljenim granatama i ispaljenim mecima , to je nacin kako su nas nauruzavali . Ja koliko znam da u muslimaskoj vjeri nigdje nema ljiljana da bi imala neko znacenje vjersko vec naprotiv ljiljani su krscanskog podrijekla koji su imali vitezovi sad jebe ono ludi zbunjenog ili sta vec . Izgleda da su se sami oni muslimani civili u selu Ahmici kod Travnika poklali i napravili masakar pa svalili krivicu na HV i HVO koji su nam toliko pomagali davali nam tako fino nauruzanje i tako fino imali gelera, metaka itd.... Ah jesmo stvarno bezobrazni kako nismo zahvalni .Neznam zasto je se toliko HV trudila da se sto prije rat preseli na Bosansku teritoriju tako da sto je moguce oslabit cetnike u Hrvatskoj a Bosance ko ih jebe nek ginu prebaci rat kod nas nema veze sto se nije spremno za to . Ah kako su nam fino pomagali i nauruzavali nas tako da dodju sa praznim vojnim kamionima a odu sa punim sa pokradenim stvarima . Ah jesmo bezobrazni kako su nas fino cijenili tako da su nam uvijek davali i najisturenije pozicije na linijama i da smo uvijek mi prvi bili . Kako smo nezahvalni pa ljudi su se uvijek toliko trudili da budu u pozadini kad se nesto oslobodi da postave svoju sahovnicu umjesto bosanske zastave i pohvale se kako su oni oslobodili .Nismo him zahvalni kako su u pozadini i oni radili imali su pune ruke posla pa trebalo je palit one muslimanske i srbske kuce pa pljackat i vozit te stvari u Hrvatsku . Neko pokra svu onu tehniku iz tvornica svu robu koja je bila u skladistima . STVARNO DA VAS JE BOSANACA SRAM I STID STO NISTE ZAHVALNI HV I HVO . Ako su vec i domaci Hrvati bili branioci Bosne koji ce im k..... sahovnica i ustaska obiljezja zasto nisu bili ABiH jer u njoj su bili vojnici svih nacija i borili se za jedinstvenu Bosnu .Toliko su nam oni kleto pomagali morali su logore pravit od Bosanaca lomit im kosti pljuvat i psovat maslimansku mater jebem im gramatiku valjda je musliman a ne masliman . Zasto je vojnik HVO muslimanske nacionalosti koji je iz Orasja otiso u Hrvatsku na odmor bio zaklan u kaficu za sankom u Gunji.Dali onaj vas jos uvijek pjeva onu pjesmu da sanja da ce i B.Brod i Sl.Brod biti jedno sve Hrvatsko. Toliko su nam silno pomagali da su morali nasi stavit njihove sahovnice i borit se za njihovu ideju i stvaranju Herceg Bosne .Toliko pobise , silovase i pokrase a mi ovako bezobrazno nezahvalni za to. Stara izreka (Stoji govno na putu i predjes preko njega sa biciklom i popolovis ga onda sta ostane na jednoj strani a sta na drugoj strani eh to vam je odgovor za razliku izmedju Cetnika i Ustasa govna ko govna) . Lista je prevelika za pomaganje HV i HVO moze se danima nabrajat i pisat a mi tako nezahvalni eh sram da nas je . Toliko silno nauruzanje dobismo od njih i tako su darezljivi bili da su nam iz pozadine bacali granate po nasim linijama gdje su muslimani drzali i to jos prije sukoba u hercegovini izmedju ABiH i Ustasa . Zato vi tu svoju sminku koju zelite premazat preko nasih ociju o vasem pomaganju i nauruzavanju fino uzmite pa je sebi zavrnute duboko u guzicu jer tamo i jest mjesto govnima .Da nije dosla HV u posavinu ona nikad nebi ni pala jer su samo pomogli cetnicima a ne nama i da nisu umijesali svoje prste drugacije bi sve bilo .Svi oni koji nisu bili pripadnici ABiH to nisu bili branioci Bosne to su bili okupatori ili to bili mudzahedini ,hvo,hv,vrs ili sv . Svi su oni isli na razaranje multieticke Bosne kao sto ona i jest i koja ce ostat takva bez razlike koliko se ratova vodili uvijek ce u njoj zivjet narodi razlicitih nacija i vjera .Sada je stanje kakvo jest ali se nikad nezna dokle ce i ostat takvo samo je pitanje: kada, kako i gdje ? Pa cemo mi opet biti nauruzani od nasih saveznika sa nozom u ledja i onda idemo sve iz pocetka : ubijanje, masakri ,silovanja kradnja itd... . Nova generacija nova ali stara igra a istim starim rezultatom mrznja+ prkost = glupost u ratovima nema pobjednika svi su gubitnici uvijek ima porodica koje su izgubile svoje najmilije svi su sa dubokim oziljcima i uspomenama koje nose sa sobom cijeli zivot .
:lol:
:lol:

Vidim velike i teske rijeci od jednoga momka.

Pa koji te ku*ac tjerao da primas ikakvu pomoc od ijednoga Hrvata ili iz Hrvatske.
Ne moj se izvlaciti ,tada to nisam vidio .......
Pa nije rat djecje igracka , pa da je odbacis te tvrdis da ti nije valjala.
Stalno drugi krivi za sve i svasta ,stradanja i sl............
ma ................... vise
HVO
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#345 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by frombosna »

kv99 wrote:
frombosna wrote:
Ne trolaj. Dosta nam je svima vase politike "minkenskih brigada". Nisu ni Hrvati a ni Bošnjaci započeli rat. Ako ne znaš ko je kriv to je tvoj problem. Samo nemojte vi iz "minkenskih brigada" koji ste živce pogubili vani sekirajuči se ca nas dok ste gledali rat na TV-u , nama palamudit ko je šta započeo.
Odbi od kola...
Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.
Rekao sam da se ne mogu porediti Bugojno i Orašje već Bugojno i Stolac jer u Orašju nije bilo sukoba HVO-ABiH.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#346 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

frombosna wrote:
kv99 wrote:
frombosna wrote:
Ne trolaj. Dosta nam je svima vase politike "minkenskih brigada". Nisu ni Hrvati a ni Bošnjaci započeli rat. Ako ne znaš ko je kriv to je tvoj problem. Samo nemojte vi iz "minkenskih brigada" koji ste živce pogubili vani sekirajuči se ca nas dok ste gledali rat na TV-u , nama palamudit ko je šta započeo.
Odbi od kola...
Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.
Rekao sam da se ne mogu porediti Bugojno i Orašje već Bugojno i Stolac jer u Orašju nije bilo sukoba HVO-ABiH.

Pa nastavi sada, usporedi Bugojno i Stolac. Koliko su to Bosnjaci pobili BiH Hrvata, civila, u Stocu ? Koliko su ih to danima mucili i ubijali kao sto su to kvislinzi radili po Bugojnu , tacno receno samo u Vrbanji 45 civila ? Koliko su to dana trajale borbe po gradu, gdje su to jedinice ABIH bile zauzele polozaje u i oko Stoca i odatle otvarale vatru po gradu ? Koliko su to bojovnika kvislinskog hvo pobile jedinice ABIH po Stocu ? Navedi kako se to mogu da usporede Stolac i Bugojno ?
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#347 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by frombosna »

Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.[/quote]

Rekao sam da se ne mogu porediti Bugojno i Orašje već Bugojno i Stolac jer u Orašju nije bilo sukoba HVO-ABiH.[/quote]


Pa nastavi sada, usporedi Bugojno i Stolac. Koliko su to Bosnjaci pobili BiH Hrvata, civila, u Stocu ? Koliko su ih to danima mucili i ubijali kao sto su to kvislinzi radili po Bugojnu , tacno receno samo u Vrbanji 45 civila ? Koliko su to dana trajale borbe po gradu, gdje su to jedinice ABIH bile zauzele polozaje u i oko Stoca i odatle otvarale vatru po gradu ? Koliko su to bojovnika kvislinskog hvo pobile jedinice ABIH po Stocu ? Navedi kako se to mogu da usporede Stolac i Bugojno ?[/quote]

Otvori drugu temu. Ova je o posavini. A znamo svi za stadion iskra i nestanak logoraša popisanih i od CK. A vjerovatno je ostalih 15ak hiljada Bugojanaca otišlo 93 zbog "ekonomskih razloga"
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#348 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

frombosna wrote:Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.
Rekao sam da se ne mogu porediti Bugojno i Orašje već Bugojno i Stolac jer u Orašju nije bilo sukoba HVO-ABiH.[/quote]


Pa nastavi sada, usporedi Bugojno i Stolac. Koliko su to Bosnjaci pobili BiH Hrvata, civila, u Stocu ? Koliko su ih to danima mucili i ubijali kao sto su to kvislinzi radili po Bugojnu , tacno receno samo u Vrbanji 45 civila ? Koliko su to dana trajale borbe po gradu, gdje su to jedinice ABIH bile zauzele polozaje u i oko Stoca i odatle otvarale vatru po gradu ? Koliko su to bojovnika kvislinskog hvo pobile jedinice ABIH po Stocu ? Navedi kako se to mogu da usporede Stolac i Bugojno ?[/quote]

Otvori drugu temu. Ova je o posavini. A znamo svi za stadion iskra i nestanak logoraša popisanih i od CK. A vjerovatno je ostalih 15ak hiljada Bugojanaca otišlo 93 zbog "ekonomskih razloga"[/quote]


Bas sam to htjeo da napisem u postu: otvori temu ako vec tvrdis to sto tvrdis. Postavio sam ti pitanja pa odgovori kada su i koliko BiH Hrvata pripadnici ABIH pobili u Stocu, od vojnika pa do civila, koliko su to dana napadali Stolac i sve ono sto tvrdis da se moze porediti sa Bugojnom.
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#349 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by frombosna »

kv99 wrote:
frombosna wrote:Halo momak iz Bosne, zar ti nisi rekao da je u Orasju bilo isto kao i u Bugojnu pa sto to cekas da nam javis koliko su to Bosnjaci drzali zarobljene civile BiH Hrvate pa ih mucili i na kraju ubili ? I koliko je to bilo ? Ako je bilo kao u Bugojnu onda su sigurno pobili najmanje 45 civila kao sto su kvislinzi pobili samo u Vrbanji . Ja cekam da nam objasnis kako je to bilo slicno pa nemoj da zaboravis da nam javis.
Rekao sam da se ne mogu porediti Bugojno i Orašje već Bugojno i Stolac jer u Orašju nije bilo sukoba HVO-ABiH.

Pa nastavi sada, usporedi Bugojno i Stolac. Koliko su to Bosnjaci pobili BiH Hrvata, civila, u Stocu ? Koliko su ih to danima mucili i ubijali kao sto su to kvislinzi radili po Bugojnu , tacno receno samo u Vrbanji 45 civila ? Koliko su to dana trajale borbe po gradu, gdje su to jedinice ABIH bile zauzele polozaje u i oko Stoca i odatle otvarale vatru po gradu ? Koliko su to bojovnika kvislinskog hvo pobile jedinice ABIH po Stocu ? Navedi kako se to mogu da usporede Stolac i Bugojno ?[/quote]

Otvori drugu temu. Ova je o posavini. A znamo svi za stadion iskra i nestanak logoraša popisanih i od CK. A vjerovatno je ostalih 15ak hiljada Bugojanaca otišlo 93 zbog "ekonomskih razloga"[/quote]


Bas sam to htjeo da napisem u postu: otvori temu ako vec tvrdis to sto tvrdis. Postavio sam ti pitanja pa odgovori kada su i koliko BiH Hrvata pripadnici ABIH pobili u Stocu, od vojnika pa do civila, koliko su to dana napadali Stolac i sve ono sto tvrdis da se moze porediti sa Bugojnom.[/quote]

Dobro kad si zapeo. Pa u Stocu je protjerano duplo manje Bošnjaka nego u Bogojnu.

BUGOJNO
1.Stadion NK ''Iskra''.1.8.1993.-19.3.1994.godine,dovedeno oko357.razmjenjeno 294 zatočenika (vojnika i civila)
Koncetracioni logor evidentiran od strane MCK.
Nikica Miloš, izveden krajem 10.mj.1993.god.gubi mu se svaki trag.
Perica Kovačević, odveden 15.10.1993.god
Nikica Miloš, 4.10. 1993.god odveden u BH banku.
Ivo Miloš, odveden 15.10.1993.god.*MCK
Ante Markulj, odveden krajem 10.mj.1993.god. *MCK
Miroslav Dilber, odveden 25.10.1993.god.*MCK
Zdravko Juričić, odveden 7.10.1993.god.*MCK
Pero Crnjak, odveden 15.10.1993.god.*MCK
Dragan Erkapić, odveden 25.10.1993.god.*MCK
Branko Crnjak, odveden 29.10.1993.god.*MCK
Zoran Galić, odveden 15.11.1993.god.*MCK
Niko Zlatunić, odveden 7.10.1993.god.*MCK
Dragan Miličević. Odveden 15.10.1993.god.
Josip Pocrnja odveden 2.11.1993. u Pavić Polje, ubijen.
Ivica Jezidžić, odveden 14.8.1993.god.
Davor Jezidžić, odveden u Uskoplje i ubijen 16.9.1993.god.
Željko Tabaković,odveden u Uskoplje i ubijen 1.11. 1993.god.
Slavko Topić, Prebijen na stadionu, također mu je uzimana prekomjerna količina krvi, razmjenjen 18.9. 1993.godine, od posljedica umro 23.10.1993.god.u bolnici u Novoj Bili.
Vlatko Vasilić, civil, iz dijela stadiona za civile odveden u Uskoplje i ubijen.
Drago Alvir, civil, iz dijela stadiona za civile odveden 30.1.1993.godine i ubijen.
2.Salon namještaja ''Slavonija''.24.7.1993.-10.9.1993.godine,zatočno 176 osoba, vojnika i civila. 5.8.1993.god. Prebijen Mladen Havranek, od posljedica podlegao.
3.Kloster ''Časnih sestara''.30.7.1993.-19.3.1994.godine,prošlo 106 zatočenika od čega 67 pripadnika HVO-a(zatočeni u podrumu) ostalo civili.
26.7.1993.god. izveden i ubijen Vlatko Kapetanović
30.7.1993.god. na prisilnom radu ubijen(ne zrnom) Mario Zrno
4.O.Š.''Vojin Paleksić''.20.6.1993.-10.8.1993,prošlo 256 zatočenika,5.8.1993.puštno 14 zatočenika civila.
Mario Subašić, odveden 26.7. 1993.godine.
Vinko Ivković, ubijen 20.7.1993.godine
5.Zgrada Gimnazije''Mahmut Bušatlija'', podrum 19.7.- 10.9.1993.godine,118 zatočenika vojnika i civila
Tomislav Ivković, ubijen 20.7.199.godine
Miro Kolovrat, ubijen 21.7.1993.godine.
6.BiH banka.20.7.1993.-20.1.1994.godin,52 zatočenika
Najmanje 7 od ukupno 26 ''nestalih'' Bugojanaca je dovedeno u BH banku.
7.Ljubljanska banka,17.7.1993.-19.3.1994.godine,prošlo 59 zatočenika
8.O.Š.''Stipe Đerek''.17.7.1993.-1.8.1993,prošlo 526 zatočenika vojnika i civila
9.Kulturno sportski centar.22.7.1993.-4.8.1993.godine,70 zatočenika, vojnika i civila.
10.Srednjoškolski centar.17.7.1993.-1.8.1993.godine 68 zatočenika vojnika i civila
Ubijen Radoslav Crnjac
11.Općina,19.7.1993.-18.8.1993.godine,30 vojnika i 56 civila
12.MUP, 19.7.1993.- 30.12.1993.godine,70 zatočenika(4 policajca, 12 domobrana,14 HVO,30 civila)
Jurić Branko, ubijen 21.7.1993.godine
Ratko Crnjac, ubijen 22.7.1993.godine
13.Objekat VP.17.7.1993.-19-3.1994.prošlo više desetaka zatočenika.
14.Hotel ''Kalin'',97 civila iz Gaja i okoline ostavljeni od 1-10 dana nakon predaje vojske.
15.Selo Buna.20 zatočenika, na radu 15 dana,8. mjesec 1993.godine
16.Garaže Marka Krajine i Ivice Čovića.24.7.- 5.8.1993.zatočeno 67 pripadnika I.bojne HVO-a
17.Jasika,26.7.1993.-9.2.1994.godine,u kućnom pritvoru 47 civila
18.Kasale,radni logor 20 zatočenika
19.Centar Bugojna ( 6 obiteljskih kuća u ul.Edvarda Kardelja)23.7.-3.8.1993.157 civila.
20.Selo Drvetine,radni logor 20 zatočenika
u ovaj logor su dovedeni zarobljeni pripadnici HVO-a iz Kule, koji su nakon mučenja ubijeni 2.7.1993.godine.
Zdravko Božić
Zdravko Bijader
Ivo Miljak i
Dominiko Jukić, zaklan
21.Selo Kordići,18.7.1993.-28.7.1993.godine, 7 osoba, 3 vojnika 4 civila.
22.podrum kuće Slavka Mrše,17.7.1993.-23.7.1993.godine,4 osobe.(ubijena 3 civila člana obitelji Mršo Slavko, Manda i Jela i vojnik Nikica Grlić)
23.Podrum kuće Branka Jurića,17.7.1993.- 6 osoba civila
24.Kuća Stjepana Đikića.18.7.1993.-24.7.1993.godine 42 zatočenika.
25.selo Vileče, 6 civila, od zlostavljanja umrla Marica Marina.
26.OŠ Odžak, 16.7.-18-7.1993.godine, 10 zatočenika. Svi ubijeni.
Jakov Gašpar
Dragutin Bartulović
Keškić Zdravko
Stipić Stipo
Keškić Ilija
Lubar Stipo
Zdenko Bartulović
Stipo Maričić
Vinko Perić
Ivanko Penava
Svi su pobijeni u selu Jablanje kod kuća Lubar, 18.7-24.7.1993.godine
27.Marksistički centar,24.7.1993.- 10.8.1993.,62 zatočnika.
28.Motel ''Rostovo''. 20.7.1993.-1.12.1993.zatočeno najmanje 26 pripadnika HVO-a(u ovaj objekat su dovođene djevojke korištene za seksualna iživljavanja, najmanje 12.) pored ovih zatočenika najmanje 6 zatočenika iz ''Bugojanske'' skupine je dovedeno u ovaj objekat.
29.Rostovo zemunica, 4 časnika Novotravničke brigade,12.4.1993.-17.5.1993.godine, razmjenjeni.
30.Rostovo, vikendica Šerifa Perende, 4 pripadnika HVO-a
31.Kula ''kuća debelog'',17.7.1993.-29.7.1993.godine, 11 osoba.
32.Kula kuća Pere Palinića,29.7.1993.-4 mjeseca, 11 osoba.civila
24.11. 1993.godine, ubijeni: Pero, Ljuba i Vinko Palinić.
33.Gračanica OŠ.,zatočeno 14 osoba svi ubijeni.
34.Gračanica kuća Draška Miloša,20.7.1993.-22.7.1993.godine, zatočeno 9 osoba civila.
35.Zlavast-kuća Pere Lučića,20.7.1993.-25.7.1993.,44 zatočenika.
36.Zlavast-kuća Ferida Ćuste, 20.7.1993.-27.7.1993.( u ova tri objekta je bilo zatočeno 44 osobe vojnika i civila18.dana)
37.Zlavast-sušnica Šoljić,28 osoba.(vojnika i civila) 14 osoba odvedeno u Gračanicu i ubijeno:
25.7.1993.god.Ivica Šakić
Josip Lučić
21.7.1993.god.Ivo Miličević
1.8.1993.god. Franjo Ivandić
Ivo Gujača
Mara Jazvić,civil
Stipo Bošnjak
Stipo Maros
Željko Miloš
Ratko Maros
Hubert Šimić
Miroslav Miličević
Ante Dilber
38.Guvna kuća preko puta škole,28.8.1993.-28.9.1993.godine ,15 zatočenika + 10 u Marjanovićima
39.Koš,5.9.1993.-24.9.1993.godin 20 zatočenika. vojnika
40.Žuja,radni logor 30zatočenika.
41.Prusac-zeunica, 22.7.1993.-4.10.1993.godine, 11zatočenika. vojnika
42.Prusac,Hamašova kuća,5.8.1993.-8.10.1993.godine, 45 zatočenika.vojnika
Marko Bartulović , odveden krajem 8.mj.*MCK
Mihovil Strujić, odveden početkom 8.mj.*MCK
Franjo Jezidžić, odveden krajem 9.mj.*MCK
Niko Džajo, odveden krajem 9.mj.
Stipica Zelić i Jadranko Gvozden sredinom 8.mj.1993.god. odvedeni u BH banku odakle im se gubi svaki trag
43.Jasa, 5 dana 2 osobe(obitelj Škoro,)
44.Sabljari, 14.10.1993.-14.11.1993.godine 20 zatočenika.
45.Podrebrice, 10 zatočenika.
46.Garački podovi,10.9.1993.-2010.1993.godine,20zatočenika
47.Podripci.23.8.1993.-4.9.1993.godine,30 zatočenika.
48.Vejići garaža,11 zatočenika 4 ubijena.
49.Karadže,zatočen 51 civil
50.S.Donići''garaža'',18.7.-21.7.1993.godine,zatočeno 13 osoba civila i vojnika.
51.Donići kuća preko puta garaže, 22.7.1993.-18.8.1993.zatočeno 51civila
52.Selo Vučipolje, 22.7.1993.-1.10.1993. 52 mještana u kućnom pritvoru.
53.Selo Hum, 20.8.1993.-6.9.1993.godine 15 zatočenika.
54.Kandija, 30 zatočenika,radni logor
55.Hrasnica, radni logor u 10.mj. 10 dana 15.zatočenika
56.Naselje Jaklići,12 dana blokirano 89 civila
57. šupa Mile Čebedžića, 20.7.1993.- 2.8.1993.godine, zatočene 4 osobe civili
22.7.1993.god., ubijen Blago Miličević
58.Podrum kuće Ive Miloša, 19.7.1993.-22-7-1993-godine, 6 osoba.vojnika
Dana 22.7.1993.godine odvedeni u Gračanicu i strijeljani:
Mladen Miloš
Niko Miloš
Draško Miloš
Pavo Miloš
Ivica Miloš
Nikica Miloš 25.7.1993.godine.
Na prostoru općine Bugojno je zarobljeno 470 pripadnika HVO-a i 1643 civila.Nakon višednevnog ispitivanja je pušteno 66 pripanika HVO-a. 319 zarobljenika je zadržano preko 8 mjeseci. Iz logora i ostalih mjesta zatočenja je nakon zarobljavanja odvedeno i ubijeno 85 osoba,21 zarobljenik je ubijen nakon zarobljavanja. Za 26 nestalih Bugojanaca nema nikakvog traga, 12 zarobljenika je ritualno ubijeno.386 zatočenika je registrirao MCK među kojima i 11 nestalih Bugojanaca.19 civila je ubijeno kao zatočenika.
U svim logorima u Bugojnu za vrijeme obavljanja fizičkih radova na prvoj crti je ranjeno 86 zatočenika.
33 zatočenika su teže prebijeni( višestruki prijelomi).
Svi ostali su skoro svakodnevno premlaćivani.
IZVORI PODATAKA: Izjave zatočenika, Izjave zarobljenih pripadnika armije,Popisi MCK, Vanredni Izvještaj: Str. Pov.br. 01/640-93 od 19.9.1993.godine od zapovjednika OG''Zapad'' Selme Cikotića upućen Komandi 3. K. Armije.


nestali i poginuli Hrvati iz Bugojna:
http://www.zupa-bugojno.org/dokumenti/p ... jnaci.html


http://www.bhdani.com/arhiva/279/t27909.shtml
http://otvoreno.ba/vijesti/crna-kronika ... kvidirati-


mislim da ubuduće trebamo nastaviti temu o posavini
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#350 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kv99 »

dupli
Last edited by kv99 on 04/02/2011 22:03, edited 1 time in total.
Post Reply