rasprava: hadisi

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#101

Post by Haqqani »

danas wrote:
njonjica wrote:Rijec "selam" znaci pozdrav?


Kad se dvoje muslimanskih vjernika pozdrave ("selam alejkum"), sta u stvari kazu jedno drugom? :)
nesto u stilu -- peace be with you :)
Mislim da je to bukvalan prevod .

Selam - mir
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#102

Post by njonjica »

danas wrote:
njonjica wrote:Rijec "selam" znaci pozdrav?


Kad se dvoje muslimanskih vjernika pozdrave ("selam alejkum"), sta u stvari kazu jedno drugom? :)
nesto u stilu -- peace be with you :)
U stilu ili doslovno?
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#103

Post by Haqqani »

njonjica wrote:
danas wrote:
njonjica wrote:Rijec "selam" znaci pozdrav?


Kad se dvoje muslimanskih vjernika pozdrave ("selam alejkum"), sta u stvari kazu jedno drugom? :)
nesto u stilu -- peace be with you :)
U stilu ili doslovno?
Doslovice 8-)
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#104

Post by Latina »

njonjica wrote:Rijec "selam" znaci pozdrav?


Kad se dvoje muslimanskih vjernika pozdrave ("selam alejkum"), sta u stvari kazu jedno drugom? :)
Isto sto kazu dvojica Jevreja kada se sretnu i pozdrave sa : Shalom Aleikhem.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#105

Post by njonjica »

Latinica wrote:
njonjica wrote:Rijec "selam" znaci pozdrav?


Kad se dvoje muslimanskih vjernika pozdrave ("selam alejkum"), sta u stvari kazu jedno drugom? :)
Isto sto kazu dvojica Jevreja kada se sretnu i pozdrave sa : Shalom Aleikhem.
"Salomom" se nisam jos bavila...ali imam namjeru.
Radi se o tome da postoje razliciti prevodi pozdrava o kojem govorim.... :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#106

Post by danas »

njonjica wrote:Evo, nesto sam pronasla:

"Rijec “selam” je pozdrav. Šta to znaci? Sigurno ne znaci kao: “Es-selamu alejkum/Neka je na tebe (vas) spas Božiji!” O kakvom se selamu radi vidi se u sljedecem hadisu koji prenosi Ebu Hurejre: “Kada je Allah Uzvišeni stvorio Adema,a.s., rekao mu je: -Idi i selam onima nazovi (melekima), pa slušaj šta ce ti odgovoriti, jer ce to biti tvoj pozdrav i pozdrav tvoga potomstva. Adem je otišao i pozdravio meleke: Es-selamu alejkum! oni su mu odgovorili: Es-selamu alejke ve rahmetullahi!”(Buhari i Muslim) U Šerijatu je jasno da se na pozdrav otpozdravlja boljim."

Haqo, kako ti ovo tumacis?
kad se vide -- ovaj kaze mir sa tobom
a drugi mu odgovori -- mir i sa tobom i milost bozja

moze se dodati milost bozja -- i to je taj 'bolji otpozdrav'...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#107

Post by njonjica »

danas wrote:
njonjica wrote:Evo, nesto sam pronasla:

"Rijec “selam” je pozdrav. Šta to znaci? Sigurno ne znaci kao: “Es-selamu alejkum/Neka je na tebe (vas) spas Božiji!” O kakvom se selamu radi vidi se u sljedecem hadisu koji prenosi Ebu Hurejre: “Kada je Allah Uzvišeni stvorio Adema,a.s., rekao mu je: -Idi i selam onima nazovi (melekima), pa slušaj šta ce ti odgovoriti, jer ce to biti tvoj pozdrav i pozdrav tvoga potomstva. Adem je otišao i pozdravio meleke: Es-selamu alejkum! oni su mu odgovorili: Es-selamu alejke ve rahmetullahi!”(Buhari i Muslim) U Šerijatu je jasno da se na pozdrav otpozdravlja boljim."

Haqo, kako ti ovo tumacis?
kad se vide -- ovaj kaze mir sa tobom
a drugi mu odgovori -- mir i sa tobom i milost bozja

moze se dodati milost bozja -- i to je taj 'bolji otpozdrav'...
Es-selamu alejkum/Neka je na tebe (vas) spas Božiji!
Selam alejkum je.......?
Ako Es-selamu alejkum znaci Neka je na tebe spas Božiji, kako selam alejkum moze znaciti - mir s tobom?

Izvn'te ali arapski mi veceras ne ide bas....
:-)
Last edited by njonjica on 22/10/2006 02:05, edited 1 time in total.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#108

Post by njonjica »

Pronasla na humci.net:

Dio teksta, odgovara Muharem ef. Omerdic:

Pitanje: Munib ef. Ohranovic iz Sarajeva piše: U posljednje vrijeme neki muslimani islamski pozdrav skracuju sa jednom rijeci: “selam”. Moj prijatelj koji zastupa ovakav stav smatra da za to ima uporište u surama Hud 69., Ja sin 58. i El-Vaki’a 25-26. Da li je u Poslanikovoj praksi bilo skracivanja “selama”?
ODGOVOR: 1. Sunnet se ne može odvojiti od Kur’ana. Hadisi su, takoder, vrsta objave. Poslanik nije govorio po hiru. Govorio je po vahju. Kur’an je dao principe, a Poslanik ih je objasnio i pokazao njihovu primjenu. Pogledajte propise namaza, posta, zekata, hadždža, pa i selama. Kur’an ne ulazi u detalje. Detaljima se bavio Poslanik gdje je to bilo neophodno. 2. Reci samo: Selam! nije dovoljno ni kao pozdrav, ni kao otpozdrav. To je tek njegov dio. Muslimani se nikada nisu tako pozdravljali. Princip pozdrava je uspostavio Kur’an u ajetu: Kad pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite, jer ce Allah za sve obracun tražiti. (En-Nisa’, 86) Najbolji iskaz islama jeste, kako kaže Poslanik: “Da gladnog nahraniš i da selam nazivaš i onom koga poznaješ i onome koga ne poznaješ.”(Buhari i Muslim) U ovom hadisu je, kako se u originalu bolje vidi nego u prijevodu receno “We takreu’s-selame cala men...”, doslovno: “da nazoveš selam na onog koga...”. Rijec “selam” je pozdrav. Šta to znaci? Sigurno ne znaci kao: “Es-selamu alejkum/Neka je na tebe (vas) spas Božiji!” O kakvom se selamu radi vidi se u sljedecem hadisu koji prenosi Ebu Hurejre: “Kada je Allah Uzvišeni stvorio Adema,a.s., rekao mu je: -Idi i selam onima nazovi (melekima), pa slušaj šta ce ti odgovoriti, jer ce to biti tvoj pozdrav i pozdrav tvoga potomstva. Adem je otišao i pozdravio meleke: Es-selamu alejkum! oni su mu odgovorili: Es-selamu alejke ve rahmetullahi!”(Buhari i Muslim) U Šerijatu je jasno da se na pozdrav otpozdravlja boljim. Meleki su Ademu u otpozdravu dodali: Ve rahmetullahi! To povecavanje i jeste potpuni selam. Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu! Malik u Muwettau je od Ibn cAbbasa prenio predaju: Selam se zakljucuje sa: ve berekatuhu! Sunnet je u odgovoru na: Es-selamu alejkum, dodati: ve rahmetullahi ve berekatuhu, a vadžib je odgovoriti istim rijecima. Katade, r.a., je kazao: “Potpuni selam je odlika muslimana, a najkraci odgovor je odlika onih koji su tek ušli u islam (ehlu’z-zimme).” Stav vašeg prijatelja je nepravilan a insistiranje na njemu je cudno. Ustrajavanje na takvom nepotpunom pozdravu je pomodarstvo koje je strano islamu. Dosljednih muslimana je dužnost da ustraju na pravilnom izvršavanju islamskih dužnosti na nacin kako nas je poucio i zadužio Muhammed, a.s. Mijenjanje ili odustajanje od propisa islama jeste znak otudivanja. (Delilu’l-fellahin li turuki Rijadi’s-salihin, 3/330)
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#109 Re: rasprava: hadisi

Post by iBoy92 »

.
Last edited by iBoy92 on 10/05/2019 13:07, edited 1 time in total.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#110 Re: rasprava: hadisi

Post by Diwan »

Ovo gore, post iznad, treba prijaviti odmah sipi, mupu, supu, mjesnoj zajednici, incku i ostalima kao zagovaranje ubijanja u ime vjere i kao poziv za terorizam. Molim administraciju da reaguje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#111 Re: rasprava: hadisi

Post by Bloo »

Administracija reagovala.
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#112 Re: rasprava: hadisi

Post by iBoy92 »

Diwan wrote:Ovo gore, post iznad, treba prijaviti odmah sipi, mupu, supu, mjesnoj zajednici, incku i ostalima kao zagovaranje ubijanja u ime vjere i kao poziv za terorizam. Molim administraciju da reaguje.
Jesi mi dobar kralju??? Pa ja se upravo borim protiv ovakvih sto ovo promovisu?? WTF?? Bori se protiv daija sto ovakav govor mrznje sire javno a ne da mene prijavljujes
E svasta
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#113 Re: rasprava: hadisi

Post by zagortenej »

iBoy92 wrote:
Diwan wrote:Ovo gore, post iznad, treba prijaviti odmah sipi, mupu, supu, mjesnoj zajednici, incku i ostalima kao zagovaranje ubijanja u ime vjere i kao poziv za terorizam. Molim administraciju da reaguje.
Jesi mi dobar kralju??? Pa ja se upravo borim protiv ovakvih sto ovo promovisu?? WTF?? Bori se protiv daija sto ovakav govor mrznje sire javno a ne da mene prijavljujes
E svasta
Čiji je to govor?
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#114 Re: rasprava: hadisi

Post by iBoy92 »

https://www.ehlus-sunne.ba/index.php/ak ... i-iz-vjere

Pogledaj ime doticnog dole! Ovo je jedan od mnogobrojnih razloga zasto sam napustio islam! Citirao sam hadis iz razloga da ljudi znaju o kakvoj se vjeri radi. Ucite za sebe i citajte a ne da vam vlada i vasi lideri mozak ispiru.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#115 Re: rasprava: hadisi

Post by Smrcak15 »

iBoy92 wrote:https://www.ehlus-sunne.ba/index.php/ak ... i-iz-vjere

Pogledaj ime doticnog dole! Ovo je jedan od mnogobrojnih razloga zasto sam napustio islam! Citirao sam hadis iz razloga da ljudi znaju o kakvoj se vjeri radi. Ucite za sebe i citajte a ne da vam vlada i vasi lideri mozak ispiru.

ne palamudi na suho druze...nije ni cudo sto si napustio kad tako nakardno nenormalno tumacis stvari.

ti mislis da je to standardno pravilo u islamu dobiti smrtnu kaznu za otpadnistvo od islama, a nije, niti znas to zbog svog uskog poznavanja islama, i nije ni cudo onda sto prije izletite nego uletite u islam.

Citirao sam hadis iz razloga da ljudi znaju o kakvoj se vjeri radi. Ucite za sebe i citajte a ne da vam vlada i vasi lideri mozak ispiru
radi se o fantasticnoj vjeri, samo sto ti je glupo tumacis

Da ti objasni tebi i tebi slicnima, po islamu je smrtna kazna za otpadnistvo se jedino izvrsava:

1. Od strane vlasti, a ne pojednica.

2. Kakva otpadnistvo je rijec, rijec je da otpadnes od islama i da se boris protiv njega kako fizicki tako i verbalno, u tom slucaju islam daje pravo organima vlasti da se izvrsi smrtna kazna na takvoj osobi.

Da li islam zagovara da se ubije osoba koja napusti islam a zivi u miru sa muslimanima i ne bori se protiv muslimana, NE, znaci za vrijeme poslanika bilo je slucajeva da covjek koji napusti islam se ne ubije.

To znaci samo osoba koja se okrene protiv islama fiziciki i verbalno , to znaci ustavnog poretka jedne drzave, islam je ustav u serijatskoj zemlji.
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#116 Re: rasprava: hadisi

Post by iBoy92 »

Nevjerovatno kako vi muslimani trazite izgovor za sve stvari. Uvijek ima ono nesto drugo sto mi ne shvatamo a vi "nacitani" shvatate. Ali ok :)
Reci jedan takav primjer od prvih velikih generacija da je neko napustio islam a da ga oni nisu ubili? Pravi primjer koji je vjerodostojan. Posto vidim ocigledno da si veliki tumac islama Boga ti mi ovo objasni. Zasto je Muhammed taj koji ima pravo na vise od 4 zene? Samo on. Osoba koja prima objavu. Za jednu noc spavao sa 9. zena. Neki izvori kazu 11. ali eto neka bude 9. Ahmed Deedat kad hoce da objasni zasto je poligamija "ok" kaze da je danas puno vise zena u svijetu koje ostanu same i zato treba da se udaju. FUJ. Jos se publika prima na to. Muhammed je kao Joseph Smith.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#117 Re: rasprava: hadisi

Post by Idemedosumom »

Muhamed (s) jeste i ostat' će naš miljenik.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#118 Re: rasprava: hadisi

Post by arzuhal »

Hazreti Dželaludin Rumi je to lijepo objasnio kroz stihove o Muhammedu kao ogledalu u kojem se jednako i ravnopravno, po samoj istini, ogledaju i Ebu Džehl i Ebu Bekr :)
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#119 Re: rasprava: hadisi

Post by Diwan »

Idemedosumom wrote:Muhamed (s) jeste i ostat' će naš miljenik.
Muhamed a.s. je Miljenik zbog onoga što jeste a ne zbog onoga što nije. Ovo što se plasira i podvodi kao Muhamed a.s. kroz hadise i lažne sire je ono što nije. Ali duša prepoznaje ono što jeste kroz svoju vlastitu dušu. Oni koji ga prepznaju u negativnom smislu je odjek njihovih vlastitih duša i nepoznavanje istih. Duše su od njega i samo onaj koji ne poznaje sebe ne može poznavati istinskog Muhameda a.s. Rečeno je da ko spozna sebe da je spoznao i svog Gospodara. Ništa manje ne vrijedi ni za Poslanika a.s. Ali večina ljudi ne poznaje ni sami sebe.

Slijepi ljudi ne znaju za sunce, jedino za mrak ili za priču o suncu koje nije sunce. U mraku je sve moguće, a najviše manipulacija i laž.
Muhamed a.s. je svjetlo i Milost svim svjetovima. Tko ga doživljava drugačije i sudi preko korumpirane vjere, a ne kroz poznavanja njegovog bitka koje opet ide preko svjetla vlastite duše je u duhovnom siromaštvu i mraku.

Od Milosti ne mogu doći nasilje i teror prema drugima nego samo razumijevanje i samilost. Sve drugo mimo toga je laž i falsificiranje.
Nažalost, mnogi muslimani su žrtve i saučesnici u tom falsificiranju. Upoznajete sebe pa govorite o Poslaniku a.s.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#120 Re: rasprava: hadisi

Post by Diwan »

arzuhal wrote:Hazreti Dželaludin Rumi je to lijepo objasnio kroz stihove o Muhammedu kao ogledalu u kojem se jednako i ravnopravno, po samoj istini, ogledaju i Ebu Džehl i Ebu Bekr :)
Samo što to ni u kojem slučaju pozitivnog odsjaja i refleksije ne može biti Ebu Bekr. Mevlana nije bio glup čovjek. Može se u ovom vremenu i na zapada i prostorima gdje ne vlada religijska strahovlada govoriti drugačije i slobodnije, ali u to vrijeme je išla glava s ramena za govorenje istine, ali ti su ljudi znali istinu i govorili su je kroz aluzije, metafore za one koji imaju ključ za njih.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#121 Re: rasprava: hadisi

Post by Idemedosumom »

Slažem se. Šteta koju nam nanose lažni hadisi je nemjerljiva.

Danas nas uvjeravaju da treba šutiti i slijediti, da je samostalna misao isključivo od šejtana i da izvodi iz vjere.

A gdje su razumom obdareni? zašto oni ne razmisle...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#122 Re: rasprava: hadisi

Post by mali jomu »

arzuhal wrote: Hazreti Dželaludin Rumi je to lijepo objasnio kroz stihove o Muhammedu kao ogledalu u kojem se jednako i ravnopravno, po samoj istini, ogledaju i Ebu Džehl i Ebu Bekr :)


Kao sto i Hadise svako razumije, prenosi, govori, razlaze, oblaze, ubacuje, izbacuje, prevrce, zavrce..... i izmislja iz svog ogledala :)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#123 Re: rasprava: hadisi

Post by tuzlak1212 »

Ne treba se zalijetat u svačije tefsire ni Kur'ana ni hadisa.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#124 Re: rasprava: hadisi

Post by Smrcak15 »

iBoy92 wrote:Nevjerovatno kako vi muslimani trazite izgovor za sve stvari. Uvijek ima ono nesto drugo sto mi ne shvatamo a vi "nacitani" shvatate. Ali ok :)
Reci jedan takav primjer od prvih velikih generacija da je neko napustio islam a da ga oni nisu ubili? Pravi primjer koji je vjerodostojan. Posto vidim ocigledno da si veliki tumac islama Boga ti mi ovo objasni. Zasto je Muhammed taj koji ima pravo na vise od 4 zene? Samo on. Osoba koja prima objavu. Za jednu noc spavao sa 9. zena. Neki izvori kazu 11. ali eto neka bude 9. Ahmed Deedat kad hoce da objasni zasto je poligamija "ok" kaze da je danas puno vise zena u svijetu koje ostanu same i zato treba da se udaju. FUJ. Jos se publika prima na to. Muhammed je kao Joseph Smith.
Uvijek ima ono nesto drugo sto mi ne shvatamo a vi "nacitani" shvatate.
pa i ne shvatate, samo onako povrsno se dohvatite stvari i mislis da znas , a ne znas junace, ne znas.
Reci jedan takav primjer od prvih velikih generacija da je neko napustio islam a da ga oni nisu ubili?
za vrijeme poslanika, jedan covjek je napustio islam, i nije poslanik izvrsio smrtnu kaznu na njemu, hadis prenosi ebu davud...to je dokaz da smrtna kazna nije standardno pravilo.

Zasto je Muhammed taj koji ima pravo na vise od 4 zene?
zato sto se nije zenio radi udovoljavanja strastima, nego je mnoge svoje brakove sklapao kao jednu vrstu priblizavanja drugim narodima kroz bracne veze, kako bi lakse sirio islam. pa zbog toga siguran sam da je njemu odobreno.

zar ti mislis da je to neka beneficija da mozes ozeniti vise od 4 zene , niposto, nego je to teret do bola i samo je poslanik to mogao podnijeti.

Za jednu noc spavao sa 9. zena.
ne mlataraj gluposti na ovom forumu, po islamu ne moze se odjednom dvije zene imati u krevetu, pa makar imao dsvije zene, znaci ne mogu odjednom u krevetu biti, pa ovo tvoja glupost od 9 zena u jednoj noci, je ludorija koja prouzeokruje crnu rupu i koja bi nas sviju porgutala.

Ahmed Deedat kad hoce da objasni zasto je poligamija "ok" kaze da je danas puno vise zena u svijetu koje ostanu same i zato treba da se udaju. FUJ. Jos se publika prima na to. Muhammed je kao Joseph Smith.
pusti da ti ja kazem sta je poligamija

Poligamija ti je rjesenje za problem kada nastane u drustvu, a to je kada su ratovi i gdjer izgine dosta muskaraca pa bude vise zena, tad ko ozeni vise zena kako bi ih zastitio a ne kako bi svoje neke niske strasti zadovoljavao, ja podrzavam. Sjecam se jednog slucaja citao davno u oslobodjenju, poslije rata neka zena u bosni imala samo kcrku ,muz poginuo, morala se odati prostituciji kako bi sebe izdrzavala i malu kcerku, eh za ovakve zene je lijek poligamija, ako nema dovljno muskaraca, brate dragi ozenite i ovakvu jednu zenu, ja takva djeala podrzavam.

Uvijek ima ono nesto drugo sto mi ne shvatamo a vi "nacitani" shvatate.
druze, ali nisam ti ja "nacitan" preko noci, nego imam staza u islamu evo sad 25 godina, znaci punih 25 godina citaanja i studiranja islama , tako da nisam veslo sisao svo ovo vrijeme, nesto se i naucilo da mogu koliko toliko odgovarati na takve gluposti koje ti mlataras ovdje :kiss:

zato pripazi sta pises, jer ja odmah ulijecem klizeci da disektiram ovakve gluposti kao zabu u laboratoiriji kada mi neko o islamu govori kao ti.
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#125 Re: rasprava: hadisi

Post by iBoy92 »

7
Post Reply