Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#1 Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Cilj otvaranja ove teme mi je da objektivno razgovaramo u njoj,bez emocija,vrijedjanja,sirenja mrznje...I molim da o njoj razgovaraju samo ucesnici tih dogadja...
Povod za otvaranje ove teme mi je knjiga gospodina Jerke Zovaka rat u Bosanskoj Posavini 1992. godine.Promocija knjige je uprilicena pocetkom 2010.godine u Slavonskom Brodu.Autor je bio pripadnik 108.br HV,i on je ovom knjigom zelio da spere ljagu sa svoje brigade,101. HVO brigade Bosanski Brod...
Pristupio je veoma ozbiljno ovoj knjizi,i stupio je u kontakt sa generalom Novicom Simicem i pukovnikom Mikom Skoricem,i posjetio ih vise puta u Banja Luci,i cak je od njih dobio informacije,karte,tako da je knjiga dosta dobro napisana...Upravo je citam ovih dana...
Ovdje ne zelim da se raspravlja o knjizi vec o dogadjajima u Bosanskoj Posavini...
jos jednom,molim bez uvredljivih komentara,i komentara mrznje!!!!!!!!!!!
Hvala!!!!!!!!!!!
Sta vi mislite radi pisanja objektivnijih knjiga treba li po vama da saradjuju ratni neprijatelji????
Ja mislim da treba!!!!

intervju sa gen.Simicem u Banja luci septembra 2009.godine:

http://vimeo.com/8858439

intervju sa puk. Skoricem:

http://vimeo.com/8858863
Last edited by copout2010 on 27/03/2010 23:57, edited 1 time in total.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#2 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

rijec autora knjige:

http://vimeo.com/8756563
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#3 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

Image

Image
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#4 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

Image

Image
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#5 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

Posto nisam u mogucnosti da pogledam ovaj video mozes li nam ukratko prepricati o cemu ljudi govore (ono najbitnije) i sta tebe konkretno zanima?
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#6 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:Posto nisam u mogucnosti da pogledam ovaj video mozes li nam ukratko prepricati o cemu ljudi govore (ono najbitnije) i sta tebe konkretno zanima?
video na kome govori gen.Simic govori o stanju i pocetku i toku operacije Koridor u TG kojom je on komandovao,video gdje govori puk. Skoric o toku brodske operacije gdje je on komandovao operacijom.
a video gdje prica gospodin Zovak pojasnjava ove karte koje sam postavio...
Ako uspjednem postavicu ove video snimke na youtube...
pozdrav
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#7 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by zemo_online »

posavina je dogovorena za zaledje dubrovnika i mozda jos nesto.
najbolje je objasnjeno u latinici prije par godina.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#8 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
kriticarka_nikova wrote:Posto nisam u mogucnosti da pogledam ovaj video mozes li nam ukratko prepricati o cemu ljudi govore (ono najbitnije) i sta tebe konkretno zanima?
video na kome govori gen.Simic govori o stanju i pocetku i toku operacije Koridor u TG kojom je on komandovao,video gdje govori puk. Skoric o toku brodske operacije gdje je on komandovao operacijom.
a video gdje prica gospodin Zovak pojasnjava ove karte koje sam postavio...
Ako uspjednem postavicu ove video snimke na youtube...
pozdrav
Znaci tebe konkretno zanima operacija koridora TG u kojem je komandovao Simic i Skoric? Naslov teme je "Rat u Bos. Posavini" , pa sam mislila da te zanima sve u vezi rata u Posavini od '92-'95.g.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#9 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
Znaci tebe konkretno zanima operacija koridora TG u kojem je komandovao Simic i Skoric? Naslov teme je "Rat u Bos. Posavini" , pa sam mislila da te zanima sve u vezi rata u Posavini od '92-'95.g.
Naravno da me zanima sve u vezi rata u Bosanskoj Posavini...
Samo sam ta dva videa stavio jer se a svako moze da postavlja svoje video snimke,daje komentare,al da se suzdrzi od vrijedjanja!!!!
Hvala!!!!
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#10 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
kriticarka_nikova wrote:
Znaci tebe konkretno zanima operacija koridora TG u kojem je komandovao Simic i Skoric? Naslov teme je "Rat u Bos. Posavini" , pa sam mislila da te zanima sve u vezi rata u Posavini od '92-'95.g.
Naravno da me zanima sve u vezi rata u Bosanskoj Posavini...
Samo sam ta dva videa stavio jer se a svako moze da postavlja svoje video snimke,daje komentare,al da se suzdrzi od vrijedjanja!!!!
Hvala!!!!
Pa ako te zanima bas sve u vezi rata u Posavini, onda ti mogu reci ukratko ono sto znam,mada mislim da te ovo bas i ne zanima, al‘ dobro:
Po nekim mojim logičkim procjenama, uloga HVO-a je bila različita u BiH-a, ali evo mogu ti konkretno reci za Posavinu: u Posavini je postojala združena MHVO brigada (muslimansko-hrvatska brigada), u kojoj su Muslimani i Hrvati zajedno ratovali protiv Srba.

Dal’ je Posavina prodata ili ne, u to ne bih ulazila.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#11 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

test01 wrote:posavina je dogovorena za zaledje dubrovnika i mozda jos nesto.
najbolje je objasnjeno u latinici prije par godina.
Ok...ali HVO se ipak grcevito borio u Bosanskoj Posavini...
Evo dio komentara gen.Simica:
Zbog istine i odbrane časti mojih protivnika, dajem pravo sebi da kažem i sledeće činjenice:
Koja god jedinica da se našla u onakvom poluokruženju na prilazima Bos. Brodu, sa daleko nadmoćnijim protivnikom, morala je izgubiti bitku. Bez obzira koji je redni broj ta brigada imala. Bez namjere da vrijeđam bilo koga, otvoreno vam kažem da se mi nismo bojali Gardijskih brigada. Najžilavije su se branile i muke nam zadavale brigade sastavljene od domaćih seljaka, koji su branili svoju kuću. Kao protivnik odajem im puno poštovanje. Oni su se sa nama tukli do posljednjeg metka i najčešće smo ih dizali sa položaja tek onda kad izvršimo obuhvat sa krila i bokova.
Podatke o snagama napadača u operaciji Koridor-92, ustupio sam autoru iz moje još neobjavljene knjige "Operacija Koridor-92" koja je u završnoj fazi. Podaci su uzeti sa radne karte Komandanta 1.KK generala Talića, koji je komandovao operacijom i iz Ratnog Dnevnika sa IKM na Dugoj Njivi, odakle se komandovalo operacijom. Podaci su tačni i provjereni. Zabunu mogu da unesu neke jedinice, koje su u toku operacije odlazile na odmaranje ili u napad na Jajce, i poslije odmora su ponovo ulazile u sastav snaga operacije. Provjeravamo tačnost gubitaka na našoj strani. Jedinice za obezbjeđenje krila i bokova u koridoru oko Orašja, nisu ažurno dostavile sve podatke za treću etapu operacije, tako da se broj poginulih popeo na 500, a ranjenih na 1980.
Na kraju, nešto o glasinama, dezinformacijama i izdaji.
U napadu združenih muslimansko-hrvatskih snaga u sadejstvu sa regularnim jedinicama HV, na malobrojne i razvučene jedinice u Bos. Krajini 1995. godine (Operacija Maestral), javno se govorilo o izdaji, prodaji i dogovoru da određena teritorija mora da se izgubi. Tajno i polujavno svi su nosili neke svoje, tobože vjerodostojne karte, budućeg razgraničenja. Ni politika, ni vojska, ni čitav narod nije mogao sam sebi da prizna da se nije moglo odupreti daleko nadmoćnijem protivniku. Lakše se podnosi kad se kaže da smo mogli da se odbranimo, ali eto izdani smo od drugih, a često i svojih.
Mislim da je nešto slično bilo i u Posavini.
Izgleda da su naša dva naroda mnogo sličniji jedan drugom, mnogo više nego što to sebi možemo i želimo da priznamo
Banja Luka, 17. novembra 2009.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#12 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

test01 wrote:posavina je dogovorena za zaledje dubrovnika i mozda jos nesto.
najbolje je objasnjeno u latinici prije par godina.
Ok...ali HVO se ipak grcevito borio u Bosanskoj Posavini...
Evo dio komentara gen.Simica:
Zbog istine i odbrane časti mojih protivnika, dajem pravo sebi da kažem i sledeće činjenice:
Koja god jedinica da se našla u onakvom poluokruženju na prilazima Bos. Brodu, sa daleko nadmoćnijim protivnikom, morala je izgubiti bitku. Bez obzira koji je redni broj ta brigada imala. Bez namjere da vrijeđam bilo koga, otvoreno vam kažem da se mi nismo bojali Gardijskih brigada. Najžilavije su se branile i muke nam zadavale brigade sastavljene od domaćih seljaka, koji su branili svoju kuću. Kao protivnik odajem im puno poštovanje. Oni su se sa nama tukli do posljednjeg metka i najčešće smo ih dizali sa položaja tek onda kad izvršimo obuhvat sa krila i bokova.
Podatke o snagama napadača u operaciji Koridor-92, ustupio sam autoru iz moje još neobjavljene knjige "Operacija Koridor-92" koja je u završnoj fazi. Podaci su uzeti sa radne karte Komandanta 1.KK generala Talića, koji je komandovao operacijom i iz Ratnog Dnevnika sa IKM na Dugoj Njivi, odakle se komandovalo operacijom. Podaci su tačni i provjereni. Zabunu mogu da unesu neke jedinice, koje su u toku operacije odlazile na odmaranje ili u napad na Jajce, i poslije odmora su ponovo ulazile u sastav snaga operacije. Provjeravamo tačnost gubitaka na našoj strani. Jedinice za obezbjeđenje krila i bokova u koridoru oko Orašja, nisu ažurno dostavile sve podatke za treću etapu operacije, tako da se broj poginulih popeo na 500, a ranjenih na 1980.
Na kraju, nešto o glasinama, dezinformacijama i izdaji.
U napadu združenih muslimansko-hrvatskih snaga u sadejstvu sa regularnim jedinicama HV, na malobrojne i razvučene jedinice u Bos. Krajini 1995. godine (Operacija Maestral), javno se govorilo o izdaji, prodaji i dogovoru da određena teritorija mora da se izgubi. Tajno i polujavno svi su nosili neke svoje, tobože vjerodostojne karte, budućeg razgraničenja. Ni politika, ni vojska, ni čitav narod nije mogao sam sebi da prizna da se nije moglo odupreti daleko nadmoćnijem protivniku. Lakše se podnosi kad se kaže da smo mogli da se odbranimo, ali eto izdani smo od drugih, a često i svojih.
Mislim da je nešto slično bilo i u Posavini.
Izgleda da su naša dva naroda mnogo sličniji jedan drugom, mnogo više nego što to sebi možemo i želimo da priznamo
Banja Luka, 17. novembra 2009.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#13 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
Pa ako te zanima bas sve u vezi rata u Posavini, onda ti mogu reci ukratko ono sto znam,mada mislim da te ovo bas i ne zanima, al‘ dobro:
Po nekim mojim logičkim procjenama, uloga HVO-a je bila različita u BiH-a, ali evo mogu ti konkretno reci za Posavinu: u Posavini je postojala združena MHVO brigada (muslimansko-hrvatska brigada), u kojoj su Muslimani i Hrvati zajedno ratovali protiv Srba.

Dal’ je Posavina prodata ili ne, u to ne bih ulazila.
Ne ulazim ja u politiku...Tacno je da Bosnjaci nisu imali svoje brigade u Bos. Posavini:
Bosanski Brod:
101.HVO brigada,
Odzak:
102.HVO brigada,
Derventa:
103.HVO brigada,
Modrica:
105.HVO brigada,
Bos. Samac:
106.HVO brigada.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#14 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine



Image

Image
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#15 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by zemo_online »

pa jesi li gledao latinicu i sta kazu oni koji su branili posavinu sta se desavalo,kako je miniran most itd.?
ako si iz toga kraja, to bi i sam trebao da znas. sta ima general da ti objasnjava???????????
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#16 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

@copout2010
Mogu se pisati knjige i knjige, snimati dokumentarci o junackoj srpskoj vojsci,... ali onaj dan kada sam vidio kako srpska vojska, bez obzira sto ih vidimo kao na dlanu parkira haubice i puca direktno po nama, bez da im "nasa" artiljerija uzvraca( vec se spakovala i otisla za Hrvatsku) znao sam da smo "prodani".
Do toga dana nigdje ozbiljni nisu bile ugrozene nase linije.

Moje ucesnje tog vrelog ljeta u Bos. Posavini
Image
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#17 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

Pripreme za operaciju Koridor
Image

operacija Koridor
Image
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#18 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by zemo_online »

znas li ,malo poznati podatak,da je Alija bio u SB svega par dana prije pada posavine,kako bi se dodatne jedinice prebacile u posavinu da je brane,medjutim proso voz, Franjo sve bio dogovorio.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#19 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
kriticarka_nikova wrote:
Pa ako te zanima bas sve u vezi rata u Posavini, onda ti mogu reci ukratko ono sto znam,mada mislim da te ovo bas i ne zanima, al‘ dobro:
Po nekim mojim logičkim procjenama, uloga HVO-a je bila različita u BiH-a, ali evo mogu ti konkretno reci za Posavinu: u Posavini je postojala združena MHVO brigada (muslimansko-hrvatska brigada), u kojoj su Muslimani i Hrvati zajedno ratovali protiv Srba.

Dal’ je Posavina prodata ili ne, u to ne bih ulazila.
Ne ulazim ja u politiku...Tacno je da Bosnjaci nisu imali svoje brigade u Bos. Posavini:
Bosanski Brod:
101.HVO brigada,
Odzak:
102.HVO brigada,
Derventa:
103.HVO brigada,
Modrica:
105.HVO brigada,
Bos. Samac:
106.HVO brigada.
Svi navedeni gradovi su veoma brzo pali, sem Odzaka. Jedino je Modrica bila vracena od strane HVO-a ali to je trajalo samo par dana i opet je preko noci pala. Bosanska Posavina je sva "preko noci pala", jedino su se odrzali Orasje, Odzak i Gradacac,
HVO iz Hercegovine i Srednj. Bosne se ne moze poredit sa HVO-om iz Posavine. U Posavini Hrvati nisu htjeli ratovat protiv Bosnjaka niti su htjeli se dogovarat sa Srbima, zato su najgore prosli. U Latinici je Denis Lati iznio sve to i lijepo rekao da je Posavinu prodao Tudjman.
HVO jedinice iz Odzaka i MHVO Orasja skupa sa jedinicima MHVO Grad. brigade imale su jaku zelju da se spoje, dobro su suradjivali, ako se tako moze reci, no dogovor koji su imali za vrijeme rata (taj da se spoje) nije im se ostvario iako su se zajednicki borili do tog cilja.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#20 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by zemo_online »

odzak je vracen dejtonom ,a do tada je bio Vukosavlje.
znaci,nije tacno da se odbranio.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#21 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

test01 wrote:odzak je vracen dejtonom ,a do tada je bio Vukosavlje.
znaci,nije tacno da se odbranio.
Vukosavlje i danas postoji i nalazi se pored Modrice. Odzak se odrzavao/branio na jednom dijelu opcine, ne mogu se tacno sjetit kako se taj dio zvao.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#22 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

Koja je ovo bila jedinica? Slabo se vidi.
Image
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#23 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
Svi navedeni gradovi su veoma brzo pali, sem Odzaka. Jedino je Modrica bila vracena od strane HVO-a ali to je trajalo samo par dana i opet je preko noci pala. Bosanska Posavina je sva "preko noci pala", jedino su se odrzali Orasje, Odzak i Gradacac,
HVO iz Hercegovine i Srednj. Bosne se ne moze poredit sa HVO-om iz Posavine. U Posavini Hrvati nisu htjeli ratovat protiv Bosnjaka niti su htjeli se dogovarat sa Srbima, zato su najgore prosli. U Latinici je Denis Lati iznio sve to i lijepo rekao da je Posavinu prodao Tudjman.
HVO jedinice iz Odzaka i MHVO Orasja skupa sa jedinicima MHVO Grad. brigade imale su jaku zelju da se spoje, dobro su suradjivali, ako se tako moze reci, no dogovor koji su imali za vrijeme rata (taj da se spoje) nije im se ostvario iako su se zajednicki borili do tog cilja.
slazem se...
Derventa 4.7.,Modrica 28.6.,Odzak 15.7.,Bosanski Brod 07.10.92...
Sigurno je bilo dogovora...
Ali kad pogledas odnos snaga u Bosanskoj Posavini VRS je bila jaca u odnosu na HV,HVO,TO BiH...
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#24 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:Koja je ovo bila jedinica? Slabo se vidi.
Image
Lijevo Vucijacka brigada,desno je brigada MUP-a RSK
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#25 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

kriticarka_nikova wrote:
test01 wrote:odzak je vracen dejtonom ,a do tada je bio Vukosavlje.
znaci,nije tacno da se odbranio.
Vukosavlje i danas postoji i nalazi se pored Modrice. Odzak se odrzavao/branio na jednom dijelu opcine, ne mogu se tacno sjetit kako se taj dio zvao.
Cini mi se da je jos za vrijeme rata Odzak bio dobio ime Vukosavlje. Kasnije se to svelo na Pecnik, Jakes, Srnavu, Gnionicu, Josavku ili Josanicu.
Post Reply