Rat u Bosanskoj Posavini 1992

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#626 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Grean wrote: 08/01/2021 10:51 ...ali stvari o kojima se prica prave razliku izmedju sistematskih, planiranih zlocina koji vode do osude tipa udruzeni zlocinacki podhvat za sta je preduslov da je postojao politicki plan u koji je ukljucen politicki i vojni vrh.
Ti ne želiš ili ne možeš da razumiješ da opsežnost i sistematičnost nemaju veze sa karakterom. Planirani zločin je onaj zločin u kojem je neko unaprijed odlučio i izdao naredbu da se počini, bez razlike u rangu i činu da li je to komadant brigade ili komadant voda. Opsežnost i sistematičnost su bitni da se definiše težina i sveobuhvatnost zločina što se odraćava u visini kazne.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#627 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Grean »

tempuser wrote: 08/01/2021 12:32
Grean wrote: 08/01/2021 10:41
Znaci ne moze se plasirati neistina pa onda hajde da ne pricamo o tome. To sto se desilo je strasno, nesto za sta normalan covjek ne moze traziti opravdanja ali to ne daje za pravo nikom da ima svoje kvalifikacije o pozadini zlocina.
Nema tu tvoje-moje kvalifikacije zločina.
Zašto se u sudskom postupku uzvrdilo da je postojala naredba? Da se dokaže da to nisu zločini 4 individualna pomračena uma nego prema namjeri i planu njhovog predpostavljenog.
Kakvih su dodirnih tačaka borci iz Sarajeva, koji su neposredno prije toga prvi put izašli iz okruženja, imali sa sukobom ARBiH i HVO i mještanima Grabovice, da zločin pravdaš nekom odmazdom itd???? Jasno je da Nihad Vlahovljak nije samostalno izdao naredbu i da nije postojala volja da se to do kraja razmota, ali za dokazivanje planiranog zločina je dovoljna i njegva naredba.
Sve što treba je realno sagledati činjenice i okolnosti, svako ostalo je rezoovanje u stilu, "u Srebrenici jeste bio strašan zločin, ali ne i genocid"...
Zacatavamo temu ali se mora doci do kraja. Kakve ti podatke posjedujes pa mozes tvrditi da je jasno kako Nihad nije izdao sam naredbu jer to implicira da su dvojica koji su procesuirani i oslobodjeni od krivice Delalic kao komadant brigade i Halilovic kao nacelnik staba koji je vodio operaciju u stvari krivi? Ako ti znas nesto sto sud nije znao zasto to ne izneses tamo gdje treba? Znaci ili uradi po savjesti i duznosti ili prestani sa insinuacijama jer to ne doprinosi istini.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#628 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Grean wrote: 08/01/2021 13:02
tempuser wrote: 08/01/2021 12:32
Grean wrote: 08/01/2021 10:41
Znaci ne moze se plasirati neistina pa onda hajde da ne pricamo o tome. To sto se desilo je strasno, nesto za sta normalan covjek ne moze traziti opravdanja ali to ne daje za pravo nikom da ima svoje kvalifikacije o pozadini zlocina.
Nema tu tvoje-moje kvalifikacije zločina.
Zašto se u sudskom postupku uzvrdilo da je postojala naredba? Da se dokaže da to nisu zločini 4 individualna pomračena uma nego prema namjeri i planu njhovog predpostavljenog.
Kakvih su dodirnih tačaka borci iz Sarajeva, koji su neposredno prije toga prvi put izašli iz okruženja, imali sa sukobom ARBiH i HVO i mještanima Grabovice, da zločin pravdaš nekom odmazdom itd???? Jasno je da Nihad Vlahovljak nije samostalno izdao naredbu i da nije postojala volja da se to do kraja razmota, ali za dokazivanje planiranog zločina je dovoljna i njegva naredba.
Sve što treba je realno sagledati činjenice i okolnosti, svako ostalo je rezoovanje u stilu, "u Srebrenici jeste bio strašan zločin, ali ne i genocid"...
Zacatavamo temu ali se mora doci do kraja. Kakve ti podatke posjedujes pa mozes tvrditi da je jasno kako Nihad nije izdao sam naredbu jer to implicira da su dvojica koji su procesuirani i oslobodjeni od krivice Delalic kao komadant brigade i Halilovic kao nacelnik staba koji je vodio operaciju u stvari krivi? Ako ti znas nesto sto sud nije znao zasto to ne izneses tamo gdje treba? Znaci ili uradi po savjesti i duznosti ili prestani sa insinuacijama jer to ne doprinosi istini.
Dao sam ti sve podatke, na tebi je da ih vidiš i razumiješ ili ne...
Za one što ne vide i ne razumiju u Srebrenici jeste bio strašan zločin, ali ne i genocid...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#629 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

Gubiš vrijeme a prije svega obojica trolate temu, jasno je ko je dežurni trol. Ima tema 6 korpus-Konjic.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#630 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by visuljak »

tempuser wrote: 08/01/2021 13:08

Dao sam ti sve podatke, na tebi je da ih vidiš i razumiješ ili ne...
Za one što ne vide i ne razumiju u Srebrenici jeste bio strašan zločin, ali ne i genocid...
je li ti iko rekao da si pakas???
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#631 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

visuljak wrote: 08/01/2021 13:12
tempuser wrote: 08/01/2021 13:08

Dao sam ti sve podatke, na tebi je da ih vidiš i razumiješ ili ne...
Za one što ne vide i ne razumiju u Srebrenici jeste bio strašan zločin, ali ne i genocid...
je li ti iko rekao da si pakas???
Pa otprilike svi koji tvrde da se u Srebrenici desio strašan zločin, a ne genocid!
Tebi?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#632 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Nekako s proljeća »

tetka762 wrote: 08/01/2021 10:16
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 09:44 Mogu materi svojoj relativizirati, jer stara žena ne vlada materijom i činjenicama. Zanimljivo je da se o svakoj iole uspješnoj aktivnosti Armije R BiH cijepa dlaka na četvoro i forsira jedna njena trećina, koja im postaje satisfakcija da ne pišu o preostale imperativne tri trećine iste aktivnosti. Valjda im je to gorivo za forumanje.
A @tetka je ideološka meta na temi.
Ne znam Žera šta da ti kažem na ovo. Meni je svaki zločin-zločin i treba za njega odgovarati. Nebitno o kojoj se strani radilo. Svi nekako vuku na svoju stranu gazeći po poklanim ljudima i spaljenim selima. Meni je to skroz šupački. Evo vidiš ovog woodyja. Glumi pametnjakovića, a svi znaju da su oni zakuhali i izvukli nož iz korica. Sad glumi žrtvu, soli pamet i pravi se pametan. Ne možeš drugog prozivati a ti pet puta veće zločine radio. S ovim ne opravdavam i ne odobravam nikoga i nikakve zločine jer sam operisan od toga ali istina se mora znat i neće mi je neki papak po internetu iskrivljivati i maloj raji ispirat mozak. Tako ja gledam na to.
Časni ratnici sebi traže ili nađu neprijatelja sa puškom, topom, u tenku...bla blabla. Ljudske hulje iz mržnje, koristoljublja, kompleksa , odmazde...nastavi niz, daleko od prvih borbenih linija pokazuju mišiće i silu nad nezaštićenim ljudima. Ako nezastićeni ljudi nisu imali oružja onda je to jadno, a prije svega kršenje običaja rata. To je normalnim ljudima jasno bez dileme. Zaista su sve strane involvirane u ''krizu u Jugoslaviji'' bile spremnije od one koja je moja i kojoj pripadam.
Njima njihovo mišljenje a meni moje, iako očekujem da pročitam njegov odgovor ili mišljenje. A i ne moram vala. Najmanje dvije knjige iz hrvatskih izvora sam pročitao o materiji koja obuhvata prostor i vrijeme ove teme, ostalo je rat u Hrvatskoj i dole u Hercegovini i Dubrovniku. Bosanska Posavina je izdata za političkim stolom, a to je kod ljudi na terenu protokom vremena postajalo jasnije kako se nije mogla povratiti.

Vjerovatno ti je poznatije nego meni, u okviru kojih hrvatskih operacija 1995. je područje Posavine i Bosanske Posavine bilo ozbiljnije razmatrano kao potencijalni cilj da se zauzme tj povrati.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#633 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 13:35
tetka762 wrote: 08/01/2021 10:16
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 09:44 Mogu materi svojoj relativizirati, jer stara žena ne vlada materijom i činjenicama. Zanimljivo je da se o svakoj iole uspješnoj aktivnosti Armije R BiH cijepa dlaka na četvoro i forsira jedna njena trećina, koja im postaje satisfakcija da ne pišu o preostale imperativne tri trećine iste aktivnosti. Valjda im je to gorivo za forumanje.
A @tetka je ideološka meta na temi.
Ne znam Žera šta da ti kažem na ovo. Meni je svaki zločin-zločin i treba za njega odgovarati. Nebitno o kojoj se strani radilo. Svi nekako vuku na svoju stranu gazeći po poklanim ljudima i spaljenim selima. Meni je to skroz šupački. Evo vidiš ovog woodyja. Glumi pametnjakovića, a svi znaju da su oni zakuhali i izvukli nož iz korica. Sad glumi žrtvu, soli pamet i pravi se pametan. Ne možeš drugog prozivati a ti pet puta veće zločine radio. S ovim ne opravdavam i ne odobravam nikoga i nikakve zločine jer sam operisan od toga ali istina se mora znat i neće mi je neki papak po internetu iskrivljivati i maloj raji ispirat mozak. Tako ja gledam na to.
Časni ratnici sebi traže ili nađu neprijatelja sa puškom, topom, u tenku...bla blabla. Ljudske hulje iz mržnje, koristoljublja, kompleksa , odmazde...nastavi niz, daleko od prvih borbenih linija pokazuju mišiće i silu nad nezaštićenim ljudima. Ako nezastićeni ljudi nisu imali oružja onda je to jadno, a prije svega kršenje običaja rata. To je normalnim ljudima jasno bez dileme. Zaista su sve strane involvirane u ''krizu u Jugoslaviji'' bile spremnije od one koja je moja i kojoj pripadam.
Njima njihovo mišljenje a meni moje, iako očekujem da pročitam njegov odgovor ili mišljenje. A i ne moram vala. Najmanje dvije knjige iz hrvatskih izvora sam pročitao o materiji koja obuhvata prostor i vrijeme ove teme, ostalo je rat u Hrvatskoj i dole u Hercegovini i Dubrovniku. Bosanska Posavina je izdata za političkim stolom, a to je kod ljudi na terenu protokom vremena postajalo jasnije kako se nije mogla povratiti.

Vjerovatno ti je poznatije nego meni, u okviru kojih hrvatskih operacija 1995. je područje Posavine i Bosanske Posavine bilo ozbiljnije razmatrano kao potencijalni cilj da se zauzme tj povrati.
Reko sam ti ja, pakšu na dratkva. Pozdrav Domovini. Na svaki njegov nebulozni post, ide autentičan iskaz. O Posavini znaš moje mišljenje. A za Hercegovinu i Dubrovnik pitaj, ako znam reću ti. Nemoj samo slušat šupke tipa onog dragana koji ne priznaje poraz nego na finjaka gura priču o povlačenju. Imali smo mi stotine mrtvih dole, nisu od duhova izginuli. A ovo za šupke iz rata koji su se kurčili i maltretirali civile, ma neću ni komentirati. Znao sam naletit na takve, uvijek je moja zadnja bila da ne idem u detalje.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#634 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tetka762 wrote: 08/01/2021 13:45
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 13:35
tetka762 wrote: 08/01/2021 10:16

Ne znam Žera šta da ti kažem na ovo. Meni je svaki zločin-zločin i treba za njega odgovarati. Nebitno o kojoj se strani radilo. Svi nekako vuku na svoju stranu gazeći po poklanim ljudima i spaljenim selima. Meni je to skroz šupački. Evo vidiš ovog woodyja. Glumi pametnjakovića, a svi znaju da su oni zakuhali i izvukli nož iz korica. Sad glumi žrtvu, soli pamet i pravi se pametan. Ne možeš drugog prozivati a ti pet puta veće zločine radio. S ovim ne opravdavam i ne odobravam nikoga i nikakve zločine jer sam operisan od toga ali istina se mora znat i neće mi je neki papak po internetu iskrivljivati i maloj raji ispirat mozak. Tako ja gledam na to.
Časni ratnici sebi traže ili nađu neprijatelja sa puškom, topom, u tenku...bla blabla. Ljudske hulje iz mržnje, koristoljublja, kompleksa , odmazde...nastavi niz, daleko od prvih borbenih linija pokazuju mišiće i silu nad nezaštićenim ljudima. Ako nezastićeni ljudi nisu imali oružja onda je to jadno, a prije svega kršenje običaja rata. To je normalnim ljudima jasno bez dileme. Zaista su sve strane involvirane u ''krizu u Jugoslaviji'' bile spremnije od one koja je moja i kojoj pripadam.
Njima njihovo mišljenje a meni moje, iako očekujem da pročitam njegov odgovor ili mišljenje. A i ne moram vala. Najmanje dvije knjige iz hrvatskih izvora sam pročitao o materiji koja obuhvata prostor i vrijeme ove teme, ostalo je rat u Hrvatskoj i dole u Hercegovini i Dubrovniku. Bosanska Posavina je izdata za političkim stolom, a to je kod ljudi na terenu protokom vremena postajalo jasnije kako se nije mogla povratiti.

Vjerovatno ti je poznatije nego meni, u okviru kojih hrvatskih operacija 1995. je područje Posavine i Bosanske Posavine bilo ozbiljnije razmatrano kao potencijalni cilj da se zauzme tj povrati.
Reko sam ti ja, pakšu na dratkva. Pozdrav Domovini. Na svaki njegov nebulozni post, ide autentičan iskaz. O Posavini znaš moje mišljenje. A za Hercegovinu i Dubrovnik pitaj, ako znam reću ti. Nemoj samo slušat šupke tipa onog dragana koji ne priznaje poraz nego na finjaka gura priču o povlačenju. Imali smo mi stotine mrtvih dole, nisu od duhova izginuli. A ovo za šupke iz rata koji su se kurčili i maltretirali civile, ma neću ni komentirati. Znao sam naletit na takve, uvijek je moja zadnja bila da ne idem u detalje.
Stvarno šta je razlog da se bar pola Posavine,nije moglo oslobiditi u sklopu operacije Oluja?!
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#635 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Emiremir33 wrote: 08/01/2021 13:53
tetka762 wrote: 08/01/2021 13:45
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 13:35

Časni ratnici sebi traže ili nađu neprijatelja sa puškom, topom, u tenku...bla blabla. Ljudske hulje iz mržnje, koristoljublja, kompleksa , odmazde...nastavi niz, daleko od prvih borbenih linija pokazuju mišiće i silu nad nezaštićenim ljudima. Ako nezastićeni ljudi nisu imali oružja onda je to jadno, a prije svega kršenje običaja rata. To je normalnim ljudima jasno bez dileme. Zaista su sve strane involvirane u ''krizu u Jugoslaviji'' bile spremnije od one koja je moja i kojoj pripadam.
Njima njihovo mišljenje a meni moje, iako očekujem da pročitam njegov odgovor ili mišljenje. A i ne moram vala. Najmanje dvije knjige iz hrvatskih izvora sam pročitao o materiji koja obuhvata prostor i vrijeme ove teme, ostalo je rat u Hrvatskoj i dole u Hercegovini i Dubrovniku. Bosanska Posavina je izdata za političkim stolom, a to je kod ljudi na terenu protokom vremena postajalo jasnije kako se nije mogla povratiti.

Vjerovatno ti je poznatije nego meni, u okviru kojih hrvatskih operacija 1995. je područje Posavine i Bosanske Posavine bilo ozbiljnije razmatrano kao potencijalni cilj da se zauzme tj povrati.
Reko sam ti ja, pakšu na dratkva. Pozdrav Domovini. Na svaki njegov nebulozni post, ide autentičan iskaz. O Posavini znaš moje mišljenje. A za Hercegovinu i Dubrovnik pitaj, ako znam reću ti. Nemoj samo slušat šupke tipa onog dragana koji ne priznaje poraz nego na finjaka gura priču o povlačenju. Imali smo mi stotine mrtvih dole, nisu od duhova izginuli. A ovo za šupke iz rata koji su se kurčili i maltretirali civile, ma neću ni komentirati. Znao sam naletit na takve, uvijek je moja zadnja bila da ne idem u detalje.
Stvarno šta je razlog da se bar pola Posavine,nije moglo oslobiditi u sklopu operacije Oluja?!
Rekao sam to na onoj drugoj temi o BL. Sve zapadno od Brčkog bi bilo naše da je svijet dao.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#636 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 13:35
tetka762 wrote: 08/01/2021 10:16
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 09:44 Mogu materi svojoj relativizirati, jer stara žena ne vlada materijom i činjenicama. Zanimljivo je da se o svakoj iole uspješnoj aktivnosti Armije R BiH cijepa dlaka na četvoro i forsira jedna njena trećina, koja im postaje satisfakcija da ne pišu o preostale imperativne tri trećine iste aktivnosti. Valjda im je to gorivo za forumanje.
A @tetka je ideološka meta na temi.
Ne znam Žera šta da ti kažem na ovo. Meni je svaki zločin-zločin i treba za njega odgovarati. Nebitno o kojoj se strani radilo. Svi nekako vuku na svoju stranu gazeći po poklanim ljudima i spaljenim selima. Meni je to skroz šupački. Evo vidiš ovog woodyja. Glumi pametnjakovića, a svi znaju da su oni zakuhali i izvukli nož iz korica. Sad glumi žrtvu, soli pamet i pravi se pametan. Ne možeš drugog prozivati a ti pet puta veće zločine radio. S ovim ne opravdavam i ne odobravam nikoga i nikakve zločine jer sam operisan od toga ali istina se mora znat i neće mi je neki papak po internetu iskrivljivati i maloj raji ispirat mozak. Tako ja gledam na to.
Časni ratnici sebi traže ili nađu neprijatelja sa puškom, topom, u tenku...bla blabla. Ljudske hulje iz mržnje, koristoljublja, kompleksa , odmazde...nastavi niz, daleko od prvih borbenih linija pokazuju mišiće i silu nad nezaštićenim ljudima. Ako nezastićeni ljudi nisu imali oružja onda je to jadno, a prije svega kršenje običaja rata. To je normalnim ljudima jasno bez dileme. Zaista su sve strane involvirane u ''krizu u Jugoslaviji'' bile spremnije od one koja je moja i kojoj pripadam.
Njima njihovo mišljenje a meni moje, iako očekujem da pročitam njegov odgovor ili mišljenje. A i ne moram vala. Najmanje dvije knjige iz hrvatskih izvora sam pročitao o materiji koja obuhvata prostor i vrijeme ove teme, ostalo je rat u Hrvatskoj i dole u Hercegovini i Dubrovniku. Bosanska Posavina je izdata za političkim stolom, a to je kod ljudi na terenu protokom vremena postajalo jasnije kako se nije mogla povratiti.

Vjerovatno ti je poznatije nego meni, u okviru kojih hrvatskih operacija 1995. je područje Posavine i Bosanske Posavine bilo ozbiljnije razmatrano kao potencijalni cilj da se zauzme tj povrati.
Ma vjeruj mi loš sam na te zločine i civile. Nemam šta nastavljati niz. Jedne prilike mi se 12 četnika preda. Njih 12 ja sam. Nikom dlaka nije falila s glave i svi na razmjenu otišli.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#637 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

tetka762 wrote: 08/01/2021 13:57 Sve zapadno od Brčkog bi bilo naše da je svijet dao.
I ovo što se uzelo 1995. na obje strane (ARBiH i HVO) je svijet odredio, pomogao i pogurao šta i dokle će se uzeti nekih 2 godine prije toga!
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#638 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

tempuser wrote: 08/01/2021 14:18
tetka762 wrote: 08/01/2021 13:57 Sve zapadno od Brčkog bi bilo naše da je svijet dao.
I ovo što se uzelo 1995. na obje strane (ARBiH i HVO) je svijet odredio, pomogao i pogurao šta i dokle će se uzeti nekih 2 godine prije toga!
Dobro je rambo s tobom svakako ne pričam jer previše glumiš a tvoju nebulozu pobija z4 koji se srbima nudio 1995.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#639 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

tetka762 wrote: 08/01/2021 14:26
tempuser wrote: 08/01/2021 14:18
tetka762 wrote: 08/01/2021 13:57 Sve zapadno od Brčkog bi bilo naše da je svijet dao.
I ovo što se uzelo 1995. na obje strane (ARBiH i HVO) je svijet odredio, pomogao i pogurao šta i dokle će se uzeti nekih 2 godine prije toga!
Dobro je rambo s tobom svakako ne pričam jer previše glumiš a tvoju nebulozu pobija z4 koji se srbima nudio 1995.
Znaš kad bi Tuđman potpisao onoliku automiju RSK-a po Z4 da je postojala mogućnost da će i Martić potpisati?! Nikad!
Nudila im se ponuda za koju se znalo da je Martić neće prihvatiti i da to bude povod da se krene u konačno rješenje rata u ex Yu!
Na kraju krajeva Babić je na kraju prihvatio Z4, a opet je bilo onako kakoo vam je (i nam je) veliki gazdao nacrtao da će biti.
Izgleda da puno bolje plivaš preko Save nego što kontaš! :D
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#640 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

tempuser wrote: 08/01/2021 15:10
tetka762 wrote: 08/01/2021 14:26
tempuser wrote: 08/01/2021 14:18

I ovo što se uzelo 1995. na obje strane (ARBiH i HVO) je svijet odredio, pomogao i pogurao šta i dokle će se uzeti nekih 2 godine prije toga!
Dobro je rambo s tobom svakako ne pričam jer previše glumiš a tvoju nebulozu pobija z4 koji se srbima nudio 1995.
Znaš kad bi Tuđman potpisao onoliku automiju RSK-a po Z4 da je postojala mogućnost da će i Martić potpisati?! Nikad!
Nudila im se ponuda za koju se znalo da je Martić neće prihvatiti i da to bude povod da se krene u konačno rješenje rata u ex Yu!
Na kraju krajeva Babić je na kraju prihvatio Z4, a opet je bilo onako kakoo vam je (i nam je) veliki gazdao nacrtao da će biti.
Izgleda da puno bolje plivaš preko Save nego što kontaš! :D
Dobro je meštre. Stavi me na ignore, i ja ću tebe :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#641 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

tetka762 wrote: 08/01/2021 15:14
tempuser wrote: 08/01/2021 15:10
tetka762 wrote: 08/01/2021 14:26

Dobro je rambo s tobom svakako ne pričam jer previše glumiš a tvoju nebulozu pobija z4 koji se srbima nudio 1995.
Znaš kad bi Tuđman potpisao onoliku automiju RSK-a po Z4 da je postojala mogućnost da će i Martić potpisati?! Nikad!
Nudila im se ponuda za koju se znalo da je Martić neće prihvatiti i da to bude povod da se krene u konačno rješenje rata u ex Yu!
Na kraju krajeva Babić je na kraju prihvatio Z4, a opet je bilo onako kakoo vam je (i nam je) veliki gazdao nacrtao da će biti.
Izgleda da puno bolje plivaš preko Save nego što kontaš! :D
Dobro je meštre. Stavi me na ignore, i ja ću tebe :thumbup:
Nemam razloga, ja nemam nikakav problem da glupsti poklopim argumentima . Tebi ako se ne sviđa imaš FOE.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#642 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Grean »

tetka762 wrote: 08/01/2021 11:18
Evo hajmo se složiti da nije bilo plana. U čemu je razlika reci mi? Jel to umanjuje zločin? Hoće se ljudi ustat iz mrtvih, kuće same obnovit? Evo Ahmići su planirani, Grabovica nije i šta sad? U čemu je razlika? Možeš objasniti. Nikad mi nisu bili jasni ovakvi profili ljudi :roll:
Treba imati nesto u glavi da bi se shvatila razlika od zlocina grupe zlocinaca koji su na zalost bili u nasoj vojsci i onog sto po mom misljenju tempur implicira, da je neko sjedio u Sarajevu i planirao zlocine pa smisljeno poslao ove da to urade.

Naravno da to ljude nece vratiti niti umanjuje tragediju, radi se o necem sasvim drugom.

Usput receno @tempur, 33 zrtva je navodno bio pripadnik Armije BiH koji im se suprostavio. Njegovo ime nije na spomeniku zrtvama ili na bilo kojem spomeniku, na zalost.

Eto, necu vise o tom na ovoj temi.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#643 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Grean wrote: 09/01/2021 01:16
tetka762 wrote: 08/01/2021 11:18
Evo hajmo se složiti da nije bilo plana. U čemu je razlika reci mi? Jel to umanjuje zločin? Hoće se ljudi ustat iz mrtvih, kuće same obnovit? Evo Ahmići su planirani, Grabovica nije i šta sad? U čemu je razlika? Možeš objasniti. Nikad mi nisu bili jasni ovakvi profili ljudi :roll:
Treba imati nesto u glavi da bi se shvatila razlika od zlocina grupe zlocinaca koji su na zalost bili u nasoj vojsci i onog sto po mom misljenju tempur implicira, da je neko sjedio u Sarajevu i planirao zlocine pa smisljeno poslao ove da to urade.

Naravno da to ljude nece vratiti niti umanjuje tragediju, radi se o necem sasvim drugom.

Usput receno @tempur, 33 zrtva je navodno bio pripadnik Armije BiH koji im se suprostavio. Njegovo ime nije na spomeniku zrtvama ili na bilo kojem spomeniku, na zalost.

Eto, necu vise o tom na ovoj temi.
Aha, u dure je. Ne moze grupa zlocinaca popalit 20 sela. Moze jedno, ne moze 20. Ne moze grupa zlocinaca raselit 150 tisuca ljudi, drzat ljude godinu dana pod opsadom, slat ljude iz Sarajeva na Vitez. Treba reci onako kako jest ili otpepat sa teme koja ujedno i nije mjesto za ovakvu raspravu. Otvorite drugu. Na kraju sve da je tako, zlocin je pocinjen. Ljudi su poklani, sela popaljena, ljudi raseljeni. Tko god je naredio i kakve je god cinove imao, na kraju ti dodje isti kurac. Ako je tebi manji zlocin u Grabovici ili veci u Ahmicima, s tobom nesto nije u redu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#644 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Grean wrote: 09/01/2021 01:16
Treba imati nesto u glavi da bi se shvatila razlika od zlocina grupe zlocinaca koji su na zalost bili u nasoj vojsci i onog sto po mom misljenju tempur implicira, da je neko sjedio u Sarajevu i planirao zlocine pa smisljeno poslao ove da to urade.
Kad smo kod toga šta treba imati u glavi, opet ti ponavljam, ne mora biti planirano u Sarajevu da bi bilo planirano! Moglo je biti planirano i u Hadžićima ili na Igmanu! Ako komadnir voda, bez čina i zvanja dan ili sat ranije odluči i naredi da će likvidirati komplet selo, to je planiran zločin.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#645 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetka762 »

Gdje si woody, pozdrav Domovini! Morao sam skratiti popis.Your message contains 121194 characters.
The maximum number of allowed characters is 60000. Ni internet ne moze progutat koliko ste ljudi pobili.

Popis žrtava ratnih zločina počinjenih od pripadnika srpskih snaga na području Bosanske posavine (1992.-1995.) nije potpun. ADŽAMIĆ, PERO, Hrvat, civil, iz sela Tramošnica (općina Gradačac); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, neutvrđenog dana 1992. godine, u Tramošnici. AĐEMOVIĆ, ELVIS, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Deran, zaselak Bešići; ubili su ga 10.05.1992. godine, u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj), pripadnici srpskih snaga. AĐEMOVIĆ, FADIL, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Deran, zaselak Bešići; ubili su ga 10.05.1992. godine, u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj), pripadnici srpskih snaga. AĐEMOVIĆ, IBRAHIM, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Deran, zaselak Bešići; ubili su ga 10.05.1992. godine, u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj), pripadnici srpskih snaga. AĐULOVIĆ, ADNAN, Musliman, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su ga travnja/svibnja 1992. godine u Derventi na obali rijeke Ukrine. AGATIĆ, IVAN, (Anto), Hrvat, muškarac, civil, rođen 1951. godine u Bosanskom Novom, iz sela Tursinovac (općina Bosanski Šamac); pripadnici srpskih snaga su ga bezrazložno uhitili i zatvorili; dana 07.05.1992. godine oko 21,00 sati došla je skupina srpskih vojnika u zatvor (zvani Magacin) u selu Crkvini (općina Bosanski Šamac), među kojima i Goran Simić zvani Tralja i Slobodan Miljković zvani Lugar, koji su bez ikakovog povoda strijeljali 16 zatvorenika hrvatske nacionalnosti, među kojima i Ivana. AHMETOVIĆ, ČEDO, Musliman, civil; pripadnici srpskih snaga ubili su ga 12.05.1992. godine, u Ulici JNA, u Derventi. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava AHMETOVIĆ, NIJAZ, (Ibro), Musliman, civil, rođen 01.12.1964. godine, iz Dervente; poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. AHMETOVIĆ, RAŠID, Musliman, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga u Derventi (u Ulici Ilije Grbića) zajedno s još pet osoba i odveli, prvo u vojarnu JNA u Derventi, a potom u logor kojeg su organizirali u Starom mlinu na rijeci Vijaka, na samom ulazu u grad Prnjavor, i tu ubili koncem travnja 1992. godine. AHMIĆ, SENAID "SENO", Musliman, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga i odveli u logor zvan Bare u Doboju i zajedno s drugim zatočenim Hrvatima i Muslimanima odvodili na prve crte bojišnice (najčešće na crti Riteši - Majevac) gdje je bio prisiljavan obavljati teške fizičke poslove za potrebe srpskih snaga; pri obavljanju jednog od prisilnih radova poginuo je, 22.06.1992. godine, u selu Dugom Polju (općina Modriča). ALIĆ, AMEL, (Safet), Musliman, muškarac, civil; ubili su ga 10.05.1992. u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. ALIĆ, AMELA, (Safet), Muslimanka, ženska osoba, civil; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. ALIĆ, FAHIR, (Reško), Musliman, muškarac, civil; ubili su ga 10.05.1992. u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. ALIĆ, HANKA, Muslimanka, ženska osoba, civil, rođena 1900. godine u selu Derani, zaselak Bešići; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. ALIĆ, KEMALA, (Safet), Muslimanka, ženska osoba, civil; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. ALIĆ, MIRSAD, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Derani, zaselak Bešići; ubili su ga 10.05.1992. godine pripadnici srpskih snaga u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj). ALIJAGIĆ, MIRSAD, (Muhamed), Musliman, muškarac, civil, rođen 20.03.1966. godine, iz sela Velike (općina Derventa); ubili su ga 08.06.1992. u selu Brezici (općina Derventa), pripadnici srpskih snaga. ALILOVIĆ, ISMET, Musliman, muškarac, iz Dervente; od ranjavanja je umro u derventskoj bolnici. ANĐELIĆ, ANICA, Hrvatica, civil, iz sela Donji Božinci (općina Doboj); [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava pripadnici srpskih snaga ubili su je, tijekom listopada 1992. godine, u selu Donjim Božincima. ANĐELIĆ, ILIJA, Hrvat, civil, iz sela Donji Božinci (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, tijekom listopada 1992. godine, u selu Donjim Božincima. ANĐELIĆ, IVO, Hrvat, civil, rođen 1937. godine, iz sela Gornjeg Svilaja (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Gornjem Svilaju. ANĐELIĆ, JURO, Hrvat, civil, iz sela Gornjeg Svilaja (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Gornjem Svilaju. ANĐELIĆ, KLARA, Hrvatica, civil, rođena 1936. godine, iz sela Gornjeg Svilaja (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su je u selu Gornjem Svilaju. ANĐELIĆ, MATO, Hrvat, muškarac, civil, star oko 50 godina, iz sela Gornjeg Svilaja (općina Odžak); koncem srpnja 1992. godine, iz kuće u Gornjem Svilaju odveli su ga dvojica pripadnika srpskih snaga, Tvrtko Panić i Vuk Rakić zvani Vuk, navodno u zapovjedništvo 16. krajiške brigade, i potom ubili, a u kući su, nakon što su odveli Matu, ubili i njegovu bolesnu punicu. ANĐELIĆ, MIJO, Hrvat, civil, iz sela Gornjeg Svilaja (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Gornjem Svilaju. ANĐIĆ, MARKO, (Petar), Hrvat, civil, rođen 1945. godine, iz sela Bijele (općina Brčko); poginuo je u selu Bijeloj usljed topničkog napada (granatiranja) srpskih snaga na selo. ANTUNOVIĆ, JOZO, Hrvat, civil, rođen 1934. godine, iz sela Vrbovca (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Vrbovcu. ANTUNOVIĆ, JOZO, (Marko), Hrvat, muškarac, rođen 07.01.1960. godine, iz sela Gornjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); dana 07.05.1992. godine oko 21,00 sati, kao zatočenika logora zvanog Magacin kojeg su pripadnici srpskih snaga osnovali u selu Crkvini (općina Bosanski Šamac), strijeljao ga je pripadnik srpskih snaga Slobodan Miljković zvani Lugar, zajedno sa još petnaest zatočenih Hrvata. ARLOVIĆ, IVKA, Hrvatica, civil, rođena 1934. godine, iz sela Oštra Luka (općina Orašje); poginula je ispred obiteljske kuće 10.06.1995. godine, usljed topničkog napada (granatiranja) srpskih snaga, na selo Oštru Luku. BABIĆ, LUKA, (Mato), Hrvat, civil, rođen 1950. godine, iz sela Vidovica (općina Orašje); poginuo je ispred župne crkve 03.11.1992. godine, usljed topničkog napada (granatiranja) srpskih snaga, na selo Vidovice. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava BAGARIĆ, JELA, Hrvatica, civil, rođena 1903. godine, iz sela Bijelih Bara (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su je u selu Bijelim Barama. BAJIĆ, BLAŽ, Hrvat, civil, iz sela Garevca (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine u selu Garevcu. BAKULA, ANTO, zvani Džok, Hrvat, muškarac, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su ga granatom 18.04.1992. godine u Derventi, u blizini Auto-moto društva. BAKULA, MIROSLAV, (Stipo), zvani Miro, Hrvat, civil, rođen 12.03.1952. godine, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su ga 07.05.1992. godine u Derventi na obali rijeke Ukrine. BARIŠIĆ, JELA, Hrvatica, civil, iz sela Modrana (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga ubili su je, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Modranu. BARIŠIĆ, MIRJANA, Hrvatica, civil, iz Gradačca; pripadnici srpskih snaga ubili su je 18.06.1992. godine u Gradačcu. BARTOLOVIĆ, IVO, (Niko), Hrvat, civil, rođen 1925. godine, iz sela Tišine (općina Bosanski Šamac); pripadnici srpskih snaga odveli su ga iz bolnice u Brčkom u logor koji se nalazio u selu Pelagićevu (općina Gradačac), tu su ga držali zatočenog desetak dana, a nakon toga ubili u obližnjoj šumi (u pravcu Srebrenika), neutvrđenog dana 1992. godine. BARUKČIĆ, ANTO, Hrvat, muškarac, civil, star 70 godina, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, lipnja 1992. godine, na stubištu njegove kuće u Dragalovcima. BARUKČIĆ, IVICA, Hrvat, civil, iz sela Dragalovci (općina Doboj); naoružani dobojski Srbi uhitili ga, travnja 1992. godine, i zatvorili u zatvoru zvanom Bare (općina Doboj), brutalno ga premlaćivali i nakon toga, svibnja 1992., ubili. BARUKČIĆ, IVICA, Hrvat, muškarac, civil, rođen 1973. godine, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga prisilili su ga 02.06.1992. godine da na mjesnom katoličkom groblju prekopa nekoliko grobova (tražeći navodno skriveno oružje); ništa od traženog oružja nisu pronašli, pa su ga pretukli, prislonili uza zid grobljanske kapelice i strijeljali. BARUKČIĆ, JOZO, Hrvat, muškarac, civil, rođen 1952. godine, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, srpnja 1992. godine, u njegovoj su ga kući živog zapalili. BARUKČIĆ, JOZO, zvani Brljak, Hrvat, civil, iz sela Dragalovaca (općina [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava Doboj); od strane srpskih snaga ubijen, tijekom veljače 1994. godine, u selu Dragalovcima. BARUKČIĆ, MATO, zvani Bijeli, Hrvat, civil, star 74 godine, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); od strane srpskih snaga ubijen (zaklan), tijekom veljače 1994. godine, u svojoj kući u selu Dragalovcima. BARUKČIĆ, ?, Hrvat, muškarac, civil, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, lipnja 1992. godine, u njegovoj kući u Dragalovcima. BEČIĆ, MINA, Muslimanka, ženska osoba, rođena u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BEČIĆ, NEDŽAD, Musliman, muškarac, iz sela Kotorskog (općina Doboj); poginuo je u selu Kotorsko od granate ispaljene s položaja srpskih snaga, neutvrđenog dana 1992. godine. BEĆIREVIĆ, OMER, (Huso), Musliman, civil, rođen 19.05.1957. godine, iz Dervente (naselje Čardak); poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. BEGANOVIĆ, MIRALEM, (Safet), Musliman, civil, rođen 19.05.1957. godine, iz Dervente (naselje Omeragići); poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. BEGIĆ, ANTO, Hrvat, civil; pripadnici srpskih snaga ubili su ga, tijekom 1992. godine, na željezničkoj postaji Kamen. BEGIĆ, GORDANA, (Ivan), Hrvatica, rođena 17.03.1972., civil, s područja općine Derventa; ubili su je 04.08.1992. pripadnici srpskih snaga. BEGIĆ, (ILIJA) MATO, Hrvat, rođen 04.11.1931. godine, civil, iz sela Tetime (općina Derventa); poginuo je, tijekom lipnja 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. BEGOVIĆ, ALIJA, (Mehmedalija), Musliman, muškarac, civil, iz sela Bukovice Male (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 12.06.1992. godine u selu Bukovici Maloj. BEGOVIĆ, DERVIŠ, Musliman, muškarac, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, u njegovom domu stavili ga u zamrzivač, potom sjeli na zamrzivač i tako sjedili dok se nije ugušio; tada su ubili (zaklali) i njegovu suprugu. BEGOVIĆ, MURADIF, (Murat), Musliman, muškarac, civil, iz sela Bukovice [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava Male (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga pretukli su ga 12.06.1992. godine u selu Bukovici Maloj; psihički očito nestabilan Muradif nakon toga izvršio samoubojstvo vješanjem. BEGOVIĆ, ?, Muslimanka, ženska osoba, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, zaklali su je u njezinom domu u kadi; tada su zamrzavanjem i gušenjem ubili i njenog supruga Derviša. BEKAVAC, ANUŠA, Hrvatica, civil, iz sela Dragalovaca (općina Doboj); ubijena u selu Dragalovcima, tijekom 1992./1994., ručnom bombom koju je nepoznata osoba ubacila u njezinu kuću. BENKOVIĆ, ILIJA, (Marko), Hrvat, civil, rođen 1907. godine, iz sela Ugljara (općina Orašje); poginuo je ispred obiteljske kuće, 20.07.1993. godine, pri topničkom napadu (granatiranju) srpskih snaga na selo Ugljare. BEŠIĆ, ESAD, Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u jednu od svojih baza na planini Ozrenu te ga tamo i ubili. BEŠIĆ, KASIM, Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj), čelni čovjek stranke SDA u selu Grapskoj Gornjoj; pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i zatvorili u Centralni zatvor u Doboju gdje su ga potom i ubili. BEŠIĆ, NEDŽAD, Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u jednu od svojih baza na planini Ozrenu te ga tamo i ubili. BEŠIĆ, RAMIZ, (I.), Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u jednu od svojih baza na planini Ozrenu te ga tamo i ubili. BEŠIĆ, RAMIZ, (II.), Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u Srbiju u Srijemsku Mitrovicu te ga tamo i ubili. BEŠIĆ, VERNER, Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u Srbiju u Srijemsku Mitrovicu te ga tamo i ubili. BEŠIĆ, ZIJAD, Musliman, muškarac, civil, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); pripadnici srpskih snaga, lipnja 1992. godine, uhitili su ga u njegovom selu i odveli u Srbiju u Srijemsku Mitrovicu te ga tamo i ubili. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava BEŠLAGIĆ, ?, Muslimanka, ženska osoba, civil, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga ubili su je, lipnja 1992. godine, u Doboju zajedno s njenim mužem. BEŠLAGIĆ, ?, Musliman, muškarac (suprug Nadin), civil, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga natjerali su ga 04.05.1992. godine da hoda potpuno gol po gradu Doboju, a onda ga zaklali pred njegovim susjedima. BEŠLAGIĆ, ?, Musliman, muškarac, civil, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga ubili su ga, lipnja 1992. godine, u Doboju. BEŠLIĆ, MATO, Hrvat, civil, iz Dervente (naselje Omeragići); poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. BEŠLIĆ, BLAŽ, (Petar), Hrvat, civil, star 91 godinu, iz Dervente; pripadnik srpskih snaga Mihajlo Šainović zvani Mik" (iz naselja Omeragići, Derventa) ubio ga je 01.04.1992. godine, u njegovoj kući (u krevetu) u naselju Omeragićima. Nakon toga je počinitelj zločina kuću zapalio, pa je izgorjelo i pokojnikovo tijelo. BIJELIĆ, MARKO, (Tomo), Hrvat, civil, rođen 1937. godine, iz sela Laništa (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine u selu Laništima. BILJECKI, PETAR, Hrvat, civil, iz Dervente; ubili su ga pripadnici srpskih snaga koji su 27.05.1992. godine granatirali Ulicu 14. srednjobosanske brigade u gradu Derventi (tada je ukupno ubijeno još devet osoba). BISTROVIĆ, DANIJEL, Hrvat, muškarac, civil, iz Dervente; poginuo je u Derventi, tijekom 1992. godine, od granate koju su pripadnici srpskih snaga ispalili na grad Derventu. BJELIĆ, LUKA, (Marijan), Hrvat, civil, rođen 1935. godine, iz sela Vidovica (općina Orašje); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 01.05.1992. godine u selu Vidovicama. BJELKANOVIĆ, DRAGAN, (Niko), Hrvat, civil, rođen 01.12.1948. godine, iz Dervente, naselje zvano Kineska četvrt; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga u njegovom stanu u naselju zvanom Kineska četvrt 12.05.1992. godine, i odveli u stan čiji je vlasnik Miro Banožić gdje su ga odmah potom i ubili. BLAGOJEVIĆ, RUŽA, (Jovan), Hrvatica, civil, rođena 1941. godine, iz sela Bijele (općina Brčko); poginula je u selu Bijeloj od topničke granate ispaljene sa srpskih položaja na selo. BLAŽANOVIĆ, LUKA, (Đuro), Hrvat, muškarac, rođen 1954. godine, iz sela Donjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); pripadnici srpskih snaga su ga [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava bezrazložno uhitili i zatvorili u zatvor zvani Magacin u selu Crkvini (općina Bosanski Šamac); dana 07.05.1992. godine oko 21,00 sati skupina srpskih vojnika, među kojima i Goran Simić zvani Tralja i Slobodan Miljković zvani Lugar došli su u zatvor i bez ikakovog povoda strijeljali 16 zatvorenika hrvatske nacionalnosti, među kojima i Luku. BLAŽEKOVIĆ, LUKA, zvani Kivi, Hrvat, muškarac, civil, iz sela Gornjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); ubili su ga pripadnici srpskih snaga, svibnja 1992. godine, u selu Gornjem Hasiću. BLAŽEVIĆ, ADEM, Musliman, muškarac, civil, rođen 1961. godine u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su ga 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, FEHIMA, Muslimanka, ženska osoba, civil, rođena u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, JUSO, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Deranu, zaselku Bešićima, ubili su ga 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, KADIR, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su ga 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, MEHO, Musliman, muškarac, civil, rođen 1904. godine u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su ga 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, PERO, (Vid), Hrvat, iz sela Bijelog Polja (općina Derventa), pripadnik 101. bosanskobrodske brigade HVO-a; teško ranjen 20.08.1992. pri eksploziji minobacačke granate ispaljene s položaja srpskih snaga iz okupiranog sela Begluka (općina Derventa) na liniju obrane HVO-a; zbog teških ozljeda glave preminuo 24.09.1992. BLAŽEVIĆ, ZUHRA, Muslimanka, ženska osoba, civil, rođena 1904. godine u selu Deranu, zaselku Bešićima; ubili su je 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj) pripadnici srpskih snaga. BLAŽEVIĆ, ZUMRA, Muslimanka, ženska osoba, civil, rođena u selu Deranu, zaselku Bešićima; živu su je zapalili i tako ubili 10.05.1992. godine u njezinoj kući, u selu Grapskoj Gornjoj (općina Doboj), pripadnici srpskih snaga. BLATANČIĆ, ILIJA, Hrvat, civil, iz sela Donjih Vrela (općina Bosanski Brod); ubili su ga pripadnici srpskih snaga neutvrđenog dana 1992. godine, u selu Donjim Vrelima (općina Bosanski Brod). [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava BLATANČIĆ, JOZIKA, (Stipo), Hrvat, rođen 1953. godine, civil, iz sela Donjih Vrela (općina Bosanski Brod); ubili su ga pripadnici srpskih snaga 12.05.1992. godine u selu Donjim Vrelima (općina Bosanski Brod). BLATANČIĆ, JOZO, Hrvat, muškarac, civil, rođen u selu Vrelima (općina Bosanski Brod); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, ožujka 1992. godine, u Kamenu na starom mostu, a njegovo tijelo bacili u kanal. BOŠNJAK, ANDRIJA, Hrvat, civil, rođen 1935. godine, iz sela Vrbovačkog Lipika (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Vrbovačkom Lipiku. BOŠNJAK, JANJA, Hrvatica, civil, rođena 1930. godine, iz sela Vrbovačkog Lipika (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su je u selu Vrbovačkom Lipiku. BOŽIĆ, ANDRIJA, zvani Kobac, Hrvat, civil, rođen 1915. godine, iz sela Potočana (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Potočanima, lipnja 1992. godine, tako što su ga objesili, a potim zapalili. Tijekom dana, dok je visio, psi su grizli i otkidali njegovo meso s ruku i nogu. BOŽIĆ, MARKO, Hrvat, civil, iz sela Srdenje Slatine (općina Bosanski Šamac); kao zatočenika ubili su ga, neutvrđenog dana 1992. godine, pripadnici srpskih snaga. BOŽIĆ, RUŽA, Hrvatica, civil, iz sela Pećnik (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su je, a potom ubili, neutvrđenog dana 1992. godine, u selu Pećniku. BRAJIĆ, HAJRUDIN, (Ibrahim), Musliman, rođen 24.10.1954. godine, pripadnik 105. modričke brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga zarobili su ga i zatvorili u policijskoj postaji u Modriči, a nakon brutalnog mučenja ubili 03.05.1992. godine. BRANDIĆ, ANTO, (Mato), zvani Anteša, Hrvat, civil, rođen 1940. godine, iz sela Donjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); kao zatočenika ubili su ga 29.07.1992. godine pripadnici srpskih snaga. BRANDIĆ, ANTO, (Mato), zvani Dikan, Hrvat, civil, rođen 1946. godine, iz sela Donjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); dana 26.04.1992. godine uhitio ga je Slobodan Miljković zvani Lugar, pripadnik srpskih snaga i odmah zatvorio u logoru kojeg su mjesne srpske paravlasti osnovale u zgradi TO-a (Teritorijalne obrane) u Bosanskom Šamcu. Miljković ga je tukao drvenom motkom i tako ubio, a potom zapovjedio da pokojnikovo tijelo bace u rijeku Savu. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava BRANDIĆ, MIROSLAV, (Niko), zvani Miro, Hrvat, iz sela Hasića (općina Bosanski Šamac), pripadnik (zapovjednik odjeljenja) 104. bosanskošamačke brigade HVO-a; poginuo je 24.05.1992. u borbama sa srpskim snagama (tijelo je pokopano na groblju u selu Domaljevcu 29.09.1995.). BRANDIĆ, NIKO, (Ivo), zvani Nita, Hrvat, civil, rođen 07.09.1959. godine, iz sela Donjeg Hasića (općina Bosanski Šamac); pripadnici srpskih snaga bezrazložno su ga uhitili i zatvorili u zatvor zvani Magacin u selu Crkvini (općina Bosanski Šamac). Dana 07.05.1992. godine oko 21,00 sati skupina srpskih vojnika, među kojima i Goran Simić zvani Tralja i Slobodan Miljković zvani Lugar, bez ikakovog povoda strijeljali 16 zatvorenika hrvatske nacionalnosti, među kojima i Niku Brandića. BREKALO, LUKA, (Ilija), Hrvat, iz sela Bukovca pokraj Modrana (općina Derventa), pripadnik 103. derventske brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga 29.09.1992. na području sela Koraće (općina Bosanski Brod) zajedno s još dvojicom suboraca (Mirkom Jurakićem i Ilijom Kovačevićem). Od tada im se gubi svaki trag, a prema neprovjerenim izvješćima mučeni su i ubijeni od pripadnika srpskih snaga. BREKALO, STIPO, (Mijiat), Hrvat, civil, rođen 01.09.1971. godine, iz sela Brezika (općina Derventa); poginuo je, tijekom lipnja 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga. BREŠKIĆ, IVAN, (Ive), Hrvat, muškarac, iz sela Vukšića Donjeg (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine. BRKIĆ, ALIJA, Musliman, civil, iz Odžaka; pripadnici srpskih snaga ubili su ga u gradu Odžaku. BRKIĆ, IDRIZ, Musliman, civil, iz Odžaka; pripadnici srpskih snaga ubili su ga u gradu Odžaku. BRKIĆ, NUSRET, Musliman, civil, iz sela Gornje Lednice (općina Gradačac); od strane naoružanih Srba brutalno ubijen (travnja/svibnja? - zabilj. auktora) 1992. godine. BRZICA, PETAR, Hrvat, (Jozo), civil, rođen 15.11.1928. godine, iz Dervente; ubili su ga pripadnici srpskih snaga koji su 27.05.1992. godine granatirali Ulicu 14. srednjobosanske brigade u gradu Derventi (tada je ubijeno još osam osoba). BUBALO, ANTO, (Mate), Hrvat, rođen 07.01.1923. godine, civil, iz sela Zelenika (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 13.05.1992. godine granatom koju su ispalili na selo Zelenike. BUCIĆ, BOŽO, Hrvat, civil, rođen 1940. godine, iz sela Gornjeg Svilaja [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Gornjem Svilaju. BULJAN, DUŠKO, Hrvat, muškarac, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su ga ispaljenom granatom 18.04.1992. godine u Derventi, u blizini Auto-moto društva. BULJAN, MARIO, (Ivo), Hrvat, iz sela Bosanskog Dubočca (općina Derventa), pripadnik 103. derventske brigade HVO-a; smrtno stradao 19.07.1992. godine u selu Bosanskom Dubočcu; pokopan je u selu Bosanskom Dubočcu, na mjesnom groblju Banici. BUNDAVICA, AHMET, Musliman, civil, iz naselja Omeragića u Derventi; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga u naselju Omeragićima i odveli u logor u Starom mlinu na rijeci Vijaka, na samom ulazu u grad Prnjavor. Njega su brutalno tukli pripadnici srpskih snaga među kojima i Vlado Budišić, Đorđe Radan i Milan Vuković. Dana 11.06.1992. godine, u kasnim noćnim satima podlegao je tijekom premlaćivanja. CAKIĆ, EMIR, (Salem), Musliman, civil, rođen 27.05.1961. godine, iz Dervente (naselje zvano Kineska četvrt); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga u Derventi, u naselju zvanom Kineska četvrt, 12.05.1992. godine, i odveli u vojarnu JNA gdje su ga odmah potom i ubili. CELOVAC, SABINA, Muslimanka, djete staro devet godina, iz sela Gornjeg Rahića (općina Brčko); ubijena je 03.09.1993. godine u Gornjem Rahiću granatom ispaljenom s položaja srpskih snaga. CERIKAN, JOZO, Hrvat, civil, iz sela Donjih Vrela (općina Bosanski Brod); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, tijekom svibnja 1992. godine, u selu Donjim Vrelima (općina Bosanski Brod). CVIJANOVIĆ, MILENA, Hrvatica, civil, rođena 1965. godine iz sela Bijele (općina Brčko); poginula je u selu Bijeloj od topničke granate ispaljene na selo sa srpskih položaja. CVITKUŠIĆ, ANĐA, Hrvatica, civil, iz sela Garevca (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su je, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Garevcu. ČABRAJA, ZORAN, Hrvat, muškarac, civil, rođen 1947. godine, iz sela Koraća (općina Bosanski Brod); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 14.08.1992. godine u selu Koraćima. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava ČALIĆ, ZLATKO, (Ilija), Hrvat, rođen 06.03.1968., iz sela Gornjih Šušnjara (općina Derventa), pripadnik 3. bojne ("Modran") 103. derventske brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga ubili su ga 18.06.1992. godine u rodnom selu. ČANČAR, ANTO, Hrvat, civil, iz sela Novog Sela (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u Novom Selu. ČAVALIĆ, SALIH, Musliman, muškarac, iz sela Kotorskog (općina Doboj); poginuo u naselju Kotorskom od ispaljene granate s položaja srpskih snaga, neutvrđenog dana 1992. godine. ČAVARUŠIĆ, IVKA, Hrvatica, žene Lovre, rođena 1926. godine, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su je, tijekom kolovoza 1992. godine, u njenoj kući u Derventi. Zajedno s njom, na isti način, ubili su i njenu kći Željku. ČAVARUŠIĆ, ŽELJKA, (Lovre), Hrvatica, rođena 17.02.1957. godine, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su je, tijekom kolovoza 1992. godine, u njenoj kući u Derventi. ČEHIĆ, DAMIR, (Husein), Musliman, civil, iz Dervente; poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene sa srpskih položaja. ČEHIĆ, HUSEIN, Musliman, civil, iz Dervente; poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene sa srpskih položaja. ČEHIĆ, IVAN, (Ive), Hrvat, muškarac, iz sela Laništa (općina Brčko); ubili su ga 08.05.1992. godine pripadnici srpskih snaga prilikom oružane agresije na njegovo selo. ČEHIĆ, SAKIB, (Ibrahim), Musliman, muškarac, iz sela Grapske Gornje (općina Doboj); ubili su ga 10.05.1992. godine u selu Grapskoj Gornjoj pripadnici srpskih snaga. ČELIKOVIĆ, DŽEVAD, zvani Čuklja, Musliman, civil; poginuo je na stadionu u Slavonskom Brodu 15.07.1992. godine od granate ispaljene sa srpskih položaja iz Bosanske posavine. ČELIKOVIĆ, HALIL, Musliman, civil, iz Odžaka; pripadnici srpskih snaga ubili su ga u gradu Odžaku. ČIČAK, STIPO, (Filip), Hrvat, muškarac, civil, iz Doboja; pripadnici srpske policije u zatvoru u Doboju, u lipnju 1992. godine, toliko su ga pretukli da je sav krvav umro na rukama zatvorenika Marka Šalića. ČOLIĆ, JOZO, Hrvat, iz sela Dragalovaca (općina Doboj), civil; od strane [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava srpskih snaga uhićen i zatočen u zatvoru Bare (u prostoru vojnog skladišta JNA koje se nalazilo u dobojskom naselju Rudanka). Kao zatočenik s još nekoliko zatočenika odveden je na prvu liniju bojišnice na lokalitetu Putnikovo Brdo; poginuo pri obavljanju prisilnih fizičkih radova. ČONDRIĆ, ANDRIJA, (Filip), Hrvat, muškarac, rođen 19.09.1949. godine, pripadnik 101. bosanskobrodske brigade HVO-a; ranjen je, oko 09.04.1992. godine, u borbi s pripadnicima srpskih snaga na području sela Kuljenovaca (općina Derventa). Kako nije bilo moguće izvući ga, pao je u ruke pripadnicima srpskih snaga, koji su ga doslovno skalpirali, lubanju probili tvrdim predmetom i prosuli mozak (sve navedeno utvrđeno je u nazočnosti četvorice europskih promatrača, kad je tijelo dobiveno od srpske strane; tijelo je mrtvačkim kolima odvezeno u selo Begluke, općina Derventa, i pokopano). ČEKIĆ, IVO, (Juro), Hrvat, civil, rođen 1928. godine, iz sela Vukšića Donjeg (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine u selu Vukšiću Donjem. ĆATIĆ, PAVO, Hrvat, civil, iz sela Srednje Slatine (općina Bosanski Šamac); kao zatočenika ubili su ga, neutvrđenog dana 1992. godine, pripadnici srpskih snaga. ĆEMANOVIĆ, ALIJA, Musliman, civil, iz Dervente; poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke granate ispaljene sa srpske strane. ĆEMANOVIĆ, EMIR, (Alija), Musliman, civil, iz Dervente; poginuo je, tijekom 1992. godine, od topničke strane ispaljene od strane srpskih snaga. ĆESIĆ, ISMET, Musliman, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga ubili su ga iz pješačkog oružja 19.04.1992. godine u Derventi, u blizini "Šumske uprave". ĆOSIĆ, MATO, (Juro), Hrvat, civil, rođen 06.11.1954. godine; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, zatočili u zatvor Bare (u prostoru vojnog skladišta JNA koji se nalazio u Doboju, u naselju Rudanka) i ubili 11.07.1992. godine. ĆUMUROVIĆ, ESAD, Musliman, civil, rođen 1945. godine, iz Orašja; poginuo je na ulici u Orašju, neutvrđenog dana 1995. godine, od topničke granate upućene sa srpskih položaja na Orašje. DAMJANOVIĆ, MARIJAN, (Marko), Hrvat, civil, rođen 1945. godine, iz sela Tolise (općina Orašje); poginuo je ispred obiteljske kuće, neutvrđenog dana 1992. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga na Tolisu. DERVIŠEVIĆ, MUZEJNA, (Mehmedalija), Muslimanka, civil, rođena 1942.[3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava godine, iz Orašja; poginula je ispred obiteljske kuće, neutvrđenog dana 1995. godine, od topničke granate ispaljene s položaja srpskih snaga na Orašje. DOLIBAŠIĆ, ANTO, (Mijat), Hrvat, civil, star oko 50 godina, iz sela Luga (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga iz sastava postrojbe zvane Šešeljevci ubili su ga (zaklali) 03.05.1992. godine u njegovoj kući u selu Lugu (općina Derventa) zajedno sa sinom i suprugom. DOLIBAŠIĆ, MARINKO, (Anto), Hrvat, civil, star oko 20 godina, iz sela Lug (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga iz sastava postrojbe zavne Šešeljevci ubili su ga (zaklali) 03.05.1992. godine u roditeljskoj kući u selu Lugu (općina Derventa) zajedno s ocem i majkom. DOLIBAŠIĆ, PERA, Hrvatica, civil, supruga Ante, stara oko 45 godina, iz sela Luga (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga iz sastava postrojbe zvane Šešeljevci ubili su je (zaklali) 03.05.1992. godine u njezinoj kući u selu Lugu (općina Derventa) zajedno sa sinom i mužem. DOMAZET, ANTO, Hrvat, iz sela Riječana Donjih (općina Modriča), pripadnik 105. modričke brigade HVO-a; ubili su ga u rodnom selu, tijekom srpnja 1992. godine, pripadnici srpskih snaga. DOMINKOVIĆ, DAMIR, (Ljubomir), Hrvat, civil, rođen 1977. godine, iz sela Matića (općina Orašje); poginuo je ispred obiteljske kuće 07.08.1995. godine, od topničke granate ispaljene od strane srpskih snaga na selo Matiće. DOKNJAŠ, RUŽA, (Vidan), Hrvatica, civil, rođena 1929. godine, iz sela Vidovica (općina Orašje); pripadnici srpskih snaga ubili su je 01.05.1992. godine u selu Vidovicama. DRAGANOVIĆ, DRAGAN, Hrvat, muškarac, civil, rođen 1965. godine, iz Ključa (općina Ključ); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga i zatočili u logoru Manjači kod Banje Luke. Osobno ga je, neutvrđenog dana lipnja 1992. godine, ubio zapovjednik logora, osoba zvana Pop. DRAGIĆ, ?, Hrvat, civil, iz sela Kladara (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Kladaru. DRLJAČIĆ, SEFHUDIN, Musliman, muškarac, civil; pripadnici srpske policije uhitili su ga i zatvorili, a potom brutalno pretukli u zatvoru, u Bosanskom Šamcu. U ćeliji se ugušio u vlastitoj krvi. Mrtvo tijelo odnijeli su u nepoznatom pravcu. DUBRAVAC, ANTO, (I.), Hrvat, civil, s područja općine Modriča; pripadnici srpskih snaga ubili su ga (zaklali) 04.05.1992. godine na lokalitetu Cerova [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava Kosa (općina Modriča). Među počiniteljima ovog zločina bili su Veljko Lukić (mlađi) i Živko Đukić zvani Žiža, obojica iz sela Skugrića Gornjeg. DUBRAVAC, ANTO,( II.), Hrvat, iz sela Riječana Donjih (općina Modriča), pripadnik 105. modričke brigade HVO-a; mučki su ga ubili pripadnici srpskih snaga u njegovu selu, tijekom srpnja 1992. godine. DUBRAVAC, MARIJA, Hrvatica, civil, s podrčja općine Modriča; pripadnici srpskih snaga ubili su je (zaklali) 04.05.1992. godine na lokalitetu Cerova Kosa (općina Modriča). DUBRAVAC, PERICA, (Tomo), Hrvat, rođen 09.09.1933. godine, pripadnik 107. gradačačke brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga zarobili su ga i zatvorili u logoru koji su osnovali u selu Pelagićevu (općina Gradačac) gdje su ga i ubili, neutvrđenog dana 1992. godine. DUJKOVIĆ, TIHOMIR, Hrvat, civil, iz grada Odžaka; ubijen je u Odžaku, ožujka 1992. godine, pri diverzantsko-terorističkoj akciji pripadnika JNA koji su u prostorijama Hrvatskog kulturnog društva "Napredak" u Odžaku podmetnuli eksploziv. DURAKOVIĆ, OSMAN, (Taib), Musliman, muškarac, civil, rođen 10.10.1942. godine; poginuo je u selu Lužanima Bosanskim (općina Derventa), neutvrđenog dana 1992. godine, tijekom zračnog napada na prognanički zbjeg, kojeg su izveli borbeni zrakoplovi srpskih snaga. DURAKOVIĆ, SENAD, Musliman, muškarac, civil, rođen 18.08.1967. godine; poginuo je u selu Lužanima Bosanskim (općina Derventa), neutvrđenog dana 1992. godine, tijekom zračnog napada na prognanički zbjeg, kojeg su izveli borbeni zrakoplovi srpskih snaga. DURMIĆ, SALIH, (Smajo), Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Ševarlijama (općina Doboj); pripadnici postrojbe srpskih snaga pod zapovjedništvom Nikole Jorgića ubili su ga 18.06.1992. godine u selu Ševarlijama, a njegovo mrtvo tijelo izmasakrirali. DURMIĆ, SMAJO, Musliman, muškarac, civil, rođen u selu Ševarlijama (općina Doboj); pripadnici postrojbe srpskih snaga pod zapovjedništvom Nikole Jorgića ubili su ga 18.06.1992. godine u selu Ševarlijama, a njegovo mrtvo tijelo izmasakrirali. DUSPARA, ANTE, Hrvat, civil, iz sela Gornjih Vrela (općina Bosanski Brod); ubio ga je, neutvrđenog dana 1992. godine, pripadnik srpskih snaga prezimenom Šljuka (sin Žarka) iz sela Gornjih Vrela. DUSPARA, ANTO, Hrvat, civil, zanimanjem stomatolog, iz Modriče; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga i zatvorili u prostoriju policijske postaje u Modriči, te nakon brutalnog mučenja ubili 05.05.1992. godine.[3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava DUSPARA, ILIJA, (Mijo), Hrvat, rođen 16.10.1954. godine, iz sela Donjih Vrela (općina Bosanski Brod), pripadnik 101. bosanskobrodske brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga Beli orlovi predvođeni Draganom Mićićem zarobili su ga 25.03.1992. godine na kontrolnoj točki koju su postavili na ulasku u selo Donja Vrela. Zajedno s njim zarobljni su Franjo Matanović i još jedan pripadnik HVO-a u kojeg su pripadnici Belih orlova pucali i teško ranili. Nakon kraćeg maltretiranja odvezli su ih u selo Liješće gdje ih zatvaraju u svlačionici na nogometnom igralištu. Nakon višesatnog brutalnog iživljavanja u kojem su sudjelovali Nenad Miličić i jedan Srbin prezimenom Trivković (obojica iz sela Liiješća), ubijaju ga zajedno s Franjom Matanovićem u prvim satima dana 26.03.1992. godine, a tijela bacaju u rijeku Savu. Leš je pronađen nakon sedam dana, na obali rijeke Save u Bosanskom Šamcu. Obdukcija je izvršena u Slavonskom Brodu u tamošnjem Medicinskom centru na Odjelu patologije i sudske medicine, travnja 1992. godine; pokojnikovo tijelo je potom pokopano na gradskom groblju u Slavonskom Brodu. DUSPARA, NIKO, Hrvat, star 50 godina, civil, invalid (bez jedne noge), iz sela Donjih Vrela (općina Bosanski Brod); nakon uhićenja i odvođenja ubili su ga pripadnici srpskih snaga, 25.03.1992. godine, u selu Liješću (općina Bosanski Brod); prije ubojstva oduzeli su mu (opljačakali) novac. DŽEBIĆ, SLAVKO, (Ivo), Hrvat, civil, rođen 1966. godine, iz Bosanskog Šamca; pripadnici srpskih snaga ubili su ga 17.04.1992. godine ispred njegove kuće u Bosanskom Šamcu. DŽELILOVIĆ, SENAD, Musliman, muškarac, iz sela Kotorskog (općina Doboj); poginuo je u selu Kotorskom, neutvrđenog dana 1992. godine, od granate ispaljene s položaja srpskih snaga. DŽENANOVIĆ, BAHRIJA, Musliman, civil, iz Odžaka; pripadnici srpskih snaga ubili su ga u gradu Odžaku. DŽOJIĆ, DRAGUTIN, (Mirko), Hrvat, civil, rođen 1955. godine, iz sela Donje Mahale (općina Orašje); poginuo je ispred obiteljske kuće 26.06.1992. godine, od topničke granate ispaljene sa srpskih položaja na selo Donju Mahalu. DŽOJIĆ, MARIJA, (Đuro), Hrvatica, civil, rođena 1959. godine, iz sela Donje Mahale (općina Orašje); poginula je ispred obiteljske kuće 06.09.1992. godine, od topničke granate ispaljene sa srpskih položaja na Donju Mahalu. ĐALIĆ, ZLATKO, (Momčilo), zvani Batan, Srbin, muškarac, rođen 13.06.1955. godine, iz Dervente, oženjen Hrvaticom; do kritičnog dana kad je zarobljen radio u policijskoj postaji u Derventi kao šef Kriminalističkog odjela; javno je odbio poziv općinskih čelnika SDS-a da sudjeluje u pripremii provedbi agresije na Hrvate i Muslimane derventske općine; pripadnici srpskih snaga [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava zarobili su ga na njegovom radnom mjestu, a potom ubili, 20.04.1992. godine, u gradu Derventi, u Ulici Mladena Stojanovića. ĐOGAŠ, BARIŠA, Hrvat, civil, rođen 1926. godine, iz sela Vrbovca (općina Odžak); pripadnici srpskih snaga ubili su ga u selu Vrbovcu. ĐURIĆ, IVO, (Đuro), Hrvat, civil, rođen 1936. godine, iz sela Donje Mahale (općina Orašje); poginuo je ispred obiteljske kuće 22.07.1993. godine, od topničkog granatiranja sa srpskih položaja. EMINOVIĆ, HARIS, Musliman, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga i odveli u logor zvan Bare u Doboju. Zajedno s drugim zatočenim Hrvatima i Muslimanima odvodili su ga na prve crte bojišnice (najčešće na crti Riteši - Majevac) gdje je bio prisiljavan obavljati teške fizičke poslove za potrebe srpskih snaga; pri obavljanju jednog od prisilnih radova poginuo je 22.06.1992. godine u selu Dugom Polju (općina Modriča). EVIĆ, ILIJA, zvani Ile, Hrvat, rođen 1959. godine, iz sela Grebnica (općina Bosanski Šamac); iz bolnice u Brčkom pripadnici srpskih snaga odveli su ga u logor u selo Pelagićevo (općina Gradačac) i držali zatočenog desetak dana, a nakon toga, 09.06.1992. godine, ubili u obližnjoj šumi (u pravcu Srebrenika). EVIĆ, MARKO, (Ante), Hrvat, civil, rođen 1949. godine, iz sela Donjeg Hasića (općina Bosanski Šamac). Kao zatočenika ubili su ga 07.06.1992. godine pripadnici srpskih snaga; postoji osnovana sumnja da su ga ubili Predrag Lazarević zvani Laki i osoba zvana Beli, obojica pripadnici postrojbe srpskih snaga zvane Šešeljevci. EVIĆ, ?, Hrvat, muškarac, civil, rođen u selu Gornjem Hasiću (općina Bosanski Šamac); ubili su ga pripadnici srpskih snaga, neutvrđenog dana 1992. godine, u selu Hasiću; postoji osnovana sumnja da su ga ubili Predrag Lazarević zvani Laki i osoba zvana Beli, obojica pripadnici postrojbe srpskih snaga zvane Šešeljevci. FERIĆ, MUSTE, Musliman, muškarac, civil, rođen u Doboju; pripadnici postrojbe srpskih snaga pod zapovjedništvom Nikole Jorgića ubili su ga 18.06.1992. godine u selu Ševarlijama. Nakon počinjenog zločina pokojnikovo tijelo su izmasakrirali. FILIPOVIĆ, IKA, (Filip), Hrvatica, civil, iz sela Laništa (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su je 08.05.1992. godine u selu Laništima. FILIPOVIĆ, JELA, (Tomo), Hrvatica, civil, iz sela Laništa (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su je 08.05.1992. godine u selu Laništima. FILIPOVIĆ, JOSIP, (Ivo), zvani Jožo, Hrvat, rođen 28.06.1965. godine, iz sela [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava Boderišta (općina Brčko), pripadnik 2. bojne 108. brčačke brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine kod groblja u selu Laništa (općina Brčko). Srbi su nakon počinjenog zločina pokojnikovo tijelo vezali lancem za vojno vozilo (transporter) i vukli ga kroz selo. Iznakaženo tijelo pronašli su mještani 10.05.1992. godine u odvodnom kanalu pokraj puta; pokopan je 11.05.1992. godine na mjesnom groblju u selu Boderištu. FILIPOVIĆ, MATO, (Filip), Hrvat, civil, iz sela Laništa (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine u selu Laništima. FILIPOVIĆ, OMER, Musliman, muškarac, iz grada Prijedora (općina Prijedor); predsjednik MBO (Muslimansko bošnjačka organizacija) u Prijedoru; pripadnici srpskih snaga, svibnja 1992. godine, ubili su ga u logoru Manjači. FILIPOVIĆ - MATANOVIĆ, ANTE, Hrvat, muškarac, iz sela Laništa (općina Brčko); ubili su ga pripadnici srpskih snaga pri napadu na selo, tijekom svibnja 1992. godine. Iznakaženo tijelo je naknadno pronađeno. FRANJIĆ, ANTO, (Ivo), zvani Tunjo, Hrvat, civil, rođen 1946. godine, iz sela Vukšića Donjeg (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 08.05.1992. godine u selu Vukšiću Donjem. GAGULIĆ, JOZO, Hrvat, civil, iz sela Garevca (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Garevcu. GAGULIĆ, MARKO, Hrvat, civil, iz sela Garevca (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Garevcu. GAGULIĆ, PAVO, Hrvat, iz sela Garevca (općina Modriča), pripadnik 105. modričke brigade HVO-a; tijekom prvog napadaja na selo Garevac, 27.06.1992. godine, ubijen je na kućnom pragu minobacačkom granatom ispaljenom od strane srpskih snaga, s položaja u selu Miloševcu (općina Modriča); pokopan je na mjesnom katoličkom groblju u Garevcu. GAGULIĆ, TOMO, Hrvat, civil, iz sela Garevca (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Garevcu. GALIĆ, ANTO, Hrvat, civil, iz sela Kladara Donjih (općina Modriča); ubili su ga, pred njegovom kućom u rodnom selu, pripadnici srpskih snaga, tijekom okupacije sela 1992. godine. GALIĆ, JAKOV, Hrvat, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, zatočili u zatvor Bare (smještenom u prostoru vojnog skladišta JNA koje se nalazilo u Doboju, u naselju Rudanka) i ubili 12.07.1992. godine. [3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava GALIĆ, PERO, (Marijan), Hrvat, civil, iz sela Tišine (općina Bosanski Šamac); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 19.04.1992. godine u selu Novom Selu (općina Bosanski Šamac). GANIĆ, MUJO, Musliman, civil, rođen 1950. godine, iz Odžaka; pripadnici srpskih snaga ubili su ga u gradu Odžaku. GANIĆ, KEMAL, Musliman, muškarac, civil; poginuo je na stadionu u Slavonskom Brodu 15.07.1992. godine od granate ispaljene sa srpskih položaja iz Bosanske posavine. GARIĆ, IVKA, Hrvatica, žena, civil, rođena 1917. godine, iz sela Koraća (općina Bosanski Brod); pripadnici srpskih snaga ubili su je 04.06.1992. godine u selu Koraću. GAVRAN, ALOJZ, Hrvat, civil, iz Dervente; ubili su ga pripadnici srpskih snaga koji su 27.05.1992. godine granatirali Ulicu 14. srednjobosanske brigade u gradu Derventi (tada je ubijeno još osam osoba). GAVRAN, MIJO, Hrvat, star 41 godinu, civil, iz sela Žeravca (općina Derventa); ubili su ga, tijekom 1992. godine pripadnici srpskih snaga u selu Žeravcu. GAŠIĆ, ?, Hrvat, civil, iz sela Kladara (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su ga, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Kladarima. GAŠIĆ, ?, Hrvatica, civil, iz sela Kladara (općina Modriča); pripadnici srpskih snaga uhitili su je, a potom ubili, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Kladarima. GAŠPAR, JOZO, (Mato), Hrvat, civil, rođen 08.03.1930. godine, iz sela Modrana (općina Derventa); pripadnici srpskih snaga ubili su ga 18.09.1992. godine u Bosanskom Brodu. GAŠPAREVIĆ, PAVO, (Ivo), Hrvat, iz sela Domaljevca (općina Bosanski Šamac), pripadnik 104. bosanskošamačke brigade HVO-a; poginuo je 24.10.1993. u borbama sa srpskim snagama. GLAVIĆ, SADMIR, Musliman, muškarac, civil; poginuo je u selu Lužanima Bosanskim (općina Derventa), neutvrđenog dana 1992. godine, tijekom zračnog napada na prognanički zbjeg, kojeg su izveli borbeni zrakoplovi srpskih snaga. GOGIĆ, BARIŠA, Hrvat, civil, iz Dervente; pripadnici srpskih snaga uhitili su ga i zatočili u zatvor Bare (smještenom u prostoru vojnog skladišta JNA koji se nalazio u Doboju, u naselju Rudanka) i ubili 12.07.1992. godine.[3.6.2008 22:29:38] Popis zrtava GREGUREVIĆ, LUKA, (Marko), Hrvat, rođen 1955. godine, iz sela Domaljevca (općina Bosanski Šamac), pripadnik 104. bosanskošamačke brigade HVO-a; pripadnici srpskih snaga su ga uhitili i zatočili u zatvoru zvanom Magacin, u selu Crkvini (općina Bosanski Šamac). Dana 07.05.1992. godine oko 21,00 sati skupina srpskih vojnika, među kojima i Goran Simić zvani Tralja i Slobodan Miljković zvani Lugar, bez ikakovog povoda strijeljali su 16 zatvorenika hrvatske nacionalnosti, među kojima i Luku Gregurevića. GRGIĆ, DELFA, Hrvatica, civil, rođen 1908. godine, iz sela Cerika (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su je (ispalili hitac u usta iz neposredne blizine), tijekom lipnja 1992. godine, u selu Ceriku, u dvorištu kuće čiji je vlasnik Milan Vidović. Zajedno s njom ubili su (tupim predmetom) i njenu kći Jelu (1929.). Tijela ubijenih žena pokopana su u dvorištu u kojem su i ubijene. GRGIĆ, ILIJA, Hrvat, civil, iz sela Turića (općina Gradačac); pripadnici srpskih snaga ubili su ga, tijekom rujna 1992. godine, u Turiću. GRGIĆ, JELA, (Delfa), Hrvatica, civil, rođen 1929. godine, iz sela Cerika (općina Brčko); pripadnici srpskih snaga ubili su je udarcima tupim predmetom u glavu, tijekom lipnja 1992. godine, u selu Ceriku, u dvorištu kuće čiji je vlasnik Milan Vidović. Zajedno s njom ubili su (tupim predmetom) i njenu majku Delfu (1908.). Tijela ubijenih žena pokopana su u dvorištu u kojem su i ubijene. GRGIĆ, KARLO, Hrvat, muškarac, iz Doboja; do rata je radio kao načelnik MUP-a u Doboju. Srbi su ga uhitili i zatočili u dobojskom zatvoru, a potom odveli iz zatvora i ubili, neutvrđenog dana 1992. godine, zajedno sa Dragom Martinovićem, u Doboju. GRGIĆ, ?, Hrvatica, ženska osoba, majka Karla, civil, iz Doboja; pripadnici srpskih snaga su je silovali, neutvrđenog dana 1992. godine, nakon čega je odmah umrla. GUZEJ, ZVONKO, Hrvat, pripadnik HVO-a; pripadnici srpskih snaga zarobili su ga, a potom ubili, listopada 1992. godine, u Bosanskom Brodu. GVOZDEN, BENJAMIN, Hrvat, muškarac, iz sela Kotorskog (općina Doboj); ubijen je u selu Kotorskom granatom ispaljenom s položaja srpskih snaga, neutvrđenog dana 1992. godine.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#646 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Valter Gustav »

Grean wrote: 09/01/2021 01:16
tetka762 wrote: 08/01/2021 11:18
Evo hajmo se složiti da nije bilo plana. U čemu je razlika reci mi? Jel to umanjuje zločin? Hoće se ljudi ustat iz mrtvih, kuće same obnovit? Evo Ahmići su planirani, Grabovica nije i šta sad? U čemu je razlika? Možeš objasniti. Nikad mi nisu bili jasni ovakvi profili ljudi :roll:
Treba imati nesto u glavi da bi se shvatila razlika od zlocina grupe zlocinaca koji su na zalost bili u nasoj vojsci i onog sto po mom misljenju tempur implicira, da je neko sjedio u Sarajevu i planirao zlocine pa smisljeno poslao ove da to urade.

Naravno da to ljude nece vratiti niti umanjuje tragediju, radi se o necem sasvim drugom.

Usput receno @tempur, 33 zrtva je navodno bio pripadnik Armije BiH koji im se suprostavio. Njegovo ime nije na spomeniku zrtvama ili na bilo kojem spomeniku, na zalost.

Eto, necu vise o tom na ovoj temi.
Mogao bi donekle razumjeti one sto su ratovali protiv HVO da to urade,ali nece mi nikada biti jasno sto je to trebalo ovima nasima iz Sarajeva da to rade.I ja bi se suprostavio tome kao taj nas vojnik.Bilo bi lijepo znati ime tog vojnika koji se suprotstavio i platio glavom.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... ici/389310

Last edited by Valter Gustav on 10/01/2021 04:00, edited 2 times in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#647 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Grean »

Valter Gustav wrote: 10/01/2021 00:21 Mogao bi donekle razumjeti one sto su ratovali protiv HVO da to urade,ali nece mi nikada biti jasno sto je to trebalo ovima nasima iz Sarajeva da to rade.I ja bi se suprostavio tome kao taj nas vojnik.Bilo bi lijepo znati ime tog vojnika koji se suprotstavio i platio glavom.
Nema tu razlike ratovali protiv HVO-a ili ne, kljuc je profil onih koji su to uradili. Mnogim od njih nema njihovih ili nasih, zna se kako su se pojedinci ponasali i prema svojim u Sarajevu a i izvan.

Za ovog vojnika ima malo informacija sem da je bio Hrvat iz Sarajeva u Armiji BiH. Oprecne su informacije kojoj je jedinici pripadao. Ovdje je objasnjeno u tekstu a tim da i oni insinuiraju da je to naredjeno odozgo, tj. ciljaju na Sefera u sta ja ne vjerujem ni 1% a na kraju krajeva bar neko od osudjenih bi to iskoristio da se iscupa a nije.

Naknadne pameti moze se reci a govorilo se i tad nakon sto se desilo, najveca greska komande bila sto je jedinica smjestena u hrvatsko selo, pogotovo pred planirana borbena dejstva kao i to da se rjesavanje slucaja guralo dugo pod tepih. Negdje pred kraj rata je procesiurano cini mi se.
Misterija 33. žrtve

Većini žrtava Grabovice odaje se pošta barem jednom godišnje, na obeležavanju godišnjice ubistava, ali jedna od njih, 33. žrtva, gotovo je zaboravljena.

Zvao se Ivica Čavlović, a ubili su ga njegovi saborci. Pronalaženje činjenica o čoveku koji je, prema nekim pričama, pokušao da zaustavi masakr, pri čemu je i sam ubijen, pokazalo se teškim.

Neki ga izvori imenuju kao Karlović umesto Čavlović i niko od članova porodice Čavlović danas nije u Sarajevu, odakle je on bio.

Čavlović, rođen 1961. godine, po nacionalnosti Hrvat, iz Sarajeva, pridružio se ABiH kako bi branio svoj grad i zemlju u kojoj je rođen. Neki izvori, poput haškog svedoka Ramiza Delalića Ćele, izjavili su da je on bio pripadnik odreda ‘Zulfikar’ ABiH. Drugi, kao Ivica Mlivončić u svojoj knjizi „Zločini s pečatom”, tvrde da je bio pripadnik 109. brdske brigade, poznate kao Igmanski Vukovi.

U knjizi Mlivončić citira nekoliko članova Igmanskih Vukova i njihova svedočenja otkrivaju brutalnost onoga što se te noći dogodilo u Grabovici. Klanje, silovanje, obezglavljivanje, zakivanje ljudi za krst. Rezultati obdukcije iz 1994. godine potvrđuju ove tvrdnje.

Čavlović je čuo pucnje u selu i pokušao da sazna šta se događa. Prema Delaliću, on je bio pripadnik odreda Zulfikar i nepoznati vojnik mu je na mostu prerezao vrat, jer je bio pripadnik pogrešne etničke grupe.

Mlivončić tvrdi da je Čavlović ubijen iz vatrenog oružja, jer je postojala mogućnost da svedoči o tome šta se zaista dogodilo u selu.

Čavlovićevo ime nikada neće biti zapisano na velikom kamenom spomen-obeležju sa imenima drugih žrtava u centru sela.

Hrvatske političke elite u Bosni i Hercegovini predvođene Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) teško da će to dopustiti, jer je za njih on bio pripadnik ‘pogrešne vojske’.

Okolnosti u kojima je ubijen takođe se nikada neće razjasniti, što znači da je malo verovatno da će počinilac njegovog ubistva ikada biti izveden pred lice pravde.
Sead Đulić Sejo, oficir ABiH, se 9. septembra 1993. godine nalazio u Mostaru sa svojim pretpostavljenim kada je čuo šta se dogodilo.

„Bio sam u sedištu komande u Mostaru sa generalom Arifom Pašalićem, kada su ga putem radija obavestili da su vojnici iz Sarajeva počinili strašan ratni zločin i da su neki od tih vojnika krenuli prema Mostaru kako bi nam pomogli u borbi protiv ustaša (pogrdno ime za hrvatske snage)“, priseća se Đulić.

„Arif (Pašalić) je odmah rekao komandantu vojne policije da ih sačeka van Mostara i kada stignu da im stavi do znanja da nisu dobrodošli u njegovu zonu komandovanja. Ako bi odbili, policija bi im prvo pucala iznad glave u znak upozorenja“, dodaje on.

‘Vojnici iz Sarajeva’ bili su takođe pripadnici ABiH. Dolazili su iz Grabovice, sela u blizini Jablanice, gde su počinili brutalni masakr nad 33 civila hrvatske nacionalnosti, većinom starijih ljudi, ali i nad jednim četvorogodišnjim detetom.

Vojnici nisu stigli do Mostara kako su nameravali. „Nakon ispaljenih metaka vratili su se u Jablanicu”, objašnjava Đulić. „Detalji masakra u Grabovici su skrivani i mi smo ih saznali dugo vremena nakon što su se desili”
"Uspavanka za Mladenku”

Oko 25 godina nakon ubistava, MTM (Mostarski teatar mladih) je, dok je Đulić bio direktor ove institucije, postavio predstavu koja je sve iznenadila i o kojoj su svi u gradu pričali.

Đulić je bio režiser te predstave, koja je govorila o masakru u Grabovici, a koja je bila je nazvana po četvorogodišnjakinji koja je ubijena.

‘Uspavanka za Mladenku’, iako mala, amaterska produkcija sa glumačkom ekipom koja je rođena godinama nakon 1993. godine kada se masakr dogodio, te sezone je bila popularnija od svih ostalih premijera.

Glumci tinejdžeri, koji su igrali u „Uspavanki za Mladenku”, nisu čuli za masakr sve dok Đulić nije predložio da se o tome odigra predstava.

„Jedan od njih je čak pitao gde je to mesto, iako je ono vrlo blizu Mostara. U to vreme niko od njih nije znao šta se tamo dogodilo“, kaže on.
https://balkaninsight.com/2020/09/09/ma ... e/?lang=sr
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#648 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Padom Modriče i Odzaka veliki broj ljudstva je prebacen u Bosnu.Na slici je jedan od vozova kojim smo transportovani preko Nasica-Zaprešić ,Rijeka zatim trajektom do Splita.Zatim autobusima stigli do Zenice.Konkretno moja jedinica(preko 300 ljudi) koja je bila iskusna i iz mjesta koje je zadnje palo na koridoru dali smo se na raspolaganje zeničkoj komandi.Nismo naisli na razumijevanje,dobili smo odgovor da u Zenici imaju 20 000 boraca.Poslije toga jedan dio se vraca na Orasko ratište ostali su vecinom zavrsili u zap.EuropiImage
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#649 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Image
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#650 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

Image
Post Reply