Ranoranilac ili spavalica?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

Po dužini spavanja, ja sam...

Spavalica
80
67%
Ranoranilac
40
33%

Total votes: 120

Dr.Cuddy

Ranoranilac ili spavalica?

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 11:11

Kada je u pitanju spavanje, onda se ljudi uglavnom dijele u dvije grupe - ranoranioci i spavalice. Ako ujutro jedva dižete glavu sa jastuka, onda nema sumnje kojoj vi grupi tačno pripadate. Međutim, ono što vas svrstava u neku od ovih grupa su - geni. Prema riječima bečkog genetičara Markusa Hengstschlägera - dio dana kada je tijelo najefikasnije je nešto što je urođeno. On navodi da kod svake osobe taj tzv."unutrašnji sat" kuca drugačije, tako da se faze kada smo puni energije i najefikasniji kod ljudi javljaju u različito vrijeme. Četvrtina svih ljudi su shodno tome, izraziti ranoranioci ili spavalice.
Meni je optimalno 10h sna i dosta ljudi ne može razumjeti kako mogu 'tako dugo spavati'. :D Najslađe mi je spavati između 6 i 9 ujutro i zato mi je problematično ustajati na posao ili jutarnje obaveze, ali kad moram, moram. Nema druge. Kakva je situacija kod vas? Koliko vam treba sna, optimalno? Jesu li vam oči ko fildžani u 5 ujutro ili morate 'odlijepit' do 10?

sarajev_o

Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by sarajev_o » 29/06/2011 11:17

ja sam spavalica minimum mi je 8 a 10 taman mislim da je ranoraniocima zivot dosta laksi i ljepsi

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 29/06/2011 11:19

Najgore je kad su u bračnoj kombinacji ranoranioc i spavalica. Mene muž svako jutro budi sa kafom u 6h sav sretan, ako neću da se ustanem onda čangrlja, pali sve što se može upaliti u kući, tako da se svako jutro ustanem ljuta :D

Hendrix

Post by Hendrix » 29/06/2011 11:19

Slika sve govori.... :D
Image
Mrzim rano ustajanje i ne mogu da se pomirim da ne mogu na poslu doći kada hoću i otići za 8 sati, zašto je važno da svi se moraju u 8 nacrtati?!?!? Ne radim sa klijentima uopšte, ali stari komunistički sistem vlada još uvijek, otkucaj se u 8.00h i izlaz u 16.00h a između radio ne radio....
Meni bi taman bilo radno vrijeme od 9.00h, ali džaba, ne može kod nas nikako. :(

atko

Post by atko » 29/06/2011 11:20

Teska spavalica ... meni je izutra svaki minut vazan za odspavati ... zato u najboljem slucaju ustajem 20 minuta prije pocetka radnog vremena ... kupatilo-oblacenje-u auto i na poso ... srecom radno vrijeme mi je od 8:30 al ja uvijek dodjem oko 9 :D :D :D ... i vrloooo se nerviram zbog toga sto to ne mogu da korigujem :x

Inace uvijek tezim da zamjenim dan i noc po prirodi mojih navika :D ... tako da obicno nastojim da bar legnem u 2 :D ...pa u prosjeku spavam 6 sati ... a inace regularno mogo bih spavati 10-11 sati uvijek :D

Iskreno ja ne znam sta covjek ima traziti budan u 7 izutra :D :D :D to je vrijeme upotreblivo jedin oza spavanje :D

hurmasica

Post by hurmasica » 29/06/2011 11:21

kao sto vidim do sada niko na anketi nije izabrao opciju da je ranoradnilac :D
I ja sam spavalica i vecina omladine, a iz jednog jednostavog razloga a to je sto ne legnemo na vrijeme zbog hajmo reci modernog nacina zivota. Da covjek legne sa zalaskom sunca, kao sto bi i trebalo biti prirodno, ustao bi u zoru sasvim naspavan i odmoran.
I ono sto sam ja primjetila je to da kada legnem i ustanem ranije mnogo sam odmornija, imam vise energija nego kada recimo legnem u 2 iza ponoci a ustanem u 11 ujutro.

Mada sam spavalica, nikada ne bih pristala da mi radno vrijeme pocinje recimo u 9 ili jos kasnije, zato jer mi poslijepodne ne bi ostalo vremena za privatni z ivot.
Last edited by hurmasica on 29/06/2011 11:23, edited 1 time in total.

madnessa

Post by madnessa » 29/06/2011 11:21

ranoranioci ranije i u krevet idu... evo lično ustajem oko 5-5.30h ujutro, ali zato ćete me teško vidjeti budnu oko 23h. tada sam već nekoliko faza sna prekucala! :oops:

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 11:23

sarajev_o wrote:ja sam spavalica minimum mi je 8 a 10 taman mislim da je ranoraniocima zivot dosta laksi i ljepsi
Slažem se. Definitivno imaju više vremena i dan im je duži ali džaba kad ne mogu funkcionisat bez dovoljno sna. I ja bih voljela da legnem u 11/12 a ustanem u 6 s pjesmom ... al' ne ide :D što si stariji, postaje veće opterećenje i pritisak, što od familije i prijatelja, što od partnera. Imam osjećaj da ljudi kojima treba manje sna nemaju razumijevanja za spavalice :? (često ide etiketa lijenosti).

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 11:24

KatarinaKosaca wrote:Najgore je kad su u bračnoj kombinacji ranoranioc i spavalica. Mene muž svako jutro budi sa kafom u 6h sav sretan, ako neću da se ustanem onda čangrlja, pali sve što se može upaliti u kući, tako da se svako jutro ustanem ljuta :D
Hahahaha :thumbup:

atko

Post by atko » 29/06/2011 11:27

hurmasica wrote:kao sto vidim do sada niko na anketi nije izabrao opciju da je ranoradnilac :D
I ja sam spavalica i vecina omladine, a iz jednog jednostavog razloga a to je sto ne legnemo na vrijeme zbog hajmo reci modernog nacina zivota. Da covjek legne sa zalaskom sunca, kao sto bi i trebalo biti prirodno, ustao bi u zoru sasvim naspavan i odmoran.
I ono sto sam ja primjetila je to da kada legnem i ustanem ranije mnogo sam odmornija, imam vise energija nego kada recimo legnem u 2 iza ponoci a ustanem u 11 ujutro.

Mada sam spavalica, nikada ne bih pristala da mi radno vrijeme pocinje recimo u 9 ili jos kasnije, zato jer mi poslijepodne ne bi ostalo vremena za privatni z ivot.
:thumbup: jes vala ... da mi oremo i kopamo ... nacjepamo drva ... donesemo vode ... itd itd ... legli bi mi u 20h :D

a u vezi boldiranog ... ja sam cak razmisljo da sebi presaltam vrijeme u drugu smjenu ... em bi mogo dspavati bar do 9 em bi imo izutra vremena za obavit svasta ... a programiram svakako puno bolje poslije 15h :D

[email protected]
Been thanked: 1 time

Post by [email protected] » 29/06/2011 11:31

Ranoranilac...
I vikendom sam u 7 budan i smucam se po kuci dok ona moja zuji u krevetu...
Hvala bogu pa i djeca rano ustaju te odem kod njih u sobu i gledam crtice s njima :D
Sto se tice lijeganja, nikad prije pola jedan - jedan...
Ali ceif petnaestak minuta baciti sovu nekad poslije rucka je neprocjenjiv...

madnessa

Post by madnessa » 29/06/2011 11:34

Dr.Cuddy wrote: Slažem se. Definitivno imaju više vremena i dan im je duži ali džaba kad ne mogu funkcionisat bez dovoljno sna. I ja bih voljela da legnem u 11/12 a ustanem u 6 s pjesmom ... al' ne ide :D što si stariji, postaje veće opterećenje i pritisak, što od familije i prijatelja, što od partnera. Imam osjećaj da ljudi kojima treba manje sna nemaju razumijevanja za spavalice :? (često ide etiketa lijenosti).
bitno je da osoba ide u krevet i ustaje u skoro isto vrijeme svaki dan i onda nema mjesta za umor nakon spavanja. ljudi sa neredovnim navikama su primorani da svaki dan tjeraju svoje tijelo na nove izazove, dok ljudi koji imaju ustaljene rezime istreniraju svoje tijelo na odredjene stvari i energiju mogu usmjeriti na stvarne izazove, a ne na bitke sa samim sobom.

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 11:35

[email protected] wrote:Ranoranilac...
Hvala bogu pa i djeca rano ustaju te odem kod njih u sobu i gledam crtice s njima :D
E vidiš, to sam primijetila kod ranoranilaca...mogu (i trebaju) odspavat popodne 15-20min. Mene ne možeš ni puškom natjerat da spavam popodne jer ako legnem i počnem spavat to će trajati 1-2h minimalno i može se produžit u noć (što nikako nije poželjno). Spavanje popodne i buđenje nakon istog je meni smrt. Nikakva kafa, kafetin, analgin ne pomaže. Osjećam se tako loše da tu aktivnost izbjegavam u širokom luku.

atko

Post by atko » 29/06/2011 11:36

[email protected] wrote:Ranoranilac...
E uvijek zavidio ljudima koji mogu samo 15 minut odspavat ... ja bez 4 sata ne mogu nema sasne :D

U mene draga ma samo da na momenta sklopi oci i zaspi i trzne se nakon 5 minuta i kaze uh sto me ovo odmori i stvarno bude ko nova ... a ja ako zapim i pokusam ustai nakon pola sata ... ma totalna naestezija :D

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 11:38

madnessa wrote:
Dr.Cuddy wrote: Slažem se. Definitivno imaju više vremena i dan im je duži ali džaba kad ne mogu funkcionisat bez dovoljno sna. I ja bih voljela da legnem u 11/12 a ustanem u 6 s pjesmom ... al' ne ide :D što si stariji, postaje veće opterećenje i pritisak, što od familije i prijatelja, što od partnera. Imam osjećaj da ljudi kojima treba manje sna nemaju razumijevanja za spavalice :? (često ide etiketa lijenosti).
bitno je da osoba ide u krevet i ustaje u skoro isto vrijeme svaki dan i onda nema mjesta za umor nakon spavanja. ljudi sa neredovnim navikama su primorani da svaki dan tjeraju svoje tijelo na nove izazove, dok ljudi koji imaju ustaljene rezime istreniraju svoje tijelo na odredjene stvari i energiju mogu usmjeriti na stvarne izazove, a ne na bitke sa samim sobom.
Ja svako veče idem u isto vrijeme spavat, +/- 30 min. Ustajem svako jutro u isto vrijeme tako da ne tjeram sebe na nešto novo, šokantno. Meni je problem što mi nije dovoljno to što odspavam, jer mom organizmu to nije optimalno.

LieToMe

Post by LieToMe » 29/06/2011 11:38

e evo da se javi i ranoranilac :D
to se valjda rodis sa takvim bioritmom. dovoljno mi je samo 5-6 sati da izgledam i osjecam se bolje od onog ko je spavao 10. nemam problem sa budjenjem, cak i kad moram da se probudim iz nekog razloga. svaki dan ustajem izmedju pola 6 i 6 (prirodno budjenje) i ne, ne legnem ko koska u 10, nije mi potrebno 8 sati sna da bih funkcionisala. meni je 5 sati sasvim dovoljno. nisam cak ni ovisnik o kafi, cak sta vise polako izbacujem crnu kafu (svela sam na jednu dnevno) ujutru popijem samo 3u1... i da, imam muza koji voli spavat, u pocetku je bilo malo guravo ali smo se navikli na razlicite bioritmove :lol:
s obzirom da se 6 dana nadignem ko vjestica ujutru, ponekad i bez povoda, obicno nedjelju provedem u izlezavanju do 8-pola 9 (cak) :lol:
mali problem mi nekad predstavlja zima, valjda ono ruzno vrijeme, snijeg, kisa, hladno, nekad mi je mrsko ustati...u takvim situacijama najradije bih provela dan u krevetu ali ne spavajuci :D
ne znam, jednostavno tako funkcionisem, znam da je mnogima cudno, ali sta je tu je. vodim se devizom da je zivot i ovako prekratak da bih ga provela u spavanju, spavacu kad umrem :wink:

Luce

Post by Luce » 29/06/2011 11:42

Ne znam gdje da sebe svrstam.
Naime, nisam ranoranilac to je sigurno :D
Ali ne spavam ono ni do 10-11, cak ni vikendom, valjda navika, probudim se u pola 8 i kapak, mada bih voljela duze spavati ali ne ide...
Neophodno mi je 8 sati sna da bih funkcionisala, a ja to malo i zbog ljepote, beauty sleep, fazoni...
Tako da cu prije biti spavalica nego ranoranioc :D

todd_smith
Been thanked: 5 times

Post by todd_smith » 29/06/2011 11:53

meni je iskreno svejedno, ako se rano probudim, raspolozenje zavisi od npr. vremena, ako je velika kisa napolju onda mi se ne izlazi iz kreveta :lol:

ladyada

Post by ladyada » 29/06/2011 11:56

KatarinaKosaca wrote:Najgore je kad su u bračnoj kombinacji ranoranioc i spavalica. Mene muž svako jutro budi sa kafom u 6h sav sretan, ako neću da se ustanem onda čangrlja, pali sve što se može upaliti u kući, tako da se svako jutro ustanem ljuta :D
:roll: :roll: uh imala sam jednog takvog , samo sam se pitala kad ce da mu padne luster na glavu i onda mir u kuhinji ......sve nesto ispada lupa u 5 sati a meni nasladje za odspavat .........

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 29/06/2011 12:00

ladyada wrote: :roll: :roll: uh imala sam jednog takvog , samo sam se pitala kad ce da mu padne luster na glavu i onda mir u kuhinji ......sve nesto ispada lupa u 5 sati a meni nasladje za odspavat .........
Kad ne odreagiram na čudne zvukove, miris kafe, onda (pošto dijete spava, nema koga drugog) šalje psa da me budi. Pas uredno posluša :D

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 12:02

KatarinaKosaca wrote:
ladyada wrote: :roll: :roll: uh imala sam jednog takvog , samo sam se pitala kad ce da mu padne luster na glavu i onda mir u kuhinji ......sve nesto ispada lupa u 5 sati a meni nasladje za odspavat .........
Kad ne odreagiram na čudne zvukove, miris kafe, onda (pošto dijete spava, nema koga drugog) šalje psa da me budi. Pas uredno posluša :D
Kako ste riješili pitanje jutarnjeg điđi miđi zbog razlike u bioritmovima? :D

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 29/06/2011 12:31

atko wrote:Teska spavalica ... meni je izutra svaki minut vazan za odspavati ... zato u najboljem slucaju ustajem 20 minuta prije pocetka radnog vremena ... kupatilo-oblacenje-u auto i na poso ... srecom radno vrijeme mi je od 8:30 al ja uvijek dodjem oko 9 :D :D :D ... i vrloooo se nerviram zbog toga sto to ne mogu da korigujem :x

Inace uvijek tezim da zamjenim dan i noc po prirodi mojih navika :D ... tako da obicno nastojim da bar legnem u 2 :D ...pa u prosjeku spavam 6 sati ... a inace regularno mogo bih spavati 10-11 sati uvijek :D

Iskreno ja ne znam sta covjek ima traziti budan u 7 izutra :D :D :D to je vrijeme upotreblivo jedin oza spavanje :D
Kako ti stojiš sa doručkom? Ja ne mogu hranu vidjet 2-3 sata ujutro :roll:

jedna tamo

Post by jedna tamo » 29/06/2011 12:35

spavalica ali mi nije problem ustajati na posao ako ranije legnem, nisam onaj tip do pola 1 pola 2 po noći okolo hodat, volim leć spavat u 11

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 29/06/2011 12:35

nesto izmedju ali vise naginjem spavalici :mrgreen: mada nemam problema ako moram bas rano ustati, ostalo mi je one vojnicke izvjezbanosti, odmah pod hladnu vodu, dorucak prije kafe i cigare itd. :mrgreen: i meni raspolozenje vise zavisi od vremena, ali po prirodi nisam mrgud tako da sam vecinom ok :mrgreen:

teAMICA

Post by teAMICA » 29/06/2011 12:51

kažu mnogi da ne mogu dugo spavat, bole ih leđa glava.... mene sve živo boli kad moram rano ustati :D
a subotom kad isključim telefone, pa odrapim do 12-13h... :-) neprocjenjivo

Post Reply