Raspad zapadnog društva

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#1 Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

Ako se zainteresuješ, pratiš, čitaš, osjetiš, nema sumnje da Zapad prolazi kroz vrlo opasnu igru o kojoj se više i ne vodi nikakav javni dijalog. Igra se zove "probleme pod tepih", ili "selektivna pravda u rukama sile".

Trenutno svijetom uglavnom kruže vijesti u kojima su problem muslimani, Rusija i još ponešto. Gotovo da je postalo dosadno i degutantno. Nestale su priče o ubistvima, masovnim klanjima među bandama, haosu sa drogom, umiranju mladih od predoziranja ili seksualnih bolesti, raspadu porodice i braka, pedofiliji u katoličkoj crkvi i brojnim drugim stvarima koje decenijama zapadno društvo vuku u propast. Tom društvu i sami pripadamo, sve smo depresivniji i nehumaniji, a problemi o kojima se ne govori svakako ne prestaju biti problemi.

Nije više važna ni zdravstvena zaštita, ni sigurnost djece, ni kako djeca odrastaju i šta ih se uči o životu, ni majka kao institucija, ni otac kao figura koja brine o porodici, ni kako informišemo čovjeka, ni to što pederski lobiji zalažu opstanak vrste za takozvana prava, ni generalno duhovno odumiranje društva... samo je važno da se "gore" otima, a "dole" živi u strahu i mržnji prema onome što je u datom momentu označeno kao problem. Kapitalizam, nehumani odnos prema čovjeku i prirodi te sinhronizovano klimanje glavom uništavaju sve pred sobom. Ljudi su poslušni, ne traže podatak više, slijepo idu tamo gdje kaže sve radikalnija vlast.

Nešto što je jako opasno - danas policija u zapadnom društvu može ubiti bilo koga i preko noći mu pripisati radikalizam, zločine, grijehe koje niko nije okajao, bez da neko pita je li to stvarno tako, da li se radi o pravim osobama, da li su oni to što se kaže da jesu... slučaj se zatvori, vijest obiđe svijet, mrtva usta ne govore, sve se desi kao bilo kakva normalna dnevna aktivnost, poput redovnog doručka ili odspavanog popodneva.

Uz guranje problema pod tepih, način življenja koji brutalno ubija natalitet, opasno tračenje resursa na oružje i sirovo zlo, ubijanje duhovnog i pretvaranje ljudi u zombije... kontam da će istočne alternative (Kinezi, muslimani) jednog dana, pobosti svoje zastave po ovoj našoj raštimanoj Evropi, možda nijemo dočekani, a možda i uz odobravanje i novu nadu. Da li je zapadna politika izgubila šansu da sama izađe na neki drugačiji put, da li postoji neko četvrti ko bi svijet mogao preusmjeriti i vratiti mu pravednost i slobodu, drugačije razmišljanje?

Zapadna civilizacija je u drugoj polovini 20. vijeka dosegla vrhunac, uradila fantastične stvari, ali je s početkom ovog vijeka strmoglavo krenula u propast. Bojim se da odosmo svi u pizdu materinu. Možda nam islam i duhovnost mudrih nacija dalekog istoka jednog dana budu pokretači redefiniranja pozicije ljudskog roda i međusobnih odnosa? Ovako kako danas idemo, na putu smo da uništimo čovjeka, životinjske i biljne vrste, planetu u cjelini.

Da li ste i sami postali poslušni, da li se mirite s onim što vam poturaju kao istinu, da li spadate u one koji svijet olako gledaju kao crno-bijel, kojima je zapad ili istok u svemu u pravu, a oni drugi su zlo i beskorisni? Znamo da to prosto nema smisla ni bilo kakvo uporište.

Kako uspijevate da se oslobodite silini dešavanja koja vas guraju da gutate predrasude, da budete rasisti, fašisti, ksenofobični, šovinisti, da mrzite muslimane, crnce, Kineze, Arape, Srbe, Hrvate, Bošnjake, Ameriku, Izrael, Rusiju, Tursku, izbjeglice koje su izbjeglicama učinile naše vojske, da jednostavno budete neinteligentna spodoba koja se truje tuđim smećem? A ako misliš, onda znaš da ne postoje loši narodi, samo postoje loše i zle politike. Kako je moguće da mi u Bosni zbog tih stvari rađe propadamo nego da zajedno budemo sila koju politika neće moći zavađati i pljačkati? Da li smo kolektivno bolesni što ovo radimo sebi i svojoj djeci?

Da li šutite ili ste spremni i dalje ući u raspravu i braniti antifašističko naslijeđe i zdrav razum?

Ovo sve pitam jer u posljednje vrijeme primjećujem da ljudi koji to nikad nisu radili, polako zagrizaju otrov mržnje i izgovaraju sranja koja me ostavljaju u blagom šoku i gađenju. Ima li iko da nam valja ili smo samo mi, koji imamo tu i tu vjeru, naciju, boju kože ili političku misiju, zaslužili da živimo? Ljudi, koji nam je kurac?

User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#2 Re: Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#3 Re: Raspad zapadnog društva

Post by aurora313 »

Za sve napisano kao za današnju pošast, lako je naći krivca: novi način života i komunikacija među ljudima. Ali, tu se ništa ne može učiniti.
Pojedinac može da se potrudi i to izmjeni za svoju dušu i dobrobit, ali lavina je odavno krenula niz brdo.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#4 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Satori »

Treci svjetski rat je vec poceo, to svako pametan vidi. Hoce li po njegovom okoncanju biti bolje... Vidjet cemo.

Sto se mene tice, ne pratim vijesti, ne citam dnevnu stampu ni portale. Imam neki mikrokosmos, metem u svom dvoristu, pred svojim vratima, trudim se da znam koji problemi muce meni bliske osobe, a svijet ionako ne mogu promijeniti. Djelujem lokalno.
Mozda (ne mozda, sigurno) ni to nije dobro, ali u suprotnom, progutao bi me pesimizam, mrak, crne rupe. Treba mi taj zdrav razum zbog sebe i svoje porodice i zato zelim da vjerujem da nije sve tako lose kao sto izgleda i kao sto mediji prikazuju.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#5 Re: Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

Zdravlje svakako treba čuvati. Biti malo u svom svijetu nije negativnost kao što se nekad smatralo. Danas je to neophodna mjera za balans duševnog mira.

Što se tiče svjetskog rata, on se vodi nekim drugim sredstvima, vode ga službe i mediji, a rat se podmeće samo gdje je moguće i "sigurno" po onoga ko ga podmeće. Za oružani svjetski rat mislim da niko nema hrabrosti zbog tolike količine atomskog naoružanja i drugog zla kojeg u kontinuitetu razvijaju.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#6 Re: Raspad zapadnog društva

Post by raoul duke »

Ovaj decko bi trebao biti malo elokventniji ako se vec odlucio za youtube popularnost, seljacina :-)
zunazu wrote:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Raspad zapadnog društva

Post by insomnia78 »

Brao
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#8 Re: Raspad zapadnog društva

Post by animals »

Ne raspada se zapadno drustvo..
raspada se ostatak svijeta zbog zapadnog drustva..
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#9 Re: Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

animals wrote:Ne raspada se zapadno drustvo..
raspada se ostatak svijeta zbog zapadnog drustva..
Raspada se zapadno društvo pa za sobom vuče ostatak svijeta. Ko god živi drugačije njima je smetnja i podvaliće mu rat da ga ojade, opljačkaju i ucjene. Mi smo primjer takve žrtve.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#10 Re: Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

raoul duke wrote:Ovaj decko bi trebao biti malo elokventniji ako se vec odlucio za youtube popularnost, seljacina :-)
zunazu wrote:
Sasvim je dobar, direktan i razumljiv, po mom mišljenju.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#11 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Nomad123 »

Tolike strategije su učinjene, toliki napor da bi se globalno dezinformisali, osiromašili, zaglupili, izmjenila istorija, sakrila istinska životna znanja. Sistem se gradio malim koracima veoma uspješnim eksperimentima, naivno je misliti da dolazi neko bolje vrijeme, bolji svijet " buđenje mase". Nema tu buđenja, nije spas u masi, ona uvijek treba naputke i vođe trebala, treba, i trebaće. Ako padne -izam doćiće zamjena sasvim je nebitno. Krajnosti su zanimljive, sredina je gurnuta. Zanimljivo je da idu do krajnjih ponižavanja populacije ( Određeni Nestle proizvodi puni zaraženih štakora, " Sport" ). Strah, dug, obaveza, stres... ( obrazovanje, nauka, religija, sport, vojska, politika, policija, zdravstvo sve za isti cilj) Proizvedemo sebi patike koje lijepo upakujemo, pripremimo, isporučimo pa prodamo sebi skupo. Sada je sistem u fazi uništavanja osnove čovjeka, izgubljen između ovdje i tamo, uplašeni, gladni uputstva, kao i uvijek "nemoćni". E sada zašto je to tako...novac? ma ne, ni blizu on je tu kao " oruđe" u kreiranju, potpuno nebitan određenim ali pun pogodak za sistem. Moc (84')?Hah ovisi koliko smo spremni prihvatiti(da ništa bitno o bitnemo ne znamo)... Sve je tako vještačko; vješto usađeno. Ovaj, toliko foruma sam "iskusio" na svakom su "probudeni" kao mi ovdje. Na jednom sam pokušao otvoriti temu gdje ćemo se efikasno i brzo dogovoriti o upoznavanju negdje, raspravi i djelovanju bez puno razmišljanja tih 20-30 ljudi. Tema je stajala dosta prazna, da bih se kasnije onako cinično "neofirno" ismijala. Nema tu zagonetke, jednostavno je ljudi svoje zone "komfora" ne napuštaju. Nema žara, hrabrosti, volje, strpljenja, duha, nade, instikta, samo bolesni ktiticizam kao što činimo ovdje isprazno mlaćenje slame iz koje se direkt vraćamo u egoizam. "Đe ću bolan i 'vako mi je loše more mi samo još gore bit" Nema nade u masama niti je ikad bilo. Oslobađaju svoje ropstvo. Jako puno je izbora i svak bira svoje i đe će ko sad ić gubit vrijeme riskirat svoj šablon pa to mu je sve što ima. Decenije prolaze a svi veličaju potplaćene revolucije, i nadaju se boljem sutra iz svog šablona.


Ludi alhemičar skoro sam prod'o dušu "vragu"
sad kad sam na tragu blagu, na kucnom pragu
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#12 Re: Raspad zapadnog društva

Post by apsidejzi »

zunazu wrote:
raoul duke wrote:Ovaj decko bi trebao biti malo elokventniji ako se vec odlucio za youtube popularnost, seljacina :-)
zunazu wrote:
Sasvim je dobar, direktan i razumljiv, po mom mišljenju.
Zavist je cudo :)

Na temu: zasto bi navedeni problemi predstavljali "raspad" zapadnog drustva? Zapadno drustvo se ne raspada i treci svjetski nije poceo. Jednostavno, boli me klinac za desavanja na BI na primjer. Ako oni hoce ratovat, siroko im polje. Mene interesuje da imam (porodica i ja)sigurnost u okruzenju u kojem zivim, da imam ekonomsku neovisnost koliko to mogu napraviti, da se lijepo osjecam i da mogu putovat kad trebam i zelim. Ja ne vidim da se ista na zapadu raspada. Ljudi su jednostavno promijenili paradigmu. U svijetu globalizacije i masovnog bombardovanja informacijama, jednostavno se iskljucim iz toga. Ne dotice me i ne interesuje me.

Vladajuca klasa je oduvijek koristila medije u bilo kojem obliku da kontrolise javno mjenje. Ranije se to radilo pred oltarom i na mimberu a danas imas portale, televiziju, internet i sl. Nista se nije promjenilo u principu osim tehnologije, al to ne znaci da se sistem rusi. Galilea su spalili zbog medijske kampanje na oltaru. Jel se svijet srusio? Nije.

Sretna nova :)
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#13 Re: Raspad zapadnog društva

Post by broj dva »

User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#14 Re: Raspad zapadnog društva

Post by listopad »

Zar ovo ratnohuskacko blebetalo jos uvijek dise?
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#15 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Russki »

Satori wrote:Treci svjetski rat je vec poceo, to svako pametan vidi. Hoce li po njegovom okoncanju biti bolje... Vidjet cemo.

Sto se mene tice, ne pratim vijesti, ne citam dnevnu stampu ni portale. Imam neki mikrokosmos, metem u svom dvoristu, pred svojim vratima, trudim se da znam koji problemi muce meni bliske osobe, a svijet ionako ne mogu promijeniti. Djelujem lokalno.
Mozda (ne mozda, sigurno) ni to nije dobro, ali u suprotnom, progutao bi me pesimizam, mrak, crne rupe. Treba mi taj zdrav razum zbog sebe i svoje porodice i zato zelim da vjerujem da nije sve tako lose kao sto izgleda i kao sto mediji prikazuju.
Mudro zboriš čovječe, moramo prvenstveno na sličan način djelovati zbog sebe i porodice da nas ne bi progutao mrak.

Previše je danas informacija, propagande, pranja mozga, nebitnih stvari...Nalazimo se u 21. stoljecu, najludjem vremenskom periodu dosada. Ljudi gube sebe, svoje pravo ja, mozgovi su im toliko napunjeni sportom, ronaldom, torcidom i sl. da ja vjerujem za takve ljude vise nema spasa. Nemoguce ih je probuditi.

Misli globalno, djeluj lokalno...Moj moto.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#16 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Nomad123 »

Neformalno upravljanje suptilnije je i dugotrajnije od formalnog i strukturiranog. U neformalnom upravljanju, svatko u granicama svog znanja i shvaćanja, misli da radi za sebe i svoju ideju. Izvan tih granica, on ustvari radi za onoga, ko zna i shvaća više.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#17 Re: Raspad zapadnog društva

Post by zunazu »

apsidejzi wrote:zasto bi navedeni problemi predstavljali "raspad" zapadnog drustva? Zapadno drustvo se ne raspada i treci svjetski nije poceo. Jednostavno, boli me klinac za desavanja na BI na primjer. Ako oni hoce ratovat, siroko im polje. Mene interesuje da imam (porodica i ja)sigurnost u okruzenju u kojem zivim, da imam ekonomsku neovisnost koliko to mogu napraviti, da se lijepo osjecam i da mogu putovat kad trebam i zelim.
Zapad više nema šta da ponudi. Nakon zlatne ere islamske civilizacije, kada su svijetu dali mnoge izuzetno značajne izume, došla je zlatna era zapadne civilizacije, koja je ponudila nešto novo, razdrmala svijet razvojem tehnologije i demokratije. No, to je dostiglo svoj vrhunac i nema više značajnih pomaka u bilo kojoj grani industrije. Zavladalo je tweakovanje postojećih stvari, ali ujedno i ksenofobija, rasizam, uglađeni robovlasnički sistem, ljudi rade po 12 sati, po dva posla, sve leži na kreditima, stres razara porodicu, nema niko vremena ni živaca ni za bračnog druga ni za dijete, "lijek" je alkohol, droga, sistem rađa bande, teroriste (ne one koje oni ekskluzivno predstavljaju teroristima)...

Dalje, natalitet je u padu, homoseksualci u ime sloboda zatiru srž društva, vladaju elite, žrtvuju se mali ljudi, pokreću ratovi radi pljačke i pretvaranja i drugih društava u robove. To su napravili i nama, jer nismo bili poslušni. Danas radimo šta oni žele i ovisimo o njima i njihovim kreditima. To smo dobili ratom i poslušnom srpskom politikom. I to sve skupa o čemu govorim neminovno vodi u raspad sistema.

I Bliski Istok nije stvar "volje ratovanja" nego podmetnute kosti gdje se jedni kolju bez jasnog cilja, a hajruju pljačkaši sa Zapada.

Što se tiče tvoje "ekonomske neovisnosti", to je upravo ono o čemu sam pisao - nemaš je. Zaduženi smo, bez kredita smo mrtvi, a dugove neće otplaćivati niko drugi nego mi sami. Danas-sutra dovešće ti i ovdje sistem po kojem ćeš raditi 12 sati, gdje više neće biti kafe, izlazaka i roštilja kad hoćeš, gdje nećeš imati porodičnu harmoniju kakvu si imao, gdje ćeš biti rob vlasti više nego što si ikad bio. Ja ne želim taj sistem, ne želim više ni EU, jer nam to, sad je već jasno, ništa dobro neće donijeti.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#18 Re: Raspad zapadnog društva

Post by darius_maximus »

Nemoj me pogrešno shvatiti, ali većina ove priče je pomalo šablonska.
Govoreći o sistemima, stvari su uvijek ovako funkcionisale i žrtvovao se "obični čovjek" za "elitu", samo su se nazivi klasa mijenjali.

Ja sam davno pokrenuo temu u kojoj sam se žalio na propast na nekom individualnom nivou, govoreći da današnja društva (od zapada do istoka) nemaju više istaknutih pojedinaca kao što su bili Einstein, Tesla, itd. I dalje stojim pri svojoj "ocjeni", ali reći da zapadno društvo propada (s njim bi propala i istočna, kao što su Japan), ne bih rekao.

Ksenofobija, rasizam, alkohol, robovlasnici,itd. su sve stare kategorije koje prelaze s koljena na koljeno, od pamtivijeka, nije to nikakva novost. :)
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#19 Re: Raspad zapadnog društva

Post by paladinka »

Za mene licno , konacno , oslobodili se tih neki tradicionalnih okova , moze samo nabolje ici :-)
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#20 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Messier »

ovo je proces kroz koji planeta prolazi.
to je normalan tok.usponi i padovi.

sve sto je nasa duznost je da ne unistimo planetu u svom dobu.

ostalo je kurac.

za 300 godina,neki ce drugi klinci imati neke druge dvojbe.

uradimo..to,da im to omogucimo.

to je sve sto se od nas trazi
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#21 Re: Raspad zapadnog društva

Post by sema911s »

zanazu,.,
nesto se ne sjecam da je ARMIJA BiH presla Drinu pa od tuda i ta mrznja, nisam siguran ali sa pala su pucali i rusi, grci, bugari.....
kroz ovih 15god posla po rusiji, bugarskoj, makedoniji, ruminiji, serrviji bi dobrih ljudi koje ne zanima koje sam vjere(mada ne vjerujem u te bogove) ali mnogo vise bi onih kojima zasmeta moje ime-prezime i mjesto gdje sam rodjen, dok za isto ime-prezime u mrskoj austriji,holandiji(mrskom zapadu) prodjo uz salu i spominjanje drzave iz kojeg dolazim vecinom u dobrom kontekstu, u USA sam 10dana dernecio jer prezime slici engleskoj rijeci.

u svijetu nisu problem muslimani vec onaj dio muslimana koji ne valja( kao sto nije bila problem irska vec IRA, kao sto nisu problem Njemci vec nacisti itd), da li bi ti volio da slusas na vijestima o bandama, drogama kada za to postoje institucije koje se bore protiv toga i ovdje gdje sam nesto nema tih bandita da prave pokolje kao sto neki misle. Droga alkohol uvijek ce covjek taziti nacin da pobjegne od svoje glowe svojih razmisljanja i po mrskom zapadu vecina se vrlo brzo smjesta gdi im je mjesto.
Brak sta je to jel to obaveza staviti skrabotinu u opstini zapjevat pred komisijama, trubiti po gradu mahat zastavama,. jel moramo svi bit u braku,.

Pedofilija jbga kao i droga alkohol i ostale posasti,.,

depresivan si jer nemas mogucnosti da zaradis, gledas kako ti ljudi na zapdu zive, ne brinu hoce li bit plata, hoce li sutra bit posla, to da su ljudi na zapadu nehumani ma daj
gdje dodjose milioni izbjeglica, i u kakvim uslovima zive jel to humano ili ih vratiti braci(nije samo rijec o siriji, sjeti se balkana, koliko je rusa pobjeglo iz majcice im rusije, ukraina,.....

kako nije vazna zdravstvne zastita svima se odabija po 300€ za zdravstveno osiguranje, i planiraju da to povecaju da bi zdravstvo bilo jos bolje
pederi ne pederi svi se bore za sebe, neko ga voli turit plavnki, neko sledja neko jbga ti bi svijet bez pedera, lezbejki, droge, alkohola, posati ,., jbga druze ta utopija ne postoji,.,
duhovna vjera(mislis na bogove religiju) to je tvoje, a sto nema masovno okupljanja i slicih jbga

Glupi ljudi su poslusni, nisam vjerovao ali vojnik u tim zapdnim zemljama smije da odbije naredbu ako misli da je to nehumano (nece na vojni sud) to na istoku ne postoji,.

broj ubistava policije na zapadu(bez amerike) je mnogo mali(svabe su ispalile oko 500metaka, austrija nesto malo, UK oko desetak- bila neka rasprava na ard prije par mjeseci dok u USA oko 500policiskih ubistava),,. to da ti pripise nesto sto nisi tesko previse je boraca za prava(citaj odstetu) procitaj malo oko desavanja u Berlinu(koliko se plati kamion da bi isti odvukli u muzej, koliko dodatnih klinaca angazovano da bi se potvrdilo dal je policija ucinila sve da uhvati lefata)

ubijanje nataliteta bil Ti zelio da imas 10 djece kao nasi djedovi, koji su valjli djecu kao na traci i vodili se onom mah prehranicu ih nekako,. il bi jedno dvoje pa da im pruzis max,.

Ti vidis spas u kinezima, arapima sto bas u njima,. kada su krvolocniji od nas(ja ih bar tako vidim)


kako god pogledas ovo je vrijeme sa najmanje stradanja, sa najvise napredka nacunih dostignuca, kada je zivotni vijek najveci, najmanje bolsnih,

mozda grijesim ali nije sve crno kao sto mislis,.,
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#22 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Nomad123 »

Ah, svi u istoj teći to je put ka sreći. Napuštam temu.

Drugarski pozdrav
Smrt fašizmu
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#23 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Nocty »

u isusu je odgovor :mrgreen:
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#24 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Hajlac »

zunazu wrote: Možda nam islam i duhovnost mudrih nacija dalekog istoka jednog dana budu pokretači redefiniranja pozicije ljudskog roda i međusobnih odnosa? Ovako kako danas idemo, na putu smo da uništimo čovjeka, životinjske i biljne vrste, planetu u cjelini.
O čemu pričaš čovječe?

Pa upravo u srži tog tzv. islamskog svijeta (S. Arabija i okolina) i "mudrosti dalekog istoka" (Kina, Indonezija, Tajland, Japan...) žive i djeluju najveći uništivači kritično ugroženih životinjskih i biljnih vrsta!!!

Vodaju tigrove i pume, dave se "afrodizijacima" i "eliksirima" od iskasapljenih egzotičnih vrsta... Može im se jer ih je Zapad OPARIO dolarčićima i eurićima!

Dvije najveće greške tj. 'grijesi' "Zapada" jesu:

a) patološka fiksacija tehnologijom i utopija kako ista može riješiti sve ljudske psiho-fizičke probleme

b) po svom starom "dobrom" kolonijalno-pohlepnom modus operandi, poletio je za jeftinom radnom snagom po dalekom istoku krajem prošlog vijeka.

Time je:

1. pokrenuo proces uništavanja čitavog planetarnog ekosistema preintenzivnim eksploatisanjem/izbacivanjem derivata fosilnih materija u okolinu, zagušujucim po zemljinu Klimu

2. abnormalnim pojeftinjavanjem svih sredstava za život, od proizvodnje hrane tzv. "zelenom revolucijom" do proizvodnje tehničke opreme, doveo do neodrživog porasta broja jedinki ljudske vrste i pritiska na ekosistem

3. stvorio novu klasu superbogatih te supersiromašnih ali opet(zahvaljujuci prvenstveno Internetu/globalizaciji) svjesnih eksploatacije, beskrupuloznosti, licemjerstva i prefriganosti "Zapada", a time i nove neprijatelje
...

Uporedo su na Zapadu razvijane moderne metode psihološko-medijske obmane i pripadajuće indirektne kontrole nad sve egoističnijim stanovništvom.

Nema više Tesla, Ajnštajna, Ghandija, Sartra itd. tj. 'vizionara' zato što je već decenijama sistematski podstrekavana hiperprodukcija "zvijezda", "individua", "poznatih" pa su naprosto brojčano postali teška manjina oni koji imaju nešto smisleno, produhovljeno i provokativno za reći.

Ima ih još uvijek ali su obeshrabreni zatupljenim masama i 'smećem' zatrpanim eterom).

Selo gori a baba se češlja - 2016. obara sve prethodne rekorde po klimatskim toplotama, sušama, manjku leda na polovima i slično.
Mase zbog poplave životnih problema i crnjak populističkog novinarstva zabijaju glave u pijesak a elite trljaju ruke jer im se otvaraju nove mogućnosti zarade poput bušenja nafte na odleđenom Sjevernom polu, veće prodaje oružja jer se konflikti umnožavaju i usložnjavaju, propalom globalizacijom pogođene državice preklinju za nove basnoslovne kredite od banaka...
Dosta od mene :D
Last edited by Hajlac on 06/01/2017 01:55, edited 1 time in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#25 Re: Raspad zapadnog društva

Post by Hajlac »

.
Post Reply