Rat "s one strane nisana"...

Post Reply
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#126 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Topla voda »

Shana mani mi te price djelilo se na ljude i neljude....nije istina i to sam znas. Dijelilo se po imenu i prezimenu.....znas kao sto spomenu jedan momak ranije dodje direktiva da nemogu da budu dva ili nedaj boze tri srbina na rovu....daj mobilizaciju nedostaje bosnjaka....ajde ako je iko bio u prvoj motorizovanoj moze to da potvrdi....kad su nas postrojili pred 3 izlazak na treskavicu i sehovic izadje i kaze srbi nek istupe....vi neidete....a moji saborci jebu mater...ne sto mi neidemo nego sto oni idu...ops i to je laz....ma da moj Shana sve je laz....laz je da su mi roknuli dva clana familije....roknuti od "heroja".....jednog nismo nikad ni nasli...covjek penzioner bio....ma ni to nije istina....
exliberal...sehovic je poginuo na IKM,u julu 93,na zuci.
prva motorizovana je izasla na tresku prvi put 94
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#127 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by shana_majka »

.
Last edited by shana_majka on 11/12/2008 04:49, edited 1 time in total.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#128 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by exliberal »

Topla voda wrote:
Shana mani mi te price djelilo se na ljude i neljude....nije istina i to sam znas. Dijelilo se po imenu i prezimenu.....znas kao sto spomenu jedan momak ranije dodje direktiva da nemogu da budu dva ili nedaj boze tri srbina na rovu....daj mobilizaciju nedostaje bosnjaka....ajde ako je iko bio u prvoj motorizovanoj moze to da potvrdi....kad su nas postrojili pred 3 izlazak na treskavicu i sehovic izadje i kaze srbi nek istupe....vi neidete....a moji saborci jebu mater...ne sto mi neidemo nego sto oni idu...ops i to je laz....ma da moj Shana sve je laz....laz je da su mi roknuli dva clana familije....roknuti od "heroja".....jednog nismo nikad ni nasli...covjek penzioner bio....ma ni to nije istina....
exliberal...sehovic je poginuo na IKM,u julu 93,na zuci.
prva motorizovana je izasla na tresku prvi put 94
sehovic je poginuo u autu cim je prosao krivinu poslije groblja, dolazio je na liniju
plotunom je pucano sa ilidje, cekano je da se auta pojave poslije krivine
poslije pada bjelasnice izlazeno je prvo na hojtu pa kasnije orema treskavici, nikoline stijene, i da nenabrajam
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#129 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by KENJAC »

Jarane, nikad sit gladnom nije vjerovao! Nikad te niko nece shvaiti kako je bilo Srbinu u Armiji BiH! Sto bi reko moj rodjak " Otuda biju moji a oduda nasi" Jebu ti mater i jedni i drugi! Nisam jednom u ratu cuo onu " Jednog Vlaha zavezi pod sto i udaraj ga nogom a drugog sjedi za sto i daj mu da jede- obadva ti isto misle" Ali jarane... nije ih za optuzivat! Mnogo je zla nanijeto! Ja ne znam kako bi se ja ponasao! Jedino sta te te treba tjesit jeste to da si TI pred Bogom ciste savjesti! Mogao si (kao i ja ) odazvat se pozivu SDS sjest za pragu i udri po "Velsucima tamo nema Srpskog zivlja" I nisi! Hvala ti u moje ime! Mi dokazasmo ko smo i sta smo! A to je onim vremenima bilo tesko! Moja mama kaze "Ne pada snijeg da pokrije brijeg ,nego da svaka zivina ukaze svoj trag"!
Nego jarane da je bila situacija drugacija!??? Da je SDA pozvala svoje (da je imala tu mogucnost) koliko bi danasnjih "Bosnjackih patriota" objerucke prihvatilo taj poziv??? Siguran sam da bi tada bilo dosta NJIH da ostanu sa NAMA! Bilo bi ih dosta-ali ne svi!!!
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#130 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ranger »

Ma teske su to stvari za raspravu...
S jedne strane drago mi je sto ima ljudi pravoslavne vjeroispovjesti koji nisu zadojeni cetnickom ideologijom, al opet s druge strane se stidim egzekutora sto su po gradu lovili penzionere pa ih bacali u kojekakve jame...
To ti dodje ovako nekako, samim pocetkom rata mi (bosnjaci) smo izdati od strane jednog dijela komsija, kolega, prijatelja pravoslavne vjere, ali smo tokom rata mi (bosnjaci) izdali onaj drugi dio komsija, kolega, prijatelja, suboraca..... ako razumijete st hocu reci...
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#131 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Vertigo »

Nosferatu wrote:
shana_majka wrote:
Edin H. wrote:Odlicna prica "DUBARA-MOJA RATNA PRICA" sarajevovasi :dance:
"...i upali folushka .." :P
Jel foluska?

Voz iz Zenice 28 Aprila 1992? Koji je prosao "bez vecih problema"? Pa ja odoh vozom iz Sarajeva 6 Aprila, na voz se pucalo, pucalo se po zeljeznickoj stanici, ljudi zaljegali u intervalima plaseci se i ne znajuci odakle dolazi i ko na koga puca, a on, 3 sedmice kasnije, kao hadzuka iz grada iz kojeg svako ziv bijezi, on Srbin, iz selendre neke, koji "nije informisan", vozom, dolazi natrag u Sarajevo, jer je kao podstanar imao uplacenu kiriju? Plin na koji se griju prve linije? Bas me interesuje sta bi bilo da rokne granata po toj nekoj cijevi, jel bi - digla plinovod sljedecih 200-300 metara u zrak, ili ne? Mirni Stup 1993 godine? Na kojem gledas kako sljecu i poljecu avioni, price o tome kako na prvim polozajima klepecu geleri po krovu (pa geleri su klepetali svima nama po krovu, sumnjam da bi to borac koji je par mjeseci na frontu uopste registrirao, a sumnjam da je i bilo krovova vise na prvim linijama do 1993 godine). Jos kad uzmem u obzir da se radi o "novinaru", koji nije nijedan broj Oslobodenja propustio do nekog datuma 1994-te (ako je bio na liniji kako su mu ga donosili, svaki dan? - uz hranu jel?), slabo nam ga pise "novinar".



Sve u svemu... tanko brate... ako grijesim oprosti, ali... ne moze se svakome ni vjerovati na ono sto pise.
procitao sam i potvrdujem da su Dubarini navodi o bitnim dogadajima i imenima spomenutim u njegovim postovima istiniti (za period boravka u ARBiH), a za dogadaje u Svrakinom ne znam jer sam iz drugog dijela grada
Last edited by Vertigo on 11/12/2008 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#132 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Topla voda »

ja prvi put cujem za to a i taj dan se odmah pronijela prica da je poginuo na ikm pofalickog bataljona.
mislim. pronijela prica..po zuci,ne po mahalama.
nisam imao vremena da razgledam gdje i kako i da vidim svojim ocima.
imao sam drugog posla.
sve to nema veze s ovom temom.
uglavnom nije te mogao postrojavati na bjelasnici.
a i to nema veze s temom.
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#133 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

Kako vidim ovdje se priča o priči koju sam pisao, pa evo da se uključim.
Vjerovao neko ili ne, ali 28. aprila 1992. godine voz na relaciji Zenica - Sarajevo stigao je u Sarajevo.
To je činjenica i vjerujem da se može provjeriti u ŽFBiH.
"Srbin iz selendre neke" - neću komentarisati. Neka je na čast autoru.
Što se informisanja tiče, žao mi je što nisam bio upoznat da će biti rata, jer da sam znao - odmaglio bih u Njemačku i rat gledao na TV-u. Sada bih vjerovatno imao makar Golfa i ne bih još uvijek bio podstanar.
Što se plina tiče (zemnog gasa), Sarajevo je tokom rata uz česte prekide imalo plin. Granate su svakodnevno (iz sata u sat) padale i ni jedan kvart ili zgrada zbog toga nije otišao u vazduh. Možda si previše filmova gledao, ali u stvarnosti je to malo drugačije.
Što se Oslobođenja tiče, imao sam pretplatu kod prodavca i svi brojevi su me čekali i po desetak dana. Još uvijek imam brojne isječke iz tih novina i rado ih pogledam.

Registrovao sam se na Sarajevo-X zbog "Moje ratne priče" koja se ovdje citira i spreman sam da odgovorim na sve nejasnoće i nedoumice.
Pozdrav
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#134 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by shana_majka »

.
Last edited by shana_majka on 11/12/2008 04:50, edited 1 time in total.
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#135 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

Moram priznati da mi post nije baš najjasniji, iako mogu da pretpostavim o čemu je riječ.
Ok... Obavezao sam se da ću odgovoriti na postavljena pitanja, pa da krenem redom:

Dobro se pazi na izrazavanje nema agresora I zrtve nego “bivshe zaracene strane” i u tom stilu, da se ne zamjeri svojim jel’…
Recimo da je sintagma "bivše zaraćene strane" jedna od onih koju su koristili brojni pregovarači, Amerikanci itd... Naravn o da su bile zaraćane strane i ne vidim koga sam povrijedio upotrebom ovog termina. Opisujem ono što sam doživio i proživio, u vremenu rata.
Sad ne znam šta misliš kad kažeš pod pojmom "da se ne zamjeri svojima..." U ratu su moji bili i jedni i drugi, i to ne krijem.
Ne očekuj od mene da pišem patriotsko štivo, a u krajnjem nije fer da mi imputiraš bilo što, jer svjetla obraza mogu da pišem o svemu zbog toga što ni na jednoj strani, nisam pogazio svoje ili tuđe dostojanstvo.

Naravno da imaju ime oni koji su bombardovali, isključivali struju, ubijali. Nekima se već uveliko sudi (i po komandnoj i po ličnoj odgovornosti.) Malo ću te razočarati, ali nisu baš svi to radili, a usuđujem se reći da ima i onih koji o tome nisu ništa znali.
Kad već pominješ one koji imaju ime, red je onda pomenuti i one koji su sarađivali, danas ugledni biznismeni, koje ni rat nije spriječio da steknu bogatstvo sarađujući sa Agresorom. Naravno, preskočićemo njih u ovoj priči, jer bitni su neki drugi!!!
Što se prelaska tiče, detaljno sam to opisao - i iskreno ti kazujem da nije bilo nikakve veze. To je bila avantura koja me poprilično skupo koštala, zatvora prvenstveno i mnogih nevolja. Bio sam izdajnik, špijun ali sumnjam da bi ti to mogao da shvatiš.

Što se tiče pojma "četnik," plašim se nesporazuma čisto lingvističke prirode. Vrlo dobro znam kakvu konotaciju je ova riječ imala u Sarajevu, a kakvu na Ilidži. U mojim sjećanjima ima svega, i još bih hiljade riječi mogao da napišem o svemu, ali uvijek će se naći neko ko će zamjeriti.
Ipak mislim da je to Sizifov posao, a ovo, kao što neko reče, zemlja apsurda, u kojoj ni istina ne pomaže. Bez obzira što je dobronamjerna.
I danas imaš Četničko udruženje i ljude koji se furaju na taj fazon.
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#136 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

I nisam bio u Prvoj motorizovanoj, već u 102 motorizovanoj brigadi Armije BiH... :-)
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#137 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by shana_majka »

.
Last edited by shana_majka on 11/12/2008 04:50, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#138 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ahuseino »

Dunbara wrote:Moram priznati da mi post nije baš najjasniji, iako mogu da pretpostavim o čemu je riječ.
Ok... Obavezao sam se da ću odgovoriti na postavljena pitanja, pa da krenem redom:

Dobro se pazi na izrazavanje nema agresora I zrtve nego “bivshe zaracene strane” i u tom stilu, da se ne zamjeri svojim jel’…
Recimo da je sintagma "bivše zaraćene strane" jedna od onih koju su koristili brojni pregovarači, Amerikanci itd... Naravn o da su bile zaraćane strane i ne vidim koga sam povrijedio upotrebom ovog termina. Opisujem ono što sam doživio i proživio, u vremenu rata.
Sad ne znam šta misliš kad kažeš pod pojmom "da se ne zamjeri svojima..." U ratu su moji bili i jedni i drugi, i to ne krijem.
Ne očekuj od mene da pišem patriotsko štivo, a u krajnjem nije fer da mi imputiraš bilo što, jer svjetla obraza mogu da pišem o svemu zbog toga što ni na jednoj strani, nisam pogazio svoje ili tuđe dostojanstvo.

Naravno da imaju ime oni koji su bombardovali, isključivali struju, ubijali. Nekima se već uveliko sudi (i po komandnoj i po ličnoj odgovornosti.) Malo ću te razočarati, ali nisu baš svi to radili, a usuđujem se reći da ima i onih koji o tome nisu ništa znali.
Kad već pominješ one koji imaju ime, red je onda pomenuti i one koji su sarađivali, danas ugledni biznismeni, koje ni rat nije spriječio da steknu bogatstvo sarađujući sa Agresorom. Naravno, preskočićemo njih u ovoj priči, jer bitni su neki drugi!!!
Što se prelaska tiče, detaljno sam to opisao - i iskreno ti kazujem da nije bilo nikakve veze. To je bila avantura koja me poprilično skupo koštala, zatvora prvenstveno i mnogih nevolja. Bio sam izdajnik, špijun ali sumnjam da bi ti to mogao da shvatiš.

Što se tiče pojma "četnik," plašim se nesporazuma čisto lingvističke prirode. Vrlo dobro znam kakvu konotaciju je ova riječ imala u Sarajevu, a kakvu na Ilidži. U mojim sjećanjima ima svega, i još bih hiljade riječi mogao da napišem o svemu, ali uvijek će se naći neko ko će zamjeriti.
Ipak mislim da je to Sizifov posao, a ovo, kao što neko reče, zemlja apsurda, u kojoj ni istina ne pomaže. Bez obzira što je dobronamjerna.
I danas imaš Četničko udruženje i ljude koji se furaju na taj fazon.
... Ne bih da se ponavljam, napisao sam post na 3 choj stranici ove teme, gdje sam se "osvrnuo" na tvoje djelo / prichu.

Moja pitanja/razmishljanja su tamo, ako bi bio voljan odgovoriti...

:thumbup: :bih:
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#139 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Nosferatu »

De ti meni ovo objasni.

Ti rece prodavao kuglice. Rat. Kapital. Aferim.

Prodavajuci kuglice na pijaci nikada ti nije naumpalo da prvo, sto ce ti se desiti, je da ce "neko" doci i tebe zateci s kuglicama, Deutch markama, Srbina, bez vojne knjizice, na Alipasinom polju, i nikada - ti nije ni naumpalo, da bi trebao nekog podplatiti da ti pukne saru iznad linije "manje sposoban"....

Helem.

Dodje dan kad si krenuo se hvatiti noge s pijace od kuglica. Oni te uhvatili. Ti nikakvih dokomenata. Sta si po VES-u - dekontaminer. Ok, imamo mi to. 1993 godine biti dekontaminer s 28 godina ili koliko si vec bio, kao Srbin, koji je bez pokrica, i jos uhvacen kao svercer, na pijaci, koji ne placa nikom reket, i niko za njega ne garantira da je "moj"...

To je iluziorno posmatrati.

Ja sam sa 14 godina, na pijacu odnjeo 20 krema za ruke, da prodam, donacija drustva zena - da organizujemo malu maturu. Osim razred. Zarada 40-tak maraka. Dodje policija - za manje od sat-dva, sta ce drugo obilaziti nego pijace - tu se uvijek nesto vrti i njih nesto zapada. Pleska, uzese i kreme i pare, dzaba sto sam imao komad papira da je to nama dala predsjednica udruzenja zena. S 14 godina. Da mi je bilo 28, prvo bi me nadegenecili solidno, drugo, niko me nebi pitao nista, ni koji sam VES ni koje mi je ime, izdali bi mi vojnu knjizicu i poslali u lanac pre-raspodjele, da filam front-line.

I na kraju, ne objasni ti nama, kako to kao Srbin, iz Sarajeva, ne ode ti kroz tunel, nego pobjeze svojima. Umjesto u Europu ti u 18 vijek. Nije ti bilo dosta granata, gladi, maltretiranja, jebavanja, nema vode, plina, struje, mrtvi, ranjeni, dzenaze, sahrane, kriminalci, oruzije, pucnjava, nego predji na drugu stranu da jos toga malo vidis? Ili nisi mogao dobiti "saru". Ali - nije se ni na onu stranu prelazilo - besplatno, niti svugdje. imao si solidniju sansu da te neko ubije kao zeca nego da pistu pretrcis, ili nedaj boze probas kroz tunel na neki nacin pa da te vrate, narucito vec jednom kad si bio - u 102 motorizovanoj, jel vas to nikad nisu poslali - negdje vani na teren? Pa barem si ti mogao traziti prekomandu u rodni kraj - Zenicu - kako te pripada, zar ne? Nisi iz Sarajeva, dosao si tu kao student - armija ovdje, armija ondje. Samo u Zenici ima vode, nesto vise hrane, nesto vise elektrike i nesto vise sanse da dzalnes vani. I nije mi nikako jasno, da kao neko koje bio mobiliziran - ti mozes prebjeci jer to od svih izbora koje si imao a to je - otici van Sarajeva, ostati u Sarajevu, otici u Zenicu ili selo oko Zenice odakle ti je familija - to je po meni najgluplji izbor sto, jer si mogao djubriti sad poljanu neku negdje, bez da se zna ko te ubi. I jos nesto.

A sto se plina tice. Da si ti bilo koju liniju - opisivao, do one - na Stupu/Azicima, vjerovao bih ti. U Azicima - imam kucu. U njoj su cetnici bili. Kada cetnici - koji su regulirali protok plina - se nisu - grijali na plin - u svojim rovovima - jer su se linije korigirale i pomjerale, naructio nakon pada Otesa, i aktiviranja Stupskog ratista, ne mogu da zamislim nikako, da na najgorem ratistu gdje ljudi strepe jer nemaju zolje da zaustave tenk - neko je uzeo bocu i poceo lemiti cjevi na cjev, dok nije sproveo plin - na prvu liniju - da se grijete. I ako je to istina - cudi me da su Srbi - koji su znali bolje sta se desava u Sarajevu od Sarajlija - da bi oni pustali Ruski plin preko Srpske zemlje da Turcima grije rovove, dok oni moraju da jel, loze bukovinu, cjepaju, navlace, dime se rore, i slicno. To mi je malo nejasno.

I, jos nesto. Ako si "novinar". U Sarajevu je 1 marta ubijen Srpski svat. Ti 2 mjeseca kasnije, sjedas u voz, u kojem je koliko ljudi bilo - iz Zenice da je islo u Sarajevo, koje ce 2 maja biti defakto zablokirano do kraja rata, ti sjedas u voz, da iz rodnog kraja - ides - u Sarajevu gdje si studirao zurnalistiku - biti podstanar, ti koji ako si uopste - tog godista i te nacije - morao si znati vec tada masu likova koji su bili oko Sarajeva, s kalasima, cekali razvoj situacije ili ako nisu bili oko Sarajeva s kalasima, znali su one koji su bili oko Sarajeva s kalasima, i to su bili iz njihovog naroda ljudi - dakle - kako taj avaz ne dodje do tebe u Zenicu, moj novinar, kad se zna da su u Vukovaru samo, npr. 1991 godine, ucestvovali u napadu i zavrsnoj fazi - "Sarajevski cetnici", kad se zna da se je Sarajevo naoruzalo i skoro pa odbranilo s oruzijem nadjenim po Srpskim stanovima i kucama, i kako to - da ti u necijem stanu u kojem si bio podstanar - nisi bio iseljen s prvim valom izbjeglica kojima su Srbi pobili pola famlije a popalili sve sto su imali na njihove oci.

To su neke od interesatnih elemenata tvoje price...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9872
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#140 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Bosanac sa dna kace »

pratio si svo vrijeme Oslobodjenje, a nisi napiso ni rijeci o ubijenoj djeci Sarajeva, tuzno, zalosno :( , bijedno...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#141 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

@Dubara, da te upitam, sta si ti ocekivao bjezeci iz Sarajeva kod cetnika? Da si ti to radio 92´ "shvatio" bih te... Ali ako si ti, kako kazes, htio pobjeci od rata, kako si to mislio odradit bjezeci kod cetnika 94´, iz Sarajeva, muskarac, mlad, a cetnici dobro znaju za mobilizaciju, a nemas ni ozuljaka po rukama pa da kazes da si kop´o rovove, niti modrica i rana po tijelu da kazes da su te tukli u zatvoru... ostalo mozes skontati sam... dakle sta si ti ocekivao od cetnika, i kod cetnika, 94´ bjezeci iz Armije BiH? Jesil´ mislio da ce ti halaliti jer si Srbin...?
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#142 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by nikad_izvini »

Svi su oni isti.Sranje u Ruandi.To nije moj rat.Zaraćene strane.

Sve u svemu BLJAK.

smajlikojipovraca pa još jedan
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#143 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Doda37 »

malo mi taj voz para usi, znam da je 18 ili 19.4 otisao zadnji prema Mostaru, rekao si da imas kartu , skeniraj i postavi da vidimo
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#144 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by ahuseino »

Ma dobro ba ljudi, mozda bi mogli da imamo konstruktivnu raspravu :-? , sta mislite...

Chovjek ima jedinstvenu perspektivu a to sto nije eto "osudio" onu stranu smeta i meni... ali ne moramo koristiti tvrd jezik kao "bijedno" i bljak...

Mene stvarno interesuju ovakve stvari, ali ako ga samo napadamo chovjek che rechi "jebaji ga"...

Hajde da mu damo da je sve sto pricha istina, pa da gledamo ove stvari kao sto su "zasto je pobjegao, zasto nije zustro osudio ni jednu stranu, ko je bacao granate, dali je bilo genocida i nad kime, kako se osjechao u vezi toga? itd..."

P.S. @Nosferatu u Azichima gdje sam ja bio tada, nije bilo plina ali mi to i nije bitno toliko jer su ljudi, vojska mogli "odvrnuti"... ne bi me zachudilo... mi smo odvrnuli na Vrbanji...
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#145 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

Ne mogu da povjerujem? Ovdje se sumnja u istinitost moje tvrdnje da li je bilo plina na Stupu ili ne?
Bio sam na Stupu II, rov u kući Stanića, na samom ćošku - imali smo plin i tačka. Ko hoće da povjeruje ok, ko ne vjeruje neka se raspita.
Bio sam na dežurstvu i na Stupu I, prema Azićima. Otes kada je padao nalazio sam se na Hladnjači. U to vrijeme tamo nije bilo plina i ložili smo ivericu.

Što se tiče bježanije, tražio sam prekomandu u Zenicu, htio sam da idem u rodni kraj, ali je nisam dobio. Da sam dobio dozvolu, vjerovatno bi se priča drugačije odvijala.

Išao sam na teren i to na Igman, kroz tunel. I o tome sam pisao.
Odluku da zbrišem nisam planirao, dogodilo se jednog popodneva slučajno i iznenada. Sada svako može da kaže "kako nisi znao," "zar si mislio?" i slično....

Kuglice jesam prodavao na pijaci, zapamtio sam čak i recept. Zaista ne vidim svrhu da nekog specijalno ubjeđujem da to nije izmišljotina.
Kada sam prešao, sve skupa sam proveo skoro 200 dana u po zatvorima na Kuli, Ilidži, Lukavici (u obje kasarne), Doboju, Bijeljini. Bio sam podvrgnut ispitivanjima jer mi naravno nisu povjerovali. Sada me vaša pitanja podsjećaju na njihova, i oni su pitali zašto sam ostao kao podstanar u gradu u kojem nikog nemam, zašto se nisam priključio na vrijeme itd...

I da, mnoge stvari sam u priči svjesno i namjerno preskočio. Mnoge stvari koje su se meni dešavale.
Nisam vodio dnevnik, nisam imao ambiciju da budem hroničar vremena...
Svako će naći hiljadu razloga da se okomi na mene. Aferim.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#146 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Edin H. »

Dunbara, dobro dosao na forum.

Imam i ja jedno pitanje, ali ovo nije tesko :D

Jako me zainterisarala tvoja prica, procitao sam je u jednom mahu, i onda obecanje da ces nastaviti i nista :shock:
Uzgred, bio sam u to vrijeme u Sarajevu i vjerujem u istinitost price, za istinitost price na drugoj strani nisam u mogucnosti da sudim :-) .


Kada imas namjeru nastaviti sa pisanjem?
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#147 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Topla voda »

pominjao si da si na kuli bio kad i srebrov.
jesi li kontaktirao s njim ?imas li nesto o njemu dodati ......a da nije receno u tvojoj prici?
User avatar
Dunbara
Posts: 7
Joined: 25/10/2008 13:24
Location: u blizini
Contact:

#148 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Dunbara »

Nastaviću priču, ne pitajte za datum. Hajde da sada ne objašnjavam razloge zbog kojih sam "zakočio."

Sa Srebrovim nisam nikada imao lični kontakt, niti jedan razgovor, niti jedan susret.
Viđao sam ga samo kroz prozor i rešetke, a i zatvorenici su pričali o njemu. Koliko znam bio je zadužen za zatvorsku biblioteku.
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#149 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by shana_majka »

.
Last edited by shana_majka on 11/12/2008 04:47, edited 1 time in total.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#150 Re: Rat "s one strane nisana"...

Post by Prozor »

@Dunbara, jos jedno pitanje, ako ti nije previse, kako to da nisi napisao ni rijec o masakrima i slicnim dogadjajima sto su se zbivala u Sarajevu svo vrijeme dok si bio tu? Mislim, kada pises o generalnim dogadjajima, ne znam zasto to izbaciti...
Post Reply