Raskrsnica kod Vijećnice

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
robyleu
Posts: 10
Joined: 12/03/2012 00:08

#1 Raskrsnica kod Vijećnice

Post by robyleu »

Prije par dana sam imao bliski susret sa saobraćajnom patrolom kod hotel Saraj. Išao sam obalom i stotinjak metara prije Vijećnice sam se prestrojio u krajnju desnu traku (onu sa šinama), te tako izašao na cestu gdje je nekad bila SLO ambasada. Ljudi su tvrdili da sam se nepravilno prestrojio, preko pune linije.
Kako sam rijedak gost u SA (dolazim jednom u 3-4 godine) i kako nisam uopšte siguran gdje su tu kakve linije/znakovi, da li bi mi neko stručan mogao pojasniti kako se pravilno isključiti sa te ceste?
Takođe, da li je dozvoljeno voziti po šinama, pošto vidim da masa auta to radi (što taxi-ji, što obična vozila) i pri tome se prestrojavaju kako ko stigne?

Hvala unaprijed na odgovorima.
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#2 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by photo »

ako si se prestorjio neposredno prije mosta kod vijecnice, oni su u pravu. ako si se prestojio odmah iza semafora PRIJE vijecnice onda si ti u pravu. tu jeste dozvoljeno voziti sinama jer produzavas pravo prema bazenima i van grada. a dok se ne iscrtaju nove trake, vuijek ce se vjerovati organima reda koliko god da si ti u pravu.
na zalost.
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#3 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by sLLayer »

Onde se fkt ne moze regularno skrenuti, ili ides sinama ili preko pune
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by chuchumbamayumbe »

Kakvi kerovi, nacale se ondje i klepaju turiste i raju koja veze nema.
A klošari 50m dalje na parkingu kradu muzike i napadaju prolaznike.
Da ne spominjem nedozvoljena parkiranja.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#5 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by Dr.Mr.Fr. »

dobro si prošao, da je bio tramvaj i da si mu oduzeo prvenstvo možda bi i vozacku zijanio :D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#6 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by AmADin_gospo »

nažalost, situacija je takva da su oni u pravu i nisu.

elem, u čemu je fol. ako želiš iči prema palama i prestrojiš se (ko što treba) u prvu desnu traku nisi napravio prekršaj jer je to jedina traka za pravo, ALI tim potezom prelaziš preko pune linije u traku namjenjenu gradskom saobračaju i šinskom vozilu. kako mi je jedna saobračajac davno rekao, otprilike bi se trebao prestrojiti iza carevog mosta jer je tamo jedino bila isprekidana linija (nisam obračao pažnju da li je hotizontalna signalizacija mjenjana u skorije vrijeme).

nažalost, smije se i nesmije prestrojiti.
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#7 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by Bimmer_ »

Trebao bi se prestrojiti prije pune linije, znaci odmah poslije semafora, a nije nelegalno voziti tu sinama jer nemas izbora, a i iscrtana je bila signalizacija na cesti u toj traci da je obavezno nastavit pravo iz te trake.
Znaju stajat onde na stanici autobuskoj kod Vijecnice i kaznjavat kad neko skrene tom trakom prema Bascarsiji jer je obavezno iz te trake nastavit pravo, kao i iz one na Carsiji obavezno desno.
Ne znam da je iko ikad platio kaznu jer je vozio trakom gdje ide tramvaj (od Pozorista do Vjecne vatre) jer tu dolazi do zagusenja saobracaja ako bi se islo samo jednom trakom. Godinama vozim sinama na toj relaciji i NIKAD me niko nije zaustavio zbog toga
robyleu
Posts: 10
Joined: 12/03/2012 00:08

#8 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by robyleu »

Ok, hvala svima na odgovorima.
Koliko sam shvatio, pravilan postupak je prestrojavanje neposredno nakon zadnjeg semafora i čuvanje pravca do raskrsnice, te pravac u raskrsnicu. Ako je prestrojavanje nemoguće zbog prolaska tramvaja, taksija i drugih auta u desnoj traci, onda dati desni žmigavac, zaustaviti saobraćaj u lijevoj traci, i čekati priliku, da se slučajno ne ode preko pune - po cijeni milion psovki nervoznih vozača iza tebe. Suludo, ali tako ispada.

Ili još bolje, ne ići uopšte kroz centar, već obići tranzitom i izaći na onaj gore most iznad hotela, te se vraćati prema dole. I praktično, ne vidjeti Sarajevo :(
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#9 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by daxon »

robyleu wrote: zaustaviti saobraćaj u lijevoj traci, i čekati priliku, da se slučajno ne ode preko pune - po cijeni milion psovki nervoznih vozača iza tebe.
Ne moraš zaustaviti saobraćaj, nastaviš vožnju lijevo, opet lijevo (okolo vijećnice) i dođeš na semafor ispred vijećnice, kada ti bude zeleno ideš lijevo i odmah u traku koja te isključuje pravo prema bazenima, odnosno, dalje prema Palama.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#10 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by Dr.Mr.Fr. »

daxon wrote:
robyleu wrote: zaustaviti saobraćaj u lijevoj traci, i čekati priliku, da se slučajno ne ode preko pune - po cijeni milion psovki nervoznih vozača iza tebe.
Ne moraš zaustaviti saobraćaj, nastaviš vožnju lijevo, opet lijevo (okolo vijećnice) i dođeš na semafor ispred vijećnice, kada ti bude zeleno ideš lijevo i odmah u traku koja te isključuje pravo prema bazenima, odnosno, dalje prema Palama.
:thumbup:
robyleu
Posts: 10
Joined: 12/03/2012 00:08

#11 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by robyleu »

Prije nekoliko dana sam ponovo morao proći tom relacijom i vidjeh da su saobraćajci i dalje vrlo aktivni na toj relaciji. Na zadnjoj raskrsnici prije vijećnice čekaju sa upaljenim autom i prate kako se ko prestrojava. Ako se neko zezne, pali se rotacija i kreće potjera prema Saraju.
Zahvaljujući korisnim savjetima u ovoj temi (pogotovo onom o obilasku vijećnice i prestrojavanju iz uličice) ovaj put nisam bio predmet potjere :)
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#12 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by --usnee-- »

daxon wrote:
robyleu wrote: zaustaviti saobraćaj u lijevoj traci, i čekati priliku, da se slučajno ne ode preko pune - po cijeni milion psovki nervoznih vozača iza tebe.
Ne moraš zaustaviti saobraćaj, nastaviš vožnju lijevo, opet lijevo (okolo vijećnice) i dođeš na semafor ispred vijećnice, kada ti bude zeleno ideš lijevo i odmah u traku koja te isključuje pravo prema bazenima, odnosno, dalje prema Palama.
A dobro inace kako su svi upoznati sa tom ulicicom logican postupak bi bio ovaj prvi navedeni sto znaci zaustavit sve i onda se prestrojit kad bude slobodno
User avatar
p206
Posts: 7948
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#13 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by p206 »

Da ne otvaram novu temu.
Slikao me radar u Blažuju, na kraju onoga što zovu autoput, ograničenje 60 a išao 75.
Koliko će mi doći KM kazne?
Last edited by p206 on 21/04/2012 08:29, edited 2 times in total.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#14 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by chelo »

p206 wrote:Da ne otvaram novu temu.
Slikao me radar u Blažuju, na kraju onoga što zovu autoput, ograničenje 60 a išao 75.
Koliko će mi doći KM te kazne?
Mislis Binjezevo? 70 KM.
User avatar
p206
Posts: 7948
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#15 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by p206 »

chelo wrote:
p206 wrote:Da ne otvaram novu temu.
Slikao me radar u Blažuju, na kraju onoga što zovu autoput, ograničenje 60 a išao 75.
Koliko će mi doći KM te kazne?
Mislis Binjezevo? 70 KM.
nije baš na kraju autoputa :) ondje gdje je desno skretanje za Osijek...
Prije mene je proletio jedan BMW sigurno oko 90km/h, da li je moguće da radar uslika 2 auta za nekih 3-4 sekunde, možda ni toliko...?
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#16 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by chelo »

p206 wrote:
chelo wrote:
p206 wrote:Da ne otvaram novu temu.
Slikao me radar u Blažuju, na kraju onoga što zovu autoput, ograničenje 60 a išao 75.
Koliko će mi doći KM te kazne?
Mislis Binjezevo? 70 KM.
može biti ne idem dole često :)
Prije mene je proletio jedan BMW sigurno oko 90km/h, da li je moguće da radar uslika 2 auta za nekih 3-4 sekunde?
Pa taj radar dole je i mene jednom slikao prije 2 godine, zamislio se, trecom ga na 75, i samo sto sam poceo kociti on je blicnuo direkt an face :D . Nikad nista mi nije doslo. Inace, slika oba smjera.
User avatar
p206
Posts: 7948
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#17 Re: Raskrsnica kod Vijećnice

Post by p206 »

chelo wrote:Pa taj radar dole je i mene jednom slikao prije 2 godine, zamislio se, trecom ga na 75, i samo sto sam poceo kociti on je blicnuo direkt an face :D . Nikad nista mi nije doslo. Inace, slika oba smjera.
malo sam promjenio post gore, al nebitno :)
blicuno je i meni direkt u lice :)
bila 2 policajca, jedan za radarom, a drugi je mahao nešto čudno rukom :mrgreen: ili ga je muha napala ili je imao neke lijepe vijesti da mi kaže (da se "ne pika" ovo moje prekoračenje brzine) :mrgreen:
inače nije moje auto, pa nebi da imam nekih problema sa vlasnikom :)
Post Reply