Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Pozdrav,

Nedavno u jednom razgovoru sa prijateljem nadodjoh na temu strana u nashem ratu.Elem,u BiH (gotovo 100% u Federaciji) i njenoj dijaspori status bivsheg borca Armije BiH,HVO-a (kako-gdje i kako-kad) ili shehida/poginulih boraca je vjerujem neshto chime se taj ili njegova porodica mozhe ponositi jer je isti branio svoju zemlju.Isto tako,jedan poznanik iz RS-a jednom sluchajno izvali shta je dozhivio kao dijete:"Gledam ja kroz prozor kako nashi trche medju zgradama dok se Armija BiH probija u grad."Sasvim druga perspektiva... :shock:

No,shta je sa onima protiv kojih su se ti isti borci borili,tj. sa agresorom?Tolike snage JNA,VRS,Tigrovi,Shorpioni i slichni a nijednog na vidiku.Kako to da koga god znam svi su bili ili "civili" ili "logistichari" ili "pisari" ili tako neshto? :D Gdje nestadoshe tolike bradonje i junachine?Poznaje li iko nekoga ko je bio "na onoj strani" (srpske pa kasnije i hrvatske snage) i kakav je danas stav tih ljudi prema onome chega su bili dio?

Nije mi zhelja da raspirujem mrzhnju ili neshto slichno,Bozhe sachuvaj,samo me zanima kako je rat tekao "tamo".Prije par godina je jedan momak bio pokrenuo blog ali je bio napushten nakon mjesec-dva zbog uvreda.Navodno je isti kao sasvim obichan 18-godishnjak ili slichno regrutovan i borio se u VRS pa je prichao svoju prichu.Kako je zhivot tekao u Banjoj Luci,Bijeljini,Palama?Kao da nije rat? :?

Ajde mozhda neko neshto zna,zhiv'li! ;-)
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#2 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by mostarac »

Poznajem masu ljudi koji su bili u HVO i nosili pusku i pucali izmedju ostalog i po mom gradu i po meni na kraju krajeva. Nisu svi ti ljudi zlocinci ili ustase kako bi ih neko volio nazvati. Tu ima jako casnih i postenih ljudi, al mobilizacija je bila opsta i izbor je bio izmedju puske u ruci i metka u celo od svojih. Slabo je tu ko sta mogao birati. Srecem se svaki dan sa tim ljudima i to su ljudi od krvi i mesa, normalni i ogroman broj tih ljudi nije podrzavao zlocine, al oni jednostavno nisu imali ni mogucnosti ni snage da to sprijece. Glupo je svakog HVO vojnika nazvati ustasom i zlocincem, kao sto je sasvim sigurno da i u VRS nisu svi bili cetnici i zlocinci i slagali se sa pucanjem po gradovima i ubijanjem civila. Mobilizaciji nije niko mogao izbjeci.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#3 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Luke Perry »

Pa nista, svako na svoj nacin mislio da su njegovi u pravu. Isto kao i danas.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#4 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by mostarac »

Luke Perry wrote:Pa nista, svako na svoj nacin mislio da su njegovi u pravu.
mislim da to momak nije pitao, al eto.

Pitao je kako je tekao zivot. Prilicno sam siguran da je zivot na svim stranama bio bijedan, da su se svi plasili svojih lokalnih bandita koji su zarili i palili tih dana i jedva cekali da se vrate sa linije kuci zeni i djeci, djevojci, porodici. Razlika je naravno bila sto je jedna od strana dozivljavala nemilosrdna granatiranja gdje god je to moglo, al mislim da je covjek pokrenuo temu sa smislom i pitanjem - kako je bilo obicnom covjeku sa one strane u ratu?
Mislim da je obicnom covjeku koji se nije furao na klanja komsija bilo jebeno u svakom smislu. Razlika je i da su neki imali vise a neki manje hrane, a neki je nisu imali nikako, al obicni ljudi mislim da su zivili tesko i da nisu svi uzivali u tome da im se komsije vode u logore. Naravno sad ce se postaviti pitanje, a zasto to nisu sprijecili. Zato jer se i za pokusaj sprijecavanja cesto dobijao metak u vugla ili bi i sam zavrsio u logoru. Negdje je to prolazilo da neko vidjeniji moze da spasi nekoga, a negdje nije.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#5 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Luke Perry »

mostarac wrote:
Luke Perry wrote:Pa nista, svako na svoj nacin mislio da su njegovi u pravu.
mislim da to momak nije pitao, al eto.

Pitao je kako je tekao zivot. Prilicno sam siguran da je zivot na svim stranama bio bijedan, da su se svi plasili svojih lokalnih bandita koji su zarili i palili tih dana i jedva cekali da se vrate sa linije kuci zeni i djeci, djevojci, porodici. Razlika je naravno bila sto je jedna od strana dozivljavala nemilosrdna granatiranja gdje god je to moglo, al mislim da je covjek pokrenuo temu sa smislom i pitanjem - kako je bilo obicnom covjeku sa one strane u ratu?
Mislim da je obicnom covjeku koji se nije furao na klanja komsija bilo jebeno u svakom smislu. Razlika je i da su neki imali vise a neki manje hrane, a neki je nisu imali nikako, al obicni ljudi mislim da su zivili tesko i da nisu svi uzivali u tome da im se komsije vode u logore. Naravno sad ce se postaviti pitanje, a zasto to nisu sprijecili. Zato jer se i za pokusaj sprijecavanja cesto dobijao metak u vugla ili bi i sam zavrsio u logoru. Negdje je to prolazilo da neko vidjeniji moze da spasi nekoga, a negdje nije.
Ja sam zivio sa "onim na drugoj strani".
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#6 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by mostarac »

i ja.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#7 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Luke Perry »

Sta, Slovenci su bili sa druge strane nisana? :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#8 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by mostarac »

Luke Perry wrote:Sta, Slovenci su bili sa druge strane nisana? :D
heh. dobar dio rata sam proveo sa one strane, prije nego sam stigao do slovenije.
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#9 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by dacina_curica »

zao mi je sto ne uspjedoh sacuvati price sa starog Zvornickog foruma prije nego sto je isti otisao u helac......bilo je mnogo prica i pricica ljudi koji su bili u VRS, neki mobilisani, neki dobrovoljci....ako pronadjem sta napisem ovdje.....

ali za pocetak par pricica.......
Mama se vratila u Zvornik u maju '92 jer su objavili da svi koji se ne prijave na posao do odredjenog datuma gube isti (a stara udovica, uhvatila je prpa i iz Njemacke spici nazad u ZV).......Kaze da je u Zvorniku naisla na hrpu starih kolega, Zvornickih Srba koji su joj govorili da se ispari opet u vidu munje jer dole nece na dobro.....Svo vrijeme koje je dole provela provela je u kuci starih prijatelja, Srba, koji su je cuvali i nisu dozvolili da joj dlaka s glave fali.....Dodushe u Zvorniku se dobro znalo (i zna) ko je zaduzen za ubistva civila, znalo se koga se reba kloniti.....i Zvornicki Srbi su masovno na*ebavali ako se saznalo da su "cuvali" nekog od Muslimana.....nije bila rijetka pojava.....ali kod nas su dosljaci bili ti koji su mahom terorisali stanovnisvo.....Mama je pricala da je na zvornickom mostu (na prelazu iz Bosne u Srbiju) bio mladic, vjerovatno mobilisani vojnik koji je pustao Muslimane da odlaze iz grada.......ono, pogledao bi im papire i ako niko nije obracao paznju pustao ih da takoreci bjeze (jer ovo njesra sa radnom dozvolom je bila samo navlakusha da se "razmire racuni" ).......samo da bi par dana kasnije taj mladi vojnik bio prebijen (haman pa na mrtvo) od strane zvornickih MUP-ovaca i kojekakvih drugih smradova kojima je klanje i ubijanje itekako bilo prioritet......sto ovo napisah.....bas zbog ovoga sto mostarac rece da nisu SVI bili koljaci .....bilo je i ljudi koji su bili primorani i koji su i glavom platili jer nisu htjeli krvoprolice......

e sad.......po pitanju kako se zivjelo u Zv. naprimjer za vrijeme rata.......Svo vrijeme sam kontaktirala sa najboljom drugaricom koja je ostala dole i iako naravno nije bilo nicega u izobilju (mada je vazda bilo vishe nego u Sarajevu i sl.) i pored sve kuknjave kako im "mi" nedostajemo cini mi se da se njihov zivot jednostavno nastavio......bile nekad komsije, sad ih nema, podmeti pod tepih i kreni dalje.......skoro smo se srele (nakon gotovo 15 godina) i sjedim ja kod nej u kuci, gledam slike.....s mora...ljeto '93. ......zimovanja nekoliko mjeeci kasnije......matura....izleti u Beograd tamo-vamo.....nisam nista na to mogla reci......samo mi se knedla u grlu stvorila kad sam shvatila da se njima nije mnogo promijenilo......dok je moj zivot okrenut naopako na milion razlicitih nacina.......Ne sumnjam ja da smo im nedostajali.....ali me nekad zaboli da se moglo tako bezbono nastaviti......
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#10 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

sa one strane nisana, sta da kazem... kao i svi poznajem ljude koji su rat proveli na onoj strani, ljude sa kojima rijetko kontaktujes, ako ikako...pretezno ljude sa "ove" strane, sto "predjose" na onu... ljudi protjerani sa te teritorije, poznaju puno vise onih sto su imali opciju ostati i to i ucinili, i koji mozda i nisu bas nesto skrivili, pa je odnos bolji i korektniji, za razliku od nas sa ovih teritorija koji pretezno zamjeramo svima onima sto predjose na njihovu stranu.... ne znam kakav je bio zivot u vogosci, ilijasu, palama ili visegradu za prosjecnog srbina sto nije bio pro-cetnicki orijentisan, sigurno da nije bilo fino, sigurno da je bilo bijede i jada, ali bar nije bilo onoga kroz sta su prosli gradjani sarajeva, gorazda, bihaca...

misljenja sam da ako ce se graditi zajednicka, demokratska bih, moraju ljudi ciste proslosti i cistih namjera sa "svih strana" doci jedni drugima u susret, tako da nemam nista protiv ljudi sto bijahu na onoj strani, u svojim kucama, brineci se o svojim porodicama, ne zeleci niti donoseci drugima bol, i ne podrzavajuci zvjerstvo sto se cinilo nad gradovima malo dalje od njih, i nadam se da oni isto razmisljaju, i rado bih da neko sto je proveo vrijeme rata na onoj strani pod takvim okolnostima ovdje nesto kaze...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#11 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by valterbranisarajevo »

Interesantna tema.

Prvo što mi padne na pamet je dnevnik pok. Mladena Vuksanovića gdje on u nekoliko navrata opisuje kako su se pojedni stanovnici Pala ponašali kada su morali ići na "Trebević" Neki su odlazili puni elana, međutim bilo je i ljudi koji su išli bez volje, a mnogi se i sakrivali do kada su mogli..

Sjećam se i tv priloga zarpbljenih vojnika VRS u Krajini 1995. Neki od njih su bukvalno zarobljeni u kućnim papučama., pokupljeni na ulicama Beograda, Novog Sada u racijama Vojne policije na osnovu ličnih karti gdje im je pisalo da su rođeni u BiH. Mnogi od njih su bili rođeni u BiH slučajno i nisu nikada živjeli ovdje.

Na kraju uvijek se sjećam priča ljudi sa Mojmila i Vojničkog polja, koje niko nije potvrdio ni demantovao, o granatama bez upaljača koje su ispaljivane iz Nedžarića a na kojima su flomasterima bile ispisivane poruke: "Nismo svi isti"..

Eto to je ono što mi je prvo "palo na pamet" vezano za ovu temu...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

A da li ste ikada direktno razgovarali sa nekim pripadnikom tih vojnih formacija?Je li pricha "bilo pa proshlo" ili ima i kajanja,bez obzira na nachin dolaska u uniformu?

Iako se slazhem da je bilo onih koji su morali ici,shto zbog porodice i zashtite od prijetnji,shto do onog:"Odoh sa svojima pa shta bude..."

Mene je npr. iznenadila jedna pricha kada su klinci u Banjoj Luci za vrijeme rata na svojim Amigama i sl. igrali Monkey Island dok "mi ovdje" nismo ni struje imali...Ne zamjeram nikome,samo mi nerealno zvuchi... :(
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#13 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Luke Perry »

Islo se iz BL i na ljetovanje na CG primorje dok je Krajina padala, nerealno pa eto :lol:
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#14 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by location »

Ja sam u kontaktu u diaspori sa jednim koji se borio u VRS. On se ponosi sa onim sto je postigao za svoju zemlju (RS), samo nije siguran da bi sada opet isao braniti kada bi doslo do rata. On misli iako je on sudjelovao u gradjenu srpske drzave sto je za njega veliki ponos, da je to ipak rat bio za profitere. Zbog toga sada ne razmislja da bi opet isao u rat jer misli da nema potrebe ratovati za bilo koju stranu na Balkanu, ali opet kako on kaze srce vuce za svojim.

Dacina Cura je to najbolje rekla, zivot se nama okrenuo naopako oni nastavili zivjeti.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#15 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ahuseino »

Svi su oni sto su 'pobjegli' (na pochetku ili prije) takodjer 'patili' za nama, slali nam pakete ;-) , pare :razz: ...

... Al' im se zivot vrlo brzo vratio u normalu. Ja sam jedva punoljetan bio; i u tom uzrastu je godina kao decenija, znachi oni su se snasli relativno brzo (u "danashnjim godinama" :-) ) - iako su "dugo" patili ("ondashnjim godinama").

Al su oni ipak bili pametinji (i od mene i od tvog prijatelja s 'one' strane)... slazem se sa tvojim chetnikom; ja sam se opametio, na zalost, na kraju rata... dug je put od guzice do glave.

Najbolji mi je prijatelj (od prije rata), ostao/otishao na onu stranu. Ne vjerujem da mu je otac dozvolio da ostane, dok je on sigurno ostao da brani kuchu u Petrovichima i stan na Grbavici.
Nikad se vishe nismo chili ni vidjeli, ali koliko znam poprimio je Subotichanski akcenat :-) :(
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#16 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by AdnanSA »

Znam jednog iz Ilijaša koji je bio u četnicima i koji mi po završetku rata reče "mogao sam pobjeći ali nisam htjeo da mi neko kaže kada se vratim da sam bio kukavica. Sada živi u Banja Luci.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#17 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ranger »

Ja sam pricao s likom koji je bio u VRS, imao je nekih 40tak godina kad se zaratilo (znaci nije bio "zelen")
ratovao je na ratistima oko sarajeva, i pricao mi je kako su uzimani golfovi iz TAS-a. znalo se desiti da ljudi odu i bukvalno uzmu sebi jednog i za par dana ga skrse pa opet u tas po novog golfa....
a pricao sam sa jos njih, ne konkretno o zivotu s "one strane" ali opcenito i stekao sam dojam da i nije bilo lose! naime, nikad nisam cuo kako nije bilo ovoga il nije bilo onoga, a znamo da je to veoma cesta fraza u ratnim pricama iz federacije...
Spricer
Posts: 1
Joined: 11/10/2008 23:07

#18 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Spricer »

Ja sam sjedia "doma" i cekao da HOS i zelene beretke "oslobode" :-) otadzbinu. Image(custom optics) :thumbup:
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#19 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Leonid Breznjev »

jebo te sto ga ukoka... :lol: 8-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#20 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Sad necemo znati kako mu je bilo "s one strane nishana"... :lol:
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#21 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Leonid Breznjev »

Eborg wrote:Sad necemo znati kako mu je bilo "s one strane nishana"... :lol:
mozemo ga pitati, e-mail je javno postavljen.. :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

Pitam se da li većina tih s drugu stranu nišana uopšte žele da shvate kako je nama bilo?
Moj otac je imo najboljeg jarana s kojim se družio nekih 25 godina, Srbina. NN je došo u Banoviće sa 13-14 godina gdje je završio zanat zajedno sa mojim ocem, zajedno su otišli u vojsku i zajedno su radili na istom mjestu gotovo 20 godina. 1992 kad se već sve uskomešalo nešto je ko malo govorio bić rata, svašta se sprema ali niko nije ni slutio kakav je on sam jer njegov sin koji je bio pri kraju medicinskog fakulteta bio je oženjen muslimankom takođe studenticom medicine, govorio je da trebaju ić u Švicarsku na studije, ali nije govorio kako, i ko ih šalje....Nekada u aprilu 1992, svi oni Srbi iz Banovića kojima nije bilo stalo do zajedničkog života jedne večeri su se pokupili i otišli tiho bez pozdrava misleći da će se vratit nazad za par dana "gde više neće videt stare susede", među njima je bio i NN sa ženom i šćerkom, tih par dana se oteglo na par godina. Pričalo se da NN vodi vojne akcije po brdima oko Kladnja đe mu je i rodno selo, da je okrvavio ruke...Odma iza rata otvorila se tržnica Arizona na bivšoj liniji razgraničenja kod Brčkog, tada su mnogi iz Banovića išli prodavat po pijacama u Srebreniku, Rahiću, Gradačcu, i usput se svraćali na Arizonu...tad 1996 ta tržnica je bila neki hit, jer ljudi koji su se do juče gledali preko nišana imali su priliku da se sretnu uživo, a plus sve je bio duplo jeftinije nego u ostatku BiH. Babo da bi zaradio nama za život išo je prodavat po tim pijacama i svraćo bi ponekad na Arizonu, najviše se tu svraćalo da se vidi imal koga poznatog...NN da bi preživio, na Arizoni je u blatnjavom jednom ćošku prodavo domaći luk i cigare švercovane iz Crne Gore za nekog "gazdu" iz Zvronika svaki dan bez odmora, dnevnica mu je tada bila oko nekih 8 maraka...Bio je iznenađen kad je vidio babu i još par bivših kolega, iznendaio je se da su uopšte živi...Po njegovoj priči oni su imali predstavu da da smo mi već odavno pogaženi, nije mogo da vjeruje kako svi dobro izgledaju, da nam škole, bolnice, policija i sl. uopšte funkcionišu, da nismo neka džemahirija itd...Ispostavilo se da je tokom rata stalno bio na frontu đe je teško obolio i za to nije dobivo ni feninga (babo je RVI i kad mu je reko da za to dobiva neku novčanu pomoć, NN nije mogo doć sebi), te da ima čovjek sa istim imenom i prezimenom kao on, koji je haro po brdima oko Kladnja...Od prvog dana od kako je otišo iz Banovića, đe je imo dvosoban stan, sa parnim grijanjem u centru grada, živio je negjde u okolini Zvornika u nekoj jednosobnoj baraci sa ženom đe su oboje bukvalno truhli od vlage...Sinu je, kako se ispostavilo SDS obećavo kule i gradove, sin im se sa ženom 1994 pridružio u toj jednosobnoj baraci, od odlaska u Švicarsku i daljenjeg doškolovavanja ništa nije bilo, moro je da radi na frontu danonoćno kao medicinar...tek nakon 1996 sa ženom i sestrom je uspio da se progura nekako negdje na zapad, đe radi obične fizičke poslove...NN je umro 1997-1998, ne sjećam se tačno datuma, umro je od tuberkoloze u bolnici u Zvorniku, bez ikakve pomoći od one tvorevine za koju je dao svoje zdravlje, ostala je sama žena teško oboljela koja je morala da podobro plati za njegovo liječenje u toj istoj bolnici. Ona se kasnije pridružila djeci na zapadu...NN nije bio jedini slučaj mnogi su Srbi iz Banovića i Živinica isto ovako pa i gore prošli...
Na samrti je jedino od babe tražio da mu nađe neke stare slike njegove porodice, ostavio ih je u svom stanu misleći da će se vratit za par dana...slikama nije bilo ni traga...
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#23 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Topla voda »

koga interesuje moze ovdje procitati interesantnu ispovijest
http://www.mycity.co.yu/Blog/Moja-ratna-prica.html
Last edited by Topla voda on 01/11/2008 02:36, edited 1 time in total.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#24 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Eborg »

Topla voda wrote:koga interesuje moze ovdje procitati interensantnu ispovijest
http://www.mycity.co.yu/Blog/Moja-ratna-prica.html
Hvala na linku,jako interesantna pricha... ;-)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#25 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by zelenashica »

Eborg wrote:
Topla voda wrote:koga interesuje moze ovdje procitati interensantnu ispovijest
http://www.mycity.co.yu/Blog/Moja-ratna-prica.html
Hvala na linku,jako interesantna pricha... ;-)
:thumbup: priča je fanastična...oduševila sam se saznanjem da ima ljudi koji o ratu mogu da pišu bez politike i nacionalizma
svaka čast :-D :thumbup:
Post Reply