Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#201 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Hodidjed »

Po tome ispade da je to razlog zasto Dodik neda policiju RS-a nikakvim reformama (?).
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#202 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Topla voda »

pa ako se ne moze pricati ,nek se zatvori tema i svi mi s ove strane,lijepo kazemo da ne zelimo da ista cujemo o drugoj strani u ratu i njihovim zivotnim pricama.

nikakav problem

pozdrav braniocima,dovidjenja gledaocima :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#203 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Zamolio bih da se vrati na temu...Bila je u "pomirljivom" tonu jer mene (a vjerujem i neke ostale) interesuje zhivot "sa one strane" tada i gdje su nestale te silne junachine te njihov danashnji odnos prema tome...Ovaj postirani dnevnik je fantastichan primjer onoga shto je bio cilj pokretanja teme...

:bih:
zutipostar
Posts: 48
Joined: 15/04/2007 03:28

#204 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by zutipostar »

Jedan sam od onih koji je imao priliku gledati -s one strane nisana.

U pocetku sa emocijama i pitanjima .Kasnije bez emocija i pitanja.


Kao proizvod tih dana, od rata do danas ,nemam novih prijatelja srpske i hrvatske nacionalnosti.

Neki stari su ostali ,a za nove nemam snage-nije bitno kakvi su.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#205 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by homo_sapiens »

zutipostar wrote:Jedan sam od onih koji je imao priliku gledati -s one strane nisana.

U pocetku sa emocijama i pitanjima .Kasnije bez emocija i pitanja.


Kao proizvod tih dana, od rata do danas ,nemam novih prijatelja srpske i hrvatske nacionalnosti.

Neki stari su ostali ,a za nove nemam snage-nije bitno kakvi su.
Prije nekoliko godina, sasvim slucajno, upoznao sam covjeka koji mi je bio, bukvalno, s druge strane nisana. Cijeli dan, u kojem su obje strane lezale u snijegu iza kamenja. i trpile sav uzas ... I u kojoj je njegova strana bila jaca, organizovanija, opremljenija.
U razgovoru smo se obojica prvo iskreno iznenadili, ocekivali reakciju, ali je ta zbunjenost potom presla u otvoren i iskren razgovor. S puno gnjeva na obje svoje strane.
Nisam ga kasnije vidio.
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#206 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by lopta »

Eborg wrote:Zamolio bih da se vrati na temu...Bila je u "pomirljivom" tonu jer mene (a vjerujem i neke ostale) interesuje zhivot "sa one strane" tada i gdje su nestale te silne junachine te njihov danashnji odnos prema tome...Ovaj postirani dnevnik je fantastichan primjer onoga shto je bio cilj pokretanja teme...

:bih:
A ima i onih koje ne zanimaju cetnicke price, cetnicka ubijanja, cetnicka silovanja i cetnicka klanja. Ovakav topic mogu citati samo njihovi sunarodnjaci ili jos gore njihovi simpatizeri.

FUJ! Kakvi ste mazohisti, jos malo cete traziti price kako su nam djecu klali i zene silovali, da bi vi citali kako je to bilo ''na drugoj strani'', fino fino, fasizam bi da citate. FUJ!

I hoce li vec neko zakljucati ovaj cetnicki topic? Imate srbiancafe pa citajte cetnicke price.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#207 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Ovdje se prvenstveno misli na civilni zhivot... :roll:
User avatar
mp3sa
Posts: 278
Joined: 09/08/2008 18:56

#208 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by mp3sa »

Ja koliko sam shvatio, a vjerujem i vecina, tema je bila prvenstveno da pokusamo shvatiti psihu ljudi koji su branili srpsku nejac sa brda iz haubice, kako je bit sarajlija 35 godina pa ga onda 5 drzat na nisanu i ubijat komsije, kakav je osjecaj znati da je tvoja vlada kriva za preko 500 masovinih grobnica gdje god je imala vlast a ti si bio i jos si dio tog drustva...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#209 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

mp3sa wrote:Ja koliko sam shvatio, a vjerujem i vecina, tema je bila prvenstveno da pokusamo shvatiti psihu ljudi koji su branili srpsku nejac sa brda iz haubice, kako je bit sarajlija 35 godina pa ga onda 5 drzat na nisanu i ubijat komsije, kakav je osjecaj znati da je tvoja vlada kriva za preko 500 masovinih grobnica gdje god je imala vlast a ti si bio i jos si dio tog drustva...
Pa otprilike...Kakav je danashnji stav tih "prebjegusha" koji zhive u zemlji (kakvoj-takvoj) koju su zheljeli unishtiti,dolaze po vize u Sarajevo koje su gadjali,prolaze pored sela koja su palili i sl.,to je stvar...
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#210 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

mp3sa wrote:Ja koliko sam shvatio, a vjerujem i vecina, tema je bila prvenstveno da pokusamo shvatiti psihu ljudi koji su branili srpsku nejac sa brda iz haubice, kako je bit sarajlija 35 godina pa ga onda 5 drzat na nisanu i ubijat komsije, kakav je osjecaj znati da je tvoja vlada kriva za preko 500 masovinih grobnica gdje god je imala vlast a ti si bio i jos si dio tog drustva...
Cekaj ba malo,...ti i jos neki,..

Koliko god ja pokusavao(a pokusao sam vagon puta do sada)da "svarim"psihu psihopata koji su bili u stanju uraditi ono sto su uradili,uvijek sam "zaglavio"kod fakta kad oni sjede gore na nekakvim brdima,"digne"im se nesto,potegnu dobar gutljaj rakijesine i opleti po Sarajevu!!!!!!!
I sto bi ja(pisem samo u svoje ime!)to ponovo po ko zna koji put probavao,kad unaprijed znam da necu shvatiti sto je i zasto je neko "svrsavao"kad vidi da rusi Sarajevo i ubija njegove stanovnike!!!!

Ja nigdje ne vidjeh da neko od "njih"sam sebe ne pita sto je to radio,..samo nesto opisuju,...nigdje trunke pokajanja,..emocije NULA%,malo nesto Dubara prosu,...

Ispade oni zito,a mi kukolj,....
Prije svega,oni su dugo nisanili,a mi smo poceli puno poslije,....

Citam na kojekakvim stranicama svasta nesta,..ovo,ono,..vako,nako,..koliko je to iskreno,i koliko tu ima istine,..tako im crijep na kuci ostao!!!!

Jedno mi je savrseno jasno:
Dok me neko ne ubijedi da je tako,..ja mislim kao do sada,i da smo tada kontali sta nam bolesni umovi misle ne bi sada o njima razmisljali,....
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#211 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Eborg wrote:
mp3sa wrote:Ja koliko sam shvatio, a vjerujem i vecina, tema je bila prvenstveno da pokusamo shvatiti psihu ljudi koji su branili srpsku nejac sa brda iz haubice, kako je bit sarajlija 35 godina pa ga onda 5 drzat na nisanu i ubijat komsije, kakav je osjecaj znati da je tvoja vlada kriva za preko 500 masovinih grobnica gdje god je imala vlast a ti si bio i jos si dio tog drustva...
Pa otprilike...Kakav je danashnji stav tih "prebjegusha" koji zhive u zemlji (kakvoj-takvoj) koju su zheljeli unishtiti,dolaze po vize u Sarajevo koje su gadjali,prolaze pored sela koja su palili i sl.,to je stvar...
"Eborg"
Nisam na vakat vidio tvoj post,..
Oni bolan/bona nemaju stav,nego rade bez stava,..kao sto gore napisah,gutljaj rakijesine,...tako i sada,...samo sto takvi ne dolaze po vize u Sarajevo.
Dolaze da evociraju uspomene,da corluce,i ako im neko nesto ruzno kaze ima ko da ih brani,...za njih je to proslost,..davno bilo,...
Sargan
Posts: 330
Joined: 10/07/2008 21:06

#212 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Sargan »

Eborg wrote:Pozdrav,

No,shta je sa onima protiv kojih su se ti isti borci borili,tj. sa agresorom?Tolike snage JNA,VRS,Tigrovi,Shorpioni i slichni a nijednog na vidiku.Kako to da koga god znam svi su bili ili "civili" ili "logistichari" ili "pisari" ili tako neshto? :D Gdje nestadoshe tolike bradonje i junachine?Poznaje li iko nekoga ko je bio "na onoj strani" (srpske pa kasnije i hrvatske snage) i kakav je danas stav tih ljudi prema onome chega su bili dio?
Veoma zanimljiva tema koja na jabolji nacin pokazuje zalost i nepravdu koja se desila u BiH. Pa ovako te osobe su ti danas:

- od 10.000 hiljada cetnika koji su ucestvovali u genocidu u srebrenici, vlasenici, zvorniku danas je ca. 5.000 njih zaposleno u drzavnim (ili pak etintenskim) ustanovama i dobivaju plate od zemlje protiv koje su se borili. Sjecate se kada se bilo manje vise javno objavljeno da preko 3.000 cetnika koji su klali po Srebrenici danas rade u policiji sto na drzavnome novio to u policiji rs-a i trebaju recimo da osguraju siguran povratan bosnjaka u srebernicu ili zvornik. Da nije zalosno bilo bi smijesno!!!

- Jedan dio njih su danas ambasadori BiH po svijetu (to su oni sto nece da stave zastavu BiH na ambasadu BiH) i dobivaju platu od DRZAVE BIH a rade za interese SRBIJE.

-u mome kraju je dosta glavih cetnika iz rata i danas kao i prije tada profesori znaci ljudi koji treba da isvijetle nove generacije. Pa zamislite kako ih mogu osvijestiti da se zlocini ne ponove.

- neki od pravo velikih cetnika tokom rata danas se slobodno setaju ulicama Sarajeva, Zenica, Tuzle i niko ih ne dira. Dolaze kao sviraci koji i dalje zamajavjau glupu bosnjacku omladinu, odnesu para, najedu se dobroga bureke i cevapa i eto ih opet za koji mjesec. Mogu zamisliti kako si sebi razmisljaju:" E mojeglupe balije. Prvo smo vas klali a sada nam punite dzepove".

- znam za slucaj gdje je jedan od klavnih krvnika tokom rata danas sef regionalne policije u rs-u i nedavno je bio u medijima. Niko mu nista ama ni da ga pitaju zar nije mijesno da osoba koja je pokrala sve iz bosnjackih kuca danas treba da osigura povratak tih istih osoba u svoje kuce.

- i toga ima jos puno puno puno. Zato skidam kapu mome "drugu"iz djetinjstva koji i danas otvoreno kaze da se zalaze da se vise od pola bih pripoji srbiji i da se bosnjaci (ono sto ih je malo ostalo na tome terijtoriju) mirno izsele u druge krajeva BiH sa ekonomskom nadoknadom. Kao sto on kaze;"Pa ovi sto vam sada glume kako im je zao sto ne zive danas sa nama i sto smo vas istjerali su prvi stavili kokarde na glave i pobili i oplaclai vas. Ja barem kaze iskreno svoje misljenje i ne zelim da niko gine".

- znaci historija se ponavlja. Kao i u drugomesvjetskme ratu kada su cetnici klali muslimane i bacali u Drinu a onda poslije dobivali partizanske spomenice sa objasnjenjem kao nisu oni vise takvi (kao sto rece Tito kada ga je Adil Zulfirkarpasic pitao odakle u partizanima 45-e toliko ljudikoji su bili u cetnicima 42-e).


:-(
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#213 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

:sad:
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#214 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Eborg wrote::sad:
:sad: Ma i ja sam nesto tako i jos gore,...
Poklopili se nekakvi datumi,...sve u dva tri dana,svake godine,..do mog rodendana,..eto jos sutra pa ce proci aBd,..
Sve drage osobe,rodaci,prijatelji,svi sa"ove strane nisana",..svi gazija do gazije,pisao sam o njima.
Da su nekim cudom oni sad zivi svi ovi danasnji Saje,Fahre,Bakiri,Gasi&Co,i mnogi drugi,da ne nabrajam,trbalo bi mi puno stranica,nestali bi za pola dana,ali eto,...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#215 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Shteta tako dobrih ljudi za shta su se borili danas...Koliko god ruzhno zvuchalo,imam osjecaj da nam je u ratu,barem s ove ljudske,tople strane bilo bolje...
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#216 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Eborg wrote:Shteta tako dobrih ljudi za shta su se borili danas...Koliko god ruzhno zvuchalo,imam osjecaj da nam je u ratu,barem s ove ljudske,tople strane bilo bolje...
Kad kod imam priliku,obicno dva puta godisnje,obilazim njihove mezare,isplacem se,i obavezno se poslije pitam zasto su i za koga oni davali svoje mlade zivote,...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#217 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by dallton »

Ahmmed wrote:tranquil brate, aferim na strpljenju....

Ali, ja , zaista, više ne mogu....Godinama sam ljudima objašnjavao neke stvari, crtao....Nevezano za nacionalnu pripadnost pomenutog kojeg sam poslao u materinu, želim ti reći da sam godinama, Srbima iz manjeg bh.entiteta i Srbije i Crnogorcima, pojašnjavao neke stvari.....I vjeruj mi, nikada nisam ni pokušao iskriviti činjenice, koje se odnose na zločine počinjene u moje ime, zločine koje je počinila moja Armija.

I najiskrenije, sve do nedavno, uglavnom sam nailazio na ljude, koji za sebe vole reći da su intelektualci, formalno , zaista, imaju sjajno obrazovanje. Ali, nekako, uvijek su kalkulirali. Nekako, uvijek su pokušavali relativizirati stvari.( Naravno, ne govorim ovdje o Nataši Kandić, Sonji Biserko, Janji Beč, Biljani Srbljanović....)Nekako, umotavali činjenice u intelektualnu oblandu, pokušavajući , valjda, umiriti savjest za sopstveno nečinjenje, za sopstvenu šutnju, ili još gore sopstveno poticanje na zločin. Sreo sam, naravno , i neke sasvim drugačije. Koji su danas moji iskreni prijatelji.Koji su plakali nakon mojih riječi, a nakon njihovih riječi, o onome što osjećaju, kad je Bosna u pitanju, nakon njihovih hirurški jasnih definicija srpskocrnogorskog zločina počinjenog u njihovo ime, plakao sam ja. Nažalost, malo ih je.Ili ja nisam imao sreću da ih sretnem u većem broju. Meni su , doduše, i oni sasvim dovoljni.Da potvrdim stav, kojem sam naučen, kad sam bio mali, da su ljudi dobri. Ili loši. Ne Srbi, ne Hrvati, ne Bošnjaci. Nego, eto, samo ljudi. Znam da će zvučati patetično, ali neka će:
Neki od tih divnih ljudi, vratili su mi osmijeh. I nadu. Ako čitaju ovaj forum, a znam da čitaju :) , moje drage prijateljice iz Beograda ljupkim ;-) , a mog dragom prijatelju iz Podgorice, poručujem da sam ponosan što ga znam.
I da nikada, ama baš nikada, neću zaboraviti jedno toplo, ljudsko izvinjenje.......I prema njima, bio bih najveći džukac, kad ne bih govorio onako kako jeste.

Ali, ne mogu više da slušam ova jeftina podmetanja. Ne mogu više da slušam i čitam frustracije onih koji su se , očito zahebali 1992, u izboru strane. Sve teže i teže mi to ide. Ne mogu više da čitam licemjerstvo u nakani ovog Žepčaka Dubare ili kako se već zove,da napiše knjigu u kojoj se tačno zna ko je koga i zbog čega ubio u Žepču.I neka se zna. Tako i treba.Ali, u Sarajevu se, po njegovom pisanju, ne zna. Ili, bi, kao trebalo da se podrazumijeva. Da se beogradski želuci kad budu čitali tu knjigu ne bi previše nervozili ili ne daj Bože, dobili gastritis. Eto, to mi smeta. Smeta mi i lažna želja za političkom korektnošću. Jer si , valjda, samo tako cool. I pokazuješ da nisi nacionalista. I da ne mrziš.Smeta mi želja za potpunim zamagljivanjem uzroka. Koji je jasan ko dan. O posljedicama, možemo nadugo i naširoko....Ima se o čemu, pa i o zločinima Armije BiH....
blago tebi ahmede ako ti neko izvinjenje nesto znaci - meni ne znaci vise nista, izvinjenje ni od pravih ni od krivih, u mojim ocima sad su jednaki i oni koji su cinili i oni koji su cutali i oni koji danas rade na pomirenju i oni koji bosancima prodaju muda pod bubrege dajucii im kojekakve nagrade za "moralno ponasanje"....ne interesuju me ni katarze niti priznanja "nije to cinjeno u moje ime" niti sranja tipa "okrenimo se buducnosti" ...jednostavno ne ocekujem nista od svih koji su cutali ili nista ne cinili za vrijeme rata u bosni, sto se mene tice mogu svi ici u tri lijepe p.m. i vise ne pokusavam nikome nista da objasnjavam niti da bilo koga ubjedjujem...samo znam sta mi je ciniti i da je biti spreman na sve, a na "ljude" u siroj okolini se navici kao na cinjenicu da pada kisa - samo spremi kisobran, ne kontaj hoce li pasti ili nece
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#218 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

dallton wrote:
Ahmmed wrote:tranquil brate, aferim na strpljenju....

Ali, ja , zaista, više ne mogu....Godinama sam ljudima objašnjavao neke stvari, crtao....Nevezano za nacionalnu pripadnost pomenutog kojeg sam poslao u materinu, želim ti reći da sam godinama, Srbima iz manjeg bh.entiteta i Srbije i Crnogorcima, pojašnjavao neke stvari.....I vjeruj mi, nikada nisam ni pokušao iskriviti činjenice, koje se odnose na zločine počinjene u moje ime, zločine koje je počinila moja Armija.

I najiskrenije, sve do nedavno, uglavnom sam nailazio na ljude, koji za sebe vole reći da su intelektualci, formalno , zaista, imaju sjajno obrazovanje. Ali, nekako, uvijek su kalkulirali. Nekako, uvijek su pokušavali relativizirati stvari.( Naravno, ne govorim ovdje o Nataši Kandić, Sonji Biserko, Janji Beč, Biljani Srbljanović....)Nekako, umotavali činjenice u intelektualnu oblandu, pokušavajući , valjda, umiriti savjest za sopstveno nečinjenje, za sopstvenu šutnju, ili još gore sopstveno poticanje na zločin. Sreo sam, naravno , i neke sasvim drugačije. Koji su danas moji iskreni prijatelji.Koji su plakali nakon mojih riječi, a nakon njihovih riječi, o onome što osjećaju, kad je Bosna u pitanju, nakon njihovih hirurški jasnih definicija srpskocrnogorskog zločina počinjenog u njihovo ime, plakao sam ja. Nažalost, malo ih je.Ili ja nisam imao sreću da ih sretnem u većem broju. Meni su , doduše, i oni sasvim dovoljni.Da potvrdim stav, kojem sam naučen, kad sam bio mali, da su ljudi dobri. Ili loši. Ne Srbi, ne Hrvati, ne Bošnjaci. Nego, eto, samo ljudi. Znam da će zvučati patetično, ali neka će:
Neki od tih divnih ljudi, vratili su mi osmijeh. I nadu. Ako čitaju ovaj forum, a znam da čitaju :) , moje drage prijateljice iz Beograda ljupkim ;-) , a mog dragom prijatelju iz Podgorice, poručujem da sam ponosan što ga znam.
I da nikada, ama baš nikada, neću zaboraviti jedno toplo, ljudsko izvinjenje.......I prema njima, bio bih najveći džukac, kad ne bih govorio onako kako jeste.

Ali, ne mogu više da slušam ova jeftina podmetanja. Ne mogu više da slušam i čitam frustracije onih koji su se , očito zahebali 1992, u izboru strane. Sve teže i teže mi to ide. Ne mogu više da čitam licemjerstvo u nakani ovog Žepčaka Dubare ili kako se već zove,da napiše knjigu u kojoj se tačno zna ko je koga i zbog čega ubio u Žepču.I neka se zna. Tako i treba.Ali, u Sarajevu se, po njegovom pisanju, ne zna. Ili, bi, kao trebalo da se podrazumijeva. Da se beogradski želuci kad budu čitali tu knjigu ne bi previše nervozili ili ne daj Bože, dobili gastritis. Eto, to mi smeta. Smeta mi i lažna želja za političkom korektnošću. Jer si , valjda, samo tako cool. I pokazuješ da nisi nacionalista. I da ne mrziš.Smeta mi želja za potpunim zamagljivanjem uzroka. Koji je jasan ko dan. O posljedicama, možemo nadugo i naširoko....Ima se o čemu, pa i o zločinima Armije BiH....
blago tebi ahmede ako ti neko izvinjenje nesto znaci - meni ne znaci vise nista, izvinjenje ni od pravih ni od krivih, u mojim ocima sad su jednaki i oni koji su cinili i oni koji su cutali i oni koji danas rade na pomirenju i oni koji bosancima prodaju muda pod bubrege dajucii im kojekakve nagrade za "moralno ponasanje"....ne interesuju me ni katarze niti priznanja "nije to cinjeno u moje ime" niti sranja tipa "okrenimo se buducnosti" ...jednostavno ne ocekujem nista od svih koji su cutali ili nista ne cinili za vrijeme rata u bosni, sto se mene tice mogu svi ici u tri lijepe p.m. i vise ne pokusavam nikome nista da objasnjavam niti da bilo koga ubjedjujem...samo znam sta mi je ciniti i da je biti spreman na sve, a na "ljude" u siroj okolini se navici kao na cinjenicu da pada kisa - samo spremi kisobran, ne kontaj hoce li pasti ili nece
Ahmo,buraz,koga su jednom guje ujedale,....ostalo znas,vidim da si pametan.
Imao sam kontakata sa onima "preko",probavali se nesto pravdati,a ja ima samo onako kratko,sturo kazem da to ne trebaju meni objasnjavati,jer sam ja ziv,...
To bi oni trebali mrtvima ili piscima,scenaristima,glumcima(oni bi fakat imali teske uloge),istoricarima,a meni najzadnjem,....
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#219 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vozdra raja :-) »

Dobra tema!
Uvijek sam se pitao sta je u glavi osobe "s one strane" sto je nisanila snajperom u sarajevsko dijete, ili dok je ispaljivala haubicu po gradovima i civilima...
Ali mozda je bolje da nikada ne saznam... :(
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#220 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Vozdra raja wrote:Dobra tema!
Uvijek sam se pitao sta je u glavi osobe "s one strane" sto je nisanila snajperom u sarajevsko dijete, ili dok je ispaljivala haubicu po gradovima i civilima...
Ali mozda je bolje da nikada ne saznam... :(
VAKUUM,prazan prostor!!!

NISTA!!!!!

Da je u tim glavama bilo ista,makar i tumor ne bi radili ono sto su radili.
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#221 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by scooter21ba »

vidim tek sada ovu temu(mislim koja je poenta teme)
znam jednog koji je ratovao na "onoj" strani
i posto kaze sta misli otvoreno pokusat cu citirati
jebiga brate jesam bio u "cetnicima" (misleci na vojsku rs)
pucao sam jer sam branio sebe jer ne zna muhamed jesam li ja dobar covjek ili los kad me vidi na nisanu
znaci sto se tice neprijatelja branio sam samog sebe da ne budem ubijen pa ko koga prvi ubije ili rani
kaze bio sam u bitkama jesam li koga ubio ne znam ali je to bilo sto sam svoj zivot branio nikakvu ideologiju nikakvu vjeru i zemlju nego sebe
sto se tice moje strane kaze bilo je svega
i dobrovoljaca i onih koji su silom ratovali
kaze ja sam nesto izmedju nisam krenuo u rat jer branim srbstvo i veliku jugoslaviju
jer znam dobro da mi je komsija ramiz nekad bolji bio od komsije cede
u vojsci sam bio jer je bilo lakse othraniti porodicu tako nego da sam "ilegalac"
koga cu vise voliti nego sebe zenu i djecu
a kad je tako onda do hrane dolazim kako znam i umijem
licno nisam pomagao muslimanima da pobjegnu niti ih krio ali sam par slucajeva presutio kad ih je komsija krio
valjda sam ucinio dobro djelo
znam samo da cista obraza mogu izaci pred sviju jer nisam nikoga silom ili iz mog nekog hira ni ubio ni premlatio niti bilo sta niti je ko zaplakao zbog mene
sve sto sam radio je bilo linija kuca linija kuca
imalo se hrane vise nego sa vase strane jer smo bili "slobodni" to je mozda jedina prednost bila kaze
jeli laze jeli se dodvorava ne znam al inace covjek je iskren i kaze sta misli
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#222 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vozdra raja :-) »

Stvarno mi je muka od ovakvih romantizovanih ispovijedi bivsih topdzija, a koje nose poruku "mir mir - svi su krivi"! :x
Svi u vojsci RS-a su znali sta se desava, znali su to i prije nego je rat poceo! Zato su polahko odlazili kao hijene, da pomognu pripremu agresije!
Kada si u vojsci, naravno da pucas i branis se od onoga tamo, ali nije isto biti u svakakvoj vojsci!
Svi su oni znali da pucaju na gradove, civile, djecu. I svi su znali za sta se bore, za Veliku Srbiju, a protiv svoje domovine i komsija!
Ako je ovaj takva ljudina, onda bi ostao sa svojim komsijama, sugradjanima, i sa svojom domovinom!
Ako je ovaj takva ljudina, ne bi sada prosipao ovakve zalopojke, vec bi jasno i glasno osudio svoju vojsku i ono sto su radili.
Ovako ispade da se trebamo sazaliti na njega! :x

Na jednoj grani su sjedila dva bijela goluba i posmatrala kako dvojica losih ljudi pale kucu
dobrog covijeka. Malo kasnije jedan od golubova odleti do potoka i kljunom zagrabi vode. Potom odleti do goruce
kuce da je pokusa ugasiti. Kada se vratio ovaj drugi golub ga upita, "a zasto to radis, ti znas da u tvoj kljun
stane samo nekoliko kapi vode i da time ne mozes ugasiti pozar"
, a ovaj golub mu odgovori,
"mozda ne mogu ugasiti vatru, ali hocu da se zna na cijoj sam strani bio"
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#223 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by scooter21ba »

ako mislis na ovog mog iz mog posta covjek je citavo vrijeme zivio i sada zivi na teritoriji sadasnje i tadasnje RS tako da ne vidim nikakvu smisao da bjezi u sarajevo i da se pocne boriti i pucati na svoju kucu
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#224 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vozdra raja :-) »

scooter21ba wrote:ako mislis na ovog mog iz mog posta covjek je citavo vrijeme zivio i sada zivi na teritoriji sadasnje i tadasnje RS tako da ne vidim nikakvu smisao da bjezi u sarajevo i da se pocne boriti i pucati na svoju kucu
Na pocetku rata nije postojao RS, vec samo BiH, agresor, i TOBiH!! To je bio momenat kada se odlucivalo na cijoj si strani!
Po tvojoj logici su svi bosnjaci iz Banja Luke, Bijeljine, Podrinja..., trebali ostati u svojim kucama i prikljuciti se cetnickoj vojsci jer su, eto, bili na teritoriji RS-a! :? :zzzz:
User avatar
ko pita ne skita
Posts: 56
Joined: 15/10/2008 13:45

#225 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ko pita ne skita »

Vozdra raja wrote:Stvarno mi je muka od ovakvih romantizovanih ispovijedi bivsih topdzija, a koje nose poruku "mir mir - svi su krivi"! :x
Svi u vojsci RS-a su znali sta se desava, znali su to i prije nego je rat poceo! Zato su polahko odlazili kao hijene, da pomognu pripremu agresije!
Kada si u vojsci, naravno da pucas i branis se od onoga tamo, ali nije isto biti u svakakvoj vojsci!
Svi su oni znali da pucaju na gradove, civile, djecu. I svi su znali za sta se bore, za Veliku Srbiju, a protiv svoje domovine i komsija!
Ako je ovaj takva ljudina, onda bi ostao sa svojim komsijama, sugradjanima, i sa svojom domovinom!
Ako je ovaj takva ljudina, ne bi sada prosipao ovakve zalopojke, vec bi jasno i glasno osudio svoju vojsku i ono sto su radili.
Ovako ispade da se trebamo sazaliti na njega! :x

Na jednoj grani su sjedila dva bijela goluba i posmatrala kako dvojica losih ljudi pale kucu
dobrog covijeka. Malo kasnije jedan od golubova odleti do potoka i kljunom zagrabi vode. Potom odleti do goruce
kuce da je pokusa ugasiti. Kada se vratio ovaj drugi golub ga upita, "a zasto to radis, ti znas da u tvoj kljun
stane samo nekoliko kapi vode i da time ne mozes ugasiti pozar"
, a ovaj golub mu odgovori,
"mozda ne mogu ugasiti vatru, ali hocu da se zna na cijoj sam strani bio"
Pozdravljam ovaj post... :thumbup:
i predlazem otvaranje nove teme pod naslovom "Zasto sam...?"
Na toj temi bi nasi "prijatelji" i "komsije" mogli da odgovore na sljedeca pitanja:
1. Zasto su se iz stanova iz kojih se godinama mogao cuti samo Iron Maiden, Def Lepard, Status Quo i Judas Priest, posljednjih nedjelja proljeca '92. cule gusle i Kosta Plakalovic?
2. Zasto su nas nase "komsije" neizostavno posjecivale za Bajrame svih godina naseg zivota, samo tog posljednjeg nisu?
3. Kako to da su u Martu '92. sve komsije otisle s firmom na "teren", cak i onaj koji je bio konobar u Galebu, a ne zidar u Vranici?
4. Kako to da je u svakoj drugoj kuci i stanu nasih "komsija" pronadjeno "lovacko" oruzje tipa AP M-70, PASP, PAP, PM M-72, zolja, osa ili tranzistori tipa RUP 1 i 2?
5. Ako je agresija stigla iz Srbije i ako su zlocine cinili samo Arkanovi, Mauzerovi, Beli orlovi i Crvene beretke (sve skupa 2-3000 "ljudi"), od koga su formirali Drinske, romanijske i ine korpuse?
6. Kako to da nam Sinisa iz Kalinovika, 19 godina, kad je uhvacen na Treskavici kaze da se ja odlucio prikljuciti VRS zato sto su mu obecali bilo koju kucu ili stan (muslimanski) koji izabere kad se udje u Sarajevo i da se jos kao dijete bojao Muslimana, jer su ga tako odgajali.
(Sinisa, javi se pa nam ispricaj kako sam ti otvorio konzervu i dao ti caj, a onda te uredno predao vojnoj policiji i niko nije ni prstom dohvatio. To ti je , otprilike odgoj strasnih Muslimaai, Bosanaca i Sarajlija u kombinaciji sa Zenevskom konvencijom.)
7. Zasto su svi redom krenuli da se iseljavaju poslije reintegracije, prodaju kuce i stanove i sele se na ledinu na kojoj ce im Dragan Dabic i Biljana Plavsic izgraditi novo, lepse i vece srpsko Sarajevo i ostale gradove u BiH?
8. Zasto se sad pojavljuju sa pricama "morao sam", "imao sam porodicu, decu...", "pucao sam u zrak" (.ebiga, kad pogledas sa Trebevica sve ispod je zrak), svi su bili punoljetni i sposobni koriste vlastitu racunaljku, pa zasto nisu?

I na kraju, po onome sto ja znam kad odem poslom a Banju Luku, a cesto idem, ni tamo niste dobrodosli, a ni ovamo vise. Pitajte "alijine srbe" (moje prijatelje, zasigurno) jesu li oni pogrijesili u racunici. Ja koliko vidim, oko sebe, nisu, ostali gdje su i bili, samo novi bolji posao, bolja plata i naravno, kao i svi mi cekaju da dozovemo pameti i da krenemo u nova, bolja i sretnija vremena.
Post Reply