Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#151 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

O kojim "generalnim događajima" pišem?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#152 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

mozda sam se pogresno izrazio, ali takvi dogadjaji u vlastitom gradu se tesko zaborave...
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#153 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

Prozor wrote:@Dunbara, jos jedno pitanje, ako ti nije previse, kako to da nisi napisao ni rijec o masakrima i slicnim dogadjajima sto su se zbivala u Sarajevu svo vrijeme dok si bio tu? Mislim, kada pises o generalnim dogadjajima, ne znam zasto to izbaciti...
mozda covjek ne zna ko je pucao :-) ko nas bre zavadi :? nacionalne stranke--garant.
U cemu je fol ove teme :? ne kontam--hocemo li sad i Srebrova oplakivat i kukat kako je jadnicku na Kuli bilo :-) mozda bi trebalo i mog komsiju Mehicu oplakivat sto je na Kuli bio--Mehici puko film pa napustio liniju na Stupu i otiso na onu stranu--prebili ga-naucio na pamet tekst koji je deklamovo u kameru fasistickog kanala i sad ga ja trebam ko zalit :?
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#154 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

Dobro... Kada je već tako, neka i ostane. Svako u svojim rovovima, zakopani do grla, s puškama na gotovs.
Hvala vam što ste imali strpljenja za razgovore.
Ni ja sam više ne vidim svrhu ove teme, pa se bez dostojanstva i rekao bih, kukavički, povlačim.
Bio sam i žrtva i agresor. O tome sam objavio priču prije desetak godina u sarajevskim "Danima."
Iz ove perspektive, možda zaista ne znam ko je pucao. A, ako će neko da tjera do kraja, možda se ispostavi da su mi ruke prekrvave.
Neka svako stvara sliku o meni, kako mu volja: bradati četnik, koji jedva čeka da se napije tuđe krvi. Pseudoratnik koji je pisao izmišljotine na tamo nekom blogu, namjerno iskrivio sliku poštene borbe.
Ne sjećam se da sam negdje oplakivao Srebrova i Mehicu, ali ih doživljavam kao nesretnike, žrtve jednog vremena koje ih je spržilo. I ne samo njih, nesreće je u ovoj zemlji bilo previše.
Kad smo već kod Mehice, mogao bi makar da razmisliš, da pokušaš kockice da posložiš gdje im je mjesto.
Vjerovatno je recitovao u kameru, ali je prebijen, izmučen i veliki stradalnik. Postoji razlog i zašto, "puko" je zbog nečeg.
Možda mu je dosta bilo memljivog rova, grijanja na plin, možda se uželio porodice, možda je tog dana bio pijan, ostavljen!!! Nikada nećemo saznati.
Najlakše je optužiti, pa onda "kobajagi" graditi sretnu multi-kulti stvarnost.
Ja sam smogao snage da napišem istinu o sebi i svojim postupcima, da si dam oduška i prepričam svoje doživljaje.
Eto, izgleda da to nije dobro. Vajni "urednici" bi htjeli samo jednu istinu, samo jedno slovo.
Nisam očekivao aplauze ali nisam očekivao ni podsmijeh i pljuvanje. Dobro, još niko me nije baš "hraknuo" - ali kako ne znam (priznajem) ko je i odakle pucao, znam da moj metak nikome nije donio nesreću.
Nije se dobro uzdizati iznad "svojih" - grijeh je reći sukobljene strane, zaraćene strane, kada već postoje prava imena i sočni izrazi. Tačno se zna ko je ko. Dovoljno je čuti tuđe ime i odmah znati o kakvom gadu se radi.
Ne vjerujem da će ovakva razmišljanja donijeti sreću kad već imamo tako urnebesnu istoriju. Svako će uzeti ono što mu treba.
Nisam ja za ova sijela.
Nisam izgubio vjeru u prijateljstvo, ljubav. Dijelilo se nekada i ono "ništa" - ubijeđen sam da ima dobrih duša.
Pozdrav svima.
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#155 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by kirby »

e moj dubara sto ti je ovo sve trebalo.pa vidis da ovdje jedva cekaju da nekog docekaju na noz.
citam te tamo i nadam se da ces uskoro nastaviti.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#156 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ahuseino »

kirby wrote:e moj dubara sto ti je ovo sve trebalo.pa vidis da ovdje jedva cekaju da nekog docekaju na noz.
citam te tamo i nadam se da ces uskoro nastaviti.
Dunbara ili dubara, niko te na noz nije dochekao :x niti to OVDJE jedva chekaju :evil: ... ima elemenata na forumu generalno, ali ovo sto ovdje vidish nisu oni s kojima imamo ponekad nacionalistichkih rasprava i popsovavanja...

Moras dopustiti da se odavde javlja jedna jebena stranka, koja je dobro najebala u ratu i po broju zrtava i po povrshini teritorije te izvukla dobro deblji kraj. Ali teritorija kao ni materijalna dobra nisu bitna, bitan je gubitak zivota i plansko istrebljivanje te nash sud o tome.

Niko ti do sad nije ni opsovao, niti te nazivao kakvim imenima da te tjera odavde (niti te moze tjerat'). Na kraju mislim da ti imash isto pravo da vodish raspravu OVDJE kao i mi koji, ja mislim, samo trazimo odgovore.

Mene uopche ne interesuje istinitost detalja. Ja ih zaboravljam sve vishe, sto svjesno, sto nesvjesno, chak gubim imena ljudi iz memorije. Hochu da kazem da ti vjerujem na rijech i da to po meni, uopste ne bi trebali dovoditi u pitanje niti raspravljati... jako me interesuje rasprava sa tobom zbog vrlo specifichne perspektive.

Koga ne interesuje, ja bih preporuchio da samo ne "priviruje" na temu... O.K. ? :|
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#157 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

evo ja imam konkretno pitanje; kako su obicni ljudi tamo preko crte vidjeli masakr nad djecom kada je granata pobila 9(cini mi se da je taj broj) djece sa uciteljicom Fatimom Gunic na Alipasinom? Kako su vidjeli masakre na Markalama, na Kapiji u Tuzli, bombardovanje Tesnja 1995 kad su takodje ubijena djeca??? Srebrenicu?
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#158 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Nosferatu »

kirby wrote:e moj dubara sto ti je ovo sve trebalo.pa vidis da ovdje jedva cekaju da nekog docekaju na noz.
citam te tamo i nadam se da ces uskoro nastaviti.
Nije tesko dokuciti sta je ovo sve Dubari trebalo...

Oc'e cojk knjigu da pise...

Samo, nema je kome napisati...

Njegovim sigurno da se ne svidja da su ga po Kuli vjesali po gredama i bubrege mu odvaljivali. A mozda je i cvrkutao - sve sto je znao o Sarajevo i naucio do tada, nas Dubara, sto opet, nije za historijske neutralnosti i price o cojnosti i junastvu...

Helem Dubara - na mene su pucali Srbi tri i pol godine mog zivota, od 12-te pa nadalje. Tu nije bilo konfuzije. Jer s one strane nisu uzice povlacile ni Cigani ni Ukrajinci, s onim sto su me zaduzili, izvini, mislio sam da lazes o tome sto pricas, ali shvatih da si budala koja iz svoje skucene perspektive nije mogla nijednu pravu odluku napraviti, pa si propadao i zaglavljivao samo dublje i dublje. Ne znam koliko je tome kriv rat, a koliko si i ti sam sebe doveo u situaciju, ali nije moje da ti sudim, medjutim nije ni tvoje da pises, ako ce ti smetati da te neko osporava jer ja da sam bio ti - nikada a ni tada - nebih donosio odluke koje si ti donjeo. U tvojim rijecima nema emotivne investiranost jedan posto, ti kao da si na Kuli bio da procaskas sa starom gardom s kojom si studirao, ti nemas neprijatelja, a o Sarajevu iz vremena kad se je izmet pakovao u novine i bacao sa balkona, ti pises haman pa romanticarski, Robinzon-Krusovski...

Ja to uzmem pa pogledam moj Dunbara tebe, a pogledam jednog Aleksandra Hemona jer ste generacija - a i on je zavrsio zurnalizam. Pa eto, nije bio Srbin a sve skontao, ti jesi, a nisi nista skontao. Covjek postoa milioner, a tebi je u Kuli zivot ovisio, o cemu, o dozi novosti koje si priopcio saslusavateljima koji ti postedise zivot samo jer si Srbin, ne vidim da ih je sta drugo tu emotivno - vezivalo jel, i sad - da tebe neko slusa - nema sta Dunbara, istina je sve sto pises ali nema se sta procitati osim zakljuciti da ne treba biti takav kakav si ti jerbo mozes da valjas svima ali kad ces poceti da valjas sam sebi? I ako ne valjas sebi, kako ces meni da valjas moj Dunbara?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#159 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by muha_sa »

neka te Dunbara-samo ti pisi--treba ovoj omladini istinu prenosit--omladina zna za posljedice a mi smo tu da im i o uzroku koju prozborimo-istine radi-zar ne Dunbara :?
Ko mi drzavu razvali-moju Jugu--sta cu-priznam da sam Jugonostalgicar i toga se ne stidim.Jugonostalgicar Tiletove Juge a ne Slobine i njegovih mitingasa.
Sjecas li se zastrasujucih mitinga istine ?Kad su glave letile tadasnjim funkcionerima--kako je ulica mjenjala funkcionere--Sjecas li se poklica razularene mase kako je Juga grobnica srpskog naroda i kako su Srbi dobitnici u ratu a gubitnici u miru?
Sjecas li se kongresa CKSKJ kad su slovenci istjerani iz skupstinske sale a Sonja Lokar placuci-pardon-jecajuci- napustala istu?
Treba to omladini pricat i pisat---oni kontaju da je sve krenulo referendumom u BiH.
Treba im i pisat i pricat kako su osnivane nelegalne SAO-Srpske Autonomne Oblasti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Treba im i o plebiscitu Srpskog naroda -1991.godine -pisat i pricat----oni kontaju da je zlo krenulo od referenduma za neovisnu i samostalnu Bosnu i Hercegovinu.
Vjeruj mi da nisam znao da su mi komsije Srbi do tog plebiscita--odziv masovan.
Treba i o razmjestanju teskog naoruzanja na brda oko Sarajeva pisat i pricat--tad je Senad Avdic u S.B. to pisao i nazvao to operacija RAM. To je bilo 1991.godine a referendum u martu 1992.
Pisi-samo pisi---istine radi.
Saosjecam sa tvojim patnjama i zao mi je-zaista mi je zao -ako te je iko mrko poprijeko pogledo-a kamo li sta vise--radi tvog imena.Mene su ucili i fala bogu i ovo zlo koje nas snaslo nije me promjenilo--ljude dijelim na dobre i lose-tako sam i djecu ucio i ponosan sam na to.
Mehica kojeg pomenu u predhodnom postu je stvarni lik i moj jaran s kojim sam mnogo utakmica odigro i nije mi ga ni trunke zao sto su mu kicmu u Kuli lomili--sam je i svojom voljom tamo otiso---zao mi je stotine stanovnika aerodromskog naselja koji su nasilno odvedeni iz svojih stanova.
Uzasavam se kad cujem stanovnika ovog grada kako rat nije njihov rat i kako oni ne mogu da pucaju na svoje :-) ko su to njihovi?? Oni koji su pobili 10.000 civila u Sarajevu--oni koji su pobili blizu 1700.djece u Sarajevu??
Uostalom--koji mi klinac ovo treba-da presipam iz supljeg u prazno---to neki-na zalost- nikad nece sebi a akmli drugom priznat.
Katarza--katarza---sta ono bi katarza? odoh uzet Kljajicev rijecnik--ako ga nisam izlozio za vrijeme agresije--pa da vidim sta ono znaci taj pojam.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#160 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Mahalac »

Ma citao sam ja ovog Dunbara i sav njegov pacifizam se moze uvrstati u politizam i to onaj nama dobro poznati, svi su krivi :shock: :shock:

Ama na to nikad necu pristati i prihvatiti NISAM KRIV ni za sta i branili smo se od genocidne vojske pc-a.

Samo reda radi objasni, tebi Dubara ovde dok si bio u Sarajevu kao srbinu niko nije branio pa i da svercujes po Al. polju a da li je tako bilo Bosnjacima u pc-u.
Ne mogu da vjerujem a bio si tu i hodao da nikad u svom pisanju nisi spomenuo(a morao si nekad naici-osvjedociti) na ogromne ljudske civilne zrtve od cetnickog granatiranja i masakre.
To je planski na kraju krajeva i proizvelo (i to opet ne u toliko ocekivanoj mjeri) revansizam u Bosnjaka.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#161 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

muha_sa wrote:neka te Dunbara-samo ti pisi--treba ovoj omladini istinu prenosit--omladina zna za posljedice a mi smo tu da im i o uzroku koju prozborimo-istine radi-zar ne Dunbara :?
Ko mi drzavu razvali-moju Jugu--sta cu-priznam da sam Jugonostalgicar i toga se ne stidim.Jugonostalgicar Tiletove Juge a ne Slobine i njegovih mitingasa.
Sjecas li se zastrasujucih mitinga istine ?Kad su glave letile tadasnjim funkcionerima--kako je ulica mjenjala funkcionere--Sjecas li se poklica razularene mase kako je Juga grobnica srpskog naroda i kako su Srbi dobitnici u ratu a gubitnici u miru?
Sjecas li se kongresa CKSKJ kad su slovenci istjerani iz skupstinske sale a Sonja Lokar placuci-pardon-jecajuci- napustala istu?
Treba to omladini pricat i pisat---oni kontaju da je sve krenulo referendumom u BiH.
Treba im i pisat i pricat kako su osnivane nelegalne SAO-Srpske Autonomne Oblasti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Treba im i o plebiscitu Srpskog naroda -1991.godine -pisat i pricat----oni kontaju da je zlo krenulo od referenduma za neovisnu i samostalnu Bosnu i Hercegovinu.
Vjeruj mi da nisam znao da su mi komsije Srbi do tog plebiscita--odziv masovan.
Treba i o razmjestanju teskog naoruzanja na brda oko Sarajeva pisat i pricat--tad je Senad Avdic u S.B. to pisao i nazvao to operacija RAM. To je bilo 1991.godine a referendum u martu 1992.
Pisi-samo pisi---istine radi.
Saosjecam sa tvojim patnjama i zao mi je-zaista mi je zao -ako te je iko mrko poprijeko pogledo-a kamo li sta vise--radi tvog imena.Mene su ucili i fala bogu i ovo zlo koje nas snaslo nije me promjenilo--ljude dijelim na dobre i lose-tako sam i djecu ucio i ponosan sam na to.
Mehica kojeg pomenu u predhodnom postu je stvarni lik i moj jaran s kojim sam mnogo utakmica odigro i nije mi ga ni trunke zao sto su mu kicmu u Kuli lomili--sam je i svojom voljom tamo otiso---zao mi je stotine stanovnika aerodromskog naselja koji su nasilno odvedeni iz svojih stanova.
Uzasavam se kad cujem stanovnika ovog grada kako rat nije njihov rat i kako oni ne mogu da pucaju na svoje :-) ko su to njihovi?? Oni koji su pobili 10.000 civila u Sarajevu--oni koji su pobili blizu 1700.djece u Sarajevu??
Uostalom--koji mi klinac ovo treba-da presipam iz supljeg u prazno---to neki-na zalost- nikad nece sebi a akmli drugom priznat.
Katarza--katarza---sta ono bi katarza? odoh uzet Kljajicev rijecnik--ako ga nisam izlozio za vrijeme agresije--pa da vidim sta ono znaci taj pojam.
:thumbup:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#162 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Cholina_Lokica »

Bosanac sa dna kace wrote:evo ja imam konkretno pitanje; kako su obicni ljudi tamo preko crte vidjeli masakr nad djecom kada je granata pobila 9(cini mi se da je taj broj) djece sa uciteljicom Fatimom Gunic na Alipasinom? Kako su vidjeli masakre na Markalama, na Kapiji u Tuzli, bombardovanje Tesnja 1995 kad su takodje ubijena djeca??? Srebrenicu?
3 djece sa uciteljicom...
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#163 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Gledah "Vavzemaljce iznad Sarajeva",a ko nije neka gleda!
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#164 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by IZVANZEMALJAC »

Znam da nisu svi isti i ne treba sve stavljati u jedan tor ali svi oni koji šute o onome šta su zločinci radili i glume da ništa nije bilo niti su šta vidjeli, niti čuli neka ostanu u tim toru i nek se ne žale jer to i zaslužuju.
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#165 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vares City »

Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#166 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Smartex »

Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#167 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by BaileyS »

Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...
Upravo tako Vares, cak su mi ti i gori od samih zlocinaca. Znam mnoge koji su rat proveli u Sarajevu a zbog pripadnosti jednom narodu uvijek su pokusavali da na bilo koji nacin umanje stradanja, izjednace strane. Jednostavno nikako im nije islo preko usta da kazu ko je najveci krivac za rat, ko je krenuo da tenkovima ispravlja krive Drine, nego uvijek ono, zavadili nas nacionalisti i sl sranja.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#168 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by kv99 »

Smartex wrote:


Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.

Vojnu kolonu tzv JNA koja je do tada vec uveliko postala cetnicka i porusila 1/3 Hrvatske, i pobila na hiljade ljudi uz Drinu, u Bosanskoj Krajini itd.
Ko je matereti granatirao tu "okruzenu " Smolucu ? Mislili su da ostanu tu dok ostali cetnici "oslobode "Tuzlu kao i Bijeljinu, Zvornik, Visegrad, Bratunac i kad su vidjeli da plan u Tuzli nije uspio cetnici su uz kolonu tenkova i masakre civila na putu do/iz Smoluce evakuisali sviju na Ozren.
Koje to cetnicko selo na Ozrenu oko Vozuce nije bilo vojno uporiste ? Mozda se "golorukoj srpskoj nejaci" samo "omaklo" kad su sa Ozrena pobili onoliku mladost u Tuzli ? Da nisu sa pracakama iz sela na Ozrenu gadzali Tuzlu i okolinu ?
Podjednako krivi i cetnici koji su imali 90 % naoruzanja tzv JNA i bosnjaci sa puskama pravljenim od vodovodnih cijevi ? Cetnici koji su pobili vise od 40 000 bosnjackih civila ( vecina u proljece/ljeto 1992) je tebi isto prema 2 000 poginulih srpskih civila u citavoj Bosni i Hercegovini 1992-95 ?
Medzunarodni sud nije utvrdio da je smrdija izvrsila agresiju ali je utvrdio a su cetnici odgovorni za genocid i da ta smrdija nije uradila nista da taj genocid zaustavi /kazni pocinioce .
Last edited by kv99 on 08/11/2008 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#169 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Ahmmed »

Smartex wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.

Ahmo se sada, pod punom odgovornošću, samobanuje:
Smartex, marš u pičku materinu! Pun mi vas je k...c. Tebe i takvih kao ti!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#170 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by tranquil »

Smartex wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.
Za kolonu u Tz ti garantujem da je ona napala grad a ne obratno kako tvrdi četnička propaganda, i sve što se tamo desilo je isključivo njihova krivica. Kako znam? Bio sam tamo. Teži sam slučaj skeptika i vjerujem samo stvarima koje vidim, ali sada je baš takav slučaj, i tvrdnja da je nekoliko teritorijalaca i policije sa skoro pa lovačkim puškama ugrozilo kolonu JNA je smiješna. Takođe je smiješna i tvrdnja o nenaoružanosti te vojne kolone, kada je municija iz kamiona u koloni gorila i eksplodirala duboko u noć. I ono da je to bila samo "mlada vojska", kojih fakat i jeste bilo ali izgleda više kao živi štit rezervistima koji su par dana prije toga pucali na Jalsku džamiju u strogom centru Tuzle, a koji su tog dana i počeli svo sranje.

Za ostale slučajeve (Sarajevo, Smoluća) ne znam, nisam bio tamo, ali sudeći po izvorima informacija, mogu zamisliti da je nekako slično kao i za "tuzlansku kolonu".

"Agresija" i "Građanski rat" su neprecizni pojmovi, pravni izrazi su "međunarodni" i "unutrašnji" sukob, i međusobno nisu isključivi, tj. rat u BiH je imao odlike i jednog i drugog. Znam ko je pucao na mene, ne treba mi presuda suda da bih imenovao srbijanske generale i VRS.

A ovu tezu o neučestvovanju Srbije demantuju mnoge optužnice i presude protiv srbijanskih generala, i nažalost nikada dovedeno do kraja suđenje predsjedniku Srbije.

Za rat se nikada ne može reći da su svi podjednako krivi. O krivici za ratne zločine možemo pričati na svim stranama jer ih je nažalost bilo, mada ni blizu isto. A kada je u pitanju krivica za početak rata, zna se da je kriva samo jedna strana, strana koju su vodili SM i RK.

I za kraj da ti kažem, ovo su stvari koje su činjenice jer sam ih proživio i ne bih dalje raspravljao o njima. Nisi zaslužio ni ovakav odgovor, nego onaj što si ga već dobio od Ahme, ali ne želim da stekneš dojam da smo se iznervirali pa poslije da pričaš kako si nam pogodio žicu, tako da prvi i zadnji put dajem komentar na ovakve koještarije.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#171 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Ahmmed »

tranquil brate, aferim na strpljenju....

Ali, ja , zaista, više ne mogu....Godinama sam ljudima objašnjavao neke stvari, crtao....Nevezano za nacionalnu pripadnost pomenutog kojeg sam poslao u materinu, želim ti reći da sam godinama, Srbima iz manjeg bh.entiteta i Srbije i Crnogorcima, pojašnjavao neke stvari.....I vjeruj mi, nikada nisam ni pokušao iskriviti činjenice, koje se odnose na zločine počinjene u moje ime, zločine koje je počinila moja Armija.

I najiskrenije, sve do nedavno, uglavnom sam nailazio na ljude, koji za sebe vole reći da su intelektualci, formalno , zaista, imaju sjajno obrazovanje. Ali, nekako, uvijek su kalkulirali. Nekako, uvijek su pokušavali relativizirati stvari.( Naravno, ne govorim ovdje o Nataši Kandić, Sonji Biserko, Janji Beč, Biljani Srbljanović....)Nekako, umotavali činjenice u intelektualnu oblandu, pokušavajući , valjda, umiriti savjest za sopstveno nečinjenje, za sopstvenu šutnju, ili još gore sopstveno poticanje na zločin. Sreo sam, naravno , i neke sasvim drugačije. Koji su danas moji iskreni prijatelji.Koji su plakali nakon mojih riječi, a nakon njihovih riječi, o onome što osjećaju, kad je Bosna u pitanju, nakon njihovih hirurški jasnih definicija srpskocrnogorskog zločina počinjenog u njihovo ime, plakao sam ja. Nažalost, malo ih je.Ili ja nisam imao sreću da ih sretnem u većem broju. Meni su , doduše, i oni sasvim dovoljni.Da potvrdim stav, kojem sam naučen, kad sam bio mali, da su ljudi dobri. Ili loši. Ne Srbi, ne Hrvati, ne Bošnjaci. Nego, eto, samo ljudi. Znam da će zvučati patetično, ali neka će:
Neki od tih divnih ljudi, vratili su mi osmijeh. I nadu. Ako čitaju ovaj forum, a znam da čitaju :) , moje drage prijateljice iz Beograda ljupkim ;-) , a mog dragom prijatelju iz Podgorice, poručujem da sam ponosan što ga znam.
I da nikada, ama baš nikada, neću zaboraviti jedno toplo, ljudsko izvinjenje.......I prema njima, bio bih najveći džukac, kad ne bih govorio onako kako jeste.

Ali, ne mogu više da slušam ova jeftina podmetanja. Ne mogu više da slušam i čitam frustracije onih koji su se , očito zahebali 1992, u izboru strane. Sve teže i teže mi to ide. Ne mogu više da čitam licemjerstvo u nakani ovog Žepčaka Dubare ili kako se već zove,da napiše knjigu u kojoj se tačno zna ko je koga i zbog čega ubio u Žepču.I neka se zna. Tako i treba.Ali, u Sarajevu se, po njegovom pisanju, ne zna. Ili, bi, kao trebalo da se podrazumijeva. Da se beogradski želuci kad budu čitali tu knjigu ne bi previše nervozili ili ne daj Bože, dobili gastritis. Eto, to mi smeta. Smeta mi i lažna želja za političkom korektnošću. Jer si , valjda, samo tako cool. I pokazuješ da nisi nacionalista. I da ne mrziš.Smeta mi želja za potpunim zamagljivanjem uzroka. Koji je jasan ko dan. O posljedicama, možemo nadugo i naširoko....Ima se o čemu, pa i o zločinima Armije BiH....
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#172 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by tranquil »

Ahmmed wrote:tranquil brate, aferim na strpljenju....

Ali, ja , zaista, više ne mogu....Godinama sam ljudima objašnjavao neke stvari, crtao....Nevezano za nacionalnu pripadnost pomenutog kojeg sam poslao u materinu, želim ti reći da sam godinama, Srbima iz manjeg bh.entiteta i Srbije i Crnogorcima, pojašnjavao neke stvari.....I vjeruj mi, nikada nisam ni pokušao iskriviti činjenice, koje se odnose na zločine počinjene u moje ime, zločine koje je počinila moja Armija.

I najiskrenije, sve do nedavno, uglavnom sam nailazio na ljude, koji za sebe vole reći da su intelektualci, formalno , zaista, imaju sjajno obrazovanje. Ali, nekako, uvijek su kalkulirali. Nekako, uvijek su pokušavali relativizirati stvari.( Naravno, ne govorim ovdje o Nataši Kandić, Sonji Biserko, Janji Beč, Biljani Srbljanović....)Nekako, umotavali činjenice u intelektualnu oblandu, pokušavajući , valjda, umiriti savjest za sopstveno nečinjenje, za sopstvenu šutnju, ili još gore sopstveno poticanje na zločin. Sreo sam, naravno , i neke sasvim drugačije. Koji su danas moji iskreni prijatelji.Koji su plakali nakon mojih riječi, a nakon njihovih riječi, o onome što osjećaju, kad je Bosna u pitanju, nakon njihovih hirurški jasnih definicija srpskocrnogorskog zločina počinjenog u njihovo ime, plakao sam ja. Nažalost, malo ih je.Ili ja nisam imao sreću da ih sretnem u većem broju. Meni su , doduše, i oni sasvim dovoljni.Da potvrdim stav, kojem sam naučen, kad sam bio mali, da su ljudi dobri. Ili loši. Ne Srbi, ne Hrvati, ne Bošnjaci. Nego, eto, samo ljudi. Znam da će zvučati patetično, ali neka će:
Neki od tih divnih ljudi, vratili su mi osmijeh. I nadu. Ako čitaju ovaj forum, a znam da čitaju :) , moje drage prijateljice iz Beograda ljupkim ;-) , a mog dragom prijatelju iz Podgorice, poručujem da sam ponosan što ga znam.
I da nikada, ama baš nikada, neću zaboraviti jedno toplo, ljudsko izvinjenje.......I prema njima, bio bih najveći džukac, kad ne bih govorio onako kako jeste.

Ali, ne mogu više da slušam ova jeftina podmetanja. Ne mogu više da slušam i čitam frustracije onih koji su se , očito zahebali 1992, u izboru strane. Sve teže i teže mi to ide. Ne mogu više da čitam licemjerstvo u nakani ovog Žepčaka Dubare ili kako se već zove,da napiše knjigu u kojoj se tačno zna ko je koga i zbog čega ubio u Žepču.I neka se zna. Tako i treba.Ali, u Sarajevu se, po njegovom pisanju, ne zna. Ili, bi, kao trebalo da se podrazumijeva. Da se beogradski želuci kad budu čitali tu knjigu ne bi previše nervozili ili ne daj Bože, dobili gastritis. Eto, to mi smeta. Smeta mi i lažna želja za političkom korektnošću. Jer si , valjda, samo tako cool. I pokazuješ da nisi nacionalista. I da ne mrziš.Smeta mi želja za potpunim zamagljivanjem uzroka. Koji je jasan ko dan. O posljedicama, možemo nadugo i naširoko....Ima se o čemu, pa i o zločinima Armije BiH....
Sve ja to znam, neka oni čitaju.

Mada, ko do sada nije skontao šta se ovdje desilo, neće prepoznati istinu pa da joj gleda u oči. Ne reagujem ja da bih njega ubijedio u nešto. Odbijam da se nerviram, ali neću ni da prešutim i da njihova bude zadnja. Jeste, odvratno je sto puta slušati iste laži, i muka je sto puta odgovarati na njih, ali ako svi prešutimo... ne valja nikako. Ima ona tema na "Politici", zove se "Da se nikad ne zaboravi", i s razlogom nosi to ime.
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#173 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Smartex »

tranquil wrote:
Smartex wrote:
Vares City wrote:Teska pravopisna! "Vanzemaljci iznad Sarajeva"

I jos nesto da dodam.

Svima onima kojima nije jasno kako je bilo tom narodu u opkoljenom Sarajevu,mogu sami sebi bar dio toga docarati ako se popnu na sva ona brda,kote,....

Ujedno se odnosi i na to da se stvori neka pretpostavka kako je i koliko jednostavno bilo svoj onoj bagri koji su bili gore na tim istim brdima i gadali sta su htjeli,...
gutljaj rakijesine i rokaj,....

Vjerujte mi,bio sam na vecini tih mjesta,stajao sjedio,gledao satima i pokusavao shvatiti kako su mogli!!!
Nisam ni tada a ni do sad uspio skontati kakvi su to debili mogli raditi,sta su u tim momentima imali u svojim blentarama,.....

I na kraju:Svako ko bude pokusao da relativizira te zlocine i da na bilo koji nacin izjednacava zrtvu i zlocin,bar kod mene nece imati sanse,...



Vares ajd ne seri a kako smo im mi mogli napast vojnu kolonu iz zasjede u Sarejevu ili Tuzli, kako smo ih mi mogli granatirati na okruzenu Smolucu, kako smo im mi mogli popaliti sela pobiti ljude i etnicki ih protjerati na Ozrenu '95, ne ubrajam tu Vijenac nego sela koja nisu bila vojna uporista niti kote...
Kako reci da je Srbija izvrsila agresiju kada je medjunarodni sud utvdio da nije! A reci da su agresiju izvrsili srbi iz BiH je apsurd jer su to ljudi koji su zivjeli i danas zicve u BiH. Prema tome za rat u BiH nisu krivi samo srbi vec podjednako i bosnjaci i hrvati. I nemoj sve da vezes i povezujes sa sudbinom Sarajeva jere nije se ratovalo samo u Sa.
Za kolonu u Tz ti garantujem da je ona napala grad a ne obratno kako tvrdi četnička propaganda, i sve što se tamo desilo je isključivo njihova krivica. Kako znam? Bio sam tamo. Teži sam slučaj skeptika i vjerujem samo stvarima koje vidim, ali sada je baš takav slučaj, i tvrdnja da je nekoliko teritorijalaca i policije sa skoro pa lovačkim puškama ugrozilo kolonu JNA je smiješna. Takođe je smiješna i tvrdnja o nenaoružanosti te vojne kolone, kada je municija iz kamiona u koloni gorila i eksplodirala duboko u noć. I ono da je to bila samo "mlada vojska", kojih fakat i jeste bilo ali izgleda više kao živi štit rezervistima koji su par dana prije toga pucali na Jalsku džamiju u strogom centru Tuzle, a koji su tog dana i počeli svo sranje.


E mozes da lazes koliko hoces,ali vidi jednu stvar i ja sam tamo bio! A na kraju moze se danas naci na internetu kako "nakoliko teritorijalaca sa Lovackim puskama puca po koloni". Nazalos bila je to klasicna sacekusa TO,i ne postovanje dogovore TO uvezi povlacenja JNA!
Ja ne branim JNA ima mnogo toga sto joj zamjerim, a i sam sam se borio u ABiH tokom citavog rata, ali me mrzi vise podjela samo na crno i bijelo
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#174 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by tranquil »

Smartex wrote:E mozes da lazes koliko hoces,ali vidi jednu stvar i ja sam tamo bio! A na kraju moze se danas naci na internetu kako "nakoliko teritorijalaca sa Lovackim puskama puca po koloni". Nazalos bila je to klasicna sacekusa TO,i ne postovanje dogovore TO uvezi povlacenja JNA!
Ja ne branim JNA ima mnogo toga sto joj zamjerim, a i sam sam se borio u ABiH tokom citavog rata, ali me mrzi vise podjela samo na crno i bijelo
Rekao sam "skoro pa lovačke puške" - malo sam slikovito potcrtao da su bili slabije naoružani. Ako si bio tamo znaš da je nasuprot kamionima i drugim vozilima JNA stajao samo onaj jadni transporter skrpljen u TTU, i sada trebam povjerovati da je ta "sila" napala kolonu JNA? Ako si bio tamo, znaš i ko je bio u toj koloni i šta su radili prethodnih dana po Tz. Znaš onda da ne samo da su bili naoružani, bukvalno su sjedili na oružju. Niko ovdje ne prodaje crno-bijelo, znamo svi da je i ARBIH pravila zločine i niko to ne osporava, jel moramo u svakom postu to naglašavati i ograđivati se od toga, al fakat ako šta ne mogu to je kad neko brani ljude koji su pucali NA MENE.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#175 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

ne poznajem tuzlansko ratiste, to da razjasne preostavljam upoznatijim ljudima kao tranquilu, ali cu samo reci da ne znam koji covjek sa imalo casti u tijelu moze nakon posta o zlocinima nad Sarajevom doci i vikat "ne seri"...?!
Post Reply