Raspberry pi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#26 Re: Raspberry pi

Post by threshold »

Da li su vam poznati neki projekti realizovani uz pomoc RasPi?

Tipa NAS Servera, kucno kino ili tako nesto?
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#27 Re: Raspberry pi

Post by Yamahalac »

threshold wrote:Da li su vam poznati neki projekti realizovani uz pomoc RasPi?

Tipa NAS Servera, kucno kino ili tako nesto?
pa jos je mlada platforma za gotove projekte, ali xmbc recimo je gotov i radi, par linux distribucija i sl.

pogledaj njihov forum, ima jako puno tamo stvari napisanih
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#28 Re: Raspberry pi

Post by threshold »

je li ko kupio ovo cudo? Ja sve nesto odgadjam ,cekam da bude i case uz nj. U svakom slucaju model B.
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#29 Re: Raspberry pi

Post by Yamahalac »

threshold wrote:je li ko kupio ovo cudo? Ja sve nesto odgadjam ,cekam da bude i case uz nj. U svakom slucaju model B.
narucio, trebao bi ga dobiti polovinom maja :-D
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#30 Re: Raspberry pi

Post by ChataDodajStaHoces »

Yamahalac wrote:narucio, trebao bi ga dobiti polovinom maja :-D
narucio za BiH? Ja kontam uzeti ovo za kucni media centar :D
User avatar
TAFKAP
Posts: 10301
Joined: 30/09/2011 07:49

#31 Re: Raspberry pi

Post by TAFKAP »

Cekali su do nedavno CE/FCC certifikat, valjda uskoro pocnu sa ispostavom
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#32 Re: Raspberry pi

Post by rizibizi »

Jel neko narucio u BiH, jel kome doslo, ima li kakvih dodatnih troskova mimo onoga sto se placa prilikom kupovine? Ja se prijavio nekad krajem aprilana RS, dobio mail da cu moci 26.06. kupiti i sinoc dosao invite. Jutros narucio Pi, kuciste i adapter sad mi jos ostaje da cekam. Ako ima neko vise detalja, koliko je cekao, carina, pdv-ovi :bih: i sve ostalo, bio bih jako zahvalan?
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#33 Re: Raspberry pi

Post by threshold »

Sta se radi?

Dosao i meni kod, ali fali mi 50 centi da narucim, pa cekam transakciju.

Meni ce samo model b izici 38 EUR bez icega.

20 funti model, cirka 5 funti VAT, cirka 5 posiljka = 30 funti = 38.5 eur

Koliko si ti platio?
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#34 Re: Raspberry pi

Post by rizibizi »

Meni prije neki dan crko komp i ovo mi taman super ispalo,kad sam vidio za koje pare po gradu prodaju ove rashodovane masine iz razvijenih zemalja jos sam i ustedio.Uglavnom pi,adapter i kuciste me preko RS-a izaslo sve skupa 44.95 Eur (oko 78 KM) koliko je bio VAT,koliko shipping pojma nemam samo ne znam hoce li me i koliko ovdje oguliti ali realno za ove pare nisam mogao ni media player kupiti u Sa.Samo ce mi ovo cekanje glave doci oko 10 sedmica dok posalju pa jos dok dodje bice valjda do prvog snijega.
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#35 Re: Raspberry pi

Post by threshold »

Nemoguce adapter + kuciste da je 45 - 39eur(sad sam tacno pogledao koliko je kod mene model b) = 6 eur ukupno ;)
Ovo je super povoljno onda kod tebe.

Da nisi mozda model A narucio? Kakav si adapter, i kakvo je kuciste - vidio sam neka 3 modela? Ja kontam ovaj od mobitela adapter koristit, pa kasnije uzet nesto ozbiljnije. Kuciste ne planiram kupovat.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#36 Re: Raspberry pi

Post by rizibizi »

Ne znam gdje si gledao, na http://uk.rs-online.com/web/ sam platio adapter 6,20 Eur, Raspberry Pi model B 27,40 Eur i Case 5,06 Eur sto je po njihovoj racunici 38,66 Eur i jos sam na to platio Standard Delivery 6,28 Eur. E to sve skupa je 44,94 Eur. Adapter i kuciste sam uzeo iz liste accessories-a koje su mi ponudili kad sam dodao Pi u korpu.
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#37 Re: Raspberry pi

Post by threshold »

rizibizi wrote:Ne znam gdje si gledao, na http://uk.rs-online.com/web/ sam platio adapter 6,20 Eur, Raspberry Pi model B 27,40 Eur i Case 5,06 Eur sto je po njihovoj racunici 38,66 Eur i jos sam na to platio Standard Delivery 6,28 Eur. E to sve skupa je 44,94 Eur. Adapter i kuciste sam uzeo iz liste accessories-a koje su mi ponudili kad sam dodao Pi u korpu.
Aha, i ja sam tu. Evo sad sam transakciju zavrsio.

Raspberry Pi Type B Single Board Computer 27.40€
Tax 5.48€
Standard Delivery (Despatch expected within 11 week(s)) 6.28€
Order total 39.16€

Ja sam znaci neku taksu platio. Kako si ti to izbjegao?
Ja sam u Austriji. Je li moguce da ima neke razlike?

poz
User avatar
Fourier88
Posts: 79
Joined: 11/01/2008 12:04

#38 Re: Raspberry pi

Post by Fourier88 »

ima li iko predstavu koliko bi nas ovdje mogli oderati na carini i drugim glupostima?
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#39 Re: Raspberry pi

Post by Bušman »

Fourier88 wrote:ima li iko predstavu koliko bi nas ovdje mogli oderati na carini i drugim glupostima?
Sve ukupno izadje 110 km :)
Duge
Posts: 456
Joined: 10/11/2008 19:55

#40 Re: Raspberry pi

Post by Duge »

Bušman wrote:
Fourier88 wrote:ima li iko predstavu koliko bi nas ovdje mogli oderati na carini i drugim glupostima?
Sve ukupno izadje 110 km :)
pa kako toliko? Ako je 40$ tj. 60KM sve sa dostavom po kojem to osnovu oni uzimaju jos 50KM?
EDIT: Do mene je. 40eura je.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#41 Re: Raspberry pi

Post by rizibizi »

@Bušman jel to provjereno ili onako odoka, ja sam rs-u sve platio plus sto trebam DHL platiti kad stigne u BIH jer kao ovi ne rade dostavu regularnom postom nego samo preko kompanije. Do sad sam potrosio oko 88 KM, a prema ovoj racunici, nesto mi malo za DHL da uzme samo 22 KM +/- koja marka gore dole, al ako je tako info je vise nego odlican.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#42 Re: Raspberry pi

Post by rizibizi »

Vidim aktivni ste pravo :mrgreen: Update od mene, dosao RPi nakon 3 mjeseca cekanja i sve skupa me doslo 148 KMcica znaci onih 88 sto sam platio RS-u i 60 sto sam platio DHL-u za carinu, porez i jos malo poreza. Uglavnom da su mi poslali postom platio bih 3.5 KM sto je proslo kroz carinu a ovako sam platio skoro jos jedan RPi. :bih:
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#43 Re: Raspberry pi

Post by holowey »

stiglo i kod mene... dok sam se snasao za powered usb hub tek danas ga pokrenuo... kupio sam uz pi i kuciste i memory karticu sa rpi os-om... sve zajedno (ukljucujuci drzavno deranje i dhl) izaslo me cca 165 markica

i odmah pitanja, ako je vec neko prosao kroz ovo:

- kada mi je ovaj usb hub prikljucen, pi se odmah pokrece, bez da moram prikopcati 5v adapter (inace koristim od sgs2 5V, 700mA)... jeli to ok? u specifikacijama huba pise da svaki od 4 porta daje 5V, 450mA struje pa sam zbunjen kako to da pi radi na 450mA? da li da koristim i ovaj adapter od sgs2 sa 700mA ili da tjeram ovako kako je?

- usb wireless adapter - da li je neko uspio da nadje odgovarajuci?

- wireless tastatura i mis (2u1) - neko pronasao neki set koji radi sa pi?

- neko uspio da pokrene youtube klipove?


i komentar: koliko sam bio odusevljen recenzijama, toliko sam sada razocaran performansama... nakon butanja, pokrenut browser i otvorena stranica fifa.com - ocajno sporo, cpu na max, jedva upotrebljivo... pokusacu sa nekim drugim distribucijama, pa valjda bude bolje...
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#44 Re: Raspberry pi

Post by hakazvaka »

holowey wrote:stiglo i kod mene... dok sam se snasao za powered usb hub tek danas ga pokrenuo... kupio sam uz pi i kuciste i memory karticu sa rpi os-om... sve zajedno (ukljucujuci drzavno deranje i dhl) izaslo me cca 165 markica

i odmah pitanja, ako je vec neko prosao kroz ovo:

- kada mi je ovaj usb hub prikljucen, pi se odmah pokrece, bez da moram prikopcati 5v adapter (inace koristim od sgs2 5V, 700mA)... jeli to ok? u specifikacijama huba pise da svaki od 4 porta daje 5V, 450mA struje pa sam zbunjen kako to da pi radi na 450mA? da li da koristim i ovaj adapter od sgs2 sa 700mA ili da tjeram ovako kako je?

- usb wireless adapter - da li je neko uspio da nadje odgovarajuci?

- wireless tastatura i mis (2u1) - neko pronasao neki set koji radi sa pi?

- neko uspio da pokrene youtube klipove?


i komentar: koliko sam bio odusevljen recenzijama, toliko sam sada razocaran performansama... nakon butanja, pokrenut browser i otvorena stranica fifa.com - ocajno sporo, cpu na max, jedva upotrebljivo... pokusacu sa nekim drugim distribucijama, pa valjda bude bolje...
meni je radila Logitechova EX110 (ili 210, ne znam tacno kako se zove)... i to bas ono plug and play, bez ikakvih problema.
i radio mi je bezicni mis MX1100 i MX Revolution od Logitecha.

mislim (nadam se ko i ti :D ) da nema problema ako koristis adapter od mobitela, ja sam isto koristio HTC-ov punjac.

takodjer, perfomanse su pravo skocile kad smo stavili na njega onaj drugi distro, wheezy se zove ili nesto slicno, ne mogu se sjetiti...
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#45 Re: Raspberry pi

Post by holowey »

hakazvaka wrote:
holowey wrote:stiglo i kod mene... dok sam se snasao za powered usb hub tek danas ga pokrenuo... kupio sam uz pi i kuciste i memory karticu sa rpi os-om... sve zajedno (ukljucujuci drzavno deranje i dhl) izaslo me cca 165 markica

i odmah pitanja, ako je vec neko prosao kroz ovo:

- kada mi je ovaj usb hub prikljucen, pi se odmah pokrece, bez da moram prikopcati 5v adapter (inace koristim od sgs2 5V, 700mA)... jeli to ok? u specifikacijama huba pise da svaki od 4 porta daje 5V, 450mA struje pa sam zbunjen kako to da pi radi na 450mA? da li da koristim i ovaj adapter od sgs2 sa 700mA ili da tjeram ovako kako je?

- usb wireless adapter - da li je neko uspio da nadje odgovarajuci?

- wireless tastatura i mis (2u1) - neko pronasao neki set koji radi sa pi?

- neko uspio da pokrene youtube klipove?


i komentar: koliko sam bio odusevljen recenzijama, toliko sam sada razocaran performansama... nakon butanja, pokrenut browser i otvorena stranica fifa.com - ocajno sporo, cpu na max, jedva upotrebljivo... pokusacu sa nekim drugim distribucijama, pa valjda bude bolje...
meni je radila Logitechova EX110 (ili 210, ne znam tacno kako se zove)... i to bas ono plug and play, bez ikakvih problema.
i radio mi je bezicni mis MX1100 i MX Revolution od Logitecha.

mislim (nadam se ko i ti :D ) da nema problema ako koristis adapter od mobitela, ja sam isto koristio HTC-ov punjac.

takodjer, perfomanse su pravo skocile kad smo stavili na njega onaj drugi distro, wheezy se zove ili nesto slicno, ne mogu se sjetiti...
taj wheezy koji spominjes, jeli to ona distro sto su isporucivali na sd karticama? pitam, jer je prva na listi za download na raspberrypi.org a tu sam narucio zajedno sa pi

gledam po netu, ima raznih varijanti, cak su i android ics portali na pi, ali bih nesto upotrebljivo (ovaj ics nema rijesen zvuk, tako da otpada)...

http://www.linuxzasve.com/raspberry-pi- ... -za-mpeg-2
ljubomoran sam na ono sto je predstavljeno u ovom clanku, i video klipu koji ga prati... kontao sam pi koristiti kao jeftini htpc te eventualno za otvoriti koju web stranicu i odgovoriti na mail... ako imas savjet za distribuciju koja ce mi pomoci da ovo ostvarim, pretvorio sam se u uho :D
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#46 Re: Raspberry pi

Post by holowey »

iko pokusao pokrenuti xbmc?
http://www.raspbian.org/RaspbianXBMC
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#47 Re: Raspberry pi

Post by holowey »

u pokusajima da pokrenem video, instalirao vlc, pokusao da instaliram mkv codece i dosao do 0 bytes free :(
4gb kartica (uz raspb wheezy) pojedena u instalaciji tri programa, chromiuma, vlc-a i mkv-a :-) sad sistem uopste nece da se pokrene :x
ima li ko ideju sta da pokusam prije formatiranja kartice?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#48 Re: Raspberry pi

Post by mahalas505 »

holowey wrote:u pokusajima da pokrenem video, instalirao vlc, pokusao da instaliram mkv codece i dosao do 0 bytes free :(
4gb kartica (uz raspb wheezy) pojedena u instalaciji tri programa, chromiuma, vlc-a i mkv-a :-) sad sistem uopste nece da se pokrene :x
ima li ko ideju sta da pokusam prije formatiranja kartice?
Pa ili veca kartica(idu ja mislim i do 32GB) ili neki usb stick da se prikljuci.
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#49 Re: Raspberry pi

Post by holowey »

mahalas505 wrote:
holowey wrote:u pokusajima da pokrenem video, instalirao vlc, pokusao da instaliram mkv codece i dosao do 0 bytes free :(
4gb kartica (uz raspb wheezy) pojedena u instalaciji tri programa, chromiuma, vlc-a i mkv-a :-) sad sistem uopste nece da se pokrene :x
ima li ko ideju sta da pokusam prije formatiranja kartice?
Pa ili veca kartica(idu ja mislim i do 32GB) ili neki usb stick da se prikljuci.
zezas ili si ozbiljan? :D

u svakom slucaju kasno marko na kosovo stize... kartica formatirana, instaliran raspbmc... vidjecemo dok skine sve sto mu treba na sta ce to liciti...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#50 Re: Raspberry pi

Post by kojeime »

"Ja sam u Austriji. Je li moguce da ima neke razlike?"

Ima. Austrija je u EU kao i UK, pa placas UK porez. Naime, kada se roba iz jedne zemlje EU prodaje u drugu zemlju EU kupac placa porez zemlje iz koje kupuje, znaci maloprodajnu cijenu u zemlji iz koje kupuje, ali nema carine. BiH je van EU pa kada se roba iz EU izvozi u zemlju koja nije u EU, u ovom slucaju BiH, kupac ne placa porez zemlje iz koje kupuje i to mu se odbije od maloprodajne cijene pri prodaji. Platice BiH carinu i porez.
Post Reply