Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#551 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Gen.Novica Simić o proboju Koridora 92

https://www.youtube.com/watch?v=HEDXtNWSbAE&t=8s
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#552 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Škobo Habu »

dobor kula wrote: 24/08/2020 20:28
Lićno mislim da Alija nije ni znao pravo stanje u Bos.Posavini i da predstavnici vlasti ili ARBiH u Zagrebu nisu bili na visini zadatka.
Sredinom jula padom Modriče i Odzaka sam sa svojom jedinicom par dana nalazio na stadionu u Sl.Brodu.
Tada nam dolazi delegacija iz ZG da pregovara da se vratimo na brodsko ratiste,među njima je bio i Š.Omerbašić.
Na upit mog zapovjednika zbog cega nisu dolazili dok smo još bili na crtama odbrane Modriče i Odzaka ,odgovor je bio da nisu znali da ima komunikacija sa tim gradovima.
A ista ekipa samo 15-tak dana ranije su nase momke koja je odvezla kamion motornog ulja da u Hr zamijenimo za MTS su vratili riječima"ostavite ulje pa kad prodamo za par mjeseci da dobijemo MTS :D
Momci su otišli u jednu Hr kasarnu i za to ulje dobili prilično MTS koji nam je bio prijeko potreban.
Gledajući samu emisiju i ono o čemu sami gosti svjedoče - logičan je zaključak da je i u Posavini, kao i u ostatku BiH, vladala konfuzija i totalno rasulo u komandovanju.

Eh, sada, možda mi ovamo imamo neko idealizovano razmišljanje o jedinicama HV/HVO/ABiH/u Posavini, jer kada vidiš uniforme i naoružanje, dok sa druge strane, u unutrašnjosti imaš nekakve seoske straže sa tandžarama u rukama, onda ste vi tamo izgledali pomalo nedostižno.

Ja se sjećam VHS kaseta koje smo u ratu gledali sa Posavskog ratišta - uništavanje tenkova i napad na srpske snage negdje oko Broda ili ne znam već gdje, jer to je tada davalo dosta morala ljudima. Tako da kada se čulo za pad - nikome nije ništa bilo jasno.

Neki dan sam gledao neki random ratni snimak, koji je postavljen i na ovom topicu, na kojem Željko Knez - tadašnji zapovjednik 2. Korpusa, obilazi 1993. godine linije na olovsko-ilijaškom ratištu. U jednom momentu se od njega traže "crvene strijele" za uništenje srpskih tenkova, a on odgovara da njih u logističkoj bazi nema više i da je ona nekoliko sve poslato za Olovo. Koliko znam tim "strijelama" je na olovskom ratištu uništeno nekoliko srpskih tenkova i bili se od presudnog značaja za odbranu.
Ovdje sam pročitao nekoliko puta izjave kako ABiH nije htjela ili željela da pomogne Posavinu, a ja takve pitam čime je to mogla pomoći kada 2. Korpus nije mogao da logistički podrži ni jedinice nad kojima je imao komandu?
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#553 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Škobo Habu wrote: 26/08/2020 11:57
dobor kula wrote: 24/08/2020 20:28
Lićno mislim da Alija nije ni znao pravo stanje u Bos.Posavini i da predstavnici vlasti ili ARBiH u Zagrebu nisu bili na visini zadatka.
Sredinom jula padom Modriče i Odzaka sam sa svojom jedinicom par dana nalazio na stadionu u Sl.Brodu.
Tada nam dolazi delegacija iz ZG da pregovara da se vratimo na brodsko ratiste,među njima je bio i Š.Omerbašić.
Na upit mog zapovjednika zbog cega nisu dolazili dok smo još bili na crtama odbrane Modriče i Odzaka ,odgovor je bio da nisu znali da ima komunikacija sa tim gradovima.
A ista ekipa samo 15-tak dana ranije su nase momke koja je odvezla kamion motornog ulja da u Hr zamijenimo za MTS su vratili riječima"ostavite ulje pa kad prodamo za par mjeseci da dobijemo MTS :D
Momci su otišli u jednu Hr kasarnu i za to ulje dobili prilično MTS koji nam je bio prijeko potreban.
Gledajući samu emisiju i ono o čemu sami gosti svjedoče - logičan je zaključak da je i u Posavini, kao i u ostatku BiH, vladala konfuzija i totalno rasulo u komandovanju.
Zasto je bilo rasulo mozda ce ti razjasniti ovaj snimak
https://www.youtube.com/watch?v=aZtSSlh4JjY

Eh, sada, možda mi ovamo imamo neko idealizovano razmišljanje o jedinicama HV/HVO/ABiH/u Posavini, jer kada vidiš uniforme i naoružanje, dok sa druge strane, u unutrašnjosti imaš nekakve seoske straže sa tandžarama u rukama, onda ste vi tamo izgledali pomalo nedostižno.

Vecinom su to snimke Dervente i Broda gdje su bile i postrojbe HV a i domaći su dobro opremljeni.Modriča i Odzak nisu bili ni blizu toga.


Ja se sjećam VHS kaseta koje smo u ratu gledali sa Posavskog ratišta - uništavanje tenkova i napad na srpske snage negdje oko Broda ili ne znam već gdje, jer to je tada davalo dosta morala ljudima. Tako da kada se čulo za pad - nikome nije ništa bilo jasno.

Neki dan sam gledao neki random ratni snimak, koji je postavljen i na ovom topicu, na kojem Željko Knez - tadašnji zapovjednik 2. Korpusa, obilazi 1993. godine linije na olovsko-ilijaškom ratištu. U jednom momentu se od njega traže "crvene strijele" za uništenje srpskih tenkova, a on odgovara da njih u logističkoj bazi nema više i da je ona nekoliko sve poslato za Olovo. Koliko znam tim "strijelama" je na olovskom ratištu uništeno nekoliko srpskih tenkova i bili se od presudnog značaja za odbranu.

Ovdje sam pročitao nekoliko puta izjave kako ABiH nije htjela ili željela da pomogne Posavinu, a ja takve pitam čime je to mogla pomoći kada 2. Korpus nije mogao da logistički podrži ni jedinice nad kojima je imao komandu?
Mogla je bar pomoći u organizacionom dijelu a ne sve prepustit stihiji gdje se razvojem događaja i TO nasao pod zapovjedništvom HVO.Jeste da je Hrvatski narod brojni u Posavini al smo imali gradove gdje je vecina ipak bila Muslimana.Znam sigurno da je na prostore Modriče u aprilu trebala da dođe za komandanta TO neka ekipa iz unutrasnjosti,bivsi oficiri JNA.Do toga nikada nije došlo a i sami Muslimani su vrlo loše ili nikako bili organizovani.Imala je Modriča jake firme od kojih se roba moglo dobro opremiti.U samoj rafineriji ulja su Srbi crpili predratne zalihe par godina poslije rata.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#554 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Image
Bosanski Brod jesen 1992 , foto miloš cvetkovic
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#555 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Netko je ovdje postavio emisiju sa Ćanom u kojoj govori o Posavini i južnom bojištu. Ne znam na kojoj je temi bilo, nikad nisam pogledao do kraja a volio bih pa ako netko zna da stavi link. Hvala.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#556 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Woody »

dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#557 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Woody wrote: 03/12/2020 15:20
Srpska "nejač" u dva sela ima li su tone i tone MTS-a.Koliko znam poslije par dana zene i djeca su pusteni kućama.Muškarci su svi bili vojno angazovani,nadeni su spiskovi po formacijama i zaduzenju oružja.
Sa nase strane je vec optuzeno 7-8 pojedinaca za te događaje iako ima slucajeva da su optuzeni ljudi i zbog par šamara.Neki odgovaraju za ubistvo.
Međutim sa srpske strane još niko nije optuzen za daleko veće zločine koje su oni učinili prilikom pada Odzaka i okolnih sela.

S obzirom da je Odzak pao bez borbe, evo popis civila koji su pobijeni poslije ulaska junaka...

SELO VRBOVAC
1. Barisa Dogas, roden 1926. g.;
2. Anto Maric, roden 1932. g.;
3. Marko Kovacevic, roden 1924. g.;
4. Jela Maric, rodena 1909. g.;
5. Jozo Antunovic, roden 1934. g.;
6. Luka Peanovic;
7. Jozo Petric;
8. Jela Kovacevic, rodena 1932. g.;
9. Ivo Majic, roden 1933. g.;
10. Anica Knezevic;
11. Kata Matic;
12. Mara Vidic
13. Jozo Pejicic, roden 1947. g.;
14. Luka Pejanovic roden 1934. g.;

SELO ADA
1. Mijat Topolovac.

SELO SRNAVA
1. Blaz Kovac.

SELO POSAVSKA MAHALA
1. Simo Horvat, roden 1930. g.;
2. Anto Jelkic;
3. Kata Kvasina, rodena 1935. g.;
4. Ivo Kvasina.

SELO NOVO SELO
1. Anto Cancar;
2. Anto Kovacevic;
3. Mara Ilicevic;
4. Marko Jovusic;
5. Pavo Senjic;
6. Anto Ivancic.

SELO VRBOVACKI LIPIK
1. Roko Kopic, roden 1910. g.;
2. Janja Bosnjak, rodena 1930. g.;
3. Andrija Bosnjak, roden 1935. g..

SELO POTOCANI
1. Andrija Bozic, roden 1915. g..

SELO POTOCANSKI LIPIK
1. Jakob Majic;
2. Stipo Kopic;
3. Marko Juric.

SELO BIJELE BARE
1. Jela Bagaric, rodena 1903. g.;
2. Jurka Sego, rodena 1910. g..

SELO GORNJI SVILAJ
1. Lucija Njivojda, rodena 1914. g.;
2. Marijan Radman, roden 1938. g.;
3. Mato Andelic;
4. Ivo Andelic, roden 1937. g.;
5. Klara Andelic, rodena 1936. g.;
6. Juro Andelic;
7. Mijo Radman, roden 1945. g.;
8. Ivo Radman, roden 1936. g.;
9. Pero Radman;
10. Bozo Bucic, roden 1940. g.;
11. Ilija Pranjic.
12. Jozo Carapovic,
SELO DONJI SVILAJ
1. Nenad Kovacevic, roden 1923. g..
2. Anto Sajic, roden 1958. g.;
3. Vinko Kaurinovic, roden 1973. g.;
4. Stjepan Matanovic, roden 1936. g.;
5. Mato Matanovic, roden 1929. g.;
6. Kata Jukic, rodena 1934. g.;


GRAD ODZAK
1. Ibrahim Huremovic, roden 1943. g.;
2. Junuz Omicevic;
3. Ibrahim Kosovac;
4. Mejra Terzic, rodena 1908. g.;
5. Bahrija Dzenanovic;
6. Hamdija Sacirovic;
7. Idriz Brkic;
8. Alija Brkic;
9. Halil Celikovic;
10. Husnija Subasic;
11. Mujo Topolovic, roden 1954. g.;
12. Mujo Ganic, roden 1950. g..

SELO GORNJA DUBICA
1. Pavo Ilak.
2. Andrija Jurkic
3. Luka Barisic


Popis nije kompletan.

A najveći zločin su učinili granatirajući bolnicu za duševne bolesnike Jakeš,i to granatiranje je bilo tako reci svakodnevno sve do pada s.Jakeš
8.7.1992
Nazalost mi smo uspjeli evakuisati samo jedan mali broj bolesnika ispred "junaka".Grupa od 50-tak bolesnika povlačila se zajedno sa nama,bukvalno ispred Srba smo ih izveli na 2-3 min.prema Odzaku.
Ti bolesnici su otisli za Mađarsku i vraceni u BiH tek prije nekih 7-8 godina,naravno oni koji su još bili živi.
Poslije ulaska "junaka" mnoge su bolesnike pobili a dokaz je 40-tak ekshumirani iz seoskog mezarja prije nekih 8-10 god.Koliko znam još ništa zvanično od tuzilaštva za te ubijene i ekshumirane.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#558 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Woody »

U maju 1992, na području Odžaka zarobljena su 1.294 srpska civila od kojih i 104 djeteta. Bili su zatočeni u tri logora u Odžaku.

Marinka Lešić je imala samo 17 godina.

- Јa sam silovana 1992. godine u Odžaku. Silovao me Јozo zvani Koza iz Balegovca. Mizerna je kazna od šest godina To je sasvim malo za ono što smo preživjeli, morao je dobiti veću - kaže Lešićeva.

Јovanka Pavić je preživjela silovanje na kućnom pragu. 27 godina od zločina ne može da shvati, kako kaže, da je još živa, kroz kakve je muke prošla.

- Silovana sam u više navrata na kućnom pragu u Novom Gradu. Zbog takvih scena koje sam preživjela, ne mogu da spavam, budim se noću i razmišljam - ističe Pavićeva.

Dragomir Lešić je u logorima bio zatočen šest mjeseci i svakodnevno je trpio psihičko i fizičko zlostavljanje.

- Oni i dalje imaju takav osjećaj prema nama koji su imali i prije. U tom pogledu situacija je vrlo teška. Sjećanja ne blijede čak se s vremenom i pojačavaju - naglašava Lešić.

U Odžačkim logorima ubijena su 42 logoraša, a mučeni su na 132 načina. Silovanja je trpilo 60 žena.

Za zločine nad Srbima u Odžačkim logorima doneseno je osam presuda od ukupno 70 godina zatvora.

Dokumentovani dokazi postoje za još 134 osumnjičena.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#559 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Zašto šuti forumski ''H'' faktor na ove optužbe.Istina ili je propaganda.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#560 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Ja sam čuo da su bili mučeni ne na 132 načina nego na 146.
Bilo je logora za srbe al’ sve je to mala maca šta su oni nama radili i kako su nas kasapili po logorima. Da ne bude zabune, zločin je zločin samo alergičan sam kad oni nešto prozivaju a sa bagerima mrtve zakopavali. Oni su tatamate što se tiče logora, ubijanja zarobljenika, civila i ranjenika. Oni su za sve ostale izmislili svijet po tome pitanju pa mi nekako šupački da prozivaju. Šta da se kaže. Njihovo prepumpavanje broja žrtava je valjda svims jasno. Od Jasenovca do Sijekovca. Pobijeno 9 ljudi oni kažu 60. Da se razumijemo i 9 je puno i zločin je ali nije 60. Srpska posla.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#561 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 11:50 Zašto šuti forumski ''H'' faktor na ove optužbe.Istina ili je propaganda.
Istina je kao što je istina da ste vi u Sarajevu srpsku decu bacali lavovima.
Vjeruj mi da bi mi uzelo čitav dan da ti otipkam sve njohove zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Posavini. Počevši od miniranja Crkvi i Džamija pa ubijanja civila, mučenja itd. Trebalo bi mi čitav dan da otipkam sve njohove zločince za koje poizdano znam šta su radili po Posavini. A trebalo bi 3 dana da tebi ovdje otipkam izjave preživjelih svjedoka.
Last edited by tetka762 on 05/01/2021 15:32, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#562 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Woody »

tetka762 wrote: 05/01/2021 14:55 Ja sam čuo da su bili mučeni ne na 132 načina nego na 146.
Bilo je logora za srbe al’ sve je to mala maca šta su oni nama radili i kako su nas kasapili po logorima. Da ne bude zabune, zločin je zločin samo alergičan sam kad oni nešto prozivaju a sa bagerima mrtve zakopavali. Oni su tatamate što se tiče logora, ubijanja zarobljenika, civila i ranjenika. Oni su za sve ostale izmislili svijet po tome pitanju pa mi nekako šupački da prozivaju. Šta da se kaže. Njihovo prepumpavanje broja žrtava je valjda svims jasno. Od Jasenovca do Sijekovca. Pobijeno 9 ljudi oni kažu 60. Da se razumijemo i 9 je puno i zločin je ali nije 60. Srpska posla.
Eeej, @tetejac... Možeš ti nama ovdje prdit' kol'ko ti duša, al' ja ovdje kod tebe ne pročitah nijedan kontra-argument. Sve je kod tebe: "...ali oni su nas... alergičan sam kad oni nešto prozivaju... oni su tatamate... Oni su izmislili... Jasenovac... Sijekovac... Istu mantru koristiš kao u Mostaru, ALI NIĐE ARGUMENTA.

A argument bi bio: "Ne seri Marinka, jer si u to doba bila u XY i Odžak si gledala samo na TV-u..." ili "Jebi se Lešiću jer nikada nisi ni vidio logora, koji nije ni postojao, a ti si za vrijeme rata bio... (dopuni rečenicu).

Ovo tvoje "joj babo vid' mu glave" ne pije vode ni u jednoj Odžačkoj birtiji, pa neće ni ovdje.

A, ja... Umal' zaboravih:

Parastos će biti služen u 15.00 časova kod centralnog spomen-obilježja u Vukosavlju, najavljeno je iz Udruženja logoraša "Odžak `92".

Ovaj datum obilježava se kao znak sjećanja na dan kada je 1.300 Srba sa odžačkog područja zarobljeno i zatvoreno u logore u osnovnoj školi i fabrici "Strolit" u Odžaku.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja logoraša "Odžak `92" Milan Miletić rekao je Srni da ovaj put neće posjetiti selo Novi Grad kod Odžaka, gdje su posljednjih šest godina odlazili 8. maja da polože cvijeće i zapale svijeće stradalim mještanima srpske nacionalnosti.

"Pred Sudom BiH i Kantonalnim sudom u Tuzli vodi se više procesa zbog ratnog zločina na ovom području, pa smo odlučili da ovaj put ne idemo u Novi Grad da nekoga ne bi izložili nepredviđenoj situaciji, jer tamo ima pojedinaca koji su dotaknuti ovim procesima", pojasnio je Miletić.

Srbi sa područja Odžaka odvedeni su na prevaru u logore u osnovnu školu i u fabriku "Strolit" jer nije ispoštovan dogovor između posmatrača tadašnje evropske zajednice, kriznih štabova Odžak i srpskih sela da Srbi budu propušteni na slobodnu srpsku teritoriju.

Miletić, koji je bio jedan od zatočenika, podsjetio je da su nad srpskim zatočenicima u odžačkim logorima primijenjene 132 metode mučenja, a 62 ljudi je ubijeno.

Srpske žene, djevojke i djevojčice bile su silovane. Najmlađa žrtva silovanja imala je 10, a najstarija 60 godina.

Logori u Odžaku bili su pod komandom 102. odžačke brigade Hrvatskog vijeća odbrane.

Srbi sa područja opštine Odžak, nakon što je njenu teritoriju 15. jula 1992. godine oslobodila Vojska Republike Srpske, premješteni su u druge logore. Bili su zatočeni u ukupno 16 logora - 11 u BiH i pet na teritoriji Hrvatske, među kojima su Lora, zatvor u Puli, Kerestinac kod Zagreba.

Posljednji logoraš sa područja odžačke opštine razmijenjen je 26. maja 1993. godine u Ljubuškom.

Miletić je istakao da se 20 godina čekalo da počne procesuiranje ratnih zločina nad srpskim narodom sa područja Odžaka.

Za zločine nad nedužnim srpskim civilima u odžačkim logorima do sada su pravosnažno osuđeni Ferid Halilović na 15 godina zatvora, Albina Terzić na tri godine i šest mjeseci, a potvrđena je i prvostepena presuda Јosipu Toliću na zatvorsku kaznu od 10 godina.

Miletić napominje da je protiv Ibrahima Ahmetovića Ibeta, koji je nedavno preminuo, vođen postupak pred Kantonalnim sudom u Tuzli. Pred ovim sudom vodi se postupak i protiv stražara u logoru u osnovnoj školi u Odžaku Rešada Mujkića.

Prema njegovim riječima, pred Sudom BiH sudi se bivšim pripadnicima jedinice "Vatreni konji". Ovim predmetom obuhvaćeno je sedam lica.

"Preživjeli logoraši odazivaju se na sve sudske pozive da svjedoče. Do sada nije bilo nijednog otkazivanja", rekao je Miletić i dodao da nisu zadovoljni dužinom zatvorskih kazni koje se izriču optuženima.

On je naglasio da su ova suđenja veoma traumatična za svjedoke, posebno kada je riječ o silovanim ženama jer se traži striktno ponavljanje događaja iz 1992. godine.

"Veoma je teško za jednu žrtvu da ponovo prolazi kroz sve to, ali razumijemo sud, koji mora da utvrdi pravu istinu", rekao je Miletić.

Pozdrav domovini :thumbup:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#563 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Woody wrote: 05/01/2021 15:31
tetka762 wrote: 05/01/2021 14:55 Ja sam čuo da su bili mučeni ne na 132 načina nego na 146.
Bilo je logora za srbe al’ sve je to mala maca šta su oni nama radili i kako su nas kasapili po logorima. Da ne bude zabune, zločin je zločin samo alergičan sam kad oni nešto prozivaju a sa bagerima mrtve zakopavali. Oni su tatamate što se tiče logora, ubijanja zarobljenika, civila i ranjenika. Oni su za sve ostale izmislili svijet po tome pitanju pa mi nekako šupački da prozivaju. Šta da se kaže. Njihovo prepumpavanje broja žrtava je valjda svims jasno. Od Jasenovca do Sijekovca. Pobijeno 9 ljudi oni kažu 60. Da se razumijemo i 9 je puno i zločin je ali nije 60. Srpska posla.
Eeej, @tetejac... Možeš ti nama ovdje prdit' kol'ko ti duša, al' ja ovdje kod tebe ne pročitah nijedan kontra-argument. Sve je kod tebe: "...ali oni su nas... alergičan sam kad oni nešto prozivaju... oni su tatamate... Oni su izmislili... Jasenovac... Sijekovac... Istu mantru koristiš kao u Mostaru, ALI NIĐE ARGUMENTA.

A argument bi bio: "Ne seri Marinka, jer si u to doba bila u XY i Odžak si gledala samo na TV-u..." ili "Jebi se Lešiću jer nikada nisi ni vidio logora, koji nije ni postojao, a ti si za vrijeme rata bio... (dopuni rečenicu).

Ovo tvoje "joj babo vid' mu glave" ne pije vode ni u jednoj Odžačkoj birtiji, pa neće ni ovdje.

A, ja... Umal' zaboravih:

Parastos će biti služen u 15.00 časova kod centralnog spomen-obilježja u Vukosavlju, najavljeno je iz Udruženja logoraša "Odžak `92".

Ovaj datum obilježava se kao znak sjećanja na dan kada je 1.300 Srba sa odžačkog područja zarobljeno i zatvoreno u logore u osnovnoj školi i fabrici "Strolit" u Odžaku.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja logoraša "Odžak `92" Milan Miletić rekao je Srni da ovaj put neće posjetiti selo Novi Grad kod Odžaka, gdje su posljednjih šest godina odlazili 8. maja da polože cvijeće i zapale svijeće stradalim mještanima srpske nacionalnosti.

"Pred Sudom BiH i Kantonalnim sudom u Tuzli vodi se više procesa zbog ratnog zločina na ovom području, pa smo odlučili da ovaj put ne idemo u Novi Grad da nekoga ne bi izložili nepredviđenoj situaciji, jer tamo ima pojedinaca koji su dotaknuti ovim procesima", pojasnio je Miletić.

Srbi sa područja Odžaka odvedeni su na prevaru u logore u osnovnu školu i u fabriku "Strolit" jer nije ispoštovan dogovor između posmatrača tadašnje evropske zajednice, kriznih štabova Odžak i srpskih sela da Srbi budu propušteni na slobodnu srpsku teritoriju.

Miletić, koji je bio jedan od zatočenika, podsjetio je da su nad srpskim zatočenicima u odžačkim logorima primijenjene 132 metode mučenja, a 62 ljudi je ubijeno.

Srpske žene, djevojke i djevojčice bile su silovane. Najmlađa žrtva silovanja imala je 10, a najstarija 60 godina.

Logori u Odžaku bili su pod komandom 102. odžačke brigade Hrvatskog vijeća odbrane.

Srbi sa područja opštine Odžak, nakon što je njenu teritoriju 15. jula 1992. godine oslobodila Vojska Republike Srpske, premješteni su u druge logore. Bili su zatočeni u ukupno 16 logora - 11 u BiH i pet na teritoriji Hrvatske, među kojima su Lora, zatvor u Puli, Kerestinac kod Zagreba.

Posljednji logoraš sa područja odžačke opštine razmijenjen je 26. maja 1993. godine u Ljubuškom.

Miletić je istakao da se 20 godina čekalo da počne procesuiranje ratnih zločina nad srpskim narodom sa područja Odžaka.

Za zločine nad nedužnim srpskim civilima u odžačkim logorima do sada su pravosnažno osuđeni Ferid Halilović na 15 godina zatvora, Albina Terzić na tri godine i šest mjeseci, a potvrđena je i prvostepena presuda Јosipu Toliću na zatvorsku kaznu od 10 godina.

Miletić napominje da je protiv Ibrahima Ahmetovića Ibeta, koji je nedavno preminuo, vođen postupak pred Kantonalnim sudom u Tuzli. Pred ovim sudom vodi se postupak i protiv stražara u logoru u osnovnoj školi u Odžaku Rešada Mujkića.

Prema njegovim riječima, pred Sudom BiH sudi se bivšim pripadnicima jedinice "Vatreni konji". Ovim predmetom obuhvaćeno je sedam lica.

"Preživjeli logoraši odazivaju se na sve sudske pozive da svjedoče. Do sada nije bilo nijednog otkazivanja", rekao je Miletić i dodao da nisu zadovoljni dužinom zatvorskih kazni koje se izriču optuženima.

On je naglasio da su ova suđenja veoma traumatična za svjedoke, posebno kada je riječ o silovanim ženama jer se traži striktno ponavljanje događaja iz 1992. godine.

"Veoma je teško za jednu žrtvu da ponovo prolazi kroz sve to, ali razumijemo sud, koji mora da utvrdi pravu istinu", rekao je Miletić.

Pozdrav domovini :thumbup:
U Selu Crkvini imali ste zatvor gdje ste svakodnevno izvodili ljude na strijeljanje i klanje. Neda mi se uopće gubiti vrijeme jer mi treba bukvalno čitav dan da otipkam sve vaše zločine i zločince u Posavini. Samo vi držite liturgije i mašite kandilom :thumbup:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#564 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Šta je sad, ne znaš ništa za Crkvinu jel’? Reci raji kako su tralja i lugar klali dojučerašnje jarane. Znaš išta o tome? Da ti pojasnim ja malo?
Pokupe civile, zatvore pa svaki dan izvode na klanje. Jel’ ovako bilo? De neki argument, nešto suvislo. Gukni golube.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#565 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

I mene zanima šta se drugoj strani stavlja na teret u vezi kršenja ženevskih konvencija ili običaja ratovanja.Može i u vezi Crkvine. Ako je tačna teorija o dogovoru političara rs i hrhb da se u Bosanskoj Posavini napravi mirno razgraničenje, kako zatekoše tolike žrtve na obje strane, stotine lišenih slobode i desetine ubijenih, da druga ratna nedjela tipa silovanja, invaliditeta i sl ne pominjem.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#566 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 17:04 I mene zanima šta se drugoj strani stavlja na teret u vezi kršenja ženevskih konvencija ili običaja ratovanja.Može i u vezi Crkvine. Ako je tačna teorija o dogovoru političara rs i hrhb da se u Bosanskoj Posavini napravi mirno razgraničenje, kako zatekoše tolike žrtve na obje strane, stotine lišenih slobode i desetine ubijenih, da druga ratna nedjela tipa silovanja, invaliditeta i sl ne pominjem.
Ne znam šta te zanima. Bilo je zločina na svim stranama samo kad mi počnu vadit srpske žrtve pa pomnože sa 10 e jebiga onda. Nije problem priznat zločin bilo ih je samo ‘ko nije upoznat sa Posavinom teško može skontat. Gura se priča o genocidu nad srbima a ovi pobili hrpu ljudi dok rat nije ni počeo. Ljudi jednostavno nestali u miru, pronađeni u nekoj od masovnih grobnica. I sad dođe woody srat o 150 načina mučenja? Ma de molim te. Ma šta će bit u Crkvini. Isto kao u Gornjem Svilaju ili Barama. Klali ljude skupa sa dobrovoljcima iz srbije. Neka nam malo woody kaže o tome. Da vidimo ima li išta ljudsko u sebi ili je šupak na kvadrat. Ja tipujem na ovo drugo al’ nikad ne znaš.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#567 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 17:04 I mene zanima šta se drugoj strani stavlja na teret u vezi kršenja ženevskih konvencija ili običaja ratovanja.Može i u vezi Crkvine. Ako je tačna teorija o dogovoru političara rs i hrhb da se u Bosanskoj Posavini napravi mirno razgraničenje, kako zatekoše tolike žrtve na obje strane, stotine lišenih slobode i desetine ubijenih, da druga ratna nedjela tipa silovanja, invaliditeta i sl ne pominjem.
Ma kakvo mirno razgraničenje. Nijedan borac koji je bio u Posavini neće se s tom teorijom složiti, bez obzira na kojoj strani bio. Tamo su se vodile krvave borbe. Nažalost srbi su bili jači.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#568 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Iskreno, ono što znam o posavskom ratištu je uglavnom vojne prirode i ratničkih zanimanja, ova sazanja o neljudskom odnosu ka civilnom stanovništvu su mi nova i kao neka nadogradnja o tom ratištu. Valjda će se osim svjedočenja naći i nešto od autentičnog arhivsko materijala iz perioda juli 1992 pa koliko sam shvatio maja 1993. kada je posljednji zatvorenik iz ukupno 15 tak pritvora u BiH i Hrvatskoj razmijenjen tj oslobođen.

Ti navodiš Crkvine kao primjer koji nije praktikovao razmjenu već se držao one -nema zarobljenika.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#569 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tetka762 wrote: 05/01/2021 17:17
Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 17:04 I mene zanima šta se drugoj strani stavlja na teret u vezi kršenja ženevskih konvencija ili običaja ratovanja.Može i u vezi Crkvine. Ako je tačna teorija o dogovoru političara rs i hrhb da se u Bosanskoj Posavini napravi mirno razgraničenje, kako zatekoše tolike žrtve na obje strane, stotine lišenih slobode i desetine ubijenih, da druga ratna nedjela tipa silovanja, invaliditeta i sl ne pominjem.
Ne znam šta te zanima. Bilo je zločina na svim stranama samo kad mi počnu vadit srpske žrtve pa pomnože sa 10 e jebiga onda. Nije problem priznat zločin bilo ih je samo ‘ko nije upoznat sa Posavinom teško može skontat. Gura se priča o genocidu nad srbima a ovi pobili hrpu ljudi dok rat nije ni počeo. Ljudi jednostavno nestali u miru, pronađeni u nekoj od masovnih grobnica. I sad dođe woody srat o 150 načina mučenja? Ma de molim te. Ma šta će bit u Crkvini. Isto kao u Gornjem Svilaju ili Barama. Klali ljude skupa sa dobrovoljcima iz srbije. Neka nam malo woody kaže o tome. Da vidimo ima li išta ljudsko u sebi ili je šupak na kvadrat. Ja tipujem na ovo drugo al’ nikad ne znaš.
Srpska propaganda često spominje ove zločine,al čudno mi da se sud u Srbiji nije oglašavao po ovim pitanjima? Sud za ratne zločine u Beogradu
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#570 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 17:48 Iskreno, ono što znam o posavskom ratištu je uglavnom vojne prirode i ratničkih zanimanja, ova sazanja o neljudskom odnosu ka civilnom stanovništvu su mi nova i kao neka nadogradnja o tom ratištu. Valjda će se osim svjedočenja naći i nešto od autentičnog arhivsko materijala iz perioda juli 1992 pa koliko sam shvatio maja 1993. kada je posljednji zatvorenik iz ukupno 15 tak pritvora u BiH i Hrvatskoj razmijenjen tj oslobođen.

Ti navodiš Crkvine kao primjer koji nije praktikovao razmjenu već se držao one -nema zarobljenika.
Ja znam zarobljenika iz Posavine koji je razmijenjen kod Tuzle u šestom ili sedmom mjesecu 1993. Tako da taj svoj datum možeš pomaknut. A i početak možeš staviti drugi mjesec 1992 kad su ljudi počeli nestajati a neki ubijeni. Znaš ono, izađeš u grad i nevratiš se. Ili ono, izađeš na kavu pa ti srbin spraši metak u po bijela dana. Zna woody sigurno pošto voli istraživati zločine, javit će se on.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#571 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Valter Gustav »

Cetnici su prvi poceli sa klaljima i streljanjma svega sto nije srpsko.Da nisu ne bi se desio ni jedan od zlocina Armije BiH.Ne mozete ocekivati da se muslimanska i hrvatska sela i gradovi pale i ljudi masakriraju a da se to ne desi sa srpskim selima i gradovima.U Sarajevu da im je pao i jedan od okupiranih dijelova grada ne bi im ni cumez ostao citav zbog svega sta su ucinili po gradu.Oko za oko.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#572 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Da, vjerovatno je dio zuluma počinjen kao odmazda ili osveta, koje korijene mogu vući i do 2 svjetskog rata.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#573 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Oslobađanjem Modriče krajem maja oslobađaju se i mnogi civili iz logora, nazalost za ubijene, mučene, silovane još niko nije odgovsrao.
Dio logorasa zabilježila je i HRT

https://youtu.be/e-87GPUhemo
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#574 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by toska »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 20:51 Da, vjerovatno je dio zuluma počinjen kao odmazda ili osveta, koje korijene mogu vući i do 2 svjetskog rata.
u pravu da si da se osvetom može objasniti dio zločina, ali koliki je taj dio ? bojim se ne veliki.
previše je tu mitologije i poziva na boj kroz istoriju. volio bih da griješim radi budućnosti.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#575 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Kraj juna, dolazi do pada Modriče. Kolone civila se povlače prema Odzaku. Pogledajte granatiranje istih i to na direktnu zapovjed gen.Mile Novaković(RSK)koji je vodio TG-2.
TG-2 su uglavnom cinili pripadnici Srba iz Hrvatske. Odgovorno tvrdim da je Srba iz Hrvatske bilo barem 100 puta više na proboju koridora 92 nego pripadnika HV na prostoru Odzaka i Modriče.
Nikada nije niko odgovarao za ovaj zločin.

https://youtu.be/-fziZSEgMIM
Post Reply