Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#226 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by pirmin »

Pocetke rata sam dozivio i prozivio "sa one strane nisana" - strana kojoj sam mislio da pripadam mi je bila dalje nego Pluton u tim danima i mjesecima.

Lesinari su preko noci prestali sa onom gremlinovom pjesmom "Bosnom behar probeharao..." , u skolu su nam poceli dolaziti sa najavama o donacijama krvi za "hrabre" vojnike Krajine - tad se osjetila prva podjela kad od nas nesrpski orijentisanih nisu ocekivali donacije(vjerovatno je i bilo pozeljnije da se ne mijesa krv) dok bi se oni prosrpski mrko gledali ako bi se slucajno drznuli da ne daju tu dragocijenu tecnost.
Ogroman krug ocevih, majcinih i mojih prijatelja i poznanika je polako ali sigurno zadobijao one svoje realne dimenzije.
Imao sam prilicno pogodno prezime kao i proslost familije - niko se nije petljao po nekim politickim partijama koje bi mogle narusiti stvaranje nove tvorevine.
J*beno mi je bilo ime te samim tim i tor u koji me kao ovcu tupog pogleda ubacise tako da je svaki dan bio dug ko godina cekajuci da pokucaju na vrata ili bjezanija od "crvenih transportera".
Do jednoga dana kad razgulih sa onim pogledom "j*ebite se zohari!".
Danas si, ono s vremena na vrijeme, postavim ona šbb-kbb pitanja:
-"Sta bi bilo da je kojim slucajem Banjaluka bila Sarajevo- da li bih ostao da branim haustor ili bi razgulio sve sa istim pogledom?"
-"Kako bih reagovao kad bi poslije svega vidio sve one majmune, sitne i krupne sanere, avlijanere kako danas poslije svega vedre i oblace tamo gdje bi se eventualno ja i moja raja iz naselja borili u tim j*benim vremenima"
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#227 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by scooter21ba »

Vozdra raja wrote:
scooter21ba wrote:ako mislis na ovog mog iz mog posta covjek je citavo vrijeme zivio i sada zivi na teritoriji sadasnje i tadasnje RS tako da ne vidim nikakvu smisao da bjezi u sarajevo i da se pocne boriti i pucati na svoju kucu
Na pocetku rata nije postojao RS, vec samo BiH, agresor, i TOBiH!! To je bio momenat kada se odlucivalo na cijoj si strani!
Po tvojoj logici su svi bosnjaci iz Banja Luke, Bijeljine, Podrinja..., trebali ostati u svojim kucama i prikljuciti se cetnickoj vojsci jer su, eto, bili na teritoriji RS-a! :? :zzzz:
covjek odabrao tako njegov izbor
nismo ni ja ni ti ovdje da ispravljamo krivu drinu
stvarno ne mogu razumjeti ljudi kao sto si ti
zasto je tamo ostao itd
zasto je poceo rat onda pitaj
njegov izbor rekao je bar iskreno
sto su u ratu ovi se skrivali po civilnoj zastiti i podrumima?
sve gledamo ne gledamo sebe fuj fuj fuj
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#228 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by dallton »

ova rasprava podsjeca na priglupi liberalni moto rjesavanja konflikata po sistemu :
"an enemy is somebody who's story we have not heard"

zvuci predivno i humanisticki zar ne? :D pa napravite experiment npr. s 2 svjetskim ratom - hitlerova prica nam je svima poznata i njemu njegova prica ima smislu...ja sam hitlerovu stranu price vec cuo (procitao mein kampf i skontao da je izuzetno glupa knjiga)...i sta sad? jel hitlera smatram manje krivim - sasvim sigurno ne...

to isto vazi i za ove koji su bili na cetnickoj strani skupa s karadzicem i kompanijom - sve ja vase price znam, znam i izgovore, i ono "ko nas ovo zavadi", ali vam to nista ne umanjuje odgovornost...postojao je i strah, i zelja da budete sa svojima, i ono "nisam ja nista znao" ali sve to nije nikakvo opravdanje -
i strah je za covjeka, i to u smislu da da pobjedi i ucini ono sto je ispravno
zelja da se bude sa svojima je legitimna, ali ne cini tvoje ni tvoju stranu ista boljim, a pogotovo te ne opravdava
nisam ja nista znao - ako nisi znao imao si mogucnost da znas i trebao si da znas, jer su kao posljedica tvog voljnog neznanja drugi ginuli, prema tome...

i btw. meni ne trebaju nikakve isprike ni katarze niti razumjevanje, a pogotovo nikakva idiotska pomirenja i oprosti...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#229 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by dallton »

Sargan wrote:
Eborg wrote:Pozdrav,

No,shta je sa onima protiv kojih su se ti isti borci borili,tj. sa agresorom?Tolike snage JNA,VRS,Tigrovi,Shorpioni i slichni a nijednog na vidiku.Kako to da koga god znam svi su bili ili "civili" ili "logistichari" ili "pisari" ili tako neshto? :D Gdje nestadoshe tolike bradonje i junachine?Poznaje li iko nekoga ko je bio "na onoj strani" (srpske pa kasnije i hrvatske snage) i kakav je danas stav tih ljudi prema onome chega su bili dio?
Veoma zanimljiva tema koja na jabolji nacin pokazuje zalost i nepravdu koja se desila u BiH. Pa ovako te osobe su ti danas:

- od 10.000 hiljada cetnika koji su ucestvovali u genocidu u srebrenici, vlasenici, zvorniku danas je ca. 5.000 njih zaposleno u drzavnim (ili pak etintenskim) ustanovama i dobivaju plate od zemlje protiv koje su se borili. Sjecate se kada se bilo manje vise javno objavljeno da preko 3.000 cetnika koji su klali po Srebrenici danas rade u policiji sto na drzavnome novio to u policiji rs-a i trebaju recimo da osguraju siguran povratan bosnjaka u srebernicu ili zvornik. Da nije zalosno bilo bi smijesno!!!

- Jedan dio njih su danas ambasadori BiH po svijetu (to su oni sto nece da stave zastavu BiH na ambasadu BiH) i dobivaju platu od DRZAVE BIH a rade za interese SRBIJE.

-u mome kraju je dosta glavih cetnika iz rata i danas kao i prije tada profesori znaci ljudi koji treba da isvijetle nove generacije. Pa zamislite kako ih mogu osvijestiti da se zlocini ne ponove.

- neki od pravo velikih cetnika tokom rata danas se slobodno setaju ulicama Sarajeva, Zenica, Tuzle i niko ih ne dira. Dolaze kao sviraci koji i dalje zamajavjau glupu bosnjacku omladinu, odnesu para, najedu se dobroga bureke i cevapa i eto ih opet za koji mjesec. Mogu zamisliti kako si sebi razmisljaju:" E mojeglupe balije. Prvo smo vas klali a sada nam punite dzepove".

- znam za slucaj gdje je jedan od klavnih krvnika tokom rata danas sef regionalne policije u rs-u i nedavno je bio u medijima. Niko mu nista ama ni da ga pitaju zar nije mijesno da osoba koja je pokrala sve iz bosnjackih kuca danas treba da osigura povratak tih istih osoba u svoje kuce.

- i toga ima jos puno puno puno. Zato skidam kapu mome "drugu"iz djetinjstva koji i danas otvoreno kaze da se zalaze da se vise od pola bih pripoji srbiji i da se bosnjaci (ono sto ih je malo ostalo na tome terijtoriju) mirno izsele u druge krajeva BiH sa ekonomskom nadoknadom. Kao sto on kaze;"Pa ovi sto vam sada glume kako im je zao sto ne zive danas sa nama i sto smo vas istjerali su prvi stavili kokarde na glave i pobili i oplaclai vas. Ja barem kaze iskreno svoje misljenje i ne zelim da niko gine".
- znaci historija se ponavlja. Kao i u drugomesvjetskme ratu kada su cetnici klali muslimane i bacali u Drinu a onda poslije dobivali partizanske spomenice sa objasnjenjem kao nisu oni vise takvi (kao sto rece Tito kada ga je Adil Zulfirkarpasic pitao odakle u partizanima 45-e toliko ljudikoji su bili u cetnicima 42-e).


:-(

slican sam komentar dobio od mog "druga" iz srednje skole, bivse bogato dijete danas radi na nekoj benzinskoj pumpi u selu na putu prema bijeljini ....u interesu "komsijskog suzivota" zalaze se da se svi muslimani lijepo odsele, a pc u srbiju, i da svi budu sretni i zadovoljni...jedini odgovor koji sam mu vrlo rado mogao dati je "iseliti se u srbiju mogu svi oni koji su spremni da ponesu stvari sa sobom, a do kad sam ti ja iza ledja na udaljenosti od 10 kilometara, neces nigdje ici, bar narednih 50 godina" ...sve u duhu komsijskog suzivota
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#230 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by scooter21ba »

dallton wrote:ova rasprava podsjeca na priglupi liberalni moto rjesavanja konflikata po sistemu :
"an enemy is somebody who's story we have not heard"

zvuci predivno i humanisticki zar ne? :D pa napravite experiment npr. s 2 svjetskim ratom - hitlerova prica nam je svima poznata i njemu njegova prica ima smislu...ja sam hitlerovu stranu price vec cuo (procitao mein kampf i skontao da je izuzetno glupa knjiga)...i sta sad? jel hitlera smatram manje krivim - sasvim sigurno ne...

to isto vazi i za ove koji su bili na cetnickoj strani skupa s karadzicem i kompanijom - sve ja vase price znam, znam i izgovore, i ono "ko nas ovo zavadi", ali vam to nista ne umanjuje odgovornost...postojao je i strah, i zelja da budete sa svojima, i ono "nisam ja nista znao" ali sve to nije nikakvo opravdanje -
i strah je za covjeka, i to u smislu da da pobjedi i ucini ono sto je ispravno
zelja da se bude sa svojima je legitimna, ali ne cini tvoje ni tvoju stranu ista boljim, a pogotovo te ne opravdava
nisam ja nista znao - ako nisi znao imao si mogucnost da znas i trebao si da znas, jer su kao posljedica tvog voljnog neznanja drugi ginuli, prema tome...

i btw. meni ne trebaju nikakve isprike ni katarze niti razumjevanje, a pogotovo nikakva idiotska pomirenja i oprosti...
pazi ovaj "moj" je po meni najiskreniji kojeg sam cuo
on kaze bio sam u cetnicima nisam nigdje naveo da nije znao sta se radi
ali je sutio da se njemu ne bi desilo
zamisli da je prebjegao na pocetku rata sa "one" strane na "ovu" stranu da brani bih sta bi pomislili sa "ove" strane ili spijun ili bog zna sta i vjerujem da se ne bi dobro proveo kao sto su mnogi ostali u sa pa su zbog imena bili provocirani

ovaj "moj" uopste ne kaze ko nas ovo zavadi zna on dobro odakle riba smrdi kao i ja
i covjek otvoreno govori da su cetnici pravili daleko najveca sranja u bih al kaze da on nije htio ucestvovati (jeli istina ili nije ne znam)
i otvoreno kaze meni je zao sto se desilo sve ovo bolje da nije al se desilo i ne mozemo vratiti vrijeme bilo je kako je bilo ja bio na onoj strani ti na ovoj i to je to
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#231 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by buzzer »

dallton wrote:ova rasprava podsjeca na priglupi liberalni moto rjesavanja konflikata po sistemu :
"an enemy is somebody who's story we have not heard"

zvuci predivno i humanisticki zar ne? :D pa napravite experiment npr. s 2 svjetskim ratom - hitlerova prica nam je svima poznata i njemu njegova prica ima smislu...ja sam hitlerovu stranu price vec cuo (procitao mein kampf i skontao da je izuzetno glupa knjiga)...i sta sad? jel hitlera smatram manje krivim - sasvim sigurno ne...

to isto vazi i za ove koji su bili na cetnickoj strani skupa s karadzicem i kompanijom - sve ja vase price znam, znam i izgovore, i ono "ko nas ovo zavadi", ali vam to nista ne umanjuje odgovornost...postojao je i strah, i zelja da budete sa svojima, i ono "nisam ja nista znao" ali sve to nije nikakvo opravdanje -
i strah je za covjeka, i to u smislu da da pobjedi i ucini ono sto je ispravno
zelja da se bude sa svojima je legitimna, ali ne cini tvoje ni tvoju stranu ista boljim, a pogotovo te ne opravdava
nisam ja nista znao - ako nisi znao imao si mogucnost da znas i trebao si da znas, jer su kao posljedica tvog voljnog neznanja drugi ginuli, prema tome...

i btw. meni ne trebaju nikakve isprike ni katarze niti razumjevanje, a pogotovo nikakva idiotska pomirenja i oprosti...
ako ti znas price od milion i po ljudi, onda bas puno znas
neki su napustili sarajevo nakon sto su saznali za kazane i sta ih moze zadesiti ako im se ukrste puti sa cacinim hordama, makar bili i branitelji
tuzno je kad cujes od mladih ljudi kako su nepopravljivo rezignirani, ipak budi pristojan i nemoj ono na sta poziva razum, pa cak i sve religije, nazivati idiotskim.

primjecujem da se u ovoj vaznoj i korisnoj diskusiji previdja jedna stvar. nije isto napustiti svojevoljno, dakle izdati, svoj grad, komsije i prijatelje i pridruziti se agresoru ili docekati kod kuce u banjaluci ili gdjegod da budes mobilisan. lijepo je cuti za onoga petrovica sto je u travniku poginuo za ideale, za srdjana sto je poginuo braneci alena u trebinju, ali, budimo realni, pliva patka, pliva guska... nije bila parola kojom se pozivaju gradajani da se bore za gradjansku drzavu. toliko je sve bilo prljavo, a dobro isplanirano i organizovano da zaista nije u redu trpati u isti kos zlocince i vojnike koji su iduci linijom manjeg otpora zavrsili u pogresnoj uniformi. oni prvi bi opet cinili isto, dok se sa ovim drugima moze i treba razgovarati.
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#232 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vozdra raja :-) »

Moj komsija je jedne noci samo nestao! Kasnije se saznalo da je bio tenkista nad mojim gradom! Eno ga se sad vratio. Cesto ga vidim kako sjedi na klupi ispred zgrade u gradu kojeg je tako zarko htjeo da pokori svojim granatama! Fuj Pih :x :x
Sada kada ga nesto upitas za sve to on samo kaze, -ma svi su isti, ili ma nisam ja nista uradio-!! :x :x Mars tamo!!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#233 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by buzzer »

u mojo ulici su medju cetnicima bili i sead, esad i mirsad. ovaj zadnji cak vrlo okrutan. seada se moze vidjeti na youtube kako prica o svojim podvizima u hrvatskoj. sve dok ga nije ukinulo, da li friendly fire ili ne, nije ni bitno. hocu samo da podsjetim da svi seadi, esadi, mirsadi ili miloradi nisu isti i da valja ljudi zivjeti, do kada cemo presipati iz supljeg u prazno, svako zna razlikovati supka od insana.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#234 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

Vozdra raja wrote:Moj komsija je jedne noci samo nestao! Kasnije se saznalo da je bio tenkista nad mojim gradom! Eno ga se sad vratio. Cesto ga vidim kako sjedi na klupi ispred zgrade u gradu kojeg je tako zarko htjeo da pokori svojim granatama! Fuj Pih :x :x
Sada kada ga nesto upitas za sve to on samo kaze, -ma svi su isti, ili ma nisam ja nista uradio-!! :x :x Mars tamo!!!!!!!!!!!!!!!
ovo mi tesko pada :roll: tenkista, vratio se... odakle si ti, Tuzle?
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#235 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by dallton »

buzzer wrote:
dallton wrote:ova rasprava podsjeca na priglupi liberalni moto rjesavanja konflikata po sistemu :
"an enemy is somebody who's story we have not heard"

zvuci predivno i humanisticki zar ne? :D pa napravite experiment npr. s 2 svjetskim ratom - hitlerova prica nam je svima poznata i njemu njegova prica ima smislu...ja sam hitlerovu stranu price vec cuo (procitao mein kampf i skontao da je izuzetno glupa knjiga)...i sta sad? jel hitlera smatram manje krivim - sasvim sigurno ne...

to isto vazi i za ove koji su bili na cetnickoj strani skupa s karadzicem i kompanijom - sve ja vase price znam, znam i izgovore, i ono "ko nas ovo zavadi", ali vam to nista ne umanjuje odgovornost...postojao je i strah, i zelja da budete sa svojima, i ono "nisam ja nista znao" ali sve to nije nikakvo opravdanje -
i strah je za covjeka, i to u smislu da da pobjedi i ucini ono sto je ispravno
zelja da se bude sa svojima je legitimna, ali ne cini tvoje ni tvoju stranu ista boljim, a pogotovo te ne opravdava
nisam ja nista znao - ako nisi znao imao si mogucnost da znas i trebao si da znas, jer su kao posljedica tvog voljnog neznanja drugi ginuli, prema tome...

i btw. meni ne trebaju nikakve isprike ni katarze niti razumjevanje, a pogotovo nikakva idiotska pomirenja i oprosti...
ako ti znas price od milion i po ljudi, onda bas puno znas
neki su napustili sarajevo nakon sto su saznali za kazane i sta ih moze zadesiti ako im se ukrste puti sa cacinim hordama, makar bili i branitelji
tuzno je kad cujes od mladih ljudi kako su nepopravljivo rezignirani, ipak budi pristojan i nemoj ono na sta poziva razum, pa cak i sve religije, nazivati idiotskim.

primjecujem da se u ovoj vaznoj i korisnoj diskusiji previdja jedna stvar. nije isto napustiti svojevoljno, dakle izdati, svoj grad, komsije i prijatelje i pridruziti se agresoru ili docekati kod kuce u banjaluci ili gdjegod da budes mobilisan. lijepo je cuti za onoga petrovica sto je u travniku poginuo za ideale, za srdjana sto je poginuo braneci alena u trebinju, ali, budimo realni, pliva patka, pliva guska... nije bila parola kojom se pozivaju gradajani da se bore za gradjansku drzavu. toliko je sve bilo prljavo, a dobro isplanirano i organizovano da zaista nije u redu trpati u isti kos zlocince i vojnike koji su iduci linijom manjeg otpora zavrsili u pogresnoj uniformi. oni prvi bi opet cinili isto, dok se sa ovim drugima moze i treba razgovarati.
prvo mi reci gdje si nasao tih milion i po ljudi :roll:

a sto se tice onoga na sto poziva razum - pod broj jedan razum poziva na to da kad vidis nekoga ko ti je stanju ledja u noz zabiti a danas nakon masovnog ubijanja, silovanja i genocida pricati o pomirenju na temeljima tudje krvi, onda je razumna odluka da takvome nekom ne vjerujes...sto se tica religija, nije me briga religiozan nisam, ali nesto nisam cuo da u religijama stoji "neka onaj ko te ubija nastavlja da te ubija a ti lijepo nista ne cini i uz sto sve gledaj da mu oprostis"..ja se tu drzim niceovog gesla - "oprost je za slabe" i modifikovanog krscanskog gesla "ko tebe kamenom, ti njega pajserom"...

nemoj mi pricati ni o kakvoj jednakoj prljavstini na svim stranama, to je stara suplja prica, kao kad kazes ameri su isti kao nacisti jer su bombardovali drezden - e nazalost nisu, nikad nisu bili i nikad nece biti isti...ja frustriran nisam ni sekunde, ne projektuj svoje osjecaje na mene ....
91 ni alija ni stjepan kljujic nisu izasli i rekli "srpski narod u nestanak" kao sto je karadzic uradio...i jos nesto - ni bosanci ni hrvati nisu poznati u svijetu po masovnim silovanjima, genocidu i ubijanjima nevinih...prema tome pricu o jednakosti svih strana okaci macku o rep....

za one koji su zavrsili u pogresnim uniformama, evo danas to znaju, pa ne vidim ni momenta da idu da nesto ispravaljaju, naprotiv prica im je "svi su isti" bas kao ova tvoja...
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#236 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by buzzer »

dallton wrote:
buzzer wrote:
dallton wrote:ova rasprava podsjeca na priglupi liberalni moto rjesavanja konflikata po sistemu :
"an enemy is somebody who's story we have not heard"

zvuci predivno i humanisticki zar ne? :D pa napravite experiment npr. s 2 svjetskim ratom - hitlerova prica nam je svima poznata i njemu njegova prica ima smislu...ja sam hitlerovu stranu price vec cuo (procitao mein kampf i skontao da je izuzetno glupa knjiga)...i sta sad? jel hitlera smatram manje krivim - sasvim sigurno ne...

to isto vazi i za ove koji su bili na cetnickoj strani skupa s karadzicem i kompanijom - sve ja vase price znam, znam i izgovore, i ono "ko nas ovo zavadi", ali vam to nista ne umanjuje odgovornost...postojao je i strah, i zelja da budete sa svojima, i ono "nisam ja nista znao" ali sve to nije nikakvo opravdanje -
i strah je za covjeka, i to u smislu da da pobjedi i ucini ono sto je ispravno
zelja da se bude sa svojima je legitimna, ali ne cini tvoje ni tvoju stranu ista boljim, a pogotovo te ne opravdava
nisam ja nista znao - ako nisi znao imao si mogucnost da znas i trebao si da znas, jer su kao posljedica tvog voljnog neznanja drugi ginuli, prema tome...

i btw. meni ne trebaju nikakve isprike ni katarze niti razumjevanje, a pogotovo nikakva idiotska pomirenja i oprosti...
ako ti znas price od milion i po ljudi, onda bas puno znas
neki su napustili sarajevo nakon sto su saznali za kazane i sta ih moze zadesiti ako im se ukrste puti sa cacinim hordama, makar bili i branitelji
tuzno je kad cujes od mladih ljudi kako su nepopravljivo rezignirani, ipak budi pristojan i nemoj ono na sta poziva razum, pa cak i sve religije, nazivati idiotskim.

primjecujem da se u ovoj vaznoj i korisnoj diskusiji previdja jedna stvar. nije isto napustiti svojevoljno, dakle izdati, svoj grad, komsije i prijatelje i pridruziti se agresoru ili docekati kod kuce u banjaluci ili gdjegod da budes mobilisan. lijepo je cuti za onoga petrovica sto je u travniku poginuo za ideale, za srdjana sto je poginuo braneci alena u trebinju, ali, budimo realni, pliva patka, pliva guska... nije bila parola kojom se pozivaju gradajani da se bore za gradjansku drzavu. toliko je sve bilo prljavo, a dobro isplanirano i organizovano da zaista nije u redu trpati u isti kos zlocince i vojnike koji su iduci linijom manjeg otpora zavrsili u pogresnoj uniformi. oni prvi bi opet cinili isto, dok se sa ovim drugima moze i treba razgovarati.
prvo mi reci gdje si nasao tih milion i po ljudi :roll:

a sto se tice onoga na sto poziva razum - pod broj jedan razum poziva na to da kad vidis nekoga ko ti je stanju ledja u noz zabiti a danas nakon masovnog ubijanja, silovanja i genocida pricati o pomirenju na temeljima tudje krvi, onda je razumna odluka da takvome nekom ne vjerujes...sto se tica religija, nije me briga religiozan nisam, ali nesto nisam cuo da u religijama stoji "neka onaj ko te ubija nastavlja da te ubija a ti lijepo nista ne cini i uz sto sve gledaj da mu oprostis"..ja se tu drzim niceovog gesla - "oprost je za slabe" i modifikovanog krscanskog gesla "ko tebe kamenom, ti njega pajserom"...

nemoj mi pricati ni o kakvoj jednakoj prljavstini na svim stranama, to je stara suplja prica, kao kad kazes ameri su isti kao nacisti jer su bombardovali drezden - e nazalost nisu, nikad nisu bili i nikad nece biti isti...ja frustriran nisam ni sekunde, ne projektuj svoje osjecaje na mene ....
91 ni alija ni stjepan kljujic nisu izasli i rekli "srpski narod u nestanak" kao sto je karadzic uradio...i jos nesto - ni bosanci ni hrvati nisu poznati u svijetu po masovnim silovanjima, genocidu i ubijanjima nevinih...prema tome pricu o jednakosti svih strana okaci macku o rep....

za one koji su zavrsili u pogresnim uniformama, evo danas to znaju, pa ne vidim ni momenta da idu da nesto ispravaljaju, naprotiv prica im je "svi su isti" bas kao ova tvoja...
milion i po je 1/3 od 4,5 miliona. ova cifra je neprecizna, ali tema i nije zahtjevala nepostojece statisticke podatke o tacnom broju srba na 70ak posto teritorije bih koju je kontrolirao alijin i kljujicev koalicioni partner karadzic. dakle, ti premudri i sveznajuci si usao u glave, duse i srca svih tih ljudi i vidio da su svi do jednog zli i naopaki i da nema nama zivota skupa (bas kao sto i karadzic rece).
u ovoj nasoj kratkoj i ovim postom zavrsenoj diskusiji samo si ti spominjao suplju pricu o jednakoj prljavstini na svim stranama, te je sam kaci macku o rep.
primjecujem da ti je zao sto u wwII ameri i nacisti nisu bili isti, meni je zbog toga drago, a, za razliku od tebe, ne znam kako ce biti.
i o frustracijama si pricao, mogu li ti kako pomoci, ja sam pristalica nitscheove - ko pada treba ga jos i gurnuti. :)
to kako si shvatio moju pricu objasnjava i kako shvacas pricu svih onih u pogresnim uniformama, a vjerujem da si s puno nih razgovarao. ustvari najvise, naravno, govori o tebi.
i na kraju, ne krivim te ni sekunde. majstori su to pazljivo smislili, pa podjelili uloge jednima (talentiranim) da zlocin cine, drugima da nose (pravu i pogresnu) uniformu, trecima da budu topovsko meso, cetvrtima da pokupe maslo, petima da ih ne bude, sestima da ih osakate, sedmima da gladuju, xtima da sire netrpeljivost po forumima... projekat je to.
printscreen
Posts: 16
Joined: 22/11/2019 15:43

#237 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by printscreen »

https://www.youtube.com/watch?v=11Hgw_CqNhc
Jedan od fenomena teškog ratnog vremena u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj je bilo snimanje serije Goli Život. Grupa entuzijasta i "ludaka" kako su sebe nazivali, koji su radili na Srpskoj televiziji, studio u Sarajevu je započela snimanje serije 14. januara 1994. godine na Srpsku novu godinu.

U to vrijeme bio je to najveći ratni projekat Srpske televizije u dvije ratne godine postojanja. Projekat je bio veliki i za televizije koje imaju višegodišnje iskustvo, ali je to kompezovano odazivom velikog broja umjetnika koji su imali veliko iskustvo.

Pred početak snimanja serije, Palama je odjeknula informacija i izazvala oduševljenje. Kada su u Pale stigli glumci veličine jednog Bate Živojinovića, Aleksandra Berčeka, Milutina Mićovića, Danila Lazovića, Slobodana Ćustića... danima se prepričavalo gdje su bili viđeni i šta su izjavili. U to vrijeme kada su svi bježali iz Bosne glavom bez obzira u Pale su došli veliki glumci i poznate ličnosti.

Serija se svakodnevno snimala, uglavnom u Palama i u okruženju. Veliki broj statista, Paljana je učestvovao u snimanju serije, a uloge se i danas prepričavaju i prepoznavaju.

Snimljeno je ukupno šest epizoda prema tekstu Milovana Jevtovića. 6. maja 1994. godine serija je svečano predstavljena.

Glavni i odgovorni urednik Srpske radio televizije je bio Ilija Guzina. Seriju su režirali Slavko Milanović i Ljubo Božović, direktor serije Branislav Spasojević, scenograf Aleksandra Janković, kostimograf Zorica Blagojević, montažer Mitar Granzov, majstor tona i tonska obrada Nikica Boromisa, kompozitor Ksenija Zečević, direktor fotografije Vladimir Divjak, urednik serije i dramaturg Milan Šećerović.

U seriji su glimili: Dobrica Agatanović, Aleksandar Berček, Ljubo Božović, Miodrag Brezo, Slobodan Ćustić, Darinka Đurašković, Nataša Ivančević, Saša Kuzmanović, Danilo Lazović, Milutin Mićović, Bogoljub Petrović, Velimir "Bata" Zivojinović, Duško Despotov, Slađana Bukejlović...
Nikada nisam ovo vidio...evo kako je bilo...ko da i nije rat...kad sam vidio ovo morao sam pokrenuti ovu temu ponovo...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#238 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

printscreen wrote: 23/11/2019 17:59 https://www.youtube.com/watch?v=11Hgw_CqNhc
Jedan od fenomena teškog ratnog vremena u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj je bilo snimanje serije Goli Život. Grupa entuzijasta i "ludaka" kako su sebe nazivali, koji su radili na Srpskoj televiziji, studio u Sarajevu je započela snimanje serije 14. januara 1994. godine na Srpsku novu godinu.

U to vrijeme bio je to najveći ratni projekat Srpske televizije u dvije ratne godine postojanja. Projekat je bio veliki i za televizije koje imaju višegodišnje iskustvo, ali je to kompezovano odazivom velikog broja umjetnika koji su imali veliko iskustvo.

Pred početak snimanja serije, Palama je odjeknula informacija i izazvala oduševljenje. Kada su u Pale stigli glumci veličine jednog Bate Živojinovića, Aleksandra Berčeka, Milutina Mićovića, Danila Lazovića, Slobodana Ćustića... danima se prepričavalo gdje su bili viđeni i šta su izjavili. U to vrijeme kada su svi bježali iz Bosne glavom bez obzira u Pale su došli veliki glumci i poznate ličnosti.

Serija se svakodnevno snimala, uglavnom u Palama i u okruženju. Veliki broj statista, Paljana je učestvovao u snimanju serije, a uloge se i danas prepričavaju i prepoznavaju.

Snimljeno je ukupno šest epizoda prema tekstu Milovana Jevtovića. 6. maja 1994. godine serija je svečano predstavljena.

Glavni i odgovorni urednik Srpske radio televizije je bio Ilija Guzina. Seriju su režirali Slavko Milanović i Ljubo Božović, direktor serije Branislav Spasojević, scenograf Aleksandra Janković, kostimograf Zorica Blagojević, montažer Mitar Granzov, majstor tona i tonska obrada Nikica Boromisa, kompozitor Ksenija Zečević, direktor fotografije Vladimir Divjak, urednik serije i dramaturg Milan Šećerović.

U seriji su glimili: Dobrica Agatanović, Aleksandar Berček, Ljubo Božović, Miodrag Brezo, Slobodan Ćustić, Darinka Đurašković, Nataša Ivančević, Saša Kuzmanović, Danilo Lazović, Milutin Mićović, Bogoljub Petrović, Velimir "Bata" Zivojinović, Duško Despotov, Slađana Bukejlović...
Nikada nisam ovo vidio...evo kako je bilo...ko da i nije rat...kad sam vidio ovo morao sam pokrenuti ovu temu ponovo...
Podebljat' imena, kad neko od njih kaze da je bio protiv rata, da se zna...
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#239 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by hellhammer »

.
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#240 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by radostan dan »

o jadu me zabaviste sa ovom temom, prvo dok sam je isčitao, pa onda dok sam našao nastavak ispovjedi, koja je krenula odavde a završila se na jednom drugom sajtu, portalu, forumu, jebem li ga šta je već ispravno za reći.potroših čitav dan.

na kraju, od priče nastade knjiga, 2011. ili 2012..
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#241 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Tempo »

Bosanac sa dna kace wrote: 18/12/2019 15:10
printscreen wrote: 23/11/2019 17:59 https://www.youtube.com/watch?v=11Hgw_CqNhc
Jedan od fenomena teškog ratnog vremena u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj je bilo snimanje serije Goli Život. Grupa entuzijasta i "ludaka" kako su sebe nazivali, koji su radili na Srpskoj televiziji, studio u Sarajevu je započela snimanje serije 14. januara 1994. godine na Srpsku novu godinu.

U to vrijeme bio je to najveći ratni projekat Srpske televizije u dvije ratne godine postojanja. Projekat je bio veliki i za televizije koje imaju višegodišnje iskustvo, ali je to kompezovano odazivom velikog broja umjetnika koji su imali veliko iskustvo.

Pred početak snimanja serije, Palama je odjeknula informacija i izazvala oduševljenje. Kada su u Pale stigli glumci veličine jednog Bate Živojinovića, Aleksandra Berčeka, Milutina Mićovića, Danila Lazovića, Slobodana Ćustića... danima se prepričavalo gdje su bili viđeni i šta su izjavili. U to vrijeme kada su svi bježali iz Bosne glavom bez obzira u Pale su došli veliki glumci i poznate ličnosti.

Serija se svakodnevno snimala, uglavnom u Palama i u okruženju. Veliki broj statista, Paljana je učestvovao u snimanju serije, a uloge se i danas prepričavaju i prepoznavaju.

Snimljeno je ukupno šest epizoda prema tekstu Milovana Jevtovića. 6. maja 1994. godine serija je svečano predstavljena.

Glavni i odgovorni urednik Srpske radio televizije je bio Ilija Guzina. Seriju su režirali Slavko Milanović i Ljubo Božović, direktor serije Branislav Spasojević, scenograf Aleksandra Janković, kostimograf Zorica Blagojević, montažer Mitar Granzov, majstor tona i tonska obrada Nikica Boromisa, kompozitor Ksenija Zečević, direktor fotografije Vladimir Divjak, urednik serije i dramaturg Milan Šećerović.

U seriji su glimili: Dobrica Agatanović, Aleksandar Berček, Ljubo Božović, Miodrag Brezo, Slobodan Ćustić, Darinka Đurašković, Nataša Ivančević, Saša Kuzmanović, Danilo Lazović, Milutin Mićović, Bogoljub Petrović, Velimir "Bata" Zivojinović, Duško Despotov, Slađana Bukejlović...
Nikada nisam ovo vidio...evo kako je bilo...ko da i nije rat...kad sam vidio ovo morao sam pokrenuti ovu temu ponovo...
Podebljat' imena, kad neko od njih kaze da je bio protiv rata, da se zna...

ovo je potpuni isto kao da je srbivoje na serbiancafe.com napisao da su sejo, zenit, elvis i batko mudzahedini.

ok, znam, znam da ne shvatas. evo pomoci cu ti. da bi shvatio zasto su ti glumci bili na palama pogledaj film turneja. nema veze ako si ga gledao, pogledaj opet. upitaj se i zasto samo sest epizoda. sa druge strane neki od tih likova su dokazana bagra tako da ih nije potrebno ocnjavati sa tim sto su glumili u tv seriji. zivojinoic npr., pa ilija guzina..
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#242 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

jah eto ne shvacam, kao sto ne shvacam kako su neki mogli da dignu glas, a oni eto nisu mogli pa su zapalili direktno na Pale...
A gled'o sam ja tu seriju davno, dok je friska bila.
I gled'o sam i Turneju....
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#243 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by gurabija78 »

glumila je i Gorica Popović, prepoznala zarobljenog "mudžahedina" po osunećenoj ćuni... to je kao trebalo biti smiješno.
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#244 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by swanfilter »

Ja, patetike od teme, boze dragi. Od prve, pa do zadnje str ...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#245 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

swanfilter wrote: 05/02/2020 23:17 Ja, patetike od teme, boze dragi. Od prve, pa do zadnje str ...
?
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#246 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by swanfilter »

Bosanac sa dna kace wrote: 15/02/2020 19:52
swanfilter wrote: 05/02/2020 23:17 Ja, patetike od teme, boze dragi. Od prve, pa do zadnje str ...
?
Sve mi je nesto u smislu one, ko nas bre zavadi ...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#247 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

swanfilter wrote: 15/02/2020 23:02
Bosanac sa dna kace wrote: 15/02/2020 19:52
swanfilter wrote: 05/02/2020 23:17 Ja, patetike od teme, boze dragi. Od prve, pa do zadnje str ...
?
Sve mi je nesto u smislu one, ko nas bre zavadi ...
Bitno je znati i "drugu stranu"
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#248 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by swanfilter »

Bosanac sa dna kace wrote: 04/04/2020 12:57
swanfilter wrote: 15/02/2020 23:02
Bosanac sa dna kace wrote: 15/02/2020 19:52
?
Sve mi je nesto u smislu one, ko nas bre zavadi ...
Bitno je znati i "drugu stranu"
https://www.klix.ba/sport/nogomet/mijat ... /200405096

Eto ti druge strane, a vi i dalje budite nojevi. Kao narucena vijest za repliku.

Prijatno
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#249 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

swanfilter wrote: 05/04/2020 19:09 https://www.klix.ba/sport/nogomet/mijat ... /200405096

Eto ti druge strane, a vi i dalje budite nojevi. Kao narucena vijest za repliku.

Prijatno
Vrlo bitno za znati!
To sto znas ''drugu stranu'', ne znaci da ces joj se prikloniti ili imati sve najpozitivnije o toj strnai!
Post Reply