"ranica" na grlicu maternice

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#1 "ranica" na grlicu maternice

Post by Starlove »

Drage dame,
ukoliko imate iskustva voljela bih da ih podjelite. Naime ginekolog mi je dijagnosticirao eritroplakiju tzv. ranicu na grlicu maternice i rekao da je pod hitno laserski uklonim. Drugi doktor je to isto rekao pogotovo ako ne mislim zatrudniti u toku ove godine. U Sa laser se radi samo u Gynomedical dr.Redzepi. Neke sugestije :)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#2 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by male_okice »

ima jedan forum (nije reklama stvarno) na stranici: 21dan.com, i tamo stvarno ima pregrst tema o tome plus imas mogucnost direktno na mail postaviti doktorima ginekolozima pitanje i stvarno odgovore odmah naredni dan. Srecom nisam imala tih problema ali jesam nekih drugih ginekoloskih pa svasta nesto znam. Ono sto znam da sigurno pomaze kod ranice na grlicu jesu vaginalete na bazi kantariona. Ima ih kupiti kod nas u Prijedoru u svakoj apoteci i kostaju oko 4,50 KM, ima vise proizvodjaca ali trazi one sto imaju najveci postotak kantariona u sebi. Sretno
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#3 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Starlove »

hvala :) sto se tice kantariona stvarno sam pokusala i to dosta dugo, medutim doktor kaze da je jednostavno prevelika povrsina grlica zahvacena i da nema promjena :(
thx
alma75
Posts: 2
Joined: 22/04/2011 22:47

#4 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by alma75 »

Ranicu na grliću maternice pruzrokuje neka infekcija. Najprije je potrebno da se bakterije očiste primjenom antibiotika (zamoli svoga ginekologa da ti uradi briseve, kako bi se utvrdilo koja je bakterija u pitanju i koji antibiotikda koristiš). Rješavanje ovih bakterija je dug proces, ja sam pila čajeve, antibiotike, propolis... Nakon toga sam uradila zaleđivanje ranice, zahvat nije bolan i traje par minuta. Nakon toga sve ok i spremna si za zdravu trudnoću. To s laserom mi nije poznato...
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#5 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Starlove »

uradila sam ja sve briseve i sl. nema bakterije i koristila i betadine, macmiror, cajeve itd, na kraju mi je doktor rekao ne treba ti terapija samo laserski ukloni ako mislis zatrudniti ?!!! naravno privatno
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by melb26sa »

Starlove wrote:uradila sam ja sve briseve i sl. nema bakterije i koristila i betadine, macmiror, cajeve itd, na kraju mi je doktor rekao ne treba ti terapija samo laserski ukloni ako mislis zatrudniti ?!!! naravno privatno
Odradi ti i kolposkopiju a onda i biopsiju sa HPV tipizacijom. To sto si opisala zvuci kao jedan od CIN stanja i jeste potrebno laserski uklanjati - nakon toga 6-mjesecni PAP testovi i HPV tipizacija dok 2 godine ne prodje sa savrsenim rezultatima.
crnokosa21
Posts: 5
Joined: 20/06/2011 13:02

#7 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by crnokosa21 »

Ja isto imam ranicu na grlicu maternice za koju mi je dr.naser redzepi predlozio da se otkloni laserom,poprilicno je velika,ali papa test je potpuno uredan tako da nisam sigurna da li je bas potrebno,prvo cu probati sa kantarion vaginaletama,pa ako ne bude uspjeha,potraziti drugo misljenje prije bilo kakve intervencije,sto i tebi preporucujem:)
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#8 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by madnessa »

ranica je promjena na grlicu materice. cak i ako nije opasna treba da se tretira. dakle, to nije normalno stanje grlica.
ja sam je imala i dugo sam se borila vaginaletama. kasnije mi je uradjeno ciscenje ranice cime se ona povukla i iza sebe ostavila oziljak. ako imate mogucnost otklonite je, a vjerujem da je laser najlakse i najbezbolnije rjesenje, a mozda i najjeftinije. ova ciscenja koja su meni radili se vise ne preporucuju i skoro niko to vise ne rade, jer se radi o jakim lijekovima koji se apliciraju na ranicu. prije nego je odstranite ustanovite uzrok njenog nastajanja, tj. sanirajte upalu i saznajte sta ju je uzrokovalo. tek nakon toga je odstranite, jer ce se opet javiti ako je uzrok jos uvijek tu.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#9 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Karen »

Madnessa, jel slučajno bio albothyl u pitanju? I meni su to stavljali, katastrofa. Ja sam svoju uklonila radiotalasnim nožem.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#10 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by melb26sa »

crnokosa21 wrote:Ja isto imam ranicu na grlicu maternice za koju mi je dr.naser redzepi predlozio da se otkloni laserom,poprilicno je velika,ali papa test je potpuno uredan tako da nisam sigurna da li je bas potrebno,prvo cu probati sa kantarion vaginaletama,pa ako ne bude uspjeha,potraziti drugo misljenje prije bilo kakve intervencije,sto i tebi preporucujem:)
PAPA test moze pokazivati i lazne rezultate - kod mene uvijek potpuno ured a tek HPV tipizacija i kolposkopija/biopsija pokazala problem. Nikad se ne pouzdati u samo jedan test. Odradi sve pa na laser a kantarion i ostalo koristi nakon sto se rijesis problema laserom.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#11 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by madnessa »

Karen wrote:Madnessa, jel slučajno bio albothyl u pitanju? I meni su to stavljali, katastrofa. Ja sam svoju uklonila radiotalasnim nožem.
davno je to bilo, ali mislim da jeste. imaju i vaginalete sa istim sadrzajem. to ti je doslovno "dusu bogu, a bog je nece" metoda... zivo tkivo spaljuju nekom tecnoscu koju nakapaju na tufer, pa drze na ranici! ne znam gdje mi pamet bi da pristanem na ovo. valjda kad covjek sazna da je bolestan pristane na sve samo da ozdravi. :(
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#12 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Karen »

madnessa wrote: davno je to bilo, ali mislim da jeste. imaju i vaginalete sa istim sadrzajem. to ti je doslovno "dusu bogu, a bog je nece" metoda... zivo tkivo spaljuju nekom tecnoscu koju nakapaju na tufer, pa drze na ranici! ne znam gdje mi pamet bi da pristanem na ovo. valjda kad covjek sazna da je bolestan pristane na sve samo da ozdravi. :(
Ma meni krvarenje krene svaki put nakon toga, i ja sam odustala. I to je metoda stare škole ginekologa. Meni ni sekunde nije žao što sam ranicu "izrezala". Ko da skidaš madež.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#13 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by madnessa »

da, i ovo je bio stari ginekolog. treba biti hrabar, pa pristati na ovaj metod. :(
nadam se da se nece vise vracati, a i ja bih je sad laserom.
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#14 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Starlove »

I meni je naser rekao da je velika zahvaca veliku povrsinu i rekao sutra kod njega na laser, i drugi doktor je isto rekao. Tek treći je rekao da nema potrebe dok su svi dosadasnji papa testovi uredni. A probala sam sve vaginalete, i tinkture i ispiranja nista se nije promijenilo, jedino sto odavno nisam imala vanmenstrualno krvarenje ne znam jel do tih terapija.
Kako odjednom zivnu tema...
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#15 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by madnessa »

ona nije prirodna i treba je se rijesiti. to uopste nije komplikovan zahvat, a imati nesto tamo gdje mu nije mjesto ne bi trebalo da se uzima olako.
User avatar
vesna555
Posts: 565
Joined: 01/11/2010 22:30
Location: Sarajevo

#16 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by vesna555 »

Jbt, imam i ja to :roll:
Meni doktor rekao da to nije ništa opasno, propisao mi vaginalete, canesten i to je to. Ima 2 godine od tad, išla još jednom u međuvremenu na redovnu kontrolu, radila ultrazvuk i to je to.
A mama mi je imala rak grlića maternice, pa spadam u tu rizičnu skupinu i moram se paziti. Gdje ima taj laser, kod koga da odem i koliko para? Nije mi se s ovim zajebavati, pod hitno privatniku ići!
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#17 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by melb26sa »

Starlove wrote:I meni je naser rekao da je velika zahvaca veliku povrsinu i rekao sutra kod njega na laser, i drugi doktor je isto rekao. Tek treći je rekao da nema potrebe dok su svi dosadasnji papa testovi uredni. A probala sam sve vaginalete, i tinkture i ispiranja nista se nije promijenilo, jedino sto odavno nisam imala vanmenstrualno krvarenje ne znam jel do tih terapija.
Kako odjednom zivnu tema...

I opet cu ponoviti:


PAPA test moze pokazivati i lazne rezultate - kod mene uvijek potpuno ured a tek HPV tipizacija i kolposkopija/biopsija pokazala problem. Nikad se ne pouzdati u samo jedan test. Odradi sve pa na laser a kantarion i ostalo koristi nakon sto se rijesis problema laserom.
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#18 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Starlove »

Probala sam terapije sve i ponavljala testove, koliko znam za laser cijena je bila 300 km prosle godine u gynomedical al ima i u poliklinici sunce agram, i moja mama je imala rak da sam i ja u rizicnoj skupini, ali najgore mi je bilo kad su rekli da odmah planiram trudnocu zbog te ranice ali meni su svakako doktori rekli da cu morati na carski rez kad god da zatrudnim al hajd ti sad njima vjeruj
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#19 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Pasiflora »

Ostavi se cajeva i vaginoleta - od toga ranica nece proci.
Neko ti je gore napisao: uradi zaledjivanje- KRIO terapija. Totalno bezbolno i efektno.
Radila sam KRIO prije 15 god. i kaze moj gin da se vidi sicusni oziljak, ali da se na tom mjestu vise nikada nece ponoviti. Insistiraj na KRIO.
Pojma nema ko u SA to radi, ali malo se raspitaj, naci ces, sigurna sam.
Sretno :!:
Ich bin...
Posts: 8
Joined: 16/06/2011 11:21

#20 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by Ich bin... »

crnokosa21 wrote:Ja isto imam ranicu na grlicu maternice za koju mi je dr.naser redzepi predlozio da se otkloni laserom,poprilicno je velika,ali papa test je potpuno uredan tako da nisam sigurna da li je bas potrebno,prvo cu probati sa kantarion vaginaletama,pa ako ne bude uspjeha,potraziti drugo misljenje prije bilo kakve intervencije,sto i tebi preporucujem:)
Ista dijagnoza od istog doktora. On nista drugo i ne zna reci!!! Prosla sam pakao, dok nisam potrazila misljenje drugih. Veze sa vezom nema njegova dg.
Papa uredan, HPV negativan, kolposkopija super, am ni R od ranice na grlicu materice....
Tom monstrumu od doktora pod hitno treba oduzeti dozvolu za rad!!!
crnokosa21
Posts: 5
Joined: 20/06/2011 13:02

#21 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by crnokosa21 »

Bas mi je drago da si se javila,zato sto i ja sumnjam da ovo nije tacno,vec da mu je u ineteresu samo da naplati lasersko uklanjanje,tako da cu otici drugom doktoru da cujem drugo misljenje.Hvala ti sto si se javila..
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#22 Re: "ranica" na grlicu maternice

Post by njonjica »

Nalaz papa testa je pokazao CIN 2; moja kolegica je prije nekoliko godina radila lasersko odstranjivanje zahvacenog tkiva (takodjer CIN 2) i kaze da nakon toga vise nije imala problema. Znate li u kojoj klinici se to moze uraditi i po kojoj cijeni?
Post Reply