ranice u ustima

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#1 ranice u ustima

Post by pesak »

jel zna neko nesto o ranicama u ustima...zasto one nastaju ?
muckam 3% hidrogen, ali mi je vec mrsko...dugo traje i vraca se... :-)
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#2 Re: ranice u ustima

Post by senada »

pesak wrote:jel zna neko nesto o ranicama u ustima...zasto one nastaju ?
muckam 3% hidrogen, ali mi je vec mrsko...dugo traje i vraca se... :-)
trazi da ti se uradi bris nosa i grla kako bi se otkrilo eventualno prisustvo patogenih bakterija ili virusa, pa da ti na temelju nalaza ljekar odredi antibiogram, ali samo ako su bakterije izolovane a za viruse koristi propolis, gencianaviolet ili razne savremene oralne cistace, tipa septolete itd., a sto je najbolje zdravom raznovrsno dinamicnom ishranom radi na jacanju imunoloskog statusa organizma... 2 puta mijenjaj cetkicu za zube i vodi racuna o higijeni...
afte, ili kako ih ti nazivas ranice mogu biti posljedica raznih oblika hipovitaminoza, posebno iz grupe B, ali uzrokovane i deficitom dr. vitamina i minerala... za hipovitaminoze B najefikasniji lijek je pivski kvasac kog mozes besplatno nabaviti u pivari.:-)
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#3 Re: ranice u ustima

Post by pesak »

senada wrote:
pesak wrote:jel zna neko nesto o ranicama u ustima...zasto one nastaju ?
muckam 3% hidrogen, ali mi je vec mrsko...dugo traje i vraca se... :-)
trazi da ti se uradi bris nosa i grla kako bi se otkrilo eventualno prisustvo patogenih bakterija ili virusa, pa da ti na temelju nalaza ljekar odredi antibiogram, ali samo ako su bakterije izolovane a za viruse koristi propolis, gencianaviolet ili razne savremene oralne cistace, tipa septolete itd., a sto je najbolje zdravom raznovrsno dinamicnom ishranom radi na jacanju imunoloskog statusa organizma... 2 puta mijenjaj cetkicu za zube i vodi racuna o higijeni...
afte, ili kako ih ti nazivas ranice mogu biti posljedica raznih oblika hipovitaminoza, posebno iz grupe B, ali uzrokovane i deficitom dr. vitamina i minerala... za hipovitaminoze B najefikasniji lijek je pivski kvasac kog mozes besplatno nabaviti u pivari.:-)
e pa bas ti hvala na savetima...kako mislis 2 puta menjaj cetkicu za zube ?
na dijeti sam, ali pijem mnogo vitamina...imala sam skoro i neki osip po obrazima, ali cim sam smanjila vitamine i on je nestao. bice da sam ih previse popila. jedem voce...primetila sam da kad popijem dodatne b vitamine, da mi se ospe obraz, pocrveni.
moram da skinem jos 10 kilograma isto zbog zdravlja. jedna moja kolegica je tako drzala dijetu , a bila je strasno debela i otkazale su joj noge. nije ih vise osecala...zaglavila u bolnici nekoliko meseci i kazu da nije imala u sebi uopste b12...jedva se oporavila. sad sporije mrsavi.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#4 Re: ranice u ustima

Post by senada »

pesak wrote:
senada wrote:
pesak wrote:jel zna neko nesto o ranicama u ustima...zasto one nastaju ?
muckam 3% hidrogen, ali mi je vec mrsko...dugo traje i vraca se... :-)
trazi da ti se uradi bris nosa i grla kako bi se otkrilo eventualno prisustvo patogenih bakterija ili virusa, pa da ti na temelju nalaza ljekar odredi antibiogram, ali samo ako su bakterije izolovane a za viruse koristi propolis, gencianaviolet ili razne savremene oralne cistace, tipa septolete itd., a sto je najbolje zdravom raznovrsno dinamicnom ishranom radi na jacanju imunoloskog statusa organizma... 2 puta mijenjaj cetkicu za zube i vodi racuna o higijeni...
afte, ili kako ih ti nazivas ranice mogu biti posljedica raznih oblika hipovitaminoza, posebno iz grupe B, ali uzrokovane i deficitom dr. vitamina i minerala... za hipovitaminoze B najefikasniji lijek je pivski kvasac kog mozes besplatno nabaviti u pivari.:-)
e pa bas ti hvala na savetima...kako mislis 2 puta menjaj cetkicu za zube ?
na dijeti sam, ali pijem mnogo vitamina...imala sam skoro i neki osip po obrazima, ali cim sam smanjila vitamine i on je nestao. bice da sam ih previse popila. jedem voce...primetila sam da kad popijem dodatne b vitamine, da mi se ospe obraz, pocrveni.
moram da skinem jos 10 kilograma isto zbog zdravlja. jedna moja kolegica je tako drzala dijetu , a bila je strasno debela i otkazale su joj noge. nije ih vise osecala...zaglavila u bolnici nekoliko meseci i kazu da nije imala u sebi uopste b12...jedva se oporavila. sad sporije mrsavi.
prvo sam mislila da se zezas.... a sad sam te vec ozbiljno shvatila..... cetkicu za zube mijenjati 2 x sedmicno i zna se drzati je na prozracnom cistom zraku ili u nekom peroxidnom rastvoru... nemoj je drzati u domestosu, solnoj ili dr. toaletnim carobnim vodicama:-) kod mnogih postoji alergije na neke iz grupe vitamina b ili na cio komplex, pogotovo u sintetskom obliku... majka priroda ima sve potrebne vitamine potrebne ljudskom organizmu..... kora od hljeba i zitarice bogate su vitaminom b....
..... ubijedjena sam 100% da za svaku tjelesnu tezinu treba traziti uzroke u glavi pretilih ili anorexicnih osoba..... dakle regulatori tjelesne tezine smjesteni su iskljucivo u glavi.
Last edited by senada on 07/05/2007 11:45, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

otkako znam za sebe imam to

ponekad ne mogu pričati kad napadnu dijelove gdje jezik dodiruje zub ili tome slično uglavnom tamo gdje se pomjera tkivo :-?
:( :roll:
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6

Post by senada »

komi wrote:otkako znam za sebe imam to

ponekad ne mogu pričati kad napadnu dijelove gdje jezik dodiruje zub ili tome slično uglavnom tamo gdje se pomjera tkivo :-?
:( :roll:
ma nije moguce da i ti imas to :-)
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7

Post by Truba »

ma te faking afte ili kako već... ranice po ustima iz naslova topika :roll: :sad:
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#8

Post by karanana »

2X sedmicno mijenjati cetkicu? Pa pola plate ce mi otici na cetkice za zube. ja svoje mijenjam 2X godisnje, ako i toliko, a nemam nikakvih rana u ustima, samo sto su mi zubi 0 bodova.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#9

Post by suncica24 »

Ja sam imala problema s tim i sad kad vodim racuna o par stvari, upale su sve rjedje:
- kad imam palu, obavezno moram sedam dana biti na antibioticima, jer to je samo pokazatelj krize organizma, a istovremeno ispiranje hidrogenom, svakodnevno mijenjanje jastucnice, zatim mnogo hrane bogate zeljezom i vitaminima...
- kad upala prodje vazno je piti svakodnevno mnogo sokova i jesti mnogo voca, da organizam ojaca, zatim paziti na higenu zuba (zubni konac uvesti u upotrebu) i obratiti paznju na prinosenje prljavih stvari ustima (i najmanje grickanje noktiju moze ponovo dovesti do upale)
- i jos nesto sto sam otkrila: meni se upale jave nakon "hranjenja" jogurtom, kao reakcija na agresivnost bakterija koje ubrzavaju njegovo kiseljenje.

Vjeruj, znam kako je to grozno, i neugodno i bolno, ali i da ti nema druge nego biti dosljedna i tu utrku za brzim mrsavljenjem zamjeniti onim postepenim mijenjanjem prehrambenih navika. Jer...nema ti druge.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#10

Post by senada »

komi wrote:ma te faking afte ili kako već... ranice po ustima iz naslova topika :roll: :sad:
dusice drazesna mi... da nisu na srdascu :-)
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#11

Post by prleitihi »

ako su afte..onda albotil pomaže..i za svaki zub..koristi drugu četkicu.. :D:D:D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#12

Post by amrino »

suncica24 wrote:Ja sam imala problema s tim i sad kad vodim racuna o par stvari, upale su sve rjedje:
- kad imam palu, obavezno moram sedam dana biti na antibioticima, jer to je samo pokazatelj krize organizma, a istovremeno ispiranje hidrogenom, svakodnevno mijenjanje jastucnice, zatim mnogo hrane bogate zeljezom i vitaminima...
- kad upala prodje vazno je piti svakodnevno mnogo sokova i jesti mnogo voca, da organizam ojaca, zatim paziti na higenu zuba (zubni konac uvesti u upotrebu) i obratiti paznju na prinosenje prljavih stvari ustima (i najmanje grickanje noktiju moze ponovo dovesti do upale)
- i jos nesto sto sam otkrila: meni se upale jave nakon "hranjenja" jogurtom, kao reakcija na agresivnost bakterija koje ubrzavaju njegovo kiseljenje.

Vjeruj, znam kako je to grozno, i neugodno i bolno, ali i da ti nema druge nego biti dosljedna i tu utrku za brzim mrsavljenjem zamjeniti onim postepenim mijenjanjem prehrambenih navika. Jer...nema ti druge.
Najcesca greska kod nas...Antibiotici su opasni- ne smiju se tako olako uzimati- Mogu ti nanijeti vise stete nego sto ti mogu pomoci...
Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...Meni je herpes izlijecio- poslije dugogodisnje muke s raznoraznim mazama i lijekovima...
Nije voodoo :D
Ne ozbiljno- lakse s antibioticima- nismo ni svjesni koliko su opasni i na sta sve uticu...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#13

Post by melb26sa »

lysobact - po dvije tabletice ostaviti da se istope u ustima (ne zvakati i ne gutati ih!). I ne, nisu antibiotici a pomazu kod afti.
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#14

Post by funaki »

karanana wrote:2X sedmicno mijenjati cetkicu? Pa pola plate ce mi otici na cetkice za zube. ja svoje mijenjam 2X godisnje, ako i toliko, a nemam nikakvih rana u ustima, samo sto su mi zubi 0 bodova.

:lol: :lol: :lol:



:thumbup:
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#15

Post by hejter »

Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...

Jarane, ja sam ofiran koliko jedem bijelog luka! Briga me i ako izlazim navece, ja se natovarim istog i dosta zvaka i zdraaaavo!
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#16

Post by karanana »

hejter wrote:Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...

Jarane, ja sam ofiran koliko jedem bijelog luka! Briga me i ako izlazim navece, ja se natovarim istog i dosta zvaka i zdraaaavo!
kako rjesavas probleme podrigivanja? i ja se volim nashopati luka ali ne pomaze mi ni 1000 zvaka ako pocnem podrigivati, svi se razbjeze.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#17

Post by amrino »

karanana wrote:
hejter wrote:Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...

Jarane, ja sam ofiran koliko jedem bijelog luka! Briga me i ako izlazim navece, ja se natovarim istog i dosta zvaka i zdraaaavo!
kako rjesavas probleme podrigivanja? i ja se volim nashopati luka ali ne pomaze mi ni 1000 zvaka ako pocnem podrigivati, svi se razbjeze.
Izrezes ga nasitno i pomijesas s jogurtom- malo ublazi efekat... :D
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#18

Post by hejter »

karanana wrote:
hejter wrote:Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...

Jarane, ja sam ofiran koliko jedem bijelog luka! Briga me i ako izlazim navece, ja se natovarim istog i dosta zvaka i zdraaaavo!
kako rjesavas probleme podrigivanja? i ja se volim nashopati luka ali ne pomaze mi ni 1000 zvaka ako pocnem podrigivati, svi se razbjeze.
Nemoj jest dva sata prije izlaska, svari se to dosta u tom periodu. Takodje, kod mene sto ubija taj miris luka je neko gazirano pice , ja uzmem Fantu, a navece pijem pivu.
...ah da, "Ervejs" zvake pomazu! :-)
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#19

Post by janje_ »

i ja imam problema sa aftama. nedavno sam kupio neku otopinu na bazi joda, koju cetkicom nanosim na upaljeno mjesto. i to vise puta dnevno. kako to koristim afte traju skoro pa tri put krace (redukcija sa 7 na dva dana).
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20

Post by Truba »

melb26sa wrote:lysobact - po dvije tabletice ostaviti da se istope u ustima (ne zvakati i ne gutati ih!). I ne, nisu antibiotici a pomazu kod afti.
joj imao sam neugodnosti dok sam koristio te tabletice
:( neugodnost u vidu da su me cijela usta boljela i grlo također i bio sam slabo to veče... :(
mrgud@
Posts: 108
Joined: 19/08/2006 10:29
Location: Sarajevo

#21 Re: ranice u ustima

Post by mrgud@ »

pesak wrote:jel zna neko nesto o ranicama u ustima...zasto one nastaju ?
muckam 3% hidrogen, ali mi je vec mrsko...dugo traje i vraca se... :-)

STOMATIDIN... tecnost za ispiranje usta i smirivanje iritacija u usnoj supljini, probaj, provjereno... ali opet savjetujem da posjetis stomatologa koji ce te po potrebi uputiti infektologu :-)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#22

Post by debela »

propolis kapi na komadic vate pa na bolno mjesto.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23

Post by Truba »

:roll: bolna mjesta :roll: beštije uvijek dolaze u hordi 5-6 komaTa :roll:
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#24

Post by senada »

amrino wrote:
karanana wrote:
hejter wrote:Ljudi uzimajte bijeli luk- jedini prirodni antibiotik. Smrdi ali i pomaze- kod skoro svega...

Jarane, ja sam ofiran koliko jedem bijelog luka! Briga me i ako izlazim navece, ja se natovarim istog i dosta zvaka i zdraaaavo!
kako rjesavas probleme podrigivanja? i ja se volim nashopati luka ali ne pomaze mi ni 1000 zvaka ako pocnem podrigivati, svi se razbjeze.
Izrezes ga nasitno i pomijesas s jogurtom- malo ublazi efekat... :D
bome ta smjesa moze i vjecno rijesiti sve ovozemaljske probleme ako je koriste osobe sa niskim tlakom....

Recept:
1 kg cesnjaka izmixati
u 1 litri jogurta

okupati se, isfenirati kosu, odsjeci nokte, stucovat brkove i fazonirati bradu-
svjeze obrisano tijelo namirisati sa hugo boss kolekcijom za macho manove
zube dobro oprati , posusiti pa premazati bijelim emajlom
obuci snijezno bijelu opeglanu kosulju
bijelu majicu, slipice i carapice
crnu masnica kravatnu
crno odijelo
crni frak
crni sesir
crne izglacane cipele
u prethodno opranu i osusenu kadu leci duzinom tijela - none mogu slobodno strsiti ili po mjeri izbiti zid za duzinu nogu
a onda -
pomoliti se Svevisnjem
i spremljeni napitak -
ispiti na ex
i cica mica ...
:zzzz:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#25

Post by amrino »

joj senada ti si meni TITO :D
Post Reply