Rat u BiH zbog referenduma?

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2351 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by daddy-kool »

Ovo prepucavanje zaista nema smisla, rat po automatizmu kreće samo u slučaju pokušaja otcjepljenja rs. Vrlo jednostavno, ko želi da to izbjegne neka obrati pažnju na taj referendum ili akt skupštine RS koji bi tako nešto učinio. Ne mogu da zamislim scenario gdje se to ne bi vidjelo bar par mjeseci unaprijed.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2352 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by TheMule »

Ma to sve treba pohapsiti u rs, politicare i one iz skupstine, a ako dodje do pucnjave izmedju policija, eto opet rata, i opet valja na linije. Bjezanja nema. Ti misevi dezerteri se trebaju pobiti ili ako uspiju pobjeci, donijeti zakon da nema amnestije i to je to. Ovdje se previse koplikuje oko toga, "hocu li, necu li"
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2353 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Ommadawn »

TheMule wrote:Ma to sve treba pohapsiti u rs, politicare i one iz skupstine, a ako dodje do pucnjave izmedju policija, eto opet rata, i opet valja na linije. Bjezanja nema. Ti misevi dezerteri se trebaju pobiti ili ako uspiju pobjeci, donijeti zakon da nema amnestije i to je to. Ovdje se previse koplikuje oko toga, "hocu li, necu li"
Aha, i sta onda, pobijes tolike ljude koji nisu htjeli da ratuju vis-a-vis nekog generala koji sverca sa zaracenom stranom (vec vidjeno u proslom ratu), recimo pobijedi bosnjacka vojska, nema vise entiteta, sve oslobodjena, cijela i cista Bosna i Hercegovina, zavrsen rat a ovi iz Evrope se jave "aha momci, pa vi ono ste pobili svoj sopstveni narod, pa ljudska prava, pa civili, pa picka materina, ma jok, ne bi mi bas sa vama da poslujemo...". Kud ces onda, labude? Drzava se ne pravi samo tenkovima, puskom i mecima - ratovi se zavrse, sta ces poslije rata?
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#2354 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by crazy_diamond »

julisiz es grant wrote:Ovakve Bosne, ako do pravog rata dođe, više biti neće...može biti samo normalna država, ili će je nestati.
Nažalost, za prvi ishod neophodna je traktorijada preko Drine, a za drugi konačno zatiranje Bošnjaka kao naroda.
Neriješenog ishoda više ne može biti...a i ne smije.
Ja tako ne bi reko, u slucaju rata za koji opet mislim da je nemoguc, opet bi sve zavrsilo nekom pat pozicijom kako god da okrenes, nazalost stvaranje normalne bih ratom u krace vrijeme nije moguce, sve i da nadjacas i napravis traktorijadu imas jos jedan problem, a to su oni za dom spremni,i njih valja otjerati, i to j taj belaj sto pritivnik normalne gradjanske bih nije samo jedan, a nesreca bih je njen geografski polozaj i okruzenj neprijateljima koji bi da je komadaju u svakoj prilici, i koji su bh hrvate i srbe u dovoljnoj mjeri zatrovali da bi sigurno ratovali ako im pokusas na silu utjerati bosanstvo i gradjanstvo u glavu

Nema nikakve traktorijade bez saveznistva s hrvatima, a tog saveznistva ne moze biti jer nisu ni oni nista manje zatrovani nego srvi, naravno govorim o vecini,cast izuzecima kojima je normalna drzava preca od nacionalne navlake i sluzbe matici

Ali rat je prosto nemoguc ionako, mnogo je jakih faktora zbog kojih nije moguce, ja sam naveo samo jedan,vjerovatno najbitniji, a to su velike pare, koliko god je bih siromasna ima ovdje dosta kapitala i lijepe se pare obrcu, dosta je i stranog i donaceg kapitala privatnog, oni koji imaju pare i kapital imaju i tu moc sigurno da smire vrlo brzo bilo kakvo ozbiljno komesanje s bilo koje strane, i da ohlade usijane glave od obicne budale koja je napaljena pa sve do dodika i slicnih koji bi to evenrualno potpaljivali ili organizovali

Ni devedesetih ne bi bilo rata da je bilo ozbiljnijeg privatnog kapitala
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2355 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by TheMule »

Ommadawn wrote:
TheMule wrote:Ma to sve treba pohapsiti u rs, politicare i one iz skupstine, a ako dodje do pucnjave izmedju policija, eto opet rata, i opet valja na linije. Bjezanja nema. Ti misevi dezerteri se trebaju pobiti ili ako uspiju pobjeci, donijeti zakon da nema amnestije i to je to. Ovdje se previse koplikuje oko toga, "hocu li, necu li"
Aha, i sta onda, pobijes tolike ljude koji nisu htjeli da ratuju vis-a-vis nekog generala koji sverca sa zaracenom stranom (vec vidjeno u proslom ratu), recimo pobijedi bosnjacka vojska, nema vise entiteta, sve oslobodjena, cijela i cista Bosna i Hercegovina, zavrsen rat a ovi iz Evrope se jave "aha momci, pa vi ono ste pobili svoj sopstveni narod, pa ljudska prava, pa civili, pa picka materina, ma jok, ne bi mi bas sa vama da poslujemo...". Kud ces onda, labude? Drzava se ne pravi samo tenkovima, puskom i mecima - ratovi se zavrse, sta ces poslije rata?
Ne znam ko se borio za nekog generala u proslom ratu, osim mozda Jukini za Juku? Nisi informisan.

A za ostalo, svugdje u svijetu (pa i u toj tvojoj Evropi) se ide u zatvor ako se ne odazoves mobilizaciji, a ako si mobilisan i pobjegnes, zna se....

Gdje li ste vi vidjeli svijeta pa imate tako katastrofalnu sliku o Evropi, Americi, Rusiji, Turskoj, itd....dosta vas na ovom forumu leprsavo leti po oblacima
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2356 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Bodkin »

TheMule wrote:
Ommadawn wrote:
TheMule wrote:Ma to sve treba pohapsiti u rs, politicare i one iz skupstine, a ako dodje do pucnjave izmedju policija, eto opet rata, i opet valja na linije. Bjezanja nema. Ti misevi dezerteri se trebaju pobiti ili ako uspiju pobjeci, donijeti zakon da nema amnestije i to je to. Ovdje se previse koplikuje oko toga, "hocu li, necu li"
Aha, i sta onda, pobijes tolike ljude koji nisu htjeli da ratuju vis-a-vis nekog generala koji sverca sa zaracenom stranom (vec vidjeno u proslom ratu), recimo pobijedi bosnjacka vojska, nema vise entiteta, sve oslobodjena, cijela i cista Bosna i Hercegovina, zavrsen rat a ovi iz Evrope se jave "aha momci, pa vi ono ste pobili svoj sopstveni narod, pa ljudska prava, pa civili, pa picka materina, ma jok, ne bi mi bas sa vama da poslujemo...". Kud ces onda, labude? Drzava se ne pravi samo tenkovima, puskom i mecima - ratovi se zavrse, sta ces poslije rata?
Ne znam ko se borio za nekog generala u proslom ratu, osim mozda Jukini za Juku? Nisi informisan.

A za ostalo, svugdje u svijetu (pa i u toj tvojoj Evropi) se ide u zatvor ako se ne odazoves mobilizaciji, a ako si mobilisan i pobjegnes, zna se....

Gdje li ste vi vidjeli svijeta pa imate tako katastrofalnu sliku o Evropi, Americi, Rusiji, Turskoj, itd....dosta vas na ovom forumu leprsavo leti po oblacima
Znaci pobit sve one sirijce, iracane, palestince i ostale a?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2357 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by julisiz es grant »

crazy_diamond wrote:
julisiz es grant wrote:Ovakve Bosne, ako do pravog rata dođe, više biti neće...može biti samo normalna država, ili će je nestati.
Nažalost, za prvi ishod neophodna je traktorijada preko Drine, a za drugi konačno zatiranje Bošnjaka kao naroda.
Neriješenog ishoda više ne može biti...a i ne smije.
Ja tako ne bi reko, u slucaju rata za koji opet mislim da je nemoguc, opet bi sve zavrsilo nekom pat pozicijom kako god da okrenes, nazalost stvaranje normalne bih ratom u krace vrijeme nije moguce, sve i da nadjacas i napravis traktorijadu imas jos jedan problem, a to su oni za dom spremni,i njih valja otjerati, i to j taj belaj sto pritivnik normalne gradjanske bih nije samo jedan, a nesreca bih je njen geografski polozaj i okruzenj neprijateljima koji bi da je komadaju u svakoj prilici, i koji su bh hrvate i srbe u dovoljnoj mjeri zatrovali da bi sigurno ratovali ako im pokusas na silu utjerati bosanstvo i gradjanstvo u glavu

Nema nikakve traktorijade bez saveznistva s hrvatima, a tog saveznistva ne moze biti jer nisu ni oni nista manje zatrovani nego srvi, naravno govorim o vecini,cast izuzecima kojima je normalna drzava preca od nacionalne navlake i sluzbe matici

Ali rat je prosto nemoguc ionako, mnogo je jakih faktora zbog kojih nije moguce, ja sam naveo samo jedan,vjerovatno najbitniji, a to su velike pare, koliko god je bih siromasna ima ovdje dosta kapitala i lijepe se pare obrcu, dosta je i stranog i donaceg kapitala privatnog, oni koji imaju pare i kapital imaju i tu moc sigurno da smire vrlo brzo bilo kakvo ozbiljno komesanje s bilo koje strane, i da ohlade usijane glave od obicne budale koja je napaljena pa sve do dodika i slicnih koji bi to evenrualno potpaljivali ili organizovali

Ni devedesetih ne bi bilo rata da je bilo ozbiljnijeg privatnog kapitala
I ja se u to uzdam. Koji bi biznismen, domaći il strani, pustio da mu posao tek tako propadne.
Rata neće biti :)
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2358 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by TheMule »

julisiz es grant wrote:
crazy_diamond wrote:[
Ja tako ne bi reko, u slucaju rata za koji opet mislim da je nemoguc, opet bi sve zavrsilo nekom pat pozicijom kako god da okrenes, nazalost stvaranje normalne bih ratom u krace vrijeme nije moguce, sve i da nadjacas i napravis traktorijadu imas jos jedan problem, a to su oni za dom spremni,i njih valja otjerati, i to j taj belaj sto pritivnik normalne gradjanske bih nije samo jedan, a nesreca bih je njen geografski polozaj i okruzenj neprijateljima koji bi da je komadaju u svakoj prilici, i koji su bh hrvate i srbe u dovoljnoj mjeri zatrovali da bi sigurno ratovali ako im pokusas na silu utjerati bosanstvo i gradjanstvo u glavu

Nema nikakve traktorijade bez saveznistva s hrvatima, a tog saveznistva ne moze biti jer nisu ni oni nista manje zatrovani nego srvi, naravno govorim o vecini,cast izuzecima kojima je normalna drzava preca od nacionalne navlake i sluzbe matici

Ali rat je prosto nemoguc ionako, mnogo je jakih faktora zbog kojih nije moguce, ja sam naveo samo jedan,vjerovatno najbitniji, a to su velike pare, koliko god je bih siromasna ima ovdje dosta kapitala i lijepe se pare obrcu, dosta je i stranog i donaceg kapitala privatnog, oni koji imaju pare i kapital imaju i tu moc sigurno da smire vrlo brzo bilo kakvo ozbiljno komesanje s bilo koje strane, i da ohlade usijane glave od obicne budale koja je napaljena pa sve do dodika i slicnih koji bi to evenrualno potpaljivali ili organizovali

Ni devedesetih ne bi bilo rata da je bilo ozbiljnijeg privatnog kapitala
I ja se u to uzdam. Koji bi biznismen, domaći il strani, pustio da mu posao tek tako propadne.
Rata neće biti :)
Ne mislim da su nasi biznismeni toliko jaki, jer su sile nacionalista prejake na ovim prostorima. Ekonomija moze drzati Svicarce, Belgijance i slicne, ali nije to to kod nas.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2359 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by julisiz es grant »

Ima puno i stranog kapitala ovde.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2360 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by prog321 »

Postoji najmanje 10 domaćih biznismena u BiH koji su zajedno financijski jači od tri republike srpske.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2361 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Ommadawn »

TheMule wrote:
Ne znam ko se borio za nekog generala u proslom ratu, osim mozda Jukini za Juku? Nisi informisan.

A za ostalo, svugdje u svijetu (pa i u toj tvojoj Evropi) se ide u zatvor ako se ne odazoves mobilizaciji, a ako si mobilisan i pobjegnes, zna se....

Gdje li ste vi vidjeli svijeta pa imate tako katastrofalnu sliku o Evropi, Americi, Rusiji, Turskoj, itd....dosta vas na ovom forumu leprsavo leti po oblacima
Ici u zatvor i ubiti su dvije razlicite stvari.

Eto, posto uzimas Juku kao primjer (a ima ih koliko hoces, jer otkud odjednom da su na pocetku rata bili obicna fukara a iz rata izlaze kao najveci bogatasi) hajde budi mangup pa za istog u po Sarajeva reci da je bio obican lopov, kradljivac, kriminalac i izdajica - dobro ces se izvuci ako prodjes sa par samara jer neki nikada nisu zaboravili njegovo postrojavanje i legendarne rijeci "Oni brane Sarajevo".

Ja te samo fino pitam, sta mislis poslije zavrsetka tog rata? Kako dalje?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2362 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by TheMule »

Bodkin wrote:[

Znaci pobit sve one sirijce, iracane, palestince i ostale a?
Moja ideja za vojno sposobne muskarce sirijce je da im se da puska u ruke, i da se vrate, sto da ne? Hoce da im se neko drugi bori za zemlju?

I kad pomenu Palestince, sjecam se jednog Palestinca u Sarajevu 92. Dobar covjek, jak, sposoban, mlad, dobrica pravi sto se tice svega, ali... nije u armiji.... i nekako mislim, pa ko misli da mu brani prijatelje i djevojku tu? ptice na grani? ne razumijem taj mentalni sklop
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2363 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Ommadawn »

prog321 wrote:Postoji najmanje 10 domaćih biznismena u BiH koji su zajedno financijski jači od tri republike srpske.
Pa sad spominjati Republiku Srpsku kao neki finansijski faktor i nije bas relevantno jer ista se zaduzuje kod MMF-a (no ne i privredjuje niti vraca kredit) da bi iole mogla da isplati plate budzetlijama.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2364 Re: RE: Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:Ja stvarno ne znam koji su gori ali bukvalno, ovi sto se pale pa bi za svaku sitnicu ratovali ili ovi sto guraju glavu u pijesak.

Rat je proces koji sam dolazi. To sam hiljadu puta spomenuo. Dolaskom rata niko nece biti postedjen. U ovakvom okruzenju sasvim je normalno biti oprezan da ti se ne ponove nemili dogadjaji iz bliske proslosti koje si prezivio igrom slucaja. Samo lud covjek nece uzeti u razmatranje sve moguce opcije...

Na drugoj strani imamo upormo ponavljanje, ''ja necu'' ''neka ratuju trezorasi'', ''nije ovo moj rat'', prvo na Poljine''...pa mi to vise lici na TLN. Ko te pita sta hoces i sta zelis? Kada dodje i AKO dodje do toga, donji smo svi. Neko vise neko manje...i tvoje je pravo da ne ides u rat ali dobro znas da o tome ne mozes ti odlucivati pa prema tome, dzaba se opires i siris defetizam kada se to i tebe tice...i za pacifizam trebaju dvije strane.
ali,sto je vama ideja pocekta rata :D [emoji38] :-) ko ce poceti rati? gdje ce poceti rat? ko ce voditi Bosanjake u rat? Bakir :D [emoji38]
Drevno prorocanstvo kaze da ce to biti lovac. Lovac ce iz karabina sa optickim nisanom pogoditi starog svata, tamo negdje u rejonu Milića
Ili kao ona novokompnovana patriotska liga iz Gorzadza, bit ce prva na forntalnoj liniji :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2365 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Ommadawn »

julisiz es grant wrote:
crazy_diamond wrote:
julisiz es grant wrote:Ovakve Bosne, ako do pravog rata dođe, više biti neće...može biti samo normalna država, ili će je nestati.
Nažalost, za prvi ishod neophodna je traktorijada preko Drine, a za drugi konačno zatiranje Bošnjaka kao naroda.
Neriješenog ishoda više ne može biti...a i ne smije.
Ja tako ne bi reko, u slucaju rata za koji opet mislim da je nemoguc, opet bi sve zavrsilo nekom pat pozicijom kako god da okrenes, nazalost stvaranje normalne bih ratom u krace vrijeme nije moguce, sve i da nadjacas i napravis traktorijadu imas jos jedan problem, a to su oni za dom spremni,i njih valja otjerati, i to j taj belaj sto pritivnik normalne gradjanske bih nije samo jedan, a nesreca bih je njen geografski polozaj i okruzenj neprijateljima koji bi da je komadaju u svakoj prilici, i koji su bh hrvate i srbe u dovoljnoj mjeri zatrovali da bi sigurno ratovali ako im pokusas na silu utjerati bosanstvo i gradjanstvo u glavu

Nema nikakve traktorijade bez saveznistva s hrvatima, a tog saveznistva ne moze biti jer nisu ni oni nista manje zatrovani nego srvi, naravno govorim o vecini,cast izuzecima kojima je normalna drzava preca od nacionalne navlake i sluzbe matici

Ali rat je prosto nemoguc ionako, mnogo je jakih faktora zbog kojih nije moguce, ja sam naveo samo jedan,vjerovatno najbitniji, a to su velike pare, koliko god je bih siromasna ima ovdje dosta kapitala i lijepe se pare obrcu, dosta je i stranog i donaceg kapitala privatnog, oni koji imaju pare i kapital imaju i tu moc sigurno da smire vrlo brzo bilo kakvo ozbiljno komesanje s bilo koje strane, i da ohlade usijane glave od obicne budale koja je napaljena pa sve do dodika i slicnih koji bi to evenrualno potpaljivali ili organizovali

Ni devedesetih ne bi bilo rata da je bilo ozbiljnijeg privatnog kapitala
I ja se u to uzdam. Koji bi biznismen, domaći il strani, pustio da mu posao tek tako propadne.
Rata neće biti :)
Momci, vise je stranih partnera i ulagaca i potencijalnih ulagaca bilo za vrijeme SFRJ pa se desio rat. Sjeti se samo automobilske industrije Zapada koja je i na SFRJ prostorima uspjela da plasira svoje produkte na trziste (Citroen, Renault, Opel, Volkswagen, Fiat).
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2366 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by prog321 »

Važno je spomenuti da ti BiH biznismeni mogu lako i fizički Dodika otkloniti ako on postane prijetnja njihovom bogastvu.
Last edited by prog321 on 05/09/2016 22:43, edited 1 time in total.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2367 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by TheMule »

Ommadawn wrote:
TheMule wrote:
Ne znam ko se borio za nekog generala u proslom ratu, osim mozda Jukini za Juku? Nisi informisan.

A za ostalo, svugdje u svijetu (pa i u toj tvojoj Evropi) se ide u zatvor ako se ne odazoves mobilizaciji, a ako si mobilisan i pobjegnes, zna se....

Gdje li ste vi vidjeli svijeta pa imate tako katastrofalnu sliku o Evropi, Americi, Rusiji, Turskoj, itd....dosta vas na ovom forumu leprsavo leti po oblacima
Ici u zatvor i ubiti su dvije razlicite stvari.

Eto, posto uzimas Juku kao primjer (a ima ih koliko hoces, jer otkud odjednom da su na pocetku rata bili obicna fukara a iz rata izlaze kao najveci bogatasi) hajde budi mangup pa za istog u po Sarajeva reci da je bio obican lopov, kradljivac, kriminalac i izdajica - dobro ces se izvuci ako prodjes sa par samara jer neki nikada nisu zaboravili njegovo postrojavanje i legendarne rijeci "Oni brane Sarajevo".

Ja te samo fino pitam, sta mislis poslije zavrsetka tog rata? Kako dalje?
ne kontam bas ponajbolje tvoje pitanje? Ako mislis da strijeljanje stotinjak ljudi koji su mobilisani i pokusaju zbrisati nesto znaci, naivan si itekako. Arcelor Mitala ne intersuje da li je u Zenici bilo nesto naopako 92. ili Njemce da li poneki Srbi koji radi u Gorazdu ima mozda mracnu proslost od prije 25 godina. A ti mislis da bi Evropa trepnula kad bi se vlada BiH ponasala po svim pravila i propisima koje ima svaka civilizovana drzava u toku rata?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2368 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by julisiz es grant »

Nije isto kad prodaješ i kad imaš vlasnički udio ili si komplet vlasnik.
Ccccc, i ti prvo govoriš kako ne smijemo ratovati, ne možemo pobjediti, jebaće nas Srbi itd...
...a kad se ponadamo da rata biti neće, onda kreneš da pobijaš razloge protiv rata.
I onda ispadne neko paranoičan kad kaže da su ovde petokolonaški subverzivni elementi :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2369 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Connaisseur Karlin »

.
Last edited by Connaisseur Karlin on 05/09/2016 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#2370 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by ABH017 »

Connaisseur Karlin wrote:
ABH017 wrote:
Vi ili ne znate čitati ili se pravite blesavi. Niko ovdje ne želi ratovati, ali ne želi ni biti ovca, koju će pljačkaške horde, sastavljene od komšija i razbojnika iz susjednih zemalja, izvoditi iz kuća i klati u vlastitom dvorištu, pred očima čitave porodice, ili dozvoliti da siluju dijete od 10 godina pred njegovom majkom.

A znamo to vrlo dobro. Još nismo ni pronašli nestale i pogubljene iz prošlog rata, a kamo li one iz perioda 41-45.

http://www.bosnjackooko.com/index.php?o ... &Itemid=54

Nije zgoreg pročitati, još jednom.
Sot je rekao njegov sin Fehim:
Kada je 1945. godine Alija Nametak osuđen, mnogi Srbi tražili su da na sudu svjedoče u njegovu korist. “Spomenut ću glumca Tomu Kuruzovića koji je išao u Sud i tražio da svjedoči o tome da je Alija Nametak jedan fin, korektan čovjek, koji je bio prijatelj svima. Niko nije mogao svjedočiti na suđenju. Mom ocu suđeno je na Vojnom sudu, bez prisustva advokata i publike“, pojasnio je prof. dr. Fehim Nametak. Do svoje smrti Alija Nametak imao je nerazdvojne prijatelje u Zagrebu, Beogradu i Ljubljani.
Nije bilo lako biti intelektualac i rukovodilac pozorista u vrijeme NDH u BiH

Nijedno nije dobro,na jednoj starni ustase,na drugoj cetnici :run: Tadanjsa jugoslavija jeste bila srboslavija u politickom djelovanju,to nema sumnje. Mislim da je problem sa Alijom bio njegovo pisanje o drustveno-politicim zbivanjima koja nisu odgovarala sistemu nakon 2og sv. rata.
Nametkove novele bi se mogla svrstati u dva tematska kruga: priče u kojima se prate procesi propadanja bošnjačkog plemenitaškog sloja čija je agonija otpočela Berlinskim kongresom, a nastavila se u vihoru Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata, u kraljevini SHS i kasnije u Kraljevini Jugoslaviji. Godina 1878. odnijela je Bošnjanima pismo, godina 1918. zemlju. Ovaj tematski krug sačinjavaju novele koje najzornije govore o drami bošnjačke porodice kroz vrijeme. Dakle, Nametak u novelama ovog tematsko-motivskog kruga obuhvata sklad i sraz doma u širokom vremenskom rasponu od 1878. godine do perioda iza Drugog svjetskog rata. U većini svojih pripovjedaka i novela on je dao sliku bošnjačkog plemenitaškog svijeta na rastočju vremena, pa je njegova tematika socijalno određena, ali je akcenat prevashodno na etičkoj, moralnoj gesti njegovih junaka, kao recimo u pripovjetkama ”Kmet”, ”Njegova osuda” i u nekim pričama iz ciklusa Duranići, a u noveli ”Za obraz” to je probilo i u sam naslov djela.
Jako dobro i sazeto objasnjen njegov,rad,a isto tako se moze primjetiti nemanje dovoljne intelektulane moci i organiziranosti Bosnjaka u raznim periodima vlastitie etnicke egzistencije. Bosnjaci,se iz nekog narocitog razoga,nisu mogli otrgnuti od proslosti ,i aktivno raditi na svom identitetu. Danas ,opet, svjdocimo,kako postoji nekakv interni sukob medju Bosanjacima,a koji prhavtaju imati nesposobnog BiH Bosnjackog lidera u vlastitoj drzavi.
Post je korektan, ali totalno promašena poenta.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2371 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Connaisseur Karlin »

Bodkin wrote:
julisiz es grant wrote: Mislio sam naravno na ovog lika...ja sam u stvarnom životu srećom okružen SVOJIM narodom. Među kojima ima dosta smeća, kao i u svakom, ali je MOJ :) I tamo gdje sam prije 24 godine trebao biti istrijebljen evo i danas slobodno hodam, živim, govorim, radim šta želim, poštujući zakon. Kad imam nekog posla u bijelom svijetu odem normalno, s pasošem na kone piše odakle sam i kako se zovem..i opet se vratim kući. I kako čovjek da ne bude zadovoljan :)
Nisam na to mislio al nebitno. Ova tema i ovaj podforum su toksicni. Nazalost ne moze se banovati samo sa jednog podforuma. Probao sam..
Al eto, ako ti ista znaci, zavidim ti kako ti, uslovno receno, malo fali da budes zadovoljan
biti okruzen svojim narodom :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2372 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by julisiz es grant »

Ovi pomiritelji i "Bosanci" što su se zajebali pa ostali na našoj strani...sad su okruženi ljudima koji su svjesni svoje pripadnosti, vjere, posebnosti...nekako nisu to više oni "ni-tamo-ni-vamo" mekušci iz Titine Jugoslavije. E to njih pojede, što svako jutro kad ustanu vide Bošnjake, ljude koje očima ne mogu smisliti...a da pređu "svojima", ni tu nisu pristali, jer ipak su bili u ratu ovdje, a Srbin pamti i ne prašta, pogotovo ne izdaju.
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#2373 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by Bradafilozof »

zateznistub wrote:
Bradafilozof wrote: Haj pisteno reci koliki dio tvoje porodice je genocidan tj ucestvocao u genicidu.
Očito nedovoljan, dok su se takvi ko ti izvukli...
ovakvima mozes samo jedno
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2374 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by hAZNADAR »

155_mm wrote:
ovdje na forumu imaju samo dva bloka dijaspora i antidijaspora. i sve rasprave zavrse na toj liniji razgranicenja. i to je vec godinama tako.
Dijaspora nije blok, uopce i neznam ko je ovdje od prisutnih vani a i kada saznam neznaci mi nista. Ne slazemo se slijepo u svemu, i ne trosimo vrijeme na vulgarno prosipanje mrznje po kako ono jedan rece domicilnim uz dizanje palceva sa tribina,.. joj jarane shege, nek si mu shukno,..

Samo jedan tabor ovdje postoji. Nabrijan i naostren ne samo na dijasporu. Totalno opusten i bez straha da pise sta hoce. Dok je dio raje.

Ne mogu a da ne mislim na sve ono sto Dozer napisa danas. Postujem momka,.. ali fakat su se predrasude otele kontroli.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2375 Re: Rat u BiH zbog referenduma?

Post by radostan dan »

Samo je - aco pejović u skenderiji - bila bolja tema od ove, koliko se ja sjećam.
Kliks ponovo jaše... :sax:
Locked