Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#176 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Smartex wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.
Vidi,vidi,.....cek,cek,...
Ti se na brzinu preobuce,...da ti nisi kojim slucajem boravio na ovim brdima oko Sarajeva?
Volis li rakiju?
Reci mi Boga ti kako ti je bilo kad si slusao vijesti na "SRNI"o vasim "rezultatima"junacke borbe!
Treba li ti rame za plakanje?(samo nemoj na mojima!!!!!)

Mozes li mi jos koji "zlocin"onih koje ti ne volis nabrojati?

A onda cu ja tebi,ali vjeruj mi trebat se ti puno,puno vremena,....

Ja sam rekao :Za one koji ne VJERUJU kako je bilo,a ti si vjerovatno BIO natim brdima pa se na tebe i ne odnosi,jelde?

Dobri moj,e odoh ja sad malo tamo gdje se i najhrabriji,...kako ti ono rece,....
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#177 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

BaileyS wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...
Upravo tako Vares, cak su mi ti i gori od samih zlocinaca. Znam mnoge koji su rat proveli u Sarajevu a zbog pripadnosti jednom narodu uvijek su pokusavali da na bilo koji nacin umanje stradanja, izjednace strane. Jednostavno nikako im nije islo preko usta da kazu ko je najveci krivac za rat, ko je krenuo da tenkovima ispravlja krive Drine, nego uvijek ono, zavadili nas nacionalisti i sl sranja.
Pa zar nema dovoljno dokaza zaboga!!!!!

Jedina pozitiva je da se to togadalo u vrijeme kad je bilo dovoljno video kamera,mikrofona,hrabrih reportera,novinara koji su rizikovali svoje zivote da bi danas nekima kojim nije jasno,bilo jasnije!
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#178 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Ahmmed wrote:
Smartex wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.

Ahmo se sada, pod punom odgovornošću, samobanuje:
Smartex, marš u pičku materinu! Pun mi vas je k...c. Tebe i takvih kao ti!
E nisi trebao Ahmo!!!
A i neka si!!!!
Ovo prvo je zato sto to papci isprovociraju,a ovo drugo je sto si apsolutno u pravu!!!!
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#179 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Prozor wrote:ne poznajem tuzlansko ratiste, to da razjasne preostavljam upoznatijim ljudima kao tranquilu, ali cu samo reci da ne znam koji covjek sa imalo casti u tijelu moze nakon posta o zlocinima nad Sarajevom doci i vikat "ne seri"...?!
Pendzeru,pusti ga bolan,provokator klasicni,sa Ozrena cova,....
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#180 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Smartex:

Jos bih ti ja koju u tvom zargonu,ali necu iz higijenskih razloga :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#181 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Vares City wrote:Smartex:

Jos bih ti ja koju u tvom zargonu,ali necu iz higijenskih razloga :D
Miladin Nedic se javio sa Ozrena :D
Vala ima cojk pravo-kud ces na slobodarski Ozren :-) -kud ces na kolonu JNA :-) miroljubivu Slobinu JNA---oficiri krenuli da bukete cvijeca dijele i da oslobode Tuzlu a neko im ne dade.Do tad ta armada oslobodi Dubrovnik-Vukovar-Visegrad-Gacko-Trebinje-Focu................. zasipase Sarajevo cvijecem a neki nezahvalni mangupi se drznuse i ne dadose im da fino-miroljubivo i dostojanstveno zaposjednu zgradu predsjednistva.
Mirna i bratska JNA oformi hotele u Trnopolju-Keratermu-Manjaci i bog dragi zna gdje jos i umjesto da im se zahvalimo mi imamo obraza jos da ko nesto naprdivamo :-)
Ceo svet prepoznade njihovu miroljubivost te oformise i izgradise ganjc nov hotelski kompleks u Hagu--samo mal kapacitet da primi toliko mirotvoraca pa se o jadu zabavise pa ustupaju siromasnije goste u hotelski kompleks u bivsoj Viktorki :D Valja i ovdje nove zgrade pravit--mLogo ih je brate cistih ruku do lakata---Usutili se ideolozi mira Velibor Ostojic,Vojo Maksimovic,Aleksa Buha,Petko Cancar,sofer iz Trebinja Bozo Vucurevic koji ce jos stariji Dubrovnik izgradit :D
uh--zaboli me prst od tipkanja.
bolje da nesto pocalim pa da se i procita o mirotvorcima.

http://www.e-novine.com/sr/kultura/clanak.php?id=18624
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#182 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by lopta »

Polako su pocele i cetnicke price po forumu, ne mogu da vjerujem. A otvarac tema je ocigledno teski mazohista cim zeli slusati price ljudi koji su izvrsili GENOCID u Bosni nad jednim narodom. :roll:
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#183 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

muha_sa wrote:
Vares City wrote:Smartex:

Jos bih ti ja koju u tvom zargonu,ali necu iz higijenskih razloga :D
Miladin Nedic se javio sa Ozrena :D
Vala ima cojk pravo-kud ces na slobodarski Ozren :-) -kud ces na kolonu JNA :-) miroljubivu Slobinu JNA---oficiri krenuli da bukete cvijeca dijele i da oslobode Tuzlu a neko im ne dade.Do tad ta armada oslobodi Dubrovnik-Vukovar-Visegrad-Gacko-Trebinje-Focu................. zasipase Sarajevo cvijecem a neki nezahvalni mangupi se drznuse i ne dadose im da fino-miroljubivo i dostojanstveno zaposjednu zgradu predsjednistva.
Mirna i bratska JNA oformi hotele u Trnopolju-Keratermu-Manjaci i bog dragi zna gdje jos i umjesto da im se zahvalimo mi imamo obraza jos da ko nesto naprdivamo :-)
Ceo svet prepoznade njihovu miroljubivost te oformise i izgradise ganjc nov hotelski kompleks u Hagu--samo mal kapacitet da primi toliko mirotvoraca pa se o jadu zabavise pa ustupaju siromasnije goste u hotelski kompleks u bivsoj Viktorki :D Valja i ovdje nove zgrade pravit--mLogo ih je brate cistih ruku do lakata---Usutili se ideolozi mira Velibor Ostojic,Vojo Maksimovic,Aleksa Buha,Petko Cancar,sofer iz Trebinja Bozo Vucurevic koji ce jos stariji Dubrovnik izgradit :D
uh--zaboli me prst od tipkanja.
bolje da nesto pocalim pa da se i procita o mirotvorcima.

http://www.e-novine.com/sr/kultura/clanak.php?id=18624
Hvala Ti za ovaj link

Ma ja,sve su to bili mirotvorci,sad su zrtve rata kojeg su drugi osmislili,planirali,zapoceli,...
JNA :evil: :skoljka: nas je branila,....
Oni su bili UGROZENI,...
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#184 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Sensei »

Image

Mladen Vuksanovic - Dnevnik s Pala >> download
User avatar
sunčan dan
Posts: 360
Joined: 03/03/2008 14:22

#185 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by sunčan dan »

Opet smo sa druge strane nišana, ovaj put ....



* Report this post
* Reply with quote

Postby stochar on 14/11/2008 09:17

14. novembar, 13 sati ispred Narodnog pozorista - Miting podrske medijima, institucijama i pojedincima koji se bore protiv organiziranog kriminala!

stvar je sljedeca:

imamo hrpu kriminalaca koji organizirano godinama reketare, postavljaju bombe, oruzano se sukobljavaju na javnim mjestima, zastrasuju...

imamo korumpiranu vlast i korumpiran dio policije i tuzilastva.

imamo dio policije i tuzilastva koji se usudjuju suprotstaviti tim grupama, i imamo medije koji se usudjuju podrzati ih.


tim ljudima se na najbrutalnije nacine prijeti, zastrasuje ih se i zivoti su im u opasnosti.

od gradjana se ocekuje samo da izadju na miting podrske i pokazu im da nisu sami.

zar se puno traz
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#186 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Sensei wrote:Image

Mladen Vuksanovic - Dnevnik s Pala >> download
hvala za ovaj dnevnik---citam bez daha :D

Pale, četvrtak, 30.4.1992.
Kakav šok. Potresa me iz temelja. Jutros, kada je sin trebalo da krene autobusom prema zapadu, dignuta u zrak oba mosta kod Brčkog. Put na zapad više ne postoji. Poludio bih, urlao kao pas što ga ranije nisam otpremio. Zar nije sve “govorilo” da svaki čas može puknuti i posljednja pupčana vrpca koja mu donosi spas? Okrivljujem sebe da sam glup i slijep, ali sada je kasno. Ostaje mu samo to da se i dan i noć skriva u podrumu zgrade u Starom gradu, nadajući se da ga granata neće raznijeti. Supruga mi telefonom kaže da je sin sinoć pitao “može li kičma da cvokoće od straha”, što je on osjetio prije par dana, kada je granata eksplodirala u njihovom dvorištu, u trenutku kada su slijetali u sklonište, a prozorsko staklo padalo oko njega.
Suze mi idu na oči, ali ne mogu sada ništa uraditi. Ponovo sebe propitujem da li sam pogriješio što ga nisam dovukao na Pale, kako je predlagao moj šogor, ali ne, i sto puta ne na Pale. Da je došao ovamo, odmah bi ga pokupili, obukli mu uniformu i odveli ga na Trebević da puca po svojim drugovima. To bi bio i njegov i moj kraj. Ovako još ima nade.
Urlam na telefon i objašnjavam šogoru u Titogradu da je bolje da mi sin pogine u Sarajevu od granate ratnih zločinaca nego da postane ubica sa Trebevića. Šogor to ne može shvatiti i spušta mi slušalicu
. Sestra samo plače. Kakav užas. Kakvo cijepanje ljudi na Ove i One, bliski prijatelji i srodnici postaju neprijatelji. Noću hodam praznom kućom i ponovo se preispitujem, i stalno govorim glasno: “Ne i nikada, ne”.
Ispušio sam posljednju cigaretu i osjećam kako me hvata panika ovisnika o nikotinu. Kao tijesto gusta, tamna, kiša paljanska noć, u kojoj svijetli samo još jedan mali, udaljeni prozor. Liči mi na nadu koja još tinja. Kao pas sam se skupio u kutu pored kamina i slušam Bachove fuge. “Kao pas ' reče K., i činilo mi se da je u njemu stid jači od smrti.” (Franz Kafka,
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#187 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by MokeQc »

black wrote:Eh, pa izgleda da je doslo vrijeme da ce se kao autenticna cijeniti samo iskustva onih koji su imali priliku da vide „obje" strane price o ovom ratu – onu „nepatvorenu", „objektivnu", jer „znaju obje perspektive"… jos malo pa ce najvjerodostojniji svjedoci ovog rata postati oni koji su iz armije BiH prebjegli u vojsku RS… jer „znaju obje strane"…
A iz price ce se onda, naravno, izbaciti politika i nacionalizam – jer sta bi to, pobogu, politika i nacionalizam imaju da traze u prici o ratu i stradanjima ljudi?
I sta nam ostaje? Ostaje to da ce u istorijskom sjecanju – koje se djelimicno vec pokazuje i ovdje, opet najvise na*ebati oni koji su i u ratu najvise na*ebali…

Sad me razapnite slobodno, ali ja na onoj drugoj strani nisana – srpskoj, srpsko-republickoj, repoublicko-srpskoj, kako hocete - za vrijeme rata vidim izrazito malo ljudi. Toj nekolicini koji su ostali ljudi skidam kapu, ostale cu prihvatiti kao ljude u pravom smislu rijeci tek kad vidim da su se oprostili od milosevicevizma, dodikovizma i ostalih ubleha koje su kako onda tako i danas sacinjavale srpsku nacionalnu ideologiju…. I kad popuste sa pricama da su svi jednako odgovorni i za pocetak i za tok i za ishod rata – jer nisu…
Da, ljudi smo svi… ali postoje ljudi i ljudi… da, postoje ljudi svih nacionalnosti koji rat nisu zeljeli, pa su nehotice uvuceni u njega… samo sto oni jedne nacionalnosti, koji ga nikako nisu zeljeli, najebase maksimalno, dok su neki drugi, druge nacionalnosti, presutno drzali palceve onima sto u ime njih kao kolektiva ratovase sa ciljem da istrijebe ili na minimum svedu ove prve… da to nije bio slucaj, ja bih danas rado povjerovao da ga i oni nisu zeljeli i/ili da se nisu nadali ishodu koji je bio u planu JNA i milosevica… Ljudi moji, pa zapitajte se malo – da li bi napadi na Sarajevo, na ostale gradove, brisanje sa lica zemlje cijelih sela, ubijanje ljudi, genocid, sirenje miloseviceve nacionalisticke ideologije poput epidemije i odrzavanje te idelogije u zivotu u minimalno promijenjenoj varijanti i dan-danas medju srbima u BiH i sire – da li bi to ikada bilo moguce bez presutne saglasnosti onih koji "nista nisu mogli", nego su se, eto, "slucajno zatekli" gdje su se zatekli?

Za mene u ovom ratu jeste postojala ona ispravna i ona pogresna strana… na pogresnoj su bili oni koji su nisanili sa planina, brda, iz suma… na ljude, zgrade, spomenike, gradove, sela…. Na pogresnoj su bili oni koji su zalazili po selima tamaneci i protjerujuci druge ljude… I koji su se, misleci da sluze visem nacionalnom cilju, stavili u sluzbu velikodrzavne ideologije, pasivno ili aktivno, jer bez takvih koji ce se staviti u sluzbu ideologije, i pasivno i aktivno, ona ostaje samo ideja na papiru. Ovako, rezultirala je u genocidu.
I kada to oni sto su bili na drugoj strani nisana pocnu priznavati, onda mozemo pricati o LJUDSTVU...


A do tad - nek idu kukati nedje drugo, i milosevicu koji ih je doveo do toga gdje jesu jos onda kad su se zaklinjali u njegovo ime. A ovima koji bi da budu "objektivni" i "neutralni" ocjenjivaci situacije, preporucujem da se ukljuce u plave shljemove. Tamo je ta vrsta "objektivnosti" odavno prihvacena.

Da ne bi bilo zabune: nije ovo nikakava mrznja prema srbima, mrznju prema kolektivu ili svim clanovima tog kolektiva ja ne mogu osjecati niti osjecam, niti sve trpam u isti lonac...ali jeste razocarenje, ljutnja i gnijev kada vidim koliko malo kajanja, spoznaje vlastite odgovornosti i vlastite uloge u ratu dolazi od strane clanova tog kolektiva, cak se trazi da se potpuno zaboravi ta uloga, time sto ce se svi strpati u kategoriju "ljudi"... ako je to nekome najvisi domet koji se dostigao u procesu preradjivanja rata u BiH, ja sam slobodan da kazem da meni nije...
Nisam stigao da sve procitam, ali do sada ovaj komentar po meni najbolje odslikava situaciju, naglasavam ono boldirano.

Umjesto da dodje nekog pokajanja i priznanja, 'tamo' su jos uvijek najtrazeniji haski optuzenici narodni heroji, ulice etnicki ociscenih gradova se zovu 'Srpskih oslobodilaca' i slicno, dan etnickog ciscenja i zauzimanja grada se slavi kao dan oslobodjenja A MI SLAVIMO JOS UVIJEK DAN OSLOBODJENJA IZ '45 ! I neka, ja s ponosom osjecam 6-ti april kao dan oslobodjenja, nemam nista protiv, ali samo uocavam razliku da mi slavimo pobjedu nad fasizmom a tamo se slavi pobjeda fasizma (zvanicno je tako - ne znam kako se osjecaju ti 'obicni ljudi' kojima nije do rata ali stvari tako stoje).

Nema vise rata, ako nisu mogli za vrijeme rata da se izjasne i pokazu kao ljudi, mogli bi vjerovatno sada. Dok ne bude nekog pomaka na tom planu, nesto se ne sekiram kako im je bilo 's one strane nisana'. Za sebe mogu reci da ne slavim nijednog naseg ratnog kriminalca kao heroja i za to sam da zvako plati za zulum koji je napravio. Osim toga 'nasi' haski optuzenici su se uglavnom sami predali i suocili sa optuznicama, sto je ipak rijetka pojava s 'one strane'.
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#188 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by lopta »

Raspisali se cetnici....mazohisti moze li ikako prica cetnika kako su klali po Srebrenici, kako su granatirali Markale, kako su silovali zene po Bosni. Eto ako ikako moze, posto ovdje ima ljudi koji su teski mazohisti i uzivaju izgleda u tome ili koji pustaju suze na cetnicke price, pa da im ispunite zelju. :roll: :roll: :roll: :x
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#189 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Sensei »

lopta wrote:Raspisali se cetnici....mazohisti moze li ikako prica cetnika kako su klali po Srebrenici, kako su granatirali Markale, kako su silovali zene po Bosni. Eto ako ikako moze, posto ovdje ima ljudi koji su teski mazohisti i uzivaju izgleda u tome ili koji pustaju suze na cetnicke price, pa da im ispunite zelju. :roll: :roll: :roll: :x
Od tvog predzadnjeg posta, javili su se Vares City, Sensei, sunčan dan, muha_sa, MokeQc, a ti u ovom zadnjem postu konkretno pišeš "raspisali se četnici", pa me sad interesuje ko je četnik.?

Pa eno ti lider najjače stranke u Bošnjaka liže guzicu četniku, a prije toga alternativni lider legalizuje genocidnu policiju... Predsjednik države koji je pristao da unutar države genocidna tvorevina osim diskriminirajućeg naziva dobije prefiks Republika... Mali Princ koji prijateljuje sa poganima koji planiraju silovanje 12-ogodišnje djevojčice... To nisu četnici? Sve nekakav fin i merhametli narod!

Dubara svoju priču može prodavat Apačima, a ti ako si reagovao na ovaj isječak iz dnevnika Mladena Vuksanovića bilo bi dobro da pročitaš o čemu se radi.
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#190 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Sensei wrote:
lopta wrote:Raspisali se cetnici....mazohisti moze li ikako prica cetnika kako su klali po Srebrenici, kako su granatirali Markale, kako su silovali zene po Bosni. Eto ako ikako moze, posto ovdje ima ljudi koji su teski mazohisti i uzivaju izgleda u tome ili koji pustaju suze na cetnicke price, pa da im ispunite zelju. :roll: :roll: :roll: :x
Od tvog predzadnjeg posta, javili su se Vares City, Sensei, sunčan dan, muha_sa, MokeQc, a ti u ovom zadnjem postu konkretno pišeš "raspisali se četnici", pa me sad interesuje ko je četnik.?

Pa eno ti lider najjače stranke u Bošnjaka liže guzicu četniku, a prije toga alternativni lider legalizuje genocidnu policiju... Predsjednik države koji je pristao da unutar države genocidna tvorevina osim diskriminirajućeg naziva dobije prefiks Republika... Mali Princ koji prijateljuje sa poganima koji planiraju silovanje 12-ogodišnje djevojčice... To nisu četnici? Sve nekakav fin i merhametli narod!

Dubara svoju priču može prodavat Apačima, a ti ako si reagovao na ovaj isječak iz dnevnika Mladena Vuksanovića bilo bi dobro da pročitaš o čemu se radi.
Nisam cetnik,gluho bilo!
A ovo za Srebrenicu,Markale,silovanja,logore,izivljavanje itd radili su "ljudi"kojima kad se trebaju potpisati na celu izbiju graske znoja k'o kruske,ne zbog stida nego zbog nepismenosti!
Ne daj Boze pismenih cetnika,jer bi nam uskoro u kinima igrali kojekakvi filmovi srave i uzasa i svaki bi dobio po nekoliko OSKARA :evil:
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#191 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Smartex »

Vares City

Opet da dodam za Tuzlansku kolonu, pisete ovde kao: "njihovi kamioni su bili puni oruzija"! Pa sta ako su bili, dogovor je sa njim bio da se povuku SA NAORUZANJEM. Vares shvatasli da smo mi pogazili dogovor. Pitam te jel ih trebalo napasti iz zasjede ako su bili naoruzani? - Mi smo znali da ce biti iz dan ranijeg dogovora na relaciji TO - JNA. Tebi je ocigledno za skidanje odgovornosti za pogazen sporazum dovoljno to sto kazes: mi smo imali slabije naoruzanje!


Glavni raznog zasto i posle skoro petnest godina od rata jos nema istinskog pomirenja u Bih je zbog toga sto svaka strana sebe smatra savrsenom i bezgresnom.
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#192 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by MokeQc »

Smartex wrote:Vares City

Opet da dodam za Tuzlansku kolonu, pisete ovde kao: "njihovi kamioni su bili puni oruzija"! Pa sta ako su bili, dogovor je sa njim bio da se povuku SA NAORUZANJEM. Vares shvatasli da smo mi pogazili dogovor. Pitam te jel ih trebalo napasti iz zasjede ako su bili naoruzani? - Mi smo znali da ce biti iz dan ranijeg dogovora na relaciji TO - JNA. Tebi je ocigledno za skidanje odgovornosti za pogazen sporazum dovoljno to sto kazes: mi smo imali slabije naoruzanje!


Glavni raznog zasto i posle skoro petnest godina od rata jos nema istinskog pomirenja u Bih je zbog toga sto svaka strana sebe smatra savrsenom i bezgresnom.
Znas sta bi bio odlican pocetak pomirenja ? Da RS prestane slaviti genocid (jer je dokazan u Srebrenici) kao "oslobodjenje srpskog naroda". Do sada je zvanicno dokazano da je "jedna strana" zrtva genocida, tako da bi bilo dobro da ona druga strana pocne raditi na iskupljivanju za to. Sto se tice zlocina na strani Federacije, bilo ih je, ne poricem, i treba da plati ko je za to kriv. Osim toga, vise nasih je vec otislo dobrovoljno u Hag, medju najpoznatijim Oric i Halilovic, nisu se godinama skrivali, nije bilo akcija hapsenja i niko nije masovne demonstracije pravio protiv njihovog sudjenja. Dok, sa druge strane, Haski optuzenici, kao Balkanski Kasapin "Dabic", jos uvijek kotiraju kao spasitelji srpskog naroda.
Bez obzira sto je bilo dosta zla napravljeno u od strane ARBiH, ipak krajnje je podlo jos uvijek pricati o "dvije zaracene strane" gdje je jedna uzivala svestranu podrsku JNA dok se druga u samim pocecima branila lovacim puskama i oruzjem ostavljenim u napustenim srpskim stanovima.
Jedno je samoinicijativna odmazda pojedinih vojnih i paravojnih komandanata (i ponavljam da za to nema opravdanja, to ne umanjuje nacinjeno zlo, zlocin je zlocin i treba kazniti) ali drugo je etnicko ciscenje i planirani genocid !
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#193 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

@Smartex

Jeste, mi smo sve poceli, i u Sarajevu smo ih napali, i u Tuzli, i u Zenici, i u Bihacu, i u Focu, Visegradu, Prijedoru, Brckom, Srebrenici... svugdje smo ih mi napali i izazvali sve, sta su drugo mogli vec gadjati Sarajevo dan i noc kad bi im mi navalili na brda da nisu...

ne znam koji mi je vise klinac pa da se non-stop javljam na ove ratne teme...
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#194 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Smartex wrote:Vares City

Opet da dodam za Tuzlansku kolonu, pisete ovde kao: "njihovi kamioni su bili puni oruzija"! Pa sta ako su bili, dogovor je sa njim bio da se povuku SA NAORUZANJEM. Vares shvatasli da smo mi pogazili dogovor. Pitam te jel ih trebalo napasti iz zasjede ako su bili naoruzani? - Mi smo znali da ce biti iz dan ranijeg dogovora na relaciji TO - JNA. Tebi je ocigledno za skidanje odgovornosti za pogazen sporazum dovoljno to sto kazes: mi smo imali slabije naoruzanje!


Glavni raznog zasto i posle skoro petnest godina od rata jos nema istinskog pomirenja u Bih je zbog toga sto svaka strana sebe smatra savrsenom i bezgresnom.
Tako je,VI STE POGAZILI DOGOVOR!!!!!

De bolan,skontaj samo koliko je dogovora bilo prije Tuzlanske kolone,...sve i jedan sporazum prije toga propali,..i sad mi ti pokusavas nametnuti nesto sto ja nikad necu svariti,jer postoje dokazi i cinjenice,a ne samo novinski clanci i izrezirani video snimci,....
Ja ovo govorim u svoje ime,..
Dakle,pomiriti se nikad necu sa onima koji su "svrsavali"koljuci ljude koji se nisu bili u stanju braniti,a takvih ti je vagon na strani koju ti branis.
Matematika je nauka koja se bavi brojkama,saberi i oduzmi pluseve i minuse na sve tri stane pa ces vidjeti rezultat,..meni i velikoj vecini je poznat.

I na kraju,...ko je bolan zapoceo cjelokupno sranje,eno ti Salema i Sice iz Varesa pa ih sam pitaj sto su ih pripadnici tadasnje JNA potkivali(u bukvalnom smislu POTKIVALI),pa nisu valjda zamijenili ljude i zivotinje ili mozda jesu,....
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#195 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Pale, ponedjeljak, 22.6.1992.
Užas. Ne mogu da mislim od bola. U Titovoj ulici, kod Narodne banke, pala granata i ubila devetoro ljudi, a šezdeset ranila. Tumaram kao slijepac po kući i vrtu, dok mi mozgom kolaju slike krvavih tjelesa. Dolazi komšija Meho i, krijući se da ga niko ne vidi, telefonira kćerki u Sarajevo. “Sve je dobro, ništa ne brini.” Gledam ga i vidim potpuno drugog čovjeka. Sada je to starac kome glas i ruke drhte, čije su oči izgubile sjaj, a riječi nepovezano teku iz njega.
Ponoć. Vjesti. Nije devet već 19 mrtvih, nije 60, već 100 ranjenih. Danas je najduži dan u godini i najkraća noć.
Četiri stotine srpskih porodica po naređenju njihovih vođa napustilo je Zenicu i došlo na Pale: isto toliko muslimanskih porodica mora još danas, sutra napustiti sve što su godinama stjecali. Kao da su ljudi saksije za cvijeće. Čak i kad cvijeće premještamo s jednog na drugi kraj prostorije, pazimo da ne uvene, da ima dovoljno svjetla za život. Koji monstruozni mozak sve ovo smišlja i sprovodi u djelo? Znam. Mozak ratnih zločinaca, kojima se mora suditi, kad-tad.
Pale, utorak, 23.6.1992.
Ne mogu da zaspem od slika užasa iz Titove ulice i izvještaja novinarke Rade Đokić, bivše kolegice sa Televizije. Sada za TV Beograd kaže kako su “Zelene beretke namjerno postavile nagaznu minu da ljudi stradaju i izazovu reakciju svjetske javnosti”. Uopće više ne znam gdje je dno novinarske laži i perverzije! Mislim da su neki, skoro svi, novinari najgori ljudski soj, isplivao na površinu ovog zločinačkog rata. Naše bivše naselje Nedžarići, u kojem smo proveli osam godina, osvojeno i razoreno od strane četnika.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#196 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Ponekad s'proljeca »

Niko nije napao kolonu nego je uzvraceno na vatru i tako je pocelo!!!!!

Tu pricu prosipaj negdje drugo!!!!!

Da smo bogdo bagru pomlatili u startu kao sto su Slovenci radili ili ponegdje u Hrvatskoj!!!!!


Opet da dodam za Tuzlansku kolonu, pisete ovde kao: "njihovi kamioni su bili puni oruzija"! Pa sta ako su bili, dogovor je sa njim bio da se povuku SA NAORUZANJEM. Vares shvatasli da smo mi pogazili dogovor. Pitam te jel ih trebalo napasti iz zasjede ako su bili naoruzani? - Mi smo znali da ce biti iz dan ranijeg dogovora na relaciji TO - JNA. Tebi je ocigledno za skidanje odgovornosti za pogazen sporazum dovoljno to sto kazes: mi smo imali slabije naoruzanje!


Glavni raznog zasto i posle skoro petnest godina od rata jos nema istinskog pomirenja u Bih je zbog toga sto svaka strana sebe smatra savrsenom i bezgresnom.[/quote]
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#197 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Piše: Andrej Nikolaidis

Zašto Dnevnik sa Pala Mladena Vuksanovića, koji objavljuju e-novine, a koji sam nekim čudom uspio propustiti onda, u izvornom, Durieuxovom izdanju, čitam kao vlastiti dnevnik? Zašto mislim da ga kao zbirku vlastitih zapisa o najgoroj od svih prošlosti doživljavaju čitaoci e-novina? Na Palama, u Beogradu ili u Podgorici, ljudi koji su se gadili rata u Bosni, protivili se tom ratu, u gluve uši puka izvikivali istinu o tom ratu – bili su, u biti, na istome. U tuđoj zemlji, duboko u neprijateljskoj teritoriji, u logoru fašizma i mahnitosti, u prostoru svojih koji su nam najednom postali beskrajno daleki i tuđi. Sa Pala su ispaljivani projektili, tamošnja ispostava jedinstvene zločinačke organizacije bila je zadužena za izvođenje radova. Ali je sav posao ugovaranja, planiranja i snabdijevanja bio vođen iz Srbije i Crne Gore. Znam, znam... nisu znali. Svi smo čuli tu odbranu. Poenta je u tome da su čitavo vrijeme sve znali. Nikada se to nije jasnije pokazalo nego nakon hapšenja Radovana Karadžića. Kada su njegove pristalice napokon priznale: oni svoga Radovana vole ne zato što misle da on to nije uradio, nego baš zato što on to jeste uradio. Kada je, nedavno, u Crnoj Gori čovjek ubio drugog čovjeka samo zato što je ovaj smatrao da Karadžić zaslužuje da bude uhapšen, još jednom se potvrdilo ono što smo od početka znali: svaki čovjek koji podržava Karadžića ima potencijal da ubije. I ne samo to: on je već ubio. Učinio je to simbolički, što je manje bitno, ali i praktično, a to će ipak biti bitno: bez demokratske podrške miliona takvih ubica, Karadžić nikada ne bi uspio počiniti svoje zločine. On je delegiran, naoružan, instruiran i poslat u zločin. Etničko čišćenje, sadističko iživljavanje nad Sarajevom i konačno, genocid, nisu greška majstora koji se zanio u poslu: spisak zlodjela sa njegove haške optužnice bio je sam njegov posao.
Kada Mladen Vuksanović opisuje kako je bilo živjeti na Palama okružen ubicama i njihovim jatacima, ja to znam. Jer sam u Crnoj Gori živio okružen ljudima koji su ne samo podržavali, nego i naoružavali i hranili ubice sa Pala. Tako je živio, recimo, i Petar Luković u Beogradu. Prije nego je etnički očišćena, ta jedinstvena teritorija Srbije, Crne Gore i Republike Srpske temeljno je očišćena od istine, čestitosti i zdravoga razuma. Broj glasova koji su se izdvajali iz patriotskog
64 | Mladen Vuksanović, Dnevnik s Pala 1992. e-novine
hora bio je tako mali a ti otpadnički, izdajnički tonovi tako tihi i slabašni (u Crnoj Gori, kroz LSCG i SDP ipak nešto glasniji)... Ti ljudi koji su rekli NE svome narodu, državi i njihovom zločinačkom projektu, ti građani Novog Sada, Niša, Cetinja, bili su Sarajlije duboko u pozadini neprijateljskih linija. Da su sve te ljude sabrali na jedno mjesto, bio bi to konc-logor. E, taj logor u kojem bi bili zatočeni svi domaći izdajnici – bilo bi to pravo Srpsko Sarajevo. Ako sam nešto naučio u posljednjih dvadeset godina, to je da su na Balkanu normalni i pristojni ljudi samo oni koje njihovi narodi izluđuju, oni koji svoje narode pljuju, oni koji svoje narode ne mogu podnijeti.
Svega nekoliko stvari sjećam se iz prvih dana bosanskog rata, iz vremena prije nego su roditelji mene i brata izveli iz opkoljenog Sarajeva. Pamtim pucnje kod skladišta građevinskog materijala, nedaleko od mjesta na kojem smo se, ekipa iz kvarta, okupljala da igra košarku. Pamtim pozorišnu predstavu koju nikada nismo odigrali u Prvoj gimnaziji, jer su noć pred premijeru barikade presjekle grad. Pamtim dječaka iz sela nedaleko od posljednjih zgrada na Dobrinji, uvijek odrpanog i ćutljivog djeteta koje je obično stajalo sa strane za naših partija basketa. Bili smo gomila dječurlije, a dječurlija, kao što znamo, znaju biti surova, naročito kada napokon nađe žrtvu. Tada se sadističke seanse nastavljaju tokom čitavog djetinjstva. Dijete koje jednom bude odabrano za žrtvu, žrtva će ostati sve dok ne odraste, ili ne preseli negdje gdje ga niko ne poznaje. Taj dječak sa sela bio je naša žrtva. Kada je rat počeo, kao i svakoga dana pregazio je livadu koja je njegovo selo odvajala od našeg grada, i dok smo na 20:20 završavali napeti basket, prišao nam sa puškom u ruci i rekao: sad ću vam jebat majku. Stajao je tamo, sa dvocijevkom u ruci, i mirno govorio. Sve ćemo vas otjerati, rekao je. Tebe ćemo, Zlatko, zaklati. I tebe, Andrej. Tebe ćemo, Sirko, pustiti da pobjegneš... Tako je počelo njegovo i okončalo vrijeme za koje sam, u gluposti kakvu nam samo mladost može podariti, vjerovao da je moje.
Pamtim još kako kroz prozora svoje sobe posmatram topovske salve koje iz kasarne Lukavica ispaljuju po gradu. Na radiju, razgovaraju Alija Izetbegović i general Kukanjac, koji “odgovorno tvrdi” da iz Lukavice niko ne puca. Vuksanovićev se tekst, hoću reći, odmotava predamnom kao sjećanje. Kao tuđe sjećanje koje, nekako, doživljavam kao vlastito.
Kada Vuksanović opisuje kako mediji sa Pala ispaljuju plotune laži – a te laži bile su ubojitije od Mladićevih granata – mi, koji smo bili prisiljeni da gledamo/slušamo/čitamo beogradske i podgoričke medije, tačno znamo o čemu priča. Kada opisuje svoje susjede koji skidaju maske ispod kojih se, nakon decenija skrivanja, ukazuju njihova lica, krvava i izvitoperena od mržnje, on opisuje mog susjeda, kojem sam u maju 1992, krećući u šetnju rivom poželio dobro jutro. To on opisuje vašeg susjeda, kojega ste upitali za zdravlje kada ste ga onoga jutra sreli u prodavnici gdje ste kupovali kafu i mlijeko. Dobro jutro, rekao mi je, dobro jutro, rekao vam je, tako svakodnevno, tako učtivo.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#198 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Hodidjed »

Interesantno, ali je tema skrenula "malo" sa kursa.
Sreo sam dosta onih "s druge strane" i uvijek ista prica:"Nisam ja bio oko Sarajeva", ili ako jeste onda kaze "Nisam pucao" ili "Bio sam samo kurir" ili "Radio sam kao cato" itd, itd.
Pogotovo me interesuje, gdje je onih 19.000 vojnika VRS-a koji su napali Srebrenicu Jula 1995 i gdje je onih 1.500 vojnika, policajaca RS-a koji su ucestvovali u srebrenickom genocidu?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#199 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

Hodidjed wrote:Interesantno, ali je tema skrenula "malo" sa kursa.
Sreo sam dosta onih "s druge strane" i uvijek ista prica:"Nisam ja bio oko Sarajeva", ili ako jeste onda kaze "Nisam pucao" ili "Bio sam samo kurir" ili "Radio sam kao cato" itd, itd.
Pogotovo me interesuje, gdje je onih 19.000 vojnika VRS-a koji su napali Srebrenicu Jula 1995 i gdje je onih 1.500 vojnika, policajaca RS-a koji su ucestvovali u srebrenickom genocidu?
u policiji
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#200 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Prozor wrote:
Hodidjed wrote:Interesantno, ali je tema skrenula "malo" sa kursa.
Sreo sam dosta onih "s druge strane" i uvijek ista prica:"Nisam ja bio oko Sarajeva", ili ako jeste onda kaze "Nisam pucao" ili "Bio sam samo kurir" ili "Radio sam kao cato" itd, itd.
Pogotovo me interesuje, gdje je onih 19.000 vojnika VRS-a koji su napali Srebrenicu Jula 1995 i gdje je onih 1.500 vojnika, policajaca RS-a koji su ucestvovali u srebrenickom genocidu?
u policiji
:thumbup:
taman isto napisah :D
Post Reply